'We koersen in de verpleging op een ramp af' Albeda tegen ï'uitkleden' van de VAD 9e tekening van een lezer ■ouw commentaar trument van de staat' 'C Revalidatiearts A. Verkuyl: Warme pinkster? rene pop vrouw van het jaar met z'n allen, ja, gezellig heilige koe hudson IG 9 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet xatiefout", zo noemt casino- ur De Rooij de eerste opzet i exploitatie van casino's in land. Al bij de behandeling in iede Kamer van de wetswijzi- Odie casino's moest mogelijk waarschuwde het toenmali- merlid Scholten dat zonder 1 ng van de wet op de kansspel- het financieel niet goed jk zou zijn casino's te exploi- nvullende wetswijziging is er jd niet gekomen. Toch is de k ale Stichting Casinospelen slag gegaan, eerst in Zand en later ook in Valkenburg, er plannen voor Schevenin- orden voorbereid. De NSC loorgezet, waarschijnlijk in de eid dat op het beslissende ik de overheid de eenmaal casino's toch niet in de -■OU laten. atf" l>-directeur De Rooij zinspeel- leren, bij de presentatie van |rste jaarverslag van zijn stich- >p toezeggingen en adviezen overheid (vertegenwoordigd en aantal van haar topambte- had gegeven, in de geest van we het eerst maar eens aan- zo'n vaart zal het toch niet I misgelopen en ten overvloede teert de extern-accountant ens in het jaarverslag, dat ising van de huidige wet op tofaspelbelasting tot een heffing )m die qua omvang de brutospel- in belangrijke mate over- De regering had die conclusie der getrokken en bij de Twee- imer een ontwerp ingediend (door het kamerlid Scholten lu 3 al nodig gevonden) wetswij- door te voeren, ite ïori misschien mogelijk, dat ach ten aardig en redelijk verhaal den en te zeggen: „Goed, we toen een taxatiefout ge- - laten we dat nu zo gauw .lijk herstellen". i ander en juister verhaal >ntons de voorstelling, dat inder- de voorstanders van de die ring van casino's in ons land is gekozen voor de salami-tactiek: met beetjes en brokjes door de praktijk een juridisch kader afdwingen waar binnen casino's en gokkers kunnen gedijen. Naar onze mening dient het parle ment, nu het moet beslissen over het regeringsvoorstel tot wijziging van de wet op kansspelbelasting, zich nog maar eens drie keer te beden ken of het zich kan laten lenen voor het spel van de salami-tactiek. Dat geldt te meer daar ook het jaarver slag 1976/1977 van de Nationale Stichting Casinospelen aanleiding te over geeft voor de veronderstelling, dat het hebben van een concessie tot het exploiteren van een casino ook een vrijbrief is om zeker naar Nederlandse verhoudingen een zeer royale bedrijfsvoering op te zetten. Wij moeten het eerste Nederlandse bedrijf nog leren kennen, dat kans ziet uit de „fooien" van de gasten het personeel een gemiddeld bruto salaris van ongeveer 60.000 gulden per jaar te geven, zodat het bedrijf het zonder salarispost op zijn begro ting kan doen. Ook zullen er weinig bedrijven zijn, die hun bestuursleden of commissa rissen het eerste jaar reeds een siga- rencent van 20 tot 25.000 gulden (en de voorzitter zelfs 40.000 gulden) kunnen toestoppen. En welk bedrijf ziet kans in het eerste jaar 1,4 mil joen gulden aan public relations uit te geven (dat is ongeveer drie pro cent van de omzet) of zonder met de ogen te knipperen meteen al 25 procent van de investeringen af te schrijven? „Wij zijn niets meer en niets minder dan een instrument van de staat", zei casino-directeur De Rooij gister middag deemoedig bij de presenta tie van het jaarverslag. Naar onze mening moet de consequentie van die uitspraak getrokken worden. Dat betekent dat de rekenkamer zich dan over de rekeningen van de Nationale Stichting Casinospelen buigt en daarna de Kamer gedetail leerd van haar bevindingen op de hoogte stelt, precies zoals de reken kamer dat met „de instrumenten van de staat" pleegt te doen. door Fred Lammers DRIEBERGEN „Er moet een grondige mentaliteitsverande ring komen op het gebied van de verpleging. Nu wordt te veel het accent gelegd op de hogere opleiding. Dat is allemaal prachtig, maar het gewone werk, en dat gewone tussen aanhalingstekens, moet óók worden