Steun van banken houdt iunta Chili in het zadel' Hypotheekrente 7,5% Hypotheekrente 7,7% Hypotheekrente 8,3% Meer regelingen nodig voor het omgaan met grondstoffen Groepsleidster ging er onderdoor n V Nilfisk,daar vliegt het vuil op af! besluit schoolbestuur eeuwarden valt slecht Verdeeld advies over ncidentele loonopslag kpport \an Isabel Letelier: 11 ragen over aanstelling 10 Bouwfonds Symposium 'Op weg naar een schone technologie' itvoering wet niet-CAO-inkomens A Werkweigering op 1 mei in vleesindustrie TET ERDAG 29 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 Renteverlaging per 29 april 1978. 2 jaar vast In een onzer verslaggevers ilSTERDAM De Chileense pta kan in het zadel blijven kzij de steun van buiten- idse banken. Isabel Letelier dat in het rapport Men- hrechten economische hulp particuliere banken; het ge- Chili" pt; kik pd. ;eldt de onomische vrijheid en politieke Öerdrukking gaan hand in hand", de vrouw van de vermoorde Chi- hse ex-ambassadeur Orlando Le er gisteren bij de presentatie van rapport De levensomstandighe- |j in Chili worden volgens Isabel Klier met de dag slechter. Er is (ake van chronische ondervoe- jg. terwijl ondertussen onnutte terikaanse produkten het land Jnen komen: "Milky-ways in plaats meik. kauwgom in plaats van (vrouw Letelier haalde de voorzit- jvan het Institute for Policy Stu- Peter Weiss, aan: 'Er mag geen ierscheid gemaakt meer worden een 'eerste klas' en 'tweede klas' jnsenrechten. De electrode op de iel van een vrouw is een affront )r dp menselijke waardigheid, de tepel die (door ondervoeding) geen melk meer heeft voor het zuigende kind is dat ook." Duidelijk conflict In het geval Chili is er volgens me vrouw Letelier een duidelijk conflict tussen dat vrije ondernemerschap en pogingen de mensenrechten in dat land te herstellen. Toen de junta door internationale druk steeds min der financiële steun kreg van rege ringen. sprongen de banken in het ..gat". Voor de militairen onder lei ding van Pinochet in Chili, was dat het groene licht door te gaan met het met voeten treden van de mensen rechten Particulire Amerikaanse en Europe se banken hebben volgens mevrouw Letelier 2.5 miljard gulden geleend aan de militaire junta. En dat terwijl de meeste regeringen hun steun aan Chili hebben beëindigd, vanwege de flagrante schendingen van de mens daar. De beschikbaarheid van parti culiere leningen maakt het de junta mogelijk daarmee door te gaan. al dus mevrouw Letelier. Zij wijst er in het rapport op dat president Carter het koppelen van leningen van parti culiere banken en mensenrechten van de hand wijst, omdat dat in strijd zou zijn met het zo geroemde jen ze nieuwe wet verbiedt werkge- 's om aan werknemers, die niet ier een CAO vallen, meer loon te talen dan eind oktober vorig jaar >eurde. Schriftelijk afgesproken hogingen en afgesproken prijs- npensaties zijn uitgezonderd, arnaast mogen incidentele loons- hogingen worden toegekend tot bedrag van een half procent van loonsom van het bedrijf he ruimte van een half procent is Bgens de werkgevers veel te weinig. willen een ruimte overeenkom- g het percentage dat in de afgelo- n twee jaar in de betrokken bedrij ft gebruikelijk was. Ook het CNV ilt voor gebruikelijke verhogingen 6 te staan, maar het wil daarbij wel ondernemingsraad ingeschakeld tn. om te voorkomen dat een werk- ver ..vlucht in het incidenteel" om h de nieuwe wet te ontkomen, rider inschakeling van de onder- Zuinige koers registei in van overhe lezit va vaardig* angevu voor he Wijn en kaas van Europa gids voor de ware fijnproever door H.G. Woschek en N. Eekhof-Stork groof feestelijk boek 450 bladzijden 800 illustraties letterlijk alles over wijn en kaas geschiedenis, bereiding soorten, smaken de beste jaren recepten, registers nu 59.50 'straks 69.50) voordeel 10.