iuiveringen in Oeganda Angst vult het vacuüm op westelijke Jordaanoever Dajan verwacht hervatting onderhandelingen met Egypte India en Bulgarije erkennen nieuw bewind in Afghanistan Geen 1 mei-parade in Peking VS ontwikkelen nieuwe kernbom Dode bij rellen in Indiase stad Oost-Duitsland en VS ruilen in Berlijn gevangenen uit Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere Trouw-lezers. Elke ochtend/ Nixon bewaarde bandopnamen 'als bescherming' INSDAG 2 MEI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet NAIROBI (Reuter, UPI) In een naarstige poging zijn eigen gezag te vergroten, heeft de Oegandese president Idi Amin een aantal zuiveringen doorgevoerd. Minister van financiën Moses Ali is van het toneel verdwenen. Hij werd beschuldigd van corruptie bij de in voer van auto's, die hij helemaal in eigen hand zou hebben, én van dief stal uit de kluizen van de Bank van Oeganda. Ali en Amin zouden on langs tijdens een kabinetszitting elk met een revolver in de hand tegeno ver elkaar hebben gestaan. Luitenant-kolonel Nasur, comman dant van het revolutionaire zelf moordregiment in Masaka, 125 kilo meter ten zuidwesten van de hoofd stad Kampala, is van zijn post ont heven. Amin zei dat niemand in Oe ganda boven de wet kan leven, en dat de soldaten die zich niet houden aan de regels van het leger, gestraft zullen worden. De elitetroepen van Nasur voerden de afgelopen maan den harde en wrede acties uit tegen de rooms-katholieke meerderheid van de bevolking. Honderden chris tenen werden opgepakt, terwijl hun bezittingen aan mohammedanen werden gegeven. Verrassing Het afzetten van Nasur kwam als een verrassing, legereenheden in Oegan da hebben doorgaans vrij spel. De maatregel volgt op drie weken van moeilijkheden binnen het kabinet en binnen het leger. Leiders van de ge heime politie en geheime moordbri gades zouden nu zelf in de gevange nis zitten. De staf-chef van het leger Isaac Lu- mago, is zonder nadere verklaring verdwenen. De radip heeft luitenant kolonel Gowon als „waarnemend chef-staf" genoemd. Twee weken geleden werd vice-presi dent Moestafa Adrisis ernstig ge wond bij wat een ..auto-ongeluk" heette. In het verleden heeft Amin dit soort „ongevallen" gebruikt om zich van tegenstanders te ontdoen. Overigens meldt radio-Kampala wel regelmatig hoe het met Moestafa Adris gaat. die nu in een ziekenhuis in Cairo ligt. Dat zou er op wijzen dat hij niet uit de gratie is gevallen. dreigde tanks en bulldozers te sturen naar grensdorpen die schuilplaats zouden bieden aan ondergrondse groepen Gevangenissen Idi Amin Afgelopen week zei brigadier Isaac Mal Amunguu, één van Amins naas te veiligheidsadviseurs, dat een groot aantal mensen is aangehouden wegens verzet tegen de regering. Hij Amin heeft de politie en de gevange nissen in het land onder zijn directe verantwoording gesteld. Ter gele genheid van de 1-meiviering zei de president gisteren dat hij niet zal aarzelen een minister te vervangen ..die zijn werk niet goed doet." Hij wees opnieuw alle beschuldigin gen over schending van mensenrech ten van de hand, en sprak van „valse propaganda". Een eventueel handelsembargo door de Verenigde Staten vreest Amin niet. „We kun nen alles wat we willen hebben over de hele wereld kopen." Waarnemers achtten het onwaar schijnlijk dat Amin ten val zal wor den gebracht. Volgens hen heeft hij zijn positie verstevigd met recente reizen in het land. en door toenade ring te zoeken tot de lagere rangen in het leger. Ook krijgen militairen nu voorrang bij de invoer van luxe-goe deren. die in Oeganda aan banden is gelegd. I WASHINGTON (AP, UPI, Reuter) De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan, heeft bij zijn terugkeer uit de I VS in Tel Aviv verklaard dat de vredesonderhandelingen tussen Israël en Egypte mogelijkerwijs binnen enkele weken zullen worden hervat. Dajan keerde naar Israël terug na dat hij premier Begin in New York had ingelicht over zijn besprekingen I met zijn Amerikaanse collega Vance. I Begin ontmoette gisteren in Wash ington president Carter voor de eer ste keer sinds zijn mislukt bezoek aan de VS verleden maand. Volgens Dajan is Israël veel meer geïnteresseerd in het bereiken van een akkoord met Egypte over de j grondslagen van een vrede dan in het opstellen van een gemeenschap- I pelijke beginselverklaring. Volgens Dajan kan een beginselverklaring aan een akkoord over de grondsla gen van de vrede worden toege voegd. Begin woonde gisteren in het Witte Huis de festiviteiten bij ter gelegen heid van de dertigste verjaardag van de staat Israël. Voor de receptie in het Witte Huis voerde Begin overleg met president Carter. De Egyptische minister van buiten landse zaken. Mohammed Ibrahim Kamel, heeft gisteren opnieuw een onderhoud gehad met de ambassa- NIEUW DELHI (AP, Reuter) Vlak nadat de Sowjet-Unie het nieuwe door communisten ge regeerde bewind in Afghanis tan erkende hebben ook India en Bulgarije de nieuwe rege ring in Kaboel erkend. Volgens diplomatieke bronnen in Pakistan zal de positie van de nieu- we regering van Noer Mohammed j Tarakki. een vooraanstaande Af- ghaanse communist, afhangen van de steun die het krijgt van de gods- I dienstige leiders in het land. Uit het feit dat Tarakki zowel premier als hoofd van de revolutionaire raad is wordt geconcludeerd dat hij ook de zeventien miljoen moslems in Afgha- I nistan moet besturen. Volgens de politieke traditie in het land moet hij hiervoor echter de steun van de ..moellahs". de moslemse leiders ver- werven. Gisteren was in Afghanistan een offi ciële feestdag om de omverwerping van het bewind van president Daoed te vieren. Daoed kwam bij de staats greep van verleden week om het le ven. Volgens het dagblad The Times of India werd Daoed voor zijn dood gedwongen om toe te kijken hoe dertig van zijn familieleden, waaron der drie zoons, verschillende klein kinderen en zijn broer, werden dood geschoten. De moord op Daoeds fa milie moest dienen om de president te dwingen het nieuwe bewind in zijn land te erkennen. Toen hij dit bleef weigeren werd hij zelf vermoord. Politieke waarnemers zien de politie ke toekomst van het nieuwe bewind niet als zeer rooskleurig. Vermoed wordt dat het feit dat de samenstel ling van het voltallige nieuwe kabi net nog niet bekend is gemaakt te wijten valt aan meningsverschillen tussen de militairen onderling. Bo vendien is in de afgelopen twee da gen de naam van kolonel Abdoel Khadir. die de leider van de staats greep zou zijn, niet een keer op de radio genoemd. deur van de Verenigde Staten in Cairo, Herman Eilts. Radio-Cairo deelde naar aanleiding van dit een half uur durend gesprek mee dat Eilts daarin de officiële verzekering heeft overgebracht van de Ameri kaanse regering dat de recente uitla tingen van president Carter geen wijziging betekenen van de stand punten van de Verenigde Staten met betrekking tot het Midden-Oosten. „Deze standpunten", zo had minister Kamel tegenover radio-Cairo ver klaard. „blijven conform die welke naar voren zijn gebracht door het Witte Huis tijdens het jongste be zoek van president Sadat aan Wash ington." Kamel had verder gezegd dat de ambassadeur de nadruk had gelegd op het feit dat „de Verenigde Staten het plan van de Israëlische premier Begin over de westelijke Jorcfaanoe- ver