t'N-troepen ontwijken jotsingen Fransen in Tsjaad in het nauw Carters 'zondag' verdrinkt in regen VN: Zuid-Afrika moet Namibië uit Henri Curiel in Parijs vermoord it a Medewerkers Moro in Rome ondervraagd Nederland onthoudt zich van stemming Nieuwe regering Afghanistan 'niet communistisch' Egyptisch Joodse communist Regering-Malloum bracht verdeeldheid in plaats van eenheid dag 5 mei 1970 BUITENLAND Trouw/Kwartet ijk Als| i zï uidi idei jedesmacht in Libanon opgevoerd akt*ÉIROET, CAIRO (AP, UPI, Reuter) Terwijl de Verenigde 'enoJties hebben besloten hun vredesmacht in het Zuiden van tot zesduizend man op te voeren laten de VN-troepen in er f gebied zich er alles aan gelegen liggen om nieuwe botsingen g zieet Palestijnen en linkse Libanezen te voorkomen. dergelijke botsingen te voorko- i zijn de VN-troepen althans •lopig gestopt met patrouilleren de havenstad Tyrus. Tevens po- zij met de Palestijnen en de je Libanezen tot een akkoord te len dat het infiltreren van het YJfde VN-vredesmacht gecontro- ttrde gebied onmogelijk maakt, bereiken van een dergelijk ak- wordt echter door de menings- ihillen tussen gematigde en ra- ile Palestijnen bemoeilijkt. De üsche krant „Riad" riep de Pa- ijnen gisteren op om hun hou- i jegens de VN-troepen te heizien om zich van acties, die een spoedi- s N.4 Israëlische terugtrekking uit Li- mdajron zouden kunnen belemmeren, N AJ onthouden, is ec N.A bevelhebber van de VN-troepen ian. Libanon, generaal Erskine keerde scha [teren naar Beiroet terug voor be- jrekingen met de plaatselijke VN- trj ictionarissen en voor een bezoek in kolonel Salvan. Salvan de hoog- Franse officier in Libanon raakte msdag bij botsingen in Tyrus ge tond. De PLO en de VN-troepen bben een gemeenschappelijke mmissie in het leven geroepen die n onderzoek moet instellen naar gebeurtenissen in Tyrus. De bot- ïgen hebben de vraag opgeroepen PLO-leider Arafat in staat is de dicale Palestijnen en de linkse Li- mezen onder controle te houden, jdens een vergadering in Beiroet an alle Palestijnse en links Libane- groepen zou Arafat de radicalen van hebben beschuldigd de Israeli te terugtrekking uit het Zuiden te iboteren. De Veiligheidsraad van VN heeft besloten om de VN- edesmacht in Zuid-Libanon van er- tot zesduizend man op te voe- en. Bij het besluit van de Veilig- ROME (UPI, Reuter) - Terwijl de Italiaanse communisten de regering aebben verzocht om vooral niet te jaan onderhandelen met de ontvoer- Jers van de christendemocraat Aldo Moro, is de rechter van onderzoek in Rome begonnen drie nauwe mede werkers te ondervragen. De rechter van onderzoek wil ant woord op de vraag hebben of de lamilieleden van Moro in het geheim »en communicatiekanaal hebben ge vonden naar de Rode Brigades die voor de ontvoering van de Italiaanse ïhristendemocraat verantwoorde tijk zijn. In Milaan en Genua hebben gewapen de mannen donderdagavond twee fa brieksdirecteuren in de benen gescho len. In anonieme telefoongesprekken Werd daarna de verantwoordelijkheid Voor de acties doorde Rode Brigades Opgeëist. heidsraad onthielden de Sowjet- Unie en Tsjechoslowakije zich van stem. De nieuwe VN-troepen zullen uit Iran, Ierland en de Fiji-eilanden afkomstig zijn. Ondertussen heeft de Soedanese president Noemeiri in Cairo ver klaard dat het Midden-Oosten zich aan de rand van het gevaar bevindt. Noemeiri is in Cairo om met presi dent Sadat te praten over de bijeen roeping van een Arabische topconfe rentie om de eenheid in de Arabische wereld te herstellen. Noemeiri zei te verwachten dat deze conferentie bin nen acht weken zal worden gehou den. Vanuit Cairo reist de Soedanese president naar Syrië, dat zich uiterst kritisch heeft opgesteld jegens het Egyptische vredesinitiatief. Sadat heeft zich voor een topconferentie uitgesproken, maar meende dat dit geen platform mocht worden voor het uitwisselen van beledigingen. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Dajan, heeft gisteren onthuld dat hij Washington heeft gevraagd om te ondereoeken in hoe verre Egypte als enige vertegenwoor diger van de Arabieren in de vredes onderhandelingen zou kunnen op treden. Egypte zou met name in staat moeten worden gesteld om over de toekomst van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook te praten. Studenten van de universiteit van Rhode Island gingen naar het strand om de zon te zien opkomen. In Golden (Colorado) legde de directeur van het zonne-instituut president Carter de werking van zonnecellen uit. DENVER (Reuter, UPI) President Carters „zondag" werd verknoeid door de regen. In Golden (Colorado) kondig de hij aan dat 250 miljoen gulden extra zal worden uit getrokken voor onderzoek naar zonne-energie. Zijn toe spraak in de open lucht „ver dronk" in een wolkbreuk, en de Amerikaanse president moest naar binnen. Zijn rede had versterkt moeten worden door een geluidsinstallatie die op de zon werkte, maar bin nenskamers moest de Amerikaan se president het doen met ..gewo ne" elektriciteit. „We hebben een atoomcentrale op een veilige plaats ruim twee miljoen kilometer bij ons vandaan, en zij heet: de zon,' aldus Carter. In het hele land vierden de Ameri kanen woensdag „zondag", hier in de sneeuw, daar in de mist, en elders in stralende zon. De stem ming was overal feestelijk, en ge sproken werd van de „dageraad van de zonne-eeuw". De zon moet een einde maken aan de hoge gas- en elektriciteitsrekeningen, aan luchtvervuiling en aan de groeien de afhankelijkheid van de grote oliemaatschappijen. Zonnedans Op de Cadillac in Maine dansten zo'n vijfhonderd mensen een „zon nedans" bij het krieken van de dag. Op deze berg is de opkomende zon in de Verenigde Staten het eerst te zien, maar woensdag was daarvan door de zware bewolking geen spra ke. „We maken hetzelfde mee als in Washington met de regering over zonne-energie praten," zei het Con greslid Richard Ottinger daarop. Wel was hij verheugd dat Carter nu nog eens 250 miljoen gulden extra heeft uitgetrokken. Het totaalbe drag voor onderzoek naar zonne- energie is daarmee gekomen op 1,5 miljard gulden. Overigens is dat slechts een fractie van het bedrag dat wordt besteed aan kernenergie. Filmsterren Ook verschillende filmsterren ga ven hoog op van de mogelijkheden die de zon ons biedt. In San Fran cisco zei Jane Fonda dat gebruik van zonne-energie vierhonderddui zend arbeidsplaatsen oplevert, en de werkloosheid in deze staat met de helft terugdringt. Acteur Robert Redford wees erop dat de levering van zonne-energie, „door geen en kel land kan worden stopgezet", „en niet kan uitvallen". De Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Andrew Young vergeleek de beweging voor de zon in de Verenigde Staten met de be weging voor de mensenrechten. In Washington werd de in een strak blauwe hemel opkomende zon ver welkomd met trompetgeschal, ge zang. dans en gebed. Later op de dag was het bij het Lincoln-monu ment feest tijdens één van de vele „zonnebazars" die oost tot west in de Verenigde Staten werden ge houden. Saoedi-Arabië beschreef in een pa gina-grote advertentie in de Was hington Post hoe het zelf probeert zonne-energie te gebruiken. Het olieland riep de Amerikanen op zo verstandig en zo zuinig mogelijk gebruik te maken van de rijkdom men der aarde, NEW YORK (AP/Reuter) De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft een oproep gedaan tot onvoorwaardelijke terugtrekking van Zuid-Afrika uit Namibië (Zuidwest-Afrika) en economische sancties ter ondersteuning van haar oproep aanbe volen. Motobccane. Fietsen op z'n Frans. Met 119 tegen nul stemmen bij 21 onthoudingen waaronder Neder land aanvaardde de VN op de slotbijeenkomst van een speciale zit ting van tien dagen over Namibië een verklaring en een actieplan. In het uitvoerige document werd geen gewag gemaakt van de inspanningen van de vijf westelijke leden van de Veiligheidsraad om te komen tot een regeling. De voorstellen van de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en West-Duitsland zijn aanvaard door Zuid-Afrika dat het bewind voert over Namibië krachtens een mandaat dat ooit door de Volkeren bond werd verleend. De algemene vergadering besloot in 1966 tot in trekking van dat