gedaan. Als allen in de engelenbak willen zitten, worden er geen billen meer gewassen. Naar dat punt zijn we in Nederland hard op weg." De revalidatiearts Arie Verkuyl, pas met pensioen na achttien jaar, waar van veertien jaar als directeur-ge neesheer, aan het revalidatiecen trum De Hoogstraat in Leersum ver bonden te zijn geweest, windt er geen doekjes om dat hij zich grote zorgen maakt. „Wij koersen op een ramp af als niet op korte termijn ingrijpende maatre gelen worden genomen. Die ramp is dichterbij dan wij denken. In 1985 en waarschijnlijk al eerder zullen we, als we er niets tegen doen, hier in de allerellendigste situatie belanden dat er geen apparaat meer is om de vele bejaarden en gehandicapten die dan hulp nodig hebben, bij te staan. Het doorwerken van de geboorten- beperking en aan de andere kant het feit dat de generatie, afkomstig uit de vooroorlogse grote gezinnen, tot de bejaarden gaat behoren, zal tot die geweldige problemen lelden. Je hoeft om dat te voorspellen geen ingewikkelde studies te verrichten. Als je een potloodje en een papiertje in de hand neemt, kunt je dat zó uitrekenen. Officieel is dat natuur lijk ook gedóón en de verwachtingen zijn dat er omstreeks 1985 alleen al zo'n 400.000 bejaarden meer zullen zijn dan nu." Dokter Verkuyl heeft er ook over nagedacht hoe die moeilijkheden kunnen worden afgewend. We moe ten de mensen in de eerste plaats leren zichzelf te helpen, ze niet op zo'n afschuwelijke manier verwen nen als tegenwoordig gebeurt. Als ouders hun kinderen verwennen is dat de slechtste dienst die zij de jongere generatie kunnen bewijzen, maar ook mensen die zijn gehandi capt, moet je niet in de watten leg gen. Daarmee zijn ze niet gebaat. Met de technische hulpmiddelen die we hebben en de uitvindingen die op dit terrein in de toekomst ongetwij feld nog zullen worden gedaan, kun nen tal van gehandicapten zichzelf aardig redden. Verder moeten we weer toe naar het idee van de burenhulp. Het werk van de kruisverenigingen is in dit ver band ook belangrijk. Dat wordt nog onvoldoende onderkend. We zouden al een stuk verder zijn als het kruis werk onder de AWBZ zou worden gebracht. Daarbij is het niet mijn bedoeling dat, als iedereen er wette lijk aanspraak op kan doen gelden, dat werk allemaal gratis moet wor den verricht. Dan kweek je passivi teit. Wat betreft' die burenhulp meent dokter Verkuyl dat steeds meer de nadruk zal moeten vallen op het inspringen van vrijwilligers, die zo gezegd om de hoek wonen. „Ik denk aan huisvrouwen van wie de kinde ren de deur uit zijn, die nu met hun ziel onder de arm lopen en niet weten hoe ze hun vrije uren moeten vullen. Zij zouden na een cursus prachtig werk kunnen doen in de sector van de bejaardenzorg en de hulp aan gehandicapten. Niet iedereen is er geschikt voor, maar er zijn veel men sen die zich daarbij verdienstelijk kunnen maken in de eigen wijk. Dat kan bijvoorbeeld met „Tafeltje dek je". Dat gebeurt nu ook al, maar het zal in de toekomst op veel groter schaal moeten worden aangepakt. Dat moet dan wel centraal worden geregeld. Er moet een apparaat wor den opgebouwd om de ramp die ons boven het hoofd hangt, te keren." De mensen die in de verpleging werkzaam zijn, moeten volgens dok ter Verkuyl niet langer hun neus ophalen voor baantjes die als min derwaardig worden gezien. „Ik vraag me wel eens af of we naar steeds hogere opleidingen moeten streven. De doodgewone dagelijkse zorg voor de mens in bed is niet niks. Daarvoor heb je ook vakkennis nodig. Wat kan een gewone verpleegster of verple ger, die het werk met liefde doet, niet voor iemand betekenen. Zonder sen timenteel te willen doen kan ik zeg gen dat ik daar de afgelopen acht- Dokter Arie Verkuyl: „Als allen in de engelenbank willen zitten worden er geen billen meer gewassen" Foto Henk Tukker tien jaar bijna dagelijks voorbeelden van heb meegemaakt." Om het werk in de verpleging goed te kunnen doen moet Je gemotiveerd zijn. Daarom ziet dokter Verkuyl weinig heil in een dienstplicht voor meisjes. „Waar we wel naar toe moe ten is dat mensen met diploma's bereid moeten zijn