- ervai ravenl vrije ondernemersschap in de Vere nigde Staten. Isabel Letelier schreef het rapport als medewerkster van het Trans Na tional Institute, samen met Michael Moffit. Hun beider echtgenoten kwa men om het leven toen in hun auto in Washington in september 1976 een bom ontplofte. Letelier. een goede vriend van de vermoorde democra tisch gekozen socialistische presi dent van Chili, Salvador Allende. gaf leiding aan het verzet tegen de mili taire regering. Steeds duidelijker wordt dat deze van de aanslag op hem heeft afgeweten. Leteliers we duwe kwam daarvoor gisteren met tal van nieuwe aanwijzingen en sprak van een „Chileens Watergate" 'Fout van zijn leven' Zij gelooft niet in de toegevingen die de junta-leider Pinochet de laatste maanden heeft gedaan. De amnestie is volgens mevrouw Leterier zeer be perkt en heeft ook betrekking op martelingen en moorden gepleegd door de veiligheidsdiensten. Het be gin dit jaar gehouden referendum behelsede slechts de keus tussen ..Pinochet" en „internationale agres sie". Isabel Letelier zei dat voor Pi nochet de volksstemming „de fout van zijn leven" is geweest omdat deze de tegenstellingen in Chili, maar ook binnen de militaire junta, heeft aangescherpt. Pinochet staat naar haar zeggen onder zware druk en gedraagt zieh „als een gewond beest, en is daarom gevaarlijker dan ooit. Een gewond beest kan sterven, maar ook beter worden en 'gezonder' dan tevoren. Dit 'beest' wordt ge zond gemaakt met dollars." B S jaar vast 30 iaar vast Meer informatie kunt u verkrijgen bij een van de onderstaande Bouwfonds-infocentra. tic I I lol 1020) 2d 7.' »2 Au I Hsclll'tlc. HllllkMI Mkm.i.ii BnlciMiiiiil 28 lel 1072112 OS 12 in 12 17 '>x Anuisl.n Ihoek SialionsslrciiiO lel 10551 21 (>-1 IAinhcm k«imii(i> (mvs.OnMsingel 170-172(Inieibmivv /eelamll lel (OIIOOI Visviuplcin I I. lel (070165OSOO ILj Middelburg. Kntle Delll 2 lel «IIIHOI 271 58 Nijmegi (liiieiluMiw /eel.ind» lel .ini WH. lel O 1.110 intuitu! <02.0 O .18 52 en \lnicM|v<Miii 8.160 l ireelil. Vichlctï.i.iNli.i.n 72 lel I 10.1 tl 1 Asse WcMemde I I lel (020) 26 72 «2. Apeldoorn. k.in.i.iMr.nu I-Ho Markl 20. Tel.C05«>20) I 5') 57 I nseliede. Hfinksir.i.ii S7 lel. 105.0 .11 «O 00 (iS o2 liiijun}; reehls n.i.isi Admiiaal tie Kmtcrllni). lel (050) IS .10.1.1 Den I lat i. Si.iiioiiNweg .10 lel. (05100) 5 01.15 I ebsiad. Bongerd 201 lel (0.120012 74 74 080) 2.122KOLRnliertl.ini Seluedamsedijk 7.1A lel (OKU l.l 6510 lèrneii/en A\el\esiraai 12 "7 II /nipheii si.iiioiisNH.ui 21 lel. (05750) I 55 44 Zwolle I eU.il 2 lel 1052(H)) I |o4t Van onze redacteur wetenschappen ENSCHEDE De wetgever kan doeltreffende voorschriften maken om te zorgen dat ontwerpers van nieuwe produkten zuiniger omspringen met grondstoffen en energie. Deze opvatting ontvouw de mr J. H. Erasmus van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne gisteren op de Technische Hogeschool Twente. Daar was een symposium met als motto ..Op weg naar een schone technologie", georganiseerd door studenten ontwerp- en constructieleer in samenwerking met de ingenieursvereniging Kivi. ADVERTENTIE onze Haagse redactie !N HAAG Vanuit de Tweede Kamer is protest geuit tegen