In pot en fles m Industriebond NVV wil slagvaardiger optreden Hoe u f1.000,- koopt voor maar f620,09 Wij helpen met een Kasbiljet ABN Bank 'Betere richtlijnen politie wenselijk' deTijd deTijd Beter hoge dijken om Oosterscheldebekken dan een pijierdam Weekblad Het dagboek Dodenherdenking voor radio en tv Pleidooi in film; Congres beslist over socialistische koers Bond Christelijke politieambtenaren: deze week: OENSDAG 3 MEI 1978 „Het dagboek van Anne Frank", zoals de Amerikaanse cineast George Stevens dit in 1959 verfilmde, zal de NCRV- televisie op de avond van 4 mei uitzenden: Nederland 2: 20.20 uur. Anne Frank wordt ge speeld door Millie Perkins (niet op de foto te zien). Wel te zien zijn van rechts naar links: Dia ne Baker (als Morgot Frank), Richard Beymer (Peter van Daan), Joseph Schildkraut (Otto Frank), Shelley Winters (mevrouw Van Daan), Gusti Huber (mevrouw Frank) en Lou -Jacobi (meneer Van Daan). Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS-televisie zendt morgenavond een reportage uit van de dodenherdenking op de Waalsdorpervlakte te Den Haag (Van 19.55 tot 20.10 op Nederland 1 en 2). Daaraan vooraf wordt op beide televisienetten met „In those days", de herdenkingsmuziek die Hans Kox voor twee koren en orkesten schreef, uitgevoerd. De beelden zullen een verzameling zijn van beelden uit de tweede wereldoorlog en van de mu ziekuitvoering. Het programma is een herhaling van 4 mei 1970 en herinnert mede aan de Slag om Arnhem. Op de drie zenders van de radio is van 19.57 tot 20.02 uur aandacht voor de stilte op de Dam te Amsterdam. Daaran vooraf brengt de NOS op Hilversum 1 om 19.15 uur een speci aal 4-mei-programma dat dit jaar in het teken staat van de generatie tegenstelling. Tegenover elkaar staan mannen en vrouwen, die de oorlogsjaren op verschillende manie ren beleefden en jonge mensen die herdenkingen als een uitgebloeid verschijnsel beschouwen. Samen steller van het programma is Bob Uschi. Frieda Menco en Gerard de Lange maakten de opnamen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „Een natuurramp om een stormramp te voorko men" en „Open is brood. Dicht is dood" zijn twee bekende leuzen van milieugroepen als het gaat om het afsluiten van de Ooster- schelde. De NOS-televisie zendt morgenavond tussen 21.55 en 22.45 uur op Nederland 1 de nieuwe film van Piet Windmeijer. „De Oosterschelde" uit. De film is gemaakt met de bedoeling de voor- en nadelen af te wegen van de afsluiting door een pijierdam ten opzichte van dijkverzwaring. De boodschap in de film ligt er niet bleef als compromis de pijierdam „De boomgaard van mijn grootmoeder moet een soort paradijstuin zijn ge weest. Alle denkbare vruchten groeiden daar. Jutteperen, bergamotten, abrikozen en zelfs perzi ken. En alles natuurlijk van de beste kwaliteit." Zo begint het boek „In pot en fles", dat geschreven is door Annette Mierhof. Maar deze schrijfster is een wezen met drie kop pen, want achter die naam verbergen zich drie huis vrouwen, die op de Veluwe wonen. Ze hebben gezamenlijk een boek over het zelf ma ken van jams, diverse soorten azijnen, limonade siropen enz. geschreven. Er staan ook veel recepten in „uit grootmoeders tijd" zoals de aanhef al doet vermoeden. Het is een erg aardig boek en de schrijf sters hadden best met hun ware naam te voorschijn mogen komen. Het boek heeft 148 bladzijden, kost 24.50 en is een uitgave van Focus Elsevier (Am sterdam). De erg leuke te keningen heeft Marijke den Boer gemaakt. Onder staand een kleine indruk van wat er in het boek zoal te vinden is. Druivenjam Benodigdheden: IV» kg druiven, sap van 