Zelf auto laten keuren evert soms problemen op Nu bii VanderMeer: van der meer AUTOBIOGRAFIE Toevoer grind voor bouw loopt gevaar Fiat wil deel verkoop dieselauto PRIJSGARANTIE: Fijne meubelen! Scherpe prijzen! rrekhaakkeuring wordt bespoedigd Leyland-keurmerk als garantie op gebruikte wagens Weer arrestaties in wapenzaak Zuidmolukkers Trein verloor as: verkeer gestremd BMW-topmodel niet van Lamborghini een geweldig-uitaebreide, heerlijk-romantische kollektie solide, echt, door-en-door eiken zoals deze ambachtelijke tafel met massief blad en deze zware, brede wand met fraaie, massief eiken paneeldeuren voor prijzen die alleen VanderMeer kan lanceren! t Tafel met4 stoelen Motmnttiaf eiten m jn massief eiken! Met massief eiken paneeldeuren! UDAG 5 MEI 1978 Sicco de Jong [et herkeuren van auto's vanwege constructieve veranderingen levert nogal eens problemen voor utomobilisten op. Het meest acute probleem, dat van de wachttijden voor vakantiegangers, die oor hun caravan een trekhaak hebben laten monteren, is door de Rijksdienst voor het ïegverkeer samen met de ANWB verholpen. Met ingang van 16 mei springt de Wegenwacht bij. (aar in andere gevallen willen de technische voorschriften wel eens een hinderpaal zijn. TROUW/KWARTET H19 Leyland Nederland te Oouda heeft een eigen keurmerk voor gebruikte wagens ingesteld. Dit O-keur omvat behalve de normale condities van het BOVAG-garantiebewiJs een on beperkt aantal kilometers geduren de de periode van drie maanden, waarvoor de garantie geldt. De BO- VAG hanteert een maximum aantal van tienduizend kilometer. )rie veel voorkomende technische eranderingen aan auto's vragen om erkeuring, waartoe automobilisten jij de Rijksdienst voor het Wegver- eer terecht kunnen. Dat zijn de ïontage van een trekhaak om aan- langers met een gewicht boven 750 ilo te trekken, de installatie van een utogastank en de ombouw van een bestelauto tot personenwagen. Ver- Ier komen vooral automobilisten bij de Rijksdienst met wagens, die zij elf uit het buitenland importeren, lijvoorbeeld omdat zij daar geruime ijd hun verblijf hadden en er zelf sen auto kochten. )e Rijksdienst keurt in acht eigen itations en bij een aantal garagebe- Irijven in het land. Door de in het voorjaarsseizoen grote toeloop zijn jde wachttijden op sommige plaat sen, vooral in Amsterdam, sterk op hopen. Gemiddeld moet men met en maand wachten rekenen voor :euringen, maar dat kan variëren van een week tot een paar maanden. Daarom heeft de Rijksdienst met [raagte het aanbod van de ANWB lanvaard om dertien Wegenwacht- tations als extra keuringsplaats te aten dienen. De wegenwachters worden er voor geïnstrueerd, maar iet gaat hier alleen om de trekhaak- ceuringen. Voor de overige keuringen, waarvoor een aantekening op het kentekenbe wijs van auto's nodig is, blijft de Rijksdienst het werk doen. Er is nu ook over die aantekening op het ken tekenbewijs een vraag ontstaan, want bij de installatie van een LPG- ank is tot nu toe de letter B voor >enzine veranderd in G voor gas. Dat can bij tweedehands verkoop van ien auto als nadeel worden aange- nerkt. Een Bloemendaalse automo- lilist heeft hiertegen geprotesteerd in is door de Haarlemse kantonrech ter in het gelijk gesteld. Merkwaardig Het is een merkwaardig geval, om dat de benzinetank zelden verwij derd wordt wanneer men een LPG- tank monteert men zou zonder benzinetank Frankrijk niet ver in komen, omdat autogas daar niet ver kocht wordt en de vraag is nu wat als hoofdbrandstof geldt. Voor de autorijders is dat natuurlijk LPG, maar voor het voertuig kan men benzine aanhouden. Want de auto en motor zijn gebouwd voor benzine en wie de auto verkoopt kan zijn LPG- tank er uit nemen om die in een volgende wagen te gebruiken. Nu ontwikkelt zich over de letters