PSV viert eerste hoofdprijs Brugge nog vol vraagtekens Europakopni: Lang zal-ie shaven! IEFA Cup na kwalitatief arme finaleduels naar Eindhoven I Oranje weigert 1 Amnesty gesprek «.(JEFA-jeugd jjiverpool start als favoriet in Europa Cup-finale Nieuwe wet regelt in VS amateursport Etappe-winst voor Bernard Hinault DAG 10 MEI 1978 SPORT Trouw/Kwartet P17-RH19-S21 K>r Matty Verkamman NDHOVEN Zeven minuten voor het einde van PSV-Bastia aakte René van de Kerkhof de onmacht van de omhoog allen Corsicaanse UEFA Cup-finalist tijdelijk duidelijk. Over i lengte van een meter of twintig veroorloofde de „aparte" dette van de Brabanders zich een grap, die met verbazing zal bekeken door half Europa. Twaalf keer wipte hij de bal op de chter voet, zijn broer Willy komisch passerend. En Bastia keek slechts naar. Zoals de Fransen praktisch negentig minuten Kg hebben staan kijken naar een PSV, dat nochtans eerst bij 2-0 voorsprong zichzelf in rust hervond en het duidelijk naar uitliep. i een club zo „aardig" is, als Bastia gisteren was. Zo onwennig Bastia zich opstelde, zo onwennig reageerde PSV evenwel op de situatie. Rijvers' formatie leek even weer in z'n oude fout van te nadrukkelijke aanvallen de accenten te vervallen. Het verlan gen naar een snelle beslissing was te groot. Zo kon het gebeureh, dat Van Kraay plots met een doorkomende Rep werd geconfronteerd. De libero besloot in arren moede om de Zaankanter om zijn middel te grijpen, hetgeen de punctuele Roe meen Rainea terecht geel waard vond. Overtuiging en nauwkeurigheid zat er in die gemakkelijke fase intussen niet in het spel van PSV. René van de Kerkhof liep zich veelvuldig vast, ofschoon hij er altijd wel een uitbal of een hoekschop aan overhield. De wedstrijd oogde wel als eenzijdig met het veel sterkere PSV, maar het duurde tot halverwege de eerste helft, eer er een feestje gevierd kon worden. Die logische ontwikkeling van het spelbeeld werd in een co- produktie tussen Willy van de Kerk hof en Jan Poortvliet verwezenlijkt. De international zette op, Poortvliet kaatste bekwaam terug, Van de Kerkhof prikte uitgekiend raak: 1-0. Opmerkelijk genoeg bleek die goal voor Bastia het startsein voor een licht herstel dat ao'n kwartiertje duurde. Laquesa deed in die periode aardige zaken, Krimau maakte het Brandts even lastig en Rep geraakte in het strafschopgebied en Larios miste zelfs een goede kans. Hetzelfde overkwam Brandts vlak voor rust trouwens. Plotseling dook hij voor de zenuwachtige Hiard, maar kreeg de bal niet onder controle en ver wondde zich toen bij een botsing met de sluitpost. Bastia begreep dat het initiatieven moest ontplooien om kansen op de bokaal te behouden. Want, zo was de realiteit, ondanks de veldverhouding hield de equipe van trainer Pierre Cahuzac ook in de tweede helft nog geruime tijd uitzicht op de Cup. Een 1-1-score zou voor de Fransen een winnende stand zijn. Wellicht geremd door die weten schap was PSV zolang zichzelf niet. En zeker niet door het spel van Bas tia, waarbij de veelgeroemde Claude Papi opnieuw geen spelmaker maai een kansloze was tegen Poortvliet. Speciaal aan hem viel niet af te zier dat er een premie van maar ever 25.000 gulden op het spel stond. Hel vuur laaide pas op toen in de 20st€ minuut de bevrijdende 2-0 op hel bord verscheen. Gerrie Deijkers was weer eens de man die PSV over de drempel hielp. De spits die zo vaak kritisch wordt bekeken door zijn coach en die nog steeds niet rond is over een nieuw contract, nu PSV nog altijd loende werd het een eenzijdige dstrijd. PSV was te sterk, Bastia pwak. Een al te opwindende finale rd het eveneens niet. Zeker niet te mi gelijken met de schitterende ed« artfinale. toen PSV-FC Magde- rg een ware voetbal-thriller was. 1!