Belangrijke rol voor basisgroepen bij pastoraal overleg Raad v. Kerken zoekt antwoord op gemengd huwelijk Tweede kerkenconferentie uit de kerkbladen vandaag;;: NIW betreurt reactie kerken Draaiboek tweede kerkenconferentie Gereformeerde Zuid-Afrika- publikatie Duitse waarschu wing tegen antisemitisme Onder Gods woord is de christen vrij NIETIN ROME,MAAR INNÜÏ1EGEN: Voorbijgang* Polen willen meer bijbels MAANDAG 8 MEI 1978 KERK Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers VELDHOVEN De eerste zit- ting van het derde pastoraal overleg, die gistermiddag werd besloten In het ontmoetings centrum Koningshof in Veld hoven bij Eindhoven, heefl ge zorgd voor wat meer duidelijk heid inzake de positie die de Nederlandse bisschoppen inne men tegenover nieuwe stro mingen aan de basis binnen de katholieke kerk in ons land. Dit LPO gaat over de manier waarop de mensen In 1978 samen kerkzijn. Ter voorbereiding van deze zitting is contact geweest met ongeveer vijftig groepen in ons land. Zeven van deze groepen waren uitgenodigd althans een gedeelte van de bijeenkomst mee te maken. De aanwezigheid van de basisgroepen bleek het LPO dui delijk te inspireren. Er kwam een levendige wederzijdse bevraging op gang. Aanvankelijk bleven de bisschoppen (kardinaal Wlllebrands was wegens ziekte afwezig) afzijdig. De heer J. Wessel van de delegatie uit het bis dom Oronlngen gaf blijk dat het bisschoppelijke zwijgen IrritaUe ver wekte. Hij noemde het „niet collegi aal en getuigen van weinig respect tegenover ons." Wessel beklemtoon de dat zijn delegatie een gastvrije. hartelijke kerk wil. die de kans geeft aan de stromingen en tegelijk vast houdt aan de traditie en de trouw aan Rome. Hij vroeg de bisschoppen ruimte voor nieuwe ontwikkelingen. Dat de bisschoppen hun onderlinge verschillen verdoezelen noemde hij heilloos. Vanuit het bisdom Utrecht werd vooral bisschop J. Oijsen uit Roermond verweten dat hij wel hoort maar „niet naar ons luistert." Verschil De delegatie uit het bisdom Haarlem vroeg met nadruk de verschillen niet te verdoezelen en toe te geven dat er twee vormen van kerk-zijn bestaan. Bisschop Bluyssen van Den Bosch, de woordvoerder namens de bis schoppen. reageerde hierop door te zeggen dat de bisschoppen hun ver schillen nooit hebben verdoezeld, „maar we hebben er ook niet mee te koop gelopen." De Haarlemse bis schop Zwartkruis zei voorstander te zijn van een hartelijke en luisterende kerk, die niet meteen haar antwoord klaar heeft. Hij zei groot vertrouwen te hebben in basisgemeenschappen. De bisschop van Rotterdam, mgr A. Simonis gaf daarentegen blijk van meer bezwaren. De huidige theologie vond hij eenzijdig existentialistisch, met verwaarlozing van het vast staande. de essentie van de zaak. Volgens hem zou daar een studie over nodig zijn. Ook betwijfelde hij of de twee vormen van kerk-zijn el kaar op den duur kunnen blijven verdragen. Bisschop Bluyssen noem de het uiterst belangrijk de kerk in contact te blijven brengen met de kleine groepen. Hiervoor pleitten ook de meeste delegaties. De verte genwoordigers uit het bisdom Haar lem vonden dat de kerk op deze groepen moet inspelen en van hen leren. Hoofdvragen Vanuit Utrecht werd opgemerkt dat het bestaan van de basisgroepen voor de hele kerk van belang is. wegens hun warmte en de zorg voor de mens in de samenleving. ..Ze ver langen er ze li ook naar de band met de kerk te bewaren." aldus de Utrechtse delegatie. Vrijdag en zaterdag kwamen talrijke vragen op tafel. Deze werden door een stuurgroep teruggebracht tot vier hoofdvragen. Ze kwamen neer op: (1) waarom vindt men de kerk niet aantrekkelijk? (2) wat is in de toekomst de rol van de sacramen ten? (3) waar komt het wantrouwen vandaan dat er is tussen de kerk en de maatschappijkritische