Verre blinden reizen geen taboe T tekening van een lezer "rouw commentaar Schadevergoeding strafbaar feit hoger 1£ pro (1) oro (2) Enthousiasme voor tweede trip naar Israël Ernstige kritiek op behandeling Kaapverdiaanse T Droog, droog, droger op de fiets naar de molens treinpassagier penvriend spookauto kusrecord cipier S= SDAG 10 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet od van Aldo Moro is in de e plaats voor dc directe familie een hartverscheurende ge lenis. Zo lang er nog leven te zijn, was er nog hoop, maar mate de christen-democratische ^ing weigerde over zijn vrijla- [te onderhandelen, kreeg vrees iverhand vrees, die tenslotte werd bewaarheid, ondanks weer opflakkerende hoop. de wijze waarop de familie de afenis van Moro geregeld wil 'kan al worden opgemaakt, hoe t de verwijdering is geworden en familie en leidende figuren in hristen-democratische partij. De ste familie heeft geen begrip de politieke gevolgen zullen van de moord op Moro valt nog te overzien. Mogelijk zal wor- besloten, de plaatselijke verkie- en, die komende zondag in een van Italië gehouden moeten rden, enige tijd uit te stellen. Niet n uit piëteit tegenover de fami- maar vooral ook om de indruk te mijden dat er politieke winst t worden binnengehaald. moeilijker is het om iets ver- te zeggen over de verdere itieke ontwikkelingen in Italië, xin Moro tot zijn ontvoering als itrale figuur een sleutelpositie in- n. Er moet nu eerst overeenstem- ïg worden bereikt over een nieu- kandidaat voor het president- ip. En ook al heeft men tot :mber de tijd, Het staat nu al vast het bijzonder moeilijk zal zijn iemand te vinden, die eenzelfde kunnen opbrengen voor het uit gangspunt van Moro's partijgeno ten, dat op geen enkele wijze mag worden gezwicht voor de eisen van terroristen. Veel zal afhangen van de waarde die wordt toegekend aan de afscheids brieven die Moro heeft geschreven: brieven waarin hij afrekende met vele van zijn vroegere politieke vrienden. Hij deed dat niet uitslui tend omdat het hem werd gedic teerd. Ongetwijfeld was ook de mens Moro zelf aan het woord, die met de dood voor ogen het onher roepelijke wilde verhinderen door de vrijlating van terroristen als een kleiner kwaad te zien. politieke invloed heeft als Moro had. De Rode Brigadisten hebben Moro gedood in het besef dat zij geen concessies van de zijde van de rege ring en de belangrijkste politieke partijen mochten verwachten. Dat zij hem niet hebben vrijgelaten duidt er niet alleen op dat zij slechte verliezers zijn, maar kan ook wor den gezien als een aanwijzing dat zij „een slag hebben verloren, maar de oorlog voortzetten". Dat maakt het verwerken van de dood van Moro voor de Italianen uitzonderlijk moeilijk. Ook-omdat gevreesd moet worden, dat de ter reur van uiterst links van nu af aan tegenterreur van extreem rechts kan oproepen een gevaar, waarmee Italië sinds de val van Mussolini al -eerder te maken heeft gehad. door Dick Ringlever PUTTEN Een blinde met vakantie en dan nog wel helemaal naar Israël? Er werd nogal verbaasd op gereageerd toen een paar jaar terug ex-vereetsman J. van Urk, zelf blind na een verblijf in een Duits kamp, met het plan kwam. Waarom zou je als blinde nu juist zo'n verre reis maken als je net zo goed een bungalow op de Veluwe kunt huren? Wat kun je in Israël méér ervaren dan op het terras van je vakantiehuisje als je toch niet kunt zien? Zelf fervent reiziger met ervaring tot diep in het Verre Oosten wist Van Urk die bezwaren weg te wuiven. De reis ging door. zesentwintig deelne mers waren er en 't werd zo'n succes, dat er deze maand een nieuwe wordt georganiseerd, waar ook alweer zo'n zestien aanmeldingen voor zijn. Anders „Dat reizen voor een blinde geen taboe hoeft te zijn, zelfs