Timman en Sosonko delen schaaktitel Vic Bartholome loodst Leiden naar de finale I Johan Cruijff bij WK televisiecommentator Taalproblemen in de Tour de France Krachtsverhoudingen duidelijk Fi Kuiper leider in Ronde van Romandië Remises in slotronde bepalend voor eindstand Donar verliest tweede duel eerst na verlenging Punch weer in conflict met sponsor Totalisator gul voor recreatie Geen ritzege, wel weer regelmatig Tenniscompetitie geeft grote afscheiding te zien VRUDAG 5 ME 11978 SPORT _Trouw/Kwartet_P^R|t door Max Pam LEEUWARDEN Jan Timman en Genna Sosonko hebben samen het schaakkampioenschap van Nederland gewonnen. Zij zullen niet. zoals In het verleden wel gebcuikelijk is geweest alsnog in een onderlinge match uitmaken wie de uiteindelijke titelhouder zal zijn. We hebben nu dus twee kampioenen in Nederland, maar lange tijd heeft het er naar uitgezien dat Sosonko in de laatste ronde toch nog alleen als eerste zou eindigen. Jan Timman had het lange tijd met wit tegen Donner nog geprobeerd. Hij stond inderdaad steeds wat be ter. maar Donner die zeer tegen zijn gewoonte in tijdens het Nederlands kampioenschap ongeslagen is geble ven. bleef ook nu onverzettelijk en maakte na tweeëneenhalf uur remise. Van het gezicht van Timman waren op dat moment weinig vrolijke be richten af te lezen. Het hele toernooi was hij alleen aan de leiding gegaan en dreigde hij toch nog voorbij te worden gestreefd, want Sosonko stond tegen Langeweg met wit supe rieur De wetenschap dat nu de titel voor het grijpen lag was voor Soson ko echter aanleiding voor een duide lijk zichtbaar lijden. Doodnerveus zat hij achter het bord en misschien heeft hij het zichzelf niet gegund, maar toen de overwinning langzaam vaste contouren begon aan te ne men. beging hij een grove onnauw keurigheid. die Langeweg in staat stelde de positie weer in evenwicht te brengen De moed om vanuit een gelijke stel ling weer opnieuw een poging te doen de partij te winnen, kon Soson-, ko niet opbrengen en hij bood vreemd genoeg toch nog met een bevrijdende glimlach remise aan. Daarmee waren Timman en Soson ko gelijk geëindigd, misschien een anticlimax, maar afgemeten aan de kwaliteit van het vertoonde spel toch wel bevredigend. Timman had in dit toernooi het meest fantasierijke spel laten zien. terwijl Sosonko met zijn gestroom lijnde positionele stijl tijdens alle dertien ronden nimmer in gevaar is geweest Donner werd op anderhalve punt achterstand ongedeeld derde, zodat de eerste drie plaatsen inder daad door de drie grootmeesters werden bezet. Gezien zijn wanpres taties tijdens menig nationaal kam pioenschap heeft Donner zeker niet teleurgesteld, maar als hij zich in zijn partijen tegen Baljon en Har- toch wat beter had kunnen beheer sen. zou hij nog kandidaat voor de titel zijn geweest. Hans Ree werd toch nog met Baljon gedeeld vierde, een tegenvallende prestatie voor iemand die de laatste Jan Timman (links) en Genna Sosonko kunnen nog juist ruimte vinden om de eerste prijs vast te houden. tijd het ene uitstekende resultaat na het andere heeft behaald. In de laat ste ronde won Ree een marathonpar tij van Kuijpers. die acht uur duur de. Na rond de twintigste zet een nieuwtje te hebben gebracht in het damegambiet, won Ree twee pion nen, maar Kuijpers had daarvoor een niet geringe compensatie. De Eindhovense ingenieur won uitein