groepen? en: (4) hoe kunnen wij het recht van de leek in de kerk benadrukken? Aan het LPO deden ongeveer 140 mensen mee. Onder de gasten waren verscheidene vertegenwoordigers van andere kerken en de organisato ren van de tweede kerkenconferen- tie, die dit najaar begint. Onder de gasten was ook de vertegenwoordi ger van de paus, pronuntius John Gordon. De volgende zitting van LPO-3 is in oktober. AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken zal zich in zijn vergade ring van aanstaande woensdag uit moeten spreken over de wenselijk heid van een werkgroep oecume nisch huwelijkspastoraat. De be doeling is dat de leden die nog benoemd moeten worden, een bij zonder mandaat van hun kerken zullen ontvangen, zodat de activi teiten van de werkgroep automa- tlMh ook in de kerkelijke vergade ringen ter sprake komen. De nood zaak van zon „beleidsmatige" werkgroep wordt aangetoond door de laatste gegevens terzake. Hier uit blijkt, dat kerkelijk Nederland naar een situatie toegroeit, waarin het gemengde huwelijk normaal en het kerkelijk homogene huwelijk uitzondering zal zijn. De vraag of de tot nu toe gevoerde discussie over een tijdelijk stopzet ten van het zenden van personeel en geld naar de Derde Wereld (een zogenaamd moratorium) niet een geheel ander vervolg zal moeten krijgen is een andere vraag waaro ver de raad zich zal moeten uitspre ken. Dit naar aanleiding van een rapport van de werkgroep „kerk en ontwikkelingssamenwerking", dat over de moratorium-kwestie een bezinningsdag in de vorm van een ..hearing" aanbeveelt De werkgroep wil zich daarbij niet beperken tot de al veel besproken mogelijkheid van een embargo op mankracht en financiële middelen, waardoor de derde wereld ontlast wordt van het dominerende rijke westen, om zo des te gemakkelijker werkelijk zichzelf te kunnen wor den. Zij wil deze zaak in veel breder verband gaan bezien door vooral in te gaan op de vervlochtenheid van de westerse, in de eerste plaats economische, strucutren met de si tuatie in de ontwikkelingslanden. Ze is namelijk van mening, dat daardoor de derde wereld een ma nier van leven wordt opgedrongen die de hare niet is. waardoor een „kritische zelfreflectie" vanuit het westen eens te meer noodzakelijk is. Van een medewerker AMSTERDAM „Hoe goed sommi ge christelijke kerken het tegen woordig ook met Israël en met Joden voor hebben, deze oprecht gemeende en gewaardeerde goede bedoelingen zijn nog te jong. dan dat het lange verleden bij het Jodendom geen rol meer speelt. Met dat verleden van christelijke kerken zou het niet heb ben misstaan, als de raad van ker ken. in stilte morrend, een gepast zwijgen ertoe had gedaan." Zo reageert het Nieuw Israëlietisch Weekblad op de brief die de raad van kerken heeft geschreven aan de Is raëlische ambassadeur in Den Haag en waarin van de Israëlische rege ring wordt verlangd de „anti zen- dtngswet" die 1 april van kracht ls geworden op te schorten. De wet stelt het strafbaar economische mid delen aan te wenden of aan te nemen voor andere dan eigen godsdienstige doeleinden. Het Nieuw Israëlitisch Weekblad be treurt het, dat sommige kleine groe pen in Israël zo zwak zijn, dat ze ais beloning voör steun aan de regering een dergelijke wet eisen." Het Jood se volk beeft tweeduizend jaar met gedwongen bekeringen overleefd. In eigen staat menen sommige rechts- orthodoxen dat zij op hun pijlers 5aan wankelen zonder een bestaan- e wet tegen zending en missie. In dertig jaar werd Israël een Joodse staat zonder zo een wet. Het is jam mer dat met het ijveren van kleine groepen het aanzien van Israël wordt geschaad." Het NIW betoogt dan, dat een verstoring van de verhou ding met de kerken uiteraard niet de opzet is van de Israëlische regering. Om zijn commentaar te besluiten met op te merken, „dat de antimls- siewet ook eerder bedoeld is voor het Israëlische binnenland dan dat zij een frustratie van de betrekkingen tussen Israël en andere religies be oogt. kan voor ae raad van kerken als verklaring gelden, maar niet als vergoelijking. Toch zou de raad van kerken er wijzer aan hebben gedaan, als hij de antlmlsslewet maar had geslikt." Aldus het Nieuw Israëlitisch Week blad. