Politie grijpt grote groep zwartwerkers 850 miljoen kinderen in noodsituaties ANWB verwacht 'explosie' bij vijfde landelijke fietsdag Geen straffe regels bevolkingsonderzoek CDA raakt vervreemd van arbeiders Grote atlas voor nieuwe Amro spaarders. Ten onrechte uitkeringen ontvangen P ©fqtfUKfrt vfln<vflriDflfiG ©f<KfUKin VflncyfinDflfKj Ruim 110 duizend deelnemers Centrale raad: Gevoelige kwestie Leo Brouwer, voorzitter Bouw- en houtbond NKV: Nieuwe directeur van UNICEF-Nederland, R. H. Latenstein: 3 MSDAG 9 MEM978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Als het weer een beetje meezit, zullen er zaterdag zeker enkele tien duizenden fietsers meer dan de ruim honderdduizend van vorig jaar in het zadel klim men voor de vijfde jaarlijkse landelijke fietsdag van de ANWB. De bond baseert deze verwachting op het grote aantal voorverkopen en op de tendens van de afgelopen jaren: In 1973 begon de fietsdag met twintigduizend deelnemers, daarna kwamen er enkele tiendui zenden per jaar bij. „We weten dat fietsen weer populair is geworden, maar deze explosie hadden we vijf jaar terug nooit verwacht", aldus een woordvoerder van de ANWB. Evenals vorige jaren hebben de or ganisatoren ook deze fietsdag weer laten samenvallen met de nationa le molendag, wat betekent dat vele routes langs molens zullen voeren. In totaal zijn er drieëntachtig plaatsen waar gestart kan worden voor de ruim dertig kilometer lange ritten, die alle door natuurlijke aantrekkelijke en vaak onbekende gebieden gaan. Bij de VVV- en ANWB-kantoren heeft men de adressen van de startplaatsen, evenals de voor twee gulden ver krijgbare routebeschrijving). Met nadruk zegt de bond dat het hier niet gaat om een fietswed- strijd. Integendeel: het is juist de bedoeling dat men af en toe eens afstapt. De enige voorwaarde waar aan moet worden voldaan is dat men vertrekt tussen negen uur 's morgens en één uur 's middags en uiterlijk vijf uur 's middags terug is bij het vertrekpunt. Wie alle stem pels van de controlepunten in bezit heeft krijgt een herinneringsspeld met jaarhanger en maakt ook als hij de onderweg opgegeven puzzels oplost kans op een prijs. De opbrengst van de dag wordt gebruikt, om meer recreatie-moge- ikheden voor lichamelijk gehan dicapten te scheppen. Zo werd vo rig iaar in overleg met de Neder landse Vereniging voor revalidatie een Amsterdamse rondvaartboot aangepast voor rolstoelgebruikers. Wat men dit jaar met het geld gaat doen, wordt zaterdag bekendge maakt. Overigens kunnen die gehandicap ten zelf ook meedoen aan de fiets dag. Inhakend op het landelijk ini tiatief van de ANWB heeft een plaatselijk comité in Voorthuizen op dezelfde dag een tocht uitgestip peld voor rolstoelrijders. De route is ongeveer vijf kilometer lang. Ook groepen kunnen er aan deelnemen (Informatie bij het comité Voort huizen, Hoofdstraat 123 in Voort huizen. telefoon 03429-1364). Van een onzer verslaggevers GROESBEEK De rijkspolitie van Groesbeek (bij Nijmegen) heeft de afgelopen vier maanden 110 zwartwerkers aangehouden, die ten onrechte voor meer dan een miljoen gulden aan sociale litkeringen hebben ontvangen. Door de arrestaties is de werkloosheid in Groesbeek gehalveerd van 450 tot 225. De verdachten, die oplichting en valsheid in geschrifte ten laste wordt gelegd, jj sullen het ten onrechte ontvangen geld moeten terugbetalen. Het onderzoek naar de zwartwerkers uitgevoerd in samenwerking met iet Gemeenschappelijk administra tiekantoor (GAK) en de gemeente- >olitie van Nijmegen. Het onderzoek is begonnen na het binnenkomen van anonieme tips. Hierop is een sociaal rechercheur gaan posten bij de grensovergang van Zelderheide. —Al snel bleek hem dat dagelijks steeds dezelfde auto's op gezette tij- 3 den de grens passeerden. De politie leeft daarop de verdachten twee we ken lang onopvallend in West-Duits- \and gevolgd om te weten te komen lar zij werkten. Afgekeurd De aangehouden zwartwerkers (de meesten van hen komen uit Groes- beek) werkten vrijwel allemaal in West-Duitsland, terwijl ze in Neder land een uitkering genoten van