RAF-leden mogen worden uitgeleverd Eindelijk een Pocketcamera die je als normaal mens vast kunt houden! Autoverkoop rond 600.000 per jaar 'Belastingprobleem op lange baan geschoven' Is 't geen wonder boven wonder? Hoge Raad verwerpt cassatieberoep: Directeur Stichting casinospelen: Stroom uit kern en kolencentrale is even duur Duitsers drinken (te) stevige borrel Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Hoge Raad acht het toelaatbaar dat de in Nederland gedetineerde RAF-leden Knut Folkerts, Christof Wackemagel en Gert Schneider aan West-Duitsland worden uitgeleverd. Hun misdrijven op grond waarvan uitlevering is gevraagd, beschouwt de Hoge Raad, op één uitzondering na, niet als politieke delicten. De uitzondering heeft betrekking op de ontvoering van de Westduitse werkgeversvoorzitter Hans-Martin Schleyer op 5 september 1977 in Keulen, waarbij de vier begeleiders van de ontvoerde werden doodge schoten. Schleyer zelf werd op een later tijdstip ook om het leven ge bracht. Knut Folkerts wordt er door de Bondsrepubliek van verdacht mede plichtig te zijn geweest aan die ont voering. De Hoge Raad is van oor deel dat hier sprake is van een poli tiek delict in de zin van het Europese uitleveringsverdrag wat uiUevering in de weg staat. Omdat aan de andere delicten waar van Folkerts door West-Duitsland wordt beschuldigd (waaronder het medeplegen van moord op Siegfried Buback, procureur-generaal bij het Bundesgerichtshof). door de Hoge Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De Nationale stichting casinospelen heeft al kort na de opening van het eerste Nederlandse casino, in oktober 1976, aangedrongen op een wijziging van de wet op de kansspel belasting. In een brief aan de toenmalige staatssecretaris van financiën. Van Rooi jen. werd erop gewezen dat de kansspelbelas ting de spelopbrengst zeer aanzienlijk overtrof. De overheid heeft het probleem ondanks vroegtijdige waarschuwing op de lange baan geschoven. Met dit betoog legde gisteren de al gemeen directeur van de stichting, de heer N. J. M. de Rooij, de verant woordelijkheid voor de belasting schuld van veertig miljoen gulden van de casino's bij het kabinet-Den Uyl. Hij deed dat bij de presentatie van het financieel jaarverslag, dat de periode van 1 oktober 1976 tot en met 31 december 1977 bestrijkt Het verslag wordt voorgelegd aan de Raad voor de casinospelen, ter goed keuring door de minister van finan ciën. Volgens De Rooij heeft al in 1973 het toenmalige Tweede-Kamerlid Schol ten (de tegenwoordige minister van defensie) de noodzaak van een wets wijziging aan de orde gesteld. ..De wet", aldus De Rooij. ..kon niet wor den toegeschreven op de eigen aard van het roulettespel." Hoewel de wetswijziging er niet kwam. ging de stichting met de be staande regeling in zee. Doordat het Zandvoortse casino veel meer bezoe kers trok dan werd verwacht, aldus De Rooij. werd de vrees bewaarheid dat de kansspelbelasting een strui kelblok zou vormen. ..De wet was niet toepasbaar noch toepasselijk op het roulettespel." Rechtzetting Eind 1976. toen staatssecretaris Van Rooijen al van het probleem op de hoogte was gesteld, werden ook diens collega's Hazekamp (economi sche zaken) en Zeevalking (justitie) bij de kwestie betrokken. ..Ze wa ren". zei De Rooij. ..nog niet over tuigd van de absolute noodzaak van een wetswijziging, en zochten naar andere oplossingen." Kort daarop werd het kabinet-Den Uyl demissionair, waardoor een rege ling uitbleef. Zodra het kabinet Van Agt was aangetreden, werd opnieuw aan de bel getrokken. In een gesprek met de verantwoordelijke staatsse cretarissen werd van de zijde van de stichting andermaal gesteld dat „wetswijziging volstrekt noodzake lijk was geworden". De Rooij zei er verheugd over te zijn „dat de nieuwe regering de zaak on middellijk heeft aangepakt". De be lastingschuld is naar zijn mening louter te