Ipswich wint Cup-final UEFA-team valt over Griekenland Vooruitzichten Klein Zwitserland op titel opnieuw stukje verbete Tevredenheid ovéeI effect WK-boycolV Karei Jansen wordt voorzitter van VVCË Cursus vriendelijkheid voor Argentijnse militairen Arsenal laat ten onder Kans op een finaleplaats kleiner Opvolger van drs. Martin Snoeck ai Judotitel vo<tr< Peter Adelaq HGC valt af na nederlaag bij Amsterdam SPORT Trouw/Kwartet LONDEN Twaalf minuten voor tijd was zaterdagmiddag de Engelse bekerfinale in het volgepakte stadion van Wembley (92.000 toeschouwers) afgelopen voor Roger Osborne. Voor Arse nal trouwens ook. Osborne maakte in de 78e minuut het doel punt dat Ipswich Town in deze vijfigste finale op Wembley „the Cup" bracht. Daarna werd hij zo hardhandig omhelsd door zijn clubgenoten dat hij geblesseerd raakte. Hij werd vervangen door Nick Lambert. jan :r vc van voet Dr. op it 2 Aja Fey Jon P dfcLet RW] *rci afvi C Rober Osborne (uiterst rechts) scoort de winnende treffer voor Ipswich Town. Ipswich was zonder meer de beste ploeg in het duel dat naar schatting 400 miljoen televisiekijkers had en dat een recette opleverde van een half miljoen pond (2.2 miljoen gul den). een record in de geschiedenis van het Britse bekervoetbal. De ba sis voor het overwicht van Ipswich werd gelegd op het middenveld, waar Osborne. Talbot en de Schotse international Wark in alle opzichten de overhand hadden op het sterke middenveld duo Brady en Hudson van Arsenal. Osborne, die eerder dit seizoen in een wedstrijd voor het toernooi om de UEFA-beker belast was met de bewaking van Johan Cruijff. speelde Brady werkelijk uit de wedstrijd. Zijn taak werd enigs zins vergemakkelijkt door een enkel blessure van Brady, die zich twintig minuten na rust moest laten vervan gen door Rtx. De greep van Ipswich op het mid denveld v/as zo sterk dat doelman Cooper slechts zes werkelijke scho ten op zijn doel kreeg. Meer bereikte Arsenal niet, mede omdat spits Mal colm MacDonald volledig werd lam gelegd door Kevin Beattie. Slechts zelden bereikte een bruikbare bal MacDonald. Aan de andere kant van het loodzware veld, het had 48 uur onafgebroken geregend, drong Ips wich keer op keer door de verdedi ging van Arsenal en Mariner en Wark (twee keer) onderstreepten het over wicht met schoten tegen lat en paal. Verder moest doelman Pat Jennings geregeld ingrijpen, want Mariner en vleugelspits Woods vonden geregeld hun weg door de verdediging van Arsenal. De meest opvallende speler bij Ips wich was echter de jongste man. David Geddis (net twintig), die in de bekerfinale moest invallen voor de geblesseerde Trevor Whymark. Pas twaalf minuten voor het einde kreeg Ipswich de beloning voor zijn sterke re voetbal. David Geddis glipte al leen door de verdediging van ..the Gunners" en centrale verdediger Willie Young kon de bal niet wegwer ken na de harde en lage voorzet van Geddis. De bal sprong naar Osborne die van tien meter Jennings geen enkele kans liet. SCHOTLAND Glasgow Rangers heeft zaterdag middag in het Hampden Park in Glasgow de Schotse voetbelbeker gewonnen. In de finale tegen Aber deen. ruim zeventigduizend toe- schouwerd waren aanwezig, liet Glasgow Rangers zien dat het in dit seizoen duidelijk de sterkste Schotse voetbalploeg was. De overwinning (2-1) getuigde daar niet van. maar het spel van de Rangers, die vorig jaar september nog door FC Twente in het toernooi om de Europ Cup voor bekerwinnaars werden uitge schakeld, was van een veel beter gehalte dan dat van Aberdeen. Alex MacDonald en Derek Johnstone ga ven de Rangers een 2-0 voorsprong. Vier