mandaat. Vandaag zullen verdere besprekin gen van de vijf westelijke landen beginnen met de andere belangrijke partij, de onafhankelijkheidsbewe ging van Namibië. SWAPO. Na de stemming in de assemblee zei de voorzitter van SWAPO, Sam Noejo- ma. te hopen dat de volgende ge spreksronde met de westelijke leden van de raad succes zal hebben. Het Namibische volk en SWAPO zullen echter niet toegeven aan neokolonia- listische manoeuvres, maar zullen bij het uitblijven van een aanvaard bare oplossing hun strijd verhevigen, zo zei hij. Er is geen zicht op dat de veiligheids raad de oproep tot economische sancties jegens Zuid-Afrika ter harte zal nemen, al was het alleen al van wege het verzet van de westelijke permanente leden van de raad die het vetorecht hebben. Deze drie, de Verenigde Staten, Frankrijk en Groot-Brittannië, behoren tot de landen die zich woensdag van stem ming onthielden. De andere onthou ders waren Australië, Oostenrijk, België, Canada, Denemarken, Fin land, West-Duitsland, Guatemala, Ijsland, Ierland, Israël, Italië, Japan, Luxemburg, Nieuw Zeeland, Noor wegen, Zweden en dus Nederland. KABOEL (Reuter, AP) De nieuwe regering van Afghani stan die een week geleden na een bloedige staatsgreep aan de macht kwam is „niet com munistisch". President Noer Mohammed Tarakki zei dat in de Republikeinse revoluti onaire raad, en ontkende ook dat zijn bewind pro-Sowjet-Unie zou zijn. Wij hebben groot respect vooi de islam, het geloof dat door het merendeel van de twintig miljoen Afghanen wordt aangehangen, aldus het staatshoofd. Overigens is de invloed van de com- munistische Khalq (Volks-)partij binnen de regering erg groot, en wordt zij gesteund door militairen uit de Sowjet-Unie. Waarnemers me nen dat Tarakki, een voormalige per sattaché in Washington, geen puur communistisch bewind kan voeren, zonder moeilijkheden met de ortho doxe bevolking. Volgens hen is om die reden ook de gematigde Tarakki naar voren geschoven, maar berust de uiteindelijke macht bij harde communisten als vice-president Ba- brak Kamal en minister van buiten landse zaken Hafizoellad Amlr. Ove rigens zijn naar verluidt verschillen de nieuwe ministers nog steeds niet op hun departement verschenen. Radio-Kaboel (de hoofdstad van Af ghanistan) heeft ontkend dat bij de staatsgreep duizenden mensen het leven zouden hebben gelaten. Ge sproken is over meer dan tiendui zend slachtoffers. Vast staat wel dat president Moham med Daoed en een groot aantal fami lieleden en medewerkers zijn ge dood. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De oprichter van de Egyptische communis tische partij, Henri Curiel, is gisteren voor de deur van zijn woning door twee onbekenden vermoord. Vlak na de aanslag kreeg het Franse persbureau AFP een telefoontje waarin de verantwoordelijkheid voor de moord op de 63-jarige Egyptische Jood door de Delta-groep werd op geëist. Delta werd in 1960 opgericht door extreem-rechtse Fransen en Al gerijnen die zich keerden tegen het besluit van president de Gaulle om Algerije onafhankelijkheid te verle nen. Delta was de moordeenheid van de Franse Organisatie van het Ge heime Leger (OAS). Tot de vroegere activiteiten van Delta behoren ver schillende mislukte aanslagen op het leven van de Gaulle. De afgelopen jaren werd van Delta echter niets meer vernomen. In het telefoongesprek met AFP werd Cu riel als een agent van de Russische geheime dienst KGB, voorstander van de Arabische zaak en verrader van Frankrijk omschreven. Curiel, die statenloos was, woonde sinds de vijftiger jaren in Frankrijk. Onder het regime van de Egyptische ko ning Faroek stichtte hij in 1943 de commünistische partij wat hem een verblijf in de gevangenis opleverde. Onder de Egyptische president Nas ser draaide hij opnieuw vanwege zijn politieke gezindheid de gevangenis in. Na zijn vrijlating werd hij onmid dellijk het land uitgewezen. Ook in Frankrijk bleef Curiel poli tiek actief. Tijdens de Algerijnse on afhankelijkheidsoorlog steunde hij de Algerijnse guerrillastrijders en ging hij opnieuw de gevangenis in. Verleden jaar werd hij in