En toen werd het toch nog leuk Haagse PvdA: geen partij bij voorbaat uitsluiten CDA-Leiden wil een afspiegelingscollege CDA Wassenaar wil sneller bouwtempo Nadruk op stadsvernieuwing VOOR DE RAAD KORT "Werkloosheid in Rijnmond-gebied baart zorgen' Dodelijk ongeluk Koninginnedag in Den Haag en omgeving REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H6 DEN HAAG Bij de presentatie van het programma waarmee de PvdA de gemeenteraadsver kiezingen in Den Haag ingaat, heeft lijsttrekker Piet Vink er de nadruk op gelegd, dat zijn partij een geheid voorstander is van een programcollege met een duidelijk beleidsprogramma. Op basis van het nu gepresenteerde verkiezingsprogramma zal de PvdA na de verkiezingen direct de onderhandelingen over een beleidsprogram openen, waarbij geen partij wordt uitgesloten. In het program, dat de titel „Rooi lijnen" heeft gekregen, legt de PvdA het accent op de stadsver nieuwing. Voor alle nu aangewezen stadsvernieuwingsgebieden dienen er samen met de bewoners, bestem- mings- en uitvoeringsplannen op gesteld te worden. Binnen 'n jaar dient het jaarlijks aantal aan te kopen woningen verdubbeld te worden tot 3.000, zo zegt een vol gend punt uit het program. De ge meente mag geen medewerking ge ven aan verkoop van woningwet woningen. wordt er aan toege voegd. De PvdA stelt dat in het onderwijs- en cultuurbeleid, om gelijke kan sen te kunnen bieden, extra aan dacht moet worden besteed aan groepen in achterstandsituaües. Daartoe moet naast het basison derwijs in ieder geval het voortge zet onderwijs worden gestimuleerd. In de strijd voor het behoud en uitbreiding van de werkgelegen heid wil de PvdA een gemeentelijk Planbureau en een stafbureau Ont wikkeling Werkgelegenheid instel len. De gemeente dient in zijn per soneelsbeleid een voorbeeld te zijn voor het bedrijfsleven, ook wat be treft de eerlijke verdeling van werk. aldus het program. Democratisering Het bestuur van de stad moet ver der worden gedemocratiseerd. De PvdA wil dat er een aantal van elkaar verschillende experimenten met wijk(be)raden in overleg met wijkbewoners ontwikkeld worden. Dat zou moeten uitmonden in een algemeen geldende regeling voor het wijk(be)radenbestel. Wat het vervoer betreft neemt de PvdA een duidelijk standpunt in: omdat de leefbaarheid van de stad dat vraagt bevordert de gemeente het gebruik van het openbaar ver voer en de fiets en is zij genood zaakt het gebruik van de particu liere auto af te remmen. Financiën Op het gebied van de financiën zegt de PvdA dat de financiële mo gelijkheden van de gemeente moe ten worden aangewend voor het handhaven en bereiken van het in het programma omschreven voor- zieningspeil. De voorrang dient daarbij gegeven te worden aan die bevolkingsgroepen, die in de huidi ge maatschappij in de knel zitten of dreigen te komen. In zijn toelichting op het verkie zingsprogram wees lijsttrekker Vink nog op enkele kleinere punten in het gedetailleerde program zoals: extra zorg voor groenvoorzienin gen, bestrating, reiniging, inrich ting van braakliggende terreinen en het voorkomen dat panden te lang dichtgespijkerd of dichtge metseld staan; aanpassing van de verordening op de kamerverhuurbedrijven, zo dat er een stringent toezicht op de prijzen en voorziening als kookge legenheid en sanitair wordt uitge oefend; het in groenarme gebieden als oude stadswijken aanleggen van wijksportvelden en wijk- en buurt- parken voor spelactiviteiten. Informatie over de Haagse PvdA: Lepelstraat 6. LEIDEN Overleg en samenwerking dienen centraal te