B en G een jurisprudentie aangezien de Haarlemse Officier van Justitie in beroep is gegaan. Maar in het alge meen geeft de keuring bij de monta ge van trekhaken of een LPG-tank geen problemen als men deze door sen kundig bedrijf laat uitvoeren. Met de ombouw van bestelauto's naar personenauto doet zich meestal ook geen probleem voor indien men zich door een bedrijf, dat met deze zaak bekend is, laat adviseren. Deze ombouw is een fiscale zaak. Een bestelauto valt niet onder de bijzondere verbruiksbelasting. Wan neer een niet omzetbelastingplichtig particulier zelf van zo'n bestelauto een combinatie-auto met een bank achterin maakt, kan hij daarvoor het gele in plaats van een grijs kenteken bewijs krijgen. Daarmee wordt de auto zonder fiscale naheffing offici eel personenauto. Dit is bij bepaalde bestelauto's een klein karweitje. Men mag echter niet rijden met zo'n veranderde auto met bijvoorbeeld kinderen achterin vóór de keuring. 'Kentekenbewijs en auto moeten met elkaar overeenkomen, anders kan de politie op grond van afwijkingen pro ces-verbaal opmaken. Er is qua vei ligheid met keuring van een goede trekhaak en een juist geplaatste LPG-installatie, nu eenmaal een groot algemeen belang gemoeid. Voorschriften Een ombouwprobleem kan zich wel voordoen bij autobusjes en taxi's, waarvoor een minimum en maxi mum stoelbreedte gelden. Dat maxi mum kan voor gezette personen wat ongemakkelijk zijn, omdat bij één persoon 60 cm als maximum geldt, dc tweede 50 cm toegewezen krijgt en de derde en vierde slechts 40 cm. Maar dit dient weer om te voorko men dat op bredere banken méepr mensen worden vervoerd in een auto dan wettelijk toegestaan is. In dit geval gaat het om bedrijven. Maar iedereen krijgt met de Rijks dienst te maken als hij iets aan zijn auto verandert, tot en met de kleur toe. Daarvoor wordt echter niet ge- Vergunningenbeleid bepalend voor tekort Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De ongestoorde toevoer van grind aan de bouw loopt gevaar. Dit zegt de Vereniging van Grind- en Zand- iproducenten in een brochure. 'Oorzaak is de gereserveerde opstel ling van de provinciale besturen bij het verlenen van ontgrondingsver- 'gunningen. Zij wachten op een lan- idelijk overheidsbeleid. De Rijkso verheid wacht op haar beurt weer op het advies van de door haar ingestel de Landelijke Commissie tot Coördi natie van het Ontgrondingenbeleid. Volgens de brochure raken de grind- producenten in Limburg in tijdnood. Willen zij de toevoer van de noodza kelijke grondstof grind voor de toele veringsindustrieën aan woning- en utiliteitsbouw en aan weg- en water bouw kunnen veilig stellen, dan zul- |len op zeer korte termijn beslissin gen moeten vallen. Behoefte Er is in Nederland momenteel een jaarlijkse behoefte aan grind van rond 17,5 miljoen ton. Hiervan wordt ongeveer 52 procent gewonnen langs de Nederlandse Maas en de Waal, 27 procent komt van de Duitse Rijn, 12 procent van de Belgische Maas, 6 procent uit zee en 3 procent uit zoge naamde „droge" landwinningen. Het Nederlands Economisch Instituut verwacht een stijging van de behoef te aan grind in Nederland tot 22,1 miljoen ton in 1995. Werkgelegenheid In de belangrijkste bedrijfstakken, die geheel of gedeeltelijk afhankelijk zijn van een ononderbroken produk- tie van grind in Ned,-.land werken zo'n 193.000 man. Aangezien het in Nederland verbruikte grind in 1975 naai schatting voor 53 procent uit het buitenland werd betrokken (thans is dat 48 procent), betekent dat de van aanvoer van Nederlands grind afhankelijke werkgelegenheid 47 procent bedraagt van genoemde 193.000 arbeidsplaatsen. Derhalve zo'n 91.000 arbeidsplaatsen. Deze zouden in gevaar komen wan neer een regelmatige toevoer van grind zou worden gestagneerd, ver minderd of