de Gazastrook niet beschouwen als een geschikte basis voor een rege ling van het conflict, aangezien het geen rekening houdt met het aan deel van de Palestijnen bij beslissin gen over hun eigen toekomst". Egypte zal de door ambassadeur Eilts aangedragen toelichting gaan bestuderen om vjfst te stellen of deze bevredigend kan worden geacht, al dus de radio President Carter zou vorige week in een vraaggesprek met de New York Times gezegd hebben dat een duur zame regeling van het conflict in het Midden-Oosten gebaseerd moet zijn op de Israëlische plannen voor be perkt Palestijns zelfbestuur. Carter had hieraan toegevoegd dat het con flict opgelost zou kunnen worden zonder dat een onafhankelijke Pa lestijnse staat wordt gevormd en zonder dat Israël zich volledig uit de bezette Arabische gebieden zou hoe ven terug te trekken. Carters verkla ring had onmiddellijk heftige reac ties van ongerustheid in Cairo tot gevolg. WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse regering is van plan een kern bom te ontwikkelen met het omge keerde effect van een neutronen bom. De nieuwe bom moet een grote explosive kracht hebben maar slechts een geringe straling. Om de bom te ontwikkelen zal de regering het Amerikaanse Congres om de be nodigde gelden vragen. Het Witte Huis weigert op dit in de,Washington Post verschenen bericht commen taar te geven. Volgens de Washing ton Post zal de nieuwe RRR-bon een krachtige explosie in of op de grond veroorzaken, waardoor enorme kra ters ontstaan en het getroffen gebied geheel verwoest wordt. Maar er zal slechts weinig radio-actieve neerslag achterblijven. Als een „gewone" kernbom hetzelfde gebied zou tref fen Zou het gebied vóór honderden of duizenden jaren besmet kunnen blijven. NEW DELHI (Reuter. UPI) Bij betogingen in de Indiase stad Agra, bijna 200 kilometer van New Delhi, is één dode gevallen. Zeker dertig men sen werden gewond toen de politie op de menigte vuurde, die probeerde winkels in brand te steken en het treinverkeer te verstoren, en over heidsgebouwen met stenen bekogel den. De politie heeft de hulp van militairen ingeroepen, en er is een avondklok ingesteld. De 'moeilijkheden begonnen toen zo'n 200 „onaanraakbaren" (die in India met de nek worden aangeke ken) betoogden tegen politie-ingrij- pen tijdens een eerdere demon stratie. Zeker honderd mensen zijn in de afgelopen twee maanden in India om het leven gekomen, door tegenstel lingen tussen de verschillende kas ten in het land. In de staten Oetar Pradesj en Bihar ontstond grote on rust, toen de regering bepaalde dat één kwart van de overheidsbanen aan de „onaanraakbaren" toekomt. Op het Rode Plein in Moskou werden leuzen tegen de neutronenbom meegedragen MOSKOU, PEKING (AP. Reuter. DPA) Miljoenen mensen in de hele wereld hebben gisteren de dag van de arbeid gevierd. Opvallend was dat in Peking geen 1 mei parade werd gehouden De nieuwe leiders in China demonstreerden daarmee wat zij onder een nuchtere opbouwpoli- tiek verstaan: geen verspilling van tijd. kracht en geld voor alleen maar een spektakel Wel hadden alle Chinezen vrij, waar zij in Peking gebruik van maakten om de parken op te zoeken: bij wijze van uitzondering zonder pasje. Het Rode Plein in Moskou maakte een geheel andere indruk. Ook daar was het lekker weer maar het plein was bijna niet meer te zien door de rode vlaggen en de spandoeken die een eindeloze stoet met zich mee voerde. Gadegeslagen door partij leider en president Breznjew. die veel lof kreeg het bijna voltallige Politburo en duizenden burgers, trok de stoet in twee uur over het plein met onder andere leuzen te gen de neutronenbom