De Rode Brigades en het verleden van de communisten Labour en Liberalen gaan scheiden van tafel en bed Ontvoering van Moro roept herinneringen op _3 ZATERDAG 6 MEI 1978 25 door J. den Boef Het is opvallend hoe onverzet telijk de Italiaanse communis tische partij zich sinds de ont voering van de christen-demo cratische partijvoorzitter Aldo Moro heeft getoond tegenover de eisen van de zijde der Rode Brigades. Waarom, zo kan men zich afvragen, reageren de communistische leiders zo fel, dat er voor het christen-demo cratische minderheidskabinet van Giulio Andreotti vrijwel geen bewegingsvrijheid over blijft om over het lot van Moro te onderhandelen. Men zou kunnen zeggen dat de Itali aanse communisten een slecht gewe ten hebben. Dat was al te merken in het gebouw van de partij in de Ro meinse Via delle Botthege Oscure, toen ik daar op 16 maart, de dag van de ontvoering van Moro, een bezoek bracht. Toen het nieuws bekend werd. maakte het diepe indruk om dat zoals Vittorio Orilia, één van de medewerkers van partijchef Enri co Berlinguer mij later zou vertellen „Moro voor de communistische partij de beste geallieerde in de christen-democratische partij is". Nadat echter was gemeld dat de Rode Brigades voor de aanslag en ontvoering verantwoordelijk werden gesteld, was er plotseling grote ver ontwaardiging. Deze verontwaardiging was om twee redenen begrijpelijk. In de Italiaan se verhoudingen is het bijzonder moeilijk om vast te stellen of terreur daden worden bedreven door rechtse of linkse terroristen. Zo had de mo gelijkheid kunnen bestaan, dat fas cisten de aanslag hadden uitge voerd, maar de verantwoordelijk- Oud-premier Aldo Moro heid daarvoor in de schoenen van de rode brigadisten wilden schuiven. Deze theorie mocht niet zomaar van de hand worden gewezen, vooral om dat aanvankelijk werd aangenomen dat Moro evenals zijn begeleiders om het leven was gekomen. De tweede reden lag in het feit dat de activitei ten van de Rode Brigades herinne ringen oproepen aan een periode, waarin de partij van Berlinguer er nog zeer revolutionaire ideeën op nahield. Haat gepredikt Na enkele dagen viel er niet meer aan te twijfelen, dat de Rode Briga des inderdaad verantwoordelijk wa ren voor de aanslag en de ontvoering van Moro (die niet zwaar gewond bleek te zijn). Er was een eind aan de twijfel gekomen en voor de commu nisten begon een moeilijke tijd. Want uit beschouwingen over het ontstaan van radicale groeperingen links van de communistische partij bleek onbedoeld ook, welke rol deze partij lange tijd zelf had gespeeld. Voordat Berlinguer ruim vier jaar geleden toenadering tot de Demo- crazia Crlstiana ging zoeken, had zijn partij tientallen jaren haat ge predikt tegen de staat, de maat schappij en de Democrazia Cris- tiana. Het was voor de communistische partij (PCI) bijzonder vervelend dat zij door de ontvoering van Moro her innerd moest worden aan een deel van haar verleden, waarmee zij thans geen raad meer weet. Moro werd door de Rode Brigades ter dood veroordeeld als de voornaam ste vertegenwoordiger van de Demo crazia, die 30 jaar achtereen verraad had gepleegd aan de werkende be volking. Niet het vonnis, maar de beschuldiging waarop het oordeel werd gebaseerd, herinnert aan de taal die de PCI lange tijd zelf ge bruikte om te proberen een eind te maken aan het bewind van de Demo crazia Cristiana, dezelfde partij, waarmee thans zeer nauwe samen werking wordt gezocht. De meeste verwijten aan het adres van de PCI komen van de zijde van de radiale groeperingen, die zich ii^ de loop der jaren los van haar heb-t ben gemaakt. Zo heeft Rossana Ros- sanda, die eens de PCI vertegen woordigde in de Kamer van Afge vaardigden, maar al geruime tijd deel uitmaakt van de ultralinkse groepering „II Manifesto" (die de ter reur van de Rode Brigades afwijst) gewezen op het feit dat de ontvoer ders dezelfde taal spreken als die van de PCI in de jaren vijftig. „Het is alsof je in een familie-album bla dert". constateert de militante Ros sana. Men herinnert zich ook dat de rode brigadist Piancone uit Turijn in 1976 nog lid van de PCI was. Ook het liberale blad „Corriere della Sera" schrijft dat de PCI de vader van het linkse extremisme was; dat zij het ideologisch voedde, maar haar greep erop verloor naarmate het sterker werd. Het blad voegt er aan toe, dat de PCI de terreur nooit heeft gewild en dat zij er nooit mee gerekend heeft, dat zich splinter groepen van haar zouden afkeren, die terroristische activiteiten zouden ontplooien. Dat neemt echter niet weg. aldus het blad, dat de terroris ten dezelfde taal spreken en naar hun mening alleen maar voortgaan op de weg, die de PCI zelf tientallen jaren geleden heeft aangewezen, blijkbaar zonder deze zelf te willen bewandelen. Zelfkritiek Na verloop van tijd heeft men in de PCI ingezien dat het geen zin had om te doen alsof de kritiek op haar ge drag in de jaren vijftig en zestig niet terzake doet. De communistische se nator Paolo Bufalini heeft enkele weken geleden in een rede voor het centrale comité van de PCI uitvoerig kritiek gespuid op de houding van de partij bij het ontstaan van het linkse terrorisme in Italië. Hij zou duidelijk gemaakt hebben dat de PCI zich niet mag beperken tot het veroordelen van het terrorisme. Hij zou de „in schikkelijkheid" van de partij in het verleden tegenover de onkritische verering van Che Guevara, de ver voering over de studentenacties in 1968, het tolereren van bezettingen van universiteiten en scholen met geweld tegen docenten en studen ten, aan de kaak hebben gesteld. De PCI zou volgens de senator ideo logische en culturele stromingen ver keerd hebben beoordeeld die voorga ven, terug te willen keren naar wat zij noemden de „marxistische zui verheid", maar er in de praktijk slechts toe kwamen, „dogmatische standpunten te formuleren, die vij andig stonden tegenover de demo cratische strijd voor het socialisme". Bufalini zou zelfs hebben beweerd dat de communisten te laat hebben geconstateerd dat van 1972 af het geweld niet alleen van de zijde van rechts kwam. maar ook en steeds meer van krachten, die uit links zijn voortgekomen. Senator Bufalini weigerde echter toe te geven dat het terrorisme behoort tot het geestelijke erfdeel van het marxisme-leninisme en het stalinis me, dat toch lange tijd ook door de PCI in ere werd gehouden. De Itali aanse communisten kunnen zich echter blijkbaar tegenover de Sow- jet-Unie en een niet te onderschatten aantal partijgenoten nog niet veroor loven, ook deze fundamentele stap te doen. Het tekent de moeilijke po sitie waarin de PCI zich bevindt, zolang zij blijft proberen om over te komen als een parlementair-derno- cratische partij, zonder dat zij in staat is, werkelijk met haar verleden te breken. Veranderingen De communistische partij heeft lan ge tijd geprobeerd te voorkomen dat extremistische stromingen binnen haar gelederen zouden leiden tot af splitsingen. Zij maakte daarbij de fout om revolutionaire taal te ge bruiken, die er slechts toe diende, de radicale elementen in de PCI rustig te houden. Afsplitsingen konden op den duur echter niet worden voorko men en de openlijke strijd die daar van het gevolg was, dwong de com- munstische partij aan het eini van de jaren zestig haar revolutionaire taalgebruik te matigen en zich tegen de links van haar ontstane groepe ringen te keren. Sindsdien begonnen zich belangrijke veranderingen in de PCI te voltrekken. Mede onder invloed van de onder drukking van het liberalisatieproces in Tsjechoslowakije (in augustus 1968) stelde de PCI zich onafhanke lijker tegenover de Sowjet-Unle op en streefde zij er tegelijkertijd naar om bij de Italiaanse kiezers over te komen als een burgerlijke partij, die de beginselen van de parlementaire democratie omhelst en samen met andere partijen regeringsverant woordelijkheid kan dragen. Het „his torische compromis", dat Berlinquer bijna vijf jaar geleden de Democra zia Cristiana aanbood, was het voor lopige eindpunt van de bemoeiingen der PCI, zich af te grenzen van ui terst links en haar kracht meer in het politieke midden te gaan zoeken. De linksradicale groepen beschouw den deze metamorfose van de PCI als verraad aan de arbeiders. Zij heb ben echter tevergeefs storm gelopen tegen de partij