^poren van hoop in de derde wereld Koper kan niet winnen van goud' Osborne sherry Betere regeling beheer vermogen meerderjarigen ♦A j< ?=y l anavond: boer Huilica uit Peru in Nieuwe Ketters In wetsontwerp van De Ruiter Warm met onweerskans Kabinet om protest gevraagd tegen arrestatie musici -3oek over Hellendoorns bezetting en bevrijding BINNENLAND Trouw/Kwartet "or Riet Diemer LVERSUM „Ik denk dat je eindelijk pas een revolutie in het ken van de mensen krijgt als er afgekondigd zou worden dat vanaf maandag geen voetbal meer op de televisie komt, of dat f morgen alle auto's grijs moeten zijn. Maar ik ben bang dat heerst zwart water uit de kraan moet komen willen de mensen ht wakker worden." In een paar zinnende frustraties van een bgrammamaker, die jaar in jaar uit probeert te vertellen over J derde wereld en over ontwikkelingssamenwerking, maar die ijd weer wordt teleurgesteld door de lauwheid van het ibliek. ip Engelen is zijn naam en iN-televisie zijn thuishaven. De laatste afleveringen van De Nieu- t Ketters waarvoor hij filmde in ^jru en Colombia in Zuid-Amerika ■men zijn laatste serie. De kijkcij- s zijn laag. Omstreeks 120.000 •nsen blijven op de vrijdagavond elf uur nog op voor een mlmespe- in de arme wijken van Peru's \Jofdstad Lima. of voor de nieuwe El Salvador, die de bevolking bouwde. x Xnl ivond worden deze afleveringen volgd door het prachtige portret de tachtigjarige boer Saturnino "Ica, afstammeling van de Inca's, luid in zijn veelkleurge zelfgewe- i kleding. Op zich zou de film, Iarvoor Fred Brinkman de camera iteerde, reclame kunnen zijn voor toerisme naar Peru. Maar die jdoeling zit er bij Philip Engelen enlijk niet achter. Hij wil Huilica n zien als „nieuwe ketter". De :akteristieke man is een persoon- ieid. Hij spreekt geen Spaans, f iar de Indianentaal Quechua. was hij horige bij een groot grondbezitter, maar hij weigerde on- rgeschikt te zijn aan de heersende ituur. In de jaren vijftig ontwor- Ide hij zich aan uitbuiting en oorde andere boerenarbeiders aan $h te organiseren in een vakbond, ich kan hij niet lezen of schrijven, aar hij heeft een eigen systeem ngeètwikkeld om aantekeningen te et eïaken. igen baas ukkji hij tachtig is moet hij constate- dat hij bij elkaar 27 jaar in de :e z vangenis heeft gezeten, dat zijn z' estapeltje niet meer dan twintig ld ^jhapen, twee koeien en zes zwijnen c°r draagt, dat hij in een hut woont, rhalaar dat hij eigen baas is. En voor vrijheid zal hij doorgaan tot de M ltste kogel. Zijn typische uitspra- n baseert hij op de oude Inca-leer i ze zijn heel wat wijzer dan die van enig huizen- en autobezitter uit het sten. Philip Engelen bezocht de ;endarische Huilica en het portret de vriendelijke humoristische is beslist het aankijken waard, ivond elf uur, Nederland 1. legisseur Engelen vreest dat zijn itelling over de lage kijkcijfers :eerde gevoelens oproepen. „Je voortdurend over dwang van de [cijfers, waardoor programma's [en blijven of van de baan wor- en geveegd. Met nadruk moet ik "fee. ;en dat bij IKON niet met zulke iatstaven wordt gerekend. IKON "'"teft toch de moed door te gaan ook •k HL het programma's betreft waarvan p!l redelijkerwijs mag veronderstel- I Elm dat je er niet populair door prdt". ofgfij is er somber over dat het soort gramma's als over Zuid-Amerika weinig belangstelling trekt. „Als je eens probeert voor te stellen dat derde van de mensheid cre- irt. Maar je kunt erover filmen, je it erover schrijven. Er gebeurt ts. Maar wacht tot de ontwikke- igslanden zelf in opstand komen een atoombom bouwen en dat Bbeurt. Dan wordt iedereen •akker." 