zijn woning in Parijs onder huisarrest gezet om dat hij van contacten met terroris ten werd verdacht. Een uitwijzings bevel werd later Ingetrokken. Curiel die alle contacten met terroristen ontkende onderhield nauwe banden met de Palestijnse Bevrijdingsbewe ging (PLO) en met Israëlische vre desgroepen. Hij behoorde tot dege nen die nauw betrokken waren bij de organisatie van de Parijse gesprek ken in 1976 tussen leden van de PLO en het Israëlische Comité voor een Palestijns-Israëlische vrede. Ook trad hij op als financier van activitei ten gericht op een rechtvaardige re geling van het conflict in het Midden-Oosten. door Nico Kussendrager N'Djamena betekent in het Arabisch „wij rusten". Het herinnert aan de kameelkaravanen die vroeger in het hete, stoffige plaatsje aanlegden. N'Djamena is de hoofdstad van de vroegere Franse kolonie Tsjaad, in midden-Afrika. Van rust echter is geen sprake. De regering van president Felix Mal- loum heeft alle moeite in het zadel te blijven, en weerstand te bieden te gen verzetsbewegingen in het land. Daarbij heeft zij nu opnieuw de steun van Frankrijk ingeroepen, en Parijs is daar graag op ingegaan. loum weten dat hij de nauwe banden met Parijs losser wilde maken. Alle verdragen zouden worden herzien, maar nu juist heeft Tsjaad een nieuw akkoord voor militaire samen werking met Frankrijk gesloten. Een daad die haaks staat op Malloums beslissing in 1975 dat de Franse sol daten het land moesten verlaten. Vreemdelingenlegioen )r zijn meer dan duizend Franse ailitairen in Tsjaad, voornamelijk /an het vreemdelingenlegioen. Zij irorden „adviseurs" genoemd, maar iet staat vast dat de Franse militai- :n actief aan de strijd deelnemen, let heet ook dat zij zijn ingezet om Ie veiligheid van de paar duizend Franse burgers in Tsjaad te waarbor- Igen. Maar door de groeiende militai re invloed van Marianne is hun vei ligheid nu juist in gevaar gekomen. Met de militaire samenwerking met Frankrijk is president Felix Mal loum op zijn schreden weergekeerd. Kort na de staatsgreep die hem in 1975 aan de macht bracht liet Mal- Dat had te maken met de onderhan delingen die Parijs toen voerde met de opstandelingen in Tsjaad. Het rebellenleger Frolinat hield de Fran se archeologe Frangoise Claustre vast, en onder hevige publieke druk probeerde de regering in Parijs haar vrij te krijgen. Eerst waren Malloum en de Franse president Giscard d'Estaing de beste vrienden. Parijs steunde de staats greep die hem aan de macht bracht, en die een einde maakte aan het door en door corrupte terreurbewind van president Ngartha Tombalbaye. Aanvankelijk kon ook hij rekenen op Franse steun en Franse militairen hielpen ook hem al bij de strijd tegen Frolinat- Toen echter Tombalbaye's aanhang onder de Tsjadische bevol king snel afbrokkelde, wendde Pa rijs de steven en hielp Malloum op de hoogste stoel in het land. Aan een topconferentie daar werd deelgenomen door Malloum, de Libi sche leider Moammer Khaddaffi, de president van het buurland Niger, Seni Koentsj en de vice-president van Soedan Abdoel el-Gasim Mo hammed Ibrahim; niet door Froli nat. „Wij gaan de oorlog beëindigen en zullen laten zien dat Afrika van de Afrikanen is", zei Khaddaffi toen. Bij het spreken van deze woorden had de woestijnwarmte de boter op Khaddaffi's hoofd moeten doen smelten. Libië is ten nauwste bij de strijd in Tsjaad betrokken, en ver leent uitgebreide steun aan het Fro linat. Libië en Frolinat kunnen het uitstekend met elkaar vinden in hun socialistisch-islamitische overtui ging. Enige maanden geleden verbrak Tsjaad daarom de betrekkingen met Libië, maar ze werden hersteld na het bereiken van de wapenstilstand. President Malloum had dat net zo goed kunnen nalaten, want dat staakt-het-vuren bleek niet meer te zijn dan een stukje papier. De strijd van het Frolinat ging gewoon door en Tsjaad is ervan overtuigd dat Khaddaffi er achter zit. Niet alleen Frankijk, ook Libië heeft belangstel ling voor het uranium en de olie in het noorden van Tsjaad. Zelfs doet Khaddaffi op historische gronden aanspraken gelden op dat gebied, en