Zeker verlies voor Vmf Streven naar 4,5 procent economische groei irreëel Dubbele aanval op de 'kleine lettertjes' ingezet Makelaars rekenen te veel Gehakt bevat vaak veel vet Grote winkeliers: te sterk ingrijpen overheid jrmas data- jystemen Bezetting van Grofsmederij voorbij Den Uyl: breek met traditionele groeifilosofie Toch weer meer nieuwe hypotheken Claimemissie Middenstandsbank Bezetting steeg bij Hotel Krasnapolsky Mogelijkheden rechter meestal ontoereikend Zonder leesbril Mening over reclame ?4 WOENSDAG 3 MEI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P23-RHS25 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vmf-Stork zal in 1978 zeker verlies lijden. De omvang daarvan is afhankelijk van de snelheid, waarmee de op handen zijnde herstructurering kan worden uitgevoerd. Daar naast speelt het verloop van de conjunctuur een rol, hetgeen niet hoopvol stemt, daar de orderontvangst in de eerste drie maan den van dit jaar ruim tien procent achter bleef bij die van dezelfde maanden vorig jaar. Het nettoverlies van Vmf-Stork is in 1977 opgelopen tot 59 (14) miljoen gulden. In verband met de herstruc turering is bovendien 74 miljoen gul den ten laste van de reserves ge bracht. Tijdens de toelichting op het jaarverslag kwam naar voren, dat de oorzaken van de achteruitgang voor al liggen in de zeer slechte gang van zaken bij Bronswerk Ketel- en Appa ratenbouw, Stork Velsen (het verlies van beide ondernemingen is opgelo pen van 19 tot 31 miljoen gulden) en bij Stork Werkspoor Diesel (waar het verlies met 30 miljoen gulden steeg). De al gereorganiseerde of nog te re organiseren bedrijven (SPPM, de gieterijen, Bronswerk, Stork Velsen, ZOETERWOUDE De bezetting van de inmiddels failliet verklaarde Kon. Ned. Grofsmederij in Zoeter- woude is opgeheven. Vandaag zullen de Vakbonden met de bedrijfsvere niging onderhandelen over de uitke ring van loon over de 27 dagen die de bezetting geduurd heeft. Aan alle bezetters is door vertegenwoordigers van de bonden een zilveren herinne ringspenning uitgereikt naar aanlei ding van de bezettingsactie. Waldheim: nog geen gesprek Cyprus NEW YORK (Reuter) VN-secreta- ris Kurt Waldheim heeft laten weten, dat er nog geen basis is gevonden voor hervatting van de onderhande lingen tussen de Griekse en de Turk se gemeenschap op Cyprus. Hij zet zijn pogingen voort. Stork Werkspoor Diesel, Conrad Stork, Voorwaarts en Stork Bepak) hebben samen een verlies geleden van 90 miljoen gulden. Dit cijfer be tekent, dat de overige bedrijven van Vmf-Stork goed waren voor een winst van 31 miljoen. Het totaal aan ontvangen oprdrach- ten daalde in 1977 tot 1,77 miljard gulden tegen 1,897 miljard in 1976. Het buitenlandse aandeel daarin be droeg 64 (68) procent, en 45 procent heeft betrekking op in Nederland vervaardigde en geëxporteerde goe deren en diensten. Vmf heeft het investeringspeil in 1977 bijna gehal veerd van 63 naar 35 miljoen gulden. Van het laatste bedrag is 24 miljoen in Nederland besteed en 11 miljoen in de buitenlandse bedrijven. Niet vast De gevraagde en toegezegde over heidssteun heeft betrekking op een bedrag van 235 miljoen gulden aan achtergestelde leningen. Daarvan wordt in de komende jaren 155 mil joen gulden renteloos verstrekt. Het financieringsaanbod (de voorwaar den staan nog niet vast) zal als volgt worden gebruikt. Het eigen vermogen van het concern wordt met 50 miljoen versterkt. Deze 50 miljoen moet in de komende tien jaar uit de overwinst worden terug betaald. Een definitie van „over winst" moet nog worden bepaald. Verder ontvangt het concern een achtergestelde lening, groot 50 mil joen, vijf jaar rentevrij, en zonder aflossingsplicht gedurende die perio de. Aan deze lening zal een recht tot conversie in preferenteaandelen worden verbonden. Renteloze lenin gen voor een bedrag van 20 miljoen worden verder verstrekt om de fi nanciële last te dragen, die