China tussen liefde en haat voor het kapitalisme Zware nederlaag voor Britse neo-fascisten Breznjew in Bonn: stop wapenwedloop Boek over Biko verboden Geen akkoord VN-macht en PLO Breznjew laat anderen voor zich roken Sanjay Gandhi opgebracht Franse luchtmacht bestookt Polisario Gevangenen in Brazilië in hongerstaking Ambassade Tsjaad in Moskou bezet Hoea schudt aan de stoel van Teng -Ig ZATERDAG 6 MEI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet LONDEN (Reuter, UPI) Het Britse neo-fascistische Nationale Front heeft gisteren bij plaatselijke verkiezingen een gevoelige nederlaag geleden. Ondanks een grootscheepse campagne om in de plaatselijke besturen vaste voet te krijgen werd geen van de 601 kandidaten van het Front gekozen. De resultaten van de donderdag ge houden verkiezingen vertoonden een verschuiving naar de conservatieve partij. De sociaal-democratische re geringspartij van premier James Callaghan verloor terrein, maar in mindere mate dan was voorspeld. Het verging de Labourpartij het slechtst in Londen, waar zij in drie kiesdistricten de meerderheid aan de conservatieven verloor. In de hoofdstad beheersen de conservatie ven nu 17 en de socialisten 14 ge meenten, terwijl in een gemeente beide partijen elkaar in evenwicht houden Buiten Londen deden de socialisten het beter. Zij slaagden enn Manchester te behouden, terwijl ze ook in Liverpool goed stand hielden. In totaal hebben de conservatieven 141 zetels gewonnen en 87 verloren. De Labourpartij won er 82 en verloor er 107. Het waren de laatste verkiezingen voordat de kiezers naar de stembus geroepen worden om een nieuw La gerhuis (Tweede Kamer) te kiezen. Dat moet binnen 17 maanden gebeu ren, maar algemeen wordt aangeno men dat premier Callaghan voor ok tober verkiezingen zal uitschrijven. De uitslag van de verkiezingen van donderdag gaf volgens waarnemers geen duidelijke aanwijzing over het verloop van de komende Lagerhuis verkiezingen (al zinspeelde men daar gisteren in conservatieve kring wel BONN (Reuter, UPI, AP) President en partijleider Leonid Beznjew van de Sowjet-Unie heeft gisteren opgeroepen tot beëindiging van de wapenwedloop tussen Oost en West. Gebeurt dat niet dan kan de wereld geconfronteerd worden met een kernoorlog. Breznjew sprak op de tweede dag van zijn vierdaags bezoek aan West- Duitsland geruime tijd met de Bond skanselier Helmut Schmidt. Mede werkers van de partijleider zeiden dat Breznjew de ontwapening als „het meest dringend politieke vraag stuk" in de wereld beschouwde. De Russische leider herhaalde zijn aanbod om in een wederzijds ver drag af te zien van de produktie van de neutronenbom. (Waarnemers vra gen zich af of de Sowjet-Unie wel eens zo ver is dat ze neutronenbom men kanproduceren). De Ameri kaanse president, Jimmy Carter had al eerder op dit aanbod gereageerd. LONDEN (AP) Bijna alle 200 poli tieke gevangenen in Brazilië zijn sinds drie weken in hongerstaking uit protest tegen de voortzetting van de eenzame opsluiting van twee tot levenslang veroordeelden. Dit is in Londen bekend gemaakt door Am nesty International. De organisatie, die opkomt voor de mensenrechten in de hele wereld, heeft de Braziliaanse president Er nesto Geisel voor de tweede keer een telegram gezonden met het verzoek om alles in het werk te stellen om een einde te maken aan de honger staking. Amnesty zegt dat de actie begonnen is in de gevangenis van Itamaraca in de provincie Bernambuco, waar twee gevangenen al sinds 1975 in volledige afzondering opgesloten zit ten. Vijftien gevangenen daar, waar onder ook de twee in eenzame op sluiting, zijn inmiddels getranspor