Rob Rensenbrink temt Austria: 4-0 Veel Engelse invloeden in Schotse WK-selectie Titelstrijd amateurs een foutenfestival Finale om Europa Cup II snel in Anderlecht-voordeel beslist Franse sportpers vraagt om garanties Geldrop neemt al afstand Rusland ongeslagen op WK-ijshockey EAVV zoekt na promotie sponsor Chemisch protest Bijeenkomst WK-boycot Omkoop schandaal in Spanje VRUDAG 5 MEI 1978 SPORT Trouw/Kwartet P17-RH21 door Johan Woldendorp PARIJS Slechts één helft voetbalde Rob Rensenbrink voluit. Toch was die korte periode voldoende om Austria Wien volledig op de knieën te dwingen. Reeds bij het ingaan van de rust was Anderlecht er van verzekerd, dat het de Europa Cup voor bekerwinnaars opnieuw mocht knuffelen. De Brusselse club, voor de derde keer in successie in de finale, pronkte twee jaar geleden ook al met het verzilverde kleinood. In de historie van het Europa Cup 2-toernooi is het eenmaal eerder voorgekomen, dat een vereniging twee keer de eindstrijd won. In 1968 en 1973 gaf het toen nog roemrijke AC Milan alle denkbare glans aan een opmerkelijke prestatiereeks. Anderlecht-Austria, voor het record aantal toeschouwers van 48679 (al thans naar Franse begrippen) ge speeld, was zonder overdrijivng de wedstrijd van Rob Rensenbrink. De Nederlandse voetbalpython wurgde de Oostenrijkse kampioen mede, omdat ze weinig efficiënt verdedig de. De klasse van het slangenmens één van de niet al te talrijke lichtpuntjes in de matte tweekamp werd bij voorbaat onderkend. De grootsheid van Rensenbrink was voor Austria-trainer Herbert Stessl een heilig gegeven. Er werd nauwe lijks iets geprobeerd om de frêle lin kerspits uit zijn ritme te halen. Na tuurlijk, Rensenbrink ging een paar keer fors onderuit, maar de enige, die er voor zorgde, dat het briljante spel van de eerste helft in de volgende episode niet werd geprolongeerd, was de „superstar" himself. Een oude spierblessure zette de gracieus ogende machine nagenoeg stop. „Wanneer dit een competitiewed strijd zou zijn geweest, had ik in de loop van het duel het speelveld ver laten," onderlijnde Rensenbrink de ernst van de chronische kwetsuur. „In dit geval wilde lk per se de ne gentig minuten vol maken. Ik was voor het eerst aanvoerder in een fi nalewedstrijd. Het winnen van de beker betekent erg veel voor mij." Rob Rensenbrink heeft al jaren last van een spierblessure in het rechter been. „De aanhechtingsspieren zijn te kort. Normaal kan ik daar wel mee voetballen, maar wanneer ik veel wedstrijden moet spelen, wreekt zich dat op den duur. Momenteel is dat het geval; dat knaagt in fysiek en mentaal opzicht aan me." Voorlopig wordt de kwikzilverachtige vleugel aanvaller amper een minuut rust ge- Rob Rensenbrink toont de Euro pa Cup voor bekerwinnaars. gund. Niet alleen het Nederlands elf tal eist deze en de volgende maand zijn aandacht op, Rensenbrink moet ook de belangen van Anderlecht zorgvuldig in het oog houden. Die liefdesverklaring komt zijn „buite nechtelijk" voetbalvriendinnetje niet ten goede. De Brusselse club viert zijn bekersucces maandag in het eigen Astridpark met een vriend schappelijke wedstrijd tegen het na tionale elftal van Israël. Voor komen de donderdag staat een ontmoeting met Reims op het overladen pro gramma. Anderlecht is verplicht om in deze wedstrijden zijn internationals in te