echnische vooruitgang fremmen is kortzichtig' Winst Philips lager „Wat? Een premie en geen boete?" Consument moet wettelijk beter worden beschermd Tóch maar klacht indienen ^oduktie iep terug Minimale voorschriften nodig 'hilips-topman op jaarvergadering: lie uit leisteen veg te 'braden'? Nauwkeuriger nstrument lan blaaspijpje Bel 020-5204911 BANQUE DE PARIS ET DES RVYS-BAS NV Vernietigend oordeel over branche-geschillencommissies Mening over reclame SOAQ 10 MEI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE T rouw/Kwartet P21-RH.23-S25 in een onzer verslaggevers INDHOVEN „Het alremmen van de technologische vooruitgang om op korte termijn werkgelegenheids- roblemen op te lossen, zou van kortzichtigheid getuigen. Indirect houdt het alwijzen van rchnologische vooruitgang ook in, dat de eigen markt wordt afgesloten van internationale jncurrentie. m dergelijk protectionisme en de laniit voortvloeiende belemmering de vrije concurrenUe. wijzen wij EN HAAG In de chemische dus trie, de bouwmaterialen- d us trie en de metaalindu- rie is de produktie in het eer- e kwartaal van dit jaar ach- rgebleven bij die van het eer- kwartaal van het vorige ar. In een andere belangrijke dustrietak, de industrie van >edings- en genotmiddelen, g de produktie op hetzelfde eau als dat van het vorige ar. et ministerie van Economische Za- n zegt dit naar aanleiding van de leveelheidsindexcijfers van het BS. Hierbij wordt aangetekend, it in een aantal gevallen slechts 'er zeer onvolledige informatie over it eerste kwartaal kon worden be- hikt. het vierde kwartaal van 1977 had ch een lichte opleving voorgedaan de vier genoemde bedrijfstakken, eze opleving is in het eerste kwar- al van dit jaar gevolgd door een irmindering van de bedrijvigheid iet name in de voedings- en genot- liddelenindustrie, de metaal en de uuwmaterialen. maart bedroeg het door het CBS irekende hoeveelheidsindexcijfer an de industriële produktie 117, of ïgeveer driekwart procent meer an dat voor februari (116) en ook an dat van januari (eveneens 116). I NORIT (producent van active ooi voor industriële en medicinale oeleinden) heeft het eerste kwar- ial van dit jaar met een iets beter isultaat afgesloten dan het eerste wartaal van 1977. Het is op dit loment niet mogelijk te beoordelen, en in hoeverre deze ontwikkeling ch zal voortzetten. Over de gehele aie wordt enige terughoudendheid Ij de afnemers waargenomen. Het edrijf ondervindt ook meer concur- intie. af." aldus dr. ir. N. Rodenburg, presi dent van Philips' Gloeilampenfa brieken. In de toespraak tot de jaarvergade ring van aandeelhouders, getiteld „Op zoek naar nieuwe evenwichten", benadrukte hij, dat de huidige eco nomische problemen niet met die in de jaren dertig kunnen worden ver geleken. Wel wees hij erop. dat de problemen van nu niet minder ern stig zijn dan die van toen. Hij nam daarom aan, dat er meer dan een of twee jaren nodig zijn, alvorens er nieuwe evenwichten tot stand zijn gekomen." Investeren Vooralsnog pleitte de heer Roden burg voor een ondernemingskli maat, dat de bereidheid tot het ver richten van investeringen stimu leert. „Het staat voor mij vast, dat een daarop gericht beleid voor de werkgelegenheid op langere termijn meer vruchten afwerpt dan steunverlening aan niet levensvat bare bedrijven," zo zei hij. De heer Rodenburg zei ervan over tuigd te zijn, dat het voor de positie van de Westeuropese industrie (en ook voor Philips) van groot belang is wanneer zij industriële activiteiten, die elders niet meer concurrerend kunnen worden verricht, onder brengt in ontwikkelingslanden, daarmee tevens die landen helpend in hun groeiproces. De afzetperspectieven voor de elek tronische industrie zijn niet somber. De vraag krijgt extra impulsen van zich aandienende