'Sprookjes over de AOW-premie en de besparingen De kracht van de menselijke geest KUNST Wezenloze wezens in visueel verhaal Turken boos over EO-bekeringsfilm FILM -De sterke schouders van de ambtenaar 'A Block-head Party' La Question Bezetting hogeschool Nijmegen opgeheven Bezetters van 'Symbiose' mogen blijven Geen hoger salaris voor Rotterdamse orkestleden RIJDAG 5 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet PH9 door W. Wieringa ioud( neen aa luiten ?krin| Ier er Als men in deze dagen de kranten leest, diverse uitspraken hoort en de publieke opinie peilt, lijkt het erop, dat de toekomst van Nederland en het herstel van de nationale economie afhangt van de positie van het overheidspersoneel. De ombuiging lot zelfs de afschaffing) van het trendbeleid en een vermindering van de pensioenaanspraken zijn in de ogen van velen de wondermiddelen, die zouden moeten worden aangewend om de financiën van het rijk weer op peil te brengen en tevens de nodige lastenverlichting voor het bedrijfsleven tot stand te brengen. ieer. 1 b Het kwalijke bij dit alles is: men doet dit bevooroordeeld, met onvol doende kennis van zaken en met onjuiste voorstellingen. Het hoofd stuk: „De ambtenaren verdienen te veel" in het pas verschenen boek van drs. Flip de Kam „Geld dat stom is.is daarvan een duidelijk be wijs! Op enkele van die voorzienin gen, die vandaag zo bekritiseerd wor den. wil ik eens nader ingaan. Wel licht zijn er enkelen, die van de dwa ling huns weegs bekeerd zullen worden. Het trendbeleid Om te beginnen: ik vind het trend systeem echt geen heilige zaak, maar het is wel een systeem dat èn de regering èn de ambtenarenorganisa- ties de minste moeilijkheden ople vert en overigens het meest recht vaardige is. Een beter alternatief is ook overigens nog nimmer aange dragen. In dit verband wil ik nog eens duide lijk stellen, dat het trendbeleid aan de ambtenaren niets meer, maar ook niets minder geeft dan de werkne mers in de particuliere sector. Het reeds jaren gevoerde trendbeleid wil zeggen dat de ambtenaren eerst bij voorschot en daarna achteraf (de zo genaamde nacalculatie) datgene ontvangen, wat aan de werknemers in grote bedrijfstakken aan verho ging van de regelingslonen is toege kend. Dit zijn bedrijfstakken waar voor C.A.O.'s worden afgesloten, die tienduizend of meer werknemers omvatten. De berekening daarvan geschiedt door het meest objectieve bureau dat wij in Nederland kennen, namelijk het Centraal Bureau voor de Statistiek. De door dat bureau in de waarnemingsperiode 1 juli tot 1 juli verzamelde gegevens van de stij ging van de regelingslonen, zijn voor regering en centrales van overheid spersoneel maatgevend voor het ver hogingspercentage van de ambtena rensalarissen. Per 1 januari wordt gezien wat in het achterliggende tweede half jaar is geschied en wat ongeveer de verwachting zal zijn voor het komende eerste half jaar. Dat laatste gebeurt elk jaar door iedere regering met de nodige voor zichtigheid. Door dit systeem ont vangt de ambtenaar het gemiddelde van de loonstijging in deze bedrijf stakken. Hij zit dan. om de woorden te citeren van oud-minister Toxo- peus: „niet voor in de trein, maar ook niet helemaal achterin". De dezer dagen overeengekomen bijstelling van de salarissen van het overheidspersoneel van twee pro cent (te betalen in juni a.sJ had betrekking op de gemiddelde stij ging van de prijscompensatie in het bedrijfsleven over het tweede half jaar 1977. Overigens wordt de trend techniek steeds bijgesteld en van onjuiste of onzuivere elementen ontdaan. AOW/AWW-premie De overheid neemt de premie AOW- AWW voor haar rekening. Dat is toch wel een geweldige bevoordeling