reigt uid-Afrika met ieuwe acties Bezoek Breznjew aan Bonn ,geen succes' Strijd in Beiroet laait weer op Egypte wijzigt zijn regering Wie zijn de echte revolutionairen? Trouw Jzorewa stelt uit handhaven Rekkingen t Afghanistan Bezetting ambassade Tsjaad opgeheven Doodstraf geëist in proces aanslag op Antonio Cubillo Suriname leent geld voor aanleg van bauxietspoorlijn iG S MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet -il in Angola veroordeeld DNESBURG/NEW YORK (Reuter, UPI, AP) Zuid- legt een uitspraak van de Veiligheidsraad van de Verenig- ies, waarin de inval in Angola wordt veroordeeld, naast Sier. 'Je zegslieden dreigden zelfs grens oversteken, terwijl Zuid-Afrika omgekeerd zei dat vanuit Angola beschietingen hebben plaatsge vonden. Hoea Kwo- feng op reis De Chinese par tijleider Hoea Kwo-feng is voor het eerst op een buitenlandse reis. In Noord-Korea kreeg hij 't groot ste welkom dat ooit een buiten landse bezoeker ten deel is geval len. Op het sta tion van de hoofd stad Pjongjang werd Hoea (links) begroet door de Noordkoreaanse leider Kim II Soeng. BEIROET, TEL AVTV (UPI, Reuter) Een nieuwe opleving van hevige vijandelijkheden tussen eenheden van de rechtse Libane- zen en de Syrische vredesmacht dreigt de pogingen om de politieke problemen op te lossen van het door oorlog geteisterde land te ondermijnen. Ueuwe acties, als de bevrij- ta4tweging voor Namibië (SWA- iar acties voortzet. icties worden ondernomen lerrillastrijders, die voor een bases in Angola hebben, rikaanse troepen trokken ag de grens over. om de ero's mores te leren. Namibië log steeds onder onwettig be- Tan Zuid-Afrika. Terugtrekking gristen van buitenlandse zaken rtotha zei dat was opgetreden „terroristen, die het volk van 1st-Afrika (Namibië) bedreig- dden en onder druk zetten", ister trok de integriteit hapenheid) van de VN in en nam niet een eerdere ver- I terug dat Zuid-Afrika weer tgen de kampementen in An- kunnen ondernemen. 1-majoor Jan Geldenhuys, nandant van de Zuidafri- l troepen vulde dit aan met de king dat het van de guerrilla- rs zal afhangen of een nieuwe al worden ondernomen. Geld ei ook dat er documenten zijn len, waarin SWAPO-leden ge- lenst worden met de moor- lagen op het stamhoofd Cle- Kapuoo en de vroegere Ovam- lister voor volksgezondheid fehiyagaya. io< Zuid-Afrika sloot de gelede- de regering, in de kritiek uitspraken van de Veiligheids- voor de inval in Angola van de Progressieve Federale i (oppositie). Volgens woord- !r Harry Schwarz is Zuid-Afri- tachtig haar eigen troepen te darmen tegen hinderlagen en fi$gen van mijnen, door guerril- anüers, die na het plegen van hun flqdaden", zich in Angola ver- Ook liberale kranten j len het regeringsbeleid. jdafrikaanse aanval op Kas- legon volgens Angolese bron S ochtens met een bombarde- i Mirage-vlietuigen. Daarna en uit drie C-130 transport- zo'n vijf honderd Zuid- e parachutisten. Zij zouden i het begin van de middag li teruggetrokken, na tegenac- i Angolese militairen. De An il verloren zestien man, terwijl lid-Afrikanen zouden zijn ge- aangevallen kampen zijn vol- pie SWAPO zeker vijfhonderd vojn vooral vrouwen en kinde- D om het leven gekomen. De t ese minister van buitenlandse Gorge had het.over zes- Ird doden, en waarschuwde dat rnlnd gedwongen kan worden laflagveld op te gaan", or! tO heeft Zuid-Afrika ervan be- nflgd dat nog steeds troepen de JURY (AP/UPI) De zwarte ische leider bisschop Moezo- ieft zondag besloten nog een -4e wachten met een definitieve I ting over het al of niet verlaten f Rhodesische