markten in niet- traditionele industrielanden, van snel groeiende vervangingsmarkten, maar vooral van uitbreiding van het aantal toepassingsgebieden van be staande produkten. In dit verband wees de heer Rodenburg op de ont wikkelingen op het gebied van de tv, de beeldplaatspeler, de videocasset terecorder en de draagbare camera. Ir. N. Rodenburg Geen samenwerking Hermans en De Spar DEN B08CH De Hermans Groep (supermarkten) en de VDB (Grossier Spar winkels) hebben hun bespre kingen over samenwerking zonderi succes beëindigd. Dat de samenwer king op korte termijn niet tot stand kan komen, wordt mede veroorzaakt door het feit, dat VDB bezig is met een herstructurering in de samen werking tussen groothandel en de taillisten in het vrijwillige filiaalbe drijf. VDB is de grootste grossier van de Spar-organisatie en is voorts sterk betrokken bij de vroegere De Gruyter-keten. EINDHOVEN De daling van de nettowinst in het eerste kwartaal van dit jaar is voor Philips geen reden om de prognose voor het hele jaar bij te stellen. „We hebben onze twijfels, maar om nu al te zeggen, dat de winst na belastingen in procenten van de omzet de 2,2 procent niet zal halen, is ons te vroeg," zei de heer Spinosa Cattela, lid van de raad van bestuur van Philips in een toelichting op de kwartaalcijfers. De Philips-topman benadrukte, dat de omzet naar wens verloopt. „Het zal alleen onveranderd moeilijk blij ven dit jaar het resultaat na belas tingen (1977: 695 miljoen) te verbe teren. De gang van zaken In video apparatuur is in de eerste drie maan den van 1978 zeer goed geweest. Er was sprake van grote voorraadvor- ming in verband met de komende wereldkampioenschappen voetbal. Voor het hele jaar wordt in deze sector ongeveer hetzelfde resultaat verwacht als in 1977. Philips heeft over het eerste kwar taal van 1978 een nettowinst behaald van 130 min tegen 159 min in dezelfde periode van 1977. Het volu me van de omzet nam, in overeen stemming met de voor geheel 1978 uitgesproken verwachting, toe met 7 pet. De toeneming van de omzet in guldens bedroeg 3 pet (van ƒ7.013 min tot 7.215 min). De stijging werd opnieuw in ongunstige zin beïnvloed door wijzigingen van de wisselkoersen, aldus de raad van be stuur in een toelichting op de gang van zaken in het eerste kwartaal. De omzetstijgingen van de produkt- sectoren „Beeld en geluid voor con sumententoepassingen" en „Huis houdelijke apparaten en produkten voor persoonlijke vereorging" lagen belangrijk boven de gemiddelde om zetstijging van 3 pet Daarentegen lag de omzet van zowel „Industriële toeleveringen", als van „Diverse ac tiviteiten" beneden het omzetbedrag dat in de overeenkomstige periode van 1977 werd bereikt. Geografisch gezien waren de omzet stijgingen het grootst in Latijns- Amerika en Azië. De omzet in Euro pa gaf een toeneming te zien, die overeenkwam met de stijging van de concernomzet. De omzet in de VS en Canada was evenwel lager dan in 1977, wat uit sluitend was toe te schrijven aan wisselkoersveranderingen. Het aantal werknemers nam in het eerste kwartaal van dit jaar af met 1.700 tot 382.800, van wie 84.200 in Nederland. Eind maart vorig jaar telde Philips 389.200 personeelsle den, van wie 86.600 in Nederland. IHICAGO (Reuter) Aan de tech- ische hogeschool van Illinois is een roces ontwikkeld, dat op een be- aalbare manier olie zou kunnen ont rekken aan de gigantische leisteen- oorkomens onder het westen van e Verenigde Staten. De leisteen zou p de plaats waar hij zit worden erhit met radiogolven, volgens het- elfde principe waarop een ücrogolfoven werkt. Daardoor ïoet de olie uit de steenmassa „ge- iraden" worden, waarna winning ïogelijk is via dezelfde pijpen waar- i elektrodes de straling uitzenden. Volgens eerder gemaakte plannen