Een unieke kans om een zeldzame, ruime en zeer luxeRenaultl4 te bemachtigen. D UIT DE WEEKBLADEN 5 mei Ex-boer Harmsen Oorlogssyndroom Lintjesregen Sachsenhausen Politieke abortus UCN-vlag De Prins hervormd nederland Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere Trou w-lezens. Elke ochtend./ VRIJDAG 5 MEI 1978 TROUW/KWARTET P18-RH12 Vrij Nederland: Het heden en verleden rondom de vijfde mei zijn hoofdmoten in Vrij Nederland. In het kleurenkatern schrijft Martin van Amerongen over ..Duitsland en zijn Joden", die nu opnieuw door linies en rechts gehaat worden. Verder in het katern een zeer uitvoerige beschouwing van Korthals Altes. over de nacht van 26 op 27 april 1943 waarin een Engelse piloot zijn bommenwerper op het Amsterdamse Carlton-hotel liet val len. in die tijd een Duits bolwerk. Voor „het heden" een bijdrage van Jan Rogier, waarin hij de historicus dr. L. de Jong verwijt de tweede wereldoorlog niet te willen zien als een oorlog tussen twee imperialisti sche mogendheden. Het blijft ge schiedschrijving met oogkleppen". Johan Cruyff. 's werelds duurste top- speler, is nog altijd goed voor een pagina tekst. Aan de vooravond van zijn afscheid zegt hij „Ik zal voetbal len geen seconde missen". Verder in VN een artikel over Pastor Miedema en zijn opstandige Limburgse paro chie. tien jaar de afscheiding, de ervaringen van een Indiè-deserteur na zijn arrestatie, en een artikel van Mathieu Smedts over de oprichting van de illegale pers. De Tijd: Centraal in De Tijd staat ex-boer Harmsen. dit jaar al weer twaalf jaar wethouder van Apeldoorn. De politi cus die zijn carrière aan de zijde van Boer Koekoek mocht beginnen staat nog steeds achter zijn politieke doel: „een bolwerk vormen tegen opruk kend links". In een gesprek met het weekblad doet hij een aantal opmer kelijke uitspraken: „Tegen seks en drugs wordt te weinig opgetreden. Wat er op seksueel gebied gebeurt is een gevaar voor het gezinsleven. Hoeveel Jongeren gaan er niet kapot aan de drugs en wat wordt er gedaan aan de drugshandelaren?" Over Zuid-Afrika en Argentinië be weert hij: ..Ik ben nooit anti-Zuid- Afrika geweest We bemoeien ons teveel met het buitenland. De actie tegen het voetballen in Argentinië is helemaal krankzinnig". Over zijn rechts zijn: „Daaronder versta ik dat we een zo groot mogelijke vrijheid voor de burger willen en voor het bedrijfsleven. Glimmerveen is niet rechtser. Er staan zelfs enorme link se dingen in zijn partijprogramma". Verder aan het woord in De Tijd: Hermsen, de kinderbijslagspecialist van het CDA. en Henk Barnard, tv- regisseur over de televisie: „Com mercieel. consumptief, behagen kwekend, bevestigend, niet Inspira tie!. verhullend, visieloos. Dat zijn de trefwoorden die de huidige situatie bij de tv beschrijven. De imbeciliteit is overigens ten top gedreven in kin derprogramma's. Ik zie de toekomst niet optimistisch in. Als er een ken tering komt dan moet die toch ko men van clubs als de VARA. VPRO en de IKON. In een extra-boeken-bijlage aan dacht voor de Nederlandse colom- nisten. Het „plezier in de marge". De Haagse Post: Uitgebreid gaat De Haagse Post in op „het oorlogssyndroom van de foute Nederlanders". Het weekblad spreekt met de mensen voor wie „de straf nooit ophoudt"; Nederlanders die gedurende de oorlog hebben ge diend voor de Waffen-SS, die NSB'er zijn geweest of op een andere wijze voor de bezetter hebben gekozen. Velen van hen voelen zich nu. na 33 jaar nog ziek. Wie wil naar de klach ten van deze mensen luisteren? Een van hen: „Over de oorlog heb ik dertig jaar mijn mond dicht gehou den. Alleen mijn vrouw wist het. Verder niemand. Kortgeleden heb ik het mijn kinderen verteld. Mijn dochter zei: Nou begrijp ik waarom u nooit lachte". HP belicht het conflict bij de dwerg- omroep Symbiose. Gab Toby blijft zich als coördinator verzetten tegen de drie bestuursleden: „Het lukt ze nooit om de zendtijd te vullen. Wij hebben de goodwill van de groepen, zij niet. Wij nemen een unieke plaats in in het omroepbestel. Bij andere omroepen zie je een duidelijke ont- profilering. wij hebben juist een uit gesproken profiel. Wij willen voor georganiseerde en ongeorganiseerde groepen die bezig zijn met het ophef fen van de maatschappelijke tegen stellingen de omroep zijn". Het femi nisme is volgens HP een „utopia". Terwijl de Emancipatiecommissie vol goede moed schijnt te beginnen aan ..de lange mars door de institu ties" hebben andere vrouwen beslo ten alleen nog heil te verwachten van een totale omwenteling". Verder in HP de schuldvraag