wijten aan een „foutieve beoordeling van de situatie". Liever dan van ..kwijtschelding" van de schuld, sprak hij van een ..rechtzet ting van een volstrekt onbruikbaar systeem". Het voorstel van de ministerraad, waarop De Rooij doelde, houdt in dat over het verschil tussen de inzet en de uitgekeerde prijzen 33 pro cent belasting wordt betaald. Vol gens de bestaande regeling moet over elk bedrag boven de duizend gulden kansspelbelasting door het casino worden betaald. De Rooij wees erop dat die belasting ook ver schuldigd is. wanneer noch de spe lers noch het casino financieel wijzer worden van het spel. De casino-directeur toonde zich opti mistisch over de steun die het voor stel van de ministerraad in het parle ment zal krijgen. Op de vraag wat er gebeurt als de volksvertegenwoordi ging zich onwillig toont, antwoordde hij slechts: „Dan ontstaat er een geheel nieuwe situatie". Succesvol Ook in het jaarverslag, de eerste financiële verantwoording van de stichting, wordt ervan uitgegaan dat de Tweede Kamer met de voorge stelde verandering van belastinghef fing zal instemmen. Dat verklaart ook de optimistische toon waarin het verslag is gesteld. Zo heet het dat „de gekozen opzet, organisatie en aanpak succesvol waren en borg staan voor een gunstige verdere ont wikkeling van het bedrijf". Blijkens het verslag hebben de casi no's in Zandvoort en Valkenburg (ge opend op 6 mei 1977) een positief bedrijfsresultaat van ruim 34 mil joen gulden geboekt. Na aftrek van belasting en reservering gaat ruim 6.5 miljoen gulden naar de staat. De af te dragen kansspelbelasting is ge steld op elf miljoen gulden, waarbij ervan uitgegaan is dat het door de ministerraad voorgestelde systeem wordt gehanteerd. De spelopbrengst in de verslagperiode bedroeg bijna 49,5 miljoen gulden. Uit het jaarverslag blijkt dat de be geleiding door de Oesterreichische Spielbanken AG wordt gehonoreerd met 1.6 procent van het bruto-spelre- sultaat. In de verslagperiode ging het om een bedrag van bijna acht ton. Adviseurs werden beloond met ruim 415.000 gulden; met voorlich ting en public relations was een be drag van 1,4 miljoen gulden gemoeid. De salarissen van de medewerkers werden bekostigd uit de „tronc", die ruim 27 miljoen gulden bevatte. Er hoefden geen garantiesalarissen te worden betaald. Bij de twee casino's en op het hoofd kantoor op Schiphol werken onge veer 500 mensen. Als volgend voor jaar in Scheveningen. in het geres taureerde Kurhaus. het derde casino wordt geopend, zal de stichting in totaal aan 800 mensen werk bieden. Ons commentaar staat op pag. 5. MADRID (Reuter. UPI) - Meer dan vijftig mensen werden gisteren ge wond toen twee metrotreinstellen in de avondspits op elkaar botsten. Twee mensen waren er ernstig aan toe. De botsing vond plaats bij het Puerto del Sol. een van de drukste metrostations in de Spaanse hoofd stad. AMSTERDAM (ANP) Ondanks de nadelen van massaal autoverbruik, blijft de voorkeur van het Nederlandse volk duide lijk uitgaan naar de auto Thans heeft circa zeventig procent van de Nederlandse gezinnen een of meer auto's. Dit aantal zal in de komende jaren nog toenemen. Dat staat in het jaarverslag over 1977 van de Nederlandse Vereniging de Rijwiel- en Automobiel industrie (RAI) te Amsterdam. Het gaat er dus om, zo zegt het verslag, de voordelen van de auto te behouden en de nadelen zoveel mogelijk weg te werken. De autohandel is in de naaste toekomst van afzet verzekerd met jaarverkopen tussen 550 000 en 600.000. De groei in de autoverkoop in Nederland na de oliecrisis in 1973, loopt parallel met de omringende landen. Vooral in de Bondsre publiek is de verkoop van auto's na de terugval vijf jaar geleden de motor gebleken van het economisch herstel. De prijzen van auto's in Nederland zijn de laatste tien jaar aanzienlijk gestegen, maar gemiddeld niet meer dan de prijzen van het levensonder