Ook in Polen en andere landen van het Oostblok werden parades ge houden. De Poolse regering maak te een gebaar tegenover de laagst betaalden die in het vervolg 200 zloties (volgens de officiële koers 26 gulden) per maand meer in hun loonzakje krijgen. Vorig jaar werd eenzelfde verhoging bekendge maakt op 1 mei In Engeland was 1 mei dit jaar een officiële feestdag. De voorstanders hiervan heeft het overigens jaren gekost om dit door te drukken. Het lukte uiteindelijk twee jaar gele den. toen de Labour-regering be sloot dat 1 mei met ingang van 1978 een feestdag zou zijn. In West- Duitsland had de werkende bevol king ook vj-ij. Op vele plaatsen wer den bijeenkomsten gehouden, die in het teken van de schepping van arbeidsplaatsen stonden Voor het eerst De Spaanse bevolking kon maan dag voor het eerst in 42 jaar vrije lijk 1 mei vieren. Zij maakten hier druk gebruik van. Overal waren marsen en bijeenkomsten. In Ma drid trok een groep van 200 000 mensen door de stad. op weg naar het Puerta de Alcalaplein waar zij door vakbondsleiders werden toe gesproken. In Thailand hebben twee belangrij ke vakbonden zich op het laatste moment teruggetrokken uit de 1 mei viering, omdat de organisatie in handen was van de militaire re gering. Van de verwachte 10.000 mensen kwamen er slechts 400 op dagen om deel te nemen aan de viering in Bangkok. De ontevre denheid van de socialisten met de Thaise regering is de laatste maan den ernstig toegenomen Staking verboden De Filippijnse president Ferdinand Marcos nam de gelegenheid waar om een lijst van belangrijke indu strieën bekend te maken, waar sta kingen verboden worden In Japan hdden de bijeenkomsten over het algemeen een minder offi cieel en ook kleiner karakter Niet temin waren 4,5 miljoen Japanners op de been. die arbeidsplaatsen en politieke hervormingen eisten WEST-BERLIJN (UPI, Reuter) Bij de Amerikaanse militaire missie in het zuidelijk deel van West-Berlijn is gisteren een Amerikaanse militair, die in de Verenigde Staten dertien jaar gevangen heeft gezeten wegens spionage voor de Sowjet-Unie uitgewisseld tegen een Ameri kaanse student die sinds vorig jaar in de Duitse Democrati sche Republiek werd vastge houden wegens poging tot mensensmokkel. De Amerikaanse militair, Robert G Thompson, werd in 1965 tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld, nadat hij als lid van de codedienst van de Amerikaanse luchtmacht be trapt werd bij het kopiëren van do cumenten voor de Russische gehei me dienst. Hij werd gisteren uitge wisseld tegen de student Alan Van Norman uit Minnesota, die vorig jaar tot twee en half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, nadat de Oost- duitse grenspolitie in zijn auto een Oostduitse arts en diens vrouw en zoon had ontdekt die hij mee wilde nemen naar het westen. Thompson kwam via Frankfurt naar Wést-Berlijn in het gezelschap van de Oostduitse advocaat Wolfgang Vogel en van Sjabatai Kalmano witsj. medewerker van het Israëli sche parlementslid Samuel Flatto- Sjaron. Flatto-Sjaron nam het initia tief tot deze uitwisseling waartoe te vens de vrijlating van Marcel Mar cus. een Israëli die tien maanden in Mozambique heeft vastgezeten be hoorde Flatto-Sjaron benaderde Wolfgang Vogel, die sinds jaren een centrale bemiddelingsfuntie-in der gelijke uitwisselingen bekleed met het verzoek een lijst op te stellen van gevangenen in het westen die de DDR en de Sowjet-Unie terug willen hebben Op deze li jst van ongeveer twintig mensen stond de naam van Thompson bovenaan Vermoed wordt dat Vogel op verzoek van Flat to-Sjaron nu zal proberen de Rus sisch Joodse dissident Anatoli