w Renault 12.Een betrouwbare auto voor vele kilometers rijkomfort. Al vanaf13.575,- Can die man :et weg?" (1) 'Kan die man niet weg?' (2) Degradatie Folklore (1) Foklore (2) Agenda ware lAG 9 MEI 1978 TROUW/KWARTET RLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPARLEMENTEPARLEMENTPARLEMENTAIRPARLEMENTARIËRPARLEMENTARISMEPAR l jactie: Ferry Mingelen. Bijdragen: Dick van Vliet ucl ro° tiek van links, of van rechts op centrumkabinet Van Agt-Wie- is niet zo verwonderlijk, dat ligt de lijn der dingen. Opmerkelij- wordt het als zowel links als hts omstreeks dezelfde tijd te- i dezelfde minister zware aan- en lanceren. Minister Albeda ciale Zaken), de man dus van D, ondernemingsraden, etc. valt e twijfelachtige eer te beurt. Zo- °n links als rechts hebben de afge- '00 en weken zijn aftreden geëist. ieda is al enige tijd de gebeten id van de vakbeweging, met ne bij de industriebonden NW NKV. „Kan die man niet weg?", ireven deze bonden eind april in n blad „Actie" na bespiegelingen n Albeda over een nieuwe loon- zet, afhankelijk van het wel of e in de onderneming. Albeda's leid rond de ontslagen in de leepsbouw, en de hem toege- hte uitspraak dat de werkgevers de onderhandelingen „de poot jf" zouden moeten houden, had- n al eerder kwaad bloed gezet, i vakbonden vertrouwen het ka- et Van Agt niet en zijn, zo blijkt, bereid voor Albeda een uitzon- ring te maken zolang de minister neiet bewezen heeft dat vertrouwen s aard te zijn. par ook in rechtse kring bestaat nnelijk groeiende onrust over Al- da. Dat kan afgeleid worden uit tn bijdrage van de Nijmeegse ^ogleraar prof. Duynstee vorige ek in De Telegraaf met als con- sié: „Aftreden van Albeda prak- ch onvermijdelijk". Aanleiding Duynstee's strenge vonnis 5? vormen publieke uitlatingen van Albeda over ondernemingsraden en VAD. Daarmee heeft hij het kabinet onder druk gezet, de saam horigheid ondermijnd en dus moet hij eigenlijk maar opstappen, rede neert Duynstee. Zoals bekend speelde Duynstee. in zijn contacten met zijn Nijmeegse vriend-informateur Van der Grin ten, en met zijn originele staatkun dige opvattingen, een zekere rol in de formatie van het door hem zo gewilde CDA-WD-kgbinet. Er moet toch wel wat voor nodig zijn wil je dan een van de belangrijkste stutten onder het kabinet wegtrek ken. Albeda's toetreding, nadat Boersma en De Gaay Fortman hadden geweigerd, betekende ten slotte een belangrijke doorbraak voor de totstandkoming van het kabinet Van Agt. En leverde naar toen gehoopt werd, ook enige band met de vakbweging op. Albeda zelf ontkent het kabinet voor het blok te hebben gezet. „Ik heb alleen.maar herhaald, wat er in het regeerakkoord en andere gepu bliceerde stukken staat", zegt hij. Ook Van Agt ontkende vrijdag dat Albeda het kabinet voor de voeten heeft gelopen. „De uitspraken van Albeda waren daarvoor te onduide lijk, en dat is maar goed ook," voegde hij er wat bits aan toe. Het lijkt er toch op dat Duynstee een in breder kring ter rechterzijde groeiend onbehagen over de minis ter van sociale zaken heeft ver word. Staat Albeda wel stevig ge noeg op zijn benen tegenover de vakbeweging?, is hij niet te links?, zo vraagt men zich daar af. Ook intern, in het kabinet, is men niet altijd even gelukkig met Albeda's optreden naar buiten. In het kabi net is Albeda de rust zelve, maar buiten wil hij nog al eens flinke standpunten innemen. Zo ook afgelopen zaterdag in een discussie met FNV-leider Wim Kok. Daar konden de luisteraars van de Vara-Rooie Haan minister Albeda zelfs horen zeggen: „Het wordt tijd dat de aandeelhouders een toontje lager gaan zingen." Al beda verdedigde het recht van werknemers op inspraak in het be leid van de onderneming en be streed de visie van Kok dat dit recht alleen maar via het verkrij gen van aandelen te verwerkelijken zou zijn. „Dat is interessant, is dat het kabinetsstandpunt?", riep Kok. Albeda moest toegeven dat het slechts zijn persoonlijke visie was, waarover in het kabinet nog niet was gesproken. Hoe omstreden links en rechts het optreden van Albeda ook is. de steun van CDA-fractieleider Aan- tjes behoudt hij ten volle. „Een kind kan uitrekenen dat het aftre den van Albeda grote risico's voor het kabinet zelf zou meebrengen. Soms echter doorzien kinderen in de politiek de gevolgen beter dan professoren in het staatsrecht," zei Aantjes gisteravond. Hij beter dan wie ook, weet welke problemen er met de vakbeweging en aan de lin kervleugel van het CDA dreigen als Albeda het werken onmogelijk wordt gemaakt. Wie trouwens zou Albeda kunnen opvolgen? Smaakmaker Van der Klaauw; stuntelende degradatiekandi daat. Ook een andere smaakmaker van de ploeg Van Agt, minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wordt links en rechts onder vuur genomen. De oppositie verwijt hem de Urenco-zaak verprutst te heb ben en recent is er ook ontevreden heid ter rechterzijde, over zijn op treden alweer via De Telegraaf, ge ventileerd. Er werd zelfs gesug- geerd Van der Klaauw door de WD defensie-staatssecretaris Van Ee- kelen te doen vervangen