van de ambtenaren bovefk de werkne mers in de particuliere sector, die de volle premie moeten betalen met een in de lonen verwerkte compensatie die lager is dan de premie. Het dunkt mij goed eens na te gaan of hier inderdaad wel van een be voorrechting van het overheidsper soneel (om juister te zijn: van dat personeel dat ambtenaar ls in de zin van de Algemeene Burgerlijke Pen sioenwet) sprake is en/of dat achter deze schone schijn salaristechnisch gezien van een mindere bevoorde ling sprake is. Ik moet dan terug gaan tot de jaren 1962/1963, toen een intensief overleg is gevoerd over een zeer ingrijpend voorstel van de rege ring inzake het integreren van de bodempensioenen in de overheids- W. WIERINGA is voorzitter van de Christelijke Centrale van Overheids- en Onderwij zend Personeels (CCOOP). pensioenen en het welvaartsvast ma ken van die pensioenen. Eén van de punten van overeenstemming was in 1963 (voortgezet in de nieuwe Abp- wet per 1 januari 1966), dat de over heid (deftig gezegd: het orgaan) de premie AOW/AWW voor haar reke ning neemt, met dien verstande dat de premiecompensatie AOW/AWW tot een bedrag van 5,6 procent kwam te vervallen. De premie bedroeg toen 8,1 procent. Daar zat dus 2,5 procent tussen in het voordeel van de ambtenaar. Aan gezien in ieder kabinet een minister van financiën zit, werd „uiteraard" dit voordelige verschil opgevangen door een pensioenpremieverhoging. De Ambtenaren zijn er dus toen en ook in de loop van de daaropvolgen de jaren geen cent wijzer van ge worden. Dit is de grootste rekenfout, die de scribent van de „Haagse Post" vroe ger heeft gemaakt, waar hij van zeer bevoegde zijde op is gewezen en die hij „stomweg" in zijn jongste boek „Geld dat stom isherhaalt. Heeft dit systeem dan misschien sa laristechnisch voordelen meege bracht? Degene die een beetje kan rekenen, komt tot een tegenoverge stelde conclusie. Op 1 januari 1963 waren de bruto salarissen van de ambtenaren 5,6 procent lager dan in de particuliere sector. Nadien zijn alle exacte trend verhoudingen in de particuliere sec tor op bruto-hogere bedragen toege past. Ik zal vervolgens niet alle dis cussies rondom het pensioenpremie- verhaal in 1965 en 1966 en in 1973, alsmede het rapport van de commis sie-Goedhart ophalen. Wel wil ik kei hard concluderen, dat de welvaarts vastheid, neet niet te duur, maar wel duur betaald is en wordt! Besparingen Het nobele doel van de anti-ambte- narenpropagandisten is om de over heid minder geld te laten uitgeven, dat door de belastingbetalers bijeen gebracht moet worden. Daarmee ra ken zij een gevoelige publieke snaar. Veel van onze goeie centen gaan toch maar naar die eters uit de staatsruif, daarbij vergetende, dat zonder een optimale dienstverlening het in Nederland een onvoorstelbare chaos zou zijn. Maar terzake: de overheid zou kun nen besparen, indien vermeende voordelen van de ambtenaren zou den worden gelijkgemaakt met de particuliere sector. Het meest ver gaande zou dan zijn, dat de overheid zich ten opzichte van haar dienaren zou gedragen als iedere particuliere werkgever. Inclusief het gehele com plex van de sociale verzekeringen, van AOW tot WAO. Om het vriende lijk te zeggen: dat is weer zon sprookje. Het geheel van de voorzieningen voor het overheidspersoneel heeft voor de ambtenaar zelve zijn plussen en minnen ten aanzien van de parti culiere werknemer, maar heeft voor de overheid als werkgeefster grote voordelen ten aanzien van de parti culiere werkgever, welke laatste ge bukt gaat onder een vrij zware pre miedruk! Ten slotte: wij zullen ons in Neder land moeten realiseren, dat zonder het brengen van offers er geen reële oplossing