overgangsrege- ■an blank en zwart. Hij blijft uit de regering te stappen als zwarte minister I Hove zijn functie niet terug- Bisschop Moezorewa, die een Ie vier zetels van de uitvoerende n Rhodesië bekleedt, verklaar- Hïmaals dat hij niet betrokken het ontslag van Hove. Hove werd onlangs ontslagen hij zich krachtig had ingezet ■neer rechten voor zwarte poli- en ambtenaren. Als de Moezorewa zich terugtrekt regering, komt de „interne lig" in Rhodesië op losse ïitfeven te staan. De blanke pre- Smith en de zwarte leiders zie en Chirau hebben dan waar- te weinig steun om een nïgd beleid te voeren. GTON (UPI) De Verenig- iten zullen hun diplomatieke ingen met de nieuwe rege- Afghanistan handhaven om- jij „de controle over het land Dit is meegedeeld door het e van buitenlandse zaken in n. De Sowjet-Unie erken- eerste het bewind dat presi- iDaoed bij een bloedige staats- J vorige maand doodde. De Veoligheidsraad eist in haar uit spraak de onmiddellijke en onvoor waardelijke terugtrekking van de troepen, en waarschuwt dat een her haling zou kunnen leiden tot straf maatregelen van de kant van de Ver enigde Naties. Vertegenwoordigers van alle wijf westerse landen van de Veiligheids raad hekelden de Zuidafrikaanse in val, die zij „zinloos" noemden, en vooral „laakbaar" omdat de vijf wes terse landen pogingen in het werk stellen te komen tot een regeling voor Namibië. Vandaag worden de besprekingen daarover met SWAPO en Zuid-Afri ka in New York voortgezet. Zuid- Afrika heeft het plan aanvaard, maar de bevrijdingsbeweging voor Namibië heeft grote aareelingen. Breekpunt is dat 1500 man Zuidafri kaanse troepen in Namibië blijven, als daar verkiezingen worden gehou den. De inval heeft SWAPO gesterkt in haar overtuiging dat Zuidafri kaanse troepen in Namibië een be dreiging vormen voor het land. An der struikelblok vormt Walvisbaai, de enige diepzeehaven van Namibië, waarover Zuid-Afrika zeggenschap wil houden, ook na de eventuele on afhankelijkheid van het land. Veertig Tsjaadse studenten hebben zaterdagavond ria 36 uur hun bezet ting van de Tsjaadse ambassade in Moskou beëindigd nadat zij de ver zekering hadden gekregen dat hun studiebeurzen doorbetaald zullen worden. Telefoongesprekken met westerse verslaggevers hadden de studenten gezegd dat zij de terugtrekking eis ten van de 1.700 man Franse troepen die in Tsjaad zijn ingeschakeld bij de bestrijding van de guerrillabewe ging FROLINAT. Bovendien wilden zij dat de gesloten scholen en univer siteit in Tsjaad opnieuw geopend zouden worden. De studenten verklaarden van de regering de toezegging te hebben ge kregen dat de universiteit en de scholen vandaag weer geopend zou den worden en dat hun overige eisen in overweging genomen zouden worden. BONN (AP, Reuter) Ondanks alle mooie woorden is het bezoek van de Sowjet-president en -partijleider Breznjew aan West-Duitsland nauwelijks een succes te noemen. Dat was de algemene indruk van politieke waarnemers bij onze oos terburen gisteravond, nadat de Sow jet-president en -partijleider weer naar huis toe was vertrokken. Me ningsverschillen over de neutronen bom en over Berlijn bleven bestaan en niemand had eigenlijk ook an ders verwacht. In een gezamenlijke verklaring zei den Breznjew en bondskanselier Schmidt dat hun beide landen naar stig pogingen willen doen om de ont spanning te bevorderen en de wa penrace af te remmen. Eerder zei Breznjew in .een televisietoespraak „volkomen tevreden" te zijn over zijn bezoek. Wel meende hij dat ont spanning in de wereld „is vertraagd", maar