afgebroken. Om aan de voorziening in de grindbehoeften on gestoord te kunnen blijven voldoen, zal winning in Nederlands Limburg noodzakelijk blijven. Naar verwachting van het provinci aal bestuur van Limburg kan vanuit de huidige aangewezen gebieden tot 1988 voldoende grind worden gewon nen om, aangevuld met import, aan de nationale behoefte te voldoen. In werkelijkheid, zo zegt de brochure, moet dit jaartal echter 1986 zijn. Het wordt dan ook de hoogste tijd, dat de provincie Limburg een principe-uit spraak doet betreffende een nieuwe structuurvisie grindwinningsgebie- den omdat met het in volle produk- tie brengen van een nieuw gebied ca. 10 jaar gemoeid kunnen zijn. ARNHEM (ANP) Het politieteam dat zich sinds vorige week maandag bezighoudt met een onderzoek naar mogelijk wapenbezit en -handel in Zuidmolukse kringen, heeft drie nieuwe arrestaties verricht. De nieu we verdachten komen uit Amers foort, Vaassen (gem. Epe) en Barne- veld. In totaal zijn nu dertien perso nen aangehouden. Over het verloop van het onderzoek wil de politie nog geen mededelingen doen. ROOSENDAAL (ANP) Het trein verkeer tussen Roosendaal en Ou denbosch is woensdag een groot deel van de dag gestremd geweest als gevolg van een ongeluk met een goe derentrein in de nacht van dinsdag op woensdag. De trein verloor een as. waardoor het spoor beschadigd werd. De wagen waartoe de as ge hoorde ging „hangen"; daardoor werden zeker zeshonderd dwarslig gers en 2500 grote schroeven ver nield. De spoorwegen legden bussen in en leidden het treinverkeer ook om. keurd, maar eenvoudig een adminis tratieve verandering op het kente ken aangebracht. Er zijn ook veranderingen, die niet worden toegestaan. Het gevaarlijke gebruik van spoorverbreders, het binnenstebuiten plaatsen van de wielen, dat past niet in de wet en daarvoor zal nooit een goedkeuring komen. Steken de wielen buiten het spatscherm, dan is de automobilist op grond daarvan zelfs strafbaar. Verschil in eisen Dit spreekt voor zich, maar wat min der spreekt is dat voor iemand, die uit Amerika terugkomt met een daar gekochte auto, onze koplampen van een mindere kwaliteit vereist wor den, omdat de wet dit nu eenmaal voorschrijft. Ook binnen Europa be staat nog zeer veel verschil in keu ringseisen, tot ergernis van de auto fabrikanten en van mensen, die met een herkeuring van hun wagen in eigen land te maken krijgen. Impor teurs moeten bijvoorbeeld in landen, waar maar één mistachterlicht is toegestaan, liet andere onklaar ma ken. Al staat vast dat rijden met twee mistachterlichten veiliger is: de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid heeft inder tijd twee mistachterlichten aan de regering geadviseerd. Zo kan het gebeuren, dat automobi listen door de keuring gedwongen worden veiliger constructies weg te nemen omdat de wet anderszins ver langt. De meeste herkeuringen die nen echter de veiligheid. Wellicht dat in de toekomst een be tere coördinatie met de dan verplich te periodieke veiligheidskeuring van auto's gevonden kan worden. De Fiat 132, die naar keus leverbaar wordt met een twee- of 2,5-liter diesekmotor. Bijzonder is dat deze altijd gecombineerd worden met vijf versnellingen. De dieselautoverkoop in Euro pa is in vier jaar tijd meer dan verdubbeld en zal in hoog tem po blijven toenemen. Voor Fiat ligt daarin de reden tegelijk zijn twee grootste modellen, de 131 132, als diesels uit te bren gen. In juni verschijnen beide modellen in Italië; in het na jaar komen ze naar Nederland. Ook VW komt tegen het najaar met een nieuwe dieselversie van het model Passat en Opel zal dan de Ascona met diesel motor introduceren. Fiat heeft de modellen 131 Diesel en 132 Diesel op de zondag gesloten Turijnse autosalon getoond met de mededeling niet langer buiten de „dieselautomarkt" te willen blijven. Bovendien past de dieselmotor in het streven naar zuinigheid, dat voor een land als Italië zeer aanspreekt, omdat het al zijn energie importeren moet. De Europese markt voor diesels heeft sinds de oliecrisis een grote opleving te zien gegeven, aldus Fiat. De verkoop is in Italië en België sinds 1973 meer dan verdubbeld, in Nederland bijna verdrievoudigd en in Frankrijk meer dan verdrievou digd. Een groei van zo'n dertien pro cent per jaar wordt als voorspelling voor de nabije toekomst aangehou den, terwijl de jaarlijkse verkoop van benzine-auto's maar met twee procent per jaar zal toenemen. In het algemeen wordt de dieselauto in Europa zwaarder belast en diesel olie minder zwaar dan benzine, waar door het gemiddeld boven twaalfdui zend kilometer per jaar aantrekke lijk wordt op dieselen over te gaan. In Italië geldt dat boven negentien duizend kilometer. Fiat constateert dat in de oude „zes" EEG-landen in 1973 ruim 150.000 dieselauto's ver kocht zijn en vorig jaar ruim 335.000 auto's, terwijl in de V.S. de verkoop in die vier jaar steeg van 6.200 tot 37.500. Daarom wil het Italiaanse concern ook zijn aandeel in deze verkoop hebben. De Fiats 131 en 132 Diesel zullen tegelijk met de introductie in Neder land alleen nog verschijnen in Bel gië. Duitsland en Frankrijk en pas later in andere landen. Op dit mo ment zijn hier alleen de Europese merken Mercedes-Benz, Volkswa gen, Opel, Peugeot, Citroën en Ford met dieselauto's vertegenwoordigt. In Italië heeft Alfa Romeo de Giulia met Britse Perkins-dieselmotor uit gebracht. Verder is in kleine aantal len de Oldsmobiele 88/98 Diesel uit Amerika in Europa verschenen. Behalve van Volkswagen en Opel wordt dit jaar ook nog een dieselmo tor van Volvo verwacht, die geba seerd is op een ontwerp van VW. De dieselmotoren zijn de laatste ja ren steeds moderner geworden, wat het motorgeruis en de motorpresta ties betreft. Bij de twee nieuwe die selmotoren van Fiat blijkt ook spra ke van zulke voordelen dankzij een nieuwe constructie. De tweeliter mo tor voor beide modellen heeft 44 KW of 60 pk vermogen; de 2,5 liter voor de 132 komt op 53 KW OF 72 pk. De Fiat 131 haalt hiermee volgens de fabriek een topsnelheid van 140 km per uur en een verbruik van 1 op 11,2 bij 120 km per uur constante snelheid. De Fiat 132 komt met de tweeliter motor echter ongunstiger uit: een top van 135 km per uur en een verbruik van 1 op 10,3. Met de grotere motor is dit grotere model sneller en zuiniger: 150 km per uur en één op elf. De verbruikscijfers zijn gunstig, mede dank zij het feit dat Fiat de dieselmotor combineert met een vijfde versnelling. Dit is nog niet eerder vertoond in de auto-industrie. Vergeleken met benzinemotoren en vijf versnellingen ligt het verbruik volgens Fiat tien tot vijftien procent lager, wat minder is dan bij andere dieselmotoren. Maar de vergelijking met vijf versnellingen en de tamelijk hoge motorvermogens bij de diesels geven hiervoor wel een verklaring. De dieselmotoren van Fiat worden gebouwd door een fabriek te Foggia. welke stad in Zuid-Italië vlak bij de Adriatische Zee ligt. ongeveer ter hoogte halverwege Rome en Napels. De fabriel is eigendom van de Socie- tè Franco Italiana di Motori Sofim. Daarin neemt Fiat voor 51 procent deel en hebben de autoconcerns Alfa Romeo en Renault elk een belang van 24,5 procent. Het is dus niet onmogelijk dat beide merken op den duur ook dieselmotoren van Sofim zullen betrekken, zoals Ford deze koopt bij Peugeot en Volvo bij Volkswagen. Dat zal dan nog meer merken met dieselauto's en dus een ruimere keus voor de consument betekenen. De Leyland-dealers, die deelnemen aan het G-keur en dat rood op geel met een lichtbak voor hun show room bekend maken, zullen de au to's door middel van