Nooit meer Auschwitz Schokkend relaas over >nwil nazi's te straffen 'Zie je dat wit? Dat is een stukje bot' 3C-documentaire over niet vervolgen oorlogsmisdadigers Marnix Gij sen Verzameld werk Matroos bedwelmd BINNENLAND Trouw/Kwartet 11 door Hanneke Wijgh Nooit meer Nooit meer zal. als de zon opgaat boven een gehucht van Polen, van Litauen. aan het raam een Joodse grijsaard Psalmen prevelend, een andere grijsaard ontmoeten, op weg naar de synagoge isaac kacenelson Zang van het vermoorde Joodse volk Vertaald uit het Jiddisch Postuum AUSCHWITZ De vele spoorwegovergangen zijn de eerste tekenen dat we Ausch witz naderen. De regen valt gestadig. Het plein voor het station van Oswiecim, zoals Auschwitz in het Pools heet. is midden op de dag nage noeg verlaten Alleen de rode vlaggen en de rode spandoe ken. die alvast zijn opgehan gen voor de 1 mei-viering van morgen, geven enige kleur. Het goederenstation, waar de treinen in de jaren '40 tot '44 stopten, lag een kilometer verder. Het bestaat niet meer. De spoorrails zijn ech ter blijven liggen. Op het goe derenperron vond de grote selectie plaats. Rechts was naar de gaskamer. Links naar het kamp. Russische. Poolse en Amerikaanse des kundigen hebben na de oor log het officiële dodental op vier miljoen gesteld. De rondleiding begint in Auschwitz I. het Stammla- ger. Onder de poort met het opschrift „Arbeit macht frei" lopen we naar Block 4, waar nu het museum is. Aan de muur hangen de bouwteke ningen van de twee grootste gaskamers van Birkenau, de crematoria II en III. De firma Huta uit Katowice en de fir ma Topf und Söhne uit Er furt. die de crematoria in de zomer van '42 bouwden, wis ten wat ze deden. Vier keer staat er met hoofdletters „Verbrennungsofen" op de tekening. De crematoria zagen er uit als boerenhoeven. Een schuin dak met in het mid den een grote schoorsteen. De „boerenhoeven" werden rijkelijk in het groen gezet. Per brief bestelde Rudolf Höss. de eerste commandant van Auschwitz, een groot aantal bomen en struiken. Tweehonderd bomen van 3 tot 5 meter hoog. honderd van 1.5 tot 4 meter hoog. drie honderd van 1.5 tot 3 meter hoog en duizend struiken. i In het nagebouwde model van gips zijn de diverse ruim tes goed te onderscheiden. IDe lokalen waar de mannen, vrouwen en kinderen zich moesten ontkleden, de gas kamers in de vorm van een gemeenschappelijke douche en de ruimtes waar de lijken werden verbrand. De crema toria II en III konden elk drieduizend lijken per etmaal verwerken. Een vitrine met opengesne- i den blikken Zyklon B. On schuldig uitziend kiezelgoer. Meel uit de schalen van klei ne schelpdieren doordrenkt met vloeibaar blauwzuur. Bij een temperatuur van 18 gra den Celsius ontsnapt het gif in gasvorm. Om snel de ge wenste temperatuur te berei ken werden de gaskamers te voren verwarmd. Lejb Langfus, lid van het Sonderkommando het commando dat de lijken moest opruimen schreef voor hij zelf werd vergast „Stervend vielen (wegens het grote gedrang) de enen op de anderen, tot een hoop van vijf of zes op elkaar liggende lagen ontstond, die tot een meter hoog reikte. De moe ders verstijfden op de grond, zittend hun kinderen omar mend. en de mannen stier ven. hun vrouwen omar mend. Een deel van de men sen deed een vormloze massa ontstaan. Anderen stonden in gebogen houding; het on derste deel van het lichaam horizontaal. Een deel van de mensen was onder invloed van het gas helemaal blauw geworden, anderen zagen er volkomen normaal uit. alsof zij sliepen." Het proces in de gaskamer duurde tien tot vijftien minu ten. Dan werd het stil. Het Sonderkommando knipte van de vrouwen de haren af, keek in de monden naar gou den tanden en kiezen en sleepte daarna de lijken naar de verbrandingsoven. Twaalf kilo goud