delijk een pion terug en toen moest Ree in een langdurig eindspel probe ren nog te winnen. Dat lukte hem tenslotte, maar niet dan nadat hij Kuijpers volledig murw had ge- SDeeld. Zeer verrassend was het uitstekende resultaat van Baljon. die Hartoch in de laatste partij op remise hield en nu met zeven punten boven de vijf tig procent eindigde. In de eind rangschikking volgden dan Ligte- rink en Böhm. die in de laatste ronde tegen elkaar speelden en beide niets aan remise hadden, hetgeen tot bei der ongenoegen tot de uitslag van de partij werd. Na een gedegen eerste helft heeft Ligterink in het tweede gedeelte van het toernooi, toen hij een zwak pro gramma had af te werken, toch wel onzorgvuldig gespeeld. Bijna had Van der Vliet zich bij Ligterink en Böhm geschaard, maar in zijn partij tegen Van der Sterren die eveneens acht uur duurde, wist hij zijn schitte rende stelling op een ongelooflijke manier toch nog te verknoeien en mocht hij uiteindelijk blij zijn met remise. Wit: H. Ree Zwart: F. Kuijpers 1. c2-c4, e7-e6,2. Pbl-c3, d7-d5,3. d2-d4, Lf8-e7.4 Pgl-13, Pg8-(6, 5. LcM4. 0-0. 6. e2-e3, c7-c5, 7. d4xc5, Le7xc5. 8. Ddl-c2, Pb8-c6, 9. a2-a3. Dd8 aS. 10. Tal-dl, Lc5-«7, 11. Pf3-d2, etreö. 12. Lf4- g5. d5-d4. 13. Pd2-b3. Da5-d8, 14. Lfl-e2, Pf6-g4. 15. Lg5xe7, Dd8xe7.16. e3xd4, Dc7-h4.17. g2-g3. Dh4-h3, 18. d4-d5, Pc6-d4.19. Pb3xd4, e5xd4.20. Tdlxd4, Tt8-e8. 21. Td4-e4. Lc8-d7. 22 Le2-fl. Dh3-h5.23. h2-h3. l7-f5. 23. Te4-e2, Pg4-e5. 25.12- 14. Pe5xc4. 26. Kel-12. Pc4-d6. 27. Lll-g2. Ta8-c8. 28. Thl-el, Pd6-e4-, 29. Lg2xe4. 15xe4. 30. Te2xe4. Dh5xh3, 31. Te4xe8+. Ld7xe8, 32. Dc2- e4. Dh3-h2+, 33 De4-g2, Dh2h6,34. Tel-e6. Dh6- h5, 35. Te6-e5. Dh5-g6.36. K!2-gl. Le8-17.37. Dg2- 12. a7-a6. 38. Kgl-g2, h7-h6, 39. D12-d4, Dg6-d6. 40. Kg2-12. b7-b5. 41. Pc3-e4, Dd6-d7, 42. Pe4-c3. Dd7-d6,43. Dd4-a7, Tc8-c7.44. Da7-b8+. Kg8-h7. 45. K12-g£ g7-g5, 46. Te5-15, Kh7-g6. 47. Tf5-f6+. Dd6xl6, 48. Db8xc7. gSx!4. 49. g3x!4. Kg6-15. 50. Kg2-13. Lf/-h5-, 51. K13-e3. KX5-g4. 52. Dc7-e5. D16-b6*-, 53. Ke3-e4. b5-b4.54. Pc3-dl. b4xa3,55. Pdl-e3-. Kg4-h4. 56. De5-e7 Kh4-g3, 57. Pe3- 15+Kg3-g2.58. De7xa3. LhS-g6.59. Da3-c3. Db6- 12. 60. Ke4-e5. h6-h5. 61. Pf5-e3-, Kg2-h2. 62 d5- d6. Lg6-e8. 63. Dc3-c2. D12xc2.64. Pe3xC2. h5-h4. 65.14-15. h4-h3. 66. Pc2-e3, Kh2-g3. 67 15-16. Kg3- 13. 68. Pe3-ll, K13-g2. 69. d6-d7. Le8xd7. 70.16-17, Kg2xfl, 71.17-18d+, Kll-e2. 72. D18-14. Zwart geelt het op. Dertiende en laatste ronde: SosonJco-Langeweg Timman-Donner '/t-'/j Ligtennk-Bóhm Vj.i/3 Van der Sterren-Van der Vliet '/j-'/i Ree- Kuljpers 1-0 Scheeren-Holland 0-1 Baljon-Har- toch '/j-i/j Eindstand: Timman en Sosonko belden 9 pnt 3. Donner 7 'h pnt V» Ree en Baljon beiden 7 pnt *h BdhnvLigterink belden 6 '/j pnt Wio Hartoch. Kuijpers en Van der Vliet allen 6 pnt "Ai Hol land en Langeweg beiden 5 pnt 13. Van der Sterren 5 pnt 14. Scheeren 4 lh door Bob Lieshout LEIDEN De eerste ronde van de play-offs om het Nederlands basketbalkampioenschap heeft tot nu toe goed basketbal en veel sensatie gebracht. Na de enorme overwinning van BS Leiden in Groningen op Donar, leken de Groningers uitgescha keld. maar zij vochten woensdagavond verbeten terug en Leiden had heroïsche daden van de geblesseerde Vic Bartolome en een verlenging nodig om uiteindelijk met 106-99 te winnen. Alhoewel Den Bosch in de competitie in Delft twee keer