de beslissing i een christelijk schoolbestuur in Leeuwarden om zes getrouwde onder- zeressen geen vaste aanstelling te geven, omdat hun man ook al werkt, t schoolbestuur vond het redelijk, gezien de groeiende werkloosheid der pas afgestudeerde onderwijskrachten, voorrang te geven aan mensen voor zichzelf of hun gezin als enige een inkomen verdienen Kamerleden Van der Spek (PSP), mevrouw Beckers (PPR), mevrouw nhuis (CDA), mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66) en mevrouw Haas-Berger 'dA> vinden deze beslissing in strijd met de gelijke behandeling van nnèn en vrouwen. Zij hebben daarom schriftelijke vragen gesteld aan lister Pais (Onderwijs). De Kamerleden dringen er bij Pais op aan nens de regering een afwijzend standpunt over de beslissing aan het rokken schoolbestuur kenbaar te maken. Ongeëvenaarde schoon- maakkracht. 1 Eén van de vele redenen I om Nilfisk I in huis te halen in onze sociaal-economische redactie SN HAAG De werkgeversbonden en het CNV vinden dat de rkgevers dit jaar te weinig ruimte krijgen voor incidentele msverhogingen (zoals promoties). De FNV is echter tegen een rruiming. Dit blijkt uit het advies van de „Stichting van de beid" aan minister Albeda (sociale zaken) over de uitvoering n de wet niet CAO-inkomens. >47' De stoere stofzuiger uit Denemarken Nilfisk b v - Diemen Tel. 020 - 99 43 01, toestel 113 Voor wie dacht dat slim ontwerpen tamelijk ongrijpbaar was voor wette lijke regelingen, had mr. Erasmus een serie voorbeelden opgesteld van bestaande regelingen. Zo bepaalt de zaai- zaad- en pootgoedwet dat nieu we rassen aardappelen, rozen of wat dan ook. alleen in de handel mogen komen als ze zijn ingeschreven. En ze worden alleen ingeschreven als ze bij het verbouwen of in het gebruik beter zijn dan de bestaande Ze moeten dus aanwijsbaar nut heb ben. anders mogen ze niet. Deze be- dilzuchtige regeling is geen typisch Nederlandse hobby. Ze is in alle lan den van de EG gesteld. En zuchten de kwekers nu onder de zware hand van de overheid? Nee. de kwekers juichen, aldus mr. Erasmus. Ze we ten waar ze aan toe zijn. uit de oor spronkelijke chaos zijn de betere rassen overgebleven. En als ze iets nog beters kweken, waten ze ook dat er in negen EG-landen een markt voor open ligt. Hanteerbaar Op een soortgelijke manier kunnen ook eisen op het gebied van energie en grondstoffen wettelijk geregeld worden. Een ander voorbeeld: Be strijdingsmiddelen, Ook weer verbo den. tenzij ze zijn toegestaan. Daar voor moet niet alleen met redelijke zekerheid worden aangetoond dat ze werken, maar ook dat ze geen scha delijke nevenwerkingen hebben voor bodem, water, lucht, planten en mensen „in een mate die niet aan vaardbaar is". Ook al weer zo'n schijnbaar vaag criterium, dat toch hanteerbaar blijkt te zijn. De afval stoffenwet maakt het mogelijk goe deren van een bepaalde samenstel ling te verbieden „als ze niet of moei lijk doelmatig te verwijderen zijn". Met dergelijke middelen zijn ook in breuken op een zuinige energie en grondstoffenbeleid te beperken. Toetsingscriteria als „gebruikswaar de en nut" worden al op Europees niveau gehanteerd. De wetgever kan het kennelijk best. constateerde mr. Erasmus Men werkte dan vaak met commissies die volgens vaste proce dureregels oordelen Zuinigheid met grondstoffen en het tegengaan van verspilling zijn voor elke lidstaat van dc EG een officieel richtsnoer, vast gelegd in een door de ministerraad aanvaarde Europese actieprogram ma voor het milieu. Bij