'ooroordelen Jhiüp gelooft wel in een soort kij kersmoeheid op het gebied van ont wikkelingsprogramma's. „Wij gaan ook gebukt onder vooroordelen. Er is al zo eindeloos veel gefilmd en ge zegd, dat de neiging bestaat te reage ren met het hoeft niet meer. Van heel veel briljante ideeën van banken en van fondsen is weinig terechtgeko men. Vanaf die tijd dat het geld het donorland verlaat ondervindt het zo veel hindernissen door corruptie en regeringsdwang, dat het niet altijd bij de juiste mensen terechtkomt. Dat heeft de mensen sceptisch ge maakt." Minister Pronk heeft geprobeerd het geld direct ter beschikking te stellen van projecten, maar hij kwam in conflict met zijn eigen regering en met de regering van de ontvangende landen. Engelen kan zich dat wel voorstellen, maar voor hem is Pronks manier toch de juiste. Voor het team naar Zuid-Amerika vertrok stuitte het nogal op wat kri tiek. Er was toch al jaren een ontwik kelingsbeleid? Philip: „Maar er is weinig van terecht gekomen." En het is toch een politieke kwestie? Philip: „Wij als IKON vinden dat het niet alleen politieke kwesties zijn." Het is toch een buitenlands parlementair vraagstuk? Philip: „Als je daaraan toegeeft dan zet je jezelf buiten spel, door het over te laten aan deskun digen." „Wij als IKON gaan er toch naartoe. We vinden het belangrijk genoeg te gaan kijken wat er van terecht is gekomen. Als televisie-maker vind ik dat je ermee bezig moet blijven. Ik heb altijd gekozen voor de mensen uit het land zelf. Er is erg veel know how onder hem, maar die mensen komen niet aan de bak in het eigen land omdat de afstand bureaucratie en de mensen aan de basis te groot is. Maar we geven geen aandacht aan grootscheepse bureaucratische initi atieven die in kantoren van beton en glas worden bestudeerd. Kleine boer Uiteindelijk wordt je moeite beloond en kom je inderdaad terecht bij de kleine boer, zoals Huilica of bij een Don Matias uit het enige programma dat in Colombia werd gemaakt en dat volgende week vrijdag wordt uit- ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij de Raad van State ligt momenteel voor advies het wetsontwerp „Onderbewindstelling ter bescherming". Doel van dit wetsontwerp van de hand van minister De Ruiter van justitie is om tot een betere regeling te komen van het inkomens- en vermogenbeheer van meerderjarigen, die daartoe zelf niet behoorlijk in staat zijn. Philip Engelen. gezonden, als hekkesluiter. In een gebied waar kinderen niet naar school gaan omdat ze mee moeten helpen op het land heeft Don Matias een stuk van zijn akker afgestaan voor een kleuterschool. Hij ziet on derwijs als mogelijkheid om de men sen mondig te maken, maar onder wijs druist wel in tegen de traditie van „helpen op het land", Ook heet zoiets een communistisch idee en daarom zette hij het schooltje op zijn eigen land. Na een half jaar heeft deze man meer vertrouwen gekregen van de ouders van de kinderen dan welke ontwik kelingswerker uit het westen ooit zou krijgen. Don Matias, werker aan de basis, die de eerste tree zet in een geweldloos, zeer effectief beleid, vol gens Philip Engelen, die De Nieuwe Ketter-serie dan ook als soort onder titel „Sporen van stromingen in een hoopvolle richting" meegaf. Hij zegt: „We hebben de zelfwerk zaamheid van de mensen in de derde wereld onderschat. In onze ijver heb ben we altijd gedacht dat onze tech nische revolutie ook goed moet zijn voor de derde wereld. Deze mensen in de programma's van De Nieuwe Ketters geloven in zichzelf. Ze ne men het lot in eigen hand. Dat heeft niet alleen te maken met economi sche onafhankelijkheid, maar ook met de eigen cultuur. Denk maar aan de Inca's, zijn voorvaderen. Door alle culturen heen is hij zichzelf ge bleven. Ondanks zijn afwijkende re ligie is hij belangrijk voor ontwikke lingssamenwerking. Maar je vraagt je af waar zo'n man de vitaliteit en de moed vandaan haalt om zo door te blijven zetten. En ik geloof dat zoiets moet aanko men bij mensen die het serieus ne men met mensen aan de andfre kant van de wereld. Maar je moet er wel voor open staan. We