waardoor de indertijd door Kruisinga ver smade VVD-er Ploeg alsnog staats secretaris op defensie zou kunnen worden. Plannetjes die ook alweer weinig rekening houden met de po litieke werkelijkheid. Niet ontkend kan echter worden dat Van der Klaauw in de Kamer heel wat afgestunteld heeft. Be vriende kringen wezen erop dat hij het politieke handwerk niet ge wend is. maar snel zou leren. Na het laatste debat over Urenco, waarin hij eens een beetje weerwerk gaf, was hijzelf en buitenlandse zaken zeer tevreden. „Ik heb hardhandig moeten leren, maar men zal nu merken dat ik weet hoe het moet," zei hij laatst voor de radio. Nu de presentatie kennelijk geen probleem meer geeft, zal de minis ter, zo wordt op het Binnenhof ge hoopt. meer tijd aan de inhoud van zijn beleid kunnen geven. Wat dat betreft was zijn optreden gisteren op een studiebijeenkomst over ont wapening een teleurstelling. Ont wapening is een terrein waarop de minister jarenlang als diplomaat gewerkt heeft en dus alles vanaf zou moeten weten. In zijn rede slaagde hij er echter in iedere hint van persoonlijke visie zorgvuldig te vermijden. Het stuk was, zo werd bericht, geheel door ambtenaren geschreven zonder dat de minister daarbij enige persoon lijke aanwijzingen had gegeven. Doorgaans terughoudende diplo matieke vertegenwoordigers uitten in de wandelgangen opmerkelijk duidelijke kritiek op deze bijdrage van de minister aan de discussie. ..Van der Klaauw is aan degradatie ontkomen, maar een kampioen is hij nog allerminst", wordt wel eens op zijn departement gezegd. Van der Klaauw zal hard moeten werken om tot de kampioenen te gaan behoren. Het feit dat KVP. ARP en CHU bij de Kamerverkiezingen van vorig jaar met een gemeenschappelijke CDA-llJst uitkwamen, heeft kenne lijk ook provinciaal en gemeente lijk vrij stimulerend gewerkt. In tegenstelling tot vier Jaar geleden waren er dit jaar lr» maart met de Statenverkiezingen (in alle elf pro vincies) gemeenschappelijke CDA- lijsten en ook in de meeste gemeen ten. (605 van de in totaal 833) kun nen de kiezers over enkele weken hun stem op een lijst van de in de CDA-federatie samenwerkende partijen uitbrengen. Verwonderlijk is dat niet want als alles volgens schema verloopt zul len de drie partijen in 1980 ook echt een nieuwe partij vormen. Juist op het gebied van de landelijke, regio nale en gemeentelijke vertegen woordiging moet dan alles eigen lijk al enkele jaren gesmeerd lopen. In dat kader is het CDA-bestuur teleurgesteld over het feit dat het in zo'n dikke 200 gemeenten nog niet mogelijk bleek, de ene CDA- lijst tot stand te brengen. En dat terwijl begin dit Jaar toch een brief van de partijvoorzitters aan alle KVP. AR en CHU secretarissen ge stuurd werd. waarin daarop aange drongen werd. Een overzicht in het aprilnummer van „bestuursforum" het blad van CDA-gemeente- en provinciebes tuurders. leert, dat het vooral Bra bant en (in nog grotere mate) Lim burg zijn, waar het CDA gemeente lijk nog lang niet overal van de grond is. Het ontbreken van CD.v-liJsten is opmerkelijk. Te meer daar het hier doorgaans gemeenten betreft waar het CDA met de landelijke verkie zingen van vorig jaar en met de Statenverkiezingen van eind maart een zeer hoge score haalde. „In feite wordt hier gewoon de Bra bantse en Limburgse traditie voortgezet, waar ook de KVP altijd al mee te maken had", zegt CDA- secretairs Jan Krajenbrlnk desge vraagd.. „Met gemeenteraadsver kiezingen komen de afzonderlijke kerkdorpen binnen één gemeente, of de verschillende standsorganisa ties als boeren- en tuindersbonden, middenstanders en werknemers met eigen lijsten uit." „In de Jaren dat in het zuiden, zeker op het platteland, vrijwel iedereen nog KVP stemde kon dit allemaal nog. Nu PvdA en WD hier de laat ste jaren overal vaste voet aan de grond gekregen hebben, en de za ken dus veel langs landelijke lijnen gepolitiseerd worden, hebben wij bij onze partijgenoten daar voort durend de noodzaak onderstreept van een gemeentelijke CDA-lijst" De Tweede Kamer behandelt deze week onder meer de wet investe ringsrekening (WIR), het beleid ten aanzien van de Nederlandse Antil len en een wijziging van de algeme ne bijstandswet. De Eerste Kamer behandelt vandaag de begroting voor ontwikkelingssamenwerking. E® Elke Renault 12 is lekker ruim, komfortabel op het behaaglijke af, en ongewoon stil. Zodat u ook de moeilijkste kilometers in alle rust aflegt.Door de aërodynamische pijlvorm van de carrosserie gebruikt de levendige motor daarbij liters minder benzine dan u bij zo'n grote auto zou ver- wachten.Wegligging en veiligheid zijn voor beeldig. Daar zorgen de voorwielaandrijving, uit gekiende wielophanging en de solide kooiconstructie voor. Ga dat onvermoeibare brok auto eens bekijken. Vlij u in zo'n komfortabele stoel, verbaas u over de grote kofferruimte. Er zijn al 2.500.000 Renaults 12 gebouwd. En als de M.L. behande lingen volgens voorschrift worden uitgevoerd garandeert Renault de carrosserie maar even 5(!) jaar lang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9