amer verdeeld over pedofilie bij spoorwegen Met een Eurocheque betaalt u even gemakkelijk f 2^50 als f268,75. India wendt zich af van Janata- Juridische puzzel rondom tankerwrak evoluon Speel eens irote bezorgdheid bij CDA-afgevaardigde Vervoersbonden Promotie na tien jaar pensioen Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. met'nkoffieroeper. Halve schip nu naar Chevron Frontale botsing eist twee levens Mevrouw Gandhi's Congres-vleugel steeds meer in trek SDAG 10 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P13-RH15-S17 (ADVERTENTIE) door Hans Goslinga DEN HAAG Kamerleden van de drie grote fracties zijn *rerdeeld over het legaliseren van seksuele contacten tussen -ouderen en kinderen beneden de zestien Jaar. Dit blijkt uit reacties naar aanleiding van de rechtszaak, die vorige week in hoger beroep voor het gerechtshof in Den Haag diende tegen een pedofiele man. Procureur Mr P. Bos kwam in deze zaak, na een opzienbarend requisitoir, tot de milde eis van een geheel voor waardelijke vrijheidsstraf van drie maanden plus een geldboete. Tegelijkertijd wierp hij het parlement de handschoen toe: „Ik tan niet om de huidige wet heen en moet om die reden wel een tf vragen. Het veranderen van de wet is een zaak van de tede Kamer," aldus mr Bos, wiens uitspraken door de aanwe- dge leden van de NVSH-werkgroep pedofilie met applaus wer den begroet Tan de benaderde Kamerleden loont alleen de WD-er Nijpels zich lB«enomen met het optreden van mr los. CDA-afgevaardigde mevrouw Cornellssen daarentegen zegt met .grote bezorgdheid" van diens eis en opmerkingen te hebben kennisgeno men Ze vraagt zich af. of het hier pat om een eenmans-actie of om «en koerswijziging van het gehele openbaar ministerie in dit soort za ten. Minister De Ruiter van JustiUe tal hierover van CDA-zijde om op- leldering worden gevraagd. Leeftijdsgrenzen Het wetboek van strafrecht bevat een aantal artikelen die betrekking hebben op seksuele contacten tus- len meerderjarigen en minderjari gen. Hierin duiken twee leeftijds grenzen op: twaalf en zestien jaar. Op „het plegen van ontuchtige han delingen" met een meisje beneden de leeftijd van twaalf jaar staat een gevangenisstraf van maximaal twaalf jaar. Seksuele contacten met minderjarigen. Jongen of meisje, be neden de leeftijd van zestien Jaar worden bestraft met hoogstens zes jaar. De wetsartikelen maken deel uit van de zedelijkheidsparagraaf van het wetboek. Minister De Ruiter heeft beloofd dat hij spoed zal betrachten met de herziening van deze para graaf. Hij verwacht binnenkort het advies van de commissie-Melai hierover. In dit advies zullen ook de artikelen over seksuele contacten met minder- jarigen worden betrokken. De NVSH-werkgroep vindt, dat bei de leeftijdsgrenzen moeten verdwij nen, maar mr. Bos waarschuwde tij dens de rechtszaak al dat dit een politiek onhaalbare zaak lijkt. De liberaal Nijpels is het met die veron derstelling eens. Hij wil vooralsnog alleen het schrappen van de zestien jaar-grens bepleiten en verwacht daarvoor een meerderheid in de Ka mer te vinden. Het vervallen van de twaalf jaar-grens, naar zijn mening niet haalbaar, zou wel serieus moe ten worden bekeken. De Kamerleden van PvdA en CDA onderkennen weliswaar de nood van pedofielen, maar leggen de nadruk op de bescherming van het kind. Kosto: „De problemen zijn bekend, maar vooralsnog zie ik niet hoe die op korte termijn kunnen worden op gelost. Het is een uiterst moeilijke materie. De afweging tussen de tole rantie aan de ene kanten de bescher ming van het kind aan de andere kant slaat voor mij vooralsnog naar het laatste door." Mevr. Cornelissen beschouwt de nood van de pedofielen als een „nieuw opkomend verschijnsel". „We moeten daar wel