makkelijk van Punch wist te winnen, werd er donderdag toch verloren: 100-99. Zaterdagavond mogen beide ploegen gaan uitmaken, wie aan staande woensdag in de eerste finale-wedstrijd tegen BS Leiden mag aantreden. De wedstrijd tussen Leiden en Do nar werd niet in de vertrouwde Vijf Mei Hal gespeeld. Teneinde niet vele Leidse supporters te moeten teleur stellen. besloot het bestuur van BS Leiden uit te wijken naar de Groen- oordhal. die plaats kan bieden aan vierduizend toeschouwers, in tegen stelling tot de vijftienhonderd van de Vijf Mei Hal. Uiteraard werd deze beslissing pas genomen na overleg met coach Henny Blom. die de be slissing in de Groenoordhal te gaan spelen, karakteriseerde als de moei lijkste van dit seizoen. Wat woog zwaarder? Een onbekende vloer, on bekende baskets, of drieduizend DELFT De basketbalclub Punch heeft opnieuw onenigheid met zijn sponsor. De laatste, de firma Cotton- house heeft besloten de sponsorover eenkomst aan het eind van dit sei zoen te verbreken. In een kort com muniqué noemt de na één seizoen verdwijnende geldschieter als reden de geringe publiciteit, die het spon soren onverantwoord maakt Punch wenst zich daar echter niet bij neer te leggen. De Delftse club beroept zich op de aan het begin van dit seizoen gemaakte afspraken om trent een driejarige verbintenis. Deze mondelinge afspraken zijn ech ter nimmer in een contract vastge legd. In een op Hemelvaartsdag uit gegeven communiqué stellen de Delftenaren: ..Wij zullen de nodige stappen ondernemen om wederom de firma op zijn verplichtingen te wijzen." Binnen de broze verhouding tussen club en kapitaalverschaffer kwam het in maart ook al tot een uitbar sting. Punch dreigde met een kort geding, omdat de sponsor zich niet wenste te houden aan de afspraken, die voor de aanvang van het seizoen gemaakt waren Voordat de gerech telijke stappen een feit waren, be taalde de sponsor de bijdrage voor het lopende seizoen De sponsor be sloot een marktonderzoek in te stel len en kwam tot de negatief uitval lende beslissing. Punch, dat al eer der een frisdrankcnfabrikant en een fabriek in geluidsapparatuur als geldschieter zag vertrekken, is het daarmee niet eens ..Er is een over eenkomst van drie jaar en die kan alleen in gemeenschappelijk overleg worden gewijzigd. Wij zijn bereid tot redelijk en serieus overleg wanneer onze sponsor daarom vraagt Zolang dit overleg niet is gevoerd, komt er geen wijziging in de gemaakte af spraak." man extra publiek? Tijdens de eer ste helft van de wedstrijd tegen Do nar heeft Blom alle tijd gekregen om zijn beslissing te betreuren. De extra toeschouwers waren er. maar spel verdeler Mitchell Plaat, de man die de aanval van Leiden draagt, viel helemaal weg. De anders zo zuiver schietende Plaat miste schot op schot, onbekend als hij was met de basket. Deze missers maakten hem erg onzeker, hetgeen Leiden ook nog eens op onnodig balverlies kwam te staan, waar Donar dankbaar van profiteerde. Onder aanvoering van een stuwende John Franken en een uitblinkende Pete Miller nam Donar een voorsprong van dertien punten en leek hard op weg. de stunt van Leiden te gaan herhalen. Temeer omdat Arthur Collins, zoals vaker in wedstrijden wanneer Leiden in moei lijkheden is. ook zichtbaar was en de rebound, ondanks een groot lengte- overwicht, onder de maat bleef. Slechts de zeer goed spelende