van Berlinguer, die maar weinig stemmen moest afstaan aan deze groepen en aan haar rech terzijde indrukwekkende winst boekte. In zekere zin kan men zeg gen dat de felle aanvallen van de radicale groeperingen op de koers wijziging van de PCI, deze partij hebben geholpen om door steeds meer Italiaanse kiezers geaccep teerd te worden als een betrouwbare partij, die kan concurreren met de Democrazia Cristiana. Ter linkerzij- de van de PCI ontstond echter een leegte die noodgedwongen aan de radicale groeperingen moest worden overgelaten. Ook de Rode Brigades vonden er hun werkterrein. Blanco volmacht De communistische partij werd door 1 de ontvoering van Moro opnieuw in grote verlegenheid gebracht. Om; elke twijfel over haar goede bedoe-! lingen van de afgelopen vijf jaar uit te sluiten, keert de PCI zich het felst; van alle politieke partijen tegen de terreur van uiterst links en met- name die van de Rode Brigades.; Verzette de PCI zich vóór de ontvoe! ring van Moro nog met hand en tand tegen wetten, die de politie en de; justitie meer mogelijkheden moes-, ten geven om tegen de terreur van* rechts en links op te treden, enkele; dagen na de verdwijning van Moro» stemde zij vóór een reeks maatrege-4 len, die bijna op een blanco voK macht neerkomen. De PCI heeft bijna evenveel belang,' bij de vrijlating van Moro als de. Democrazia Cristiana zelf. Vittorio- Orilia noemde Moro niet voor niets, de beste geallieerde van zijn partij ia de Democrazia Cristiana. De com-; munistlsche partij is echter de laat-, ste die zich kan veroorloven om in tt> stemmen met eisen van de Rode; Brigades, die aan eventuele vrijla-I ting van Moro worden verbonden - De houding van de PCI maakte het? de christen-democraten vrijwel on-! mogelijk, met de ontvoerders te on derhandelen. De dramatische brie-* ven van Moro hebben zijn partijge-! noten voor een afschuwelijke keus> geplaatst. Maar nog altijd overheerste ook bij hen de formele overtuiging dat toegeven fatale gevolgen kan hebben voor de toekomst van Italië. door Bert van Panhuis Het nu ruim een jaar oude verstandshuwelijk tussen de Britse Labourpartij en de Liberalen gaat komende week op de klippen lopen. Maar, om in dezelfde termen nog even door te gaan, de rechter zal er nog niet aan te pas komen. Voorlopig nog geen echtscheidingsproces, de partijen nemen voor zolang het duurt genoegen met een scheiding van tafel en bed. Het moest er een keer van komen, zegt politiek Groot-Brittannië. Daarvoor was het ook te veel een avontuur. Voor wie de voorgeschie denis is vergeten een kleine opfris- ser van het geheugen. Vorig jaar maart raakte de regering van pre mier James Callaghan in ernstige problemen. Labour was in een min derheidspositie geraakt en toen alle andere fracties om uiteenlo pende redenen besloten oppositie leider Margaret Thatcher te steu nen bij haar motie van wantrouwen leken de dagen van het kabinet geteld Op het nippertje lukte het Callaghan een pact af te sluiten met de dertien man sterke Liberale fractie. De leider van de fractie David Steel zegde toe Callaghan te zullen steunen in ruil voor Liberale inbreng in het regeringsprogram ma. Sindsdien is Callaghan. soms met enige moeite, in het zadel ge bleven. De Liberalen zullen komende week echter hun handen aftrekken van de regering, althans wat haar belas- tingpolitiek betreft. Men was het allang van plan maar de strategen binnen de partij meenden dat een breuk tussen de Liberalen en La bour op een de kiezer aansprekend onderwerp moest gebeuren. Zo'n geschikt onderwerp is het belas tingbeleid. zoals dat onder meer tot uitdrukking komt in de begrotings voorstellen. die minister Denis Healey van financiën drie weken geleden heeft ingediend. Healey wil een aantal belastingen verlagen om de kiezers gunstig te stemmen Van hoog tot laag deelt iedereen in het ministeriële gebaar maar het zwaartepunt ligt toch wel bij de laagstbetaalden Indirect De oppositie wil natuurlijk ook graag de belasting verlagen maar wenst de accenten anders te leg gen. De Liberalen zijn tot de slot som gekomen dat hier hun kansen liggen. Al voordat Healey zijn be groting indiende