minuten voor het einde scoorde Aberdeen verdediger Steve Ritchie tegen maar de tijd was te kort om nog op gelijke hoogte met Rangers te komen. Dit derde succes van de Rangers in dit seizoen, eerder werden ze lands kampioen en werd de Schotse Lea gue Cup gewonnen, was voorname lijk te danken aan het zeer goede spel van de Internationals Sandy Jardine, Tom Forsyth en Derek Hohnstone. BELGIË Club Brugge landskampioen van België en woensdag a.s. finalist om de Europa Cup 1 in het Wembleysta- dion in Londen waar Liverpool de tegenstander is, is uitgeschakeld voor een finaleplaats voor de Belgi sche bekercompetitie. Charleroi won verrassend op eigen veld met 3-1. Voor Charleroi scoorden Gebauer (2x) en Jacobs. Van der Eycken maakte het enige doelpunt voor Club Brugge. Doelman Pfaff heeft ervoor gezorgd dat niet Lokeren maar wel Beveren de tegenstander van Charleroi wordt. De doelman van het Belgi sche elftal vertolkte een glansrol. Lubanski, Somers en Larsen anders tamelijk produktieve aanvallers be ten hun tanden stuk op Pfaff. Toen het overwicht van Lokeren eenmaal geluwd was sloeg Beveren toe. Jans- sens en Schonberger (uit een penal ty) produceerden de twee doel punten. OOSTENRIJK Wacker Innsbruck komt volgend jaar uit in de Europa Cup 2. Door een overwinning op Vöst met 2-1 werd Wacker bekerwinnaar van Oosten rijk. Hagemayer scoorde voor Vöst, maar Schwarz en Koncilla bezorg den Wacker de beker. AMSTERDAM De boycotactie tegen het wereldkampioenschap voe Argentinië begint in Europa steeds vastere vorm te krijgen. Dat hebben Vermeulen en Freek de Jonge (Neerlands Hoop) zaterdag meegedeeld internationale conferentie in Amsterdam waar actiecomités uit verschil landen hun ervaringen en plannen hebben besproken. De bijeenkomi door de caberetiers georganiseerd in samenwerking met de Jonge Soci- van de PvdA en het SKAN (Solidariteits Komité Argentinië Nederla Alleen een Franse en een Belgische delegatie woonden de bijeenkon (comités uit Zweden, Denemarken en Spanje moesten wegens geldj verstek laten gaan). De cabaretiers zijn voldaan over het effect dat hun nu toe heeft gesorteerd. Een Franse boycotmanifestatie trok op 2 mei den sympathisanten en ook in België, dat zelf geen team naar de WK af1 toonde men grote belangstelling toen Bram en Freek daar hun progr „Bloed aan de Paal" brachten. s op In Nederland zijn inmiddels zestigduizend en in Frankrijk vijftigdi handtekeningen verzameld. Hoewel voetbalbonden noch autoriteitei volgens Bram en Freek inenig land iets van de protesten hebben aangetr^t (ook op de gematigde voorstellen van Amnesty International wen ingegaan) is het tweetal ervan overtuigd dat het Argentijnse regime del als een serieuze bedreiging ervaart van de „WK-progagandastunt". Zo z< enkele Zweedse en Franse journalisten die zich eerder voor de boyco( hadden gemaakt accreditering voor het wereldkampioenschap zijn gewj „Wij blijven doorgaan", aldus Freek de Jonge. „Wij willen niet op ons gel hebben dat onze voetballers vertrekken als helden en terugkeren als eollf teurs." Voor de nabije toekomst staan in Nederland de volgende acties op stapel] mei zal een zwijgende menigte het Nederlands elftal op Schiphol uitgi doen om zo van zijn afkeuring blijk te geven (hetzelfde gebeurt op 24 vliegveld Orly bij het vertrek van de Franse equipe). Op 3 juni vind manifestatie met allerlei amusement plaats voor de aanvang van de wed Nederland-Iran, hieraan werken ook de PvdA, PPR, PSP en CPN mee. t juni is er een slotconcert in het Vondelpark met medewerking van ondetj de groep Music Garden en Neerlands Hoop. WARSCHAU Het