Systematisch stoken een handicap Modellen van Club van Rome ondeugdelijk Werknemers krijgen inketbakkerij niet Bührmann: nog winst op oud papier Hulpplannen voor visserij liggen al op tafel Üaijenhoff: persoonlijke kritiek raakt mij alleen als bedrijf in geding is »raiedingsbonden betreuren ^spraak rechters Promovendus: „Meadows had kennelijk zelf onvoldoende inzicht" Haven van Londen neer faillissement olati tea an r Pieter van Lakerveld „Als wij in 1972 ons saneringsplan hadden (voerd. dan zouden wij, over de laatste jaren gerekend, chien met een geringere vermindering van de arbeids- tsen hebben kunnen volstaan dan nu. Het is net als bij het ellen van een operatie: dat maakt de ingreep voor de ént alleen maar zwaarder." [het woord is jhr. G. Kraijen- de scheidende voorzitter van kad van bestuur van Akzo. Hij bert op een opmerking, dat S wel van een „salamipolitiek" huldigd is. Een hele serie sane- fn en iedere keer moest er weer ilakje van de worst af. Kraijen- laten we even in het verleden jan. Wij zijn de eerste keer én totaalplan gekomen. En u j wat daarvan terecht is geko- steujin 1972. Als men er ons nu van huldigt iedere keer opnieuw en sanering te komen, dan zeg heeft ons daartoe gedwon- Als ik opnieuw mocht begin- [zou ik het zeker niet allemaal doen. Wel zou ik willen pro- het zwakke deel van Akzo er af te bouwen en het sterke [sneller uit te bouwen. Igens mogen we niet vergeten r(,de wereldeconomie ook niet t meegezeten. En als we dan jdat geachte instituten als de de wereldeconomie volko- j verkeerd kunnen inschatten, s het voorspelbaar dat bedrij ver ook wel eens naast zitten mn prognoses. Wat nu gebeurt indig. Wij willen ook wel meer ifcteren. Maar de ruimte daar- verliezen we naarmate we lan- i de rode cijfers blijven. )rak over snel saneren. Zou een Del mogelijke uitvoering van de jige saneringen dan nog arbeids- Ijthjtsen kunnen redden? nzicf igrijljenhoff: De ingrepen waarover bverleg is met de verschillende jners. zijn noodzakelijke stap- i Als de wereldeconomie nu t. anders dan de voorspellingen. Itief uitpakt, dan sluit ik niet dat wij bij Akzo sneller aan de naafikant terechtkomen. Maar op ogenblik is onze concurrentie- |tie niet sterk. tbt bij de saneringen veel met de aonden te maken gehad. Is er na TT*, met ondermeer de bezcttings- V.^ jn Breda een ontwikkeling ge- »m st in de relatie Akzo-bonden? Is ps van vertrouwen gegroeid? lijenhoff: Het moet van twee pten komen. Van onze kant is er fa duidelijk het besef dat je erg i informatie moet geven, veel er dan we vroeger gewend zijn feest: dit om de andere partij juiste inzicht te geven, bij die ere partij heeft het geruime tijd eer ze die informatie als fouwbaar hadden aanvaard. Nu heb ik toch wel de indruk dat dit leerproces in volle gang is. Met an dere woorden: dat de vakbonden op door ons verstrekte feiten aan kunnen en dat wij er op kunnen vertrouwen dat de informatie op de juiste wijze wordt bekeken. Ik heb sterk de indruk dat we op het goede pad zijn. Betekent dat bij u ook meer begrip voor het standpunt van de bonden? Kraijenhoff: Niet zo zeer begrip, het is meer een kwestie van ver trouwen. Als dat bestaat is het niet zo n probleem dat je het niet met elkaar eens bent. Het enige wat wij vragen is het op eerlijke wijze met elkaar spreken en te weten waar het nee werkelijke nee is en het ja werkelijk ja. In een rede, twee jaar geleden in Sankt Gallen, hebt u gezegd: de maatschappelijke ontwikkeling dwingt ons tot het bewust hanteren van een strategie. Niet alleen ten opzichte van de vakbonden maar ook tegenover consumenten, overheid, omwonenden van fabrieken, pers, politici, etc. Hebt