verbon- Inleggen van een sjabloon voor een rotatie-textieldrukmachine, vervaardigd door Stork Brabant. De sjablonen worden vervaardigd door Stork Sereens. den is met de voortzetting van een deel van de activiteiten van Brons werk, Stork Velsen (apparaten) en Conrad Stork (kranenbouw). Verder zal de overheid de vorig jaar toegezegde lening omzetten in een deelname Der 1 januari 1978 van 20 miljoen in het aandelenkapitaal van Stork Werkspoor Diesel, naast een rechtstreeks aan deze onderneming te verstrekken achtergestelde lening van 80 miljoen gulden. Om het eigen vermogen van Stork Werkspoor Die sel te versterken komt 15 miljoen ter beschikking. Dit bedrag zal uit de overwinst moeten worden afgelost. Vmf krijgt door deze regeling een minderheidsbelang (49%) in de on derneming. Eenzelfde belang neemt de overheid, terwijl een onafhanke- OXFORD (ANP) Dat de lidstaten van de Europese Gemeenschap een economische groei van 4,5 procent nastreven, getuigt volgens PvdA-fractievoorzitter Den Uyl niet van werkelijkheidszin. Op de Europese topconferentie van Kopenhagen, vorige maand, werd die 4,5 procent groei een noodzaak geacht. Den Uyl is er niet zo zeker van of hij zich bij dit cijfer zou hebben neerge legd, als hij nog aan minister-presi dent aan het topoverleg had deelge nomen, zo zei hij in een lezing voor studenten van de universiteit van Oxford. Zeker zou Den Uyl er op hebben gewezen dat zo'n groeidoel stelling alleen maar te rechtvaardi gen is als je het volk een hart onder de riem wilt steken. Maar, zo vroeg de oud-premier zich af, wordt het volk niet voor de gek gehouden als je cijfers noemt waarin je zelf niet gelooft. Volgens Den Uyl moeten we breken 'met de traditionele groeimaatsta- ven. „Wij kunnen alleen overleven als we een gematigde, selectieve groei aanvaarden en bereid zijn ons de gevolgen daarvan op te leggen." Hamvraag blijft dan of volledige werkgelegenheid behouden kan blij ven bij een lagere economische groei. Den Uyls antwoord luidt be vestigend, maar hij is zich bewust van de moeilijkheden die daarbij overwonnen moeten worden. Een se lectieve groeipolitiek betekent on dermeer overheidssteun voor bijzon dere investeringen, speciale instru menten als investeringssubsidies en -controle, de bevordering van tech nologische vernieuwing in sommige sectoren, maar ook in mindere mate in andere sectoren zijn daarbij nood zakelijk. Betere verdeling van de beschikbare arbeid kan waarschijnlijk beter wor den bereikt door het aantal jaren dat iemand in het arbeidsproces is opge nomen te bekorten. Vroegere pensio nering, langere scholing, zgn bezin- ningsperiodes en herscholing zijn middelen om tot een betere verde ling te komen. Bij zijn argumentering voor een ge ringere economische groei wees de oud-premier in navolging van het rapport van Rome op de uitput ting van de grondstoffen. Kritisch was hij bovendien over een OESO- rapport volgens hetwelk economi sche groei onmisbaar is voor een snelle ontplooiing van de ontwikke- ADVERTENTIE lingslanden. „Dat is slechts ten dele waar", aldus Den Uyl, want sinds 1945 is het gat tussen arme en rijke landen niet veel kleiner gewórden. Alleen door een aanzienlijke verho ging van ontwikkelingshulp kan de directe vraag op verantwoorde wijze worden vergroot. De doelstelling van het tweede tienjarenplan van de Ver enigde Naties, 0,7 procent van het bruto-nationale produkt is echter al leen door Nederland en Zweden ge haald. De regeringen zijn niet bereid de gevolgen van uitbreiding van de ontwikkelingshulp te aanvaarden. Bewapening Een van de gevaarlijkste pogingen o'm de economische groei te herstel len is, zo zei Den Uyl, gelegen in het verlangen de defensieuitgaven op te krikken. De wapenindustrie -heeft in bepaalde perioden na de oorlog als aanjager van de economische groei gediend, laatstelijk nog tijdens de oorlog in Vietnam. Drs Den Uyl is voorstander van een gedegen defensiepolitiek, maar als de NAVO-landen zouden beslissen de defensie-uitgaven met 4 procent te verhogen terwijl hun gemiddelde economische groei niet hoger dan 2,5 procent uitvalt, is een zeker wan trouwen op zijn plaats. „Nodig zijn geen hogere, maar lagere uitgaven voor wapens en nieuwe wapensys temen". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dat de klant steer, persoonlijke aandacht en intimiteit wenst bij specifieke, sterk individueel getinte aanko pen is duidelijk. Dat hij dit ook zou willen bij de aanschaf van waspoeder, trainingspakken, gloeilampen of een krat bier is gewoon een verzinsel #\ORMAS BV Met dit voorbeeld keert het bestuur van de Raad voor het Grootwinkel bedrijf zich tegen de naar zijn me ning overdreven bewondering voor kleinschaligheid in de detailhandel. De raad acht dat niet zonder gevaar. Kleinschaligheid is kostenverho gend, zegt hij. Wanneer het dan niet om een winkel met een zeer gespeci aliseerd assortiment gaat, zijn er maar twee mogelijkheden: sluiting of subsidie. „Zoals vaker, wanneer men onnatuurlijke situaties tegen de draad in wil handhaven, kiest men in zo'n geval voor het laatste. De eerste tekenen zijn er ook al dat de subsi diegedachte als een goede oplossing wordt gezien door de aanhangers van de leer der kleinschaligheid", zo constateert de raad. Hij vindt dat de overheid in geen enkele bedrijfstak zo sterk Ingrijpt als in de detailhandel. Dat zou ge rechtvaardigd zijn als zich in het verleden ernstige wantoestanden hadden voorgedaan, dat bijvoor beeld het grootbedrijf het midden- en kleinbedrijf om zeep had gehol pen. Maar daar is volgens het be stuur geen sprake van. Het is over tuigd van het tegendeel omdat het marktaandeel van het grootwinkel bedrijf al jaren rond de 25 procent schommelt en dit percentage de laatste jaren eerder daalt dan stijgt. Bovendien hebben grootwinkelbe drijf en middenstand in de jaren vijftig samen talloze moderne win kelcentra opgezet, een „goed door dacht evenwicht van groot- en klein schaligheid". Het bestuur staat (niet voor het eerst) in het verslag ook stil bij het beperken van het autover keer in de stadscentra. Het wil daar bij antwoord op de vraag of de over heid werkelijk de kwade kans van vrijwel onherstelbaar functieverlies van steden en dorpen wenst te lopen. Rendement Over de gang van zaken in de grotere detailhandelsbedrijven zegt het ver slag dat er in 1977 sprake was van een bescheiden verder rendements herstel met uitzondering van de tex tielbranche waar de verkopen stag neerden en waar importbeperking en Rrijsbeleid een ongunstige invloed adden. Vorige maand heeft de organisatie van grotere winkeliers een nieuwe naam gekregen: Raad voor het fili aal- en grootwinkelbedrijf. Uit de oude naam. zo meent het bestuur, zou men kunnen opmaken dat alleen warenhuizen lid waren. Om lid te kunnen worden moet een bedrijf minstens zes filialen en niet minder dan vijftig werknemers hebben. Maar van deze regel wordt in de praktijk wel afgeweken. Er zijn be drijven met een of twee winkels en honderd personeelsleden. lijke beheermaatschappij de reste rende 2 pet krijgen. Op stapel Naast de reorganisaties bij SPPM (waar het personeelsbestand werd teruggebracht van 339 tot 128 man) en de gieterijen (waar nu nog 122 arbeidsplaatsen resteren en er 399 zijn weggevallen), staan saneringen bij genoemde verliesgevende bedrij ven op stapel. Voor Stork Werkspoor Diesel betekent dit een verminde ring van het personeelsbestand met 432 man, voor Conrad Stork 185 man, voor Bepak (Utrechten Eist) 99 man, voor Voorwaarts 82 man (de fabriek gaat helemaal dicht), voor Bronswerk KAB 207 man en voor Stork Velsen 153 man. Van de 3.796 man, die nu bij genoemde bedrijven werken, is voor 1.158 man straks geen werk meer. Hierbovenop komt nog het natuur lijk verloop, dat voor heel 1978 wordt geschat op 400 man en de 218 man, die nog bij