Nederlands UEFA-elftal, spelers van zestien tot achttien jaar heeft zondag in Polen waar het deelneemt aan het jeugdtoemooi een fraaie kans gemist om de finaleronden te bereiken. Tegen de zwakke Grieken die vorige week door de Sovjet Unie werden weggespeeld met 14-0 bereikte het een schamel gelijkspel. Eerder versloeg Nederland Noorwegen. Nederland nam via Hans Groenen dijk (Feyenoord) in de zestiende mi nuut van de eerste helft een 1-0 voor sprong. Een misverstandje in de ver dediging leidde tot de gelijkmaker voor de Grieken. Karaiskos scoorde eenvoudig. Twee minuten na het begin van de tweede helft nam Nederland weer een voorsprong. Ruud Kaiser (Go Ahead Eagles) nam dit doelpunt, voor zijn rekening. Maar weer kwam Grieknland. dat duidelijk de minde re was op gelijke voet. Mihos was de maker. In het tumultueuze slotoffen- sief van de Nederlandse jeugd bleef Griekenland overeind. Toen Guido Pen (Ajax) en Diamantopuulos het met elkaar aan de stok kregen wer den ze beiden op een gele kaart ge trakteerd. Woensdag speelt Nederland tegen de Sovjet Unie. een wedstrijd die ge wonnen moet worden wil Nederland zich plaatsen voor de finales. Het doelgemiddelde van de Sovjet Unie (8-0) is veel beter dan dat van Neder land (£-1). In groep B leidt Rusland met 4 pun ten, Nederland heeft 3 punten. Grie kenland heeft 1 punt en Noorwegen is laatste zonder een punt. In groep A leidt Schotland met 4 punten. In groep C heeft Joegoslavië de leiding met 3 punten en groep D wordt aangevoerd door Engeland ook met 3 punten. ZOMERCOMPETITIE Volendam heeft zijn eerste wedstrijd in de zomercompetitie gewonnen. In Saarbrücken won het zaterdag met 0-1 van Saarbrücken. Het doelpunt werd gescoord door Zonneveld in de 62ste minuut. Volendam heeft wei nig moeite gehad met Saarbrücken. De Westduitse ploeg die het volgend seizoen niet meer in de Bundesliga uitkomt bleek vooral tactisch de mindere van de Volendammers. In Hoek. Helling en Tuyp had Volen dam zijn beste spelers. VW heeft in een aantrekkelijke wedstrijd met 4-3 gewonnen van een combinatie van de Hongaarse vere nigingen Ferencvaros en Vasas. De 2500 toeschouwers in De Koel zagen in de 23e minuut Van Rosmalen in eigen doel schieten, maar in dezelfde minuut bracht de Westduitser Hil- kes de Venlonaren weer op gelijke hoogte. Na de rust liep VW snel uit door doelpunten van Jansen (50), Jo- vanovic (55) en Van der Weide (65) tot 4-1. In de slotfase van de wed strijd kwamen de Hongaren sterk terug. Magyar scoorde twee keer (73 en 81). maar enkele uitstekende red dingen van VW-doelman Sobczak zorgden er voor dat de winst in Venlo bleef. In een tamelijk hard duel heeft Spar ta zaterdagavond zijn eerste wed strijd voor de zomercompetitie ge wonnen. In Antwerpen werd Beer- spftot met 1-2 verslagen. De doelpun ten van Sparta werden gescoord door Clarke en Van Staveren. De treffer van Beerschot kwam op naam van Cabral. Bij de rust was de stand 0-1 en er waren 6000 toeschouwers. In Kerkrade ging Roda JC zaterdag-1 avond kansloos ten onder tegen Wer- der Bremen. Nadat de rust was inge gaan met een 0-1 voorsprong voor de Westduitsers, een doelpunt van Mei- niger. verhoogde Dressel in de twee de helft de score tot 0-2. In Kerkrade waren 2000 toeschouwers. r Tl BUENOS AIRES (Reuter) Vriendelijkheid en voorkomend heid zijn de voornaamste eigen schappen. die vijfduizend man Ar gentijnse veiligheidstroepen zich eigen dienen te maken tijdens de stoomcursus, die aan hun optreden bij de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal vooraf gaat. De manschappen zijn geko zen. omdat ze er goed uitzien