2 citroe nen, IV» dl water en 1'/. kg suiker. Kneus de druiven, verwijder de schillen als ze erg hard zijn. voeg citroen sap en water toe en breng alles samen aan de kook. Laat de massa 10-15 minu ten op een zacht pitje doorkoken tot de druiven zacht zijn. De druivepitjes drijven dan aan het opper vlak en kunnen met een schuimspaan worden ver wijderd. Doe de suiker er bij en kook de jam snel in. Schuim de jam af en doe hem in potten. In plaats van citroensap kan ook si naasappelsap worden ge bruikt. Nodig zijn 1 kg kersen (of morellen), schil en sap van een halve citroen en 500 gram suiker. Ontpit de kersen. Kraak een aantal van de pitten en haal de kernen eruit. Blancheer de kersen en ontdoe ze van hun velletje. Meng het ci troensap, de pitten en de geraspte citroenschil door de kersen en doe dit laag om laag met de suiker in een schaal. Laat het zo een nacht staan. Giet de vol gende dag de massa over in een pan en laat het ruim een kwartier zachtjes pruttelen. Kook het moes dan onder voortdurend roeren snel verder in tot het heel dik is geworden. Een liter olijfolie van goe de kwaliteit. Drie mooie takken basilicum (eventu eel gedroogd) 1 bolletje knoflook (let wel een bol letje, geen teentje). Doe al les in een fles en laat het ongeveer een maand staan. Lekker bij barbe cue en in salades. Oostindische kers Bijna alles van deze plant is eetbaar. Maak sla van de blaadjes, saus van de bloemen of maak de zaad jes in azijn in, waarna ze als kappertjes gebruikt kunnen worden. In bijna alle Oudhollandse inmaak- recepten worden kapper tjes gebruikt omdat ze het bederf van de in azijn in gemaakte groenten tegen gaan. De zaden van de kers wassen en een nacht met zout bestrooid weg zetten. Droog ze de vol gende dag af, doe ze met peperkorrels, veel dragon, kruidnagels en wat mierikwortel in een pot en giet er azijn over. Vlooitjes De laatste tip uit het boek: maak eens gesuiker de viooltjes. Leuk als after dinner. Pluk mooie gave viooltjes in verschillende kleuren. Was ze en laat ze drogen op keukenpapier. Klop een eiwit, dat op ka mertemperatuur is, met een vork goed los. Bestrijk de blaadjes met een pen seeltje nu met het eiwit. Daarna op de nog vochti ge blaadjes poedersuiker strooien. Dan op een vet vrij stukje papier, dat ook met poedersuiker be strooid is, leggen en de blaadjes op een vooral droge plaats één of twee dagen laten liggen. Be waar deze snoeperijtjes in potjes en leg een stukje vetvrij papier tussen de la gen. „Zoiets serveer je al leen maar aan mensen die je heel erg aardig vindt" menen de schrijfsters van het recept. duimendik bovenop. Het is geen donderpreek geworden, maar met de middelen die hem ten dienste staan om de schoonheid van het natuurge bied te schilderen heeft Windmeijer trachten te vertellen wat verloren zal gaan als de techniek in Zeeland te drastisch gaat ingrijpen. Met veel precisie heeft hij het leven boven en onder water vastgelegd. De natuur opnamen en het commentaar vertel len dat hier zeedieren en waterplan ten voorkomen die je elders in Ne derland niet of nauwelijks zult vin den, zoals suikerwier, een zeldzame vissoort en verschillende van de ruim twintig slakkensoorten. Dit is te danken aan de zuiverheid van het water. Oesterteelt Sommige levensvormen op de bo dem van de zee zijn na duizend jaar ontstaan. En de steeds terugkerende vloed brengt de nodige zuurstof mee voor de kinderkamer van bijvoor beeld de mosselen en oesters. Met een te drastische ingreep, zoals de over. Manco in de film is dat niet duidelijk wordt gemaakt wat daar onder precies wordt verstaan. Om dat sprake zou zijn