liet de leiding van de fractie in de personen van Steel en zijn plaatsvervanger en econi- misch specialist John Pardoe we ten dat de Liberalen een verschui ving van inkomsten- naar omzetbe lasting wensten, dus van direct naar indirect, een „liberaal" stok paardje. De Liberalen hebben on danks dreigementen van de kant van de regering voet bij stuk ge houden en willen dat de inkom stenbelasting voor het basistarief met 2 pence (negen cent) op het pond sterling (4,50 gulden) wordt verlaagd. De Britten zouden hier mee ruim vier miljard gulden min der aan de fiscus hoeven afdragen. Die Liberale plannetjes zijn onaan vaardbaar voor de regering en Par doe heeft dat standpunt meteen aangegrepen om te verkondigen dat er toch wel wat verschil in beleid is tussen Lib en Lab. In Nederland zou hij hebben kunnen zeggen: „wij willen geen bijwagen van de socialisten zijn". Nu zijn Steel en zijn partij natuurlijk ner gens als ze hun opstelling niet kun nen verzilveren en ze hebben dus eerst wel degelijk gekeken hoe de andere oppositiepartijen over de kwestie inkomsten-omzetbelasting denken Wel. de nationalisten uit Schotland willen net als de libera len twee pence op het pond maar de Conservatieven van Margaret Thatcher nemen genoegen met één pence Er zijn twee redenen voor die „te rughoudendheid" Ten eerste is Thatcher bang dat een zo grote verschuiving in de belastingpoli- tiek de algehele economische situa.- David Steel tie schade zal berokkenen. En als ze de komende algemene verkiezin gen winnen zou, wil ze niet de rom mel hoeven opruimen van de zelf ingegooide glazen. De tweede re den is er één van tactische aard. Thatcher heeft de Liberalen het afgelopen jaar links en rechts om de oren geslagen met het Lib-Lab- pact. En zou ze dan nu Callaghan ten val moeten brengen met een van oorsprong Liberaal amende ment. Over haar politieke lijk. De Conservatieve leiding heeft dus overigens tegen de zin van een deel van de fractie in, maar Thatcher is er niet de vrouw naar om zich daar wat van aan te trekken besloten het op één pence te houden. En de boodschap naar i Liberalen was: jullie kunnen or steunen of het verder wel verg :n. Steel heeft daarop „akkoord gezegd Eeuwige oppositie Vanwaar het snelle vervliegen van de Liberale liefde voor de Labour- regering? Toen Steel er vorig jaar aan begon, zat zijn partij in een James Callaghan situatie van eeuwige oppositiepartij Groot-Brittannië zweert namelijk bij het tweepartijenstelsel en dat houdt in dat één van beide groten. Conservatieven of Labour, na de algemene verkiezingen een rege ring vormt. In het geval dat één van de twee geen absolute meerderheid heeft kan het staatshoofd één van beiden opdragen een regering te vormen. Dat zal meestal de partij met de meeste zetels zijn maar ver plicht is het niet. Het kan bijvoor beeld zo zijn dat er maar enkele zetels verschil is en dat „the Queen" de kleinste van de twee de vorming van het kabinet vraagt omdat die meer om steun van de kleine partijen mag rekenen dan de rivaal. In die vorm komen de kleinere par tijen in Groot-Brittannië zoals de Liberalen, de nationalisten in Schotland en Wales en de unionis ten in Noord-Ierland nooit aan de bak Een verstandige regering houdt rekening met hun wensen maar betrekt hen niet bij de be leidsvoorbereiding en -uitoefening. En als het de kleintjes niet zint dan Enoch Powell maken ze maar gemene zaak met de oppositie Geen coalities, daar komt alleen maar ellende van, zo is de redenering. Nu hadden de Libe ralen in februari 1974 toen Heaths Conservatieven vijf zetel?ginder haalden dan Wilsons La^ö^r de To ries al aangeboden \&i Lib-Con- pact te sluiten. Heath wees de sug gestie van de hand en ging liever in de oppositie. Vorig jaar maart za gen de Liberalen hun kansen zit ten Ze gingen onderhandelen met Callaghan. die inmiddels het roer van Wilson had overgenomen en het resultaat was het Lib-Lab-pact. Zo kunnen we toch wat van onze ideeën verwezenlijken, dacht Steel, ofschoon anderen in zijn partij minder enthousiast waren. Leuke dingen Het pact heeft de Liberalen bijna louter ellende gebracht. Alle leuke dingen