het Frolinat moet hem helpen dat in handen te krijgen of beter; te houden. Aan de wapenstilstand ging een overeenkomst tussen Malloum en Frolinatleider Hissein Habre vooraf, maar ook die bleek waardeloos. Ha bre vertegenwoordigde bij het ak koord weinig meer dan zichzelf, en is als leider van de opstandelingenbe weging opzij geschoven door Gou- kouni Oueddad. Hij is een traditio nele leider van de Toubou-nomaden in Tsjaad, die een belangrijk deel van het Frolinat uitmaken. Aanvankelijk was dat de zoveelste misrekening van Frankrijk in de be* trekkingen met Tsjaad. Malloum stuurde immers de Franse troepen het land uit, en gaf hoog op van „nationalisme" in stede van „neo kolonialisme". 't Kwam Giscard in zoverre niet slecht uit. dat door de pogingen mevrouw Claustre vrij te krijgen, contact werd gelegd met de opstandelingen van het Frolinat. En Frolinat is heer en meester in het noorden van Tsjaad, waar olie en uranium zijn gevonden. Het idee dat daar beter met Frolinat over te praten valt dan met Malloum kan de volgende misrekening van Pariis worden, schreven wij toen. Die verwachting is uitgekomen: Parijs zoekt het opnieuw in de hoofdstad N'Djamena en Franse militairen stromen het land weer binnen. In zijn propaganda wordt het Froli nat met de dag anti-Franser, en ook onder de gewone bevolking stijgt het veizet tegen de Broeiende Franse aanwezigheid. Eind april waren er rellen in de zuidelijke stad Mounou. aanvankelijk gericht tegen de rege- ring-Malloum, maar al snel ook te gen Frankrijk. En dat is ook nauwe lijks los van elkaar te zien. Frolinat heeft aangekondigd dat „wraak" zal worden genomen op de Fransen voor de dood van vijf scholieren en een aantal burgers, die de Fransen in de schoenen wordt geschoven. In de zelfde verklaring werd de bevolking van Tsjaad opgeroepen zich „te vere nigen voor de revolutie". Eenheid herstellen Van de beloften van Malloum na de staatsgreep dat hij de eenheid in het land zou herstellen is niets terecht gekomen. Letterlijk zei hij toen dat de strijd (tegen de opstandelingen) niet mocht worden voortgezet, om dat iedereen „zich op dezelfde ma nier als wij heeft verzet tegen een onmenselijk systeem" (dat van Mal loums voorganger Tombalbaye). Ook het Frolinat leek ingenomen met de wisseling van de wacht in Tsjaad, maar zowel aan dc „ver wachtingen" van Malloum als van het Frolinat is niet beantwoord. De strijd woedt heviger dan ooit tevo ren, ondanks een wapenstilstand die eerder dit jaar in de woestijnstad Sebha werd gesloten. Ondertussen is de regering van Tsjaad ernstig verdeeld of nieuwe onderhandelingen met het Frolinat moeten worden aangeknoopt, of dat Juist met Franse steun de strijd moet worden verhevigd. De kritiek op president Malloum groeit omdat hij in plaats van „nationale eenheid" groeiende „nationale verdeeldheid" heeft gebracht, in een straatarm land trouwens dat nauwelijks als eenheid kan worden beschouwd. In het zuiden wonen wat christenen en vooral ani- misten (aanhangers van natuurgods diensten!. terwijl het woestijnachtl- ge noorden vooral wordt bevolkt door islamitische nomaden. Uit het zuiden kwamen in het verleden de ambtenaren, die zich gedroegen als bezetters in veroverd gebied. Tijdens de hongersnood in 1972 had het noorden bij de verdeling van het schaarse voedsel het nakijken. Aan de ontwikkeling van het land heeft Frankrijk nooit iets gelegen laten liggen, en Tsjaad werd vanuit de hoofdstad door Franse ambtena ren bestuurd. Aan een bestuursstel- sel, onderwijsvoorzieningen, gezond heidszorg, wegen werd niet gedacht en Frankrijk liet Tsjaad een econo mie na. die niet beantwoordde aan de behoeften van het volk. De vierduizend Fransen in Tsjaad, hadden daar weinig van te lijden. Iedere woensdag landde een vlieg tuig uit Parijs dat verse bloemen, paté. kaas. ijs, wijn en andere onmis bare produkten bracht. Het ziet er naar uit dat dat toestel binnen niet al te lange tijd In Parijs aan de grond kan blijven. De eerste Fransen heb ben onder dreiging van Frolinat Tsiaad al verlaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7