de SPPM en de gieterijen werken, maar wier arbeidsplaats dit jaar verdwijnt. Per saldo gaan aldus bij Vmf-Stork 1.700 tot 1.800 arbeids plaatsen in Nederland verloren. Bij de Nederlandse bedrijven van het concern werken thans nog ruim 14.500 man. DEN HAAG Het aantal nieuw ingeschreven hypotheken (gewone en krediethypotheken) is in de maanden januari en februari ten op zichte van de overeenkomstige peri ode van 1977 met 23 procent toege nomen, nl van 49.231 tot 60.642. Het totale bedrag dat hiermee gemoeid was nam toe met 58 procent (van 6,4 miljard gulden tot 10 miljard gul den), aldus het CBS. Hoewel het aandeel van de hypo theekbanken in het aantal nieuwe inschrijvingen is gestegen in verge- lijking met de eerste twee maanden 4 van 1977, nam het aandeel van deze groep instellingen in het totaal inge schreven bedrag af. Ook de algeme ne banken (waartoe ook de land bouwkredietinstellingen worden ge rekend) moesten iets van hun mark taandeel prijsgeven. Een duidelijke toeneming van het marktaandeel viel waar te nemen bij de spaarbanken en de zgn. „overige instellingen", waartoe onder meerde financieringsmaatschappijen wor den gerekend. AMSTERDAM Op 12 mei kan worden ingeschreven op de eerder aangekondigde claimemissie van 20 min gewone aandelen door de Nederlandsche Middenstandsbank. Tien oude aandelen geven recht van inschrijving op een nieuw aandeel van 50 tegen de prijs van 155. De nieuwe aandelen geven recht op het dividend over 1978 en volgende Ja ren. De claimhandel begint op 5 mei. De storting is op 1 juni. AMSTERDAM De horecagroep Krasnapolsky had na belasting een winst van 0,53 (0,42) miljoen. On danks hevige concurrentie in de hoofdstad steeg de gemiddelde bed- bezetting van het hotel van 68 tot 72,7 procent. Voorgesteld is een on veranderd dividend van 3 oveï het vergrote aandelenkapitaal. Bij een vergelijking van de resulta ten over 1976 en '77 moet in aanmer king worden genomen dat daarin vorig jaar omzetten van het afge brande hotel Polen slechts voorko men over de periode 1 januari tot 8 mei. Door het wegvallen van Polen viel het personeelsbestand terug van 324 tot 288. Kras heeft zijn belangen gespreid door verkrijging van 10 pro cent in de aandelen van Postillon Pleisterplaatsen. Onlangs is van twee kanten de aanval geopend op de „kleine lettertjes" in stan daardcontracten. Op eigen initiatief bracht de Commissie Consumenten-Aangelegenhe den (CCA) van de Sociaal Economische Raad een advies uit, waarin wordt gepleit voor overheidstoezicht en een speciale rechter voor bezwarende standaardvoorwaarden die de consument moet slikken. Voorts ver scheen het proefschrift van dr E. H. Hondius die ook was betrokken bij het advies van de CCA waarin hij erop aandringt, dat een einde wordt gemaakt aan het misbruik van eenzijdig opgestelde standaardvoorwaarden en dat er een procedure komt om standaard voorwaarden te toetsen. In ons land bestaan nog geen speciale wettelijke regelingen ter bescher ming van de consument. Zodoende kan een leve rancier eenzijdig stan daardcontracten maken, en zich daarmee van alle kanten indekken tegeno ver de koper. Meer dan eens heb ik In deze ru briek. namelijk op 1 no vember vorig jaar en op8 maart dit jaar, daarte gen kritiek geuit. Het ziet er nu naar uit, dat er ons land is in dit opzicht een „achterge bleven gebied" gebleven eindelijk iets gaat ver beteren. Eindelijk, al vrees ik dat er nog wel enige tijd mee zal zijn gemoeid omdat er nog wel de nodige touwtrek kerij aan te pas zal komen. Overeenkomstig het ont werp nieuw-Burgerlijk Wetboek zouden, aldus de CCA, per bedrijfstak geldende standaardrege lingen voor contracten moeten worden opges teld door een door de mi nister van Justitie te be noemen speciale com missie. De standaard voorwaarden zouden vervolgens pas van kracht (kunnen) worden, na goedkeuring door de Kroon. In dit geval zou de gehele bedrijfstak