en beleefd zijn. Zij zullen dienst doen op de vliegvelden, in de hotels en als suppoosten in de voetbalsta- Een van de bevelvoerende officie ren verklaarde dezer dagen: „Het zijn natuurlijk soldaten, geen kaartjesknippers. Maar bij de we reldcup zullen ze wel als zodanig optreden. Wat wij willen is, dat zij dan weten dal zij het publiek cor rect moeten behandelen." Deze vriendelijke aanpak van het veilig heidsprobleem maakt deel uit van de campagne van de militairen om met het wereldkampioenschap Ar gentinië een hetere naam in het buitenland te verschaffen en critici het zwijgen op te leggen, die zeg gen dat in Argentinië de drilmetho- des van de kazerne het dagelijks leven beheersen. Voor de veiligheid tijdens het we reldkampioenschap is een speciaal opgericht departement verant woordelijk. aan het hoofd waarvan een legcr-generaal staat, die speci ale eenheden van de drie legeron derdelen en de politie tot zijn be schikking heeft. Het departement opereert onafhankelijk van het or ganisatiecomité van het wereld kampioenschap: F.AM 78. Enkele van de orders om troepen ter be schikking te stellen, zijn reeds ge- lekend door president Jorge Rafel Videla in zijn hoedanigheid van legcr-commandant. De voornaamste taak van het de partement is de veiligheid te garan deren in de stadions, het perscen trum en in de nieuwe tv-studio's. De veiligheidsoperatie begon op kleine schaal in december van het vorig jaar en concentreerde zich toen op de installaties, die onver vangbaar zouden zijn als ze door bommen van de guerrillastrijders werden vernietigd. Veiligheidsofflcieren houden staande dat ondanks de over het land slaande golf van geweld, de wereldbeker niet meer problemen geeft dan in welk ander land dan ook. Maar zij zijn zich er ook van bewust, dat elke gewelddadige ac tie tijdens het voetbaltoernooi de aandacht van de hele wereld op Argentinië zal richten en dodelijk kan zijn voor de dure campagne om het land een beter aanzien te ver schaffen. Kenmerkend voor de stijl, waarin de militairen bet veiligheidspro bleem zullen aanpakken, was waarschijnlijk de entourage van de loting van het wereldkampioen schap begin dit jaar in Buenos Aires. Honderden buitenlandse voetbalofficials en journalisten verbaasden zich er over dat de geü niformeerde politie soepel optrad bij de lichamelijke visitatie en het doorzoeken van de bagage. Maar de meesten van hen waren zich waar schijnlijk niet bewust, dat achter elk raam van het culturele centrum van San Martin een gewapende wacht stond en dat te midden van de menigte een fiks aantal veilig heidsagenten in burger rond liep. De 20.000 of meer bezoekers uit het buitenland, die in juni in de Ar gentijnse hoofdstad worden ver- wacht, zullen het meest te maken krijgen met de veiligheidstroepen op de vliegvelden, waar de lucht macht dienst doet, in de havens (marinetroepen) en in de hotels en stadions, waar het landleger actief is. Delegaties van voetbalofficials en journalisten zullen tijdens het offi ciële gedeelte van het toernooi con stant onder bewaking staan, maar zij zullen niet worden geschaduwd als ze 's avonds de stad in gaan. Bij de stadions wil men afzien van persoonlijke visitatie van de bezoe kers. Wel zal in sommige gevallen gebruik worden gemaakt van me taal-detectoren, zoals die op vlieg velden in gebruik zijn. Bezoekers zijn er van op de hoogte dat zij het stadion niet inkomen als ze een pakje of een fles bij zich hebben. De militaire regering heeft voorts harde maatregelen in het vooruit zicht gesteld ter voorkoming van incidenten, of zij nu politiek zijn gemotiveerd of