het GAK of de gemeentelijke sociale dienst. Enkelen van hen waren afge keurd, maar verribhtten aan de an dere kant van de grens zware hand werkzaamheden. Het gemiddelde bedrag dat de aangehoudenen „schoon" per maand verdienden, lag rond de vierduizend gulden. De meesten werkten maar vier dagen per week, omdat op vrijdag de uitke ringen in Nederland werden geïnd. De eerste arrestaties werden begin januari verricht. Direct daarna meldden zeventig mensen zich bij de gemeentelijke sociale dienst in Groesbeek met de mededeling dat ze weer werk hadden. Het totale uitke ringsbedrag daalde in één week met zeventienduizend gulden; momen teel is dat bedrag met veertigdui zend gulden per week gedaald. (ADVERTENTIE) Vii* is de froolite staal ma« Bfaiilië? Royaal formaat, vol kaarteenheden en fraaie foto's, 176 pagina's kleur - van de makers van de Bosatlas. Kortom: dit is de atlas die u altijd al wilde. Hoe komt u aan deze atlas? Nieuwe spaarders die in de actieperiode een spaarrekening openen (minimale inleg f15,-) kunnen deze atlas kopen voor slechts f 19,50. Bovendien ontvangen ze ook nog f 7,50 spaarprcmie (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt RcwJ/ornaat 24f 134j <m. zolang de vooiraad strekt nbod geldt pi t/m 2 juni. Dus wees er snel bij, wan, voor de atlas geldt OgiM IgJ Terugbetaling Van onze Haagse redactie DEN HAAG Wie van plan is een bevolkingsonderzoek te houden moet dat melden aan de rijksoverheid. Met dat uitgans- punt wordt binnen de Centrale Raad voor de Volksgezondheid geprobeerd toch een eensluidend advies over bevolkingsonder zoek uit te brengen aan staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (volksgezondheid). De raad kon het gisteren nog niet eens worden over een wettelijke regeling van dit soort onderzoek. „Een gevoelige kwestie," volgens de raad. De periode waarover de verdachten zwart werkten, varieert van enkele maanden tot drie jaar. Sommigen van hen moeten een bedrag van veertigduizend gulden terugbetalen. Niet alleen de bedrijfsverenigingen zijn schuldeisers, maar ook de belas ting zal aan de verdachten aanslagen opleggen, omdat de Westduitse ver diensten niet zijn opgegeven. Naast de 110 aangehouden zwartwer kers heeft de politie van Groesbeek nog enkele tientallen verdachten op het oog. Bij de zaak zijn ook acht koppelbazen betrokken. Verschillen de andere grensgemeenten hebben de rijkspolitie verzocht ook bij hen een dergelijke actie te houden. Hier over is momenteel overleg gaande. Gedacht wordt aan een samenwer kingsverband tussen de officier van justitie in Arnhem, mr. F. Th. Boer winkel, de sociale rechercheurs van het GAK en die van de betrokken grensgemeenten en de politie. Volgens de coördinator van het on derzoek, opperwachtmeester Looy- enga, zijn de zwartwerkers vaak uit jaloezie door de buurtbewoners aan gegeven. Het Verdiende geld is veelal gebruikt voor de nieuwbouw of ver bouw van huizen. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Als er vervreemding is tussen het CDA en de katholieke arbeiders dan is er volgens de Bouw- en houtbond NKV alle reden voor het CDA om de hand in eigen boezem te steken. „De goed ingelichte en voorgelichte arbeider anno 1978 wil in een politie ke partij zijn eigentijdse opvattin gen herkennen. De politieke partij die daar onvoldoende rekening mee houdt, zal de grote groep van werk-r nemers op den duur blijvend van zich vervreemden," aldus Leo Brou wer, de voorzitter van de Bouw- en houtbond NKV gisteren in Utrecht op eeh besloten vergadering van deze bond over de ontwikkeling van, de Federatie Nederlandse Vakbewe-» ging en de Federatie bouw- en hout bonden FNV naar een grotere eenheid. Volgens Brouwer zou het CDA uit de voeten moeten kunnen met het uit gangspunt van de FNV, die bindin gen met politieke partijen verwerpt en die zich beperkt tot een kritische beoordeling van politieke daden. Hij voegde hieraan toe, dat het erop lijkt dat bij het CDA de mening heeft postgevat, dat de vorming van de FNV automatisch het verdwijnen van mogelijk goede contacten bete kent. Volgens hem is