was de winst per dag. De haren werden voor vijftig pfennig per kilo ver kocht aan een viltfabriek. De as werd in de rivieren de Weichsel en de Sola ge strooid. Het volgende Block bevat al leen maar vitrines. Een grote vitrine met vrouwenhaar. Veel vlechten. Een vitrine vol koffers. Een vitrine met bril len, een vitrine met kammen en borstels. Een vitrine met kinderkleren. Een vitrine met Joodse gebedsdoeken. Een vitrine met potten en pan nen. Een vitrine met prothe ses. Een vitrine met blikjes Bata-schoensmeer en potjes Nivea-crème. Een vitrine met schoenen. Liza, de kampbewaarster in de film Pasazerka van de Pool Wajda: „We kregen de schoenen op een hoop uit het crematorium, zodat het haast ondoenlijk was ze paar voor paar te sorteren. Ik heb pas veel later de oplossing gevonden; de gevangenen moesten ze, als ze zich uit kleedden. met de veters aan elkaar binden." Het geld. dat de gedeporteer den bij zich hadden, moest al eerder worden afgegeven. De opbrengst staat per dag keu rig genoteerd. Op 3 februari 1943: 1.452.904.65 RM. De Ne derlandse gedeporteerden hebben 1720 gulden ingele verd tegen een koers van 1 mark 33. Buiten regent het onophou delijk. De populieren, die de gevangenen hebben moeten planten, zijn aardig hoog ge worden. Dc ramen van block 10 zijn aan één kant geblindeerd. Binnen werd druk met de voortplantingsorganen geëx perimenteerd. De circa zes De selectie bij aankomst van de gevangenen op het perron in kamp Birkenau honderdvijftig vrouwelijke proefkonijnen mochten geen getuigen zijn van de execu ties, die dagelijks op de plaats werden uitgevoerd, 20.000 in totaal. Grammo- foonmuziek moest de pistool schoten overstemmen. Block 11 was het strafblock. De inrichting van de verschil lende cellen Is nog autentlek. Hongercellen voor ontsnapte gevangenen, donkere cellen, luchtdichte cellen voor een langzame verstikkingsdood en staancellen. Deze laatste hebben een omvang van ne gentig bij negentig centime ter. Vier mensen moesten daarin vijf dagen staan. In een van de staancellen is Ele- onora Hodys de hongerdood gestorven. Zij werkte in de villa van commandant Höss, met wie zij gedwongen ge meenschap moest hebben. Toen zij zwanger bleek, werd ze onmiddellijk naar de staancel afgevoerd. We willen naar het Joodse paviljoen, dat op 19 april bij de 35-ste verjaardag van het ghetto-opstand in Warschau door dr Nahum Goldman,, de erevoorzitter van het Joodse wereldcongres in Auschwitz werd geopend. Het blijkt al weer gesloten. „Om adminis tratieve redenen." verklaart de gids. De directeur van het Joodse Museum in War schau, bij wie ik later infor meer, is stomverbaasd. Zijn museum heeft heel wat docu menten afgedragen aan het paviljoen. „Wellicht vindt men het niet verantwoord het kostbare materiaal aan het publiek te laten zien," oppert hij als mogelijke ver klaring. In Auschwitz-Birkenau wer den vier miljoen mensen ver moord. Volgens de officiële gegevens van het concentra tiekamp waren er onder hen 3,5 miljoen Joden. Dr Lou de Jong drukt zich in deel 8 van het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoor log nog voorzichtiger uit. Hij komt op de globale schatting van „veel meer dan 1 of 2 miljoen." De gaskamer in Auschwitz I is een kleine. Zo'n zeshon derd mensen per keer Bin nen ziet men nog de twintig bij twitig centimeter grote openingen in het plafond, waardoor het Zyklon B werd gegooid. Een vrij grote groep kinderen komt eveneens de gaskamer bezichtigen. Het wordt flink vol. Toch zijn het bij elkaar nog geen honderd mensen. In een flits zien we hoe de gaskamer er met zes honderd personen moet heb ben uitgezien. De ovens in de kamer ernaast zijn in 1943 gestopt. De cre matoria II, III, IV en V in Birkenau namen het werk over. Bij