van weten. Als er sprake is van nood. moeten we bekijken hoe we hulpverlening kun nen realiseren." Dat het vraagstuk van de pedofilie meer en meer onder- Dwang Nijpels vindt, dat niet de leeftijd maar de vraag of er sprake is van dwang het criterium moet zijn voor de strafbaarheid van seksueel ver keer tussen ouderen en minderjari gen. Wanneer een kind vrijwillig der gelijke contacten met ouderen heeft, moet dat worden toegestaan, meent hij. Het Kamerlid Kosto (PvdA), die zich veel terughoudender opstelt, vraagt zich af hoe vrij een kind is om zijn eigen wil te bepalen. Bescherming voorop Uitgangspunt voor de WD-er is, dat de overheid zich ook in zaken van zedelijkheid bescheiden dient op te stellen. Kosto stelt daartegenover, dat de overheid wel een tolerante houding kan innemen, maar dat van groter belang is de houding van de ouders van het kind. „Moeten die toestemming geven als een kind sek suele contacten heeft met een meer derjarige?" Volgens mevr. Cornelis sen moeten er grenzen worden ge steld aan de vrijheden van het indi vidu. „Een te grote tolerantie van de overheid jegens de ene groep kan tot onvrijheid van een andere groep lei den," zegt ze. werp van publieke discussie wordt, juicht ze niet toe. „Het is wel goed dat het besproken wordt, al zal dat bij sommigen tot verontwaardigde reacties leiden. Anderen zullen er verheugd over zijn, omdat ze vinden dat het probleem te lang verdonker maand is" De Kamerleden van PvdA en CDA zullen het vraagstuk op korte ter mijn ter sprake brengen in hun frac ties. Tot nu toe is er nog niet over gediscussieerd. UTRECHT (ANP) De vervoers bonden van de FNV en het CNV voelen niets voor de plannen van de Federatieve spoorwegvakvereniging (FSV) om bij wijze van protest tegen de personeelssltuatle bij de NS even tueel het treinverkeer een uur stil te leggen of stiptheidsacties te gaan voeren. De NS kampt momenteel met een tekort aan rijdend personeel, met name conducteurs. Volgens de FSV, waarbij vierduizend spoorwegmen sen zijn aangesloten, is dat vooral te wijten aan een verkeerd personeels beleid. De vervoersfederatle NW/NKV en de vervoersbond CNV, waarbij onge veer 15.000 en vierduizend NSere zijn aangesloten, vinden dat de FSV met de voorgenomen acties op het verkeerde spoor zit Volgens de ver voersbond CNV worden door dit soort acties de personeelsproblemen bij de NS niet opgelost, terwijl ook de klanten worden gedupeerd, het geen weer nadelig kan zijn voor het openbaar vervoer en per saldo ook voor de werkgelegenheid bij de NS. Momenteel doet de NS er alles aan personeel te werven, maar de resul taten vallen erg tegen, hetgeen de NS ook niet kan helpen. TILBURG (ANP) - Drs H. J. M. van de Laar uit St. Michiels gestel promoveert morgen aan de katholieke hogeschool in Tilburg tot doctor in de econo mische wetenschappen. Hij rondt daarmee een studie af, waarvan hij in 1968, nadat hij was gepensioneerd, de draad weer opvatte. Hij begon zijn studie in de oor logsjaren. Onderwerp was de monetaire historie van Neder land. Daarbij stuitte drs Van de Laar op de figuur van Wil lem Comelis Mees, opperban- kier en wetenschapsman, die van 1813 tot 1884 leefde. Diens leven en werken werden uitein delijk het speciale onderwerp, waarop de belangstelling van de gepensioneerde zich con centreerde. De heer Van de Laar werd in 1912 geboren in Den Bosch. Hij was de eerste uit zijn woon plaats Tilburg die in 1936 zijn doctoraal economie aflegde. Een paar Jaar later begon hij een loopbaan in het bedrijfsle ven. (ADVERTENTIE) Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En._ een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verlies en diefstal. De Gezamenlijke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. In