Navrante prenten over het oorlogsjaar 1915 De Eurocheque is 't veiligste briefje van f300,-. Herdenkingsconcert in Concertgebouw Twaalf toneelstukken in Hollands Drama 'Schoonheid in grafiek', prenten in Epse KUNST Problemen bij optreden in Santiago Baby's krijgen vetzucht door veel flesvoeding In 'De WERELD' te Wageningen Concertgebouw orkest naar Frankrijk en VS Eurocheque: het handige en veilige betaalmiddel. Leden 'De Volharding" opgepakt Hoge doseringsadviezen, te grote maatschepjes Motorrijder verongelukt WOENSDAG 3 MEI 1978' BINNENLAND Trouw/Kwartet P15-RHS17 Ne 17 74 AprM onafhankelijk, nederlondsch weekblad onafhankelijk nederlandsch weekblad onder redactie von Nf HPL Wiessmg VROI IV£V- VKFDKroSC.fiS* AMSTERDAM Iedere keer op 4 mei, op de avond van de dodenherdenking, vindt in de Grote Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw een bijzondere gebeurtenis plaats. Die avond stroomt de zaal vol met mensen, onder wie zeer veel Jongeren, die komen luisteren naar, ol liever komen meebeleven met. wat Henk van Randwijk onder woorden heelt gebracht aangaande de bezettingsjaren 1940-1945. door Jac. Lelsz WAGENINGEN Het is griezelig om aan te zien hoeveel mensen, volken en landen in de loop der eeuwen God voor hun karretje hebben willen spannen. Tot en met in oorlogssituaties, bij voorbaat aannemend dat God wel aan hun kant zou staan. De naam van God mag niet ijdel worden gebruikt. Maar hoe lichtvaardig wordt de naam van God, ook met betrekking tot de oorlog, genoemd? Op de tentoonstelling „Politieke prenten uit 1915" in „De Wereld" te Wageningen (het betreft de Eerste Wereldoorlog) hangt een plaat van Jan Sluyters, waarin hij dit euvel op zijn wijze signaleert via een dankte- legram van keizer Wilhelm: „Ziedaar weer een schrede op den weg waarop de almachtige God ons zoo genadig*, lijk geleid heeft". Ieder jaar rond de 5de mei wordt in Wageningen, waar in 1945 de capitu latievoorwaarden zijn getekend, een tentoonstelling gehouden, die met de jaren '40-'45 verband houdt. Dit maal zijn het studium generale van de Landbouwhogeschool en de zoge naamde keo-werkwinkel, bij wie de organisatie van de expositie berust te. echter teruggegaan naar de Eer ste Wereldoorlog, en dan speciaal het jaar 1915. In „De Wereld" zijn 52 politieke prenten, afkomstig van de verzamelaar F. Verwoert, opgehan gen uit de in 1877 opgerichte Nieuwe Amsterdammer, waarvan de naam later veranderd werd in de Groene weer een schrede op den weg waarop de almachtige God ons zoo genadiglijk geleid heeft" Amsterdammer. Het zijn voorname lijk platen van Pieter van der Hem, voorts een aantal van Jan Sluyters en enkele van Willy Sluiter. Het zijn heel vaak navrante prenten, hartverscheurend en bits. Misschien ook wel eens wat eenzijdig. Politieke tekenaars willen een bepaalde kwaal zo duidelijk mogelijk aan de kaak stellen, en daarom schromen zij, evenals caricaturisten, de overdrij ving niet. Veelzijdiger Is Albert Hahn voornamelijk bekend geworden als politiek tekenaar, Van DEN HAAG Twaalf toneelwerken van Nederlandse en Vlaamse schrij vers die het afgelopen jaar in premiè re gingen, zijn van 20 mei tot 2 juni te zien in Den Haag. Dit „Hollands Dra ma '78" is georganiseerd in het kader van het Nederlands-Belgisch Cultu reel Verdrag. Voor het eerst is in ons land daarin de produktie „Zeven ma- niéren om aan de kant te blijven" van René Verheezen te zien van De Waag uit Antwerpen. Het is de tweede keer, dat Hollands Drama plaats heeft, bedoeld om een overzicht te geven van nieuw Neder landstalig toneel. Niet alle produk- ties van het afgelopen seizoen zijn in het kleine Haagse theater HOT uit te voeren. Daarom speelt de manifesta tie zich dit jaar ook af in de