* sondanks fêteerde Eindhoven de s| seizoen ongekend succesvolle V-ploeg uiteraard. Eindelijk heeft IV een Europese hoofdprijs in de :ht gesleept. Aanvoerder Willy der Kuylen nam met een opge- ht en stralend uiterlijk de prijs dr. Artemio Franchi in ont- ngst, die deze tot voor kort nog in en land (bij Juventus) mocht be nderen. idanks de finale die eigenlijk een aafyi-climax was met eerst een mod- rballet en gisteren een feitelijk on- ite wedstrijd is de EUFA-Oup ook rdiend bij PSV terecht gekomen, e het rijtje clubs Glenovan, Wid- Lodz. Eintracht Braunschweig, Magdeburg. Barcelona, Bastia mineert, heeft bepaald iets gepres- trd in Europa. !£u'n meet af aan straalde Bastia 23, :n vertrouwen in een goede afloop r> h De op internationaal niveau veel ■lei nder ervaren club dan PSV liet tot n de openingsgoal de grootste ga- i vallen. Johnny Rep soleerde als ige soms aardig, maar verzuimde es Krijgh af te stoppen. Rechts- ck Krijgh was trouwens naar links rhuisd, waarmee Rijvers aangaf, t hij meer fiducie had in de ruwe lub Stevens als stuwer op de ge- pte getructe Yves Marlot. De basis van PSV's UEFA Cup-triomf op Bastia. Willy van der Kerkhof passeert doelman Hiard voor de eerste keer. Links kijkt Harry Lubse toe; in het midden Orlanducci. ZEIST— Nadat Amnesty In ternational reeds eerder ge sprekken had gevoerd met de KNVB en Nederlandse sport journalisten over de situatie met betrekking tot de mensen rechten in Argentinië, hebben de spelers van het Nederlands voetbalelftal in Zeist, bij mon de van Ruud Krol. te kennen gegeven geen behoefte te heb ben aan een dergelijk gesprek. Amnesty die de spelers had aangeschreven met een ver zoek daartoe betreurt dit en is daarnaast van mening dat in dividuen, groepen en organisa ties. dus ook voetballers, hun invloed kunnen aanwenden om de autoriteiten in Argenti nië te bewegen tot naleving van de rechten van de mens. aldus een communiqué van Amnesty. De spelers van het Nederlands elftal, althans een gedeelte van de selectie, kwamen zoals be kend maandag in het sportcen trum in Zeist voor het eerst bijeen voor een trainingskamp met het oog op het toernooi om het wereldkampioenschap, dat op 1 Juni in Argentinië begint. Uit alle tot nu toe ter beschik king staande informatie blijkt, aldus Amnesty, dat de Argen tijnse regering dit sportevene ment zal aanwenden om haar imago in het buitenland te ver beteren. Amnesty meent dat bezinning op het prohleem van de mensenrechten in Argenti nië juist een belangrijk deel van de voorbereiding op het toernooi zou moeten zijn. De woordvoerder van de spelers. Krol, daarentegen meende dat er naast een gebrek aan be langstelling bij de spelers voor een gesprek ook onvoldoende tijd aanwezig zou zijn. nnen het kwartier had PSV al op sen kunnen zitten. De nerveuze trsicanen zagen eerst Deijkers over t hoofd, toen die op links door Van aay in een zee van ruimte werd dirigeerd. De spits had alle tijd om kans in klinkende munt om te tten, maar koos voor een veel te ;e lob. toen Hiard al in de lucht hg. Weinige minuten later werd fem der Kuylen in een aantrekkelij- 2 situatie gedirigeerd. Het schot Pn de aanvoerder was wel hard, iar op het zijnet gericht. IV stond in die openingsfase waar- ijnlijk zelf nog het meest te kij- van al die geboden ruimte. In de ibiance van een Europese bekerfi le gebeurt het maar zelden, dat iESTOCHOWA Het Nederland- UEFA-jeugdteam heeft zich in ■stochowa niet kunnen kwalifice- voor de halve finales van het opese eindtoernooi. De beslissen- wedstrijd voor groep B. tegen de ivjet Unie ging met 0-2 verloren, j de rust stond de Russen met 1-0 lor. Voor de halve finales plaatsten fch: Schotland, Sovjet- Unie, Joe- islavië en Polen. De triomf op Bastia is compleet. Willy van der Kuylen (links) juicht nadat hij zelf voor 3-0 heeft gezorgd. Harry Lubse deelt in de vreugde. naar een nieuwe aanvalsleider ver langt gaf de lucht waar het team lang naar hapte. Van der Kuylen deed het voorbereidende werk, dat Deijkers met een fraaie volley (pre cies als zijn goal in de kampioens wedstrijd tegen FC Twente) afrond de. Toen pas gingen alle remmen los. De vrees verdween als sneeuw voor de zon. En