niet voor een blinde die nooit heeft gezien, is al lang bewezen", zegt Van Urk. „Al leen: zo'n blinde moet ónders reizen. Zeker niet in een gewone groep, waar hij toch maar ondersteboven wordt gelopen en geen gelegenheid krijgt bezienswaardigheden te betasten of geluidsopnamen te maken, omdat zijn fotograferende ziende mede-toe rist hem daarvoor de tijd niet laat". Een reis voor blinden heeft alleen zin. als die exclusief voor blinden is opgezet, dat en dat is zeer belang rijk er voor elke deelnemer een ziende begeleider is en dat er voor de te bezoeken projecten royaal de tijd wordt genomen". Dat was het principe van Van Urks vorige reis en het wordt het ook van de komende. Wat beleeft de blinde of slechtziende nu aan zo'n reis? Van Urk: „Toegegeven, er zijn bepaalde dingen die volkomen over hem heen gaan. Landschappen bijvoorbeeld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kamerleden van D'66, PPR en PSP hebben ernstige kritiek op de wijze waarop de Rotter damse politie het Kaapverdiaanse meisje C. heeft behandeld. Dit ille gaal in ons land verblijvende meisje werd twee weken geleden, nadat zij zou zijn verkracht, door de politie in bewaring gesteld. EN HAAG De grens van de bi hadevergoeding, die iemand kan Pn ijgen als hij schade heeft onder- inden van een strafbaar feit, wordt rhoogd. Minister De Ruiter van stitie heeft gisteren een wetsvoor- el bij de Kamer ingediend om de '^hadevergoedingen te verhogen tot iximaal 1500 gulden bij een zaak Dr de politierechter en de recht- fejink en ten hoogste 600 gulden bij di;n kantonrechterzaak. De grenzen n deze bedragen liggen nu bij res- ctievelijk 500 en 200 gulden. De rhoging, de eerste in vijftien jaar. houdt verband met de geldontwaar ding. Minister De Ruiter wil het benadeel den ook mogelijk maken zich bij een strafzaak te laten vertegenwoordi gen door een gemachtigde. Nu is het zo, dat een benadeelde die zich niet persoonlijk in een strafzaak wil voe gen. een advocaat moet inschakelen en dat kan voor veel mensen begro telijk zijn. De voorstellen van de minister ma ken deel uit van een wetsontwerp dat voorziet in een aantal wijzigin gen van het wetboek van strafrecht en het wetboek van strafvordering. Dit ontwerp bevat ook enige voor stellen om de regeling voor vervroeg de vrijlating van gedetineerden iets verder te versoepelen. Tevens wil de minister het gedetineerden gemak kelijker maken in hoger beroep te gaan. Daarvoor is nu een advocaat of een bijzondere gemachtigde nodig. In het vervolg kan de gedetineerde zelf via een schriftelijke verklaring hoger beroep aantekenen. Dit be spaart tijd en voorkomt dat de ter mijn voor het instellen van het hoger beroep verloopt. In schriftelijke vragen aan staatsse cretaris Haars (justitie) en minister Wiegel (binnenlandse zaken) consta teren de Kamerleden, ddt de behan deling op een groot aantal punten in strijd moet worden geacht met de wet. Het meisje zou een onverant woorde begeleiding en hulpverlening zijn onthouden, haar klacht wegens verkrachting zou niet zorgvuldig zijn behandeld en er zou geen geschikte tolk aanwezig zijn geweest bij het horen van het meisje. De Kamerleden, mevrouw Beckers, (PPR), mevrouw Wessel (D'66) en de heer Van der Spek (PSP) vragen de bewindslieden hierover om ophelde ring. Ze dringen er voorts op aan tot hulpverlening aan de Kaapverdiaan se over te gaan, nu zij in afwachting van een kort geding vooralsnog in ons land mag blijven. De Kamerle den hebben er kritiek op, dat het meisje gedurende deze periode is on dergebracht in de strafinrichting voor vrouwen in de Bijlmerbajes in Amsterdam. Ze vragen de bewinds lieden of dit een geschikte omgéving is voor een verantwoorde hulpverle ning en begeleiding, te meer daar het