teerd naar een militair hospitaal. Ze weigeren medische behandeling en nemen alleen water en suiker aan, aldus Amnesty. op), behalve dan dat de kiezers het Nationale Front beslist hebben afge wezen. De campagne van het Front tegen de gekleurde immigranten heeft tot enkele felle straatgevech ten geleid. De kwestie van het immi gratiebeleid heeft eveneens beroe ring gebracht in de grote partijen Meer nieuws over de Britse politieke situatie staat op pag. 25. BONN (Reuter. UPI) De Sowjet-Russische partijleider en presi dent Leonid Breznjew. eens een verwoed kettingroker, heeft het roken er aan gegeven om fit te blijven, zo zei gisteren één van zijn medewerkers. Dat de man er grote moeite mee heeft mag blijken uit het volgende voorval: tijdens de besprekingen met de Westduit- se Bondskanselier Helmut Schmidt sprak Breznjew een van zijn lijfwachten aan, die prompt een sigaret aan stak en begon te roken. Op Breznjews gezicht verscheen volgens de overlevering een trek van voldoening en een tolk uit het gezelschap verklaarde. „Meneer Breznjew is met het roken gestopt maar hij inhaleert graag als iemand anders rookt". Volgens Carter had het aanbod van Breznjew geen enkele betekenis om dat het neutronenwapen speciaal is ontworpen om een Russische tan- kaanvaJ in Europa te stuiten en de Russen geen aanleiding hebben om dit wapen te produceren en eventu eel te gebruiken. Naast besprekingen over een weder zijdse vermindering van troepen in Europa (MBFR in Wenen) en over de Russische strategische wapens is er gisteren ook gepraat over de kwes- tie-Berlijn. Woordvoerder van Hel mut Schmidt, Klaus Boelling zei dat er wat betreft Berlijn vooruitgang was geboekt. Maar de woordvoerder van Breznjew, Samyatin, zei dat de Sowjets weliswaar geen moeilijkhe den over West-Berlijn willen, maar dat zij de aanwezigheid van West- duitse regeringsinstanties in West- Berlijn niet zullen accepteren. In het verdrag van 1971 tussen de vier geallieerden van de Tweede We reldoorlog, de Verenigde Staten, En geland. Frankrijk en de Sowjet-Unie, werd overeengekomen dat West- Duitsland haar banden met West- Berlijn mocht uitbreiden. Volgens de Sowjet-Unie echter zijn de activitei ten van de Westduitse regering in West-Berlijn volgens deze overeen komst niet gewettigd. Over Berlijn werd ook gesproken door de Russische minister van buitenland se zaken, Andrej Gromiko en zijn Westduitse collega Hans Dietrich Gen- scher. In zijn toespraak legde Brezn jew ook veel nadruk op de economi sche banden tussen beide landen. Hij en Schmidt gaan vandaag een verdrag tot economische samenwerking teke nen. De besprekingen vonden gisteren plaats in een zwaar bewaakt kasteel op 50 km buiten Bonn. Naar aanleiding van het Russische be zoek heeft de vereniging ter beharti ging van mensenrechten in Bonn een vergadering belegd waarin besloten werd een fonds te stichten om de dissi denten in de Sowjet-Unie bij te staan. Ook hebben 155 journalisten in een petitie gevraagd aan Breznjew zeven Russische collega's vrij te laten die om politieke redenen in de gevangenis zit ten. NEW DELHI (Reuter. AP) Het Indiase hooggerechtshof heeft giste ren gelast dat Sanjay Gandhi, in hech tenis wordt genomen. Hij heeft vol gens het hof getuigen a charge in een van de processen die tegen hem wor den gevoerd trachten te beïnvloeden. Hel hof verklaarde gisteren dat Sabjay Gandhi een maand hechtenis moet krijgen omdat hij misbruik heeft gemaakt van zijn vrijheid door „te pogen getuigen om te kopen". Daarom heeft hij zijn recht om op vrijejvoeten te blijven verspeeld". Op de foto wordt Sanjay (links) naar de gevangenis ge