als dat nodig is, werk aan te pakken dat eenvoudiger is dan het werk waarvoor ze zijn opgeleid. We moeten ons er nu al op instellen dat daaraan op den duur niet meer valt te ontkomen." Pionieren Op het gebied van de revalidatie heeft dokter Verkuyl vele ten goede zien veranderen. „Toen ik bij De Hoogstraat kwam. na Jaren als huis arts in Zwijndrecht te hebben ge werkt, bestond dat centrum zeven jaar. De eerste moeilijke pionierstijd was net achter de rug, al blijft het in dit werk in zeker opzicht altijd pio nieren, omdat de opvattingen over revalidatie en de behandelmethoden voortdurend veranderen. Daarvoor heb ik open proberen te staan. Ik geloof dat me dat aardig is gelukt. Zonder iets af te willen doen aan wat elders in ons land aan revalidatie wordt gedaan, is het geloof ik toch zo dat De Hoogstraat als eerste burger revalidatiecentrum dat in Nederland werd gesticht, een soort moederfunc tie heeft bekleed en stimulerend heeft gewerkt op andere instel- lineen." Dokter Verkuyl neemt met gemeng de gevoelens afscheid. Ondanks de vooruitgang die er is geboekt bij de revalidatie is er nog veel voor verbe tering vatbaar. Waar hij zich met name zorgen over maakt is de uit voering van de sociale wetten. Voor de onlangs door een groep gehandi capten in Groningen gehouden actie heeft dokter Verkuyl dan ook alle begrip. „De sociale wetgeving in Ne derland is een log lichaam geworden. Ik neem niet aan dat er sprake van onwil is bij de uitvoerenden, maar feit is dat de situatie chaotisch is en dringend vereenvoudigd moet wor den. Hoe noodzakelijk dat laatste is, daarmee worden we op De Hoog straat doorlopend geconfronteerd. Jaarlijks zijn er tientallen patiënten die wat ons betreft naar huis zouden kunnen gaan, die omdat de noodza kelijke voorzieningen in hun woon- of werkomgeving op zich laten wach ten. maanden langer dan nodig is in Leersum blijven. Nog afgezien van wat dat allemaal kost bij een ver- pleegprijs van 230 gulden per dag, is het heel vervelend dat daardoor an deren op wachtlijsten moeten wor den gezet. Ik hoop daarom dat men voordat men met nieuwe sociale wet ten komt, eerst de huidige gaat con solideren en op elkaar afstemmen." Dokter Verkuyl was oorspronkelijk van plan evenals zijn broer, de theo loog, in de zending te gaan. „In onze familie gaat de op waarheid berus tende anekdote dat ik het meisje, dat nu mijn vrouw is, bij ons tweede uitje al confronteerde met die Indo nesische plannen en haar toen min of meer voor het blok zette dat als zij daar niets voor voelde, we de kennis making maar beter niet konden voorzetten. Gelukkig voelde zij er wel voor, maar de mobilisatie verhin derde dat die plannen werden uitge voerd." Al heeft hij dan afscheid genomen van De Hoogstraat, toch blijft dok ter Verkuyl voorlopig actief in de gezondheidszorg, met name als lid van de voorlopige raad voor de ver keersveiligheid. Een groot aantal van de mensen die naar de Hoogs traat komt, is verkeersslachtoffer en het is vooral op dat gebied dat nog veel werk moet worden verzet „Naast de prooiemen die verkeers slachtoffers hebben om te aanvaar den dat zij verder moeten leven met een handicap moeten zij zich vaak ook nog zorgen maken over de finan ciële gevolgen van hetgeen over hen is gekomen. Het komt voor dat de partijen elkaar via hun advocaten Jarenlang in de haren zitten over het al dan niet schuldig zijn. Ze zitten maar te zwammen over zaken waar vaak toch niet uit te komen is. Per soonlijk zou ik willen dat er een onafhankelijke commissie kwam, bestaande uit medische en juridi sche deskundigen, die deze zaken moet beoordelen." :e in. bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten prent. Postbus 859, is er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong Tjonge, tjonge, wat zat er een vaart achter die weersverbete- ring gisteren in het noordoosten. In de morgen nog wolkenvelden, 's middags een strakblauwe lucht schoongewaaid door een af en toe krachtige, vlagerige noordooster. Het zand stoof van de mulle bospaden: Een bijkom stigheid die op dit ogenblik niet in Gelderland, Oost-Brabant en Limburg