u daar wat mee bereikt? Kraijenhoff. Die strategie houdt in dat we laten zien waar we mee bezig zijn. Daarbij hoort een ver trouwensbasis. Je kunt net zoveel communiceren als je wilt, als de andere partij dat niet opneemt, be reik je niets. Ik dacht dat er wel iets gebeurd was. al kan Akzo niet in zijn eentje wat bereiken. Een punt hierbij is dat men moet gaan inzien dat de groei voorbij is. Het slikken van een vervelende boodschap duurt een tijd. Maar het begrip wint veld dat we ons anders moeten opstellen, ook bij de vak bonden breekt het inzicht door dat er bij Akzo wat moet gebeuren. Iets nieuws te beginnen is natuur lijk altijd leuker dan iets ouds te moeten terugbrengen. Dat de bon den daar problemen mee hebben, dat begrijp ik best. Maar zij dienen toch ook de belangen van de werk nemers door overtuigd van de juistheid van bepaalde maatrege len daaraan mee te werken. Er zullen helaas wel wat mensen het slachtoffer worden van sanerings maatregelen. Maar tegelijkertijd gebeurt dat in het belang van de werkgelegenheid van veel grotere aantallen. Jhr. G. Kraijenhoff Uw strategie heeft ook te maken met het ondernemersklimaat. U reageer de een keer samen met twee colle ga's uit de raad van bestuur op een uitspraak op de televisie van de toen malige premier Den Uyl en u was ook medeondertekenaar van de des tijds befaamde brief van negen 'on dernemers. Wat vindt u van het on dernemingsklimaat? Kraijenhoff: In het klimaat onder scheidt je het weer en de sfeer. Het weer is somberder geworden maar dat hebben we nog niet helemaal in de hand. Bij die sfeer kom ik weer terug op dat vertrouwen. Bij die reactie op die TV-uitzending speel de dat wij als Akzo zeer persoonlijk op de hak werden genomen en dan vind ik. ook tegenover je eigen mensen, dat je ook voor hen op komt. Net zoals je opkomt voor je familie. Wat die sfeer in groter verband betreft: Wij verlangen alleen dat er realiteitszin komt voor wat kan en niet kan. En dat er bij de strijd tussen de verschillende belangheb benden toch nog zoiets is als een scheidsrechter: de overheid. Die moet ons allen binnen de spelregels houden. Dat is geen pleidooi voor een geleide economie. Het gaat om een arbiter die opkomt voor het algemeen belang en dat kan best eens strijdig zijn met ofwel het on- dernemingsbelang of het vak- bondsbelang. Maar in een wetsontwerp als bij voorbeeld dat van de wet op de Inves teringsrekening (WIR) gaat de over heid toch verder dan een scheids- rechtersfunctie? Kraijenhoff. Die WIR is dan een onderdeel van de spelregels. De overheid zou zich met enige be scheidenheid moeten opstellen en spelregels moeten vastleggen met erkenning van alle consequenties. Dat betekent: niet te hard reageren op geloei van het publiek door be paalde partijen tevreden te stellen. Nee. je moet er van uitgaan dat de overheid het algemeen belang dient. Zij moet tegenstrijdige be langen zodanig coördineren dat er een evenwichtig geheel ontstaat Kijk. iedereen pikt natuurlijk een stukje uit de totale problematiek zonder op de gevolgen links en rechts te letten. We werken er zelf hard aan mee om die overheid te beïnvloeden door te veel aandacht aan bepaalde deelbelangen te schenken In dit verband nog een vraag over dat ondernemingsklimaat. Als onderne mers zeggen ook in het buitenland dat ons ondernemingsklimaat slecht is. veroorzaakt dat dan geen boemerangeffect? Als geklaagd wordt over afnemende buitenlandse investeringen, zijn de ondernemers daar dan ook niet zelf debet aan? Kraijenhoff: Ik geloof dat dit erg overtrokken wordt. Wie hier wil in vesteren laat zich niet leiden door opmerkingen van individuen. Men