ou de leisteen moeten worden opge- lolven, vermalen en bovengronds in etels verhit Behalve met zeer forse nvesteringen moest men daarbij re- enen met ernstige milieuverstoring. Iet elektrische proces is in Chicago Ileen nog in het laboratorium on- Ierzocht, maar veldproeven staan op iet programma. Als de methode laalbaar blijkt, aldus de TH, zou lleen al de leisteen onder het wes- en van Colorado en het oosten van Jtah kunnen voorzien in het Ameri- aanse.olieverbruik van de komende weehonderd jaar. AMSTERDAM De Eindhovense rerkeerspolitie begint binnenkort (en experiment met een nieuw appa- aat voor de alcoholcontrole op auto- nobilisten. Iet is een in Amerika ontwikkelde nstallatie ter grootte van een chrijfmachine. die elektronisch de onglucht analyseert. Volgens de Itlchting Wetenschappelijk Onder- oek Verkeersveiligheid (SWOV), die iet apparaat al geruime tijd in het lboratorium heeft getest, werkt het Tijwei even nauwkeurig als de •loedproef en veel nauwkeuriger lan het blaaspijpje. „Vergeleken net deze nieuwe installatie, is het ►erken met het pijpje een operatie met een roestige spijker," aldus een ►oordwoorder van de SWOV. 1 Het de experimenten van de Eindho- 3 rense verkeerspolitie zal worden na- Rgaan of het apparaat in een poli- tiebusje even nauwkeurig werkt als het laboratorium. BANQUE DE PARIS: Banque de Paris, afdeling Télébanque, met wie spreek ik?" VAN HOUWELINGEN: „Met van Houwelingen. Zeg heb ik het goed gehoord? Kan ik nu telefonisch een reservegeld-rekening met 5/4%* rente bij u openen!" BANQUE: „Zeker meneer van Houivelingen" VAN HOUWELINGEN: En kan ik ook gewoon tot f 5.000,- per maand opnemen zonder ehboete of opnamekosten te moeten betalen r Rente 5J6%r. ivo. BANQUE: „Inderdaad meneer en als u minder dan de helft van uw gemiddelde jaarsaldo opneemtmogen wij u zelfs een mnnnd rente extra geven." VAN HOUWELINGEN: „Een soort premie?" BANQUE: „FVecies meneer. Bij de jaarlijkse rente-afrekening in januari krijgt u 1/12 van de rente er nog eens extra bij." VAN HOUWELINGEN:„Dat is pas goed nieuws zeg! Noteert u zo'n reservegeld-rekening voor mij." afdeling Telébanque Ann4crJan»-Amhftn-l1n\la-D««nlrwhi-Hmdh«»wivhnM hcdo-tiromngcn-IXi» Hj.ig-H.wrlem- HivHaviUiH.iltvM.wMmhi-NijnKgcn-RiH'ntiond-RomTdam-Tilhiiv-Uirvihr-Vi'nltvWivn. De branche-geschillencommissies die be doeld zijn om kwesties tussen leveranciers en consumenten te behandelen zijn maar lapmiddelen, omdat recht en rechtspraak in eigen hand liggen. Ook de officieel erkende (en gesubsidieerde) geschillencommissies werken niet zo best, aangezien die ook niet verder reiken dan particuliere rechtspraak. Er bestaan weliswaar verschillen tussen deze beide „soorten" maar geen van de geschillencommissies kan de naleving van een bindend advies afdwin gen. Dit zijn in mijn woorden de belang rijkste conclusies uit een studie van mr Mar tin Rensen en mr Mieke van Wissen onder de vernietigende titel: „Branche-geschillencom missies: gewogen en te licht bevonden". De consument zou zo zeggen zij terecht be schermd dienen te wor den door in de wet vast gelegde rechten. De con sument heeft echter in ons land geen écht in de wet voor hem of haar omschreven specifieke rechten. Een klacht kan zodoende niet of slechts met veel moeite (en kos ten) waargemaakt wor den. Bovendien moeten psychologische drem pels worden over wonnen. Het gevolg hiervan is dat de consument, die onte vreden is over een pro- dukt en bij de leveran cier aan dovemansoren praat, meestal gedoemd is in deze situatie te be rusten. Want de weg naar de rechter, die de consument kan bewan delen, is meestal moei lijk begaanbaar. Mentaliteit In de eerste plaats loont de wet naar de rechter meestal niet, omdat de juridische positie van de consument zwak