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De tweede kerkenconferentie in Neder land. die in september van dit jaar begint, zal zich sterker dan de vorige, in 1974, richten op het plaatselijk kerkelijk vlak. Zij wordt pas in mei 1980 afge sloten. De eerse kerkenconferentie werd in 1974 in Lunteren afgesloten met een landelijke beleidseonferentle. die als doel had de vernieuwing van de kerk en haar oecumenisering voort te zet ten. De organisatoren van de tweede kerkenconferentie willen aansluiten bij het sinds 1974 begonnen proces van verbreding en verdieping van de oecumene. De nadruk zal bij deze tweede confe rentie niet vallen op een landelijke conferentie, maar op regionale en plaatselijke bijeenkomsten. ZIJ wil len bovendien voorkomen dat de toch al in de oecumene geïnteres seerde groepen uitsluitend met de conferentie bezig zullen zijn. Daar om is het de bedoeling dat de eerste ronde van de kerkenconferentie zich zoveel mogelijk binnenkerkelijk af speelt. Pas in de tweede fase zal een oecumenisch gesprek op gang ko men waar alle confessionele groepen en gemeenten in een bepaalde wijk, streek, plaats of stad aan meedoen. Voor de tweede kerkenconferenUe wordt een beroep gedaan op alle gemeente- en parochieleden, op le den van groepen en op de kerkleden die verantwoordelijk zijn voor het beleid. Er zal worden gestreefd naar het met elkaar in verband brengen van de projecten.rekenschap geven van de hoop die in ons is" en „nieuwe levensstijl". Dit zal er toe leiden dat de deelnemende groepen contact zullen krijgen met andere maat schappelijke groepen. Deze open heid wordt bevorderd door gebruik making van het zogenaamde „visita tiemodel". Daarmee wordt bedoeld dat de deelnemers aan de kerken conferentie groepen en personen zul len ontmoeten uit een ander maat schappelijk en religieus milieu en zo in gesprek komen met mensen met wie zij maatschappelijk en kerkelijk niet eerder in contact zijn gekomen. Tijdens de kerkenconferentie zullen drie vragen in het middelpunt staan: Hoe wordt onze maatschappelijke verantwoordelijkheid van het evan gelie uit gevoed?. Wat heeft ons ge loof te maken met onze feitelijke maatschappelijke situatie? en: Op welke wijze leggen wij verantwoor ding van ons geloof af aan elkaar? Deze zomer verschijnt een brochure met een nadere uitwerking van de vragen en jnodellen voor gebeds diensten en liturgieën. Deze brochure wordt gebruikt tij dens de eerste ronde van de kerken conferentie. die van september tot december 1978 loopt en die uit zes bijeenkomsten bestaat. Tijdens de laatste bijeenkomst worden afspra ken gemaakt welke maatschappelij ke groepen men zal opzoeken. Deze „visitaties" vinden plaats van janua ri tot Pasen 1979. Men kan kiezen tussen verschillende gesprekken per groep of een gesprek met verscheide ne groepen, al naar gelang men streeft naar verdieping of verbreding van het contact. In april of mei 1979 komen er regio nale kerkedagen, waarin verschillen de plaatselijke ervaringen worden Uitgewisseld in een „markt van mo gelijkheden". In mei of juni 1979 wordt een eerste landelijke beleidse valuatie gehouden. De tweede ronde begint in septem ber 1979 en duurt tot mei 1980. Deze ronde moet tenslotte leiden tot het nemen van oecumenische initiatie ven op basis van de ervaring die men heeft opgedaan. In maart 1980 vin den voor de tweede