bracht. KAAPSTAD (AFP/Reuter) Zuid-Afrika heeft het boek ver boden dat de gewezen hoofdre dacteur Donald Woods over de zwarte leider Steve Biko heeft geschreven. Het boek gaat over de vriendschap tussen Biko en Woods, en over de verdachte omstandigheden waaron der hij na verhoor door de veilig heidspolitie overleed. Woods zag zich eind vorig jaar gedwongen uit te wijken naar Groot-Brittannië. De onder-directeur van het zwarte Zuidafrikaanse blad The Voice, Za- charia Mofokeng. is gisteren aange houden. Volgens hoofdredacteur Ntoela heeft de arrestatie niets te maken met The Voice, dat door de Zuidafrikaanse raad van kerken wordt uitgegeven. Portugese munt gedevalueerd LISSABON De Portugese escudo is vrijdag met 6,1 procent gedevalu eerd De devaluatie is een van de voor waarden waaraan Portugal heeft moeten voldoen om een krediet van vijftig miljoen dollar van het inter nationale Monetaire Fonds (IMF) te krijgen. De wisselmarkt in Lissabon blijft gesloten tot de centrale bank nieuwe officiële koersen heeft be kend gemaakt. Zegslieden menen dat de in hechte nisneming wel alles van doen heeft met arrestatie van leiders van de nieuwe partij AZAPO, die het afgelo pen weekeinde werd opgericht. Voor zitter Ismael Mkhabela en secretaris Lybon Mabasa werden uit hun hui zen in de zwarte woonstand Soweto gehaald. Zij zouden binnenkort een betoging hebben willen houden om aan te tonen hoe groot hun aanhang is. De AZAPO is een wettige voortzet ting van de verboden Zwarte Be wustzijnsbeweging. De voorzitter van het Comité van tien in Soweto, Nthato Motlana, zei dat de Zuidafri kaanse regering de leiders van AZA PO heeft laten oppakken, zonder hun eerst de kans te geven te tonen wat AZAPO wil. PARIJS NOUAKCHOTT (Reuter. AP) Franse Jaguar- jachtvliegtuigen hebben giste ren een aanval uitgevoerd op de verzetsbeweging Polisario in de West-Sahara. Tientallen guerrillastrijders werden daar bij gedood. De West-Sahara was vroeger Spaans bezit, en werd na het terugtrekken van Spanje opgedeeld tussen Marok ko en Mauretanië. De bevrijdingsbe weging Polisario verzet zich hierte gen en strijdt met Algerijnse steun voor onafhankelijkheid. De guerrillastrijders waren in een kolonne van ongeveer vijftig auto's op weg naar 's werelds grootste open ijzermijn in Zouerata, waar meer dan tweehonderd Fransen werken. Zij zouden erop vertrouwd hebben dat de Jaguars waren ingezet bij de strijd in het naburige Tsjaad. Dat vertrouwen werd hard de grond ingeboord door de plotselinge actie van de Franse straaljagers. Het was de eerste Franse ac.tie sinds decem ber. toen Jaguars werden ingezet om een einde te maken aan aanvallen van Polisario op Mauretanië. Ook toen waren de guerrillastrijders af komstig van bases in Algerije. Niet duidelijk is hoeveel luchtaan vallen de Franse toestellen hebben uitgevoerd. Sommige berichten spreken van slechts één actie, ande re van twee aanvallen in twee dagen waarbij een Franse Jaguar een nood landing zou hebben moeten maken. De ijzermijn Zouerare is een geliefd doelwit voor Polisario: de mijn is van levensbelang voor de economie van Mauretanië. dat er 80 procent van de f uitvoerinkomsten mee verdient. Ook in Tsjaad De luchtaanvallen volgen op toezeg- r gingen van Parijs dat het vroegere Afrikaanse koloniën zal bijstaan bij het afslaan van aanvallen van bui- tenaf Dat geldt ook voor Tsjaad, waar eerf burgeroorlog woedt tussen rege- ringsgezinde troepen en de bevrij- dingsbeweging Frolinat. die steun krijgt van Libië. In de afgelopen da- J gen zijn nog eens tweehonderd Fran-s» se mariniers naar Tsjaad gestuurdr» waarmee het aantal Franse militai-"* ren