zetten. Voor de confrontatie met Reims kan de nieuwe bekerhouder wellicht contractbreuk plegen, maar in dat geval zal de schadeclaim zeker op de KNVB worden verhaald. Im mers, de voetbalbond maakt de hele volgende week over zijn kandidaat WK-gangers. De werkweek wordt maandag officieel ingeleid met enke le volzinnen van sectievoorzitter Jac ques Hogewoning. Zeker elf zetels in de gehoorzaal (die van het halve do zijn PSV'ers, de vier Nederlandse Anderlecht-cracks en Johnny Rep) zullen onbezet blijven. Kortom, de voorbereiding op het wereldkampi oenschap voltrekt zich ook aan de vooravond van het vertrek naar Mendoza in volstrekte chaos. Maar dat terzijde. Des te verontrustender is waar schijnlijk de overbelasting, waaron der Rensenbrink gebukt gaat. De herinneringen aan 1974 zijn wat dat betreft bitter genoeg. „In de voor laatste wedstrijd, tegen Brazilië, kreeg ik ook last van mijn spieren. Duidelijk een gevolg van te veel wed strijden achter elkaar." De Ander- lecht-man probeerde het toen in de finale nog wel, maar dat had, naar achteraf bleek, een andere achter grond. Rensenbrink had naar ver luidt voor 10.000,- een contract met een fabrikant van voetbalschoenen gesloten, dat hem verplichtte in de eindstrijd op te treden. Nogmaals, wat een fitte Rensen brink allemaal kan, heeft Austria binnen drie kwartier tot zijn schande ervaren. In chronologische volgorde: in de beginfase wordt Rensen brink in het strafschopgebied onder uit gehaald; scheidsrechter Aldinger heeft op dat ogenblik kennelijk meer oog voor het boven het Pare des Princes uiteenspattende vuurwerk en laat doorspelen; kort daarop bekroont de Neder lander een sterk openingsk'vartier van zijn club met een uitgekiend doelpunt; op slag van rust wordt de vedette van Anderlecht ten val gebracht, hij DoHe vreugde rond Gilbert van Binst nadat hij Anderlecht op 3-0 heeft gebracht. Links Arie "Haan, tweede van links Gille van Binst. man Baumgartner gaf de ontluiste- neemt wraak door de daaruit ont spruitende vrije schop ineens achter de verblufte Baumgartner te kegelen; na de hervatting, Rensenbrink is nog slechts sporadisch aan de bal, vergrijpt Josef Sara zich dusdanig aan Robbie de ontembare, dat Al dinger hem de gele kaart voor houdt. Trainer Stessl later; „Rensenbrink kreeg veel vrijheid, maar dat is geen veroordeling aan het adres van mijn elftal. Wanneer ik twee man op hem had gezet, had hij ook twee keer gescoord." Austria faalde, waar Anderlecht slaagde. Rensenbrink in gezonde doen was niet te houden; het Weense „wonderkind" Herbert Prohaska daarentegen, viel gemakkelijk in te kapselen. Stessl: „We zijn voor vijf tig procent van hem afhankelijk. Komt hij niet uit de verf, dan kun nen we veel illusies begraven." Doel- ring van Austria nog een extra di mensie door twee keer te laat op evenzovele afstandsschoten van vleugelverdediger Van Binst te rea geren. Zodoende werd het 3-0 in de 45e en 4-0 in de 80e minuut. Gerelateerd aan het spel van Austria woensdagavond (kampioen met veertien punten voorsprong op Ra pid, met zes spelers bezitter van veel aandelen in de WK-selectie van 22) is het onbegrijpelijk, dat Oostenrijk op het punt staat om zich voor het front van de voetbalwereld te manifeste ren als een land met mogelijkheden. Anderlecht-trainer Raymond Goet- hals drukte zich nog het meest