maal regionale kerkedagen plaats, waar de initiatie ven worden gepresenteerd. In mei wordt de tweede kerkenconferentie afgesloten met een tweede beleidse valuatie, waar bezien zal worden wat de gevolgen van de kerkenconferen tie zullen zijn voor het beleid van de kerken gezamenlijk en afzonderlijk. Ons land is voor de tweede kerken conferentie ingedeeld in acht regio's. De provinciale raden van kerken EERSTE RONDE september - december 1978 Interne bezinning in de afzonderlijke kerken ter plaatse. januari - april 1979 Kijken in de spiegel die anderen ons voorhouden. Voorbereiding daarvan en evaluatie. april/mei 1979 Eerste regionale kerkedag. mei/juni 1979 Eerste landelijke beleidsevaluatie. TWEEDE RONDE september 1979 - maart 1980 Interkerkelijk oecumenisch beraad van de plaatselijke kerken in één wijk, dorp, streek of stad. Informatie. Initiatieven. Beleidsvoorstellen. maart 1980 Tweede regionale kerkedag. mei 1980 Tweede landelijke beleidsevaluatie. wordt gevraagd regionale stuurgroe pen te vormen, die de lokale activi teiten moeten stimuleren. Er is een landelijk organisatiecomité ge vormd met verschillende werkgroe pen voor de thematiek, de metho diek. de vormgeving, de liturgie, de financiën, de publiciteit en de com municatie. Uit dit comité is weer een landelijke stuurgroep gevormd rond om twee landelijke coördinatoren. LEUSDEN Het juninummer van het maandblad Kerkinformatie van de gereformeerde kerken zal ge heel gewijd zijn aan het materiaal, dat de synode heeft gebruikt bij haar discussie over Zuid-Afrika: het rap port van de gereformeerde delegatie over haar bezoek aan Zuid-Afrika in januari, een bespreking van „Ras, volk en natie", een nota over het programma ter bestrijding van het racisme van de Wereldraad van ker ken en de volledige synodebesluiten. Het speciale nummer is te bestellen bij het Dienstencentrum van de ge reformeerde kerken te Leusden. MAASTRICHT De brochure „Waarheid over een moedig bis schop" heeft thans een oplaag van een half miljoen bereikt. Een extra druk was nodig vanwege de grote vraag uit het hele land. In de brochu re nemen drie Maastrichtse francis canen het op voor bisschop Gijsen. Ze is in Limburg huis aan huis ver spreid. TILBURG De raad van kerken te Tllburg-Goirle heeft de landelijke raad van kerken gevraagd, hoe plaatselijke raden betrokken kun nen worden bij vraagstukken van oorlog en vrede. De raad vindt, dat de bewapeningswedloop zich steeds meer onttrekt aan de inbreng van de gewone man. ROME De Italiaanse r.k. bis schoppen hebben er bij de Italiaanse senaat op aangedrongen, het wets ontwerp tot legalisering van abortus niet aan te nemen. Het is al aan vaard door de kamer. Volgens de bisschoppen is er verband tussen legalisering van de abortus en de toename van geweld in het land. FRANKFORT - Negen tempel- hoofden en monniken van de Hare Krisjna-sekte zijn veroordeeld tot boeten tot 5000 merk wegens bedela rij. Tevens is 760.000 mark ingeza meld geld verbeurd verklaard. Dat gaat nu naar de bestrijding van hon ger in de wereld. BERLIJN (ANP) De raad van de evangelische kerk der Unie (EKU) in West-Duitsland heeft in opdracht van de synode van deze kerk gewaar schuwd tegen een heropleving van het antisemitisme en het neonazis- me. De kerk roept de plaatselijke gemeenten op om anti-Joodse ten- denzen op te sporen. Met name geldt dit aldus de verklaring voor anti-Joodse tendenzen in de geloofs verkondiging en het onderwijs. De raad waarschuwt, dat men het verschrikkelijke verleden van Duits land niet mag vergeten of verdrin gen. De christelijke gemeenten die nen juist uit te zijn op versterking van de contacten met Joodse mede burgers. Ook dienen de gemeenten de verhouding christendom-joden- dom grondig en opnieuw te over denken. De verklaring herinnert aan de ver nietiging van de synagogen in Duits land op 9 november, nu veertig Jaar geleden. Dit in de as leggen der syna gogen is volgens de raad een sym bool voor de wandaden, die tegen de Joodse bevolking zijn gepleegd. De raad wijst er tenslotte op. dat de hele jodenvervolging niet mogelijk zou zijn geweest, wanneer niet eeuwen lang binnen het christelijk Europa vooroordelen tegen de Joden hadden geleefd. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wlbautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13000 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblask 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red.) Schledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAQ/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/ORONINOEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle TeL 05200-17030. In In de Waagschaal noemt de Delft- se studentenpredikant Rens Kop- mels een intensieve ontmoeting tus sen christelijk geloof en marxistisch socialisme onontkoombaar („of we er gelukkig mee zijn of ongelukkig"): aandurft! Het zij zo. Ons verontrust het meer dat in de christelijke ge- meento vrees voor en tabuïsering van het marxisme (kommunisme) meestal de boventoon voeren. Ge bonden aan Christus alléén (en niet, óók niet aan een christelijke ideolo gie). levend onder Gods Woord al léén (en niet krachtens eigen overtui ging) is de gemeente, is de christen vrij. Vrij om in dit geval het marxis me met open vizier tegemoet te tre den. Vrij om het eventueel te weer spreken of zelfs te bestrijden, maar In ieder geval het zakelijk te beoor delen op zijn eigen merites en inten ties. Onaanvaardbaar is een ongezie ne veroordeling, een afwijzing a prio ri. Zeker, we moeten ons niet gewon nen geven aan het marxisme-leninis- me. uiet laten binden aan een socia listische ideologie of partij, die onze reserveloze gehoorzaamheid vragen. Elke waarschuwing op dit punt is ter zake en ter harte te nemen. Nee. we kunnen als christenen geen socialist worden In ideologische zin. geen aan hangers van het marxisme als was het nieuwe religie (en zo fungeert het voor tallozen). Voor ons staat ook het socialisme onder messiaanse kritiek en vanuit onze horigheid aan de Mes sias Jezus kunnen we alleen kritisch socialist zijn, ons niet restloos onder werpen aan de eisen voor denken en handelen, die beweging en ideologie met zich meebrengen. Wie zo waar schuwt heeft geen ongelijk, maar wie dit doet zie toe dat hij niet spreekt (en schreeuwt) vanuit een gebonden heid aan een weliswaar niet-socialis- tische, maar liberale, burgerlijke, christelijke, ja christedómmelijke ideologie. Vanuit de horigheid aan een systeem, een „political way of life", die de gehoorzaamheid aan Christus evengoed blokkeert. Ons Christendom, ónze christelijkheid, ons gelóóf als wapen en afweer van social isme/kommunisme. Hier schuilt de adder onder het gras. Dat raakt de zondeval van de kerk. Dan worden Góds zaak en onze zaak ver wisseld. Gods Woord en ons ant woord in deze onomkeerbare volgor de aangetast. Dan lopen we weg van onder de kritiek (én de bevrijdende genéde) van de Heer en zetten ónze overtuiging, óns geloof, in het mid delpunt. Het is niet minder dan het bederf van de kerk. We ruilen de vrijheid, die bestaat in de gebonden heid en de gehoorzaamheid aan de Heer. in voor de linzenmoes van onze christelijke identiteit. We versma den Zijn richtende en bevrijdende Woord ten gunste van de kontlnu- ïteit van onze (christelijke) wereld, ten gunste van de handhaving van onze wijze van leven en samenleven en de daarbij passende overtuigin gen. Christus wordt de vlag. die de ••-EN \K HEB TOCH NOC* 'N Benen De hervormde synodepraeses ds. G. Spilt in Woord en Dienst over de toestand in zijn kerk: De conservatieven met beide benen stevig in het moeras de progressie- ven met beide benen stevig in de lucht ondenkbaar dat die met elkaar in de pas komen. Wie de bijbel leest, zegt: het is toch niet onge dacht. Erger Taalgebruik Het feit, dat de kardinaals Alfrink en Willebrands onlangs tegelijk in hetzelfde ziekenhuis lagen, inspireerde tot dit plaatje in het maandblad Tenminste.' P. W. A. de Wit in het hervormde diakenenblad Diakonia: Uit de kringen van de basisgroepen komt nogal eens het verwijt aan de kerk dat daar een wereldvreemde taal wordt gesproken. Daarom heeft men er van af gezien naar de kerk te luisteren Dit verwijt is soms terecht, maar bepaald niet over de hele linie. Een vergelijkbaar (maar ongekeerd) verschijnsel doet zich bovendien voor binnen traditionele kerkge meenschappen ten aanzien van bais- en aktlegroepen! Eén voorbeeld. Wanneer men in een bepaalde kerke lijke kring een gesprek wil opzetten over het onderwerp „kraken", blijf dan maar thuis. Het hoeft al niet meer. Maar wil men in dezelfde kring praten over het schrijnende pro bleem van de woningnood (aan de hand van leesbaar materiaal), dan maakt men een redelijke kans om tot een goed gesprek te komen. Er is niet alleen een soms wat verouderde kerkelijke geheimtaal die men niet (meer) verstaat en die sommige af stoot. er zijn ook moderne Jargons die juist weer door anderen misver staan worden en die irritaties opwek ken. Zouden het in onze kerk niet vooral de diakenen (weer zon woord!) kunnen zijn die er voor te waken hebben dat we niet vanwege ons taalgebruik van elkaar ver vreemden? Om te proberen er bij elkaar achter te komen wat we in feite bedoelen en wat onze diepste motieven zijn? Dat kan dan we derzijds wel eens bitter tegenval len. Binnen én buiten de kerk. Maar we kunnen ook wel eens tot een heilzame ontdekking komen. Stopt EEUWIG LEVEN 0T ze. Het lijkt niet ter zake om na de itj™ hemelvaart over het eeuwige lev te beginnen. De Heer is niet me«*naP' hier. Zijn inspirerende nabijheid want zo zullen zijn leerlingen hd|eda ei beleefd hebben is verdwenen, vermc leven is weer gewoon en alledaajeda v geworden. Hard en bitter hier en tunisr daar en vaak leeg. Althans verrepomis „eeuwig". Het is een hele opgavt leranc het nu zonder Hem te doen. Het noger gemis laat zich iedere dag sterke rakbe gevoelen. En nooit is de kerk hetlft in f helemaal kwijt geraakt. Ja, ze wjlaatsl wel. dat HIJ ook nu bij haar is enjemen kerk van na Pinksteren en weet* het V ook dat Hij nu aanwezig is op de t ei; wijze van de Heilige Geest, maansp n' zijn aardse mensen. We hebbendl in en oren en handen. En we willen actor en horen en aanraken. Hoe vaak raakten mensen Hem niet aan oj Kol aarde? Is die behoefte, dat verlai iaat naar een menselijk contact dan t pn ineens verdwenen? Er mag wel e ir zol bijzonder geïspireerd geloof it is tegenover staan wil er iets goed van gemaakt kunnen worden van de italis afwezigheid, van dit afscheid dat wap hemelvaart toch ook betekent. J „D spreekt in zijn gebed tot de vadefn di over het „eeuwige leven". Johai*st," 5 17,3). We weten dat eeuwig hier r*n to betekent tijdloos of zoiets. Het k< misschien beter met „echt" en )eda 1 „waar" vertaald worden. Eeuwig wa leven is het leven zoals bedoeld L lelijt afspraak die eeuwenlang als een pre a: belofte met de mensen is ding meegegaan. Dit is het eeuwige le eda het echte leven en met minder uctu kunnen we In dit leven niet toe - laak zij U kennen, de enige waarachtlfCDA God en Hem die Gij gezonden heög vj Jezus Christus. Het zijn pretenti rijve woorden voor wie Hem niet kentilhou Wie ze voor 't eerst hoort moet verbijsterd zijn of hij begrijpt nifl wat hier gezegd wordt. Echt mensenleven is God kennen en j Jezus kennen, in één. Een ook „kennen" dan weer besloten in d bijbelse wereld van gedachten, n als een theoretisch „vanaf wetenj maar als een „mee in kennis gekomen zijn", mee verbonden zl Toch echter een woord voor de dagen na Hemelvaart. Ons leven i niet meer beknot en iets dat vooi^"" doorworsteld moet worden. Of waarvan de tijd gedood moet w< om het einde te halen. Maar het een bekendheid met. een betrokkenheid op God en Jezus. L n dat hele verhaal vol heil en licht ®IH cirkelt om God en Jezus. Daarme en zo met Hem, blijven we voorloJSTI achter. Geen wézen. 