na de linkse verkiezingsnederlaag in Frankrijk, zelfbestuur voor Groen land en een gesprek met de schrijver Hugo Claus: „Ik heb geen stijl". Accent Onder de kop „De lintjesbui blijft hangen" gaat Accent in op het feno meen lintje. „Drie achtereenvolgen de kabinetten wilden het vermolmde systeem op de helling zetten. Nie mand echter durfde het „lint" door te hakken. Rangen en standen moe ten er kennelijk nog steeds zijn". Accent vraagt zich verder af of „de vrouw wel zo n lief en zachtaardig schepsel is". Een verhaal over de vrouw en de misdaad moet hier dui delijkheid over brengen. Verder in Accent: „De avonturen van Kuifje" en de ..botsing tussen de leerplicht en het moederschap": „elk Jaar een miljoen tieners zwanger". De Nieuwe Linie Het merendeel van De Nieuwe Linie is deze week gevuld met buitenland se aangelegenheden. Op de voorpa gina plaatst Toine Eggenhuizen kanttekeningen bij de aanvaarding door premier Vorster van het wester se plan voor Namibië. „Het lijkt meer op een schijn-oplossing. die Vorster de kans moet geven Zuid- Afrika's positie in Namibië zo veel mogelijk te sauveren". Hans Blerelgel, directeur van het voormalige concentratiekamp „Sachsenhausen", zegt over de „fak kel van de strijd die moet worden doorgegeven aan de Jeugd", dat het Duitse fascisme in Sachsenhausen ongeveer 110.000 mensen het leven heeft gekost. De N-bom bedreigt het leven van vele miljoenen. Daarom voelen we ons verplicht aan te slui ten bij de actie van de wereldvredes beweging. juist omdat hier zulke gruwelijke misdaden zijn gepleegd. Veel van onze kameraden werden toch hier opgesloten omdat zij stre den voor de vrede?" Verder in De Nieuwe Linie een be schouwing over het rechtse Portugal „dat steeds hardere eisen gaat stel len"; een persoonlijke getuigenis van een gemartelde Filippijnse vrouw: „Verkrachtingen om inlichtingen los te krijgen", en een artikel over het Italië van thans. „Wat de fascisten niet is gelukt, daarin slagen de Rode Brigades. Het terrorisme zal echter nooit een massa-beweging worden. Maar dat het sociale moeras in Italië nog steeds groeit is zeker. Het lijkt dat de partij van Aldo Moro daar voor uiteindelijk historisch verant woordelijk is". De Groene Amsterdammer: Hervormd Nederland: De Groene Amsterdammer zegt dat „de Wet op de Investeringsrekening gedegradeerd is tot een doodgewone investeringsstimulering. Volgende week wordt het eerste van het be faamde kwartet hervormingsvoor stellen van het kabinet Den Uyl be handeld. Het wetsontwerp is inmid dels door de ploeg van Van Agt vak kundig van zijn toch al schamele hervormingskledij ontdaan. Als de voortekenen niet bedriegen wordt dan de eerste politieke abortus op een vrucht van het kabinet Den Uyl gepleegd". Evenals de HP gaat De Groene in op de zoveelste bezinning van links na de zoveelste verkiezingsnederlaag in Frankrijk: „De Franse vakbeweging die zich jarenlang heeft afgezet te gen werknemersorganisaties in de meeste andere Westeuropese landen, begint haar houding te herzien. Maar een hergroepering in de vakbewe ging zit er voorlopig niet in. Voor het eerst echter sinds lange tijd begint er weer van alles op gang te komen". Op de middenpagina's de vijfde en laatste aflevering over het Europa van nu „Doorgaan of vergeten?" Verder in De Groene: „Het welzijns werk nader tot U". notities uit de Kaapverdische eilanden: „De taaie worsteling voor water en nationale onafhankelijkheid" en aandacht voor de Franse film „Le fond de l'air est rouge" over de politieke gebeur tenissen tussen 1967 en 1977: Viet nam. de dood van Che Guevara. Mei'68. de Praagse lente en de volks frontregering in Chili". In een commentaar blijkt Hervormd Nederland „de vlag van Urenco". „Een van meet af aan kritischer be leid van het kabinet Den Uyl had een boel ellende kunnen voorkomen. Het is naief geweest met deze zaak te starten in de verwachting de export van verrijkt uranium, zonder zorg vuldige leveringsvoorwaarden, te kunnen voorkomen. In dit kader dient het gewetensvolle Nederland om combinatie een nog enigszins respectabel aanzien te geven. Meer dan een vlagfunctie om die slechte lading te dekken kan dit niet zijn en de waakhondfunctie waar steeds veel ophef over is gemaakt, kunnen we dan ook gevoeglijk vergeten. We compromitteren ons alleen maar". Ook in Hervormd Nederland aan dacht voor het instellen van een bij zondere Kamercommissie die een onderzoek gaat instellen naar de Arabische boycot van Nederlandse bedrijven. Heinrich Böll legt zijn in drukken neer na drie bezoeken aan Israël: „Ik benijd de Duitsers die broodnuchter blijven. Het gaat er niet om of ik schuldig of onschuldig ben. of dat er sprake is van persoon lijke of collectieve schuld. Het is het besef niet alleen tijdgenoot te zijn van de „Endlösing". maar ook Duits tijdgenoot. Tijdgenoot van die onbe grijpelijke grondigheid waarmee de uitroeiing was voorbereid". Verder in HN: „De ontluistering van een Gronings dorp", waar nog slechts vijf kleuters zijn, aandacht voor de ontwapeningsconferentie. „Bewapening en racisme hebben veel met elkaar te maken", en op nieuw de kwestie Buikhuisen: „De adders onder het gras". Elseviers Magazine: Vanaf de omslag van Elseviers Maga zine kijkt prins Bernhard, trekkend aan zijn pijp, de lezers tevreden aan. Het merendeel van de Nederlandse bevolking vindt dat de prins weer volledig actief moet kunnen worden in het bedrijfsleven en de strijd krachten. Dat blijkt uit een enquête die het weekblad heeft laten houden. In een speciaal vraaggesprek laat Zijne Koninklijke Hoogheid zijn licht schijnen over de jeugd van te genwoordig: „De belangstelling van kinderen is tegenwoordig veel groter en breder. Zij hebben meer kans om hun eigen persoonlijkheid te tonen en naar voren te brengen. Wat ik vooral in deze tijd belangrijk vind is dat er een hecht gezinsverband is". Verder in Elseviers Magazine een on derzoek van de Arabische boycot van Nederlandse bedrijven die han delscontacten onderhouden met Is raël; de verliezers bij de failliete grofsmederij en een interview met wethouder C. Goekoop over de ge meenteraad (sverkiezingen) in Am sterdam. Voorts een reportage over een protestmars in Amerika van In dianen die hiermee de aandacht wil len vestigen op de wankele bestaans basis van de reservaten. Tenslotte een artikel over feesten, partijen en banketten. In een artikel over Chili signaleert het blad na vijf jaar een „mildheid in het regiem van Pino chet". Opinieweekblad De kleine dorpen Lees deze week: Saaksum. waar is je laatste kruidenier' Portret van een Gronings dorpje. Verval, verdwijnende middenstand, nieuwe bewoners.'Er wonen hier nog vijf kleuters'. Verder: KOOS GrOGn over da tweede wereldoorlog. 'De neiging ja steeds Mn te passen Is levensgevsarlljk'. Heinrich Böll bezocht Israel. Een reisverslag. 'Ik benlid de Duitsers die hier broodnuchter kunnen blijven-. Racisme en bewapening hebben met elkaar te maken. Een interview. 'De elite heeft wapens nodig om haar gezag te handhaven'. En: De adders onder het gras van Buikhuisen Het parlement en de Israëlboycot De kerk in Mexico De vlag op Urenco De hoon van Joseph Luns de VAD als zoethoudertje. HERVORMD NEDERLAND houdt de hoop levend Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 5.-. Ik weet al voldoende van het blad. Ik geef me op als abonnee 32.50 per half jaar) Naam Adres Plaats In enveloppe zonder postzegel sturen aan: Antwoordnummer 1776, Den Haag. Renault 14 Safrane. jit is een tijdelijk aanbod. Een beperkt aantal van die ruime, vijfdeurs Renault's 14 TL is van fabriekswege uitgevoerd in een zeer bijzondere versie. Daarmee is zo'n beetje de enige kans van 1978 geschapen om in een exclusieve auto rond te rijden zonder daarvoor een kapitaal te hoeven uitgeven. Want alle buitengewone extra's aan deze auto zouden al gauw zo'n f 2000,- moeten kosten. Nu betaalt u er maar f 700,- voor. Daarom is snelheid geboden. Dadelijk is de kleine voorraad weg. Gelukkig is'n Renault dealer altijd in de buurt Nu even aandacht voor de extra's: Extra: met comfortabel velours beklede stoelen. Speciale moquette op vloer en speciale portierbekleding. Handige kaartenbakken ■H aan de portieren. Extra: uw initialen in sierlijke letters op het dashboard. Extra: driespakig sportstuur met leer bekleed. Dashboard in speciale kleur. Extra: wisser op verwarmde achterruit met clectrische sproeier Extra: deze geïntegreerde spiegel zit ook aan de andere kant HJP Net zoals bij elke Renault 14 de dwarsgeplaatste levendige 1218 cc motor die de auto z'n sportieve rijgedrag verleenL Extra: 4 speciale Dunlop sportvclgen in dc kleur van de carrosserie Extra: unieke metallic kleur "Safrane met antracietkleurige striping cn mat/warte schüdbumpcrs. Extra: elect Tonische digitaal klok met lichtgroene cijfers. Unieke kaartlccslamp in houder rechts naast de korte pook. Renault 14 al vanaf f 14.560,-. Renault 14 TL f 15.290,-. Renault 14 Safrane 115.995- mkl. BTW en mkl. alle extra's. Zolang de voorraad strekt Wipgmgen voorbehouden. Renault Auto's met I.Q

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 12