Van der Kuylen, die toch meestal op zijn best is wanneer de zaak voorspoedig marcheert, maak te er meteen een prlvé-feestje van. Eerst schoot de Helmonder met een kostelijke uithaal tegen de kruising van paal en lat, het terugketsende spelvoorwerp joeg hij vervolgens in eens achter de toen nog tussen de palen staande Hiard (later gebles seerd vervangen door Weller). Het was opmerkelijk dat PSV on danks het ronduit zwakke tegenspel, zoveel moeite met zichzelf had. De in het wit gestoken kampioenen reik ten tot niet meer dan een middelma tig niveau. De bal werd maar zelden via goede combinaties over het veld geschoven. Uitgespeelde kansen werden er nauwelijks gecreëerd en echte uitblinkers waren er ook niet. Het zal PSV achteraf waarschijnlijk allemaal een zorg zijn, ook al werd de kans om op een groot podium impo nerende daden te stellen, zodoende wel gemist. PSV had zijn zin gekregen. De apo theose was feestelijk en daar was het tenslotte allemaal om te doen ge weest. Afgaande op het beeld van gisteren, zal Europa echter mis schien toch nog vraagtekens zetten achter de topclub PSV. Er is wat dat betreft overigens een troost voor Rij vers en de zijnen: zelfs Ajax heeft in zijn beste jaren bar slechte finales gespeeld. PSV-Bastia 3-0 (1-0) 24. Willy van de Kerkhof 1-0, 65. Oerrle Deykers 2-0. 66 Willy van der Kuylen 3-0. Scheldsrech'er: Ntcolae Rainea (Roe Toeschouwers: 29.000. PSV: Van Beveren; Krijgh, Stevens. Van Kraay (Deacy). Brandts; Willy van de Kerkhof, Poort vliet, Van der Kuylen; Lubse. Deykers. Rene van "de Kerkhof. Bastia: Hiard (Weller); Marchloni, Orlanducci. Guesdon. Cazes; Lacuesta. Larios. Papi; Rep. Krimau. Marlot (De Zeriey). EINDHOVEN Kees Rijvers kon nauwelijks nog uit zijn woorden ko men. Zo blij was-ie. De succesvolle PSV-coach stamelde kort nadat het laatste fluitsignaal had geklonken: „Gelukkig ging het in de tweede helft op een gegeven moment allemaal een stuk makkelijker. Ik was nog even bang dat Bastia toch nog langszij zou komen. Die doelpunten van ons brachten echter de rust in de ploeg die we nodig hadden." Jan van Beveren werd herhaalde lijk door de supportersschare gekoes terd en op de schouders genomen. De minst gepasseerde doelman uit de na tionale competitie van het seizoen '7'7C78 gaf uiteraard ook blijk van zijn vreugde maar kon het bovendien niet nalaten een kritische opmerking over het Nederlands elftal te plaatsen: „Het behalen van deze Cup heeft voor mij nog een extra betekenis. En dat zeg ik, vooral met betrekking tot het Nederlands elftal. Argentinië gaaf aan mij voorbij. Ik heb dan wel zelf be dankt, maar insiders weten wel beter. Ik ben nu als doelman genoeg op de voorgrond getreden, dacht ik zo." Tussen de vreugdetranen die hier en daar plenkten waren er ook die al voor-uit keken. Naar het volgend sei zoen natuurlijk, waarin PSV vanwege het behalen van de landstitel het recht heeft om deel te nemen aan de strijd om de Europa Cup I. Een bokaal die voor clubs als het meest begeerde kleinood geldt in de internationale voetbalwereld. Willy van der Kuylen, die voor PSV een schitterend doel punt scoorde: „Volgend seizoen moe ten we hogerop zien te komen. Einde lijk eens óók op internationaal gebied die doorbraak forceren. Het moet mo gelijk zijn om een gooi te doen naar die Europa Cup I." >or Johan Woldendorp Siai >NDEN Anderlecht hoopt in de wedstrijd om de aogeheten ,ajper Cup Club Brugge te ontmoeten. Niet zozeer, omdat de otserige inzet van de even opgeblazen als nutteloze tweekamp ssen de winnaars van de Europa Cups I en II zo broodnodig in prijzenkast moet staan te pronken, maar wel, omdat de usselse club op zijn zachtst gezegd nog steeds veel moeite met t jongste landskampioenschap van Brugge heeft. De twee tmoetingen met de baard van de keizer als hoofdprijs zouden dubbelzinnig moeten aantonen, dat die palmare in otibevoeg- handen is terechtgekomen. Het is een vorm van [afgunst, rvoor een hond jaloerse blikken