van een principe besluit wanneer het gaat over een pijierdam, proberen de milieugroe pen nu bij de regering en de leden van de beide Kamers de discussie open te houden om dijkverzwaring in de plaats te laten komen van een pijierdam. Dijkverzwaring zal in het voordeel van het natuurbehoud en dus de schelpdierencultuur zijn. Ter wijl een pijierdam naar schatting ook nog eens twee miljard gulden meer zal kosten. De actiegroep Oosterschelde Open wier mening in de film wordt weerge geven meent dat geleerd moet wor den van het verleden. Dé oorzaak van de ramp was niet zozeer het water, maar te lage dijken en het slechte onderhoud daarvan. Daarom zien milieugroepen de beste oplos sing in dijkverhoging tot delta hoogte. een ie araswscne ingreep, zoais ae xl pijierdam nog is. zet men hele be- OVCFVBl POStKSIltOOr drijfstakken als de visserij en oester- en mosselteelt op het spel. Meer dan 1500 mensen vinden werk in de visse rij en voor honderd miljoen gulden wordt jaarlijks aan mosselen en oes ters uit het water gehaald. Na het afwijzen van het besluit om de Oosterschelde als onderdeel van het Deltaplan helemaal af te sluiten, BREDA (ANP) Twee gewapende mannen hebben gistermiddag om kwart over twee een overval ge pleegd op het postkantoor aan de Haagse markt in Breda. Zij zijn er met ruim 10.000 gulden vandoor ge gaan. Bij de overval is niet ge schoten. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM Een verder gaande democratisering van de bond door het méér betrekken van de leden bij de besluitvor ming, een slagvaardiger beleid en een nadere uitwerking van de socialistische koers, die de bond wil varen. Dat zijn enkele doelstellingen, die het hoofdbestuur en de bondsraad van de Industriebond NVV voorlegt aan het drie-jaarlijkse congres van de bond, dat van 31 mei tot en met 2 juni aanstaande in Amsterdam zal worden gehouden. Uit de beschrijvingsbrief voor het congres blijkt dat de industriebond zijn structuur wil wijzigen. Zo zal het congres tot dusver het hoogste orgaan van de bond dat eens in de drie jaar bijeenkomt worden ver vangen door een jaarlijks te houden algemene vergadering, die de hoog ste macht wordt in de bond. De driehonderd afgevaardigden, die zonder last of ruggespraak het drie jaarlijkse congres bezochten, wor den nu vervangen door honderdzes afgevaardigden, die wèl een verant woordingsplicht hebben. Zij moeten verantwoording afleggen aan de dls- trictsraad, die hen uit zijn midden kiest. Elk van de veertien districten heeft een dergelijke raad. Een be langrijk punt op de agenda is de Dat kan met ABN Kasbiljetten. Dat zijn waardepapieren aan toonder met een hoge rente. Ze zijn te koop bij elk ABN- kantoor, zonder problemen. Er zijn 5 soorten Kasbiljetten met een looptijd van bijna 3 jaar, 4 jaar, 5 jaar, 6 jaar en 7 jaar. Bij aankoop is de rente afgetrokken. Aan het eind van de rit wordt f 1.000,- of f 10.000,- uitbetaald, rente inbegrepen. Nevenstaande tabel toont u wat een Kasbiljet kost Datum van Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten Kasbiljetten aankoop einddatum einddatum einddatum einddatum einddatum 1-3-82 l-3-'83 l-3-'84 l-3-*85 mei '78 Rente 6'/2% Rente 65/4% Rente 7'/l% Rente 7'/4% Rente 7'/4% Aankoop- Aankoop- Aankoop Aankoop- Aankoop pnis pnis prijs pnjs prijs 3 836 88 778.78 713.26 665.05 620.09 5 837.17 779 06 713.54 665.30 620.33 8 83761 779.49 71395 665.69 620.69 9 837.76 779.63 714.09 665.82 620.81 10 83790 779.77 714.23 66595 620.93 tl 838.05 779.91 714.37 66608 621.05 Tussentijdse prijswijzigingen voorbehouden. Vanzelfsprekend dient u voor de ABN Kasbiljetten van