bekijkt objectieve criteria, hoe zijn de arbeidsverhoudingen, hoe is de afzetmarkt, wat zijn de exportkan sen. Ik geloof dat mensen die zeg gen: „jullie verknollen het" eens bij zichzelf te rade moeten gaan en zich moeten afvragen welke posi tieve aspecten zij naar voren willen brengen. Wij als Akzo willen niets liever dan buitenlandse investeer ders zodat de mensen voor wie wij geen werk meer hebben, elders aan de slag kunnen. Ons belang is dat het investeringsklimaat het beste is van Europa. Luisteren ze in het buitenland dan helemaal niet naar klagende onder nemers? Kraijenhoff. Er wordt veel meer aandacht besteed aan een minister dan aan een man van het bedrijf. Vele publieke figuren hebben zich op een onaardige, soms zelfs ver nietigende manier over het be drijfsleven uitgelaten. Dat ontgaat ze in het buitenland niet. In het buitenland ziet men de regering als de werkelijke spreekbuis. Dus ik draai het om: Als politici hier kriti sche uitlatingen plegen over multi nationals, dan moeten we niét ver baasd zijn. dat men over de grens zegt: „heren, jullie verknoeien het ondernemingsklimaat." Onderdeel van dat ondernemingskli maat is de ondernemer zelf. Die wordt door sommigen als een schurk aangeduid. Hoe ervaart u dat? Kraijenhoff: Op ieder gebied zijn er een aantal rakkers. Het gaat niet om de ondernemer, de vakbonds man. de artiest of de beroepsvoet baller. Dat zijn voor het grootste deel fatsoenlijke mensen, die hun best doen. Het gevaar in onze maatschappij is echter, dat we zo gauw een etiket op iemand plakken. Maar u trekt het zich niet zelf aan? Kraijenhoff: Niet als een of andere Jonkheer Gualtherus Kraijenhoff werd in 1922 m Utrecht geboren Hi| ontving zijn schoolopleiding in Zwitserland en trad in 1941 in Engeland in dienst van de Royal Air Force Van 1942 tot 1947 was hi| onder meer als piloot bi| de R A F werkzaam In het laatste jaar trad hij in dienst bij de farmaceutische industrie Organon in Oss bij welke onderneming de Heer Kraijenhoff in 1957 directeur werd In 1959 werd hij lid en vier jaar later voorzitter van de raad van bestuur van de Koninklijke Zwanenberg-Organon. Na de fusie van Zwanenberg-Organon met .Koninklijke Zout-Ketjen werd hij in 1967 lid en in 69 voorzitter van deze combinatie (KZO) Na het samengaan van KZO en AKU in 1969 tot Akzo werd de heer Kraijenhoff plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur en in 71 voorzitter Al bij het aanvaarden van de hoogste bestuursfunctie binnen het Akzo-con- cern (chemische vezels, chemische produkten, farmacie, wasmiddelen, soep etc.) heeft de heer Kraijenhoff gezegd deze post niet langer dan een jaar of zeven te zullen bezetten. Voor Akzo vond hij het niet juist dat de hoogste functie langer door één man bekleed zou worden en ook voor zich zelf vond hij dat niet goed De heer Krai|enhoff heeft woord gehouden, re den waarom hij reeds nu. op zijn 55e vertrekt. De band met Akzo bli|ft echter behouden, want het is de bedoeling dat hij op de jaarvergadering van aandeel houders. op 10 mei. tot commissaris wordt benoemd Het voorzitterschap van de raad van bestuur vergde van de heer Kraijenhoff zes lange dagen per week De zaterdag besteedde hij vaak aan zijn Rode Kruis- activiteiten. maar op zondag was het na de kerkgang en de actualiteiten op de radio rond één uur weer rapporten lezen geblazen De scheidende Akzo-president hoopt nu de tijd te hebben eens iets anders te lezen dan rapporten Verder zal hij waarschijnlijk meer tijd besteden aan het Rode Kruis De heer Kraijenhoff is sinds 1966 voorzitter van het Neder landse Rode Kruis De heer Kraijenhoff is, zoals zijn titel al