elk stukje nieuwe wetgeving zal dat meespelen. Het kan ook als extra grondslag in bestaande wetten worden ingevoerd. Mr. Erasmus dacht hier aan de wo ningwet. die minimumeisen stelt aan de gemeentelijke bouwverordenin gen. En wat hem betreft zou grove overtreding van de maximum snel heid best onder de werkingssfeer van de wet economische delicten kunnen worden gebracht, wat een aanmerke lijk steviger aanpak mogelijk zou nemingsraden zouden de werkgevers zich wel moeten houden aan het hal ve procent, vindt het CNV. De FNV wijst elke verruiming af. Werkgevers en vakbeweging onder schrijven voor de rest de zuinige koers van de minister bij vrijstellin gen. Wel willen beide partijen dat de sectoren, die altijd de ambtenaren- trend volgden, toch per 1 januari een prijscompensatie mogen toekennen. De vrijstellingen gelden slechts tot eind juni. Dan zal namelijk de minis ter bepaald moeten hebben welke loonsverhogingen voor de niet-CAO- inkomens worden toegestaan. De hoogte daarvan zal de minister aflei den uit de grootte van de loonsver hogingen van de CAO's. De meeste CAO's zullen tegen die tijd wel rond zijn. Op een kwade dag plofte er een brief op de deurmat. Ze maakte hem open en las: „Mevrouw. Zeer tot onze spijt moeten wij u meedelen, dat wij de dienstbetrekking met in gang van 1 februari als geëindigd beschouwen. U bent van 1 december tot eind januari bij ons in dienst geweest, in welke tijd bleek, dat uw pro gramma. waaronder uw studie, te zwaar beladen was. zodat het zowel voor u als voor ons te belastend werd; uw werk in het tehuis kwam daardoor in het gedrang. Hopende dat u elders een u passende werkkring zult vinden, verblijf ik" De brief kwam niet als een verrassing. Het werk als groepsleidster in het jongenstehuis was haar boven het hoofd gegroeid en zij wist dat de directeur van het tehuis een ontslagbrief in petto had. Maar nu het ontslag een feit was, had ze niet het gevoel dat er een loden last van haar schou ders was gegleden. Integendeel, de zorgen sta pelden zich op. Als gescheiden vrouw stond ze voor de zorg van haar opgroeiende dochter, ze zat vlak voor het eindexamen Sociale Academie, aan de korte werkperiode in het tehuis had ze een maagzweer overgehouden en nu dit weer: Een ontslag Toen ze de brief nog eens las. begreep ze dat het een nogal onduidelijk epistel was. „Tegenover een ontslag tijdens de proeftijd sta ik machte loos. Maar als uit zo'n brief niet duidelijk blijkt, dat ik tegen mijn wil in word ontslagen, dan kan ik moeilijkheden krijgen bij het aanvragen van een WW-uitkering," dacht ze. Ze ging terug naar de directeur van het tehuis en vroeg om een nieuwe ontslagbrief. De man zette zich achter het bureau en tikte een nieuwe brief: ..Mevrouw. Tot onze spijt moeten wij u medede len. dat wij het dienstverband met ingang van 1 februari aanstaande als beëindigd moeten be schouwen. De reden van ontslag is. dat duidelijk is geble ken. dat u door de groep, waarin u werkt niet wordt geaccepteerd en dat wij u derhalve onge schikt achten tot werken in ons tehuis. Hopend, dat u elders meer voor u geschikt werk zult vinden, teken ik Daar kon ze het mee doen Aan duidelijkheid geen gebrek tenminste dat dacht ze Een paar weken later kreeg ze van de bedrijfsvereni ging een koele, formele brief, waaruit bleek dat haar een WW-uitkering werd geweigerd Dit wijze college keek eerst eens naar de werk omstandigheden bij het jongenstehuis. Duide- De bedrijfsvereniging zette de feiten nog eens op lijk