mogelijk is. Ook het over heids- en onderwijspersoneel zal in de komende periode zijn bijdrage moeten leveren in de matiging van inkomens en andere materiële voor delen. Dit zal wel evenwichtig dienen te geschieden. Het mag niet zo zijn, dat de ene groep dubbel wordt ge pakt ten voordele van een andere groepering. Wel zal moeten vast staan, dat de zwaksten in de samen leving extra bescherming dienen te genieten en dat over de gehele linie zowel in de particuliere als in de overheidssector de sterkste schou ders de zwaarste lasten dienen te dragen. a. De juistheid van het trendbeleid is genoegzaam aangetoond. De amb tenaren krijgen wel vaak minder (in tijden van hoogconjunctuur) dan de werknemers in het particuliere be drijfsleven, maar nooit meer. Ook niet als het slechter gaat. Dan delen zij gelijk op. Extra matiging of een afzonderlijk inkomensbeleid wijs ik volstrekt af. Wel moet de trend zui ver worden gehouden. b. Pensioenvoordelen zijn sprook jes. De ambtenaren hebben er meer dan wie ook voor betaald en doen dit nog. De financiële positie van het Abp is niet alleen zeer goed, maar ook een belangrijke nationale bespa ring en daardoor een bijdrage tot vergroting van de nationale produk- tie. Uit de 22% premie worden zowel de ouderdoms-, weduwen- en wezen pensioenen gefinancierd, als het in- validiteitsrisico. Dat is èn een ge ruststelling èn een voordeel voor de overheid als werkgeefster en als hoedster van het algemeen belang. c. Als het op vergelijking en sterkste schouders aankomt, is niet de amb tenaar in een voordelige positie ten opzichte van de particuliere werkne mer. maar de overheid ten opzichte van de particuliere werkgever. En dat is dan weer in het belang van de Nederlandse belastingbetaler Ik moge eindigen met een citaat van een niet-ambtenaar. de grote dichter Joost van den Vondel: „De wijsheid spruit uit kloek beleid van ambtenaren, „die dag en nacht zichzelf niet sparen, „geschapen tot eens ieders nut" door Dirkje Houtman AMSTERDAM Zes spelers en zes onken komen samen in „ONK, A Block-Head Party", dat georganiseerd wordt door 1NCCOPRODING, de afkorting van INCorporeal COPROducti- ons INCorporated, hetgeen zoiets betekent asl „twee onlichame lijke produkten tot één lichaam verenigd." En dat proces en zijn consequenties vormen de kern van deze voorstel ling die tot en met 13 mei (aanvang 20.30 en 22.15) in het Shaffy Theater te zien is. Onken zijn enorme robot-achtige wezens, met ledematen die op de bekende plaatsen met moeren be vestigd zijn. Alles beweegt zoals bij een mens, maar dan moeten er wel zes spelers aan te pas komen, die met gereedshcap de vaak weerbar stige gevaartes in de door hen ge wenste poses sleutelen. Aanvanke lijk is er een onderscheid tussen onk en speler, maar in de loop van de voorstelling vervaagt dit. Onken ont- poppen-zich als alter ego's van de spelers, die niet minder wezenloos zijn dan de houten geraamtes. De onken doen wat de spelers willen en de spelers volgen elkaar; geen eigen initiatief, geen eigen verantwoorde lijkheid. Tussen de gedachten en wensen van de spelers en de uitvoe ring ervan door de houten poppen zit uiteindelijk geen verschil meer. Dat blijkt als een van de spelers zich buiten het collectief opstelt door een afwijkend gedrag. Dat onken een afspiegeling zijn van hun spelers, blijkt ook het geval bij deze rebel. Hij is een kunstenaar en zijn onk een kunstwerk. De anderen maken bouwwerken, zo meent hij. En zoals bekend, kan kunst ontrege lend werken. Dus wat doe je als je de eenheid in je gelederen wilt handha ven, je ruimt de maker ervan uit de weg. De kunstenaar wordt dan let terlijk ingepakt in bruin papier met een