is opportunistisch' w Heropening Airborne Museum Oosterbeek 'Door de eeuwen trouw' dient aanklacht in tegen Papoea-leider Ip Snister Albeda in radio-discussie met Wim Kok over VAD: ™ijf arrestaties bij ukndel in drugs eerst m'n §cudfêidt$e opeten op de al6 breda richting rotterdam staat voor de van brienenoordbrug een file van 5 km Soms is de trein zo gek nog niet.€^ Na beschuldiging van oplichterij Amro Privérekening) Griekse tanker in tweeën gebroken Meisje steekt vader dood -ï «Yi« V Y v. W A. ;r*. Nu informatie over hele operatie „Market Garden" jrwee gezinnen i akloos door brand Doden in verkeer Zwijndrecht wil uitwisseling IAG-8 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet (ADVERTENTIE) |n onze sociaal-economische redactie HAAG Minister Albeda van sociale zaken vindt dat niet het feit of iemand kapitaal heeft stopt in een onderneming, maar het feit of iemand werkt in een onderneming de basis moet zijn or zeggenschap over de onderneming. Dr. Albeda zei dit in een discussie voor de VARA-radio 'e>t FNV-voorzitter Kok. De minister voegde er op een vraag van Kok aan toe, dat hij zijn eigen indpunt weergaf. „In het kabinet hebben we hierover geen discussie gehad." eid Ook begreep Albeda niet waarom de heijeda en Kok discussieerden over en. yermogensaanwas-deling (VAD), aajeda verweet de FNV „puur op- enttunisme" omdat ze probeert de rre lomische machtsverhoudingen ivtfreranderen door via de VAD- et nogensvorming in handen van rkevakbeweging.„De aandeelhouder t in Nederland al lang niet meer 1 wit laatste woord. Dat heeft het ma- en|ement, dat zich heeft losgemaakt eti het kapitaal," aldus Albeda. „Je deet eipendom en medezeggen- aartap ni"t zo aan elkaar koppelen •ni U in economie prioriteit voor en actor arbeid." ak oj Kok sprak zich uit vóór „het iaat van de arbeid" en tegen in primaat van het kapitaal". r zolang dit slechts het stand- t is van de persoon Albeda en id van het kabinet, moeten wij het de italisme bestrijden met zijn ei- dat wapens, zoals de VAD. aldus J „Daarom is de WD ook zo fel de VAD zoals de FNV die iai*st," zo voegde de FNV-voorzitter r n in toe. tlq i eda betoogde dat het „helemaal rig waar" is wat Kok beweerde, d ii ïelijk dat de WD „furieus tegen en|?re aantasting van de machtsver dingen in het kapitalisme is." Dr. lefeda wees erop dat de huidige uctuurwet" negen jaar geleden is -haakt door een kabinet van WD Deze wet regelt de benoe- he#g van commissarissen in grote ïtifrijven. Voordien wezen de aan- ntllhouders de commissarissen aan. ni<(der de structuurwet zoekt de zit- le raad van commissarissen zelf ilgers voor vacatures, waarbij de aandeelhouders als de on- lemingsraad kandidaten kunnen lragen en kandidaten kunnen rieden. Albeda zag in deze wet wezenlijke verandering van de 'itsverhoudingen in onderne- ïgen. en) me rlofSTERDAM (ANP) De politie Amsterdam heeft dit weekeinde mensen aangehouden in ver met de handel in hasj. Een J van ongeveer vijftig kilo hasj )k beslag genomen. De geschatte aide daarvan bedraagt ongeveer p kwart miljoen gulden. De Am- rdamse politie liet in verband met I onderzoek niet meer kwijt dan, jt de arrestaties hebben plaatsge lden op aanwijzing van de politie nstelveen. f hasj werd gevonden in een huis h de Brouwersgracht, waar de vijf fnsen werden aangehouden. Het en:h P. P. J.. uit Amstelveen F. S. en 6. uit Amsterdam en twee Duit enis, waarvan de politie nog geen zevens heeft. igens hoofdinspecteur Matlung B Amstelveen is de arrestatie een, I. volg van een hasjvondst verleden ordr in Oslo. Daar werden drie Noren hgehouden met twintig kilo hasj. hun correspondentie vond de tyrse politie de naam van P. P. J. T Amstelveen, die daarop in zijn ionplaats in de gaten werd ge- uden. •fdinspecteur Matlung heeft de juk dat de vijf een handelsorani- laiie vormden, maar onderzoek :t dat nog uitmaken. v (ADVERTENTIE) linkse partijen en de FNV nu zo hechten aan de VAD, en hierin zo'n uitermate belangrijke maatschap pijhervorming in zien. „De VAD is van oorsprong een christen-demo cratische gedachte, afkomstig van- de Duitse CDU. en in de jaren vijftig door Nederlandse christen-democra ten overgenomen. Pas in het begin van de jaren zestig begon het NW rijp te worden voor de VAD-gedach- te," aldus Albeda. 