een sticker op de ruit van een prijs voorzien, zodat daarover geen twijfel behoeft te be staan. De auto's worden door de dealer met behulp van diagnose ge keurd. Tot 21 mei krijgt bovendien al wie zo'n gebruikte auto koopt het ANWB- en Wegenwachtlidmaat schap met Reis- en Krediet- en Hulp- brief cadeau. Reeds eerder introduceerden andere organisaties een eigen keurmerk: de Ford de A 1. GM de OK. Chrysler de 4 S, Fiat de Autoccasion. Citroën de Eurocassion en VW de V-garantie. Bij sommige andere garanties is sprake van samenwerking met ANWB of KNAC. wat bij het Leyland G-keur niet het geval is. BMW heeft de vorig jaar gesloten overeenkomst met de Italiaanse autofabriek Lamborghini beëindigd. Het Duitse autoconcern had in sa menwerking met Lamborghini een racewagen ontwikkeld, die in Italië zou worden gebouwd. Nu blijkt dat de kleine Italiaanse fabriek hiervoor geen plaats heeft ingeruimd. Het racewagenmodel BMW M 1. zal zodoende waarschijnlijk pas volgend jaar verschijnen. Het model, dat als prestigewagen voor het Beierse merk bedoeld was. zal gebouwd wor den door een Duitse onderneming, vermoedelijk Karmann te Osna- brück. Eikenzoekers, u weet't: wie veel meubelen verkoopt, kan véél aan z'n prijzen doen! VanderMeer bewijst't keer op keer! Nu weer met al dat heerlijk-romantische, prachtig afgewerkte, solide eiken.Er zijn véél ambachtelijke tafels (vaak met massief eiken blad zoals op de foto!) met traditionele spijl tjes-of knoppenstoelen. Allerlei zware, brede wanden zoals deze twee-en halfdelige wand met prachtige paneeldeuren en lijsten in massief eiken. Er is een grote kollektie robuuste, traditionele bankengroepen met kussens in leer of in 'n ouderwets-gezellige bloem. Er zijn mooie, rustgevende slaapkamersallerlei rustieke lage tafelser is nog véél meer ambachtelijk, door-en-door, echt eiken! En, nü voor een prijs die alleen VanderMeer kan lanceren! UIT VOORRAAD LEVERBAAR! Romantische twee-en halfdelige wand met prachtige paneeldeuren en lijsten in massief eiken. De wand heeft een koperbeslag op de deuren, de glas-in-lood ramen in de ser- vieskast.de fraai-uitgesneden lijsten boven en in 't midden. (Óók leverbaar als drie- en halfdelige wand met als extra element een porseleinkast met dubbele deuren 3995,-). Voor u die kiest voor puur. voor ambachtelijk, voor echt: rustieke, lekker-grote tafel met massief blad en zware, traditionele, massief eiken stoelen met komforta- bele gewelfde hoge rug en brede zitting in een sterke,,echt-zoetwater-bies'! Ga óók romantisch tafelen! itvan die landelijke er. de warmte van echt i. op élk moment edag! en aantal bijzonder-stijlvolle details: het sierlijke mm .mmam hh Geniet 2875-1695- Den Haag: Spui hoek Kalvermarkt Dan Haag: Winkelcentrum .Waldeck', einde Laan wan Meerdervoort Utrecht Rijksweg Oudenrijn-Arnhem, afnt Utrecht. Rotterdam: Groothandelsgebouw, Amsterdam: Stadhouderskade 74 Diemen (bij Amsterdam): Ri|ksweg Amsterdam-1 Gooi. afrit De Sniep Beverwijk: Ri|ksweg Haarlem-Alkmaar Velser-tunncl. atnt Zaandam/Heemskerk Eindhoven: Noord Brabantlaan bij de Riikoweg Tilburg-Maastncht. afrit Etten-Leur Ri|ksweg Breda-Roosendaai. Heerlen: Spoorsngel 2. Enschede: Winkelcentrum K lande rij' Almelo: Oranjestraat 25. Oageljiks (ook op zaterdag') geopend tc 6 uu' Koopavond: donderdag in Utrecht VanderMeer's- Mocht u binnen 14 dagen na aankoop van een VanderMeer meubel ergens anders hetzelfde meubel (onder dezelfde voorwaarden betreffende levering en service) voor een lagere prijs kunnen kopen, dan geeft VanderMeer u het prijsverschil terug. VonderMeef's kwolilettsooronlte; de VanderMeer-garantie op konstruktie en afwerking houdt in gratis reparatie zonder bij komende kosten tot 3 jaar na levering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19