Sja- ranski uitgeruild te krijgen NEW YORK (Reuter) Oud-presi dent Richard Nixon heeft destijds niet de bandopnamen van zijn ge sprekken in het Witte Huis vernie tigd. omdat zijn medewerkers deze opnamen beschouwden als een vorm van bescherming. Zij zouden zich, dacht hij, tegen hem keren als die banden zouden verdwijnen Dit blijkt uit de tweede aflevering van de memoires van Nixon. die in D»- New York Times is gepubliceerd De gewezen president zei nooit ge loofd te hebben dat het bestaan van de bandopnamen zou worden onthuld door James Dorsey JERUZALEM Het is Erev Chag, de avond voor het Joodse paasfeest. Langs de hoofdwegen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever heeft het leger militaire blokkades en controleposten ingericht. Veertig kilometer voor Jericho wordt onze auto met Israëlische nummerplaten door soldaten aangehouden. Of wij wapens voor onze verdediging bij ons hebben? De soldaten kijken bedenkelijk als ze ons ontkennend antwoord horen. Begeleid door militaire jeeps mogen we door de stad Jericho rijden. De westelijke Jordaanoever is 's nachts voor de Israëli's onveilig gebied. Na maan den van rust zijn de gemoederen hier weer opgelaaid. De aanslag van Palestijnen op een bus in Israël en de daarop gevolgde Israëlische invasie in het zuiden van Liba non zijn op de westelijke Jordaanoever niet onopgemerkt voorbij gegaan. Pales tijnse jongeren gooien stenen naar Israë- lishe militairen en steken banden in brand in de straten van Nabloes. Jenin en Ramal- lah. Aan de zuidoostelijke rand van Jeru zalem wordt een bom naar een bus van het Israëlische leger gegooid, waarbij vier sol daten het leven laten. Twee Westduitse toeristen komen in Nabloes om het leven als een brandbom in hun bus wordt ge gooid. Regelmatig zijn er berichten over het oprollen van terroristische cellen. En kele honderden bewoners van de westelij ke Jordaanoever zijn op verdenking van terroristische activiteiten opgepakt Trots Palestijnen van de universiteit van Bir Zeit betonen zich trots over het feit dat Palestijnen het „negen dagen en negen nachten" uitgehouden hebben tegen de Israëlische strijdkrachten die het zuiden de PLO niet voor volwaardig worden aan gezien. De Palestijnen zijn met het geweer in de hand een volk geworden. Het is verschrikkelijk, maar hoe meer zij (de PLO) doden, des te meer erkenning zullen zij krijgen. Rechten erkent de wereld niet. de wereld erkent alleen macht." Eigen staat van Libanon binnentrokken. Ze kloppen zich op de borst en vergelijken het Pales tijnse optreden met de trieste prestatie van de Arabische legers tijdens de Zes daagse Oorlog. De PLO is weer tot een symbool van de strijd en van de eigen waardigheid geworden. „De Palestijnen haten de oorlog maar zij zullen blijven doorvechten, zelfs wanneer zij de strijd verliezen." aldus professor Aboesji. een Amerikaanse Palestijn die in Bir Zeit col leges geeft De bijna barbaarse Palestijnse aanval op de bus begin maart vindt Aboesji een pijnlijk onderwerp. „Ik wil niemand zien sterven, maar als er op dit ogenblik men sen moeten sterven, dan maar Israëlische burgers. Eigenlijk kan ik mij niet tegen de stationering van troepen van de Verenigde Naties in zuid-Libanon en voor de aanslag op de bus uitspreken. Maar wanneer de hele wereld slecht is moeten wij ons deel aan het slechte bijdragen om achter het slechte een punt te zetten. Het geweld heeft effect gehad. Niemand vraagt mij meer wat dat betekent om Palestijn te zijn. Iedereen weet het. Iets wat slecht is gemeten aan menselijke normen kan posi tieve effecten hebben. Zonder geweld zou De Palestijnen zouden geen eigen staat eisen