overheeft. derlecht pijn, dat datzelfde Brugge zij het zonder het matfitsvertoon dat van een finalist moctit worden verwacht zichzelf via de boeien Kuopi (Finland), Panatinaikos, Atle- tico Madrid en Juventias naar de eindstrijd van het belangrijkste Eu ropese bekertoernooi loodste. Zou deze redenering nog op -het conto van een ongezonde rivaliteit ge schreven kunnen worden, des te er gerlijker is. dat niemand van de (in Brussel zetelende) Belgitthe voet balbond zijn opwachting maakte op de dag. dat de Bruggenaren hun ti- teljacht bekroonden. Of zou het oude zeer tussen de KBVB, de KNVB en Ernst Happel nog altijd stekende pijnen veroorzaken? Hoe dan ook. Club Briigge werd kampioen, terwijl het ziek wentelde in een bad. dat volgestroomd was met chaos, kinderachtig gedrag en tegenslagen. Ook intern rommelde het. zoals bekend. Een biaarre reeks kleine twisten escaleerde na de kam pioenswedstrijd, toen het bestuur en de beheersraad aan de spelers en -hun vrouwen vroegen om met hen een daverend feest te vieren. De se lectie bedankte; officieel in verband derlecht, sinds woensdag weer uder van de Europa Cup voor be- rwinnaars, refereert veel te gretig de inderdaad opzienbarende op- rs van de laatste twaalf wedstrij- en het hangen en wurgen-voet- i, waarmee Club Brugge zich naar verlossende einde van de pun- istrijd sleepte. De equipe van trai- Ernst Happel hield maar net één nt van hun aanvankelijk majes- telijke voorsprong over. Ander- ht voelt zich ten onrechte moreel kocht, maar dat alleen is niet de Raak van het ongenoegen. De be- ikingsstructuur van België speelt dit verband een veel grotere rol. In vulksmond heet het maar al te ik dat er slechts één Belg is oing Boudewijn en dat de rest de bevolking uit Vlamingen, lloniërs en inwoners van Brussel taat. Die laatste categorie voelt h in zijn algemeenheid verheven 'en de rest van het „gepeupel", nog maar te zwijgen van de derlandstalige Belgen. t steekt Anderlecht dus dat Club ugge anderhalve week geleden de derdè keer in successie Bel ch kampioen werd. Het doet An- Ernst Happel met het zware programma, officieus omdat het de eerste keer was dat de regenten van Brugge zich nadrukke lijk met het wel en wee van hun elite elftal bemoeiden. Dat kampioenschap was voor Club Brugge van onmetelijk belang. Geen wonder, de eens zo riante voorsprong van zeven punten op Anderlecht slonk zienderogen en de resultaten in de strijd om de beide bekers (de Belgische en de Europese) trokken vooralsnog onzekere wissels op de toekomst. Niet voor niets viel in het Brugse kamp opvallend vaak de naam Leeds United. Twee jaar gele den stond de Engelse club drie keer op de drempel van de schatkamer, maar moest even zo vaak ervaren. dat de deur naar de suite op het laatste ogenblik in het slot viel. Toen het kampioenschap een feit werd. gleed er een loden last van de schouders van Happel af. De Europa Cup-finale tegen Liverpool is natuur lijk allesbehalve een formaliteit, maar het decor beeldt niet langer louter levensbelang uit. „We hebben niets te verliezen," sprak Happel dan ook opgelucht. Club Brugge begint in meer dan één opzicht aan de laatste grote klus van dit seizoen. Niet alleen speelt tegen stander Liverpool in het Wembley- stadion een thuiswedstrijd, de Bel gen missen ook een paar belangrijke spelers. Paul Courant ontbreekt in ieder geval. De stijlvolle rustbrenger op het middenveld kon zijn liesbles sure tot de halve finale-wedstrijd te gen Juventus met wilskracht camou fleren, maar daarna moest hij toch onder het mes. Courant was zelfs niet 1n staat om in de hoovercraft naar Londen te stappen. Een grote afwezige is verder Raoul Lambert. De 33-voudige internatio nal sukkelt zodanig met zijn knie, dat hij amper kan lopen. Lambert is voor Brugge, wat Kees van Kooten voor Go Ahead betekent. De laatste was tegen FC Amsterdam nauwe lijks bij machte om al zijn ledematen te gebruiken, maar inspireerde, door in de tweede helft aanwezig