houd. De gemiddelde prijs van een personenauto bedroeg eind vorig Jaar 14.725 gulden (in 1975 was dat 11.924 gulden). Raad zeen politiek karakter is toege kend. is aan zijn uitlevering geen juridisch beletsel in de weg gelegd. De Hoge Raad deed gisteren ver vroegd uitspraak in het cassatiebe roep dat de drie Westduitsers had den Ingesteld, nadat de rechtbank in Maastricht (met betrekking tot Fol kerts! en de rechtbank in Den Haag (ten aanzien van Wackemagel en 8chneider) uiUevering toelaatbaar had geacht. De verdedigers van de drie hadden aangevoerd dat het in alle gevallen waarvoor uitlevering was gewaagd om poliUeke delicten ging. Raad van State Folkerts is in december door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar wegens moord op een Utrechtse politieman en poging tot moord op diens collega. Na aanvankelijk in be roep te zijn gegaan van dit vonnis heeft hij daarvan later afgezien. Als hij wordt uitgeleverd, kan deze straf ook in West-Duitsland ten uitvoer worden gelegd. De minister van Justitie zal nu bin nenkort moeten besluiten of hij tot uitlevering van Folkerts, Wackema gel en Schneider zal overgaan. Als hij daartoe besluit, zullen de verde digers een zogeheten AROB-proce- dure aanspannen bij de Raad van State. In zo'n procedure worden be slissingen van de overheid aan de administratieve rechter voorgelegd. Staatssecretaris Haars heeft de ver dediging toegezegd de procedure schorsende werking te zullen verle nen, wat wil zeggen dat met eventue le uitlevering wordt gewacht totdat de Raad van State uitspraak hééft gedaan. Folkerts wordt in Nederland gevan gen gehouden sinds hij in september vorig jaar de aanslag op de Utrechtse politiemannen pleegde. Wackema gel en Schneider werden in novem ber vorig jaar in Amsterdam gearres teerd na een vuurgevecht met de politie. Anders dan Folkerts hebben zij in Nederland (nog) niet terecht gestaan. Een van de verdedigers van Wacker- nagel, mr G. Spong uit Den Haag, heeft gisteren, na de uitspraak van de Hoge Raad, zijn werk als raads man neergelegd. Hij vond het niet noodzakelijk Wackemagel ook bij te staan tijdens een eventuele procedu re bij de Raad van State. Als het zover komt, zal de Westduitser terzij de worden gestaan door twee van de vier andere raadslieden die, naast Spong, vorig jaar de verdediging van de drie RAF-leden op zich genomen hebben. Van onze redacteur wetenschappen DEN HAAG - Wat de kosten be treft is er geen overwegende reden om te kiezen voor elektriciteit uit nieuwe met kolen gestookte cen trales of uit nieuwe kerncentrales. Die conclusie trok ir W. W. Nijs gisteren op een symposium van het Koninklijk instituut van ingeni eurs (KIvI). Twee afzonderlijke rapporten van het KIvI over de economische kan ten van kernenergie en kolencen trales, kwamen onder verschillende veronderstellingen uit op stroom- prijzen tussen vijf en zeven cent per kilowattuur voor beide opwek kingsmethoden (prijspeil januari 1977). Als we het over nieuwe cen trales hebben, zei ir. Nijs, moeten we rekenen met een aanloop- plus bouwtijd van een kleine tien jaar, en daarna twintig jaar gebruik. We praten dan dus over de stroomprij- zen tot voorbij het jaar 2000. Op zo'n termijn kunnen nu berekende kostenverschillen van deze om vang weinig gewicht in de schaal leggen. De twee rapporten waren opgesteld door verschillende werkgroepen, maar de resultaten zijn vergelijk- baar doordat dezelfde economische rekentechnieken zijn aangehou den. De coördinatie werd verzekerd doordat een aantal mensen van beide groepen deel uitmaakte, on der wie directeur Nijs van Rijn- Schelde-Verolme. In de economisch gelijke positie van beide energiebronnen zag ir. Nijs een versterking van de argu menten voor een zo groot mogelij ke spreiding van bronnen, dus zo wel kolen als uranium naast olie. Door het versneld uitschakelen als brandstof voor elektriciteitscentra