Konink lijke Schouwburg. De culturele samenwerking met Bel- De bladen zijn groter geworden, kleurrijker ook vaak en daardoor zijn ze ook een veel grotere rol gaan spelen bij de versiering van het inte rieur. Een voortvloeisel daaruit is bijvoorbeeld het enthousiasme van jongeren voor het affiche. Dat hoe ven al lang geen reclameboodschap pen meer te zijn, ze worden doelge richt gemaakt als versiering zonder meer, posters zijn gewoon grote, goedkoop vermenigvuldigde prenten. Vroeger werd een prent juist nlèt gemaakt om „op te hangen". Ik her inner me in dit verband altijd de woorden van de Belgisch kunsthisto ricus, die nog niet eens zo heel lang geleden schreef: de prent is een kunstwerk met een intiem karakter, ze hoort in een map. waarover men zich, ver van al te felle belichting, in stilte contemplatie neerbuigt, zij is een kostbaar blad papier dat tegen vocht en stof dient beschermd, dat op een karton dient geplakt, om haar niet aan te raken, tenzij met ogen waarvan de gevoeligheid de bewust heid van de geest opwekt. De prent der Hem, Sluyters en Sluiter waren veelzijdiger. Van der Hem maakte Toulouse-Lautrec-achtige, mondai ne toestanden, jachttaferelen en por tretten van de koninklijke familie. Sluyters kreeg vooral naam als por tretschilder. Sluiter was eveneens een gevierd portrettist. Hoewel sociale vraagstukken, die in 1915 speelden, ook wel enigszins meedoen, is het toch wel vooral de oorlog, waarvan prenten zijn opge hangen. De loopgravenoorlog, de stikgassen, het „bladbadseizoen 1915" enz. Wat het laatste betreft: een bloedrode zee, waarin enige drenkelingen dreigen onder te gaan, terwijl enige andere figuren (o.m. Ne derland) vanuit hun badkoetsjes toe kijken. Een tekening van Van der Hem. Het is een van de veie platen waarin de neutraliteitspolitiek van sommige staten, waardoor ook het leven in ons land relatief comforta bel kon doorgaan, op de hak wordt genomen. De tentoonstelling „Politieke pren ten uit 1915" (litho's) waarin het kan haast niet anders ook Abra ham Kuyper enige keren opduikt, loopt tot 17 mei. EEN VROUW IS DUIZEND MANNEN T ERO O EEUWKiE EER VAN REIJGERS8ERO. DE VOLGENDE EEUWEN ZULLEN SPREKEN. HOE GIJ OEN HAAT HEBT UITGESTREKEN Politieke prent van Pieter van der Hem uit 1915: „Vrouwen- Vredescongres". Hoewel deze dappere verzetsstrijder zelf niet meer onder de levenden verkeert, spreekt zijn „Bericht aan de levenden" leder jaar weer duizen den van onderdrukking door, en ver zet tegen de Duitse horden die op 10 mei 1940 ons land overrompelden en er vijf jaar lang een afschuwelijke terreur uitoefenden. De Nederlandse componist Hans Henkemans heeft de gespierde taal van Van Randwijk indertijd in een muzikaal kleed gestoken en het is in dit gewaad, dat de toehoorders van nu het oorlogs- en terreurrelaas krij gen voorgeschoteld. Traditie Drie oud-verzetsbladen (Vrij Neder land. Het Parool en Trouw) zorgen er ieder jaar voor dat deze traditie wordt voortgezet. Drie bladen die ondanks alle verschillen nochtans één zijn in hun onvoorwaardelijke afwijzing van alles wat zweemt naar fascisme in welke vorm en op welke plaats dan ook, en die daar voortdu rend getuigenis van afleggen. Dit jaar zal Henk van Ulsen Van Randwijks epos opnieuw voordra gen. Het Toonkunstkoor en het Am sterdams Philharmonisch Orkest zullen hieraan hun bijdragen leve ren Het geheel staat onder leiding van,Anton Kersjes. Nadat ongeveer twee minuten stilte in acht zijn genomen, speelt het or kest de Zevende Symfonie van Lud- wig van Beethoven. Een werk van een Duits componist die het ideaal van de broederschap en de waardig heid van de mensen ln zijn vaandel heeft geschreven. Het herdenkings concert begint om half acht AMSTERDAM - Vandaag