Sid Bruinsma zorgde ervoor dat Donar niet verder kon uitlopen en dat Lei den bij de rust zelfs tot zes punten was teruggekomen (45-51). Bij het begin van de tweede helft leek Leiden definitief terug in de wedstrijd te zijn, omdat Plaat nu wel van afstand scoorde, maar na een periode van veelvuldig balverlies stabiliseerde de voorsprong van Do nar zich weer op vijf punten, vooral dankzij Pete Miller Het was voor Miller persoonlijk dan ook erg triest, dat zijn drie missers op rij de omme keer in de wedstrijd inluidden. Alle drie werden door Vic Bartolome uit de rebound gepakt. Een opmerkelij ke prestatie van Bartolome. Deze was in de eerste wedstrijd tegen Do nar aan de rug geblesseerd geraakt, waarbij een wervel was verschoven en sindsdien had hij niet meer ge traind en kon woensdagavond ook Vic Bartholome (links) troost ploeggenoot Sid Bruinsma nadat deze in het duel tegen Donar een klap heeft opgelopen. alleen maar spelen dankzij pijnstil lende middelen. Die plotselinge terugkeer van Bar tholome in de rebound gaf Leiden eindelijk de snelheid in de aanval, die de ploeg zo nodig heeft. Nu wer den de verdedigers van Donar keer op keer geconfronteerd met een nummerieke meerderheid en zie, daar was ook weer Arthur Collings, die zich aan een serie fraaie scores zette. Toen Everett Fopma met nog zo n zeven minuten te gaan zijn vijf de persoonlijke fout kreeg (een enigszins dubieuze beslissing, maar LONDEN (AP) De BriLsc commerciële televisiezender ITV heeft gisteren hekend gemaakt dat Johan Cruijff tijdens het toernooi om de wereldtitel in Argentinië gaat optreden als commentator. Cruijff weigert zelf als voetballer naar Argentinië te gaan omdat zijn voetballoopbaan buiten een aantal lucratieve exhibitiewedstrijden dit seizoen bij Barcelona eindigt. ITV' heeft laten weten dat Brian Clough collega van Johan Cruijff zal zijn tijdens die toernooi. Brian Clough is Engelands meest beroemde voetbaltrai ner. niet alleen om zijn manier van optreden maar ook vanwege zijn successen. Dit seizoen loodste hij het gepromoveerde Nottingham Forest naar een oterduidelijke Engelse titel. De Britse televisiezender heeft niet gezegd hoeveel geld men aan Cruijff heeft of zal betalen voor zijn diensten. ITV is overigens uit concunrntieoverwegin- gen tot deze slap over gegaan. Naast ITV zendt ook de BBC zoveel mogelijk wedstrijden van het WK uit. Om publiek naar de zender te trekken worden nu bekende namen als commentator aangetrokken. Mensen, die niet van voetbal houden hebben deze zomer in Engeland pech. bij Fopma weet je altijd zeker dat een paar andere overtredingen onbe straft zijn gebleven) en Leiden kort daarna voor het eerst een voor sprong kon nemen, leek de wedstrijd beslist, maar een zwoegend Donar wist van geen ophouden en kon via invaller Leo Wubbolt, nota bene zijn eerste schotpoging(!) met 45 secon den te spelen, nog een voorsprong nemen, maar een score van Collins maakte verlenging noodzakelijk. Na de zo spannende en goede tweede helft was die verlenging een decep tie. Een moe gestreden Donar hield het verder voor gezien en gaf zich alleen nog maar over aan geliefkoos de Groningse hobby, scheidsrech ters treiteren. Robert Zeilstra werd ditmaal in deze afdeling de onbe twistbare winnaar met een ferme schop naar scheidsrechter Linden- berg en zo werd het voor Donar nog een onwaardige afgang. Scores Leiden: Collins 33, Bruinsma 27. Paat 16. Kip en Bartholome 14. Donar: Miller 34. Kroft 21. Fopma en Zeilstra 12. Franken 10. DEN HAAG Door de Natio nale Sporttotalisator is voor 1978 een bedrag uit de toto/lotto-gel- den toegewezen van 1.