werd dat er bij het tehuis een zeer intensieve een rijtje. Ze was per 1 december als groepsleid ster in dienst getreden van het jongenstehuis. inzet en lange werktijden van de pedagogische medewerkers werden geëist. De pupillen in het Van haar werkgever mocht ze anderhalve dag tehuis waren intern en dat bracht regelmatig per week van haar werk wegblijven om haar nachtdiensten met zich mee. waarin nogal eens studie aan de Sociale Academie af te ronden. Na corrigerend moest worden opgetreden Dit werk, een paar weken kwam ze al tot de ontdekking gecombineerd met de zorg voor haar dochter en dat het werk en de tijdrovende studie moeilijk de studie, werd te veel voor haar Daardoor ontstonden er ook spanningen tussen de groeps leidster en de aan haar toevertrouwde overi gens moeilijke groep pupillen. Het ontging de waren te combineren. Daarom vroeg ze aan haar werkgever of het niet mogelijk was haar Werktij den nog meer aan te passen aan haar studie, die ze in mei zou afronden. De werkgever, die vond centrale raad niet dat "dé groepsleidster haar dat hij zich al soepel genoeg had opgesteld weigerde en ging over tot ontslag. I M3M „Ze wist van te voren hoeveel uren zij aan haar werk moest besteden en dat daar nog een tijdro vende studie bijkwam, redeneerde de bedrijfsvereniging. „Uit het oogpunt van een redelijke toepassing van de Werkloosheidswet kon van haar worden verlangd, dat zij zich méér voor de door haarzelf gekozen werkkring had ingezet. Het ontslag tijdens de proeftijd heeft zij daaromaan eigen schuld en toedoen te wijten, besliste de bedrijfsvereniging. Voor de groepsleidster betekende de uitspraak dat zij met-onvrijwillig werkloos was de be drijfsvereniging vond immers dat zij zich ver wijtbaar had opgesteld dat zij niet in aanmer king kwam voor een WW-uitkering. Maar zij liet het er niet bij zitten en stapte naar de Raad van Beroep Die gal haar gelijk, maar nu zocht de bedrijfsvereniging het hoger op en ging te rade bij de Centrale Raad van Beroep privé-omstandigheden zo goed mogelijk aanpas te. maar een tijdelijke stopzetting van de studie had ze niet overwogen, omdat dat met het eindexamen in zicht nog een vol jaar extra zou hebben gekost. Zoals gezegd: ze kreeg ontslag. Maar als gevolg van de maagzweer, die inmiddels was ontstaan, kreeg ze van eind januari tot eind april een uitkering krachtens de ziektewet In mei deed ze met goed gevolg haar eindexamen en per juli vond ze weer werk in een tehuis. Voor de centrale raad lag nu nog de vraag of de weigering van de WW-uitkering nu wel of niet in strijd met de redelijkheid was ..Hoewel aan haar bij de indiensttreding is ge zegd. dat aan haar inzet zware eisen zouden worden gesteld, en zij haar krachten kennelijk heeft overschat gaat het hier toch om onvrij willige werkloosheid." oordeelde de raad ..Weliswaar werd haar werk beïnvloed door haar studie, maar aangezien aan haar toestemming was verleend de studie voort te zetten iets wat in dit soort functies niet ongewoon is en aangezien zij kort voor het eindexamen stond, kon van haar niet in redelijkheid worden geëist haar studie te staken of te matigen. Gelet op de omstandigheid, zo vervolgde de raad. dat van de groepsleidster naast haar studie nog dienstén werden gevergd van ruim 49 uur. waarvan bijna 17 uur in nachtdienst, kan het niet verwonderlijk worden geacht, dat zij ondanks een serieuze inzet, er niet in is geslaagd haar arbeid in het tehuis tot tevredenheid van de leiding te ver vullen Zo kreeg