niet. Voor Argentij nen is daar de dreiging van de gevangenis, terwijl de buitenland se bezoeker bij het minste of ge ringste riskeert over de grens te worden gezet. Hoewel van officiële zijde is ver klaard dat de Montonero guerrilla beweging militair gezien verslagen is. bestaat nog altijd de mogelijk heid dat enkelingen of kleine gToepjes incidenten zullen veroor zaken om de militaire regering in verlegenheid te brengen. Erg groot wordt die mogelijkheid niet ge schat. Een veiligheidsofficier: „Ik geloof niet dat er zulke problemen zullen ontstaan. Als iemand tij dens een wedstrijd de lef zou heb ben om het lied van de Montone- ro's aan te heffen, ben ik er zeker van dat hij door de menigte zou worden gelynchd." Van Berlo (10) steekt hoog boven VUC-verdediger Klein uit. Ketelaars en Senders zien op de achtergrond toe. doelpunt zou kunnen leiden. Winkels was de gevaarlijkste man bij VUC, Ketelaars was de uitblinker bij Geld rop. De Brabanders hebben met drie punten uit twee wedstrijden (eerder werd in Hoogeveen met 4-1 gewon nen) de leiding in de kampioenscom petitie. Scheidsrechter in Geldrop was Uildriks. GELDROP Geldrop mocht zich gisteren voor 4000 toeschouers in zijn eerste thuiswedstrijd voor de extra competitie om hetzondagama- teurkampioenschap van Nederland tegen VUC gelukkig prijzen met de uitslag 0-0. De zwart witte Hage naars. die een week geleden op eigen veld teleurstelden door tegen Hooge veen eveneens 0-0 te spelen, schie pen zich veel meer kansen dan Gel drop. VUC kwam echter net dat klei ne beetje geluk te kort 1 at tot een GELDROP-VUC 0-0. 1. Geldrop2 1 1 0 3 4-1 2. VUC2 0 2 0 2 0-0 3. Hoogeveen 2 0 1111-4 Tijdens deze algemene vergadering van de WCS werden ook een aantal resoluties aangenomen. De belang rijkste was dat de vereniging van contractspelers zich ernstig veront rust maakt over het effect dat de motie Van Rhijn, aangenomen tij dens de buitengewone vergadering van de sectie betaald voetbal, heeft op het structuurplan betaald voet bal. De spelersvakbond vraagt zich af of het wel tot de verenigingen is doorgedrongen dat de Tweede Ka mer nog voor het zomerreces moet gaan praten over het structuurplan betaald voetbal. De vergadering vraagt: „Wij dringen er bij het bestuur betaald voetbal op aan en dat met kracht dat zij met grote spoed contact opneemt met staatssecretaris Wallis de Vries van CRM en vooral met de leden van de Tweede Kamer ten einde te bereiken dat de Tweede Kamer in ieder geval voor het zomerreces zich uitspreekt over de subsidlevoorstellen van de stuurgroep betaald voetbal." Verder wensen de spelers dat er met ingang van 1 januari 1979 een CAO klaar ligt., 2. dat zij zich collectief tegen ongevallen kunnen verzekeren en 3. dat zij over een passepartout kunnen beschikken dat recht geeft tot bezoek aan alle wedstrijden van het betaalde voetbal. Jansen: „Dat laatste punt lijkt een beetje kinder achtig, maar de wens is uit de boe zem van de spelers gekomen. Als ze vrij zijn willen ze collega's wel eens aan het werk zien. Het zou te gek zijn als ze daarvoor zouden moeten be talen." wa Ex Ex ZEIST Karei Jansen is zaterdagmiddag tijdens de algenjlde jaarvergadering van de WCS (Vereniging Van Contractspe JJ in Zeist tot voorzitter gekozen. Jansen die jarenlang de fuq van secretaris-penningmeester heeft vervuld is daarmee d< volger geworden van drs. Martin Snoeck, die na diens verkil in het sectie bestuur betaald voetbal van de KNVB, zijn beschikbaar had gesteld. De WCS gaat nu in eigen geled driftig op zoek om een geschikte kandidaat voor de functie secretaris-penningmeester