hij wilde niet ingaan op de redenen. „De bewapeningswedloop bedreigt niet alleen de ontspanning, maar ook de toekomst van de hele mensheid". En, zo zei hij, succes bij het beteugelen van de wapenrace is tot nu toe uitgebleven. Mensenrechten Deze „bezorgdheid" werd weerspie geld door het feit dat in de gezamen lijke verklaring geen sprake was dat internationale ontspanning door steeds meer staten wordt nage streefd. Toen Breznjew vorig jaar juni in Frankrijk was, werd dit wel met zoveel woorden vastgelegd. Ook was er geen verwijzing naar de kwes tie van de mensenrechten, die in de Sowjet-Franse verklaring wel werd genoemd. Bondskanselier Schmidt zag echter wel lichtpuntjes, en zei dat in elk geval een uitwisseling van gedach ten zoals die nu tussen West-Duits land en de Sowjet-Unie heeft plaats gevonden, tien jaar geleden nog niet mogelijk was geweest. De kanselier zal de Amerikaanse president Jim my Carter telefonisch inlichten over het verloop van de besprekingen. Van betekenis noemde Schmidt de uitspraak in de slotverklaring dat geen van de partijen zal pogen een militair overwicht tot stand te bren gen. Westerse waarnemers achtten echter de bewoordingen dermate vaag dat de Sowjet-Unie genoeg ma noeuvreerruimte overhoudt. In de slotverklaring wordt ook de ver wachting uitgesproken dat de bij zondere zitting van de Verenigde Na ties over ontwapening een stimulans zal betekenen. Deze wordt later deze maand gehouden. Neutronenbom Het communiqué zegt niets over de neutronenbom, Berlijn of de Cu baanse inmenging in Afrika. De Sow jet-Unie blijft weigeren drie verdra gen met West-Duitsland te onderte kenen (over rechtshulp, en weten schappelijke en culturele samenwer king), omdat Bonn als vanouds ook de belangen van West-Berlijn wil be hartigen. Wat betreft de neutronen bom heeft Breznjew opnieuw duide lijk gemaakt dat hij er niet over peinst iets aan te bieden, in ruil voor een westers verbod op de neutronen bom. Het standpunt van de West- duitse minister van buitenlandse za ken Genscher dat de Cubaanse in menging in Afrika onverenigbaar is met de zelfbeschikking van Afri kaanse landen, werd door zijn Sow- jet-ambtgenoot Gromiko zonder meer terzijde geschoven. Wel keerde Breznjew naar zijn land terug met de belofte dat West-Duits land op grond van een 25-jarig ver drag voor economische samenwer king de Sowjet-Unie zal helpen bij de ontwikkeling van hulpbronnen en de bouw en vernieuwing van fabrieken. Schmidt en bondskanselier Scheel hebben een uitnodiging voor een reis naar de Sowjet-Unie aangenomen, maar een datum is nog niet vastge steld. De vijandelijkheden waren in de nacht van vrijdag op zaterdag in de zuidoostelijke buitenwijken van Bei roet uitgebroken. Rechtse Libane- zen in de wijk Ain Roemmaneh raak ten slaags met de door Palestljnen en linkse Libanezen beheerste wijk Sjia. De vijandelijkheden eindigden nadat de door Syrië overheerste Ara bische vredesmacht met zwaar ge schut tussenbeide kwam. Gisteren kwam het opnieuw tot bot singen tussen de rechtse Libanezen en de Arabische vredesmacht. Het persbureau van de rechtse falangis- 'tische partij wist te melden dat twee burgers waren gedood en zeventien anderen waren gewond toen drie honderd granaten op de dichtbe volkte wijk Ain Roemmaneh werden afgevuurd. Volgens de Arabische vredesmacht liet een vrouw het leven en raakten enkele andere mensen gewond toen haar eenheden vijandelijkheden tus sen „anarchisten" in Ain Roemma neh en Sjia hadden beëindigd. Deze versie van de gebeurtenissen werd gisteren onmiddellijk