Vanaf 20 december per spoor naar Schiphol Nieuw: De eigenwijze Horizon. Omdat er al gewone auto's genoeg zijn. Mathieu Smedts: waarheid en leu gen in het verzet 'Afrikaanse boeren uitii Namibië repatriëren' Meer treinen in de ochtendspits Meenemen van de fiets verruimd AmroPrivérekenmg ing®] Delft) innovatie met werkloze ingenieurs Notering yen in Amsterdam Protestactie van pedofielen in Den Haag National Airlines wil vliegen op Amsterdam-New Y|j( Geef uzelf ook'feen nieuwe kijk op auto's!' En test die eigenwijze Horizon in een vrijblijvende proef rit. U wordt verwacht bij de Chrysler/Simca dealer in uw buurt. Er zijn er350 in Nederland. Lang hoeft u dus niet te zoeken. VRUOAG 5 MEI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet UTRECHT (ANP) In de loop van dit jaar zal de eerste fase van de Schiphollijn klaarkomen. Het is het deel tussen Schiphol en de Minervalaan in Amsterdam. Volgens de plannen gaat van 20 december af elke twintig minuten een trein rijden. De KLM-busdlenst tussen Schiphol en het Amsterdamse Museumplein komt dan te veryallen. ADVERTENTIE Gehoord bij de Amro Bank. (18) Dit blijkt uit de nieuwe dienstrege ling van de spoorwegen die op 28 mei ingaat. Uit het nieuwe spoorboekje blijkt verder dat er in de ochtend spits meer treinen Ingelegd zullen worden, en wel op de trajecten Utrecht-Den Haag. Deventer-Henge lo. Boxmeer-Nijmegen. Cuyk-Nijme- gen. Eindhoven-Rotterdam en Rot- terdam-Roosendaal. De nieuwe Zoetenneerlijn tussen Den Haag en Zoetermeer krijgt er 28 mei een halte bij; in oktober volgend jaar zal de lijn helemaal zijn vol tooid. De lijn Tiel-Geldermalsen is geëlektrificeerd en tussen Utrecht en Tiel neemt vanaf 28 mei elektrisch materieel het over van de diesels. Dat betekent een verkorting van de reisduur. maar reizigers die verder de Betuwelijn opgaan moeten wel in Tiel overstappen. Internationaal Wat het internationale treinverkeer betreft komen er in het hoogseizoen twee treinen per week bij van Am sterdam naar Parijs (vrijdag, zater dag) en drie treinen in omgekeerde richting (donderdag, vrijdag en zon dag). Op de Austria-expres en de Holland-Wlen-expres gaan nieuwe rijtuigen rijden. De mogelijkheden om een fiets in de trein mee te nemen worden ver ruimd. Men kan de fiets nu ook op de trein zetten op trajecten die korter zijn dan veertig kilometer. De uren waarop men tijdens de spits op werkdagen en tijdens de weekeinden geen fiets kon meenemen worden bekort. Het aantal stations waartus sen het meenemen van fietsen moge lijk is wordt uitgebreid van 80 tot 115. Van 28 juni tot en met 30 augus tus zal het bovendien mogelijk zijn om tussen 34 stations fietsen op te zenden zonder begeleiding. Knelpunten weg In de loop van dit jaar zullen een aantal knelpunten in het spoorweg net verdwijnen: de enkelsporige Maasbrug bij Hedel een hinderlij ke flessehals in het Noord-Zuid-ver- keer krijgt gezelschap van een andere enkelsporige brug. Op het druk bereden baanvak Den Haag CentraaJ-Laan van Nieuw Oost-Indië is de spoorbaan verdubbeld zodat het treinverkeer meer armslag krijgt. In oktober zal de lijn Zwolle-Gronin- gen wat beveiliging betreft geheel zijn gemoderniseerd. Dat wil zeggen dat de lijn is opgenomen in het cen traal verkeersleidingssysteem en is voorzien van automatische trein beïnvloeding (atb). Daardoor kun nen de treinen op dit traject met hogere snelheden (140 kilometer) gaan rijden en dat geeft meer speling in de dienstregeling en minder kans op het missen van aansluitingen, al dus NS. Ik wilde graag wal geld oprij zetten voor een nieuwe stereo-installatie. Kan datviam'n Amro Privé' rekening Dat kan heel gemakkelijk meneer. Zelfs automatisch. Elke maand een vast of variabel bedrag naar iedere spaarrekening van uw keus. Ik wilde eens vragen. Kan ik via m h Privcrekening ook mijn pianolessen betalen? Ja hoor, mevrouw. Dat kan zelfs automatisch. Weet u 't rekeningnummer van de leraar? Boerenstaat Comité doet oproep: Ld Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De negentigduizend Afrikaanse boeren zich in Namibië hebben gevestigd moeten zo snel mogelijk t hun eigen Transvaal en Vrijstaat worden gerepatrieerd. Als) repatriëringsschema onmiddelijk begonnen kan worden zal geen noodzaak meer zijn voor John Vorster om zijn Zuid» kaanse troepen in het mandaatgebied Namibië aan te houder zogenaamde bescherming van zijn eigen Afrikaner-volk", (bij dc Amro Bank staan ze altijd voor u klaar). Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM De Japanse yen is met ingang van 1 mei officieel geno teerd op de Amsterdamse wissel markt. De notering geschiedt per 10.000 met een marge van vijf cent naar boven en naar beneden, zo heeft de Nederlandse Bankiersvere niging bekend gemaakt. Er wordt een contante koers en een termijn notering opgemaakt. Dinsdag, de eerste verhandeldag, werd de yen gefixeerd op ƒ98,36 (98,31-/98,41). DELFT De afdeling elektrotech niek van de technische hogeschool Delft wil veertig werkloze afgestu deerden aan een baan helpen en evenzoveel kleine en middelgrote be drijven een technische opsteker ver schaffen. Volgens het plan neemt een bedrijf dat geconfronteerd wordt met nieu we ontwikkelingen op zijn terrein en dat niet over de nodige ervaring en onderzoekfaciliteiten beschikt, een jonge ingenieur in dienst. Die vindt dan als hospltant een plaats bij een vakgroep van de afdeling elektro techniek van de TH. Hij kan dus het probleem te lijf gaan in het kader van een lopend onderzoeksapparaat met veel faciliteiten. Voor deze servi ce betaalt het bedrijf waarvoor hij werkt vierhonderd gulden per maand. Andere kosten worden „bin nen redelijke grenzen" niet in reke ning gebracht. In eerste instantie wordt de overeen komst tussen de onderneming en de TH voor twee jaar aangegaan. In die tijd onderzoekt de hospitant de haal baarheid van het idee. Als die wordt aangetoond kan het contract nog eens met twee jaar worden verlengd. Voorwaarde is dat het onderzoek past in het programma van de werk groep. Dit zegt het in Transvaal opgerichte „Boerenstaat Comité" in een oproep die is gericht aan „de Nederlandse bevolking". Het comité meent dat let „boerenhervestigingsfonds" dat in het Transvaalse Fontainebleau (Postbus 77028) is gevestigd, de op lossing van het Namibië-vraagstuk geweldig zal versnellen. Onder het motto „Namibië behoort aan de Na- miblërs" heeft het „Boerenstaat Co mité" in Nederland een rekening (664154514) bij de Nederlandsche Middenstandsbank in Emmen waar op bijdragen kunnen worden gestort. Problemen In Emmen heeft dit laatste tot enige problemen geleid. Het betrokken re keningnummer staat niet ten name van het „Boerenstaat Comité". „Het is het nummer van een zekere mejuf frouw A. J. Stuyt, die bij ons een slapende rekening heeft. Er is de laatste tijd nauwelijks gebruik van gemaakt. Voorzover we hebben kun nen nagaan is mejuffrouw Stuyt op het ogenblik in Zuid-Afrika. Wij zijn er echter niet gelukkig mee, dat mensen die geld op het door het „Boerenstaat Comité" genoemde bankrekeningnummer overmaken dat geld storten op rekening van mejuffrouw Stuyt. Juridisch zit er iets scheef. Die mejuffrouw Stu best te goeder trouw zijn, maar later narigheid van komt en m blijken dat het overgemaakte helemaal niet voor het genot doel is gebruikt komen wij j moeilijkheden te zitten. We bek ,ar op het ogenblik wat wij er f' kunnen doen. Een oplossing zi$t nog niet direct," aldus een word der van de bank in Emmen. Mathieu 8medts. verzetsman van 1940 af, oud-redacteur van de Volkskrant en oud-hoofdredacteur van Vrij Nederland, heeft onder de titel „Waarheid en leugen in het verzet" zijn herinnerin gen aan de jaren 1940-1945 te boek gesteld. Smedts kan erg leesbaar schrijven en dat talent heeft hij ook in dit boek ontplooid. Al in 1942 is hij. na een onderduikperiode („Niets is treuri ger dan het leven van een onderdui ker, die de hele dag met zijn duimen zit te draaien") door de Duitsers ge grepen. maar toch kent hij veel men sen die aan het verzet hebben deel