touw erom niet een museum, zoals Cristo dat jaren geleden deed, maar een mens en men creëert voor hem een strop. De spelers be denken het, hun onken vormen de galg. Tussen bedenken en uitvoeren zit dan geen verschil meer. In deze voorstelling zijn de spelers de hele avond druk in de weer. Zoals monteurs hun machines in en uit elkaar schroeven, zijn zij bezig met hun onken. Ze sleutelen eraan, ma ken er ingenieuse constructies van, die ze afbreken om vervolgens elders weer op te bouwen. Een tamelijk zinloze bezigheid, die aanvankelijk wat moeizaam aandoet, maar een schok teweeg brengt als je je reali seert dat dit uitmondt in een galg waaronder een ingepakt mens. Men sen verworden tot dingen. Dat wordt hiermee visueel sterk uitgebeeld. En iedereen moet zelf maar bedenken welke conclusie hij daar uit trekt. UTRECHT (ANP) Onder de in ons land wonende Turken is verontwaardiging ontstaan naar aanleiding van de televisiefilm Yoneko, die de EO dinsdag heeft uitgezonden. De omroep kwam op de gedachte om deze Japanse film in het Turks na te synchroniseren. Het betreft een bekeringsgeschiedenis en na afloop van de film konden Turken die belangstelling hadden voor het evangelie de EO bellen. Het Turkse lid van de Utrechtse mi- grantenraad, T. Ejder, vindt dit een belediging voor de moslims. Tele grammen van afkeuring zijn gezon den naar de EO. de NOS en het ministerie van CRM. Ook zal een protestbrief worden geplaatst in het Turkse dagblad Huriyet. Bedoeling is dat de Turken in ons land de brief zullen uitknippen en opsturen aan de EO. „Een misselijke film" noemt de cor respondent van de krant Huriyet, Lihan Karacay, de Japanse film Yo neko. De film gaat over een Japans meisje, dat haar moeder door de dood verliest. Ze besluit tot zelf moord, springt voor de trein, maar wordt later wakker in het zieken huis. Ze moet haar benen missen. maar een jonge christen weet haar tot het christelijke geloof te brengen. In de protestbrief die in de Turkse krant komt staat dat de Turken ver van hun gezin in vaak slechte huis vesting leven en moeilijkheden heb ben met integratie in de Nederlandse samenleving. „Het zou een daad van christelijke naastenliefde zijn ge weest. wanneer de EO in zijn zend tijd aan deze problemen aandacht had besteed. In plaats daarvan zendt u een film uit die ons het meest waardevolle dat we bezitten wil afne men. Ons geloof is onze troost. Het is ook onze waardigheid." De EO die dit soort reacties zegt te hebben verwacht meldt dat tussen de stroom binnenkomende telefoon tjes ook positieve zaten. De ondervraging van Charlèque. De film La Question te vertalen als „het gehoor", met gedachten uan een pijnbank gemaakt door Laurent Heynemann, is een „eerste film". Zij heeft van dat „eerste" alle frisheid, maar zonder het onzekere, het zoekende dat gebruikelijk is bij filmers, die debuteren. Ondanks beleidsbezwaren Groningen blijft Forum subsidiëren GRONINGEN (ANP) - De gemeen te Groningen blijft het Operagezel schap Forum noodgedwongen subsi diëren. maar zet grote vraagtekens bij het beleid en bestuur van dit gezelschap. Op zo kort mogelijke ter mijn zullen burgemeester en wet houders van Groningen zich beraden hoe Forum onder druk te zetten be leid en bestuur aan te passen aan de eisen die Groningen daaraan stelt. Stopzetten van die subsidie moet daarbij een mogelijkheid blijven, wanneer er geen verbetering bij Fo rum intreedt. De Groninger gemeenteraad besloot dinsdagavond voor het seizoen 1977' 1978 Forum een subsidie van 375.000 gulden te verlenen. In november 1976 had de raad besloten de kraan dicht te draaien, maar de afdeling rechtspraak van de Raad van State vernietigde dit