zegt. van adel Heeft hij dat in zijn functie als voor- of nadeel ervaren7 Kraijenhoff: In de publiciteit is het soms een nadeel Een voordeel is dat je kritisch ten opzichte van |e zelf bent. want er wordt op je gelet onbekende wat zegt. Maar ik trek het me in zoverre aan als het in vloed heeft op onze onderneming Ik vind het vervelend als de onder neming in een verkeerd daglicht wordt gesteld, want dan worden we allemaal gepakt. Verder moet je je realiseren dat je in mijn soort func ties niet altijd populair kunt zijn en dat je niet alleen vrienden hebt. Vindt u dat de leiding van de grote onderneming genoeg waardering krijgt? Kraijenhoff: Wij zijn niet zo zeer uit op waardering. Maar ik geloof dat het systematisch in een onprettig daglicht stellen een handicap is bij ons werk en ook een handicap voor ons bedrijf. Omdat je je moet ver ontschuldigen voor je iets gaat doen. Zo in de geest van: „het spijt me ontzettend dat ik nu eenmaal geboren ben maar nu het feit er eenmaal is wil lk daarvan ook ge bruik maken. Akzo is trapsgewijze ontstaan door middel van een groot aantal fusies. Bij verschillende daarvan bent u be trokken geweest. Zegt u achteraf dat u die fusies hebt onderschat? Kraijenhoff: Inderdaad. Je onder schat vooral de traditie en de men taliteit. Naarmate het bedrijf ouder is, wordt verandering moeilijker. De tijd is er soms naar dat er veran derd moet worden maar in een fu sie is men dan te veel bezig met de verdediging van de oude mentali teit tegenover het andere bedrijf met de andere mentaliteit. Dat kan gevaarlijk zijn in een tijd met grote economische veranderingen. Het is niet zo dat wie midden in een fusie zit de ontwikkelingen buiten het bedrijf niet in de gaten heeft, men is geabsorbeerd door het naar el kaar toegroeien. Als we „verande ren" zeggen, bedoelen we vaak „voor anderen". De tijd die met dit alles gemoeid gaat. heb ik wel eens onderschat Fusies brengen ook personele pro blemen met zich mee. Hoc is dat gegaan en is Akzo mentaal wel over die fusies heen gegroeid? Zeggen ze bij de farmacie bijvoorbeeld niet: „waren die vezels, een grote verlies post er maar nooit bijgekomen? Kraijenhoff: Onze situatie met in krimpingen is afschuwelijk Maar zoals het hele personeel en ook het management zich heeft staande ge houden. dat is me enorm meegeval len. Iedereen vraagt zich natuurlijk wel eens af of die fusies zo verstan dig zijn geweest. Maar het is nog niet zo dat andere divisies dan de vezels gevaarlijk gekort zijn in hun mogelijkheden. Zeker is wel dat de huidige situatie nog eens een paar jaar mag duren. In het algemeen moet je zeggen: de geschiedenis van een bedrijf schrijf je niet in vijf of tien jaar maar in twintig of dertig jaar. Pas dan kan je beoordelen of een fusie goed ge weest is. Dat zie je aan al die onder nemingen die al heel lang geleden onder heel andere omstandigheden zijn samengegaan. De research- effecten bijvoorbeeld, dat duurt ze ker tien jaar voordat de gevolgen van de fusie zichtbaar worden. iLLE (ANP) De voedingsbonden FNV betreuren het dat ""Intonrechter in Zwolle geen mogelijkheden meer ziet om de leien van de Zwolse banketbakkerij Boom, die zijn onderge- ht in een houdstermaatschappij, over te dragen aan de yntig personeelsleden van de banketbakkerij, zo verklaarde voordvoerder van de bonden. AMSTERDAM Hoewel oud papier nauwelijks nog iets opbrengt, ver dient Bührmann-Tetterode er toch nog aan. zo staat in het jaarverslag Het gebruikte papier wordt voor een deel geëxporteerd, zelfs naar bijvoor beeld Zweden. Volgens drs A. W. Overwater, voor zitter van de raad van bestuur is er nog steeds sprake van een continue stroom oud papier die vooral via de huisvrouw gaat. Sommige gemeente besturen bevorderen dit omdat het goedkoper is dan afvoeren via huis vuil. De toenemende importen van papie ren voor de golfkartonindustrie en de nog kunstmatig met overheids steun in leven gehouden verouderde bedrijven staan echter de van zoveel betekenis geachte recycling van oud papier in de weg. Oud papier wordt lersoneel van het bedrijf wilde leheersvorm met een zo groot lijke zeggenschap voor alle ierners, maar bankinstellingen 'ra5 zich hierdoor afschrikken. 