kern achtig uit: „Omdat we favoriet wa ren, was dit van tevoren de moeilijk ste finale van de drie. Uiteindelijk werd het de eenvoudigste." Maar ook Anderlecht is minder com pleet dan de Europese successen van de laatste jaren aanstippen. Voor de zoveelste keer bleek het „werkvoet- bal" van Club Brugge net iets effi ciënter te zijn dan het „showroom- spel" van de Brusselse raspaarden. „Door het Europa Cupvoetbal wordt de aandacht iets te veel van de com petitie afgeleid," was de weinig hout snijdende reactie van Goethals. Reëler klonk de analyse van Rensen brink: „Anderlecht barst zo van het talent, dat het in de competitie pun ten laat liggen tegen kleine clubjes. Gewoon door gebrek aan concentra tie. Club Brugge en Standaard Luik zijn door ons van het veld geveegd. Maar als het er op aankomt, missen we de harde werkers, die Brugge wel heeft." AUSTRIA WIEN-ANDERLECHT 0-4 (0-3) 14: Rensenbrink 0-1. 44: Rensenbrink 0-2, 45: Van Binst 0-3, 80: Van Binst 0-4. Scheidsrechter: Aldinger (WDld) Toeschouwers: 50 000. AUSTRIA H'IEN: Baumgartner: Robert Sara, Obermayer, Josef Sara, Baumelster; Prohaska. Doxbacher (Martinez), Oo&sellch; Parits. Plrk- ner. Morales (Drazan) ANDERLECHT: De Bree; Van Binst. Dusbaba. Broos. Thlssen; Vercauteren iDockx). Coeck. Haan: Nielsen, Van der Eist, Rensenbrink. door Erik Oudshoorn HOOGEVEEN Aan de strijd om de zondagamateurtitel valt dit seizoen weinig plezier te beleven. Het niveau is in tegenstel ling tot voorgaande jaren toen Limburgia en Rheden zich ontpopten als waardige kampioenen volstrekt ondermaats. Daarnaast is het spanningselement al bijna verdwenen. Hoewel de competitie pas twee wedstrijden is gevorderd kan je gerust je geld zetten op Geldrop dat gisteren bij Hoogeveen een 1-4- overwinning behaalde. Hetzelfde Hoogeveen bedwong afgelopen zondag VUC op eigen terrein met 0-0. Geldrop is reeds dicht bij de titel als het zondag aanstaande VUC verslaat. vallende doelman Klaster gaat verre van vrijuit. Behalve een aaneenschakeling van blunders moest het publiek (3500) constateren dat de trainers van bei de equipes voor een zeer behoudend concept hadden gekozen. Zowel Hoogeveen als Geldrop speelde met vier verdedigers vier middenvelders en twee spitsen (4-4-2). In dit soort competities schijnt een dergelijke verfomfaaiing van het voetbal steeds meer mode te worden. Amateurvoetbal Zondag Geen zinderende spanning dus en aan een fonkelende show ontbrak het tot nog toe ook. Hoogeveen- Geldrop was niet meer dan een fou tenfestival waarin de ploeg die de minste blunders scoorde met de zege huiswaarts keerde. De totstandkoming van de vijf doel punten illustreert deze conclusie overduidelijk. Om maar te beginnen; in de 27-ste minuut speelt Geldrop- verdediger Harry de Haas de stuiter te ver voor zich uit waardoor Jan Smid de score voor Hoogeveen kon openen. Nauwelijks was het gejubel om deze treffer weggestorven of de thuisclub laat zich nu zelf volledig verrassen. Uit een vrije trap van Sen ders scoort de geheel vrijstaande Luijben de voorlopige gelijkmaker. Fout nummer drie volgt vijf minuten later. De Hoogevener Rob de Haas (nog een De Haas dus, maar dan van de andere partij) wordt fel op de huid gezeten door Wim Doezé en kopt fraai in eigen doel. Na de hervatting een nieuw drama: Benjamins maakt een enorme fout door de