f 10.000,- bovenstaande prijzen te vermenigvuldigen met 10. nogal moeizaam verlopende bespre king over het aangaan van een zware federatie met de Industriebond NKV. Het hoofdbestuur herinnert er aan dat hij onverdeeld op het stand punt blijft staan dat een federatie fusie met de Industriebond NKV noodzakelijk en wenselijk is „in het kader van de door ons al ruim negen tig jaar nagestreefde eenheid van de arbeidersbeweging." Het hoofdbe stuur wil met kracht blijven streven naar samenwerkingsvormen aan de basis en aan de top. Nieuw In de voorstellen van het hoofdbe stuur worden grondslag, richtsnoer en doelstelling van het NW onder schreven, maar er worden aan de statuten ook nieuwe artikelen of zinsneden toegevoegd. Zo wordt op voorstel van het district Oelderland nu gezegd dat „de produktle dient te zijn gericht op de voorziening in maatschappelijke behoeften". Daar voor acht de bond een planmatige ordening van het gehele bedrijfsle ven onmisbaar. Daar wordt op voor stel van het district Friesland en Drente aan toegevoegd: „Indien het belang van de samenleving dit eist, dient de beschikkingsmacht over de produktie middelen en energiebron nen in handen van de gemeenschap te komen." Zowel voor NW als voor de Indu striebond blijft het uiteindelijke doel een democratische samenle ving. Op voorstel van acht districten spreekt de bond nu uit dat lid van de bond kunnen blijven, die leden die tijdens hun lidmaatschap onvrijwil lig werkloos of volledig arbeidsonge schikt zijn geworden. Op basis van de discussienota „Breien met een rooie draad" legt het hoofdbestuur aan het congres een negental stellingen voor, waarin de marsroute wordt vastgelegd. De bond geeft zichzelf de opdracht ac tief te zijn op drie terreinen: Hij zal opkomen voor de directe belangen van zijn leden waar die ook maar in de huidige kapitalistische maatschappij in het geding zijn, Hij zal stappen zetten op weg naar de door hem gewenste socialistische maatschappij op basis van arbeids- democratie en zich daarbij laten be ïnvloeden door ervaringen, die bij de directe belangenbehartiging zijn op gedaan. Hij zal zijn uitgangspunten verder uitwerken en deelnemen aan de dis cussie over de gewenste richting van de maatschappelijke ontwikkeling. In een van de stellingen kent de industriebond de vakbeweging de taak toe bij de verdediging en de uitbouw van de parlementaire demo cratie en de daarbij behorende rech ten en vrijheden. De bond stelt vast dat democratie zich niet behoort te beperken tot het parlement, maar zich zou moeten uitstrekken tot de gehele samenleving. De industrie bond stelt zich tot taak de democra tie in het bedrijfsleven uit te bouwen „In onze samenleving, die aldus de stelling wordt gekenmerkt door belangen en machtstegenstellingen, dient dit te geschieden door het di rect onderhandelen met de werkge vers en door het optreden als pressie groep naar de overheid. Socialistisch In de brochure „Fijn is anders" heeft de industriebond zich destijds uitge sproken voor een socialistische sa menleving, die zich kenmerkt door een democratische besluitvorming op alle gebieden en alle niveaus. In - de stellingen wordt die uitspraak nu verder uitgewerkt en de bond komt dan tot de vaststelling dat in die socialistische samenleving: Vermogens, voorzover er macht aan wordt ontleend In handen van de gemeenschap zijn gekomen. Er een nationaal plan bestaat met een aanwijzend karakter waarvoor de bouwstenen van onder af zijn aangedragen en dat wordt vastgesteld door het parlement. De arbeidsdemocratie op ver schillende niveaus functioneert: na tionaal bij de