2ajbp ontstond een groeiende on- '2/neid onder het personeel. Het ndeel van hen liet de kanton- e g^r dan ook weten een over- It van de aandelen niet langer te vinden. Ook financiering enkele personeelsleden bood doordat zij te harde i stelden. Deze schoten bij de Ee personeelsleden in het ver- keelgat, aldus de woordvoer- Kierop waren zij niet meer be- hun vertrouwen aan de betrok- h te geven, ook niet toen er een ersmodel op tafel lag dat de dige zeggenschap van alle per- elsleden waarborgde. vorig jaar hielden de perso- lleden een aantal weken het be- J25|bezet. nadat hun eis om een rek te hebben met eigenaar-di- tur G. Boom was afgewezen. Zij ;ten hem een onverantwoorde- inancieel beleid te voeren. Met 2ou hij slecht hebben gelnves- en zou hij dure reisjes hebben akt naar WestrDuitsland, waar enkele omzet tegenover stond, personeel ontzegde de directeur de toegang tot het bedrijf. En- dagen na het begin van de be- h? eisten de personeelsleden een langere periode in „eigen be heer" heeft kunnen houden. Zij vinden het pijnlijk dat zij er niet in zijn geslaagd de overdracht tot een goed einde te brengen. Maar zij hebben alle begrip voor de houding van hun leden en zullen hen alle steun blijven geven, aldus de woord voerder. ADVERTENTIE bij Bührmann-Tetterode gebruikt voor de vervaardiging van sanitair- en crepepapier alsmede voor verpak kingsmaterialen. Drs. Overwater ziet echter in de toekomst nog wel moge lijkheden om deze grondstof ook toe te passen voor hoogwaardiger papier. Bührmann-Tetterode (handel in on dermeer papier, papierwaren, kar ton, speelgoed, machines en verpak kingsmateriaal. voorts uitgeverij) verwacht voor dit jaar goede resulta ten en vertrouwt ook op verdere groei. In 1977, toen het concern ver der spreidde zowel geografisch als naar activiteiten groeide de omzet tot 1,56 (1,37) miljard en de winst tot 38,9 (36,8) miljoen. De omzet kwam vorig jaar voor 43 procent uit het buitenland. Expansie door ver werving van andere bedrijven blijft erg belangrijk in het concernbeleid. Men wil zich nu ook in de VS gaan oriënteren ROBECO Onderhandelingen over de aankoop van een pakket onroerend goed van Blauwhoed (on derdeel van Pakhoed) zijn bijna rond. Dit pakket met een waarde van 240 miljoen dient volgens Ro- beco voor de oprichting van een on roerend goedfonds, dat binnen af zienbare tijd wordt gelanceerd. Blauwhoed heeft verder zijn aandeel in het beleggingsfonds Blauwfonds 2 verkocht aan Shell Pensioenfonds. Shell was de enige partner van Blauwhoed in Blauwfonds, dat een waarde heeft van 150 miljoen. Blauwhoed heeft nog 130 miljoen aan onroerend goed over. HUNTER DOUGLAS verwacht dit jaar gunstige resultaten. De winst daalde vorig jaar van 40,5 tot 34,6 miljoen maar dat had eenmalige oorzaken, aldus het verslag. De om zet groeide tot 992 (936) miljoen VOLVO het Zweedse autocon cern. zag de jaarwinst voor belasting zakken van 582 tot 351 miljoen kro nen (ca 175 miljoen). Voor dit jaar wordt een verbetering verwacht. De omzet steeg in 1977 van 15.7 tot 16,2 miljard kronen. BERGEN (NH) De eerste voorstellen om voor