-354,246. Het totale bestedingsplan is ver geleken bij het globale beste dingsplan ruim drie miljoen gulden achtergebleven. Ener zijds heeft een aantal projecten meer toegewezen gekregen, an derzijds hebben andere projec ten aanzienlijk minder ontvan gen dan was geraamd. Belangrijke bedragen gingen naar die instellingen die recrea tiesport en sportieve recreatie hoog in het vaandel voeren, maar ook voor organisaties en voor de aanstelling van sport- technisch kader werden gelden uitgetrokken, terwijl ook onder zoekingen, studies en experi mentele onderzoekingen goed zijn bedacht. De Nederlandse Waterskibond kwam ditmaal bijzonder goed uit de slag met een bedrag van 248.330 gulden voor een interna tionale wedstrijd- en trainings accommodatie bij de Beekse Bergen. Ook het Bureau voor Medische Sportkeuring stond met anderhalf ton goet geno teerd. De NeVoBo kreeg een bedrag van ruim 42.000 gulden voor deelneming van een heren- ploeg aan de wereldkampioen schappen en tevens nog eens 75.000 gulden voor het bondsbu- reau, een bedrag dat ook op rekening werd gestort van de dambond voor hetzelfde doel. De Rugby'ers mochten zich dit maal ook verheugen in een groeiende populariteit en ont vingen 54.000 gulden. De NKS en NCSU ontvingen resp. 60,000 en 52.700 gulden. Voor de aanstelling van sport- technisch kader werd in totaal een bedrag van 155.000 gulden uitgetrokken, terwijl voor stu die en onderzoek 244.770, gul den ter beschikking is gesteld. Het totaalbedrag voor accommo datie overschrijdt de 413.000 gul den en voor organisaties van evenementen werd 396.796 gul den bestemd. Liefst 22 aanvragen voor subsi die werden afgewezen of aange houden, omdat of reeds een be drag was toegekend of omdat er geen aanleiding was het aange vraagde te honoreren. BRUSSEL Het Nederlands moet de officiële voertaal worden tijdens 1 de etappes van de komende Ronde van Frankrijk die voeren door Nederland en Vlaanderen. Dit heeft Maurice Coppieters. voorzitter van de Nederlandse Culturele Gemeenschap in België, geëist in een brief aan de organisator van de Tour, Lapeyre. „In mijn hoedanigheid van cultureel adviseur van de Nederlandse Culturele Gemeenschap in België", schrijft Coppieters. „breng ik u mijn bezorgdheid onder de aandacht met betrekking tot de taal die in de caravaan gevoerd wordt tijdens de etappes door Nederland en België, dat wil zeggen de Nederlandstalige gebieden van Europa. U weet ongetwij feld dat in het noorden van België het Nederlands voertaal is, terwijl Brussel ook de hoofdstad is van 6 miljoen Vlamingen", vervolgt hij. „Het zou daarom aan te bevelen zijn, dat tijdens de touretappes van Leiden naar St. Willebrord en van St. Willebrord naar Brussel: 1) de voertaal in de publiciteitscaravaan het Nederlands is, 2) de officiële aankondigingen en teksten van de caravaan in het Nederlands gesteld zijn, 3) de officiële taal van de Tourleiding met betrekking tot de renners tijdens deze twee etappes het Nederlands dient te zijn, en 4) communica tie met publiciteitsorganen in het Nederlands dient te geschieden. Gezien de miljoenen wielerliefhebbers en de