is en als het er ai van komt een gerechtelijke proce dure méér kan kosten dan het bedrag van de geclaimde schade. Voorts is zo'n procedure te formeel In hoofd zaak schriftelijk en ls het een kwestie die maanden duurt. Hierop hoop ik in een volgende rubriek nog eens uitge breid in te gaan. In de tweede plaats om dat moet worden betwij feld, of de rechters wel de juiste instelling beter gezegd, mentaliteit hebben, om in dit soort kwesties de rol van vre derechter te vervullen. Het (echt)paar Rensen- Van Wissen verwijst in dit verband naar een uit spraak van prof. O. A. C. Verpaalen, hoogleraar in het procesrecht In Utrecht. Die merkt van uit zijn praktijkervaring op dat rechters, door hun te groot gevoel van ei genwaarde, in het alge meen nauwelijks in staat zijn een communicatie met partijen (leverancier en consument) tot stand te brengen. Reactie Als reactie hierop is in de afgelopen jaren langs buitenrechtelijke weg een aantal branche-ge schillencommissies in het leven geroepen. Uit de studie moet echter de conclusie worden getrok ken, dat de voordelen van de branche-geschil lencommissies in het ge heel niet opwegen tegen de nadelen die zij heb ben. Hieruit volgt dan de logische conclusie, dat de oprichting van nieuwe branche-geschil lencommissies „dan ook zeker niet" moet worden aangemoedigd. De belangrijkste gedach te achter dit standpunt is. dat een branche-ge schillencommissie mees tal is (wordt) opgericht voor het imago van de desbetreffende bedrijfs tak. Daarnaast heeft het echtpaar Rensen-Van Wissen duidelijk twijfels over de objectiviteit van de branche-geschillen commissies. De samen stelling van de leden is namelijk nogal eenzijdig en voor de financiering van het werk is de ge schillencommissie af hankelijk van de aange sloten leden. Waardering Meer waardering maar toch ook weinig enthou siasme bestaat voor de vijf geschillencom missies, die zijn aange sloten bij de Stichting Consumentenklachten. Dat zijn de branches Chemisch Reinigen, Nat- was, Reizen, Recreatie en Woninginrichting. Deze geschillen-commis sies zijn mede in het be lang van de consument opgericht en hebben ook een consumentenverte- genwoordlger(ster) in de geschillencommissie. Bij een kwestie is zodoende ook de consument verte genwoordigd. In de fi nanciering van het werk wordt bovendien bijge dragen door de overheid. Bij overheidserkenning blijven de deelnemende bedrijven weliswaar fi nancieel bijdragen, maar door de subsidie zijn de leden van de commissie minder afhankelijk van de desbetreffende branche. Maar ook in deze opzet, is het voor de consument niet alles goud wat er blinkt. Bij de Geschillen commissie Woningin richting zijn bijvoor beeld maar een kleine duizend van de ruim vierduizend woningin richters aangesloten (je zal als consument maar een klacht hebben over een niet aangesloten zaak). Eén man De vijf erkende geschil lencommissies hebben een reglement. Dat is verplicht om erkend te worden en subsidie te krijgen. De overige bran che-geschillencommis sies hebben soms geen reglement en hebben bo vendien soms behalve een eenzijdige, ook een erg „magere" samenstel ling. Het meest sprekend voorbeeld is de Commis sie van Toezicht van de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in het Carrosseriebedrijf; de Focwa. Deze commissie bestaat uitéén man en heeft nog nooit ge functioneerd. Op deze wijze kan het carrosse riebedrijf moeilijk eenu- deuk of schram oplopen. Nu is het niet zo ik wees er al op dat bran che-geschillencommis sies geen goede kanten zouden hebben. De posi tieve aspecten zijn ech ter wel op de vingers van één hand te tellen. Dat zijn: Een klacht kan ge makkelijk aanhangig worden gemaakt, omdat een eenvoudig briefje al genoeg is; De procedure ver loopt in het