deze kleine ovens, die aan bakovens doen den ken. werden per slede drie mensen verbrand. De familie van de overledene kon desge wenst de as in een urn thuis krijgen. Dichtbij de gaskamer staat de galg waaraan op 16 april 1947 Rudolf Höss, de eerste commandant van Auschwitz, werd opgehangen. Met zijn gezicht naar het kamp. De galg staat tussen de gaska mer en de villa, waar Höss met zijn vrouw en zijn vijf kinderen jaren hebben ge woond. Mevrouw Höss had van de tuin „een klein bloe- men-paradijs gemaakt". (Ru- dolf Höss in zijn memoires.) „Tegen de gevangene Stanis- law Dubiel, die in de villa tewerk was gesteld, zei ze la- koniek, terwijl ze naar het kamp wees. „Hier leef je, daar sterf je." In de bioscoop bij de hoofdin gang van Auschwitz I draait de film over de bevrijding van het kamp op 27 januari 1945 door de Russische troe pen. Zevenduizend mensen waren die dag min of meer nog in leven. Onder hen 180 kinderen. Bijna niemand kan de ogen droog houden als op het filmdoek de groep jon gens gedisciplftieeri tussen de twee rijen prikkeldraad door naar de uitgang wan kelt. Drie van de kinderen hebben later hun ouders te ruggezien. De moeders had den het kampnummer, dat op de linker onderarm van hun kinderen werd inge brand. onthouden. De ande ren zijn ln kindertehuizen op gegroeid. Hun geliefde bezig heid; kapo'tje spelen. Birkenau is nog erger dan Auschwitz I. Het Stammla- ger met zijn stenen Blocken heeft bijna nog iets knus ver geleken bij immense vlakte van 175 hectare, waarop de zeshonderd deels houten ba rakken van Birkenau staan. Hier is de moord-machine op zijn perfectst gesmeerd ge weest. Een kleine groep SS- ers, die het ergste werk aan medegevangenen overliet. Het opruimen van de per rons, het opdrijven naar de crematoria, het sussen van de argwaan, alles gebeurde door gevangenen, door Joden ook. Tadeus Borowski, een Pool die op het perron moest wer ken als er treinen, ook uit Nederland aankwamen: „In het kamp geldt de regel dat mensen die de dood ingaan tot het laatste ogenblik wor den bedrogen. Dat is de enige vorm van medelijden die is toegestaan." De barakken van Birkenau waren bedoeld als stal voor 59 paarden. Er hebben acht honderd tot twaalfhonderd gevangenen in vertoefd. „Anus mundi", schreef de Duitse arts en filosoof dr Jo- hann Paul Kremer, de kamp arts die met zijn duim naar links of rechts wees. in zijn dagboek. Ja, Birkenau is wer kelijk het einde van de wereld. De trein reed via een poort in het hoofdgebouw achteruit naar binnen De spoorlijn Auschwitz-Krakau had in 1944 een speciale aftakking gekregen tot midden in het kamp. De crematoria kwa men op deze manier nog dichterbij. Dag en nacht rookten de schoorstenen. Toen midden '44 grote groe pen Hongaarse Joden in Bir kenau arriveerden, konden zelfs de vier immense crema toria het werk niet meer aan De lijken werden in kuilen bij de gaskamers verbrand. De lucht van verbrande lijken ws tot dertig kilometer in de omtrek te ruiken. Het vet. dat bij de verbranding over bleef. werd als brandstof ge bruikt bij de verassing van de zogeheten Muselmannen. de tot op het been verhongerde mensen, wier botten niet meer wilden branden De twee grote crematgria II en III zijn door de Duitsers opgeblazen, vlak voordat het kamp werd bevrijd Toch is er nog veel te zien. De grote verdiepte vleugel waar de kleedkamers waren, de even eens verdiepte gaskamers. Drieduizend mensen gingen per keer naar binnen. De officiële opening van het crematgrium II vond plaats op 31 maart 1943. De bijeen komst werd bijgewoond door hoge SS-officieren uit Berlijn en een aantal prominente burgers. Zij waren zeer tevre den van de prestaties van de nieuwe prominente gaska mers en hebben veelvuldig van het kijkgat gebruik ge