gaat om een minderjarige. daar heeft hij weinig plezier aan. De gids kan wel vertellen hoe het er uitziet, maar daarmee houdt ook al les op. Hij kan erzich nauwelijks een voorstelling van maken". Extra's Veel belangrijker zijn de tastbare zaken. „In Kapernaum bijvoorbeeld, daar is zo ontzettend veel te voelen, dat je er een goede indruk van krijgt. Dat geldt eigenlijk voor alle oud heidkundige vondsten. Ook voor kathedralen. Ze vragen wel eens: wat zoek je daar nu. Hoe ontdek je de grootsheid van zo'n bouwwerk? Nou. daarvoor hebben we onze eigen methoden. We beginnen met onze stok de dikte van de pilaren te meten en lopen dan in de volle breedte en lengte de kathedraal door en tellen de stappen. En verder zijn er natuur lijk de attracties, die we op eenzelfde manier ervaren als de ziende. De geur van de natuur, de andere taal, de andere gerechten. Zelfs soms extra's. En die blijven in Israël niet beperkt tot een bezoek aan de blindentuin. Er is ook een maquette een soort Madurodam van het oude Jeruzalem, waar de blinden alle bouwwerken mogen be tasten. Het graf in de graftuin bij Jeruzalem, dat normaal voor toeris ten is afgesloten mogen wij wél in. Bij een bezoek aan een synagoge werd ons zelfs eens toegestaan de tabernakel te betasten. Normaal is dat streng verboden, maar de rabbi had ei iets op gevonden. Strikt vol gens de Joodse wet mag je er alleen naar kijken, zei hij, maar omdat tas ten voor jullie kijken is, is het strikt wettelijk gezien geoorloofd Bandrecorder Ervaringen die voor blinden even goed voor later zijn vast te leggen als voor zienden. Maar in plaats van dia's gebruiken zij de bandrecorder voor de uitleg van de gids, de gelui den of zelf ingesproken tekst. Van Urk. „Op reünies is het afdraai en van die bandjes meestal het klap stuk van de avond." Uiteraard vraagt het organiseren van die reizen wel een andere aan pak. Ze moeten altijd geheel ver zorgd zijn, van het vertrek tot de aankomst. Een half-pension-arrap- gement kan nooit omdat een blinde niet 's avonds de stad in kan worden gestuurd met de mededeling zelf zijn eethuisje maar te zoeken. Er zal ook meer tijd voor oriëntatie moeten worden uitgetrokken. Het hotel te verkennen kost al gauw een halve dag. Het echtpaar Van Urk: verre reizen maken voor blinden geen taboe, slechts een andere aanpak vereist. Maar het belangrijkste is en dat is ook elke keer weer het grootste pro bleem voor iedere blinde een bege leider te vinden. Voor echtparen waarvan de ene helft ziende is levert dat geen moeilijkheden. Wel voor alleenstaanden en voor echtparen, waarvan beiden blind zijn. Begeleiding Van Urk: „Op het ogenblik zitten we met zo'n geval. Een blind echtpaar, waarvan de vrouw wel een begeleid ster heeft, maar de man niet. Op het laatste moment moest een kennis, die aanvankelijk zou meegaan, het laten afweten omdat hij geen vakan tie kon krijgen. Een ander te vinden is moeilijk. Vooral omdat het kort dag is: op 20 mei gaan we al weg (tot en met 3 juni). Ook omdat niet ieder een de kosten zal kunnen betalen 2600 gulden (maar daar zit dan ook alles, ook de excursies in). Maar als het net zo gaat als twee jaar terug, toen we ook op het laatste ogenblik een advertentie plaatsten en zich spontaan een aantal begeleidsters aanbood, is er nog een kans We hopen het. Onze telefoon 03418-2003 staat open (en het adres is Da Costa- straat 53, Putten)." Tek^imgen. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong Heel Nederland fieeft gisteren bewonderend kunnen opblikken naar een diepblauwe hemelkoe pel. De droge luchtstroming uit het Noordoosten had zich name lijk tot over België doorgezet. Vliegtuigcondensstrepen vorm den de enige decoratie, maar lang bleven ze niet staan: zij losten vrij snel en op reguliere wijze op. Dit wijst op stabiliteit. Het hogedrukgebied van 1040 millibar bij noord-Scandinavië en een filiaal van 1030 millibar bij Schotland (ook op vijfdui zend meter hoogte goed waar neembaar) is dan ook niet van plan op korte termijn de plaat te poetsen. Het blijft de komende dagen een overheersende positie innemen van de IJszee tot het zeegebied ten zuidwesten van Ierland en aan de oostelijke flank ervan blijven noordelijke tot noord oostelijke stromingen de dienst uitmaken. Een zwak koufront, dat maandagmorgen nog over noord-Zweden en het midden van de Botnische Golf lag, be reikt via Denemarken onze on- geving, maar het is te zwak om enige indruk te maken. Het kan zijn, dat het zich aftekent door wat hogere wolkjes, buien ko men er persé niet door tot stand. Wel kan er in die iets koudere lucht 's nachts grondvorst voor komen. De perebloesems, alt hans die van een anderhalve meter hoogte, lopen in de twee de helft van deze week denkelijk geen gevaar. Vooruitzichten: de kans dat het kwik met pinksteren hoger komt zit er nog steeds in. De vermoedelijke luchtdrukverde ling van zondagmiddag laat zich als volgt omschrijven: hogedruk van de Middellandse Zee naar de Randstaten met belangrijke ..opbolling" naar de Noordzee en lage druk van Schotland naar Spitsbergen, resulterend in een zuidelijke stroming boven de westelijke rand van het conti nent. In hoeverre een of andere ocea nische lagedruk uitloper ten westen van de Britse eilanden kans ziet genoemde Noordzee- rug aan te tasten, is nog onzeker. De Engelse deskundigen voor zien in de eerste meihelft een overmaat aan noordoostelijke winden en in de helft van de maand meer variabele weerty pen. De circulatie in april 1978 leek als twee druppels water op die in april 1941: een zeer koude grasmaand. Als het weerpro- gramma van 1941 wordt voort gezet, zou juni wel eens stevig te warm kunnen worden. Aantal zomerse dagen in Maastricht destijds elf, evenals in Den Bilt, Groningen acht, in een „te" zon nige en vooral ook zeer droge (Friesland gemiddeld vijf milli meter regen) eerste zomer maand met als hoogste kwik stand 34,5 graad Celsius op de 25ste in Warnsveld (in de vooraf gaande meimaand van '41 werd het landelijk niet warmer dan 23 graden en was de wind in de eerste en tweede decade tijdens schrale perioden veelal noorde lijk. Op 8 mei vroor het in Win terswijk nog bijna vijf graden). Uit Zoetermeer vernam ik dat er daar maandag j.l. tijdens be wolkt weer een mooi vogel- en insektendagje geweest is. De laatste drie zomerzangers, klei ne karakiet, bosrietzanger en spotvogel, keerden terug. De fuut en het waterhoen broed- Weerrapporten den. Opmerkelijk was de con stante trek naar het noordoos ten van gierzwaluwen: wel vijf tig keer passeerden er twee of drie van die vogels, die soms door muggenzwermen heen- vlogen. Beieren heeft de zwaarste neers lag gehad, te Weten 77 millime ter neerslag in vrij korte tijd met als gevolg overstromingsalarm. Op 17 april J.l. vielen er plaatse lijk in Oklahoma (VS) hagelste nen als tennisballen; op 18 april manifesteerden zich in het wes ten en dieper in het zuiden ze ventien tornado's, een dag later waren er zeven tornado's in Flo rida, twee in Noord-Carolina en een in Virginia. onbewolkt 17 onbewolkt 17 onbewolkt 18 Eelde onbewolkt 16 onbewolkt 19 onbewolkt H onbewolkt lr, onbewolkt 18 Vllsslngen onbewolkt 14 Zd Limburg onbewolkt 17 onbewolkt IS Barcelona hall bew 18 Berlijn licht bew 14 Bordeaux zwaar bew IS onbewolkt 18 hall bew 17 licht bew 16 Helsinki licht bew 7 Innsbruck regen 12 Klagenlurt zwaar bew 16 Kopenhagen zwaar bew 15 hall bew licht bew 23 Londen onbewolkt 18 Luxemburg licht bew 16 Madrid Malaga licht bew 26 Mallorca regenbui 13 MUnchen regen 