algemeen snel; Het financieel risico van de procedure is be perkt tot hooguit vijftig gulden; De leden van de com missie^) worden vooral uitgezocht op deskun digheid in de betreffende branche. Op grond van deze pun ten adviseren de heer en mevrouw Rensen-Van Wissen de consument bij klachten de desbetref fende geschillencommis sie voor zover die be staat en voor zover de leverancier erbij is aan gesloten aan te schrij ven en op deze manier te trachten de klacht geho noreerd te krijgen. De uitspraken van de branche-geschillencom missies worden gegeven in de vorm van een bin dend advies. Hoewel de naam anders doet ver moeden, is het kenmerk van een bindend advies dat het Juist niet bindend is. Wanneer de in het ongelijk gestelde partij even aangeno men dat het de leveran cier is weigert dat bin dend advies na te ko men, dan staat de consu ment nóg met lege handen. Problemen Uit het onderzoek blijkt, dat er nogal wat proble men zijn met de naleving van een bindende uit spraak. De consument moet zich in zo'n geval alsnog tot de rechter wenden, met alle proble men die daaraan vastzit ten. De leverancier moet dat in zo'n geval ook, maar heeft daarmee aan zienlijk meer mogelijk heden. zoals het gerech telijk bevel tot betaling De consument kan zich intussen in het algemeen alleen maar tot een bran che-geschillencommissie wenden, als de betrok ken ondernemer bij deze commissie ls aangeslo ten. Een groot aantal branches heeft boven dien geen geschillencom missie. Deze beide om standigheden zijn er de oorzaak van. dat de con sument niet zelden (ook) de klacht in de map „fru straties" moet opbergen. Zolang er nog geen ver eenvoudigde kantonge rechtsprocedure bestaat, moet er aan de bestaan de en mogelijk nog op te richten branche-geschil lencommissies, de nodi ge eisen worden gesteld. Een geschillencommis sie zou pas mogen functi oneren na wettelijke er kenning. Dat zou beteke nen, dat een geschillen commissie zou moeten voldoen aan de (minima le) eisen, die worden ge noemd in de Erkennings- en Subsidieregeling voor Klachtencommissies: Hierbij zou een blijvende financiering door de overheid beter zijn dan subsidie. Uit het oog punt van consumenten belang is het nodig dat: De geschillencommis sies uit de sfeer van de branche worden gehaald en wel door daarin onaf hankelijke leden te be noemen en door de fi nanciering onafhanke lijk van de branche te maken; Elke geschillencom missie een goed regle ment krijgt waarbij naar eenheid wordt gestreefd, zodat de bepalingen voor alle branches ongeveer gelijk worden; De mogelijkheid tot „wraking" moet worden ingebouwd, om mensen die te nauwe bindingen hebben bij een van de partijen buitenspel te kunnen zetten. Beswaren Het is namelijk niet al leen bezwaarlijk dat In overeenkomsten veelvul dig bindend advies of ar bitrage wordt voorge schreven, maar vooral dat de behandeling van het geschil dan niet zelden gebeurt door al lesbehalve onafhankelij ke mensen. Andere wensen in het be lang van de consument zijn onderandere nog dat: De mogelijkheid wordt opengelaten voor de consument de klacht schriftelijk of mondeling naar keuze toe te lichten. Voor vele men sen is het schrijven van een brief immers een probleem; De zitting openbaar is. bijzondere gevallen uitgezonderd; De beslissing open baar wordt gemaakt; De geschillencommis sies in méér dan een plaats worden gevestigd, om de „toegang" voor de consument gemakkelij ker te maken. Th. J. C. Rosier (Bankemployé): Eerlijke en goede reclame is pas dan eerlijk en goed wanneer deze nel als kritiek (hierop) opbouwend is. Reclame is onontbeer lijk; zij brengt immers de produktie markt en de con- sumptiemarkt dichter bij elkaar (Bijeengebracht door FHV/BBDO)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23