leveren geen invuloefeningen. Dat blijkt wel uit de tekst die Jan Roelands bij de programma's maakte. Je moet mee willen denken. We bieden geen mak kelijk vermaak. Dat er een groep gemotiveerde kij kers is blijkt uit het aantal bezoekers aan het Soeterijntheater van het In stituut voor de Tropen in Amster dam. In dit theater worden de afleve ringen vertoond die op de televisie zijn geweest. De plaatsen zijn steeds goed bezet. Geïnteresseerden kun nen het beste contact opnemen met het theater voor de aanvangstijden, die wel eens verschillend zijn, maar altijd in de middag vallen. Al geruime tijd wordt er van ver scheidene kanten aangedrongen op een goede regeling van dit beheer voor meerderjarigen, die dat wegens hun lichamelijke of geestelijke toe stand niet zelf kunnen. Te denken valt daarbij aan mensen, die in be jaardenoorden. psychiatrische en zwakzinnigen-inrichtingen zitten, maar ook aan zelfstandig wonende bejaarden en gehandicapten, die problemen hebben met het beheer van hun inkomen of vermogen. Minister De Ruiter schat, dat het hier zeker om honderdduizend per sonen gaat, zo blijkt uit een toelich ting op het wetsontwerp, dat nog niet aan de Tweede Kamer is aange boden en waarover ook de centrale raad voor de volksgezondheid een advies zal uitbrengen. Volgens de minister van justitie zijn enerzijds de problemen met het vermogegns- beheer van deze groep mensen de laatste jaren steeds groter geworden, terwijl anderzijds in ons huidige recht geen wettelijke regeling be staat, die speciaal op die problema tiek is toegesneden. Het steeds groter worden van die problemen komt bijvoorbeeld door de groeiende welvaart. Hierdoor be schikken meer mensen over meer inkomen en vermogen dan ze direct voor hun eerste levensbehoeften no dig hebben. Verder neemt ook het aantal bejaarden steeds toe. In de huidige wet is het wel mogelijk om geestelijk gestoorden onder curatele te stellen, maar die maatregel gaat in veel gevallen te ver. Iemand die onder curatele staat, mag immers geen enkele rechtshandeling meer verrichten (dus niet alleen geen ver mogens-rechtelijke handelingen) en dat is vaak niet nodig of zelfs onge wenst. In de praktijk probeert men het ont breken van een wettelijke regeling te ondervangen met rechtsmiddelen als lastgevingen, volmachten en zaakwaarneming. Ook deze midde- HET WEER door Hans de Jong Een onberispelijke dag is het giste ren geworden. Eén van de mooiste en warmste tot nu toe op verscheidene plaatsen van Nederland. Tijdelijk is er wat bewolking overgetrokken, maar voor de rest was het zonne schijn van de vroege morgen tot de late avond. Wel bleven er in het noordoosten van het land eerst nog mistflarden en lage wolken, maar tegen koffietijd was daar ook de zon aan de winnende hand. De tempera tuur is op verschillende plaatsen twintig graden geworden: Roosen daal rapporteerde 20.4 graad (relatie ve vochtigheidsgraad tijdelijk 32 procent), Rozenburg 19.4. Die hogere temperatuur kwam tot stand in warmere lucht aangevoerd uit het zuidoosten. Om vijf uur giste renmiddag was het in Warschau niet warmer dan veertien graden, Lon den, Malaga en Lissabon zeventien, Mallorca, Berlijn en Hamburg acht tien, Zürich en Wenen negentien gra den, Rome eenentwintig. De kans op een lokale donderbui nam in de namiddag toe, want de atmosfeer in West-Europa kan nog niet alles hebben. De radio gaf in de vooravond krakers te horen, van on weer in Bretagne. Zuidoost- en mid den Engeland (Manchester 15 milli meter). Ook vandaag zal Nederland in vrij warme, onstabiele lucht verkeren, zodat er later op de dag opnieuw een onweersbui tot stand zal kunnen ko men. Over het algemeen wordt de kans op de vorming van enkele buien groter, naarmate een koufront van het zuidwesten uit ons gebied nadert. De Franse computerkaarten voor za terdagochtend lokaliseren het front