'Onaanvaardbaar' In bedekte terjnen waarschuwde mi nister Albeda de WD niet te probe ren het wetsontwerp voor de collec tieve VAD in het parlement te torpe deren. Er komen namelijk over de VAD twee wetsontwerpen, een al ingediend voor het individuele VAD-deel, en een Albeda hoopt op indiening voor de zomervakantie voor het collectieve VAD-deel. De WD wordt ervan verdacht deze splitsing in twee wetsontwerpen te hebben verlangd om straks tegen het tweede, het collectieve VAD- deel, te kunnen stemmen. In het radio-debat vroeg Kok aan Albeda of er bij die splitsing in twee wetsontwerpen soms een addertje onder het gras zit. Albeda: „Dat ad dertje is er niet. Ik verwacht wel zoiets als een „onaanvaardbaar" (van de regering tegenover het parle ment, red.) als een van de twee wets ontwerpen zou worden afgewezen. Het ligt er dan aan wie het afwijzen." De VAD, zo betoogde Albeda, is ont staan uit de gedachte van loonmati ging. Daardoor kunnen winsten „blijven zitten" in een aantal bedrij ven. Daar ontstaat dan vorming van nieuw vermogen. Maar loonmatiging mag niet leiden tot vermogensvor ming bij enkelen, maar moet leiden tot vermogensspreiding," aldus mi nister Albeda. CNV Komende vrijdag beraadt het kabi net zich over het wetsontwerp voor nieuwe ondernemingsraden. De nieuwe wet zal de ondernemingsra den zelfstandiger maken ten opzich te van de directie. De directeur zal daarom geen lid meer zijn van deze raad. Het CNV, waar Albeda zelf lang heeft gewerkt, wil echter dat de di recteur wel lid blijft, maar niet auto matisch voorzitter. Albeda: „Het CNV heeft te weinig gevoel voor de verzelfstandiging van de onderne mingsraad. Ik dacht daar vroeger ook wel anders over dan nu. Met name uit onderzoek van prof. Mulder (oud-collega van Albeda) is gebleken dat de ondernemingsraad onvol doende zelfstandig is. De directie heeft een voorsprong, doordat zij be schikt over deskundigheid en infor matie." FNV-voorzitter Kok zei dat het kabi net „in vergaande mate aan onze wensen tegemoet komt" als het nieu we wetsontwerp zal voldoen aan vier eisen: de directie geen lid van de ondernemingsraad, handhaving van de bevoegdheden van de raad zoals neergelegd in het wetsontwerp van het kabinet-Den- Uyl, handhaving van het voorstel voor een beroeps- recht van de raad tegen beslissingen van de directie, en geen voorschrift van de directie de overlegvergade ring van raad en bedrijfsleiding moet voorzitten. Minister Albeda had eerder in het debat op deze vier punten min of meer de wensen van Kok al voor inwilliging geschikt ver klaard. DEN HAAG (ANP) De stich ting „Door de eeuwen trouw" heeft bij de officier van justitie in Den Haag een aanklacht in gediend tegen de Papoealeider Nicolaas Jouwe. Het bestuur voelt zich gekwetst door uitlatingen van Jouwe die zaterdag avond in het NOS-journaal verklaar de dat de stichting de Papoea's in Nederland als honingbij heeft ge bruikt om geld te verzamelen. Vol gens Jouwe, die sprak van menson waardige praktijken, zou met de fi nanciën zijn gerommeld. De secretaris van de stichting „Door de eeuwen trouw", G. Knot, noemt de uitlatingen van Jouwe onjuist. Bovendien, aldus Knot, heeft Jouwe geen enkel recht om op te treden als Papoealeider. De verzetsbeweging op West-Papoea (Nieuw Guinea) heeft zich volgens Knot gedistanci- eerd van Jouwe. De stichting heeft een brief van verzetsleider H. Prai, waarin deze Jouwe verbiedt als lei der van de Papoea's op te treden. Het binnenlands verzet geeft