van Lib werden door Lab in het beleid verwerkt zonder er bij te zeggen dat het geen vrije keus was De socialisten annexeerden bij wij ze van spreken het Liberale beleid net zoals ze dat met een aantal Conservatieve ideeën deden. De ei gen identiteit van Steels formatie vervaagde tot een soort socialisti sche schaduw. Een deel van de kie zers móest de samenwerking met Labour niet. een deel zag geen vruchten, die het aantrekkelijk maakten op de Liberalen te stem men. Met name sinds het bestaan van het pact is de terugval gigan tisch. Zelfs op plaatsen waar de Liberalen de tweede plaats inna men na de Conservatieven en dat zijn de kiesdistricten (hoofdza kelijk in het westen en zuiden van Engeland) waar Steel het van moet hebben is de afval opvallend groot. Het merendeel van de achterban heeft Steel dan ook verzocht het pact te verbreken en de Liberale leider heeft vorige week ten lange leste toegegeven dat het plan is mislukt. De vraag is nu echter hoe men er vanaf komt met de minste schade. Wie daarop een antwoord weet wordt meteen ere-lid, want men wéét het niet Als de Liberalen nu een breuk met Labour forceren en Callaghan schrijft verkiezingen uit is de kans groot dat Steel een enorme nederlaag lijdt. Maar dat doet hij ook als hij doorgaat. Het enige wat de Liberalen kunnen ho pen is dat de zittende fractie zo goed bevalt dat ze alle dertien van hun kiesdistrict mogen terugko men. Meer dan een vrome wens is het echter niet. Wat moet Labour aan nu Tories. Liberalen en nationalisten tegen haar samenspannen en zo met een stemverhouding van 312 tegen 311 de belastingvoorstellen kunnen wijzigen. Healey kan het verlies slikken en zien of hij de gederfde inkomsten ergens anders kan ver halen. Die mogelijkheid blijft aan wezig zeker nu Callaghan liever niet eerder naar de stembus gaat dan komend najaar. Eigenlijk ge ven hij en Healey de voorkeur aan voorjaar 1979 maar dat lijkt voor alsnog teveel gevraagd. Labour kan ook proberen de nationalisten uit het oppositiekamp te lokken maar een grote kans daarop heb ben de socialisten niet want wat moeten ze 8NP en Plaid Cymru bieden. De wetsvoorstellen voor be perkt zelfbestuur zijn uitgekleed en zelfs het overblijfsel loopt grote kans bij referenda te worden ver worpen. Ulster-unionisten Blijven over de Ulster-unionisten In het begin van de jaren zeventig waren dezen de natuurlijke bond genoten van de Tories, maar sinds Enoch Powell de unionisten leidt en Margaret Thatcher de Conserva tieven. liggen ze mijlenver uit el kaar. Powell hóat de huidige Tory- leiders en is bereid heel wat ver schil van opvattingen met Labour onder de mantel der liefde te laten verdwijnen om Thatcher uit Dow- ningstreet 10 te houden. Het is be kend dat als de Liberalen vorig jaar Callaghan niet hadden gered, Po well het karwei waarschijnlijk had opgeknapt En daar gokt Labour nu weer op. De unionisten hebben echter maar een kleine fractie (8 man) en de hulp kan slechts korte tijd voldoen de zijn. Een half jaar is in principe voldoende Ook nu zal het resultaat afhangen van de vraag wat Calla ghan Powell en zijn Noordieren heeft te bieden Er ligt al een plan om het aantal Noordierse afgevaar digden uit te breiden van 12 tot 17 Volgens waarnemers zou Powells fractie nog maatregelen vragen, die de economische situatie in het noorden van Ierland zouden verbe teren. Maar ongetwijfeld zal de Ul ster achterban worden gepeild om dat de unionisten niet graag in de fouten van de Liberalen zouden tre den en zo hun partijpolitieke graf zouden graven. De stemming in het Labourkamp is niet somber en waarnemers menen dat dat terecht is Callaghan zal het nog wel enige maanden kunnen uit zingen En zelfs Thatcher zou daar over niet treuren, zo weet haar om geving te vertellen. Per slot van rekening houdt ze van een gedegen verkiezingscampagne die goed is voorbereid en daarvan kan nauwe lijks sprake zijn als er „bliksem- verkiezingen" komen De gebeurte nissen van komende week wakke ren het verklezingsvuur wel aan maar voor de uitslaande brand zal het publiek nog even moeten wachten

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23