vertrekt het Concertgebouworkest voor een tournee naar Frankrijk en de Vere nigde Staten. Tijdens deze concert reis staat het orkest onder leiding van Bernard Haitink. De pianist Vla dimir Ashkenazy zal ais solist optre den op zestien van de in totaal ne gentien concerten. Aanleiding voor deze reis* was een Beethovencyclus door het London Philharmonic Orchestra onder lei ding van Haitink met Ashkenazy als solist in Londen in 1973. Deze serie, waarvan door de BBC televisie-op namen zijn gemaakt, trok ook inter nationaal sterk de aandacht. Uit ver schillende landen, waaronder Frank rijk en de Verenigde Staten, kwamen verzoeken voor een dergelijke con certserie. Op 3 en 4 mei worden twee concerten gegeven in Parijs en op 5 mei ver trekt het orkest naar Minneapolis, waar de zesde concertreis begint. De vier concerten in Ames, waarheen het orkest op 8 mei vertrekt vinden plaats in het kader van het Jaarlijkse International Music Festival. Dit Is een van de belangrijkste universitai re culturele manifestaties in Ameri ka. In Washington en New York ten slotte worden twee Beethovencycli gegeven. In belde steden worden alle symphonieën, alle pianoconcerten en de Ouverture Egmont uitgevoerd. gië levert ook de voorstelling op van „Pour Delphine" van Chris Yperman door Area uit Gent. De andere stuk ken die in Hollands Drama worden opgevoerd zijn: „Spoorloos" van Rob Bognar door de Haagse Come- die, die ook „Tweelicht" van Eric Schneider speelt, verder „Een be kentenis" van Ton Vorstenbosch, „Een positie" van M. Emants en „Tussen de middag en later op de avond" van Don Dekker, drie pro- dukties van Toneelgroep Centrum, „De juf uit de Czaar Peterstraat" van Guus Baas en Peter de Baan door Toneelgroep Sater, „Dollie, of avoca do's bij de lunch" van Gerardjan Rijnders door Projekttheater, „Hen ry II" van Willem Jan Otten door Zuidelijk Toneel Globe, „Het ver haal van de Don Juan" van Aart Ceelen en Leo Hogenboom door To neelgroep Fact en „Gansch het ra derwerk van Otto Dijk en Jos Boers door Nieuwe Komedie. EPSE Er is de laatste iaren een levendige belangstelling voor de prent ontstaan, een belangstelling die heel anders gericht is dan vroeger het geval was. Dat komt omdat de grafiek over de hele linie een veel decoratiever functie heeft gekregen. Bent u al een van de bezitters van het handige en veilige betaalmiddel? Zo niet, dan verdient 't echt aanbeveling om bij uw bank Eurocheques aan te vragen. Want daarmee kunt u op vertoon van uw pasje overal in Nederland tot f 300,- per cheque betalen. In winkels, restaurants, benzinestations of waar dan ook. En datzelfde is ook mogelijk in bijvoorbeeld Duitsland, België en Zwitserland. Bovendien kunt u er bij banken in geheel Europa en nog een paar andere landen geld mee opnemen. En._ een extra-voordeel is: Eurocheques zijn verzekerd tegen verbes en diefstal. De Gezamenüjke Banken en Spaarbanken. Dus: op naar uw bank voor Eurocheques! En vergeet u dan niet om het boekje met tips mee te nemen, waarin u alles vindt over het hoe en waar uw cheques te gebruiken. is een delicaat en uitgelezen voor- werp". Een tentoonstelling van prenten kun je dan ook nooit even gauw „doen", dat vraagt tijd, maar loont ook meestal de moeite. Zoals de exposi tie „Schoonheid in grafiek", een col lectie prenten vanaf het einde van de negentiende eeuw tot nu, die tot 16 mei te zien is in de Galerij Lenten, Kletterstraat 5-27 in Epse bij De venter. 