door de recht se Libanezen tegengesproken. Op het vliegveld van Beiroet is een 23-jarige Zwitserse studente aange houden met een tijdbom in haar koffer. De vrouw, Nanni Albonico, die gearresteerd werd toen bij een veiligheidscontrole de bom was ont dekt verklaarde dat ze niet wist dat ze een bom vervoerde. Ze stond op het punt om te vertrekken met een toestel van de Libanese luchtvaart maatschappij Middle East Airlines met bestemming Zürich en Frank furt. ZIJ zei dat ze een Palestijnse vriend in Beiroet had. Een vriend van hem had haar een pakket mee gegeven. Palestijnse functionarissen hebben gisteren laten weten dat de Israëli sche soldaat die verleden maand in zuid-Libanon gevangen werd geno men over een week zal worden be recht. Abraham Amram zal ervan beschuldigd worden oorlog tegen de Arabieren te hebben gevoerd en Li banon te zijn binnengekomen om agressie te plegen. Functionarissen van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina Algemeen Commando gaven te kennen dat het proces een showpro ces tegen Israël zou worden en dat het onwaarschijnlijk was dat Am- ram een zware straf opgelegd zou krijgen. Volgens de Palestijnen zijn er geen bewijzen dat Amram iemand gedood of gemarteld heeft. Mogelijkerwijs zullen waarnemers van de Verenigde Naties het proces mogen bijwonen. De Palestijnen houden de mogelijk heid open om Amram tegen in Israël gevangen zittende Palestijnen te ruilen. In een vraaggesprek met Reuters verklaarde Amram: „Als Israël mij de oorlog in stuurt moet het mij ook terughalen, zolang ik in leven ben. Mijn regering heeft Arabische ge vangenen. Ik doe een dringend be roep op mijn regering om hen naar hun families terug te sturen zodat ik naar de mijne kan terugkeren." Raketten Palestijnse guerrilla's hebben giste ren Katjoesja-raketten op Jeruzalem afgevuurd. Volgens een verklaring van de PLO waren de raketten be doeld de dertigste verjaardag van de staat Israël te „herdenken Volgens de PLO werden een aantal Israëli sche burgers gedood. Dit wordt ech ter in Israël ontkend. De Israëlische minister van buiten landse zaken Mosje Dajan is gisteren voor een tiendaags bezoek aan Groot-Brittannië en de Skandinavi- sche landen vertrokken. Dajan kwam gisteren in Londen aan voor besprekingen met premier Callag- han en de Britse minister vgh bui tenlandse zaken David Owen. Van uit Londen gaat Dajai) naar Noorwe gen, Denemarken, ZWeden en Finland. CAIRO (UPI, Reuter) In opdracht van president Sadat van Egypte heeft premier Mamdoeh Salem een aantal wijzigingen in zijn kabinet bekendgemaakt. Uit het kabinet zijn onder meer twee vice-premiers verdwenen. Een van hen is de architect van Egyptes eco nomische politiek, dr. Abdel-Mo- neim Kaissouni. Kaissouni was de afgelopen tijd minder populair ge worden vanwege de door hem voor gestane harde maatregelen om de wankelende Egyptische economie op de been te houden. In een korte verwijzing naar Kaissouni zei pre mier Salem dat de vice-premier en kele keren al zijn ontslag had inge diend om gezondheidsredenen. In een verklaring aan de pers zei Salem verder dat de „filosofie achter de wijzigingen in het kabinet is om Egyptes problemen tegemoet te tre den en er oplossingen voor te vin den". De belangrijke posten van de minister van oorlog, de minister van buitenlandse zaken en de minister van binnenlandse zaken zijn in het nieuwe kabinet ongewijzigd geble ven. Wel is het aantal vice-premiers van vier tot twee teruggebracht. Bo vendien zijn er vijf nieuwe ministers benoemd en hebben vijf oude minis ters hun