staan. Polarisatie wordt afgewezen. Aan de sectoren „Wonen en werken,' moet absolute voorrang worden gegeven. Zo luiden de drie hoofdpunten van het Leidse CDA-programma, dat onder de titel „Samen werken voor Leiden", één dezer dagen door lijsttrekker mr. H. E. A. Driessen (KVP) is gepresenteerd. „Vier jaar lang hebben dit college en de vier linkse partijen, die sa men maar een minderheid van de Leidse kiesgerechtigden vertegen woordigen, de stad voor hun partij belangen gebruikt" schrijft mr Driessen in het nawoord van het verkiezingsprogramma. Het CDA staat een college met wethouders uit de hele gemeenteraad voor. Sa menwerking tussen enerzijds de politieke partijen onderling en tus sen anderzijds gemeentebestuur en burger hoort te preveleren boven partijpolitieke belangen. Wonen en werken In het programma dringt het CDA aan op de bouw van minstens drie duizend nieuwe woningen, in de komende vier jaar. Tevens wordt WASSENAAR De Wassenaarse afdeling van het CDA vindt dat alle mogelijkheden om in Wassenaar woningen te bouwen met voortvarendheid worden aangegrepen. Vooral de twee grote bouwprojecten, het plan-Spinbaan en het plan-Ter Weer moeten met de grootste spoed uitgevoerd worden. Daarnaast moet het gemeentelijk beleid erop gericht zijn de kleinere voor woningbouw geschikte open ruimte spoedig te bebouwen. Het CDA denkt daarbij aan de open ruimte in het Van Polanerpark en de bij afbraak van de noodschool van het Adelbert College vrijko mende grond. In hun programma voor de komende gemeenteraads verkiezingen stellen de christen-de mocraten dat er woningen ge bouwd moeten worden waaraan, gelet op de lijst van woningzoeken den, de meeste behoefte bestaat. Het CDA, dat bij de verkiezingen op 31 mei aangevoerd wordt door H. J. Otte, vraagt ruime aandacht voor de renovatie van het oude woningbestand in Wassenaar. „De gemeente kan er door middel van steun aan de woningbouwvereni gingen aan meewerken, dat plan nen hiertoe binnen een aanvaard bare termijnen van de grond komen". In het verkiezingsprogramma pleit het CDA-Wassenaar voor een spoe dige aanleg van de provinciale weg S-4 van Katwijk naar rijksweg 44 bij de Haagse Schouw. Ook wordt de aanleg gewenst van rijksweg 11 als verbinding tussen rijksweg 44 en de rijksweg Den Haag-Utrecht via Alphen. Volgens het CDA moet het fietspadennet in en om Wasse naar uitgebreid en verbeterd worden. De christen-democraten vinden dat de aantrekkelijkheid van het dorpscentrum van Wassenaar ver hoogd moet worden door een goede bebouwing rond de Luifelbaan en de Van Hoogendorpstraat. Gelet moet worden op de bereikbaarheid en voldoende parkeermogelijk- heden. Openjeugdwerk In de welzijnssector pleit het CDA voor een grote zorg ten aanzien van de zwakkere en personen in de sa menleving. De overheid moet alle ruimte geven aan het particulier initiatief op het welzijnsterrein. De gemeente dient tijdig een vierjarig welzijnsplan op te stellen met opti male inspraak mogelijkheden voor de bevolking. Volgens het CDA moeten er voor jongeren veelzijdi ge mogelijkheden gecreëerd wor den; met name wordt aandacht ge vraagd voor contact- en ontplooi ingsmogelijkheden van de werken- een verbetering van tenminste drieduizend woningen bepleit Handhaving en bevordering van een toegankelijkewinkelconcen tratie en een verfijning van het parkeerbeleid bepalen voor een be langrijk deel het CDA-beleid voor de binnenstad van Leiden. Naast deze kernpunten wordt in het CDA-programma onder meer aangedrongen op hem verhogen van het tempo van de gemeentelij ke