bal te verspelen aan Johan Ketelaars die dankbaar profiteert: 1- 3. In de 75ste minuut tenslotte wordt een solo van de Luijben door hem zelf verzilverd, wat het vierde Bra bantse doelpunt betekent. De tegen- PRAAG De Sovjet-Unie heeft tij- dens het wereldkampioenschap ijs hockey nog geen enkele misstap be gaan. Voor wederom een uitverkoch te ijshal (14.500 toeschouwers) ver sloegen de Russen gisteren Zweden met 6-1. Het publiek moedigde de Scandinaviërs hartstochtelijk aan maar zij konden hun prestaties van vorig jaar, toen zij respectievelijk met 3-1 en 5-1 van de Russen won nen, niet herhalen. Voor 9000 toeschouwers versloeg Zweden Finland met 6-1. West- Duitsland verkleinde de degradatie kans door met 7-4 te winnen va de Verenigde Staten. De Schotse eerste selectie met zestien van de tweeëntwintig WK-gangers: staande vlnr: Cooper, Gemmill, Hartford, Burns, Blackley, Rough, Clarck, Stewart, Forsyth, Rioch, Johnston, Macari en Smith; zittend vlnr: Jordan, Donachie, McGrain, Dalglish, Parlane, Jardine, Buchan, Masson en McQueen. WEST II EERSTE KLASSE B: DHS-BIauw Zwart 4-3. Wilhelmus-VIOS 1-2. HION-Hermes DVS 4-1. Papendrecht-HOV 2-1, Lenig en Sncl-DBOC 2-2. Olympla-Roodenburg 0-0, Gouda-EBQH 0-1. TWEEDE KLASSE A: DHC-VELO 6-2. Celéri- tas-Texas DHB 2-0. Verburch-ONA 2-2. LDWS- DHL 1-1. Westlandla-Lugdunum 1-5, He lie voet- sluls-Nieuwenhoorn 1-2. B: De Musschen-Spar- taan '20 2-0, DRL-Schledam 1-1, Oud Bcijerland- Fluks 6-1, SVW-Delft 1-0, Zwijndrecht-COAL 3- 1, DCV-CKC 1-3 DERDE KLASSE C: Fortuna Vlaardingen-Lekkcrkerk 2-0 iLekkerkerk en Wit Rood Wit degraderen. D: DFC-EDS 3-1. NOORD Eerste klasse C: Velocltas-CEC 2-2 (CEC degr GRC-Vaithermond 0-0, Drachten-Hoogezand 1- 1. Tweede klasse B degradaUepoule: Musselka- naal-WW 4-0. Derde kJasse B: degradaUepoule Gomos-Gron. Boys 1-1, WK-Oereterp 3-0. Hockey H E R EN HOOFDKLASSE Tilburg-Schaerwey- de 2-1. Vlctorla-Hattem 3-3. HGC-Oron. StJds 2-1, Kampong-HCKZ 1-1. Amsterdam-Bloemen- daal 3-2. HOOFDKLASSE Hoogeveen verloor overigens de strijd vooral ook door tekortkomin gen op het middenveld. Aldaar wa ren de Brabanders zowel in fysiek en technisch opzicht, heer en meester. De Drentse trainer Bas Paauwe jr. toonde zich evenwel nauwelijks te leurgesteld: „Ik heb het een beetje zien aankomen. Na die 0-0 tegen VUC ga je op teveel hopen. Denk je dat dit ook wel even zal lukken. We maakten echter zoveel organisatori sche en persoonlijke fouten dat Geldrop de overwinning feitelijk op een presenteerblaadje kreeg aange reikt. Overigens fouten die niet no dig waren. Ik heb ze er vaak genoeg op geattendeerd. Maar ja,de Drent is nu eenmaal een beetje ei genwijs. Een advies zijn ze gauw weer vergeten." Hoogeveen lijkt nu in een uitzichtlo ze positie gemanoeuvreerd. Voor het volgend seizoen ziet de toekomst er al niet beter uit. De ploeg wordt met een leegloop bedreigd. Karei Liklil- watil een grote uitgave van Simon Tahamata staat in de belangstel ling bij Ajax. Jan Smid heeft al voor twee jaar getekend bij Heerenveen en Roel Smand vertrekt waarschijn lijk naar FC Twente. Hoof ever n-Gcldrop 1-4 (1-2) 27: Smid 1-0. 30: Luijben 1-1.40: Doezé 1-2 (eigen doel). 