Nijverdal-ten Cate voorziet verbetering FME: beleid door bedrijf te bepalen Wij feliciteren met de opening vanhet grootste spookslot van Europa! campma hs li' Van Nelle Bierverbruik nam nauwelijks toe Vredestein mag toch bouwen in Renkum voor sprookjes en spookjes VORSELAARS VRUCHTENSAPPEN EN FRISDRANKEN BV van Fotografie tot EINDPRODUCT euro cola cards bouw-en aannemingsbedrijf Fris dat niet kinderachtig is I.S.P.C. b.v. WOENSDAG 10 MEI 1978 TROUW/KWARTET P18-RH20-5 ALMELO Nijverdal-ten Cate, het grootste textielconcern in Nederland, verwacht omstreeks het eind van dit Jaar in een wat rustiger vaarwater te zijn gekomen. Voorwaarde acht men wel dat de lopende herstructureringsprojecten met voortvarendheid worden alge rond. Zonder nieuwe belemmeringen zullen de inspanningen van de laat ste Jaren uitmonden in een verdere verbetering van de resultaten, aldus het bestuur. Het aantal personeelsleden In Neder land daalde vorig Jaar van 4 656 naar 4.273 In het laatste getal zijn echter voor de eerste keer de 190 perso neelsleden van Polyoleftns (vroeger Thiokol-ten Cate) en De Phoenix (vlaggenlabriek) opgenomen Dat het verlies van Nijverdal-ten Cate vorig jaar verminderde van 30,5 tot 9.1 miljoen schrijft het bestuur toe van de herstructureringsmaatre gelen. VlHAMIJ BirrriNGER. De kos tendaling (voornamelijk door een vermindering van personeel met ruim tachtig man) heelt deze techni sche groothandel meer dan volledig compensatie geboden voor de terug gang in de verkopen. De omzet daal de vorig Jaar met ruim zes procent tot 233.1 248.8) min, waarbij een winst werd behaald van 558.000, tegen een verlies van 2.1 min in 1976; een verbetering derhalve van 2.7 min. Deze winst wordt geheel gereserveerd. Over de eerste maanden van het nu lopende jaar hebben de verkopen iets beneden het peil van de overeen komstige periode van vorig jaar gele gen Er wordt trouwens voor 1978 gein groei van de omzet verwacht. Het beleid gericht op beperking van kosten zal krachtig worden voort gezet. HOVTPONT: De onuet van Hout handel William Pont is in 1977 geste gen tot ƒ504 432i min. Daarbij is de nettowinst toegenomen tot 5.9 4.7) min. Hieruit wordt een divi dend betaald van 14 (1976: ƒ12, eventueel op te nemen voor 2 con tant plus 5 in aandelen). De ver wachtingen voor de voor het bedrijf zo belangrijke bouwsector zijn niet zo hoog gestemd. Oezien de vermin derde Inflatie, die tot een beperking van de kostenstijging karv leiden, wordt het resultaat over 1978 tóch met vertrouwen tegemoet gezien. AMSTERDAM - Het bierver bruik is vorig Jaar In Neder land nauwelijks gestegen. Per hoofd van de bevolking is in 1977 83,93 liter geconsumeerd tegen 83,87 liter in 1976. Aldus het jaarverslag van het Pro- duktschap voor bier. Oorzaak van deze stagnerende groei (ja renlang steeg het verbruik tel kens enkele liters) Is volgens het produktschap de slechte zomer van 1977. De smaak van de Nederlanders is kennelijk zeer eenzijdig want zwaar bier nam 99.2 procent (was 99,0) van de totale consumptie in beslag. Lagerbler kwam tot 0.6 (was 0.7) procent en extra zwaar bier tot 0.2 (0.3) procent Nederland is als bierexporUur aanzienlijk belangrijker dan als importeur. Tegenover een uitvoer van 2,67 miljoen hecto liter (iets meer dan in 1976) stond een invoer van slechts 0.33 miljoen hectoliter. Dit laatste cijfer betekent dat te dere honderd biertjes er drie van vreemde bodera komen. Van het Importbier komt 78 procent uit België of Luxem burg. 16 procent uit West- Duitsland en 3 procent uit Zwitserland. ARNHEM - De pogingen van het Oelderse PPR-statenlld W van Dam om de bouw van een nieuwe Vredes- teinfabriek in Renkum. waarvoor de provincie vorige maand het groene licht gaf. alsnog tegen te houden zijn gestrand Volgens Van Dam kleven er teveel planologische bezwaren aan de nieuwbouw in Renkum en hebben Gedeputeerde Staten van Gelderland te weinig gedaan om de provinciale belangen bij de herstruc turering van Vredestein in te brengen. Op een speciale zitting van de Pro vinciale Staten naar aanleiding van een interpellatie van Van Dam zijn op een na alle door hem ingediende moties weggestemd. Voor de bouw van de febriek. waarin de activitei ten van de Vredestein-vestlgingen in Loosduinen en Heveadorp zullen worden ondergebracht, was een wij ziging van een bestemmingsplan no dig Het college van Oedeputeerde SU ten besloot daarvoor goedkeu ring te verlenen, hetgeen betekent dat de voor de bouw van de fabriek noodzakelijke uitbreiding van het besuande industrieterrein van Ren kum doorgang kan vinden. Dit gaat echter ten koste van anderhalve hec- Ure natuurgebied. Omwonenden