besluitvorming en bevordering, op verschillende terreinen, van het particulier initiatief. Voor meer informatie over de plan nen van het CDA in Leiden kunt u zich richten tot het secretariaat Jo Walenkamp. Breestraat 27, Leiden. VERKIEZINGSAGENDA VVD RIJSWIJK - Mevrouw N. Smit-Kroes, staatssecretaris van verkeer en waterstaat, spreekt van avond om acht uur op een WD- bijeenkomst in gebouw Pax, Van Vredenburchweg 52 te Rijswijk over „Verkeer en verkeersproble men". De Rijswijkse WD heeft in de afgelopen tijd verklaard dat de inspraak van de bewoners zwaar zal meetellen bij het raadsbesluit over het Rijswijkse demonstratie project; de rede van mevrouw Smit kan volgens de VVD als leidraad dienen voor een discussie met geïn teresseerde burgers. Mededelingen over bijeenkomsten of gebeurtenissen in het kader van de gemeenteraadsverkiezingen op 31 mei kunnen gezonden worden naar Dagblad Trouw, regio-redactie, post bus 101, Den Haag ten behoeve van de rubriek „Kiezen voor de Raad". de Jongeren. Naast het verenigings werk dient ook het open jeugdwerk in Wassenaar een vaste plaats te krijgen. Verder suggereert het CDA in Was senaar onder meer te onderzoeken of in de gemeente weer wijkagen ten aangesteld kunnen worden en of Wassenaar zich kan aansluiten bij een gewestelijk samenwerkings verband. Informatie over het CDA-Wasse naar op het secretariaat: Storm van s-Gravesandseweg 23. tel. 01751-15714. ARTHUR KATS Vanavond om 20 uur spreekt Arthur Katz, één van de leiders van de Messias-belijdende Joden, in de Engelse kerk aan de Ary van der Spuyweg in Den Haag. De getuigenis is met vertaling. Tentoonstelling Tot 13 mei or ganiseert het Instituut voor Natuur bescherming een expositie over „Voorjaarsverschijnselen" voor leer lingen in het basisonderwijs. De ten toonstelling wordt gehouden in de jeugdafdeling van de OpenDare Bi bliotheek. Pieter Poelmanstraat 19, Alphen aan den Rijn. Lezing Woensdag 3 mei spreekt de heer J. Kits sr., voorzitter van de Evangelische Bijbelschool te Baarn, over het thema „Wat zegt de bijbel over de toekomstige eenheid van alle godsdiensten en waarom heet de kerk van de eindtijd Babel?". De lezing vindt plaats in de „Licht der wereld kerk, Steenvoordelaan 364, Rijswijk. Aanvang 20 uur. toegang gratis. Film Donderdag 4 mei om 21 uur vertoont de jongerensociëteit 0'16, Oostelnde 16, Voorburg een film met in de hoofdrollen Jack Ni cholson. Art Garfunkel. Candice Bergen en Ann-Margret. Toegang 2,50. Op vrijdag 5 mei wordt 0'16 met een bezoek van de pop-jazz- groep „Pacific Eardrum" uit Nieuw- Zeeland vereerd. De muzikanten hebben in het verleden met diverse bekenden In de popwereld samen gespeeld, o.a. met John Mayall. Cat 8tevens, Neil Sedaka, Tom Jones en Genesis. Aanvang 21.00, toegang 4,50. Op zaterdag 6 mei om 20 uur treedt de folk-muzikant Ekke in het theehuis van de sociëteit op. De toe gang is gratis. ZENDINGSMIDDAG De Gerefor meerde Zendingsbond, regio Den Haag, houdt donderdag 4 mei om 15 uur een zendingsmiddag in de her vormde kerk aan de Voorstraat te Kat wijk aan Zee. Ds W. Chr. Hovius opent de middag, waarna Ds G. S. A. de Knegt het woord voert over het onderwerp „Het gaven tot der mensen troost" en Ds C. van der Bergh spreekt over „Alle lof en alle tong". CONCERT Op donderdag I mei om 26.15 uur start de zomerreeks or gelconcerten in de Nieuwe en Oude Kerk te Delft met een concert van Jan J. van de Berg, dat in het teken zal staan van zowel de Dodenherdenking als Hemelvaartsdag. Uitgevoerd wor den werken van Jan. van de Berg zelf, Badh, F. Mendelssohn-Bartholdy, A. Guilnant, J. Stanley, Cesar Franck en Max Reger. Toegang 4,- voor CJP en 65+-pas 3,-. ORGELCONCERT In het kader van de serie Nederlandse orgelmuziek organiseert de commissie Abdij Con certen Loosdfeinen op vrijdag 5 mei om 20.15 uur een concert van de Am sterdamse organist Ewald Kooiman in de Abdijkerk, Willem III straat 40 te Loosduinen. De toegang bedraagt 5,- voor CJP-ers en H.C.T.