genomen persoonlijk. Hun namen komen in dit relaas voor, vaak her- Het verhaal omvat de hele periode tussen de inval van de Duitsers en de thuiskomst, mei 1945, van Smedts na een verblijf als ter dood veroor deelde in diverse gevangenkampen, waar de guillotine vaak druk in be drijf was. Die gevangenschap levert DEN HAAG Vijftig leden van de landelijke werkgroep pedofilie van de NVSH hebben woensdag gede monstreerd voor het ministerie van justiUe in Den Haag en het Haagse paleis van justitie. Zij protesteerden tegen de artikelen in het wetboek van strafrecht, die onder andere sek sueel contact met kinderen beneden de zestien Jaar strafbaar stellen. Bij de demonstratie waren drie kinderen aanwezig, die een bord droegen met de tekst „Ik ben een slachtoffer". Een delegatie van de werkgroep bood in het ministerie loco-secreta ris-generaal mr. W J. van Eljkern een petitie aan met 1300 handteke ningen. Daarin werd de afschaffing van deze artikelen bepleit De com- missie-Melai. die de minister van jus tiUe heeft ingsteld. houdt zich mo menteel ook bezig met de pedofilie, maar heeft nog geen advies uitge bracht. Voor het Haagse gerechtshof diende woensdag in hoger beroep de rechts zaak van een 34-jarige maatschappe lijk werker. Hij wordt ervan ver dacht seksueel contact te hebben gehad met Jongens in de leeftijd van 12 en 16 Jaar. De rechtbank ln Rot terdam veroordeelde hem tot drie maanden, waarvan twee voorwaar- dettjk- De procureur-generaal mr. P. Bos zei woensdag in zijn requisitoir, dat het hier in wezen om een man gaat. die van kinderen houdt „Dat is in ons huidige strafrecht verboden, maar het is in wezen een zaak voor de Tweede Kamer Mr Bos eiste een geheel voorwaardelijke straf van drie maanden met een proefUJd van drie jaar cn een geldboete van vijf honderd gulden subisidair twinUg dagen hechtenis De zltUng van het gerechtshof werd bijgewoond door ongeveer 35 verte genwoordigers van de landelijke werkgroep pedofilie Na afloop van de zitUng applaudiseerden zij. Het hof wijst 17 mei arrest. trieste verhalen op. zoals de terdood brenging van een aantal Belgen ln de gevangenis van Wolfenbüttel. Op 13 juni 1944, enkele dagen na de gealli eerde Invasie in Frankrijk werden 32 mensen onthoofd. Aan de rij kwam geen einde. Er ging een schok door de andere cellen De wachtr meesters hadden het erg druk. We zagen de laatste tekenen van de na derende execuUes Na het maal moesten de mannen zich uitkleden. Hun ondergoed werd op een stapel gegooid. Hun broek konden ze weer aantrekken. Het Jasje werd hen los over de schouders gegooid en hun handen werden op hun rug geboeid. Ook de ziekenverzorger had het druk. Hij gaf de Todeskandidaten een spuitje om hun spraakorganen te verlammen! (Dat laatste was no dig om te voorkomen dat ze zouden gaan schreeuwen of misschien ook zingen.) Een bijzondere plaats in het boek heeft het verzet in de provincie Lim burg, met pastoor Vullinghs uit Grubbenvorst als belangrijke deel nemer daaraan. Vullinghs (een van de velen van wie Smedts vertelt dat hij de oorlog niet overleefde) leverde een flink aandeel in de opvang van in Duitsland ontsnapte krijgsgevange nen en van geallieerde piloten. De auteur bedrijft de „mythe" dat het verzet in Limburg geringer is ge weest dan elders: in die provincie zijn verscheidene illegale groepen gearresteerd en ln gevangenschap gevoerd, waar ze vaak omkwamen of terechtgesteld werden. Dit geheel is doorweven met de vermelding van saillante voorvallen, zoals dat van de onderduikers die een flinke kans ge had zouden hebben de oorlog te overleven indien ze zich niet ver plicht gevoeld hadden om op zondag ter kerke te gaan; daardoor kwamen verscheidenen van hen om. Ook de oprichting van „Trouw" komt in het boek aan de orde; volgens Smedts werd het blad „gauw een waardige tegenhanger van Vrij Nederland, dank zij een kundige redactie en het voortreffelijke verspreidingsappa raat". Iets moeilijker leesbaar is voor een niet speciaal „ingevoerde" leek het deel van het