te vinden HELSINKI Peter Adelaar. (y lands meest „gewichtige" judoL— Anton Geesink en Willem Rel< heeft zich bij de Europese kamftddi schappen een waardig opvolg&ntn toond van deze coryfeèen. De 1 aen zware, twee meter tien lange An ,\oe damse vrachtwagenchauffeui mer haalde in de Finse hoofdstad v gjas send de Europese titel in hett h zwaargewicht. De laatste Ned tier der. die een dergelijk wapenfe gen bracht was Willem Ruska, ze m geleden in Voorburg. Adelaafrsc was nooit verder gekomen dan I me bij de Europese kampioenscha igg in Madrid. Lyon en vorig jajj ti Ludwigshafen. Ditmaal was hi en ter ontstuitbaar, extra geïnspijie i door de afwezigheid van de Rui fe bolo Neyaradze, die hem bij w gelegenheden de baas was gebl in Adelaar won in zijn poule vo ids Zweed Ulf Ekberger en de Roe ort loan Arsenoiu. In de halve eindeer tegen de Europese titelhouder ani Luc Rouge en in de finale tegfo-d Hongaar Imre Varga was hij Er klasse apart. De Fransman lagidc twee minuten onbeweeglijk iniet houdgreep. In de finale had Ad ek nauwelijks meer tijd nodig om 1 ite via een verwurging zijn illusi an ontnemen. ier: Si) ke door Onno Zeisman DEN HAAG Na de matige verrichtingen van de afgelopen week heeft Klein Zwitserland nu iets meer afstand genomen op de weg naar een nieuwe landstitel. Zelf wonnen de Hagenaars met 2-0 van Schaerweyde in een wedstrijd waarin de zege niet zo moeilijk tot stand kwam. maar de tegenvaller was dat na Ties Kruize ook zijn broer Hans werd uitgeschakeld wegens een blessure. De eerste treffer kwam vrij snel na het begin dankzij een uitstekend in geslagen strafcorner van Edo Buma, die van de voet van Maarten Sikking in het doel ging. Buma. met het oog op de Europa-cup terug gekomen, speelde verder een voortreffelijke partij. Na de rust gaf Wouter Kan een prachtige voorzet over rechts, die Borstlap subliem insloeg. Omdat Klein Zwitserland zuinig moet zijn op zijn spelers wisselde coach Bel- laart kort daarna Kan In voor Vrede- goor. Belangrijk voor Klein Zwitserland was dat de weergaloze opmars van HGC opeens een einde kreeg. HGC verloor met 0-1 van Amsterdam, na een omstreden doelpunt van Peter van der Horst en is nu met vier punten achterstand kansloos. Am sterdam heeft de tweede plaats over genomen, maar kan met drie punten verschil ook slechts weinig illusie koesteren nu er nog slechts drie wed strijden te spelen zijn. De laatste wedstrijd van de competitie Amster dam-Klein Zwitserland kan immers al zonder betekenis zijn. In de halve competitie om het land skampioenschap bij de dames blijft Were Di ongeslagen, maar de lastig ste rivalen wachten nog. Amsterdam en HGC volgen op slechts één punt. Alleen EMHC verloor enig terrein wegens een gelijk spel tegen GHBS. DAMES. LANDSKAMPIOENSCHAP; HGC- GrotvStuds 2-1. Were Di-Upward 1-0. Nijmegen- Amsterdam 0-2. OHB8-EMHC 0-0. Were Di Amsterdam HGC EMHC GHBS Gron. Stud. 4 4 0 8 10- 3 4 3 1 7 10- I 4 3 1 0 7 5-2 4 2 2 0 C 7-1 4 0 2 2 2 2-4 4 1 2 2 2 0-4 4 0 0 4 0 2-11 4 0 0 4 0 3-13 HEREN HOOFDKLASSE: HCKZ-Schaerwelj- de 2-0. Kampong-Victoria 2 0. Amsterdam-HOC 1-0. Lann'-Gron Stud 1-1. Bloemendaal-Tilbprg 0-1 HKC Amsterdam HGC Kampong Bloemendaal Tilburg Or Zwart Sehaerweyde Hattem Gron. Sluds. Victoria 19 15 2 2 32 (8-21 19 13 3 3 29 48-27 19 13 2 13 40-20 It II 3 5 25 38-21 I* >4 I 22 SO-43 19 9 1 9 19 44-47 18 7 3 8 17 29-40 19 3 9 7 15 29-37 19 4 5 10 13 31-45 18 3 4 II 10 l(-42 19 2 4 13 I 23-48 19 2 4 13 8 23-47 Doelman Pijpers van Amsterdam is gepasseerd door Fon' (rechts). De bal zal echter naast gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10