-leden 3,50. TENTOONSTELLING - Het Rode Kruis heeft naar aanleiding van de herdenking van het feit, dat zijn stichter, Henri Dunant, 150 jaar gele- den geboren is, een expositie over 1 hem en zijn ideeën ingericht in het hoofdgebouw. Prinsessegracht 27, r Den Haag. Openingstijden: donder- I dag 4 mei (13-17 uur), 5 mei (11-21 uur), 6 mei (11-17 uur), 7 mei (13-17 uur), 8 mei (11-15 uur en 18.30-21 uur). DINSDAG 2 MEI 1978 ROTTERDAM «ANP» De werk loosheid in het Rijnmond-gebied be droeg vorig jaar gemiddeld circa 16 000 personen In vergelijking met het noorden en zuiden van het land. de zogenaamde klassieke probleemgebieden, is het verhoudingsgetal werkloosheid/ openstaande vraag aan de lage kant. maar dat neemt niet weg. zo consta teert het Openbaar Lichaam Rijn mond in een notitie, dat de situatie dringend verbetering behoeft Te meer omdat het percentage minder geschikten met 29 erg hoog is. Het gewest meent dat de regering in Rijnmond niet zozeer globaal wer kende maatregelen moet nemen, hoewel die een uitstralingseffect zouden kunnen hebben op de rest van het land. alswel gerichte maatre gelen. die de bestaande knelpunten kunnen opheffen. Knelpunten doen zich voor in de continuïteit van de bedrijvigheid. Daarom kan. aldus het Openbaar Lichaam Rijnmond, tijdelijk steun zinvol zijn. bijvoorbeeld In de vorm van exportkrediet-garanties, verlies- participaUeregelingen. bijzondere fi- nancieringsmaatregelen en het sub sidiëren van milieu-Investeringen. De grote groep minder geschikten heeft volgens Rijnmond behoefte aan om-, her- en bijscholing ROTTERDAM De 78-jarige me vrouw W. A. E. M. van der 81uis-de Graaf uit Rotterdam is om het leven gekomen toen de auto waarin ze zat op de Oostdijk In IJsselmonde tegen een lichtmast botste. De bestuurder van de auto. de zoon van het slach toffer. raakte door onbekende oor zaak de macht over het stuur kwijt. DEN HAAG (ANP) - De 95-Jarige J Maarleveld uit Den Haag is in het Haagse ziekenhuis Leyenburch over leden aan de verwondingen van een verkeersongeluk. Dreigden in de ochtenduren loodgrij ze wolken en spetterende regenklet- «en het feestprogramm ter ere van koningin en dag van de arbeid grondig te verzieken, rond het middaguur deed het mooiere weer zijn intrede en haastig begon men met de festivitei ten. Op de Haagse kermis aan het Korte Voorhout bij voorbeeld waar duizenden zich tussen de nauw opges telde attracties verdrongen. De prij zen waren hoog als het reuzenrad, maar de feestgangers waren bereid diep in de beurs te grijpen. Ook op het Burg. de Monchyplein een drukte van belang. Daar beleefde een historische optocht van unieke rijtui gen en paardencombinaties zijn hoog tepunt. Van sjees tot zesspan draafde trots voorbij af en toe dwars gezeten door een boerenblaaskapel. De Leidse folkloristische dansgroep Achaly zorg de met blijmoedige lichtvoetigheid voor verstrooiing in de Dorpsstraat in Zoetermeer. De jeugd in Monster mocht zich uitleven met het instru mentarium van de brandweer. Dit wa terfestijn was 'smorgens gepland. Jammer, de regen was een te grote concurrent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6