het Evoluon kan dat. en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. a nontfwtfl in Etndfiown Op#o mandag t/W «yo Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Omgeven door een vloot bergingsvaartuigen heeft het achterschip van de voor de Britse kust na een aanva ring gebroken Griekse tanker Eleni V een nacht en een volle dag voor Hoek van Holland gelegen, gereed om naar de Paktank- installaties in het Rotterdamse Europoorthavengebied te wor den gesleept. Dat achterschip, dat nog twaalfdui zend ton stookolie bevat la, zo bleek uit een dulkersonderzoek, niet lek. Het heeft Inderdaad een geringe hoe veelheid olie verloren, maar het dul- keronderzoek wees uit, dat deze olie het resultaat ls van verontreinigin gen in de dubbele bodem. Alles in Rotterdam was reeds maandag ge reed om het wrak van de Eleni V te ontvangen. De in het wrak aanwezi ge olie zou aanvankelijk worden op geslagen in de wal-installaties van Paktank. De moeilijkheden die het binnenvaren verhinderen, lagen op juridisch terrein. Zowel Paktank als de gemeente Rotterdam en rij ka ha- vendient wensen volledige garan ties: alle eventueel te lijden schade moet voor rekening van schip en lading komen. Zo op het oog een eenvoudige zaak, die in het interna tionale zeerecht terdege is geregeld. „We hebben hier echter te maken met een wrak onder Oriekse vlag", zegt een woordvoerder van het ha venbedrijf der gemeente Rotterdam, „en in zo'n geval wordt het een moei lijke zaak. Het gaat er niet alleen om dat er garanUes zijn, maar vooral, dat de garanties waterdicht zijn. Met andere woorden of er inderdaad van uitbetaling sprake ls bij schade en op welke manier dat gebeurt Sinds maandag zit er dan ook een aantal juristen rond de tafel In hetgeen men rustig een marathonzitting kan noe men. De eisen van Paktank, van het rijk en van ons lopen parallel. Met die besprekingen moeten ze wel op schieten. Het wrak ligt nu rustig op een vlak zeetje. Maar dat kan na tuurlijk heel snel veranderen en wat er dan kan gebeuren ls niet te over zien!" Ten slotte zag Paktank toch maar af van de ontvangst. De Eleni V ls een kleine tanker 12.000 brt, d wz. ongeveer 20.000 ton draagvermogen. Bij de aanvaring brak het schip vrij kort achter de boeg, zodat twee tanks met ruim duizend ton olie lek raakten en leeg stroomden. In het voorschip, dat nog steeds voor de Britse kust ter hoogte van Great Yarmouth op een ondiep te ligt, bevinden zich nog drie volle tanks, waaruit olie wordt overge pompt in lichters. Taaie brij Hoewel het hier dus om geringe hoe veelheden gaat, heeft de situatie door twee ongunstige omstandighe den toch tot een olleramp geleld. Allereerst bestaat de lading van de Eleni V uit zware stookolie, een teer- achtlge massa en die moeilijk met pompen van het zee-oppervlak kan worden weggezogen. De tweede moeilijkheid was, dat kort na de aanvaring de wind naar het oosten draaide, met als gevolg dat de vette oliebrij, die eerst vla de noordelijke Noordzee naar de Atlantische Oce aan leek te gaan, ln haar geheel op het Britse Noordzeestrand ten zui den van Oreat Yarmouth terecht kwam. Dit strand aan de oostkust van East Angüa is zowel bij Britse als Nederlandse vakantiegangers heel populair. Veel Nederlanders hebben hier vakantiebungalows. EDE (ANP)Twee autobestuurders zijn gisteren op de rijksweg Ede- Arnhem omgekomen bij een frontale botsing. Twee mensen werden zwaargewond. Volgens de politie haalde een van de bestuurders on danks verbodsbepalingen toch in. De slachtoffers zijn de dertigjarige M. van Leur uit Groesbeek en de 23- jarige K. Wachtmeester uit Ede. Het ongeluk gebeurde in een bocht waar veel slachtoffers vallen. Volgens de politie gebeurt dit doordat veel auto mobilisten