tientallen Vlaamse en Nederlandse coureurs, zou dat getuigen van een minimum aan respect. Een andere houding zou slecht worden begrepen in Nederland en Vlaanderen en zou misschien ongunstige en onvoorziene reacties met betrekking tot de Ronde van Frankrijk kunnen oproepen." dooi MORAT Hennie Kuiper mag dan niet al te vaak een koen winnend afsluiten, een zeer regelmatige prijsrijder is hij wel. Ta regelmatig dat hij en zijn ploegleider Peter Post al hebben late: horen dat Kuiper met die regelmatigheid van het voorseizoen wederom een groot kanshebber in de Ronde van Frankrijk i« Hennie Kuiper is zonder een overwinning gisteren ook leide geworden in de Ronde van Romandië, een zesdaagse etappewed strijd door Zwitserland. Kuiper nam gisteren de leiding na de tweede etappe over van zijn ploegge noot Johan van der Velde. Van der Velde had de leiding woensdag vero verd toen hij de eerste etappe zege vierend afsloot. Hij onttroonde de Zwitser Bruno Wolfer die dinsdag avond de proloog had gewonnen. Van der Velde won met een eind sprint die in feite twee kilometer duurde. Hij hield uiteindelijk op de eindstreep twee seconden over op de grote groep maar dat was voldoende om de leiderstrui te pakken. In het eerst deel van de tweede rit bleef de neo-prof Van der Velde over eind. De groep arriveerde compleet aan de finish waar de Italiaan Pieri- no Gavzzi de sterkste sprinter bleek. Het tweede deel, een tijdrit over ruim 23 kilometer bracht Kuiper de kans op de eerste plaats, hij won die rit niet, de eerste plaats ging naar de jonge Zwitser Daniel Gisiger, maar Kuiper nam met zijn tweede plaats voldoende afstand van de concur rentie om de eerste positie in de algemene rangschikking te vero veren. Eerste etappe Qenève-Yverdon: 1. Johan van der Velde (Ned) 179 km In 4.58.42, 2. Pierre-Ray mond Vlllemlane (Fra) op 2 seconden. 3. Paul Wellens (Bel). 4. Godi Schmutz (Zwi). 5. Sean Kelly (Ier). 8. Hennie Kuiper allen z.t Eerste gedeelte van de tweede etappe Yverdon- Les-Balns-Murten (92,3 kilometer): 1. Plerino Gavazzi <Ita) 92.3 km in 2.25.55. 2. Van Calster (Bel) 3. Martinelli (Ita), 4. Hosotte (Fra). 5. Berttn (Fra). Individuele tijdrit (23,6 kilometer) 1. Daniel Gisi ger (Zwi) 23.6 km In 32.46.2. 2. Henny Kuiper (Ned) 32.53.6. 3. Knut Knudsen (Noo) 32.56.7. 4. Johann de Muynck (Bel) 33.15.0. 5. Yves Hezard (Fra) 33.31.9. 8. Felice Gimondi (Ita) 33.47.5.13. Henk Lubberding 34.10.6 Algemeen Klassement: 1. Hennie Kuiper 7.58.51, 2. De Muynck (Bel) op 27 seconden. 3. Hezard (Fra) op 0-43. 4. Sutter (Zwi) op 0-57,5. Martinez (Fra) op 1.00. 9. Henk Lubberding op 1.18, 13. Johan van der Velde op 1.34. RONDE VAN SPANJE Voor Fons van Katwijk was er woensdag in de achtste etappe een tweede ritzege weggelegd. De Neder lander blijkt in de Vuelta de sterkste sprinter te zijn. Dat bewees hij in de zesde rit en nu weer in de achtste. In de negende etappe ging de overwin ning naar de Belg Ferdi van den Haute die ook leider is in de algeme ne rangschikking. Fons van Katwijk moest zich nu tevreden stellen met een tweede plaats. Achtste etappe: 1. Fons van Katwijk (Ned) 249 km in 6 uur 38.20 minuten, 2. Benny Schepmans (BeL), 3. Jesus Suarez-Cuevas (Spa). 4. Willy Teirlinck (Bel). 