portefeuilles gewisseld. De wijzigingen in het kabinet waren afgelopen week tijdens een toe spraak van president Sadat aange kondigd. De aankondiging volgde op kritiek op het kabinet in de Egypti sche pers. Het is de tweede keer binnen zeven maanden dat Salem zijn kabinet gewijzigd heeft. Tot minister van economische plan ning, een functie die tot nu toe even eens door Kaissouni werd vervuld, is Abdel Razzak Abdel Meguid, een hoge Egyptische functionaris bij de Verenigde Naties benoemd. Op militair gebied zal Egypte in de komende Jaren vertrouwen op Fran se Mirage-vllegtuigen als ruggegraat voor zijn luchtmacht. Dit heeft de Egyptische minister van oorlog ge neraal Gamassi verklaard. De Mira ge-vllegtuigen moeten oude Russi sche toestellen gaan vervingen. Met de Verenigde Staten, aldus Gamassi. is al een overeenkomst gesloten ter vervanging van de Russische trans portvliegtuigen met Amerikaanse C- 130-toes tellen. Dat is een vraag die de link se beweging in de wereld momenteel ernstig bezig houdt in verband met de situatie in Ethiopië. Daar zijn militairen aan het be wind die zichzelf marxis tisch noemen, maar die ac ties ondernemen tegen be wegingen die zichzelf al evenzeer als marxistisch be schouwen. De inmenging door de Cubanen aan de kant van de Ethiopische mi litaire regering heeft de vraag naar het revolutionai re karakter van militaire re giems extra urgent ge maakt. De vraag wordt nog gecompliceerder als men daarbij bedenkt dat de re gering van Ethiopië met be hulp van de Cubanen nu de strijd aanbindt tegen de be vrijdingsbewegingen van Eritrea. Deze bevrijdingsbe wegingen krijgen steun van radicale Arabische staten en zij kunnen zich evenzeer verheugen in de steun van degenen die het zelfbe schikkingsrechten van alle volken voorstaan, dus ook van het volk van Eritrea. Solidariteit met Cuba De hier geschetste vragen kunnen alleen beantwoord worden wanneer men eerst principiële keuzes doet. Vanuit die principiële keuze kan men dan een politiek standpunt innemen. Ten minste. zo komt het over wanneer men het blad van Venceremos leest, een soli- dariteitsorganisatie met Cuba. In het in april ver schenen nummer van dit blad. dat Cuba Libre heet, wordt een redactioneel commentaar gewijd aan de Cubaanse inmenging in Ethiopië. Het blad consta teert dat die inmenging zeer omstreden is, omdat de Et hiopische militaire regering zich aan grootscheepse ter reur zou schuldig maken. Het blad plaatst eerst vraagtekens bij de bericht geving door de westerse me dia over de situatie in Ethi opië, maar geeft toe verder over weinig informatie te beschikken die daar tegeno ver geplaatst kan worden. Alleen een geloofsuitspraak schijnt enige uitkomst te kunnen geven. Het redacti onele commentaar in Cuba Libre schrijft: „Onze enige leidraad in deze, en dat zal dachten wij niemand ver wonderen, is ons rotsvast vertrouwen in de principes, de idealen, de integriteit en vooral het humanitaire ka rakter van de Cubaanse re volutie die voor ons boven elke twijfel verheven zijn. Dit vertrouwen vloeit be paald niet voort uit een soort kinderlijk geloof in de onfeilbare daden van „de Heilige Fidel", maar is ge baseerd op onze persoonlij ke ervaringen met het revo lutionaire Cuba Wij hebben kunnen vaststellen dat de Cubaanse Revolutie de aartsvijand is van iedere vorm van menselijke onder drukking, van rassendiscri minatie, van terreur, van gewelddaden tegen weerlo ze mensen Op grond daarvan is het dan ook on denkbaar voor ons dat Cuba vriendschappelijke betrekkingen zou kunnen onderhouden