de groepsleidster lang nadat de slopende combinatie van werk. studie en huis houden haar had geveld als pleister op de wonde toch nog haar stukje sociale zekerheid: Een paar weken WW maken. Er kan m de beleidssfeer erg vee!, aldus mr Erasmus. mits het zittende kabinet dat wil. Hij dacht daarbij, met merkbaar gebrek aan enthousiasme, terug aan het ge ruchtmakende interview van minis ter Tuynman met NRC-Handels- blad De liberale bewindsman ver klaarde zich toen niet bereid of in staat tot een beleid dat rekening zou houden met een mogelijke energie- schaarste in de toekomst Wijnflessen Ir W P Fornerod van het industri eel dienstencentrum TNO rekende het symposium voor. dat Nederland O 05 procent op zijn energieverbruik zou kunnen besparen, door af te stappen van de wegwerpwijnfles Voor echt goede wijn wilde hij er geen punt van maken, maar als we het industriële massaprodukt bij de kruidenier In karton zouden willen aanschaffen, was dat wel zo zinnig PPR-Kamerlid Leo Jansen stelde vast dat de constructeurs in hoge mate onze leef- en werkomgeving bepalen en dat het dus niet verwon derlijk is. dat de politiek iets over hun activiteiten te zeggen heeft Door de overheid te stellen eisen komen voort uit de waarden en nor men die in de samenleving heersen, en die zijn voortdurend in beweging Omdat communicatie en besluitvor ming tijd kosten, lopen de eisen al tijd achter en dat signaleerde hij op dit moment in sterke mate. „Geen verwijt aan de politiek, maar mis schien een nadeel van onze democra tische procedures." Jansen zag in de economie een we reldhandelspatroon structurele ver schuivingen. die zullen resulteren in blijvend lagere economische groei of stagnatie „Dat betekent minder ex port en dus ook minder import (Wie zei dat de PPR zweverig is?) Dat betekent dat we wel energie- en ma teriaalzuinig. onderhoudbaar en re- pareerbaar zullen móéten ontwer pen. en dat we langer in de economi sche moeilijkheden zullen blijven, naarmate we daar later mee begin nen." aldus Jansen. Advies voedingsbond UTRECHT (ANP) De voedings bonden FNV hebben de werknemers In de slachthuizen en de vleesverwer kende bedrijven opgeroepen, maan dag 1 mei werk te weigeren. Volgens de voedingsbonden willen enkele be drijven de werknemers verplichten, op deze nationale feestdag w-e-1 te werken. De bonden noemen dit „lijn recht in strijd" met de CAO's in de betrokken sectoren: De vleeswaren industrie, de verzendgrossiers in vlees, de groothandel in vlees op de slachthuizen en de groothandel in slachtafval en darmen Een woordvoerster van de voedings bonden zei. dat de moeilijkheden rond de verplichte vrije dag zijn ont staan door een advies van mr. Van Aubel. secretaris van de Nederland se vereniging van vleeswarenfabri- kanten, die uitsluitend 30 april als Koninginnedag wenst te beschou wen Op grond van zijn advies me nen directies, hun bedrijven op 1 mei open te kunnen houden Tegensputterende werknemers wor den volgens de voedingsbonden on der druk gezet „In enkele gevallen is zelfs al gedreigd met ontslag" De bonden adviseren hun leden, maan dag werk te weigeren, tenzij de direc tie een vergunning van de arbeidsin spectie kan tonen AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 18 jarige scholier uit de hoofdstad we gens het plegen van een reeks bero vingen veroordeeld tot een gevange nisstraf van' zes maanden Er was twaalf maanden waarvan vijf voor waardelijk. tegen hem geelst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9