50: Kete laars 1-3, 75: Luijben 1-4. Scheidsrechter: De Vos. Toeschouwers: 3500. lloofeveen: Klaster: Rob de Haas. Bulder. Ben jamins. Boersma: Hoveling. EefUng. Smid. Smand: Koopman (Slemeling):. Laturaké (Men- slngh). Geldrop: Vermeulen; Vroenhoven (Van Moorsel), Harry de Haas. 81egers, Doezé. Loeffen. Luijben. Notten, Ketelaars; Senders (Snoek van Bcrlo. Stand landskampioenschap amateurs: 1. Geldrop 1 1 0 0 2 4-1 2. VUC 10 10 10-0 3. Hoogeveen 2 0 1111-4 GLASGOW Ally McLeod, de coach van het Schotse nationa le elftal, heeft woensdag de se lectie van 22 spelers bekendge maakt, die meegaan naar het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal. Vijftien van hen oefenen hun beroep in En geland uit. Verdediger Danny McGrain, ooit door McLeod „mijn belangrijkste steunpi laar" genoemd, kan wegens een voetblessure mee naar Argen- tienië. De selectie ziet er als volgt uit: Doel- verdedigers: Jim Blyth (Coventry City), Bobby Clark (Aberdeen) en Alan Rough (Partick Thistle); verde digers: Martin Buchan en Gordon McQueen (Manchester United), Tom Forsyth en Sandy Jardine (Glasgow Rangers), Kenny Bums (Nottingham Forest), Willy Donachie (Manchester City) en Stuart Kennedy (Aberdeen): Middenvelders: Bruce Rioch en Don Masson (Derby County), Asa Hart ford (Manchester City), Lou Macarie (Manchester United), Archie Gem- mill (Nottingham Forest) en Graeme Scuness (Liverpool): Aanvallers: Joe Harper (Aberdeen), Willie Johnston (West Bromwich Albion), John Ro bertson (Nottingham Forest), Derek Johnstone (Glasgow Rangers). Ken ny Dalglish (Liverpool) en Joe Jor dan (Manchester United). John Robertson van de Engelse kampioen Nottingham Forest, heeft een plaats gekregen in de selectie. Hoewel Robertson nog geen enkele interlandwedstrijd voor Schotland heeft gespeeld, vormt hij een serieu ze bedreiging voor Willie Johnston van West Bromwich Albion voor de linkerspits. Ally Macleod, die sinds ruim een jaar bondscoach van het Schotse elftal is, heeft de spelers, die meehielpen aan de kwalificatie voor het eindronden tegen Tsjechoslowakije en Wales voor het overgrote deel gehand haafd. De enige wijzigingen zijn Ro bertson die voor Arthur Graham van Leeds United in de plaats kwam en Andy Gray en Ian Wallace die plaats moesten maken voor de spits van Aberdeen Joe Harper. Gray was tot voor een jaar een zeke re keuze voor Macleod, maar blessu res zorgden ervoor dat hij de laatste tien interlandwedstrijden niet kon meespelen. Ook het feit dat Gray in 1976 in Praag tegen Tsjechoslowa kije uit het veld werd gestuurd zal van invloed zijn geweest op de beslis sing van Macleod om Harper te se lecteren. Maar liefst 15 van de 22 spelers ko men dit seizoen uit voor Engelse clubs. Manchester United en Man chester City leveren samen zes spe lers: Martin Buchan, Gordon Mcqueen, Lou Macari, Joe Jordan (ooit nog door Ajax begeerd), Asa Hartford en Willie Donachie. Wie Macleod als doelverdediger zal opstellen in de eerste wedstrijd op 3 juni tegen Peru is nog een groot vraagteken. Alan Rough van Patrick Thistle, die de vaste keus was van de Schotse bondscoach lijdt aan vorm verlies. Jim Blyth (Coventry), die te gen Bulgarije zijn debuut maakte, zal voor Rough een gedegen concur rent zijn. ARGENTINIË Argentinië heeft Uruguay donder dag in Buenos Aires met 3-0 versla gen. Bij rust was de stand 1-0 door een treffer van Leopoldo Luque die van 15 meter afstand keihard in schoot. De Uruguese doelman Ro- dolfo Rodguez speelde zeer sterk en