voorbereiding van het nationaal plan op bedrijfstak- Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De politie moet de beschikking krijgen over speciaal geoefende eenheden, die met de arrestaties van gevaar lijke personen worden belast. Er moeten ook zo snel mogelijk richtlijnen komen ten dienste van de politieambtenaar in een gevaarlijke situatie. Deze suggestie deed de tweede voor zitter van de Bond van christelijke politieambtenaren, A. de Roon giste ren op de algemene ledenvergade ring van deze organisaUe in Utrecht. Voor het eind van dit jaar moet volgens de politiebond de interde partementale bewapeningscommis sie een rapport klaar hebben naar aanleiding waarvan tot de aanschaf van een nieuw vuurwapen kan wor den besloten. De Roon zei dat de Nederlandse politie er niet op uit is om tegen geweld te mogen optreden zoals dat gebeurt in een totalitaire staat. „Daar wordt vaak het recht met voeten getreden, aldus De Roon. De Nederlandse politie is zich er ter dege van bewust dat dit juist kan leiden tot het tegendeel van wat men beoogt". Gelet op de toegenomen verharding van de criminaliteit niveau bij de ontwikkeling van de sector en op bedrijfsniveau, waar beslissingen worden genomen bin nen het kader van de door de ge meenschap vastgestelde planning. De overige stellingen hebben onder andere betrekking op het streven naar volwaardige werkgelegenheid, een rechtvaardige inkomensverde ling en beteugeling van de macht van de multi-nationals. In de laatste stelling over de oppo sitionele rol van de vakbeweging zegt de industriebond dat hij het dragen van verantwoordelijkheid niet uit de weg zal gaan. maar de bond zal zich ook geen verantwoor delijkheden laten opdringen die in strijd zijn met het directe belang van de leden en de maatschappijhervor ming. vindt De Roon een goede zorg voor de veiligheid van de politie tevens een middel om de veiligheid van de burger te verhogen. „Er moet voor de normale uitoefe ning van de politiedienst een ge schikt en eenvoudig te bedienen vuurwapen komen", aldus De Roon. „Niet iedereen is een geboren schutter". Volgens De Roon schort er nog veel aan de schietopleldtng van de poli tieman. „De regering stelt geld be schikbaar voor het aanleggen van één schietbaan per Jaar Wanneer we ons daarnaast voorstellen dat het gebruik van militaire schietbanen in de toekomst zal gaan verminderen, dan ziet de situatie er zeer somber uit Deze ontwikkeling is een onver antwoorde zaak", aldus De Roon Boeken-Extra: Jan Blokker geïnterviewd door Corine Spoor: Rationeel denken, de dingen eenvoudigweg optellen, is er niet meer bij.' Veel aandacht voor columns 'en columnisten, 'mensen die een ot meermalen per week promoveren op een laatste stelling', om met A. L. Boom De Nederlandse politiek verblokkerf) te spreken Ex-boer Harmsen 'was ooit Koekoeks kroonprins. Al twaalf jaar is hij nu wethouder van Apeldoorn. Rob Vermaas sprak met de leider van Binding Rechts over zijn strijd tegen de verlinksing allemaal sex en drugs") die zelfs .die partij van meneer Glimmerveen' al heeft aangevreten. Verder: De komende ontploffing van Kenmerk: gesprek met tv-maker Henk Barnard Ben Hermsen (CDA): 'Regering heeft kinderbijslag taktisch voorgesteld' Chili: Pinochet rekent genadeloos af Pop interview met zanger-songwriter Gerry Rafferty. Bon voor proefabonnementen 6 wakan da Tijd «oor 6 guldon haam Adf e* Piaait Tol Zonflêf postzegel renden aan de Tfd - Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvang»! «an acceptgiro jC 0*«al koop 12 40 Abonnemrnlrn yi 070 71M

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9