de tong- en scholvissers de door lage vangsthoeveelheden veroorzaakte moeilijkheden te verlichten, liggen bij minister Van der Stee op tafel. De minister wil echter ook nog bezien wat er voor de haringvisserij kan worden gedaan. Ir Th. Tienstra. directeur der visse rijen bij het ministerie van land bouw en visserij, vertelde dit giste ren tijdens de Visserijdagen in de Volkshogeschool te Bergen (NH). Tienstra achtte het niet onmogelijk, dat de tong- en scholquota, dit jaar drastisch verlaagd, volgend jaar weer wat omhoog zullen gaan. Voor haring, waarop momenteel in de Noordzee helemaal niet gevist mag worden, zouden de vangstmogelijk heden dit jaar nog wel eens verder verminderd kunnen worden, terwijl voor 1979 geen verhoging van de quota te verwachten valt. Regelin gen om de gevolgen daarvan op te vangen, kan Nederland (zolang er Van onze redacteur wetenschappen EINDHOVEN Het wiskundige model van de wereld waarmee Dennis Meadows in 1973 de „grenzen van de groei" aanzegde, deugde niet zo erg. En de manier waarop hij ermee omsprong in het spreekwoordelijk geworden eerste „Rapport aan de Club van Rome" deugde nog minder. Dat is in de eerste jaren na de publikatie al aangetoond, maar de zaak was belangrijk genoeg om helemaal netjes volledig uit te zoeken. jpVan directeur Boom dat hij alle leien aan hen zou overdragen fs te schrijnender" êns i e gedwongen afwezigheid Öirecteur Boom heeft de banket- lerij volgens de woordvoerder m«kend gedraaid. Daarmede t het personeel aangetoond dat Jot zelfstandig ondernemen in Is De bonden vinden het dan „des te schrijnender", dat het oneel het bedrijf niet gedurende Dat is nu gebeurd: gisteren promo veerde in Eindhoven ir. W. A. H. Thissen bij twee hoogleraren die een belangrijke rol hebben gespeeld bij het formuleren van de kritiek, prof ir. O Rademaker en prof dr. ir. P M. E. M van der Grinten. Uit de titel van zijn proefschrift blijkt dat het werk met de jaren een wijdere strek king heeft gekregen: „Onderzoekin gen naar het Wereld 3-model van de Club van Rome Lessen voor het begrijpen van gecompliceerde mo dellen". De in Eindhoven opgerichte werkgroep „Globale dynamica", die nu weer is opgeheven, had een twee ledige doelstelling. Men wilde in de eerste plaats uitzoeken hoe het mo del „van binnen" werkt, welke delen het gedrag van de afgebeelde wereld bepalen, welke delen slechts bijzaak zijn en waarom. Ten tweede ging het erom. methoden te ontwikkelen om de interne werking van wiskundige modellen in het algemeen beter te leren begrijpen. Een van de hoofdconclusies met be trekking tot Wereld 3 van Forrester en Meadows is dat het gedrag van het model in eenvoudige termen be grepen kan worden. De door Mea dows als algemeen geldig aangege ven bevinding dat zijn wereld op voor de hand liggende beleidsingre- pen onverwacht („contra-intuïtief") reageert, omdat alles met alles sa menhangt. is in die zin niet juist. Onevenwichtigheid Alles hangt trouwens niet zo samen met alles in het model. Men kwam in Eindhoven tot de conclusie dat het gedrag van het model wordt be heerst door maar een klein deel van de rekenregels. Veel van de aangeno men verbanden spelen nauwelijks een rol. Er zit nog een andere one venwichtigheid in het model. Het gedrag van de economische gege vens blijkt van groot belang voor de ontwikkeling van de grootheden in de andere sectoren. Maar in omge keerde richting is er nauwelijks in vloed van bevolkingsgroptte, voed- selproduktie en dergelijke op de eco nomische gang van zaken. De fameuze terugval van bevolking, voedselproduktie en dergelijke na het jaar 2030. de grote crisis dus. wordt veroorzaakt door