maakt! Himmler is ook ko men kijken. Voor hem wer den tweehonderd mooie Joodse vrouwen geselec teerd. Hij wankelde een ogen blik bij het schouwspel maar hij vermande zich en prees de SS-officieren. „die dagelijks voor de toekomst van nazi- Duitsland dit smerige karwei wilden opknappen". Tussen de twee tot ruines vervallen crematoria is een eenvoudige gedenkplaats in gericht. In dertien talen, ook Hebreeuws, worden hier de vier miljoen doden herdacht. Voor het uit grijze basalt blokken gehouwen monu ment staan een drietal Polen ruzie te maken over wie er op de foto mag. Vijf minuten duurt de discussie voorat het kiekje kan worden genomen. De groeten uit Auschwitz- Birkenau. De gids. die ons terug voert naar de bewoonde wereld, trekt de punt van haar schoen een diepe voor in het doorregende pad langs de crematoria. „Zie je dat wit?", zegt ze „Dat is een stukje bot." Bronnen onder meer: Deel 8 van Het koninkrijk der Neder landen in de Tweede Werel doorlog, getiteld „Gevange nen en gedeporteerden". De memoires van Rudolf Höss, Pery Broad en het dag boek van kamparts Johann Paul Kremer. „Ausgewahlte Probleme aus der Geschichte des KL Ausch witz," het officiële gedenk schrift uitgegeven door het Auschwitzmuseum. „Welkom in de gaskamer" van Todeusz Borowski. ^Dr HUIB GOUDRIAAN LVERSUM Tamelijk onverhuld wordt in de BBC-documentaire „De moordenaars gaan juit" duidelijk gemaakt dat de Engelse en Amerikaanse na-oorlogse regeringen bewust ernaar bben gestreefd de Duitse oorlogsmisdadigers met rust te laten. Dat vooral de Engelse toriteiten voorop liepen in het ongestraft laten van SS-ers. blijkt zonneklaar uit deze cumentaire, die de VARA zondagavond om 22.10 uur via Nederland I uitzendt. Inden vond dat de wederopbouw 1 Duitsland, dat als bufferstaat en het Oostblok moest fungeren. t>r alles ging. Slechts één procent alle oorlogsmisdadigers werd bordeeld," zegt oud-kolonel John iper van het Britse bezettingsle- in 1945 in de BBC-produktie. die ruari van dit jaar de Britse pu ke opinie danig heeft geschokt. team van het BBC-programma inorama" zocht een antwoord op vraag, een oude vraag overigens, arom er naar verhouding zo wei- Duitse oorlogsmisdadigers wer- vervolgd en veroordeeld. Min us 150.000 Duitsers waren verant- ïrdelijk voor de dood van twaalf joen mensen, die werden ver- ord in de Duitse concentratie- mpen tijdens de Tweede Wereld- log Van die 150.000 zijn er slechts Dor» oit veroordeeld en binnen t vervalt in West-Duitsland de ■gelijkheid oorlogsmisdadigers wettelijk te vervolgen. In feite >erkten de geallieerden zich tot proces van Neurenberg, waar ai rtwintig vooraanstaande Nazi- Iers werden veroordeeld. Daarna lesten slechts drie Engelse en 320 erikaanse juridisch geschoolde eieren de 150.000 uitvoerders van bevelen tot volkerenmoord op sporen. Want het Westen had andere zorgen gekregen: de dreiging van het Russische gevaar, dat met behulp van de nog uit te roepen Bondsrepu bliek moest worden bezworen. Dui zenden Gestapo en SS-functionaris- sen werden in vrijheid gesteld. De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland. McCloy. verleende massaal gratie aan reeds veroordeel de oorlogsmisdadigers. Dossiers geordend Konrad Adenaur. de eerste West- duitse bondskanselier, had de Ame rikanen te verstaan gegeven, dat hij zonder de bestuurlijke talenten van de ex-nazi's geen staat kon opbou wen. De verantwoordelijkheid voor de vervolging van oorlogsmisdadi gers werd toen overgedragen aan de Westduitse justitie. In de documen taire zegt Robert Kempner. de Ame rikaanse aanklager in het proces van Neurenberg, nogal verbitterd „Het enige wat de Duitsers deden met de dossiers die wij overdroegen, was deze netjes ordenen. De politieke wil en het inzicht in de