als lei der de voorkeur aan Kaisiepo, die ook in Nederland verblijft. De onenigheid met Jouwe over de financiën stamt volgens de stichting al uit 1971. Knot: „Jouwe wenste toen persoonlijk het beheer over het geld van inzamelingsacties. Dat wil de de stichting niet en sindsdien zijn de banden verbroken." In het geschil kan de stichting rekenen op steun van Zuidmolukse zijde: ir. Manusa- ma, president van de RMS in bal lingschap, is bereid ten gunste van de stichting te getuigen. In Utrecht heeft de stichting „Hulp aan Papoea's in nood" zaterdag een bijeenkomst gehouden waarop Nico laas Jouwe heeft verklaard dat het volk van Irian Barat gereed is om het bestuur van het land over te nemen Het wil echter geen zelfbestuur ont vangen uit handen van de Verenigde Naties of van grote landen, maar uit handen van het Indonesische volk zelf. De voorzitter van deze stichting, me vrouw Th. Beun-Voorstad, zei in Utrecht dat de stichting niet alleen goederen en medicijnen stuurt naar het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea, maar ook geld stuurt naar familieleden van mensen die onder het Indonesische bewind gevangen zijn gezet ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (19) Nu heb ik hier m V: Amro Privérekening. Maar kan ik nu ook gemakkelijk geld opnemen bij andere kantoren? Heel gemakkelijk, meneer. En de Amro Bank heeft wel meer dan 800 kantoren over 't hele land. Zeg, die Eurocheques die ik via m'n Privérekening kreeg. Zijn die nu ook goed om loncdkleding le huren? Oh ja hoor. Eurocheques zijn net zo goed als contant geld. Met 't pasje erbij natuurlijk. (bij de Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). Olievlek voor Engelse kust LONDEN (UPI) De twee stukken van de Griekse tanker Eleni V zijn gisteren van de Engelse kust wegge sleept en verder de Noordzee opge bracht om te voorkomen dat de brokstukken op de kust van Norfolk zouden komen. Voor de Engelse kust drijft een klei ne olievlek van enkele honderden vierkante meters. Zes Britse oliebe- strijdingsvaartuigen zijn in de buurt om de weggelopen olie op te ruimen. De burgemeester van Great Yar mouth heeft noodmaatregelen ge troffen voor het geval de olie op de kust terecht zou komen. De 12.680 ton metende Griekse tan ker was zaterdag in dicht mist voor de kust van Norfolk in aanvaring gekomen met het Franse koopvaar dijschip Roseline en daarna in tweeën gebroken. De Eleni V had 12.000 ton lichte ruwe olie aan boord. Alle 39 opvarenden zijn ongedeerd van boord gehaald. Er is slechts een geringe hoeveelheid olie in zee geko men. Het Britse ministerie voor mi lieuzaken verwacht dat de olievlek door de golven uiteen zal worden geslagen. SITTARD (ANP) Een achttienja rig meisje uit Sittard heeft gisteren haar vader doodgestoken. Ze heeft zichzelf gemeld bij de politie. Ze ver telde dat ze haar vader zo'n veertig messteken had toegebracht. De politie heeft geen mededelingen gedaan over het motief van het meis je. Zij is ingesloten. JV •*- Bf- Honderden stonden, zaten of zelfs lagen in de rij om bij de voorverkoop van kaartjes voor het eenmalig optreden van Bob Dylan in het Feyenoordstadion in Rotterdam toch nog een kaartje te bemachtigen. Hier een overzicht bij een van de voorverkoopadressen aan de Coolsingel in Rotterdam. door Jac. Lelsz til MICHIELSGESTEL (ANP) el. jn uitslaande brand heeft gisteren gezinnen in St. Michielsgestel jzi£) dakloos gemaakt. Twee wonin- )a#, waar in totaal zeven mensen le tonden, zijn volledig uitgebrand. derde huis liep forse waterscha- op. De schade wordt geschat op half miljoen gulden. De rijkspoli- ktl stelt een onderzoek in naar de lcj jrzaak van de brand. OOSTERBEEK Het Airborne Museum te Oosterbeek gaat de informatie die het tot nu toe verschafte, verruimen. Voortaan zal deze niet alleen gericht zijn op de afschuwelijke tragedie uit de Tweede Wereldoorlog, die als de