dat een princi pieel onjuist uitgangspunt: „Ook het CDA kan proberen open te staan voor de ontwikkelingen naar een progressieve en moderne vakbewe ging." „Voor de politieke partijen en voor de levensbeschouwelijke omroepen zou het goed zijn, aldus Brouwer, nog eens te overwegen, dat de FNV de betekenis erkent die geloof en levensovertuiging hebben als bron van inspiratie voor vakbewegingsac tiviteiten. Een strijdlied voor de FNV zou niet „Aan u, O Koning der eeuwen" of de „Internationale" zijn. Beide liederen, zei Brouwer, mogen gezongen worden, maar bij een sa menzang zou het toch een nieuw lied moeten zijn." Ingrijpend De meerderheid van de raad zag weinig heil in een straffe wettelijke regeling, zoals ontworpen door de vorige staatssecretaris Hendriks. Deze wilde „in beginsel" een verbod van onderzoek dat onder hele bevol kingsgroepen wordt verricht, met het doel vroegtijdig ziekten en (li chamelijke) afwijkingen op te spo ren. Hendriks wilde wel uitzonderin gen toestaan: daartoe zou de over heid vergunningen afgeven. Slechts een minderheid in de raad, onder wie de geneeskundig hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksge zondheid dr Drion, juichte deze op zet toe. Overmaat Drion was bang voor een „overmaat aan bevolkingsonderzoek, aangebo den door al dan niet bonafide art sen." Hij meende, dat de mensen door de bomen het bos niet meer zien, wat ertoe kan leiden „dat er geen medewerking wordt verleend aan onderzoekingen, die wel zinvol zijn." De meerderheid in de centrale raad gaf niet de voorkeur aan het „nee, tenzijvan oud-staatsse cretaris Hendriks, maar aan een Ja, mits."-benadering. Daarbij is het bevolkingsonderzoek ln beginsel toegestaan. Wel moet de overheid aangeven, dat onderzoekin gen naar bepaalde aandoeningen slechts „op voorwaarden" gehouden mogen worden. Drion toonde zich bevreesd, dat „in die opzet de arme Inspecteurs van de volksgezondheid het zeer moeilijk krijgen om een re delijke kwaliteit te bewaken." Drion werd in zijn „ernstige bezwaren" bij gevallen door de hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid. tief op een idee uit de raad om de rol .van de overheid te vergroten via een „meldingsplicht". Drion liet wel mer ken dat zo'n plicht niet beperkt kan blijven tot een eenvoudige medede ling van de onderzoekers. De over heid moet over informatie beschik ken om toch onderzoekingen te ver bieden, betoogde hij. „Ik zal mijn standpunt opnieuw in overweging nemen," zei dr Drion, waarop beslo ten werd, dat het dagelijks bestuur een advies voor een meldingsplicht zal ontwerpen. Dit advies zal weer in de raad aan de orde worden gesteld. (ADVERTENTIE) rijk genieten voor weinig geld dankzij 4.999 fietsenmakers fijn, samen fietsen goed, dat ik mijn fototoestel meenam Brouwer zei dat het voor twee mas sale, levende organisaties als NW en NKV, die elk hun eigen karakter en traditie hebben, niet eenvoudig is om samen te gaan. Ze moeten zich losmaken van hun tradities en met name van het traditionele zuilensys teem. Het NKV heeft dat vólgens Brouwer op een ingrijpende manier gedaan: „Geen bondgenootschappelijke bin ding meer met een eigen katholieke of christelijke politieke partij, geen binding meer met een eigen radio- omroep." Hij vindt dat de FNV een goede start heeft gehad, waardoor ze op langere termijn voor de brede massa van de arbeiders een vakbeweging kan zijn voor de leden DEVENTER (ANP) - Leden van een met de RAF-sympathlserende actie groep hebben in de nacht van zon dag op maandag met drie klinkers een gTote spiegelruit van de showroom van de Mercedes-dealer in Deventer aan diggelen gegooid. In een bij het Deventer Dagblad bezor- ge brief wordt de verantwoordelijk heid voor de actie opgeëist door de actiegroep „Ulrike Meinhof", die in Deventer nog niet eerder van zich deed spreken. De actiegroep verklaart te handelen uit solidariteit met de twee Jaar gele den „door de Duitse staat vermoorde kameraad Ulrike." zowel als voor de nog steeds ongeor ganiseerden. „De FNV." aldus Brouwer, „zal daar om een nlet-dogmatische vakbewe ging