als de wereld voor hen beter was geweest, aldus Aboesji. „Hoe zou jij je voelen als een Israëli die in dit land niet werd geboren, jou vertelt dat je hier niet kunt blijven, niet in Nazareth en niet in Ramallah0 Dat is het moment waarop jij je eigen staat gaat eisen." Aan het plan Begin dat voorziet in beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen op de westelijke Jor daanoever wil Aboesji geen woorden ver kwisten. Daar valt onder geen enkele om standigheid over te praten. „Wij hebben al concessies gedaan. Tiberias was ooit eens voor 85 procent Arabisch. Acre was 80 procent Arabisch en Jaffo 99 procent." De Palestijnen in de bezette gebieden ver keren in een vacuüm President Sadat van Egypte is in november met lege handen uit Jeruzalem vertrokken. Van premier Begin hebben zij niets te verwachten. De Arabi sche staten hebben zich tijdens de Israëli sche invasie in Libanon zorgvuldig afzijdig gehouden. De Palestijnen moesten de Is 'raëli's alleen het hoofd bieden. En de Israë lische bezetters hebben zich tijdens de Israëlische invasie van Libanon op de wes telijke Jordaanoever van hun minder libe rale kant laten zien Gesmoord Met harde hand werd het opkomende pro test in de kiem gesmoord. „Volgens een in Jeruzalem gestationeerde westerse diplo maat is er een wijdverspreid gevoel dat wij een dergelijke soort repressie op de weste lijke Jordaanoever sinds jaren niet meer hebben gezien." Israëlische troepen zou den willekeurig tegen Palestijnen zijn op getreden. Palestijnen vertellen dat na het donker worden soldaten dorpen zouden zijn binnengetrokken en alle mannelijke personen boven de dertien jaar bijeen zou den hebben gebracht. De Palestijnen zou den gedwongen zijn om uren lang op straat te staan en lichaamsoefeningen te doen „Wanneer wij ons niet snel genoeg bewo gen werden wij met de vuist en met stok ken geslagen," weet een student van de Bir Zeit Universiteit te verhalen. „Mij werd gezegd dat mijn haar te lang was. Toen ik vroeg waarom mij dat verteld werd en erop wees dat ook Joden lange haren hebben antwoordde de soldaat: Dat is waar. maar jullie mogen dat niet omdat jullie geen mensen zijn." Net als bij verschillende anderen, aldus de student knipten twee soldaten zijn haar met een tuinschaar Angst In Bir Zeit kenmerkt men de sfeer op de westelijke Jordaanoever als een van angst Hoewel ontkend door de Israëli's wijst men op wat gezien wordt als het ergste incident in de afgelopen twee maanden Eind maart zouden vijftig Israëlische sol daten een school in Beit Jalla. vijf kilome ter ten zuiden van Jeruzalem hebben om singeld. Toen de directeur van de school protest aantekende zou hij „hardhandig geduwd" zijn. De leerlingen werd bevolen om in hun lokalen te blijven zitten en om de ramen te sluiten Toen gooiden de sol Toeristen kijken in Oost-Jeruzalem toe als Israëlische politieagenten door de straten trekken na demonstraties van Palestijnse scholieren tegen de Israëli sche invasie in Libanon. daten busjes met anti-rellen gas door de gesloten ramen Vanaf de tweede etage sprongen studenten uit de ramen Tien van hen moesten met gebroken ledematen in het ziekenhuis worden opgenomen Vol gens de directeur van het ziekenhuis zullen er zeven van hen gedurende hun hele ver dere leven hinken In Beit Sahoer waar een dergelijke aanval zou hebben plaatsgevonden, hadden de leerlingen meer geluk. Hun schoolgebouw heeft maar een etage en dus bleef iedereen ongedeerd. Noch in Beit Jalla noch in Beit. Sahoer waren de leerlingen van tevoren de straat opgegaan in demonstraties tegen de Israëli's

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7