met en steun zou kunnen verlenen aan een politiek regiem waar van de daden en de ideolo gie volledig zouden indrui sen tegen de grondslagen van de Cubaanse revolutie. Wij zijn er vast van over tuigd dat dat volstrekt on mogelijk is! Wij kunnen dan ook niet aannemen dat de regering van Ethiopië een terreurregiem is, zoals door westerse media wordt voor gesteld". Het is duidelijk dat de aan hangers van het revolutio naire Cuba een geloof heb ben dat niet gemakkelijk aan het wankelen te bren gen is. Hun standpunt is even eerlijk als onzinnig. Men staat voor de conse quenties van het geloof, ook al spreken de feiten dat ge loof tegen. Over de Cubaanse inmen ging in Ethiopië en over de situatie op Cuba valt nog meer te lezen in Cuba Libre, een tweemaandelijks tijd schrift dat te bestellen is bij Venceremos, Postbus 590, Utrecht. Portugal-bulle- Eén tin Het Nederlands Portugal- Comité heeft besloten de uitgave van het Portugal- bulletin te stoppen. Dat be tekent dat er nu voortaan weer één Portugal-bulletin verschijnt dat wordt uitge geven door Tulipa Vermel- ha. De leden van Tulipa Vermelha traden eind vorig jaar uit het Nederlands Por tugal comité, nadat er bin nen dit comité ernstige me ningsverschillen waren ont staan over het beleid. Het Nederlands Portugal Comi té is wel van plan op andere wijze vorm te geven aan de solidariteit met dat land. De solidariteitsactie voor Muralha d'Aco zal worden voortgezet en verder zal men informatie blijven ver schaffen aan alle instellin gen die daar behoefte aan blijken te hebben, zoals diatheken, onderwijs en vormingsinstituten, voor tentoonstellingen, lezingen etc. Aanleiding voor de stopzet ting van de uitgave van het Portugal bulletin door het Nederlands Portugal Comi té is, blijkens een verklaring van dit comité, het gevaar van doublures omdat de uitgetreden leden die zich verenigd hebben in Tulipa Vermelha, voor hun Portu gal bulletin voor een deel uit dezelfde bronnen put ten. Bovendien vreest men de schadelijke gevolgen van een concurrentieslag tussen twee Portugal-bulletins voor Portugal zelf. Het ad res van het Nederlands Por- tugal-comité: Postbus 5277, Amsterdam. Vrienden van China Wie vertelt de waarheid over de Chinese Volksrepu bliek. Die vraag doemt voor de zoveelste keer op bij het lezen van het blad „China Nu", een tweemaandelijks tijdschrift van de Vriend schapsvereniging Neder- land-China. In het blad staat een artikel dat ingaat op de uitwijzing van de Ca nadese journalist Ross H. Munro. In een aantal verha len, die ook de Nederlandse bladen haalden, beschreef Munro China als het „in vele opzichten strengst ge controleerde land ter we reld". Munro. dié in zijn ver halen blijk geeft van een grondige kennis van de Volksrepubliek, zegt dat de individuele rechten van de mens in China met voeten getreden worden en dat er waarschijnlijk geen land bestaat waar de partij en de staat zozeer het leven van de individuele burgers be palen. Volgens de Canadees zijn er miljoenen politieke gevangenen in het land en worden er mensen om poli tieke redenen terechtge steld. Munro wordt in het artikel in „China Nu" beschuldigd van riooljournalistiek, van het geven van een kwaad aardige uitleg van allerlei feiten die op zich wel waar, maar juist positief zijn. Hij wordt dan ook samen met schrijvers als Simon Leys en Renate Rubinstein tot de vijanden van China ver klaard. Waarbij voor het gemak weer eens de misvatting van stal gehaald wordt als zouden vijanden van het Chinese bewind ook de vijanden van het Chinese volk zijn. Munro