daar op 1700 man is gekomen. Tsjadische studenten hebben giste- ren in Moskou de ambassade var*» hun land bezet, uit protest tegen dé-* Franse aanwezigheid De dertig be-^J zetters zeiden het bevrijdingsfront— Frolinat te steunen, en uitten kritiek^- op het bewind van president Mal.' loum. De waarnemend ambassadeur en vijf stafleden werden door de stu-^ denten vastgehouden, maar de waar-;* nemer liet weten niet de steun van de politie te zullen inroepen De stu-^ denten wilden hen pas vrijlaten als. zij antwoord hadden gekregen op- een telegram dat zij naar de regering^ in Tsjaad hadden gestuurd BEIROET (Reuter, UPI) De Palestijnse leider Jasser Arafat en* de commandant van de vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon. Emmanuel Erskine, zijn het niet eens kunnen worden over de wijze waarop nieuwe gevechten in het zuiden van. Libanon moeten worden voorkomen. Dit hebben betrouwbare bronnen in Beiroet gisteren medegedeeld. Arafat en Erskine zijn gisteren na meer dan twee uur praten zonder overeenstemming uiteen gegaan. -» De besprekingen waren nodig nadat afgelopen dinsdag drie soldaten van de VN-vredesmacht om het leven kwamen bij felle gevechten met link se guerrillastrijders. Ook gisteren werd een soldaat van de vredes macht gedood en werd een andere zwaar gewond. Het gebeurde in de omgeving van Tyrus, toen er in het hoofdkwartier van het bataljon van beide mannen een bom ontplofte. Volgens de bronnen in Beiroet zijn Arafat en Erskine er niet in geslaagd de grote kloof te overbruggen tussen de meningen van de Palestijnen en die van de VN over de rol die de vredesmacht moet vervullen. Arafat zou het standpunt van de PLO heb ben herhaald dat het de taak van de vredesmacht is toezicht te houden op de terugtrekking van de Israëli's uit geheel Libanon. De VN meent dat de vredesmacht ook moet voorko men dat er bewegingen zijn van ge wapende eenheden over de bestandslijn in Zuid-Libanon. dus ook van Palestijnse commando's. „Het verzoenen van deze standpun ten lijkt op het in een cirkel blijven ronddraaien zo merkte een Pales tijnse woordvoerder op. „Tot nu toe is er geen teken van succes te ver wachten". Overigens verklaarde ge neraal Erskine na afloop van het gesprek met Arafat dat „praktische maatregelen zijn getroffen om in de toekomst botsingen tussen het vre- desleger van de VN en gewapende elementen in het zuiden van Liba non te voorkomen Hij zweeg verder over de inhoud van de maatregelen Wel zei hij nog dat het VN-legerzich met alle noodzakelijke middelen zal verdedigen Lijmpoging Inmiddels is de Soedanese president Jaafar Nimeiri gisteren in Damascus aangekomen, waar hij een gesprek heeft gehad met de Syrische presi dent Hafez Assad. Nimeiri kwam uit Caliro en heeft president Sadat in zijn vredesinitiatieven ten opzichte van Israël gesteund. Hij is in Damas cus om de breuk in de Arabische wereld, ontstaan door Sadats optre den. te helen. Maar nog voor Nimeiri met Assad gepraat had. zei de Syri sche minister van voorlichting. Ah»* med Iskander. dat de lijmpoging van. de Soedanees „gedoemd is te mis lukken". Een herstel is alleen moge-' lijk wanneer Sadat openlijk zijn een zijdige vredesbesprekingen met Is raël zou opgeven, aldus deze man. „Het contact tussen Caïro en Tel Aviv moet verbroken worden, voor dat de wegen zich heropenen tussen Egypte en de rest van de Arabische wereld." aldus Iskander. Sadat heeft gezegd dat hij bereid is de betrekkingen te herstellen zodr^, Syrië. Libië. Irak. Algerije en Zuidn Jemen ermee ophouden Egypte t^ „beledigen". oe door Victor Zorza Het herstel van het kapitalisme in China is onderwerp