te zijn. diens ploeggenoten tot het spelen van voetbal op eredivisie-niveau. Happel, veelbetekenend: „Medisch gesproken is het onmogelijk, dat Lambert speelt.. Maar bij hem kan alles." Het derde vraagteken, al is het het kleinste, wordt uitgebeeld door Hap- pels landgenoot Eddy Krleger. De Oostenrijkse libero worstelt al het hele seizoen met allerlei kwetsuren. En juist dat gegeven is typerend voor de uithollingen overdwars, die Brugge op zijn slecht geplaveide kampioensweg ontmoette. Happel kreeg door talrijke afzeggingen (Krieger, Leekens, Volders, Maes, Courant en Lambert) geen kans om een evenwichtig elftal op de been te brengen. Hij is er, en dat siert hem, stoïcijns onder gebleven. Hij wekte nooit de indruk aan moedeloosheid - ten onder te gaan. Al moest hij giste ren wel kwijt: „Wanneer ik het zon der Courant, Lambert en Krieger moet stellen, wordt het erg moeilijk. Dan mis ik in iedere linie een belang rijke man." Liverpool telt slechts één patiënt: verdediger Tommy Smith brak on langs zijn middenvoetsbeentje en wordt vervagen door de Schotse jeugdinternational Alen Hansen. Vleugelaanvaller SteVe Heighway ondervindt geen hinder meer van zijn ribblessure. Het zijn niet alleen die omstandigheden, die de ont troonde kampioen van Engeland tot de onbetwiste favoriet bestempelen. De equipe van manager Bob Paisley heeft zich in het Verenigde Konink rijk ontpopt tot de perfecte uitvoer der van het totaalvoetbal naar, zoals de Britten vol bewondering bena drukken, Nederlands model. De in terland Engeland-Nederland van be gin vorig jaar heeft zijn doel dus met gemist. Hoe dan ook, de strijd om het voet balkampioenschap van Europa is in ieder geval een reprise van de UEFA Cup-finale van 1976. Liverpool waan de zich aanvankelijk een kansloos verliezer Brugge nam in de uit wedstrijd binnen twaalf minuten een 2-0 voorsprong maar zette de za ken met een 3-2 overwinning op An- fleld Road en een 1-1 gelijk spel in België alsnog recht. WASHINGTON De Ameri kaanse senaat heeft een wet aangenomen, waarbij de be voegdheden van het Ameri kaanse Olympische Comité worden geregeld. De wet, die nu naar het huls van afgevaar digden gaat, wijst het Ameri kaanse Olympische Comité aan als het lichaam dat alle Amerikaanse amateursport coördineert. Met hoopt hier mee ccn eind te hebben ge maakt aan de veelvuldige com petentieconflicten tussen de Amateur Athletic Union en de National Collegiate Athletic Association. De één is een or ganisatie voor gewone atleten, de ander voor studenten. Ge schillen tussen beide organisa ties waren er dikwijls de oor zaak van dat Amerika bij grote wedstrijden niet met het sterk ste team verscheen. De wet, waaraan een studie van twee Jaar is voorafgegaan, is opge zet om zoals de toelichting luidt de atleten niet langer als pionnen te laten gebruiken door de ene organisatie ten koste van de andere. LOORONO De Fransman Bernard Hinault, leider in de Ronde van Spanje, heeft de veertiende etappe op zijn naam gebracht De Belg Willy Teirlinck legde beslag op de tweede plaats. Hinault legde het 219 kilometer lange parkoers van Jaca naar Logrono af in zes uur 37 minuten en 3 seconden. De Span jaard Jose Luis Viejo stapte in deze etappe af, waardoor er vandaag 73 coureurs aan de start zullen ver schijnen. LA 8PEZIA De Italiaan Giuseppe Saronni heeft de tweede etappe van de Ronde van Itallé gewonnen. HIJ legde de 195 kilometer van Novi Li- gure naar La Spezia af in vijf uur. drie minuten en 58 seconden. Rik van Linden eindigde als tweede en Francesco Moser werd derde. De rose leiderstrui bleef in het bezit van Rik van Linden. PRAAG Wereldkampioen Tsje- choslowakije bleef ook in zijn zeven de wedstrijd in groep a van de strijd om de wereldtitel ijshockey ongesla gen. Zij het moeizaam, want de over winning van de Tsjechen op Zweden kwam pas in de slotfase tot stand: 3- 2. De periodestanden waren: 0-1,1-1 en 2-0. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19