noodzaak van opsporing en veroordeling ontbrak." aldus Kempner. De Duitse schrijver Bernt Engel- mann, die in de film aan het woord komt. meent dat hiermee een stuk verderf in de Westduitse samenle ving is gekomen, dat heeft geresul teerd in het huidige terrorisme: „Het nieuwe fascisme van de terroristen is gegroeid uit de overweging dat er weer een fascistische samenleving is ontstaan door het niet bestraffen van de oud-nazi's." Ook sprak het BBC-team met drie voormalige hoge SS-officieren. die een belangrijk aan deel hadden in het transport van tienduizenden Joden naar het con centratiekamp Auschwitz, waarvoor zij bij verstek in Frankrijk veroor deeld werden tot de doodstraf en levenslang. In Duitsland stonden zij echter nimmer terecht voor deze misdaden. Hun verweer is. dat zij niet wisten of konden weten waartoe de transporten dienden. Vergassingen? Het BBC-team laat Ludwig Bock, de in 1942 geboren Westduitse verdedi ger van ..Bloedige Brigitte", die thans terecht staat in het in Dusssel dorf gevoerde Majdanek-proces zeg gen: „Ik weet niet of er vergassingen zijn geweest Misschien zijn die gas kamers na de oorlog gebouwd of dienden zij om kleding te reinigen Hoewel van een verdediger moeilijk kan worden verwacht dat hij zijn Zes fraaie delen dundruk van duizend pagina's elk, waarvan één derde deel nog niet eerder in boekvorm verscheen. Profiteer nu tan de voordelige intekenmogelükheid. Tot 20 mei a.s., wanneer deel III verschijnt, kunt u intekenen voor f425.- perset. Daarna uitsluitend verkrijgbaar voor 1495,- perset; uw voordeel I 70.- Ecn gezamenlijke uitgave van Nijghic Van Ditmarcn Mculenholf Amsterdam cliënt laat vallen, ligt deze uitspraak opvallend op één lijn met de in West- Duitsland door neo-fascistische kringen steeds sterker gepropageer de idee van de „Auschwitz-Lüge". de opvatting dat de gaskamers nooit hebben bestaan en dat de Joden moord ..Anglo-Amerikaanse ge schiedvervalsing" zou zijn. De camera toont Karl Heinz Hanson. SPD-lid van de Duitse Bondsdag ter wijl hij een gedenkteken opricht voor onder meer tweeduizend omge brachte Jehova's Getuigen Enige tijd later blijkt het gedenkteken te zijn verwijderd, terwijl SS'ers hoe wel dat volgens de Duitse wet is verboden vrijuit hun doden her denken op dezelfde dag dat het ge denkteken onttakeld wordt aange troffen „Als zoiets was gebeurd met een gedenkteken van hen (die SS'ers) zou er in het hele land veront waardiging zijn ontstaan." meent Hanson. Hij besluit: „Een volk dat zijn verleden niet onder ogen durft zien. zal ook zijn toekomst niet aan kunnen." PPR:vragen over onderzoek Gedetineerden DEN HAAG (ANPl - PPR Iractie voorzitter mevrouw Beckers heeft de ministers van onderwijs en van justi tie opheldering gevraagd over het psycho-fysiologisch onderzoek onder gedetineerden, verricht door de vak groep gedragsleer aan de Universi teit van Amsterdam. Zij vraagt zich af. wat de aard van dit onderzoek is en welke experimenten in het kader van dit onderzoek wor den verricht. Ook wil mevrouw Beckers weten welke waarborgen overeengekomen zijn ten aanzien van de werving van gedetineerden. ROTTERDAM Doordat een ma troos bedwelmd was geraakt is in de nacht van donderdag op vrijdag tienduizend liter paraxylene. een gif tige en brandbare chemicalie. in het water van de Derde Petroleumhaven in Rotterdam terecht gekomen. De matroos, de 27-jarige J. W M uit Rotterdam had verzuimd de voorge schreven gezichtsbedekking voor te doen. Hij was aan het werk op het binnen schip Nedlloyd 48. Tegen de schipper is proces-verbaal opgemaakt wegens vervuiling van het oppervlaktewa ter De gemeentelijke reinigings dienst begon direct met het oprui men van de paraxylene. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11