van een politiek twistgesprek in de leiding van de Volksrepubliek geworden. Vice-premier Teng Hsiao-ping, die het belangrijkste trekpaard van het programma ter modernisering van China is, vond het nodig om de „absurde bewering" tegen te spreken dat de modernisering van het land tot het herstel van het kapitalisme zou leiden. Teng meende dat dit was beweerd door de radicalen die uit de leiding werden verwij derd na de dood van Mao. Uit een toe spraak van partijvoorzitter Hoea Kwo- feng van verleden maand valt echter af te leiden dat ook hij twijfels heeft over som mige van de moderniseringsplannen en dat Teng in feit Hoea van repliek diende. Zowel Hoea als Teng spraken de rituele veroordelingen uit van de radicale „bende van vier" die verplicht onderdeel zijn ge worden van elke in China te houden toe spraak. Hoea wist dit echter op een manier te doen die een aantal van de beschuldi gingen van de radicalen tegen Teng deed herleven. Een van hun grootste klachten was. dat Tengs streven naar handel en contacten met het westen tot een kapita listische slavernij van China zou kunnen leiden. Teng reageerde vroeger hierop met het argument dat zonder handel en derge lijke contacten het moderniseringspro gramma weinig kans van slagen had. Hoea heeft nu besloten om Teng te antwoorden, natuurlijk zonder hem bij naam te noe men. in bijna dezelfde bewoordingen die eens door de radicalen tegen Teng werden gebruikt. Slaafs Hoea zei dat „wij altijd gekant waren tegen de slaafse filosofie die stelt dat alles uit het buitenland goed is en niets uit China iets waard is". Ook citeerde hij de radicalen toen hij degenen veroordeelde die „geloven dat zelfs de maan er beter uit ziet boven buitenlandse gebieden en dat China alleen maar kan kruipen aan het sleeptouw van andere landen". Net als de radicalen appelleerde Hoea aan het natio nale gevoel in China. „Wij Chinezen heb ben een kop en twee handen net als de anderen en wij zijn niet dommer dan zij." In tegenstelling tot wat de radicalen vroe ger zeiden zei Hoea niet dat China met het Westen moet breken. Hij was volledig voorstander van het leren van het Westen zo lang dit „kritisch en analytisch" wordt gedaan. Hij stond er op dat China in dit proces zijn „onafhankelijkheid en het be trouwen op eigen kracht" omhoog moet houden. Teng antwoordde misschien Hoea, toen hij zei dat China „natuurlijk" een beleid van onafhankelijkheid en vertrouwen op eigen kracht moet voeren, „maar dat onafhanke lijkheid niet het sluiten van de deur naar de wereld betekent. Ook betekent het ver trouwen op eigen kracht niet het voeren van een blinde oppositie tegen alles wat vreemd is". Op het eerste gezicht lijken Hoea en Teng het over het leren van ande re landen eens te zijn. maar de manier waarop zij hun argumenten naar voren brengen doet vermoeden dat Teng veel verder wil gaan in het open stellen van Links vice-premier Teng en rechts partijvoorzitter Hoea China naar het Westen toe. terwijl Hoea bang is dat een grote opening het commu nistische systeem in gevaar zal brengen. Materiële prikkels Hoea is ook volledig voorstander van mo dernisering Maar hij suggereert dat de technocraat Teng zo vooringenomen is met de snelle modernisering van China, ongeacht de politiek en de ideologie, dat hij een bedreiging vormt voor de overle ving van het socialisme. Deze bedreiging gaat niet alleen schuil in Tengs overtuiging dat China alles moet krijgen van het Westen wat het kan krij gen op het gebied van technologie en indu striële kennis, maar ook in zijn andere opvattingen. Zo gelooft hij bijvoorbeeld dat de economie hervormd moet worden in