bespeurd zal worden na de zware weekendregens. In het noordoosten staan verschil lende gebieden nog maar op drie vijf millimeter meiregen en dat na een aprilmaand die ook al een zeer droge inslag had. Als dat zo doorgaat wordt de voorzomer veel te droog. En gaat het zo door? Deze week vermoedelijk wel. Een hoge- drukgebied ten noordwesten van Scandinavië (1032 millibar) met uitbouw over de Noordzee neemt een sterke positie in. Het verhindert dat depressies boven Polen (Pilzen maandagmorgen nog 38 mm regen, het vliegveld Hof in Beieren 56 mm sinds zon dagavond zeven uur) op het weergebeuren in ons land kun nen ingrijpen. Zoals vaker opge merkt, is de blokkering van oce aandepressies na het afleiden van de normale westelijke circu latie via een pak naar IJsland en een andere naar Noord-Afrika, zeer efficiënt, en dat is in feit dan op een vrij belangrijk mo ment, met het oog op de nade rende zomer. Als mijn theorie van de herha lingstendenties ook voor het ko mende seizoen opgeld doet (in beide afgelopen winters liep het wat dat betreft vrij gesmeerd) lijkt het ook in de zomer van 1978 wel te zullen lukken. Nu in mei maken we in elk geval weer net zo'n geblokkeerde drukver- deling met noordoostenwind mee als eerder in april. Nog een paar zulke showtjes en dan liefst begeleid door een aanhoudend onrustige zon met periodiek fel le uitbarstingen en emigre ren naar Spanje of Oostenrijk zal niet meer nodig zijn, kortom: de wens vader van de gedach te wordt dan werkelijkheid. Een fietsend natuurmens, die gistermiddag in mijn tuin bij een kopje thee even uitblies en zich zeer enthousiast uitliet over de fantastisch uitziende geheel met gele paardebloemen gevul de weidepercelen (het is iemand naar wie ik graag luister vanwe ge zijn nuchtere benadering van het atmosferisch gebeuren), hield terecht toch wel even de boot af door erop te wijzen, dat er zich wel vaker in mei wat schoons voordoet, soms ook in de eerste juni-aanloop en dat er dan toch van het verdere deel van de zomer niets terechtkomt. Geen speld tussen te krijgen na tuurlijk: de man heeft volkomen gelijk. Maar ook hij vond de gretigheid van de natuur om na storingen de zon te introduceren (in tegenstelling tot het weer in vorige zomers) toch ook wel veelbelovend, maar het leek mij goed deze filosofieën nu maar te staken alvorens in dit opzicht te ver te gaan. De computerkaarten voor zater dagmiddag laten het Scandina vische hogedrukgebied van 1035 millibar via de Oostzee naar het Alpengebied of noordoost- Frankrijk afzakken. Dit met handhaving van een flinke uitlo per vla onze omgeving naar de Noordzee. Ik durf er mijn wind- Jack onder te verwedden, dat na een tijdelijk wat terugvallen, de temperatuur, in de tweede helft van de week met de mogelijk heid van wat nachtvorst, tijdens het pinksterweekend weer hoger wordt bij wind uit zuidoost tot zuid met een vrij grote kans op de eerste echte zomerse tempe raturen van om en nabij de 25 graden. U zult het me niet euvel dulden, wanneer ik zwijg over de kans droog/nat. Die hogedrukrug lijkt al stevig, maar een sto ring in de bovenlucht kan in de kortst mogelijke tijd de zonnige hemel bewolken, als alles tegen zit, en computers hebben in de regel geen zicht op dergelijke vrijbuiters. HOOOWATER, woensdag 10 mei: Vlissingen 4.40-17.02, Haringvliet- sluizen 5.00-17.24, Rotterdam 6.50- 19.12, Scheveningen 5.56-18.19, IJ muiden 6.32-18.55, Den Helder 10.31- 22.46, Harlingen 00.40-13.00. Delfzijl 2.46-14.59. ises Irene vertolkt het verlan- i van miljoenen naar een maat- lappijvorm met een menselijk zicht. Daarom hebben wij haar ;eroepen tot popvrouw van het b,o luidt de samenvatting van het l.jryrapport dat in Nijverdal is uit- rtfbracht nadat het sociaal jonge- 7.lncentrum in die plaats prinses als popvrouw-1978 had geko- in. Die verkiezing is een jaarlijks kerkerend gebeuren in NijverdaL jaar wordt daar een onder- ilding uitgereikt aan een vrouw zich volgens het jongerencen- bijzonder inzet voor de huma- ing van de samenleving. Dit- I vonden de jongeren dus dat ft prinses Irene moest worden, Baar al eerder is een Irene