'n Bijzondere gebeurtenis. Want een dergelijke presentatie komt buiten de prentenkabinetten van de mu seums maar zelden voor. Bovendien zijn deze bladen dan ook nog te koop. Werk van kunstenaars als Wit- sen, Tholen, Bauer, De Zwart, Hoyte- ma, Derksen, Van Angeren, Braque- mont, Brouet, Van der Hem, De Wolff, Moes, Suze de Lint, Leonore Fini, Veldhoen, Bayens en nog heel veel anderen. En wat de prijzen be treft, die liggen zo tussen de 200,- en 1200,-. Woensdag Vm zaterdag van 10.00-17.00 uur, zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Een els van W. B. Tholen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/SANTIAGO Ondanks het verbod van de Chileense autoriteiten, heeft het Amsterdamse blazersen semble „De Volharding" toch gespeeld op de 1 mei-viering in Santiago. De politie van de Chileense hoofdstad heeft als gevolg daarvan een aantal le den van het orkest enige tijd vastgehouden. Een aantal Chi- lenen, dat bij dit concert even eens werd opgepakt, zit nog steeds vast. De Volharding was naar Chili ge reisd om daar op te treden op een door vrijwel alle Chileense vakbon den gesteunde bijeenkomst, die te* gelegenheid van 1 mei zou worden gehouden op een plein in Santiago. lit het verzoek öm toestemming voor het houden van deze manifestatie hadden de Chileense vakbondslei ders vermeld, dat ze buitenlandse vakbondsdelegaties hadden uitge nodigd. Op het laatste moment heb ben de militaire autoriteiten de toe stemming geweigerd en heèft men ln plaats daarvan een 1 mei-viering met pro-junta-vakbondslelders georgani seerd. De Volharding een uit twaalf bla zers bestaand orkest heeft toen op een andere arbeidsmanifestatie in Santiago gespeeld. Tijdens dit con cert greep de politie in. De Volharding wordt in Chili bege leid door twee leden van de Chili- werkgroep van de FNV. Men had voor de komende dagen nog enkele concerten op het programma staan, waarvan niet zeker is. dat ze uitge voerd kunnen worden Op Hemel vaartsdag komt De Volharding weer terug naar Nederland. Vön een onzer verslaggevers HAARLEM Nederlandse moeders lopen de kans hun baby's te veel flesvoeding te geven als ze de adviezen van de fabrikant op de verpakking opvolgen. Het gevolg van te veel flesvoeding Is overvoeding en vetzucht Het maandblad „Kinderen", dat een onderzoek heeft gehouden naar de doseringsadviezen bij de vier meest verkochte merken in Nederland, heeft de resultaten doorgegeven aan de minister van volksgezondheid met het verzoek om een uniforme doseringsrege ling. In het onderzoek kwam naar vo ren, dat praktisch alle doserings adviezen van de fabrikanten aan de hoge kant zijn. Dat betekent, dat de zuigeling onvermijdelijk dagelijks te veel calorieën vla de fles toegediend krijgt. Daarnaast bleek, dat elk van de onderzoehte merken eigen maatschepjes han teert en verstrekt, Het kleinste maatschepje heeft een Inhoud van 4,4 gram, terwijl het grootste 8 gram melkpoeder kan bevatten. Het blad geeft de minister in over weging de dosering te standarise- ren en een zo klein mogelijk maatschepje aan te bevelen. In middels heeft eén der fabrikanten de doseringsadviezen tot een aan vaardbaar niveau teruggebracht. Bij Nutricia worden kleine vraag tekens gezet bij de onderzoekre sultaten. Een woordvoerder: „wij baseren ons op voedingssche ma's, die gemiddeld in Nederland worden gebruikt Het is natuur lijk we» zo. dat bij sommige moe ders de neiging bestaat meer te geven, dan op de verpakking is aangegeven". „En als bij zuigelin genzorg deze neiging wordt ge constateerd (doordat de baby te dik wordt), dan zal een vloeibaar produkt worden aanbevolen." OOSTFLAKKEE (ANP) - Op de provinciale weg van Oude Tonge naar Rotterdam is gistermorgen vroeg de 34-Jarlge J. de Neven uit Oude Tonge bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie werd de mo torrijder frontaal aangereden door een personenwagen die uit de tegen overgestelde richting kwam en op de verkeerde weghelft reed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17