5. Daniel TincheUa (Ita). Negende etappe: 1. Van den Haute (Bel) 156 km in 4 uur 32 minuten en 4 sec., 2. Van Katwijk (Ned), 3. Teirlinck (Bel) z.t., 4. Suarez Cuevas (Spa) z.t., 5. TincheUa (Ita) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Van den Haute (Bel) 36 uur. 59 min. 48 sec.. 2. Pess aradonna (Sp) op 38 sec.. 3. Martinez Heredia (Sp) op 1 min.. 4 Hinault (Fr) op 1.06. 5. Bemaudeau (Fr) op 1.06. 6 Vlejo (Sp) op 1.28.7 Schipper (Ned) op 1.34.8. Conti (lt) op 2.03, 9. Gonzalez-Llnares (Sp) op 2.04, 10. Garcia (Sp) op 2.08. n in 5 ub aniiicati VIERDAAGSE In de Vierdaagse van Duinkerke lijkt Freddy Maertens zijn grot vorm weer terug te vinden. De Belg sche ex-wereldkampioen won gisti ren zowel het eerste als het tweed deel van de tweede etappe en kon z meteen de leiderstrui aantrekken. het eerste deel versloeg Maertens de eindsprint Piet van Katwijk, ee broer van Fons die in Spanje he familie-eindschot mag tonen. Eerste etappe: 1. Beucherie (Fra) 41 minuten en 39 seconden (met bonifical. 5.41.34), 2. Osmond (Fra) 5.41.44 (met bot 5.41.41), 3. Esclassan (Fra) 5.41.48 (met boi 5.41.46), 4. Fussien (Fra) 5.41.48,5. Danguillaum (Fra), 6. Maertens (Bel), 9. Gerrie Knetemanc Tweede c(appe: 1. Freddy Maertens (Bel) 121, km in 2.43.16 (met bonificatie 2.43.11), 2. Piet vaj Katwijk (Ned) 2.43.13 (met bon. 2.43,13). 3. Es classan (Fra) z.t. (met bon, 2.43.14), 4. Hobai (GBr) z.t„ 5. Cees Priem (Ned) z.t., 6. Van Vliei (Ned) z.t„ 8. Karstens (Ned) z.t. TIJDRIT in Villeneuve d'Ascq l Freddy Maer tens (Bel.) 14,6 kilometer in 18 32 3. 2. Genu Knetemann (Ned.) 18.32.4. 3. Gregor Braur (Wdl.) 18.50. 4. Jean-Luc van den Broucke (Be/.i 18.57.5. Barry Hoban (GBr.) 18.58.7. Joop Zoete melk (Ned.) 19.13. 9. Jan Raas (Ned.) 19.17,11 Fedor den Hertog (Ned.) 19.26.15. Leo van Vliet (Ned.) 19.36. 16. Aad van den Hoek (Ned.) 1936. 17. André Gevers (Ned.) 19.37. Algemeen klassement: 1. Freddy Maertens (BeL 8.43.31. 2. Gerrie Knetemann (Ned.) op 0.05.3 Gregor Braun <WD1.) op 0.23. 4. Jean-Luc vai den Broucke (Bel.) op 0.30. 5. Barry Hoba: (GBr.) op 031, 6. Joop Zoetemelk (Ned.) op 0.4$ 8. Jan Raas (Ned.) op 0.50. 16. Leo van VliQ (Ned.) op 1.52. NOORD-HOLLAND In feite een pure baanrenner gaat m twee van de drie dagen in de Rondf van Noord-Holland voor amateurs' aan de leiding: Barend Huveneers Hij bereikte die positie door in de eerste etappe de eindsprint te win nen van een kopgroep van tien ren ners. Gisteren in de tweede rit reec Huveneers opnieuw vooraan mee er consolideerde zijn voorsprong. Overigens is die voorsprong maa marginaal. Het verschil tussen num mer één (Huveneers) en nummer ne gen (Heddy Nieuwdorp) bedraagt slechts vijftien seconden. Maar om dat bij die eerste negen veel ploeger een vertegenwoordiger hebben i: Huveneers in de laatste etappe zekei geen kansloze voor de eindzege. Eerste etappe Zaandam-Alkmaar (144 km.): 1 Barend Huveneers 3.16.44 (met bon. 3.16.29), Eric Visschers z.t. (3.16.34), 3. Jan Jonkers z.t) (3.16.39), 4. Frits Schür z.t.. 5. Hans Koot z.t.. 6 Heddy Nieuwdorp z.t.. 7. Dries Timmer z.t8 Henk Mutsaars z.t.. 9. Ton ter Harmsel z.t 10! Oer Möhlmann 3.18.35. Tweede etappe Alkmaar-Den Helder (178 kmi: 1 Piet van Leeuwen 4.10.13 (4.09.58). 2. Martin Visser 4.10.13 (met bon. 4.10.03). 3. Ger Möhl' mann 4.10.13 (met bon. 4.10.08), 4. Henk Mut saars 4.10.13, 5. Ger Slot, 6 Wies van Dongen, 7) Barend Huveneers. 8. Joop Rlbbers, 9. Ron Bessems, 10. Wlm Lugtenburg allen z.t. Algemeen klassement: 1. Huveneers 7.26.39. 