Slag om Arnhem de geschiedenis is ingegaan, maar op de hele operatie Market Garden, waarvan de strijd rond de Gelderse hoofdstad een onderdeel was. De uitbreiding van de infor matieve taak is mogelijk ge worden door een verhuizing van het Airborne Museum. Tot voor enige tijd was het gevestigd in het poortge bouw van kasteel Doorwerth aan de Rijn, maar op donder dag 11 mei zal het hopelijk dour prins Bemhard her opend worden in het voorma lig hotel Hartenstein te Oos terbeek, waarin september 1944 de commandant van de lste Britse Luchtlandingsdi visie, generaal-majoor Ro bert E. Urquhart(„Roy"),zijn hoofdkwartier had. Een historische omgeving dus. Hartenstein was voor de oorlog een gerenommeerd hotel aan de zuidelijke Velu- wezoom. De Duitsers vorder den het en maakten er goede sier mee. Cornelius Ryan be schrijft in zijn boek „Een brug te ver" op plastische wijze hoe de geallieerden het etablissement op 17 septem ber 1944 aantroffen. „Een paar huizenblokken verderop stond, in zijn parkachtige omgeving, Hartenstein. Dit sierlijke hotel bood een ma cabere. verlaten aanblik. In surrealistische wanorde la gen tafels en stoelen ver spreid over het mooie groene gazon en daartussen het resultaat van een fel vuurge vecht van de vorige dag lagen in groteske houdingen de lichamen van verscheide ne Duitsers. In de eetzaal stonden twee lange, van da masten tafellakens voorziene tafels, gedekt voor twintig personen. Er waren soepkom men, tafelzilver, servetten en wijnglazen. En in het midden van elke tafel stond een grote terrine vermicellisoep. Op het buffet stond op zilveren dienbladen het hoofdge recht: gebakken tong." Enige dagen later, toen het drama rond Arnhem zich had voltrokken, zag het hotel er heel anders uit. Ryan: „In de wijnkelder van het vernielde Hartenstein de enige nog overgebleven plaats die wer kelijk veilig was," aldus Ur- quhart confereerde de ge neraal met zijn chef-staf, ko lonel Charles Mackenzie. Buiten begon de „ochtend- haat", zoals de manschappen het mortiervuur noemden, waarmee de Duitsers ge woonlijk de dag begonnen. Het kapot geschoten Harten stein schudde en trilde door de schok van vlakbij inslaan de granaten en de verontrus te Urquhart vroeg zich af hoe lang ze het nog zouden kun nen uithouden. Van de 10.005 man luchtlandingspersoneel schatte Urquhart dat er nog geen 3000 meer over waren. In iets minder dan vijf dagen had hij meer dan tweederde van zijn divisie verloren." Professioneler Het Airborne Museum werd in 1949 ingericht in het poort gebouw van kasteel Door werth. Een veel te beperkte ruimte voor het beschikbaar zijnde materiaal. Bovendien ligt het kasteel geïsoleerd, zonder openbaar vervoer. Desondanks kwamen er bij voorbeeld vorig jaar toch nog zo'n 80.000 bezoekers. Geble ken is, aldus voorlichtings ambtenaar H. van Krieken van Renkum, in welke ge meente het kasteel zich be vindt, dat de belangstelling er nog voor toeneemt, zowel in binnenland als buitenland. Dat Hartenstein, waarheen het inmiddels is verhuisd, vrijwel midden in Ooster beek staat, is bijzonder gun stig. Hij verwacht dat de drukte nog verder zal toene men. Te meer omdat de aan pak professioneler wordt. Een nieuw gevormde stich ting heeft tot directeur be noemd brigade-generaal F. Touber b.d., die voorheen de leiding had over de Hogere Krijgsschool in Den Haag. Belangrijk wordt het ook ge acht dat men zich niet meer beperkt tot de dingen, die zich in en om Arnhem heb- Het voormalig hotel Hartenstein te Oosterbeek, waarin in de septemberdagen van 1944 tijdens de Slag om Arnhem het hoofdkwartier van generaal-majoor „Roy" Urquhart, de commandant van de lste-Britse Luchtlandingsdivisie, gevestigd was. Vanaf 11 mei zal het ruimte bieden aan het Airborne Museum. ben afgespeeld, maar dat Market Garden er in zijn ge heel bij wordt betrokken. De operatie, die ten doel had met een geweldig, overrom