moeten zijn, die echter duide lijk wèl modern en zeer vooruitstre vend is. Daarbij passen geen politie ke bindingen van welke aard dan ook. evenmin als een nog domineren de zuilengedachte." Hij meent dat de vakbeweging politiek onafhanke lijk moet zijn, maar dat ze zich als belangenorganisatie tegelijkertijd grondig met het politieke gebeuren moet bezighouden. Het is ook van belang dat de leden politiek actief zijn. Wat dit betreft, zei Brouwer dat het politieke bedrijf in Nederland in het algemeen het beeld vertoont van de afwezigheid van de arbeiders, vooral op de belangrijkste posten. „Onze volksvertegenwoordiging zou er met name heel anders uit moeten zien", aldus de voorzitter van de Bouw- en houtbond NKV. IADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Kinderen zijn de toekomst," zegt de nieuwe directeur-secretaris van UNICEF-Nederland, R. H. Latenstein. „Wij zijn verantwoordelijk voor 850 miljoen kinderen in noodsituaties." Meldingsplicht Dr Drion reageerde echter vrij posi- In de bestuursvergadering nam de heer Latenstein de dagelijkse leiding van UNI CEF-Nederland over van de heer J. Eggink, die meer dan dertig Jaar voor het kinder fonds heeft gewerkt. Het af gelopen jaar heeft de Neder landse afdeling ruim vier mil joen afgedragen aan de VN- instelling. Geld werd be stemd voor waterprojecten op Sri Lanka, onderwijsvoor zieningen in Nepal en dorps technologie in Kenia. UNI CEF-Nederland krijgt haar inkomsten uit verkoop van wenskaarten, agenda's en bijdragen van particulieren. Uniek De vertrekkende heer Eggink noemt het kinderfonds een „unieke Instelling" omdat het werkt met nationale co- mité's, wat geen enkele ande re VN-organisatie doet. De nationale comité's brengen twintig procent van de Jaar lijkse totaalomzet van UNI CEF bij elkaar, terwijl de rest komt uit regeringsbij- dragen. Voor volgend Jaar (het Jaar van het kind) is het streven 500 miljoen gulden. De Nederlandse projecten van UNICEF vormen een re delijke afspiegeling van het werk van het kinderfonds: water- en onderwijs, daar naast echter ook voedsel en gezondheidszorg. Het kinderfonds is in de loop der Jaren „rekkelijker" ge worden. Aanvankelijk richtte het zich vrijwel uitsluitend op moeders en kinderen, maar steeds duidelijk wordt R. H. Latenstein dia's bij tante dat dat niet los kan worden gezien van totaal-ontwikke ling. Moeder- en kinderzorg neeft weinig zin, als niet tege lijkertijd wordt gezorgd voor genoeg en schoon water en voor voldoende voedsel. Bo vendien: „Als Je putten slaat, kun Je dat water niet alleen voor kinderen bestemmen. BIJ malariabestrijding kun je niet alleen die muskieten aanpakken die kinderen tref fen." UNICEF is „ontwikke ling" ln de loop der Jaren steeds „ruimer" gaan zien, terwijl het eerder al werd om gevormd van een noodfonds voor kinderen in het door oorlog geteisterde Europa, tot een fonds vooral bestemd voor de derde wereld. Het vergroten van de voor lichting over ontwlkkelings- zaken en UNICEF is een be langrijke taak die de heer La tenstein voor zich ziet. Hij wil dat de regionale comités ln Nederland zich naast fonds werving (nog) meer gaan toe leggen op het Informeren van het grote publiek, oud-vrijwillers zouden daar bij volgens de nieuwe UNI- CEF-directeur bijvoorbeeld kunnen worden ingescha keld. Hijzelf werkte als be stuursambtenaar op Nleuw- Guinea en als veld- en team leider van de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers op de Filippijnen, in Kameroen en in Nigeria. Latenstein kent de kater van veel ontwikke lingswerkers die in Neder land terugkomen en hun ver halen en ervaringen niet kwijt kunnen. „Het komt vaak niet verder dan een avondje dia's bij tante." Daaraan wil hij proberen wat te doen. Hans Belterman Het enige oorspronkelijk Neder landse kookboek over nieuwe ontwikkelingen in de kookkunst met exclusieve recepten uit Ne derland en België. Gebonden. 24.90 V"kn,abéar uw tx*kf*'K)ei ZOMER A KEUNING BOEKEN „Het was erg druk bij de kapper, ik wacht nu in de ijssalon op mijn beurt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3