9 Nice zwaar bew 16 Oslo zwaar bew 8 Parijs Ucnt bew 19 zwaar bew Spilt zwaar bew- 17 zwaar bew regen 12 ZUrleh regen II HOOGWATER, donderdag II mei Vlissingen 5.18-17.38, Ha- ringvlletsluizen 5.34-17.59, Rot terdam 7.28-19.43, Scheveningen 6.28-18.50, IJmuiden 7.06-18.28, Den Helder 11.00-23.19, Harlin- gen 1.15-13.30, Delfzijl 3.21-15.27. Molens en klompen, ze horen bij het beeld dat de meeste buitenlan ders nog steeds van ons hebben. Maar zaterdag draaien de molens nu eens niet voor de toeristen, ten minste niet speciaal voor vreemde lingen. want de „nationale molen dag" is er in de eerste plaats voor Nederlanders die wel eens een mo len van dichtbij willen zien (wer ken). Want dat is het aardige van een molendag: je kunt de molens dan echt in bedrijf zien en een praatje met de molenaar maken. En vpp| molens zijn nog van binnen te bezichtigen ook. Alle (kleine) duizend molens die ons land bezit, staan op de monu mentenlijst. Ze worden, hoeveel geld dat ook kost. zo goed mogelijk onderhouden, want er zijn er al genoeg verloren gegaan. Op de eer ste nationale molendag draaiden er zo'n 180 molens Vorig jaar was ;bijna de helft in bedrijf, ruim 450. en als het een beetje wil zullen het 'Ir Saterdag, op de zesde molendag. niet minder zijn. De meeste zijn koren- en poldermolens; in de Zaanstreek vind Je bovendien een paar oliemolens, een papier- en een zaagmolen. Dat er vooral veel Ne derlanders naar de molens gaan kijken, staat wel vast. Net als vorig jaar valt de landelijke fietsdag sa men met de molendag en wie de moeite neemt even bij VW of ANWB te informeren, zal zien dat een aantal routes voor die fietsdag langs molens loopt. In alle provin cies zijn molens in werking te zien, in Zuid-Holland de meeste, want daar staan er nu eenmaal meer dan in welke provincie ook. Molens be zoeken is typisch iets voor op de fiets: veel molens liggen wat afgele gen in polders of dorpjes en naar grote parkeerterreinen kun je er lang zoeken. De molens, waarop of waarnaast zaterdag een vlag staat, zijn te bezichtigen. Niet allemaal dus dat is technisch niet overal mogelijk maar wel veel. En waar die vlag staat, staat ook een mole naar klaar om alles over zijn molen te vertellen, om de molen van bin nen en buiten en van onder tot boven te laten zien. Wel oppassen voor de draaiende wieken, een klap van de molen te pakken krijgen is echt geen lolletje. Hoeveel molens er zullen draaien en trouwens ook hoeveel bezoekers er zullen komen hangt nauw samen met de weersomstandighe den. Liever geen regen en storm (voor de fietsers), maar wél graag voldoende wind voor de molens. Dat is toch vaak al een probleem voor de molenaars, die wind. Niet dat het in ons landje niet genoeg zou waaien teveel, zou je soms zeggen maar met de „vrije wind vang" zoals de molenkenner dat noemt, zit het niet best. Zelfs goed onderhouden molens die nog een hele tijd mee kunnen, hebben een hoogst onzekere toekomst. Want er wordt veel gebouwd in het lpnd, prettig voor mensen die in een goed huis willen wonen of in een behoor lijk pand willen werken, maar vaak niet goed voor de molens. Door gebouwen, hoogspanningsmasten en ook hoge bomen zie je niet al leen minder van de molens, maar wat erger is, ze nemen ook de wind weg waarvan een molen het moet hebben. De molenaar weet alles van die windvang af. Hij kan vertel len hoe verschrikkelijk gevoelig een molen is voor windbelemmerin- gen, zelfs als die honderden meters verderop staan. Nog meer weten over molens? Elke molenaar kan adressen geven van de vereniging De Hollandsche Molen en andere (plaatselijke of provinciale) molen verenigingen en -stichtingen. De Britse prinses Margaret wordt niet alléén bekritiseerd, er zijn ook nog een hoop Engelsen die haar een warm hart toedragen. Zo warm. dat Scotland Yard het er benauwd van heeft gekregen. Margaret ligt in het Londense Edwardziekenhuis van een griep te herstellen en dagelijks komt daar een stapeltje brieven met goedbedoelde wensen voor haar binnen. Daaronder was een hele dikke brief, zo dik dat het ziekenhuispersoneel bang was met een bombrief te maken te hebben. 