boek waarin Smedts uitvaart tegen Bert Poels, een Lim burger die opgroeide in de omgeving waarin ock Smedts opgroeide. Vol gens Smedts heeft Poels wel veel gedaan, maar heeft hij zijn aandeel in het verzet nadien schromelijk overdreven, heeft hij zich zelfs „op geblazen als een kikker". Poels zou bij voorbeeld beweren dat hij de helper geweest is van piloten die hij in werkelijkheid nooit gezien heeft. Allerlei zeer persoonlijke kwalifica ties („een wat griezelige man", „hij kan nu eenmaal zijn bek niet hou den". „hij maakt zich schuldig aan halve waarheden en aan talloze leu gens") helpen de lezer niet veel om zich een oordeel over de zaak te vormen J. G. A. Thijs Waarheid en leugen in het verset, door Mathieu Smedts. Uitgeverij Cor- rie Zelen. Maasbree. Prijs 24 gulden, j AMSTERDAM De Amerikj luchtvaartmaatschappij Nal Airlines heeft de Amerikaanse luchtvaartdienst om een verL gevraagd voor dagelijkse lijnt sten tussen New York sterdam. Een dergelijke vergunning is N.4l< het verleden geweigerd, omdafcior toen sprake van was dat PAN A*ont route zou gaan vliegen. Dit is ec niet gebeurd, reden waarom N.A nieuwe aanvraag heeft gedaan, i volgens de luchtvaartmaatscha ;tei nu geen vervoersconcurrentie rek Amerikaanse zijde op het trifrct New York-Amsterdam. in V eF Van een nieuwe auto mag u veel verwachten. Een moderne gezinsauto ziet er tegenwoordig ongeveer zo uit: voorwielaandrijving, dwarsgeplaatste motor en ruimte voor vijf passagiers. Vier onafhankelijk geveerde wielen, veiligheidskooi, kreukelzones vóór en achter en een praktische vijfde deur die u en uw bagage de ruimte geeft Daarnaast moet hij economisch zijn in verbruik en onderhoud en een kilometervrije garantie hebben van een vol jaar. Als zo'n auto er dan ook nog goed uitziet en een aantrekkelijke prijs heeft, dan hebt u het wel zo'n beetje gehad Dacht u. Van de Horizon mag u meer verwachten... De Horizon is namelijk een tikkeltje eigenwijs. Die gaat in uitrusting en comfort een paar stappen voorop. Het dashboard 1is ruimte- besparend maar zeer compleet. Inclusief choke- en handremverklikker- lichten, druktoetsen voor mistachter- licht en achterruitverwarming bijvoorbeeld. Twee opvallende lampjes waarschuwen u als uw remblokken vernieuwd moeten worden of als uw oliepeil ondereen veilig minimum komt. Veilig en handig. In totaal heeft u twintig informatie-elementen. De GLS uitvoering, die u hieronder ziet afgebeeld, heeft ook nog eens een electronische digitaal-klok (2). Elke Horizon heeft een fraaie, heldere achterlichtpartij. Over de remmen willen we even wat meer v zeggen: schijfremmen vóór. trommels achter, gescheiden remcircuit, rem- bekrachtiging en een variabele remdruk- begrenzer op de achterwielen Starten is een simpele zaak (3). De transistorontsteking zorgt dat dit onder alle weersomstandigheden vlot gebeurt. De bijzonder stille motor brengt u waar u wezen wilt. terwijl u daar goed uitgerust aankomt dankzij de anato misch gevormde slaapstoelen (4). die bij de GLS ook nog eens verstelbare hoofdsteunen hebben. De GL en GLS hebben daarnaast een van binnenuit verstelbare buitenspiegel (5), een antenne en twee stereo-speakers in de voorportieren (6). Elke Horizon is dóór en dóór tegen roest beschermd dankzij een electro- forese bad terwijl de wielkasten voor zien zijn van een p.v c. beschermlaag. Ook heeft hij die handige, in de achter kant weggewerkte, vijfde deur die toegang geeft tot een bagageruimte waar u voor de hele week bood schappen in kwijtraakt. Er zijn drie uitvoeringen: de ruime, stille LS die op normale benzine rijdt. De GL. comfortabel en met een iets sterkere motor en de GLS die niets te wensen overlaat. Die eigenwijze Horizons, een nieuwe kijk op auto's, zijn te zien en te proberen bij uw Chrysler/Simca dealer. Prijzen vanaf f 13.995,- (incl. BTW. af importeur. Wij2igingen voorbehouden Een vol jaar garantie, ongeacht het aantal gereden kilometers Een nieuwe kijk op auto's.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6