de zin dat volledig rekening wordt gehou den met de behoefte aan materiële prik kels voor zowel individuele arbeiders als bedrijven Een onnodige nadruk op mate riële prikkels werd altijd door communis ten beschouwd als een afwijking die recht streeks terug zou kunnen voeren naar het kapitalisme. In Tito's Joegoslavië is dit het meest volledig tot zijn recht gekomen, en Teng heeft onlags een delegatie naar Bel grado gestuurd om het Joegoslavische sys teem te bestuderen. Tegen deze achtergrond moet Hoea's toe spraak worden gelezen waarin hij erop staat dat „wat wij willen is socialistische modernisatie" en niet de kapitalistische of revisionistische variant die. zo zinspeelde hij. door bepaalde mensen in China wordt nagestreefd. Dit bracht hem er toe om te benadrukken dat het „socialisme de enige weg is voor China", waarbij het net was alsof hij antwoordde aan degenen die met hun voorstelllen een andere uitweg aanwij zen. Om modernisering te bewerkstelligen, aldus Hoea. is het noodzakelijk om de revolutie voort te zetten en dit betekent „vasthouden aan de socialistische weg." Hij benadrukte dat „alleen door het be houd van de socialistische revolutie" de modernisering zal kunnen worden bevor derd. Getuigenis of aanval Was dit een eenvoudige getuigenis van zijn socialistische geloof of was het een aanval op zijn revisionistische collega's binnen de leiding? Het antwoord wordt aangedragen door het Volksdagblad dat in een common taar op Hoea's toespraak geen twijfel liet bestaan over de ongerustheid waarmee sommige leden van de leiding Tengs ver nieuwingen beschouwen. „Wij moeten vasthouden aan de socialistische weg" al dus het Volksdagblad want het „afdwalen zal het einde van de partij en van de staat inluiden". De krant blies ook nieuw leven in de terminologie van de bende van vier door te stellen dat het afdwalen China zou reduceren tot „een kolonie of een semi- kolonie van de sociaal-imperialisten en de imperialisten De meningsverschillen tussen Hoea en Teng kwamen het meest duidelijk naar voren in de toespraken die zij hielden voor de nationale wetenschapsconferentie die onlangs in Peking werd gehouden om het moderniseringsprogramma te stimuleren. Teng nam het revisionistische standpunt in. dat China alles moet doen om een kleine groep begaafde intellectuelen aan te moedigen om de meest snelle ontwikke ling van de wetenschap te bevorderen. Hoea daarentegen stond erop dat alleen de meest brede basis onder het volk tot een dergelijk resultaat zou leiden. Teng bena drukte de noodzaak om de wetenschap pers van de bevoogding door de partij te vrijwaren, terwijl Hoea het accent legde op de rol van de partij bij de bevordering van de vooruitgang op het gebied van de we tenschap. Terwijl de discussie in Peking misschien alleen tussen de regels van de Chinese pers ontdekt kan worden (net als de discussie tussen de linkse radicalen en de rechtse gematigden voor de dood van Maoi. zijn de zaken die worden besproken net zo belang rijk als de onderwerpen In de vroegere strijd. De nederlaag van de linkse extre misten. vertegenwoordigd door de bende van vier. betekent niet dat links als zoda nig als politieke kracht niet meer bestaat. Hoea staat zeker links van Teng en de discussie tussen hen wordt in termen van links en rechts gevoerd. Teng weet dat hij op 74-jarige leeftijd het snel moet winnen, willen zijn opvattingen zich goed genoeg hebben Ingeburgerd om een kans te heb ben om hem te overleven Als hij niet snel wint zou de strijd in de openbaarheid kunnen komen, zoals gebeurde na de dood van Mao.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7