door hen ot popvrouw bevorderd. Het wa- 4. Bn onder meer ex-minister Irene 'orrink en VPRO's Germaine Groenier die in voorgaande jaren hun onderscheiding persoonlijk in Nijverdal in ontvangst kwamen ne men. Via het secretariaat van de prinses in Parijs is ook aan Irene gevraagd om naar Nijverdal te ko men. Op 20 mei, want dan is er in Nijverdal het muziekfestival, en dat zou dus een mooie gelegenheid zijn. Waarom juist prinses Irene is geko zen, staat in de volledige tekst van het juryrapport: „De oorkonde popvrouw van het jaar' wordt uit gereikt aan prinses Irene de Bour bon Parma. De prinses krijgt de onderscheiding wegens haar inzet bij de democratisering van Spanje, haar streven naar een samenleving van gerechtigheid, vrijheid van me ningsuiting en gelijke kansen voor arm en rijk. Aan de zijde van Carlos Hugo bepleit zij een drastische aanpak van sociale ongelijkheid, en zet zij zich moedig in voor een betere toekomst. Door haar solidai re inzet voor het belang en geluk van velen weet zij het grote ideaal van de Europese jeugd gestalte te geven. Verder is de jury eenstem mig van mening, dat prinses Irene de onderscheiding toekomt omdat zij opkomt voor de belangen van de vrouw en wegens haar duidelijke uitspraken over de noodzaak tot complete aanvaarding van vrou wen in de samenleving". En nu maar afwachten, of de prin ses kans ziet om op 20 mei haar onderscheiding in ontvangst te ko men nemen. Eén ding is zeker: comfortabel was het allerminst. Maar wel hebben zesentwintig Amerikaanse psychologie-studenten dolle pret gehad met het passen en meten, duwen en wringen, tot ze allemaal in één personenauto „zaten". Daarmee waren ze de winnaars van een wedstrijd die een stuk of wat dealers van een Japans automerk in de Amerikaanse stad Avenel - hadden uitgeschreven. De studenten hielden er de man zestig gulden aan over én flink wat blauwe plekken. „Televisie is een raar ding hoor. Je wordt een soort heilige koe en voor al dat „koe" is in mijn geval een treffende typering", zegt cabare tier/quiz-presentator Jos Brink in Televizier. „Als Je wordt opgebeld voor enige werkzaamheden in het land is dat altijd omdat men een Bekende Nederlander nodig heeft, alsof je een buitengewoon bavia- nenras bent. Totdat Je een keer miskleunt op het scherm natuur lijk. Want dan ben je ineens voor het ganse volk en geminachte lei- petikker. Maar verwacht van de voordelen niet te veel: ik werd aan gehouden door een agent, omdat mijn linkerkoplamp niet brandde. „Dag meneer Brink!", riep de goede man. Ik dacht: daar draal ik me wel uit. En Ja hoor: „Wat zal m'n vrouw dót leuk vinden". Ik meende al vijftig gulden verdiend te hebben. Met recht IJdele hoop! Want de zin was nog niet af. „Wat zal mijn vrouw dót leuk vinden als ik 'r vanavond vertel dat ik Jos Brink een bekeuring heb gegeven. Jackson is, speelt een tataal andere rol in de serie waarin de Engelsen hem sinds een paar weken op hun scherm zien. In „The Professio nals" is hij de harde leider van een soort commando-eenheid die terro risten, bankovervallers en andere grote misdadigers te grazen pro beert te nemen nog voordat ze in actie kunnen komen. „Ik vind de opzet van de serie verduveld aar dig: preventief te werk gaan," ver telt Jackson in het omroepblad Veronica. „Als Je weet dat er iets broeit, er met een stelletje onmid dellijk op af en de handel uitroeien. Ik weet niet of het een preventieve werking heeft op een eventuele misdadiger, maar het lijkt me dat Je met dit soort series beter dan in politieseries kunt laten uitkomen dat het tuig wat het ons vandaag de dag zo lastig maakt, neem de vliegtulgkapers, de bankrovers en al die terroristen, er geen recht op heeft om ons dagelijks leven zo te verzieken." Na de eerste aflevering kreeg Hudson* meteen het ene te lefoontje na het andere van kijkers, die bekenden hem veel liever als de butlers te zien. Terwijl hij, zo te horen, toch echt wel een beetje Hudson gebleven is. „Butler Hudson" heeft de familie Bellamy allang achter zich gelaten. Hudson, wiens ware naam Gordan

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5