8cotland Yard werd er bij gehaald, die een ploegje mannen stuurde die weten hoe een bom onschadelijk te maken. Met de grootste omzichtig heid openden ze de brief, waaruit tot ieders opluchting een fraaie pen tevoorschijn kwam, een cadeautje voor de zieke prinses. Van een ech te penvriend dus. wust te zijn. Voor de rechtbank van het Engelse Preston, de woon plaats van het echtpaar, verklaar den beiden dat Linda sinds kort slaapwandelt en dan allerlei dingen doet waarvan ze zich later niets herinnert. Psychiaters onderzoch ten haar te uit en te na en kwamen tot dezelfde conclusie, waarop Lin da werd verijgesproken. Frank, die de steekpartij goed heeft overleefd, vertelde rechtbank over de af spraak die hij en zijn vrouw nu gemaakt hebben: hij doet zelf voortaan de deur van de slaapka mer op slot en verstopt de sleutel op een plek waar Linda 'm absoluut niet kan vinden. „Ik voel me net een cipier", zei hij, „maar op deze manier voelen we ons allebei veili ger. Een paar weken geleden viel Linda onder het slaapwandelen van de trap, en dat kunnen we natuurlijk niet hebben". minuten adem pauze op elk uur en af en toe een uurtje slaap. Ze deden het niet alleen voor de lol. de inzet was een liefdadigheidsactie, maar tegelijk hebben ze met hun zoen- marathon een plaatsje in het Guin ness recordboek bereikt. Het miniatuur-treintje in het amu sementspark in het Westduitse Gei- selwind een park in de buurt van de snelweg Frankfort-Neurenberg is eigenlijk voor kinderen bedoeld, maar de grootste papegaai van het park heeft er niet minder plezier mee. Charly, een ara, heeft zich het treintje min of meer toegeëigend en rijdt er te pas en te onpas op over het terrein. Dat vinden de kinderen trouwens ook leuk. Ze werd wakker tussen lakens vol bloed. Haar man Frank lag naast haar, gewond door diverse messte ken. Het mes, een gewoon exem plaar uit de keuken, lag tussen hen in. Er was geen inbreker in huis geweest. Llnda (32) bleek haar man zelf vijftien messteken toegebracht te hebben zonder zich er van be- Wie plannen heeft het wereldrecord zoenen op haar en zijn gezamenlij ke naam te brengen, moet wel over een ongelooflijk lange adem be schikken. Het jongste record staat op niet minder dan 124 uur en 51 minuten, bijeengekust door Ray Blazina (25) en zijn vriendin Bobbi Sherlock (18). In de Amerikaanse stad Pittsburgh zijn ze zes etmalen aan het kussen geweest, minus vijf Het Jongetje, een kind van acht. gaf toe dat het besturen van de gesto len auto moeilijk was geweest. Door de spaken van het stuur heen had hij maar nèt een glimp van de straat kunnen opvangen, maar niettemin was hij met een vaartje van soms wel 150 kilometer door het stadje Hamtrack in de Ameri kaanse staat Michigan geraasd. De politie die al een hele tijd achter de overtreder van de maximumsnel heid aanzat, begreep er aanvanke lijk niets van. Voor de politieman nen was het een spookauto. omdat ze niemand achter het stuur zagen Toen de auto ten slotte tot stil stand kwam na tegen een omhei ning te zijn gebotst, sprong er een heel klein kereltje uit. dat al gauw in de kraag kon worden gevat Het jongetje, erg klein voor zijn leeftijd, bleek door de moeder als vermist opgegeven De auto had hij bij een benzinestation gepikt en de kinder rechter zal nu moeten beslissen of hij raar zijn moeder terug mag

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5