kon deze score voorlopig handhaven ioor enkele briljante reddingen. In de tweede helft was Norberto Alonso als invaller verschenen voor Valen cia. Alonso kon pas enkele dagen geleden na een ernstige blessure de training hervatten en kreeg nu gele genheid zich in te spelen. Hij scoorde in de 90e minuut het derde Argen tijnse doelpunt nadat reeds zes mi nuten na de hervatting Ardilef de stand naar 2-0 had getild. De Argentijnse coach, Cesar Luis Menotti, had na de 2-0 nederlaag tegen hetzelfde Uruguay, tweevou dig wereldkampieon maar ditmaal niet bij de laatste zestien, zijn ploeg drastisch gewijzigd en was terugge vallen op zijn oude ploeg. Uruguay bood echter weinig tegenstand van betekenis. MEXICO Het Mexicaanse nationale elftal, dat bij het toernooi om het wereldkam pioenschap in de groep met West- Dultsland, Polen en Tunesië ls inge deeld, heeft in Helsinki met 0-1 ge wonnen van Finland. De wedstrijd werd beslist in de bles suretijd van de tweede helft door een doelpunt van Hugo Sanchez. De vriendschappelijke ontmoeting maakte deel uit van een rondreis die de Mexicaanse selectie op het ogen blik door Europa maakt. Drie dagen geleden speelde de ploeg van bond scoach José Antonio Roca gelijk (0- 0) tegen de Westduitse club VFB Stuttgart. JOEGOSLAVIË Het Joegoslavische jeugdelftal (spe lers tot 21 jaar) heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om het Europees voetbalkampioen schap. In Manchester speelden de Joegoslaven met 1-1 gelijk tegen En geland. Joegoslavië had de eerste wedstrijd met 2-1 gewonnen. In de finale ontmoeten de Joegoslaven Oostr Duitsland. HCKZ IR 14 2 2 30 «4-21 HGC 18 13 2 3 28 40-19 Amsterdam 18 12 3 3 27 47 27 Kampong 18 10 3 5 23 36-21 Bloemendaal 18 8 4 6 20 44--«2 Tilburg 18 9 1 8 19 43-41 Or. Zwart 18 7 3 8 17 29-40 Laren 18 3 8 7 14 28-36 Schaerweyde 18 4 5 9 13 31-43 Hattem 18 3 4 11 10 16-42 Victoria 18 2 4 12 8 23-45 Gron. Stud. 18 2 3 13 7 22-45 DAMES:Kamp V NEDERLAND Amsterdam- GHBS 2 0. EMHC-Nljmegcn 5-0, Upward-HOC 0-1. GronVStuds-Were Dl 1-3 KAMPIOENSCHAP DAMES Were Dl 3 3 0 0 6 9-3 Amsterdam 3 2 1 0 5 8-1 EMHC 3 2 1 0 5 7-1 HGC 3 2 1 0 5 3-1 Upward 3 0 2 12 2-3 GHBS 3 0 12 10-4 Nijmegen 3 0 0 3 0 3-11 Gron. 8tud. 3 0 0 3 0 1-9 HONKBAL Tweede klasse B N18C-HM8 5-7. Robur '58- Caps 11-4, Minister Park-DVH 4-3. Volenwljc- kers-ABC 17-3. Tweede klasse C: Onze Gezellen- Wassenaar 3-5. Van onze volleybalmedewerker ARNHEM Het is EAW eindelijk gelukt. Nadat de Arnhemse voliey- balploeg vijf Jaar in de top van de eerste divisie was geëindigd, werd nu door de 3-0 winst op VC Maastricht in de promotie-degradatiecompeti tie de promotie naar de ere-divisie een feit. De zege van EAW is alleen in de tweede set even in gevaar geweest. Maar met 16-14 trok de ploeg van coach Henk Hoogerwaard toch aan het langste eind. In de twee andere sets was EAW duidelijk de sterkste met 15-3 en 15-9. De nieuwe ere- divisionist zoekt nu nog alleen een sponsor die de deelname aan de ere divisie financieel moet rondmaken.