de verboden negeren. Van een medewerker De algelopen maanden ls er veel veranderd ln de politieke situatie ln India. De Janata(volks)-regering, een jaar geleden aan de macht gekomen door de alkeer van de bevolking tegen Indira Gandhi's autoritaire methoden, heeft velen gedesillusioneerd. Indira Gandhi ls weer opgekomen als de leider van de oppositie en de kans ls groot dat ze binnen een paar Jaar de macht weer ln handen heeft. De Congrespartij, die vanaf de onafhankelijkheid tot vorig jaar het land geregeerd heeft, ls gedegradeerd tot een tweederangspartij. De toestand in het land verslechtert door de agitatie van mevrouw Gandhi's volgelingen en het weer de kop opsteken van kastentegenstel- llngen. Toen Indira Gandhi verleden Jaar de verkiezingen verloor, was de winnaar een conglomeraat van oppositiepartijen, al leen bij elkaar gehouden door de geza menlijke afkeer van mevrouw OandhL Pas nadat zij met elkaar een regering hadden gevormd, besloten ze ook hun partijen samen te voegen. De moeilijk heid was dat de samenwerkende partijen Uepen van uiterst rechts (de Jan Sangh. een Hindoe-nationalistische partij» tot gematigd links (de socialisten). Tot nu toe ls het een verzameling rivaliserende groepen gebleven die het op alle essentië le punten met elkaar oneens zijn. Dit heeft tot gevolg gehad, dat er weinig is gepresteerd in het jaar dat ze aan de macht zijn. Het enige concrete dat is gebeurd. Is het herstellen van de demo cratie. De bevolking had echter snelle veranderingen verwacht en begint zich nu teleurgesteld van de Janata-partij af te wenden. „Eigen schuld" Hoewel het merendeel van de ministers zeer bekwaam ls. zijn er enkelen die de Janata-partij alleen maar een slechte naam bezorgen. De minister van Volksge zondheid bijvoorbeeld. RaJ Narain. ver telde zijn gehoor tijdens een verkiezings bijeenkomst in de vorig jaar door een ramp van enonne omvang getroffen deel staat An dra Pradesh: „De cycloon die Jullie getroffen heeft was Jullie eigen schuld. Dat is Gods straf, omdat jullie vorig jaar op mevrouw Gandhi hebben gestemd." Dezelfde minister is de stuwende kracht achter het streven Hindi tot de nationale taal te maken. Dit stuit echter op grote weerstand in bepaalde delen van het land. Zijn manier om Hindi te propage ren is ln niet-Hindi sprekende gebieden zijn gehoor in deze taal toe te spreken. Met zulke ministers is oppositie over bodig. De partij, die zich opwierp als bescher mer van de armen en verdrukten, heeft dat image inmiddels al verloren. De laat ste tijd zijn nogal wat moorden op landlo ze Harijans (kastelozen) door grondbezit ters bekend geworden. Door de beloften die de Harijans de laatste jaren steeds zijn gedaan, beginnen zij voor hun rech ten op te komen, zeer tot ongenoegen van de grootgrondbezitters, van wie o.a. wordt geëist de wettelijke minimumlo nen te betalen. Verscheidene gevallen hebben zich voorgedaan van grondbezit tere die met geweld probeerden de Hari jans onder de duim te houden. Door niet streng tegen hen op te treden heeft de regering de indruk gevestigd aan hun kant te staan, te meer daar de verant woordelijke minister van binnenlandse zaken zelf ook grondbezitter is. Van dit falen van de Janata-partij is behendig gebruik gemaakt door Indira Gandhi. Ironie Omdat de Harijans de indruk krijgen dat de huidige regering hen niet voldoende steunt, verschuiven hun sympathieën weer naar mevrouw Gandhi, die zich als hun beschermster heeft opgeworpen. De ironie is dat mevrouw Gandhl de verkie zingen in Zuid-India, die onlangs gehou den werden, heeft gewonnen, onder meer dank zij de steun van de Harijans. Tij dens de noodtoestand werd het Zuiden min of meer aan zijn lot overgelaten in tegenstelling tot