dan over zuidwest-Nederland, in de nacht van zaterdag op zondag Is het over de noordoostelijke provincies aangekomen, waarbij het dan wel enigszins zal worden afgeremd door een hogedrukgebied van 1.023 milli bar boven Scandinavië. Op dat mo ment is echter een sturende depres sie in de Golf van Biskaje wat verder naar het zuidoosten afgezakt, ge volgd door een hogedrukheuvel van een maximum (1.023 mb.) ten zuid westen van Spanje. Deze hogedruk- zone zal later het weer opnieuw wat stabiliseren, maar voor het zover is. zullen zuidwestelijke en later weste lijke winden toch wel wat frisse oce- aanlucht naar onze omgeving aan voeren. De maximum-temperatuur voor zondag wordt dan ook begroot op vijftien zestien graden. vrij zonnig <r ÓA ffi-k 1 T 19 Al 19 rOT- ANP KNMI 1100 S-5 Het KNMI deelt mee, dat april ge middeld in De Bilt met 6.9 gr. C. 1.6 graad te koud geweest is over het etmaal. Gemiddelde dagelijke maxi mum- en minimum-temperatuur res pectievelijk 11.7 (13.3) en 2.6 (3.9). Er kwamen acht vorstdagen voor (vier), het kwik kwam niet boven twintig graden (normaal op twee dagen). De zonneschijn in De Bilt bedroeg 173 uren (normaal 164), in St. Maarten (N.-H) 157 uur, het Groninger Ten Post 166 en het zuidoost-Friese Mil- dam 178 uur. Piet Pellikaan in Zwijndrecht nam op 14 april prachtige bij-zonnen (een halo-verschiinsel) waar. De landelijke april-neerslag is dertig millimeter geworden tegen vijfen twintig normaal. In De Bilt viel ge durende achtentwintig uur neerslag, tegen op achtendertig uur normaal; op Marken in tweeëndertig uur met in totaal tien buien (in april '77: 42). Het onweerde ergens in Nederland op zes dagen (acht). HOOGWATER vrijdag 5 mei Vllsstngen 1.39—14.04, Haringvlietslulzen 1.54— 14.14, Rot terdam 3.36— 16.12, Scheveningen 2.49—15.14, IJ muiden 3 26-15 49, Den Helder 7.25-19.55. Harllngen 10 01-22.12, Delfzijl 11.58 HOOGWATER, zaterdag 6 mei Vllsstngen 2.16- 14.42, HartngvlleUIutzen 2 36-14 57, Rotterdam 4.18-16.54. Scheveningen 3.35-15.58, Llmulden 4.08-16 31. Den Helder 8 14-20.37. Harllngen 10.46-22.54. Delfzijl 00 06-12 41. len, waarbij de personen in kwestie handelingsbevoegd blijven, schieten echter tekort, als het gaat om men sen die tegen zichzelf moeten wor den beschermd. Men blijft immers tot handelen bevoegd en kan zelfs de last of volmacht elk moment her roepen. Via het wetsontwerp wordt het nu mogelijk het beheer van bepaalde of alle goederen van een meerderjarige op te dragen aan een bewindvoerder. Deze zogeheten „onderbewindstel ling" gebeurt door de kantonrechter, die al dan niet op verzoek beoordeelt of de betrokkene niet meer in staat is zijn zaken zelfstan dig te behartigen. Die bewindvoer der zou bij voorkeur de echtgenoot of echtgenote van de betrokkene kunnen zijn of een van zijn ouders of kinderen. De rechter kan echter ook iemand anders aanwijzen. De centrale raad voor de volksge zondheid wijst er in een voorlopig advies op, dat voorkomen moet wor den, dat een zo ingrijpende maatre gel als „onderbewindstelling" wordt toegepast in gevallen, waarbij niet in de eerste plaats de belangen van de betrokkenen zelf zijn gediend. Er mag niet te snel tot die maatregel worden besloten, als dat naar het oordeel van de deskundigen niet noodzakelijk of zelfs ongewenst is. Daarbij denkt de centrale raad bij voorbeeld aan psychiatrische pa tiënten. bij wie „onderbewindstel ling" onverenigbaar kan zijn met po gingen hen te resocialiseren door ze geleidelijk meer maatschappelijke en financiële verantwoordelijkheden te geven. In die gevallen zal een arts als deskundige moeten worden ge hoord. aldus de raad. Volgende week wordt het uiteindelijke oordeel be paald over het wetsontwerp. SCHIPHOL De Chili Beweging Nederland heeft het kabinet ge vraagd bij de Chileense regering te protesteren tegen de arrestatie van negen leden