een terugval in het economisch systeem, die op zijn beurt weer een gevolg is van het opraken van de beperkte grondstoi- fenvoorraad. Maar de stelling van Forrester en Meadows, dat de onder gang alleen kan worden voorkomen door een groot aantal, onderling op elkaar afgestemde ingrijpende maatregelen, wordt door hun eigen modellen niet ondersteund. Het mo- dellengedrag kan (lichte) groei blij ven vertonen na 2100 als aan twee voorwaarden wordt voldaan. Een ge deelte van de investeringen moet worden aangewend ten behoeve van een reductie in het gebruik van on vervangbare grondstoffen. En de ge middelde gewenste gezinsgrootte moet ongeveer twintig procent lager worden ingesteld dan Meadows en zijn medewerkers als normaal aan- Kennelijk heeft Meadows zelf onvol doende inzicht gehad in de werking van zijn model. Dat dwong de Ameri kanen om. bij het zoeken naar een beleid dat de grote crisis kon voorko men. op de tast te werk te gaan. Toen dat niet op eenvoudige manier lukte, was hun eindconclusie dat vrijwel alle modelgrootheden gesta biliseerd moesten worden: het moest uit zijn met de groei. Maar het Eindhovense onderzoek leert dat het gedrag van de wereld van Meadows langs een veel eenvou diger, „natuurlijker" en geleidelijker weg kan worden bijgestuurd. Dat illustreert een meer algemene con clusie van dr. Thissen. Interpretatie van de uitkomsten van computerbe rekeningen. zonder een goed inzicht in de interne werking van het ge bruikte model, kan leiden tot grote misvattingen en tot misleidende aanbevelingen. Helaas gaan steeds meer wetenschapsmensen en an deren gebruik maken van grote en ingewikkelde modellen zonder de werking ervan goed te doorzien en zonder zich bewust te zijn van de vele voetangels en klémmen die erin verborgen kunnen zitten. Thissen geeft een aantal richtlijnen voor het noodzakelijke wiskundig grondwerk. Aangezien de wereld het laatste mo del nog niet heeft aanschouwd, is dat van blijvende waarde. geen definitieve EG-visserijregeling is) slechts voor één jaar treffen. Tienstra ontkende, dat de kottervis- sers door de verscherpte controle op de vangstbeperkingen met de rug tegen de muur zijn komen te staan „Het moet wel een erg zachte muur zijn," zei hij. en wees op de recente cijfers van het Landbouw-Econo- misch Instituut. Daaruit blijkt dat het de visserij in 1977 aanzienlijk beter is gegaan dan in 1976. De haringvisserij zal het vangstver- lies niet kunnen compenseren met makreel, kabeljauw en blauwe wij ting. Op het departement wordt nu nagegaan in hoeverre men de moei lijkheden kan verlichten door de overbruggingskredietregeling te doen herleven. LONDEN De haven van Londen vijftien jaar geleden nog een van de drukste ter wereld gaat haar on dergang tegemoet. De vooreitter van het havenbestuur, John Cuckney. heeft de Britse regering in zijn jaar verslag laten weten dat alleen drasti sche maatregelen, zoals ontslagen op grote schaal, reusachtige verliezen kunnen voorkomen. Als het zo door gaat zal het verlies in 1982 uitkomen op 76 miljoen pond sterling (om streeks 310 miljoen gulden). De re serves. die vijf jaar geleden nog 54 miljoen pond bedroegen, zijn volle dig opgesoupeerd. Met leden van de regering zijn al besprekingen begonnen om na te gaan of de staat gelden beschikbaar kan stellen ten behoeve van de Lon- dense haven. Het havenbestuur is enran overtuigd dat sluiting of forse inkrimping van het havencomplex in het East End van Londen deel moet uitmaken van sanerings plannen. Vijftien jaar geleden werkten er in de Londense haven 30.000 mensen, het zijn er nu nog maar 9.000

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 31