aan die standaardrege lingen zijn onderworpen. Bescherming: Om de consument te be schermen tegen bezwa rende standaardvoor waarden de „kleine lettertjes" in leve ringscontracten, wordt het door de CCA nodig geacht, dat er een gespe cialiseerde rechter komt. Die moet de bevoegd heid krijgen onderne mers een verbod op te leggen om een voor de consument bezwarend beding in de standaard voorwaarden op te nemen. Hoewel standaardvoor waarden (ook) een aantal voordelen hebben is het nadeel daarvan, aldus de CCA. dat een zekere ver sluiering van de inhoud van het contract met de leverancier kan plaats vinden. De consument kent of begrijpt vaak de inhoud van de voorwaar den niet. Vooral bij een zijdig opgestelde voor waarden bestaat de kans op bepalingen, die voor de consument bezwa rend zijn. Dit door bij voorbeeld vérgaande be perking of uitsluiting van aansprakelijkheid voor tekortkomingen van het produkt. Uitwassen De heer Hondius wijst er in zijn proefschrift op, dat in de handel tussen bedrijven onderling, vaak standaardvoor waarden worden ge bruikt. Er komen even wel veel minder uitwas sen voor dan bij consu menten-transacties, om dat in het bedrijfsleven de standaardvoorwaar den in het algemeen niet eenzijdig door één par tij maar tweezijdig door beide partijen bij de transactie worden vastgesteld. Hij meent, dat ten aan zien van consumenten transacties het negatie ve oordeel over stan daardvoorwaarden zou kunnen omslaan in een positief geluid, wanneer ondernemers (organisa ties) bereid gevonden zouden worden over de inhoud van standaard voorwaarden te gaan on derhandelen met de con sumentenorganisaties. In dit verband verwijst hij naar de cao's als voor beeld. „In de vorige eeuw stelden werkgevers nog uiterst onereuze arbeids reglementen op; nu wor den de arbeidsvoorwaar den in het algemeen in overleg tussen werkge vers- en werknemersor ganisaties vastgesteld. Ontoereikend De drie methoden, die de rechter heeft ontwikkeld om misbruik van stan daardvoorwaarden te gen te gaan. acht de heer Hondius ontoereikend. De eerste methode is dat de rechter kan constate ren. dat de voorwaarden niet zijn overeengeko men; dat de consument er niet mee akkoord is gegaan. „Eigenlijk zou Je Je." aldus de heer Hondi us, „bij heel veel consu mententransacties kun nen afvragen, of de con sument wel met de klei ne lettertjes akkoord is gegaan." Hij meent d?t de Nederlandse rechter bijzonder snel geneigd is daarop „ja" te zeggen. Hetgeen de heer Hondi us onjuist en in strijd met de regels inzake de totstandkoming van overeenkomsten noemt. Een tweede methode voor de rechter is de standaardvoorwaarden in het voordeel van de consument (en dus ten nadele van de gebruiker van de standaardvoor waarden) uit te leggen. Ook hierin ziet de heer Hondlus weinig, omdat hij de kans groot acht dat de ondernemer zijn standaardvoorwaarden naar eigen voordeel aan past. „De clausules wor den er dan alleen maar langer van." Een derde methode be staat uit de toetsing van de standaardvoorwaar den aan de goede trouw. In het proefschrift wordt ook deze methode niet hoog aangeslagen, om dat de rechterlijke uit spraken die hiermee wor den uitgelokt, ontoerei kend zijn voor een oplos sing van het probleem van onereuze clausules. Vandaar dat hij pleit voor een procedure om standaardvoorwaarden te toetsen en dit door een speciale kamer van een van de vijf gerechtsho ven in ons land. Iedereen heeft met standaardvoorwaarden te ma ken; bij de aanschaf van een tv-toestel. het boeken van een reis, het afsluiten van een verzekering, het tekenen van een huurcontract of het kopen van een bril. Over dit laatste beschrijft de heer Hondius een interessant voorval, dat zich voor de Haarlemse kantonrechter afspeelde. Een dame had haar ogen bij een opticien laten meten en op grond van die meting een leesbril besteld Toen zij de bril niet kwam afhalen, bracht de opticiën