les, aldus drs. H. Halfmouw (KEMA), zal de afhankelijkheid van stookolie toch al bedenkelijk oplopen, omdat bestaande gas/olie centrales niet voor kolen zijn om te bouwen. In de elektriciteitsvoorzie ning werd vorig jaar nog voor 76 procent met aardgas voorzien. De ombuiging naar andere bronnen zal moeten komen van nieuwbouw, die voorlopig in bescheiden tempo verloopt, omdat er nogal wat over capaciteit was gegroeid. Bij een totaal geïnstalleerd vermogen van 14.000 megawatt (MW) zijdf koleneenheden van 600 aanbouw (Geertruidenben'lra megen) en een derde in ovflBfl (Dordrecht). De besluitp over kerncentrales is opg^£RD De kostprijsberekening vj.apg'n energie is volledig uitgevfinste clusief onderdelen als oit van gebruikte splijtstof, ilk de king en opbergen van radLeze h afval en ontmanteling vanhmm trale nadat die is afgedan, Va gens de, noodzakelijkerrfu0Kei wat onzekere, schattinget Ho0! deze laatste posten een nar waarneembare invloed stroomprijs hebben. ovens tM f De sommetjes over kolerop aan dat verwijdering van zv elk oxide uit het schoorsteengjBO 1 niet toegepast bij de in ajO er zijnde eenheden, maar wel.70 H wachten voor latere oi twintig procent extra gaat PT" („Je zet in feite een volwasmftt mische industrie naast deu— le.") In aantocht zijnde technieken als wervellaagvf sch( ding („fluid bed") en kolerier®n sing zijn nog niet doorga {r 1 omdat er op de beschouwd n^.1 schaal (600 MW) nog totafj^ ervaring mee bestaat. warei MONCHEN (DPA) - Het alcoholver- bruik per hoofd van de bevolking in de Bondsrepubliek is in de laatste twintig jaar ruim verdubbeld en be draagt thans 12.4 liter per jaar. Elke derde patiënt, die heden ten dage in een psychiatrisch ziekenhuis moet worden opgenomen, is aan de alcohol. Dit werd in Bad fen in Beieren meegedi staatssecretaris Wilhelm van Sociale Zaken, aan van een congres over de de bestrijdingsmogelijklu alcoholisme. tg ibanl en itot j vrij lenst id ing v [visee Dc nieuwe Fujica Pockctcamcra 's liggen veel steviger in dc hand. Dcwcgingsonschcrpie is nu vrijwel uitgesloten. Fuji introduceert de nieuwe generatie Pocketcamera's. Zoals u ziet in een „eigenwijs rechtop modeP (net als een gewone kleinbeeldca- mera). Een pienter model, omdat het veel steviger in de hand ligt. Resultaat: altijd scherpe foto's. Maar daarvoor is de nieuwe vorm nog niet vol doende. Daaraan helpen nog meer: een supergevoelige ontspanknop, een volwassen zoeker, een scherpe groothoeklens en een instelling die zo gemakkelijk is als goedendag. Altijd goede foto's dus. Ook bij onvoldoende daglicht. Want u ziet hier de kleinste pocketcamera ter wereld met een ingebouwde elektronenflitser. Met een druk op de knop springt hij tevoorschijn als u 'm nodig hebt. En u hoeft nooit meer lampjes te kopen. Neem de kleuren uit 7 groene doosje. Beproefde snelste kleurenfilm ter wereld. De Fuji 27 DIN/ 400ASA. Met een druk op de knop springt de ingebouwde elek- tronenflitser tevoorschijn. De nieuwe Fujica Pockets hebben een automatische instel ling voor de snelle Fuji 400 ASA film. Met de Fujica Pocket 450 Flash heeft u een flitsbereik van 0,6 tot 8 meter. De standaard 4/20 mm groothoek lens is op elke afstand ideaal. De grote beeld- hoek zorgt voor betere details in kleine ruimten omdat u het onderwerp dichter kunt benaderen. En evengoed maakt u op 60 cm fantastische close-ups. En dat allemaal toch nog in een echt pocket- formaat. Zo compleet. Zo makkelijk. Voor zo'n prijs. Is 't geen wonder boven wonder? Ukunt kiezen uit 3 „nieuwe stijlPockctcamcra 's. Allemaal in aan trekkelijke geschenkverpakking. Adviesprijzen: Fujica Pocket 450 Flash f253,- Fujica Pocket 3501'lash f210,- Fujica Pocket 250 zonder flitser) f 115,- Fujifilm Nederland BV, Hoogstraat 39, Rotterdam. Tel.: 010 -11 4060 I DINSDAG 9 MEI 1978 TROUW/KWARTET P 12—R 1^j==

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14