- PARIJS De Franse journa listen, aangesloten bij de vak bond CGT hebben in twee brie ven opheldering gevraagd over de werkomstandigheden en de veiligheid van de Franse jour nalisten, die het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal zullen verslaan. Een van de brieven is gericht aan minister van Buitenlandse Zaken De Guiringaud, de andere aan de Argentijnse ambassade in Frankrijk. In een brief aan De Guiringaud uit de bond de wens, dat de Franse ambassade in Buenos Aires garanties ontvangt voor de veiligheid van Franse jour nalisten. Op het vraagstuk van de veiligheid wordt dieper inge gaan in de brief aan de Argen tijnse ambassadeur in Parijs. Daarnaast stelt de CGT de di plomaat talrijke vragen over wat genoemd wordt „de toeganke lijkheid van alle informatie bronnen en de houding van de Argentijnse junta daarom trent". 4 De verzending van beide brie ven werd woensdag in Parijs bekendgemaakt in het bijzijn van leden van het Argentijnse verzet en Fransen die solidair zijn met de Argentijnse oppo sitie. Een groepje onbekenden heeft gisteren in het voetbalsta dion in Toulouse chemicaliën op het veld gestrooid met de bedoeling het gras te vernielen. Op de stadionmuren schreven zij: „Argentinië en Iran: het zelfde fascisme". Met deze acties wilde men protesteren tegen het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat volgende maand in Argentinië wordt gehouden. De keuze van het terrein en het schriftelijke protest tegen Iran zijn te verklaren uit het feit, dat een oefenwedstrijd tussen Frankrijk en Iran voor 11 mei in Toulouse op het programma stond. In Amsterdam vindt morgen een tweede bijeenkomst plaats van de verschillende Westeuro- pese boycotcomité's tegen het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië. Het doel van dc bijeenkomst is uitwisseling en actualisering van de actiepro gramma's. De bijeenkomst is een vervolgconferentie op die in Parijs op 25 februari j.l. De Jon ge Socialisten in de PvdA (JS) verlenen de conferentie gast vrijheid. MADRID In de Spaanse voetbalwereld dreigt ren om koopschandaal te ontstaan. De trainer van de Madrileense club Rayo Vallecano, Hector Nunez, heeft bij de voetbalbond aangif te gedaan van poging tot omko ping v.m zijn spelers door het traditioneel in degradatiegevaar verkerende Betis Sevilla. Volgens Nunez werd hij door een van spelers erop geatten deerd, dat de club van Gerrie Mührcn er liefst zes miljoen peseta's (rond de 180.000 gul den) voor over zou hebben ge had, indien Rayo Vallecano de ontmoeting zonder slag of stoot zou verliezen. De wedstrijd, die in Sevilla gespeeld werd, ein digde in een overwinning (1-0) voor de thuisclub. Een uitslag, die zo zegt de Paraguayaansc trainer niet beïnvloed werd door de poging tot omkoping, maar de reële krachtsverhou ding op het veld tot uitdrukking bracht. De trainer van Rayo Vallecano, die het volgende seizoen stadge noot Atletico onder zijn hoede neemt, heeft de Spaanse voet balbond op nog meer kwalijke clubpraktijken gewezen. Vol gens hem is het in de Spaanse eerste divisie de laatste jaren een normaal verschijnsel ge worden, dat mogelijke degrada tiekandidaten premies in het vooruitzicht stellen aan die ver eniging, die concurrenten aan een nederlaag helpen. Zo wer den de spelers van Rayo Valle cano door drie clubs premies beloofd bij winst op Betis Sevil la. Espanol was bereid per spe ler 312 dollar (circa 700 gulden) op tafel te leggen. Santander had er in totaal 19.000 dollar (ruim 40.000 gulden) voor over en Elche spande de kroon met een bedrag van 25.000 dollar (on- 000 gulden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21