2. Visschers 7.26.44, 3. Jonkers 7.26.49,4 Mutsaari 7.26.54, 5. Schür. 6. Koot. 7. Ter Harmsel, 8: Timmer. 9 Nieuwdorp z.t10. Möhlmann 7 28.40. 11 Van Dongen 7.28.45. 12. Ribbers, 13! Bessems. 14. Lugtenburg, 15. Hoezen, 16. FraW ken. 17. De Nijs, 18. WIJnands. 19. Van der Kniys, 20. Schipper z.t. PAP Tocl op d And bekt vooi gele het dat gaf opn Andt aant than spee! weds Ned( de 1 omd de. 1 - licht w groc vooi een lijks kers tuui keei er v van epis was oud oge ,.W stri loo lab em ,Jr gei be te ATLETIEK - DEM (dames) en AV Nijme gen (heren) hebben in Nijmegen de NKS bekers gewonnen. ZEILEN - Na drie races in de strijd om de Europese titel Tornado leidt de Rus Kliver samen met de Duitser Neuhann DAMMEN - Na twee ronden in de strijd om de nationale Utel bij de dames gaan Cis Butter. Barbara Graas. Eef Nicuwenhulzen en Petra Polman aan de leiding Ze wonnen allen hun partijen MOTORSPORT - In Liende won Oerrit WoUink een 500cc cross voor Kees van der Ven en Oerard Rond ZAALHANDBAL - VfL Oummersbach (WDldl won dc Europe Cup door Zeleznicar uit Joegoslavië met 15-13 te verslaan. AMSTERDAM - In de eredivisie van de tenniscompetitie zijn na de tierde speeldag de krachtsverhou dingen zeer duidelijk afgetekend. In afdeling I zijn Popeye/Goldstar I en Leimonias de koplopers. Donderdag wonnen beide ploegen van respectie velijk Joy (9-2) en Shot (7-4). In afde ling n maken Leeuwenbergh en De Metselaars de dienst uit. De wedstrijd Popeye/Goldstar I te gen Joy kende in de enkelspelen één verrassing. Hennie Brakel van Joy versloeg in drie sets René Heffels (6-3 4-6 6-1). Het was het enige winstpunt wat Joy uit de enkelspelen wist te behalen. Slechts het gemengddub- belspel van Hetty Taphoom en Hen nie Brakel werd door Joy nog in winst omgezet. Bij de stand 7-2 In het voordeel van Leeuwenbergh in de return tegen de reserves van Popeye gaven de Leid- schendammers de gemengddubbel- spelen op. De officiële verklaring luidde: „Wegens blessures". Rene Gorter zorgde voor Popeye voor de twee winstpartijen. Jan Hordijk, die zeker niet in een geweldige vorm steekt, moest capituleren tegen de jonge Amsterdammer: 3-6 0-6. Met zijn partner Kastelein versloeg Gor ter de combinatie Paul van Min en Klaas Visscher: (5-7 6-3 6-3). De Metselaars behaalde een ver wachte zege op Hilversum. De heren enkelspelen werden door de Hage naars gewonnen, maar de beide da mes verloren. Mariette Pakker ver loor van Claire Harrison (0-6 2-6) en Els Veentjer was niet opgewassen tegen Annette Bouwer (6-0 2-6 3-6). Verder won Hilversum alleen het ge- mengddubbelspel van Thung ei Claire Harrison, zodat de eindstanC werd bepaald op 6-3. Enigszins verrassend won Martii Koek van Shot in de wedstrijd tegel Leimonias de eerste single van Wou ter Fok. Nadat Fok met 6-4 4-2 ha< voor gestaan, gaf hij de partij tocl uit handen: 4-6 3-6. Na de dames- ei herenenkelspelen was er van alle mogelijk. De stand was 3-3. De Kleii Zwitserlandbewoners wonnen echte zowel de dubbelspelen als de ge mengddubbelspelen. zodat de eind stand 8-3 werd. De stand na vier speeldagen: af de ling I (eredivisie): 1. Popeye/Goldstai I 4-10 punten, 2. Leimonias 4-9, 3 Shot 3-0, 4. Joy Mozaïek 3-0; afdelinf II: 1. Leeuwenbergh 4-12, 2. Metse laars 4-9, 3. Hilversum 4-3, 4. Popeyf Goldstar n 4-0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 20