besluit. Deze afdeling was van oordeel dat de Raad bij afweging van de betrokken belangen niet in redelijkheid tot dit besluit heeft kunnen komen. De Groninger gemeenteraad blijft van mening dat het beleid en be stuur van Forum niet stroken met de standpunten van deze raad. Van ver schillende kanten uit de raad wordt er dan ook sterk op aangedrongen om met een voordracht te komen, waarin de subsidiestop wel voldoen de onderbouwd wordt. Een verklaring daarvoor zou het feit kunnen zijn dat Heynemanns eerste ling in de lijn ligt van een genre films, dat heel sterke en heel navran te voorbeelden heeft voortgebracht. Het genre films, dat een man als Costa Gravas vermaard heeft ge maakt. Door zijn films „Z" en „L'aveu". Er is een verschil. Gravas brandmerkte met zijn films in de eerste plaats een systeem. Het sys teem van de totalitaire macht, die alle gelijk aan zich trekt. Ook bij het flagrantste ongelijk. Tot behoud van zich zelf moet het alles en alles erop zetten om denkbeelden, die zelfs maar de schijn hebben van enigszins afwijkend te zijn, de kop in te druk ken. Het systeem overtreft daaraan het recht om dat individu naar eigen believen schuldig te verklaren en te vernietigen. De films van Gavras maakten vooral daarom zo'n indruk, omdat de door trapte en perfide logica van het tota litaire systeem als onaantastbaar voor de dag kwam. Aan het individu werd op die manier behalve het le ven ook nog alle menselijke waardig heid ontnomen. Onbruikbaar gewor den voor het systeem kon het met minachting worden weggeworpen. In Heynemanns film is het niet een regime, dat zich aan mensonterende martelingen schuldig maakt. Al thans niet in directe zin. Het regime treft alleen het verwijt overigens een zeer ernstig verwijt dat het in zijn bonafide functionarissen niet actief genoeg is geweest (of zelfs heeft kunnen zijn) om de misdadige utwassen van een militaire bezet tingstroep de kop in te drukken. Het gaat in de film om de kritieke dagen in Algerije (vanaf de beginjaren '50 tot de beginjaren '60), toen Franse door D. Ouwendijk parachutisten zich in hun onder drukking van het Algerijnse natio nalisme individueel volleerde adep ten toonden van de Gestapo-syste- matiek. Waar verhaal De geschiedenis die in „La Questi on" is gefilmd is een waar verhaal. Zij behelst de ervaringen van de au teur van het boek, dat aan de film ten grondslag heeft gelegen. Henri Alleg. Diens naam is voor de film veranderd in Henri Charlèque. Vol gens het verhaal van de film (waar dus de ervaringen van Alleg in zijn verwerkt) was Charlègue hoofdre dacteur van de krant „Alger Démo- cratique". waarvan de kolommen open stonden voor Algerijnse natio nalisten. Na een officieel verbod van de krant was Charlègue gedwongen om onder te duiken. Hij wordt door parachu tisten. die Algiers bezet hebben, op gepakt als hij een bezoek brengt aan een pas gearresteerde vriend, de wis kundige Oudinot. De twee worden op weerzingwekkende manier ge marteld. Franse overheden, die po gingen doen om de twee aan de wille keur van de parachutisten te ont trekken. worden op de brutaalste manier gebruskeerd en misleid. Ou dinot bezwijkt onder de behande ling, zodat de schuldige officieren hem laten „verdwijnen". Charlègue heeft het „geluk" van zijn bekend heid als journalist, zodat er navraag naar hem wordt gedaan. Dat is in laatste instantie zijn behoud. Wat Heynemann voortreffelijk in zijn film heeft laten zien is de waardig heid en de kracht van de menselijke onbuigzaamheid. Hij heeft verme den om, door te grove effecten, van de martelingen die Charlègue moet ondergaan een bloederige show te maken. Hij suggereert meer dan dat hij laat zien. Zijn