'A ïïjf Beroepingswerk NED. HERV. KERK I de Beroepen te Geldermalsen: G. pder van Es, vic. te Den Haag. r Bedankt voor Kinderdijk: A. i Brummelen te Huizen NH has i de üde Ds. K. H. Kroon te Amsterdam in zijn blad Bekirbénoe over de kwes tie-Ter Schegget. Het spijt mij, maar ik moet de lezers nóg weer over deze kwestie lastig vallen. Zij zullen waatschijnlljk we ten, dat het begin van mijn „theolo gische existentie" ligt in 1926, In de „kwestie-Geelkerken". Maar nü moeten ze ook weten, dat ik, watzich heden inzake de opvolging van prof. Strijd in de hervormde kerk afspeelt, érger vind dan wat destijds ln de gereformeerde kerken gebeurde! Want toen ging het nog over „de slang" en „de zondeval in het para dijs", maar nu over het hért van de messiaanse verkondiging: dat de God van Israël die de Vader van de messias Jezus is, als zodanig de God van de bevrijding uit alle vernede ring en slavernij is en wil zijn. Die- radlkale theologie der bevrijding blijkt vandaag de dag in onze her vormde kerk in geding. In deze zaak-ter 8chegget wordt ook met name het (z.g.) „marxisme" van de in Amsterdam gewenste opvolger van prof. Strijd ln geding gebracht Dat is véél ernstiger dan wat destijds in de „kwestie-Geelkerken" aan zwaar geschut werd opgesteld. Toen vrees de men voor de „gevaarlijke (burger lijk) historische bijbelkritiek, nu echter voor de „gevaarlijke" histo- risch-materialistische kritiek (op de burgerlijke historteomschrijving) en dus ook op de bijbel-uitleg van bür- gerlijk kritische aard!). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Iger Beroepen te De Lier-Maassluis: H An Messelink, kand. te Enschede, *olg Bedankt voor Spakenburg-Noordr in Cnossen te Hoogkerk. pgel GEREF. GEM. IN NED. hu Bedankt voor H. I. Ambacht: A. ^orsi te Veenendaal. Ir A jonp Ds. J. Vink Op 66-jarige leeftijd is zeer onj wacht overleden de hervormde e ritus-predikant J. Vink te Viai Hij was een jaar geleden met era taat gegaan; hij stond toen te C' deren en Doeveren. Vóórdat ds. 1 in 1974 naar Genderen kwam, dief hij de hervormde gemeenten te S aan 't Haringvliet, te Zuld-Bej land, te Besoyen en te Valburt Homoet. Ds. P. W. van Arkel Elk Te Hengelo (Ov.) is op 72-jarige M tijd overleden de hervormde em- I tus-predikant P. W. van Arkel, In u zijn ambtelijke loopbaan in 1939£e gon als voorganger van de vrijzip) ge hervormden in Hengelo. Da& diende hij achtereenvolgens de joni vormde gemeenten te Edi Ruurlo en te Delden. In 1972 wei emeritus. Ds. Van Arkel. die vi enige tijd in het zakenleven zaam was, heeft deel uitgemaakt^ het hoofdbestuur van de bond Nederlandse predikanten en vi bestuur der vrijzinnige zondag.' lenvereniging. WARSCHAU (Reuter) - De r.k. in Polen heeft de regering toei ming gevraagd voor het drukke) meer bijbels en religieuze b( Zij beschouwt dit ais een v; voorwaarden voor normaliseringj de betrekkingen tussen kerkj Het tekort aan bijbels en religi literatuur ls de laatste jaren tc nomen. De oplaag van het ni« testament zou moeten worden groot van tien- tot honderddu den per jaar en de hele bijbel zo« jaar herdrukt moeten wordei plaats van om de paar jaar. Ook een groot tekort aan katechis boekjes en kinderbijbels.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2