vertelt gewoon leu gens. aldus het blad, omdat hij dingen ziet die andere „serieuze" schrijvers over China, en talloze reizigers die via de vriendschapsver eniging het land bezochten, nimmer gezien hebben. Niet zo'n sterk argument, omdat alle rezigers die Chi na bezoeken wel bijzonder weinig van het land te zien krijgen en meestal de plat getreden paden langs een aantal bedrijven, scholen, communes en cultureel-his- torische bouwsels bewande len. Evenmin kan gezegd worden dat deze zogenaam de ..fellow-travellers" uit munten in het stellen van kritische vragen over het Chinese systeem. Het is nu eenmaal moeilijk gastheren die je volstrekt in de watten leggen „lastig te vallen" met vragen over zaken die je in je eigen land natuur lijk niet zou accepteren. Vaak komen er dan kreten van de reizigers over het „eigene" van het Chinese systeem en de Chinese cul tuur, „waarin de mensen nu eenmaal anders denken, doen en laten dan wij. niet waar". Alsof Chinezen men sen zijn die op deze planeet niet thuishoren. Die mensen die, met alle moeilijkheden vandien, toch kritische vragen stel len en negatieve geluiden laten horen over het Chine se systeem, krijgen het ver wijt ven Sinofielen naar hun hoofd de vijanden te zijn van het Chinese volk. Munro, aldus „China Nu", heeft het recht op gastvrij heid in China verspeeld en het blad vindt de uitwijzing terecht. De vriendschaps vereniging zou toch moeten weten dat het Juist je vrien den zijn die je falen tonen. Het adres van de vereniging U postbus 9480, Utrecht MEDEA (AFP) In het proces na de poging tot moord op Antonio Cubil lo, leider van de onafhankelijkheids beweging voor de Can ar ische eilan den, heeft de openbare aanklager van het Algerijnse hof voor staats veiligheid in Medea tegen drie be klaagden de doodstraf geëist. Het betreft de Spanjaarden Juan Antonio Alfonso Gonzales (31) en Jose Luis Cortes y Rodriguez (20). Tegen Alfredo Gonzalez Garcia, die beschouwd wordt als het brein ach ter de aanslag, werd bij verstek de doodstraf geëist. Met het oog op de Jeugdige leeftijd van Cortes y Rodriguez zal mogelijk rekening worden gehouden met ver zachtende omstandigheden, zo werd meegedeeld. Antonio Cubillo werd bij de aanslag ernstig gewond. SCHIPHOL (ANP) De Surinaam se regering zal het geld dat zij moet bijdragen aan de aanleg van de nieu we bauxietspoorlijn in West-Surina- me lenen van een Nederlandse bank. De Surinaamse minister van finan ciën L. E. Goede, zei dit gistermor gen op Schiphol voordat hij terug keerde naar Suriname. De afgelopen dagen heeft minister Goede in Ne derland onder meer besprekingen gevoerd over de financiering van de spoorlijn. Rond de financiering van de spoor lijn ontstonden problemen, toen Su riname geen geld had het eigen aan deel in de kosten te betalen. Volgens afspraak zal Suriname vijfentwintig procent van de aanlegkosten zelf moeten betalen, hetgeen ongeveer vijftig miljoen gulden is. De Neder landse minister De Koning kwam toen met de regering in Paramaribo overeen dat Suriname de benodigde vijftig miljoen zou lenen op de inter nationale kapitaalmarkt. Minister Goede zei gisteren op Schiphol dat de besprekingen met een niet nader genoemde Nederland se bank rond zijn, maar dat de uit eindelijke beslissing in Paramaribo moet worden genomen. Het is, zo zei hij, nog altijd de bedoeling dat de nieuwe spoorlijn in West-Surlname volgend Jaar in gebruik wordt genomen. V Uw advertentie in wordt door 355.000 koopkrachtige Nederlanders gelezen. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5