Noord-India, waar de familie Gandhi, moeder en zoon Sanjay, zich intensief mee bezig hield en wat tot de verkiezingsnederlaag heeft geleld. De leiders ln het Zuiden hebben de noodtoe stand echter gebruikt om enige landher vormingen door te voeren en te proberen het lot van de Harijans iets te verbeteren. Deze lotsverbetering wordt echter min der aan de lokale leiders toegeschreven als wel aan Indira. Steunen de Harijans in het Zuiden haar dus nog steeds, die in het Noorden worden nu weer tot haar aangetrokken wegens hun slechte behan- -deling. .Behalve dat Indira Gandhi zich steeds meer opwerpt als beschermster van de Harijans en andere minderheden (zoals de moslims) probeert zij ook het aureool te krijgen van handhaver van orde en gezag. Haar aanhangers proberen zoveel mogelijk wanorde en chaos in het land te Oud-premier Indira Gandhi scheppen, zoals door middel van betogin gen die op veldslagen uitlopen. Als de regering de orde niet kan handhaven zal men zich haar regeringsperiode weer gaan herinneren als de tijd dat orde en gezag in het land heereten. Zij had echter uitgebreide bevoegdheden tijdens de noodtoestand terwijl de huidige regering niet tot zulke drastische maatregelen over kan gaan. Een partij die aan de macht ls gekomen om de democratie te heretellen kan het zich niet veroorloven de democratische vrijheden op te schorten. De oorspronkelijke Congrespartij is ln enige maanden tijds gedecimeerd van de belangrijkste oppositiepartij tot een klei ne partij. Wat de Congres-politici te zien gegeven hebben is een ongegeneerd machtsstreven. Men stapt over naar die partij die het meeste kans heeft de macht te krijgen. Vanaf de verkiezingen van vorig jaar waarbij Janata won is er een constante stroom overlopers naar de Ja nata-partij geweest. Sinds februari ech ter, toen de Congres-I partij (I staat voor Indira) de verkiezingen ln het Zuiden won gaan dagelijks Congres-leden naar de Congres-I over. Parlementsleden die enkele maanden gefeden mevrouw Gand hi nog autoritair, dictatoriaal en een ge vaar voor de democratie noemden geven nu verklaringen uit dat ze de Congres-I steunen omdat Indira Oandhi de enige is die het land weer in de juiste richting kan lelden. Daardoor heeft ln enkele maan den tijds de Congres-I de Congres-partij vervangen als de grootste oppositiepartij ln zowel Hoger- als Lagerhuis, zonder dat hier verkiezingen voor hebben plaatsge vonden. Indira Gandhi heeft duidelijk het initia tief weer in handen. De regering ln New- Delhl heeft zich in de hoek laten druk ken. Misschien kan de regering binnen kort echter terugslaan De Shah-commis- sie (die de excessen tijdens de noodtoe stand onderzoekt) heeft een paar weken geleden zijn eerste Interimrapport inge diend. De regering heeft nu een andere commissie benoemd om de conclusies te bestuderen en de regering te adviseren of mevrouw Gandhi gearresteerd kan wor den. 8lnds vorig Jaar, toen de minister van binnenlandse zaken haar liet arreste ren en op bevel van de rechter weer vrij moest laten, ls de regering hier erg voor zichtig mee geworden. Haar arresteren Premier en leider van de Janata* partij Morarji Desai maakt echter nog niet het regeringsop treden beter. Tenzij het bestuur van het land alsnog krachtig wordt aangepakt, zal de Janata-partij niet lang aan de macht blijven. De kans ls daarom heel reëel dat over enkele Jaren Indira Gandhi weer aan de macht ls. Dat zou dan gebeu ren, doordat de bevolking op democrati sche wijze Iemand aan de macht helpt die bewezen heeft lak te hebben aan demo cratie. Een beter bewijs dat de bevolking meer geïnteresseerd ls ln materiële voor uitgang dan ln democratie zou men zich niet kunnen wensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15