film wordt daar door het beeld van een taaie strijd tussen de verfijnde wilskracht van de geest (Charlègue) en ordinaire bestialiteit van indivuduele door de remmen heen geschoten militairen die, in hun pogingen hun nationali- satlsche eer hoog te houden deze op de grofste manier verontreinigen. Kriterion, Amsterdam, 16 jr. NIJMEGEN (ANP) - De bezetters van de katholieke hogeschool voor verpleegkundigen in Nijmegen heb ben gistermiddag hun actie beëin digd. Na negen dagen werd de bezet ting stopgezet, nadat bestuur en di rectie van de hogeschool alle eisen hadden ingewilligd. Die eisen waren met name gericht op voortzetting van het huidige opleidingsniveau, een discussie binnen de gezond heidszorg en het verbinden van een hogere kaderoplelding aan de school. AMSTERDAM (ANP) - De vijf tien medewerkers van de omroep- stichting Symbiose, die twee weken het kantoorpand van de stichting aan de Prinsengracht te Amsterdam bezet houden, mogen blijven. De president van de rechtbank in de hoofdstad heeft de eis van het be stuur om opheffing van de bezetting afgewezen. Het stichtingsbestuur van twee be zetters een dwangsom geëist van honderd gulden per dag. Daarbij werd aangevoerd dat het bestuur door de bezetting van het kantoor in de uitoefening van zijn werkzaamhe den werd belemmerd. De rechter zegt in zijn vonnis dat daarvan niets is gebleken: „De be zetters voeren slechts een demon stratieve actie, terwijl zij de werk zaamheden voor symbiose gewoon voortzetten. Michel van der Plas heeft de Tollens- prijs gekregen voor zijn dichterlijk en essayistisch werk en voor zijn cabaret teksten. De prijs een geldbedrag en een penning wordt sinds 1903 om de vijf jaar door het Tollens Fonds toege kend aan een Nederlandse letterkun dige. Eerder werden o.a. bekroond Lodewijk van Deyssel, Louis Coupe rus, Bertus Aafjes en Anton Kool haas. Landsadvocaat Drooglever Fortuyn: DEN HAAG (ANP) Rotterdam mag niet uit eigen middelen hogere salarissen aan de leden van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest betalen. Bij het verstrekken van een rijkssubsidie aan het Rotterdams Philharmonisch mag de minister van CRM de hoogte van de salarissen bepalen. Als die wordt overschreden moet de bewindsman de mogelijkheid hebben de gehele rijks subsidie in te trekken. Dat is het enige pressiemiddel dat hem is overgebleven. Landsavocaat mr. Drooglever For tuyn heeft dit dinsdagmiddag ge zegd voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State in Den Haag. Die behandelde het beroep van de gemeente Rotterdam en het Rotter dams Philharmonisch Orkest tegen het standpunt van de minister van CRM in deze zaak. De minister wil vasthouden aan verschillende sala risniveaus bij de orkesten in Neder land. Daarbij geldt voor het Concert gebouworkest 120, voor Residentie Orkest en Rotterdams Philharmo nisch Orkest 110 en voor de geweste lijke orkesten 100. Rotterdam be sloot in 1976 de salarissen van het Rotterdamse orkest in 1977 met vijf procent te verhogen. Dat besluit werd bij Koninklijk Besluit van 18 april 1978 vernietigd. Rotterdam wil dat de minister zijn standpunt van bindende voorwaarden voor subsi dieverlening verlaat. De landsadvo caat stelde dat als de gemeenten de vrije hand in het bepalen van orkest salarissen krijgen die een opwaartse druk op de salarissen van alle Neder landse orkesten zou betekenen. Het „onrustzaaien" van Rotterdam heeft al geleid tot aanvragen van salaris verhoging van verschillende Neder landse orkesten, waaronder Concert gebouworkest en Residentie Orkest. De afdeling rechtspraak van de Raad van State zal op 13 Juni uit spraak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9