haar niet alleen de prijs van de bril in rekening, maar ook een bedrag aan „administratiekosten". Hij beriep zich daartoe op de kleine lettertjes van de orderbon, die hij die dame bij de bestelling had laten tekenen. Dit beroep faalde. De kantonrechter zei: „Gedaagde kan naar onze mening niet geacht worden bekend te zijn geweest en akkoord te zijn gegaan met de algemene verkoopvoorwaarden van de eiser. Wij ver oorloven ons hierbij de opmerking dat gedaagde, nog niet voorzien van de leesbril die zij volgens eiser nodig had, de kleine lettertjes op de winkelbaar waarschijnlijk niet heeft kunnen lezen." De prijzenbeschikking voor de makelaarstarie ven die een half jaar ge leden in werking ls getre den wordt, aldus de Ver eniging Eigen Huis, stel selmatig ontdoken. Op verschillende manieren laten makelaars de ko pers en verkopers van een huis namelijk méér betalen, dan volgens de prijzenbeschikking is toegestaan. Kantoor- en advertentie- kosten maken volgensde prijzenbeschikking deel uit van de courtage (het makelaarsloon), en mo gen dus niet extra wor den doorberekend. Door berekende kantoorkos ten kunnen bij voorbeeld tot een verdubbeling van de makelaarskosten leiden. Tenslotte klaagt de Ver eniging Eigen Huis dat de prijzenbeschikking het mogelijk maakt, dat makelaars op voor de consument slechtere voorwaarden kunnen gaan werken dan vroe ger. Er wordt in die prij zenbeschikking name lijk met geen woord ge rept over de voorwaar den van dienstverlening door makelaars. Er zit een levensgroot gat in die beschikking dat, al dus de Vereniging Eigen huis, snel gedicht moet worden. Onderhoud Het weer aftrekbaar ma ken van de onderhouds kosten van de eigen wo ning voor de inkomsten belasting is, aldus de Vereniging Eigen Huls. lang niet in alle gevallen voordelig. Fiscale aftrek van onder houdskosten brengt vrij wel automatisch met zich mee. dat de huur waarde drastisch om hoog gaat. Daarover moet dan weer inkom stenbelasting worden be taald. De verwachting is. dat er dan per saldo een belastingnadeel ont staat. In half-om-half gehakt zit meer dan dertig pro cent vet. Dit heeft het Konsumenten Kontakt vastgesteld op grond van een onderzoek bij acht tien slagers, waarbij het op woensdag verkochte gehakt werd vergeleken met het op een andere dag aangeboden gehakt. Doorgaans was het (goedkopere) woensdag- gehakt niet vetter dan op een andere dag. De hoeveelheden vet die werden getroffen liepen echter van 14 tot 47 procent. In het algemeen bleek het gehakt in de super markt vetter dan het ge middelde en het gehakt bij de keurslager mager der. Normaal half-om- half gehakt zou, aldus het Konsumenten Kon- takt. niet meer dan 25 procent vet moeten (mo gen) bevatten. De mees te slagers blijken echter opzettelijk extra vet vlees aan het gehakt toe te voegen. Voor de consument is vetkoop duurkoop, om dat het vet tijdens de be reiding kan verdwijnen en er weinig vlees over blijft. Bovendien is vet ter gehakt in de winkel niet goedkoper dan ma gerder gehakt. Cigar Can té (tekstschrijver): Het niveau van de recla me zou met sprongen vooruit gaan, als reclamebureaus hun creatieve medewerkers zouden verplichten te be wijzen dat zij in staat zijn om gedurende ten minste één jaar hun brood te verdienen als freelance copywri ter of art director. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). De klant moet er zelf maar achter zien te ko men, of het gehakt al dan niet vet is. Aan de buitenkant is dat niet te zien, omdat vrijwel alle slagers met het kleurbe- houdend middel nlcoti- nezuur werken, waar door het gehakt aan de buitenkant mager en rood lijkt. Alleen door bij verschil lende slagers een ons ge hakt te kopen en het zon der vet te braden, kan de consument achter het werkelijk vetgehalte van gehakt komen, aldus Konsumenten Kontakt in het blad Koopkracht van mei

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25