en andere inwoners van Renkum heb ben bezwaar gemaakt tegen de bouwplannen, omdat zij bang zijn voor ai overlast en nadelige gevolgen voor het milieu Intussen werden eind vorig jaar de besprekingen met de Nationale In vesteringsbank afgerond. Die gaan leiden tot een versterking van het vermogen met 15 min. via een ach tergestelde lening met staatsgaran tie met een looptijd van tien Jaar. OCt V.D. GRINTEN: De omzet is in het eerste kwartaal (december 1977 tot en met februari 1978) van het boekjaar 1977-'78, vergeleken met dezelfde periode van het voor gaande boekjaar, met 59 pet. geste gen van 185.6 min. tót 295.4 min. Het bedrijfsresulUat nam (na afboe king van ruim 2 min. aan koersver liezen) met 11 pet. toe van 16,2 min. tót 18,0 min. De nettowinst bleef nagenoeg gelijk (ƒ7,36 min. tegen 7,26 min.), zo blijkt uit de kwartaal cijfers. EMISSIES: De Nederlandse In vesteringsbank voor Ontwikkelings landen NV komt met een 7,25 pet. 20- jarige obligatielening 1978 van 125 min. Daarvan zal de uitgiftekoers op 16 mei voor-beurs bekendgemaakt worden. Op de lening kan op 18 mei worden ingeschreven. De storting is op 15 juni. DEN HAAG Beslissingen over het bedrijfsbeleid moeten primair op on dernemingsniveau kunnen worden genomen, zo schrijft de Vereniging voor de Metaal- en de Elektrotechni sche industrie FME in haar zojuist verschenen Jaarverslag over 1977. Het blijft naar de mening van de FME noodzakelijk, dat zich een mentaliteitswijziging voltrekt, waar door verandering van arbeid en ar beidsplaats en ook omscholing in de loop van het beroepsleven als normaal wordt aanvaard. Dit houdt voor velen een grote verandering in. Van de werknemers vraagt het te aanvaarden dat ondernemers lie ver ondernemingen niet in staat zijn garanties van arbeidsplaatsen te bieden. De vraag rijft of. gezien van de ont wikkeling van het sociaal-econo misch leven uit, het streven naar volledige werkgelegenheid nog een juiste doelstelling is. Zou die doel stelling niet moeten worden vervan gen door het streven naar een ge- Streven volledige werkgelegenheid onjuist geacht zijn bij de beleidsbepaling in de fl derneming. Zij moeten het ais r maal aanvaarden dat werkneir duidelijk worden voorgelicht overdj situatie en de vooruitzichten van dl onderneming. Zij moeten invlo&jsi van werknemers op de besluitvoi irnSi ming aanvaarden. Dat houdt in: aan jng passing aan nieuwe overlegstructu terr ren. die overigens al volop in ontwik^™ keling zijn. zond bedrijfsleven in die zin dat de rendementen volwaardige levensom standigheden mogelijk maken voor zowel mensen die werken als mensen die niet meer werken? zo vraagt de FME in haar Jaarverslag. Ook de overheid kan het zich alleen maar gedurende korte tijd veroorlo- ven om niet rendabele sectoren van het bedrijfsleven op de been te hou den en iedereen „volwaardig" werk te laten behouden en de inkomens op hetzelfde peil te handhaven. ..Dit kan veeleer worden bereikt door ma chines meer en mensen minder werk te laten doen," aldus de FME. Dit alles verlangt een mentaliteits wijziging bij degenen die betrokken Kernvraag in dit proces is volgens d FME het vraagstuk van de plaat waar beslissingen over belangrijk onderwerpen worden genomen: in d onderneming of „erboven". „Het zi duidelijk zijn dat wij kiezen voor et besluitvorming op basis van de eige verantwoordelijkheid van de onder neming, d.w.z. voor besluitvormin in de onderneming". Beslissinge over b.v. investeringen die ..boven' at de onderneming zouden worden gep nomen op bedrijfstak en nati( naai niveau tasten de eigen vel antwoordelljkheid en daarmee d basis van ons economisch stelsi De Efteling In de bossen van de Efteling is een eeuwenoud slot ontdekt: het grootste spookslot van Europa! Geesten, griezels en spoken hebben achter de metersdikke muren, wie weet hoe lang, hun verborgen bestaan kunnen leiden. Vandaag worden de zware deuren van het slot feestelijk geopend en kunt u, zij het met een lichte huivering, hun doen en laten daar binnen waarnemen. Buiten, in de Efteling, blijven Doornroosje, Roodkapje en Hans en Grietje zoals ze altijd waren... evenals de antieke stoomcarrousel en de puffende stoomtreintjes. Komt u gauw eens kijken. GROOTVERBRUIK specialisten Julianapark 34 - Tilburg TeL 01fV421283 - 426843 ...warm aanbevolen vWxini 42WG pagU*2CM/jdAJ) IrèrrW «06331-1122* ...met'n ietsje alcohol (0,9%) Royal Gub Shandy postbus 13 - stationsstraat 26 - d runen Ook bij de Efteling HORECA GROOTHANDELSCENTRUM Leverancier voor lood en non food Kalshoven 25 - Breda - tel 076-877250

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 20