van de blazersgroep De Volharding op 1 mei in Santiago. De groep was daar op uitnodiging van de CUT, de Chileense eenheids vakcentrale, voor een culturele ma nifestatie ter gelegenheid van de dag van de arbeid. Pas op de dag zelf werd de groep en de vertegenwoordiging van 34 ande re landen te verstaan gegeven dat de manifestatie niet zou mogen door gaan. Tijdens een daarop volgende stille gang als protest tegen dit ver bod werden de negen leden van de Nederlandse groep gevangen geno men. Toen de politie merkte dat het om buitenlanders ging werden zij na enkele uren vrijgelaten. Vier van hen kregen een proces-verbaal. Volgens Jan Wolff, hoornist van de groep, die gisteravond op Schiphol arriveerde, zijn tijdens de 1 mei-vie ring zeker 600 mensen gearresteerd. Op hun weg per bus naar het politie bureau zouden vele Chilenen zijn mishandeld. Zelf kwamen zij er af met een bloedneus. Hun hotel in Santiago is volgens Wolff constant bewaakt door met mitrailleurs bewa pende soldaten. Zodra zij een stap buiten de deur zetten, werden zij gevolgd. Theaters, vakbondsgebou wen en kerken waarheen ongeveer 10.000 demonstranten trokken, wer den door de politie omsingeld. oor Jac. Lelsz HELLENDOORN/NIJVERDAL In een van de laatste oorlogsjaren hield ik met enige familiele den vakantie op het erf van bakker Scheffer in Nijverdal, gemeente Hellendoom. Het geviel dat ik juist op vrijersvoeten was. 's Avonds nam ik afscheid, leunend tegen een metershoge berg takkenbossen, bestemd voor de oven. Na de bevrijding hoorden we dat zich daaronder wapens bevonden, want de bakker zat in het verzet. In de avonduren dronken we wel eens een bakje Ersatz-koffie bij de familie, die naderhand naar Canada geëmigreerd is. We mochten het nooit laat laten worden, omdat de bakker immers vroeg uit de veren moest. Maar enige jaren later vernamen we de werkelijke reden: er werden joden verborgen gehouden, die als de duisternis inviel even tnoesten worden „gelucht". Dezer dagen heb ik gelezen wie dat zijn geweest. 3et waren David Samuel Prins, de n van een Nijverdalse manufac tories en zijn gezin. Zij overleefden Ie jaren '40-'45. Zijn ouders en zijn —zuster kwamen om te Sobibor in ?olen De informatie is mij verschaft loor H. W. Poorterman, die onder de méitel „Van bezetting naar bevrijding" iditen boek heeft geschreven, dat is. kiisoegespitst op de gemeente Hellen- i, lloorn en de daartoe behorende dor- >en en buurtschappen, Nijverdal, ertOaarle. Marle, Haarle, Hulsen en 5. Eversberg. Poorterman. die vele jaren als adver- n ientie-vertegenwoordiger aan het flagblad Trouw is verbonden ge- i feest, heeft met het schrijven van •1 Uit boek een bewonderenswaardig d ferkstuk geleverd. Hoewel geogra- la fisch een beperkt gebied bestrij dend, liggend op de grens van Twen te en Sallana, weet hij de stof her haaldelijk in een veel ruimer per spectief te plaatsen. Dat het niet alleen om Hellendoom ging of Nijverdal. om Twente of Sal- land, dat was hem met de paplepel ingegoten. Het was de ochtend van de tiende mei 1940. 's Morgens om acht uur riep zijn vader hem bij zich. „Kom eens even bij me zitten, hier op de bank voor het kippenhok. Ik heb je wat te vertellen, jongen. Zie je die vliegtuigen? Daarin zitten mof fen, dat zijn van nu af onze vijanden. Zo zul je ze behandelen moeten. Als ze je de weg naar Rijssen vragen, stuur je ze naar Hellendoom. Nooit zul je met die lui aan mogen pappen. Begrepen? De moffen hebben trou wens de oorlog al verloren: koper kan niet winnen van goud. En een volk dat de Joden aanpakt, gaat altijd verloren. Lees het Oude Testa ment maar. Begrepen?" Poorterman, die het toen niet alle maal begreep, maar er wel naar heeft gehandeld, laat ook nog even zien hoe het Hellendoom van 1940 er uit zag. Politiek, maatschappelijk, ker kelijk. Wat het laatste betreft, laat hij weten dat er een „miniatuur godsdienstoorlog" woedde tussen gereformeerd en hervormd. De gere formeerde ds O. Bouwman in Nijver dal, die ijverde voor het institueren van een gereformeerde kerk in Hel lendoom, heeft gezegd dat binnen kort in Hellendoom het ware geloof weer gepredikt zal worden. Enkele hervormde collega's reageren fel in hun kerkbodes. „De tegenstellingen zijn compleet. In sommige „gemeng de" families stokken de gesprekken, vriendschappen verkoelen, protes tants Nijverdal is verdeeld. Zo staan de zaken als 10 mei 1940 aanbreekt. De dag, die ons land een ander aan zien gaf." De schrijver komt zeer gedocumen- H. W. Poorterman: „Van bezetting naar bevrijding". Twents-Gelderse Uitgeverijk Witkam B.V., Enschede. 206 pagina's, vele foto's. Prijs: 35,90. teerd voor de dag. Aan zijn boek liggen drie jaren speurwerk ten grondslag. Veel medewerking kreeg hij van het gemeentelijk archief van Hellendoom (de gemeente subsidi eerde ook). Oorlog is nooit-ofte-nim- mer interessant en vanuit die ge zichtshoek zal er dan ook niet over geschreven mogen worden. De jon geren worden gewaarschuwd dat het „geen avontuur is. maar een tijd van angst, verschrikking en zware of fers". Bombardement Poorterman schrijft onder meer over de Joden (ook tot PvdA-Tweede-Ka merlid Ed van Thijn hebben de zor gen van een Nijverdaller zich nog uitgestrekt), over het vereet In deze contreien, over de luchtacties (Nij verdal, waar toen veel Duitsers wa ren gelegerd, waar de V-l nog werd afgeschoten en waar een belangrijke telefooncentrale was gevestigd, werd door een bombardement op 22 maart 1945 met circa zeventig doden het zwaarst beschadigde dorp van Overijssel) en over de bevrijding van dit gebied. Eigenlijk me?r in de mar ge vermeldt hij de grootste kraak aller tijden: 46 miljoen gulden uit het gebouw van de Nederlandse Bank te Almelo schuin tegenover de Orts- kommandantur. Het geld werd des tijds in de gemeente Hellendoom (Daarle/Daarlerveen) verstopt, en daar door de Duitsers gevonden. Saillante bijzonderheden worden door de schrijver niet uit de weg gegaan. Neem de Nijverdalse NSB'er Herman Karei Teune, van beroep kleermaker. Meegedeeld wordt dat deze man vóór de oorlog al moeilijk heden met de politie veroorzaakte door chantage op de koninklijke fa milie te plegen. Hij zou naar eigen zeggen een buitenechtelijk kind van Koning Willem III zijn geweest. Op 31 augustus 1940, de verjaardag van koningin Wilhelmina, bleek de voor deur van de agressieve Teune door Deze Halifax-hom men werper, terugkerend van een aanval op Duitsland, stortte 5 januari 1945 in Haarle (gemeente Hellendoom) neer. politieke tegenstanders oranje te zijn geverfd. Hij kreeg bezoek van de veldwachter, die hem beval de deur schoon te maken. Toen hij weigerde, werd de schilder P. Molenaar, de latere wethouder, ermee belast. Op de vensterbank in de woning van Teune stond die dag een geopende bijbel, en Teune had om één tekst een vette lijn getrokken: „Hebt uw vijanden lief". We eindigen met wat Poorterman vermeldt over een man. die ook in het kader van het illegale Trouw actief is geweest. En die zoals hij zegt menselijkerwijs zijn leven te danken heeft aan een beet van Kotaila's hond. De Nijverdalse predikanten zoon I. Hamming, die onder meer de verspreiding van Trouw op poten zette in het gebied tussen Arnhem en Gorinchem en bekend werd als Piet Betuwe. Door de beet van Kotaila's hond liep hij infectie op en lag met 41 graad koorts in de ziekenbarak toen 1700 gevangenen van Amers foort werden overgebracht naar Neu- engamme. waarvan er relatief weini gen terugkeerden. 20 jaar na het zware bombardement van 22 maart 1945 demonteerde de Mijn Opruiming* Dienst nog een bom in Nijverdal. In regenjas dc schrijver van het boek „Van bezetting naar bevrijding". H. W. Poorterman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5