pelend offensief door te sto ten naar Duitsland en zo de oorlog vóór de winter van 1944 tot een einde te brengen. Het Amerikaanse aandeel in de strijd (en ook vanuit de Verenigde Staten bespeurt men steeds meer interesse voor het Airborne Museum) kan nu ook meer reliëf krij gen. Bovendien de rol die het verzet in dit verband heeft gespeeld. Authentiek Het museum toont een groot aantal foto's, die samen met de begeleidende teksten een uitvoerige toelichting geven op het verloop van de strijd. Verder zijn er kaarten, au thentieke uniformen, wa pens. legervoertuigen, muni tie en diorama's, die een rea listisch beeld geven van de gevechten rond Hartenstein GRONINGEN (ANP) - De 62-jarige mevrouw E. Haan-Deuling uit Gro ningen is gisternacht in een zieken huis in Groningen overleden. Ze I raakte zaterdag zwaar gewond bij een autobotsing op een kruispufit van de rijksweg bij Hoogezand. Vol gens de politie had haar man schtild aan het ongeluk. Hij reed door rood licht. De man, de 65-jarige J. R. Haan, werd ook ernstig gewghd op genomen in het ziekenhuis, maar hij is buiten levensgevaar, aldus de politie. GROOTEBROEK De negenjarige David Pruis uit Grootebroek is gis teravond omgekomen bij een ver keersongeluk in zijn woonplaats. De jongen sloeg volgens de politie op een kruispunt onverwacht linksaf en werd geschept door een passerende auto. LEUSDEN De 53-jarige aannemer A. Jansen uit Amersfoort is eergiste ren bij een verkeersongeval in Leus den om het leven gekomen. Hij reed met hoge snelheid in zijn auto tegen een rechts van de weg staande boom Hij werd uit de auto geslingerd en was op slag dood, aldus de rijkspo litie. EINDHOVEN Twee inwoners van Eindhoven zijn het afgelopen week einde overleden aan verwondingen die zij eerder in de week opliepen bij verkeersongevallen. De driejarige Alexandra Grimminck óverleed in de nacht van zaterdag op zondag, nadat zij vrijdagmiddag; in de Gou denregenstraat was aangereden door een personenauto toen Zij al spelend de weg opliep. De 23-jarige Theo Vonk overleed de zelfde nacht ih een ziekenhuis in Tilburg. Hij botste donderdag op de Bisschop Bekkerslaan met zijn per sonenauto tegen een andere auto. Daarbij raakten nog twee andere in zittenden ernstig gewond. HORST In de Limburgse gemeen te Horst is de 21-jarige Jacobus J. J, Clevis uit Grubbenvorst (L) bij een verkeersongeval om het leven geko men. Volgens de rijkspolitie is het slachtoffer met zijn personenwagen tegen een boom gereden nadat hij eerst een opstaand randje van de weg had geraakt. Bij aankomst in het ziekenhuis in Horst bleek het slachtoffer te zijn overleden Van onze correspondent ZWIJNDRECHT - De gemeente raad van Zwijndrecht heeft zijn goedkeuring gegeven aan het initia tief van de Raad voor cultuur en recreatie een uitwisselingsprogram ma tot stand te brengen tussen Zwijndrecht en het 60.000 inwoners tellende Norderstedt, een voorstad van Hamburg Uit een enquête bleek, dat driekwart van de Zwljn- drechtse verenigingen positief te genover dit voorstel staat. Verder wordt bij de contacten gedacht aan scholen en plaatselijke bestuurders. Men koos Norderstedt. omdat deze gemeente veel overeenkomsten heeft met Zwijndrecht, zoals de lig ging dichtbij grote havens, het rijke verenigingsleven en de leeftijdsop bouw. zelf. Verschillende situaties zijn zo natuurgetrouw moge lijk nagebootst. De kelder, van waaruit Urquhart het commando voerde, is weer compleet opgebouwd. De ge neraal is door de gebeurtenis sen in de septemberdagen van 1944 nog altijd wat gefru streerd en er zijn wrijvingen geweest rond de schuldvraag. Niettemin hoopt deze be scheiden, vriendelijke, dap pere en integere man op 11 mei bij de heropening van het Airborne Museum een van de eregasten te zijn. „Ik heb dit verdiend. Pap, i ik wel mijn tramistor-radüo h

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3