Woningnood jongeren nauwelijks bestreden Veel mensen vinden water vies smaken T 'Wantoestanden in toerwagenbedrijf' Grote drukte in weekeind Dat is zo lekker van die feestdagen. 'Beleid vorig kabinet mede oorzaak van grote werkloosheid' Koningin morgen «fj 69 jaar Heerlijk, helderHeineken. ir I Vervoersfederatie begint actie Vlaardingen bindt kat de bel aan VVD-fractieleider Rietkerk: Wetsontwerp in afwachting van rapport Hofstra fiatikfliy Wettelijke norm voor 'smaakhinder' zou aardige controle opleveren GIRO 2211 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groot deel van de Nederlanders vertrekt vandaag of morgen voor een extra vakantie naar het buitenland. Met een paar snipper dagen kon men namelijk aan een va kantie van negen dagen komen: een mogelijkheid, die velen benut heb ben. Ook veel scholen hebben de vol gende week vakantie. Volgens een woordvoerder van Mar tinair is de drukte op Schiphol van daag en morgen te vergelijken met die tijdens de bouwvakvakantie. De KLM heeft voor dit weekeinde 32 extra vluchten (goed voor vijfdui zend passagiers) op het programma staan: Transavia heeft vijftien extra vluchten en Martinair meldt, dat het aanbod van passagiers de komende dagen dertig procent hoger is dan tijdens normale weekeinden. Be langrijkste vakantiebestemming is Spanje. Ook de busondernemingen ver wachten eeen grote uittocht van vakantiegangers. De schatting van de touroperators is. datzo'n twaalf I duizend Nederlanders per bus op Istap gaan Volgens directeur H. de Jong van een tourbedrijf zijn er veel korte trips geboekt, waarbij vooraL Lon den en Parijs erg in trek zijn. Ook Oostenrijk en Duitsland zijn gelief de vakantiedoelen De Jong ver wacht dit weekeinde de grootste uittocht van vakantiegangers bui ten het hoogseizoen. Ook op de wegen was het gisteren drukker dan op een normale vrij dagavond, maar er deden zich geen files voor. In de treinen was het gisteren niet drukker dan anders Verwacht wordt dat vandaag en morgen ook veel toeristen vooral uit Duitsland, waar 1 mei ook een vrije dag is, ons land zullen be zoeken. UTRECHT (ANP) Er wachten in Nederland nog een half miljoen werkende jongeren op een huis. Van de plannen van de vroegere staatssecretaris van volkshuisvesting Van Dam om de woning nood onder de jongeren te lijf te gaan, is nog nauwelijks iets terecht gekomen. De nota van Van Dam over dit onderwerp sprak over de bouw van tienduizend goedkope woningen, daarvan zijn er tot nu toe nog maar twaalfhonderd gebouwd. Dat is een druppel op een gloeiende plaat. nde it, ga Koningin Juliana wordt morgen 69 jaar. Deze verjaardag wordt maan dag officieel gevierd. De man van prinses Margriet, mr Pieter van W. Vollenhoven, wordt morgen, 39 en; Po !ok in-C; ïgen zijn dia nan <\dri: s wei ?cht mm Dit schrijft het NW-jongerencon- tact in een actiekrant, die speciaal met het oog op de komende gemeen teraadsverkiezingen is uitgegeven. Volgens de NVV-jongeren is het geen wonder, dat er nog niet veel voort gang gemaakt is met de plannen van Van Dam. aangezien deze ..onmoge lijke eisen stelden aan de omvang, kwaliteit, kosten en financiering van de jongeren-woningen." Volgens de woonkrant wilde Van Dam „huizen van amper drie bij vier meter vloer oppervlakte. toch voorzien van de meest noodzakelijke voorzieningen, waarbij de bouwkosten echter niet boven de 61.000 gulden mochten uit komen, anders verleende de staat geen subsidie meer." Volgens het blad zijn de eisen van Van Dam „onhaalbaar"; „als men zich aan de prijs hield, kwamen er slechts een soort luxe kippenhokken van de grond", menen de NVV-jonge ren. De kwaliteit van de Van Dam- wonlngen voldoet volgens de jonge ren niet aan de minimale eisen voor woningwetwoningen. „Van Dam be weerde met grote stelligheid, dat de woonwensen van jongeren lager lig gen dan die van ouderen. Wij zijn het met deze opvatting in het geheel niet eens. woonverlangens zijn niet aan leeftijd gebonden", schrijft de krant. Nauwelijks plannen Steekproeven bij verschillende ge meenten tonen, volgens de krant, aan, dat er van plannen om wonin gen voor jongeren te bouwen nauwe lijks sprake is. „Volgens officiële cij fers zal tegen het einde van de tach tiger jaren liefst 65 procent van de huishoudens bestaan uit één- of twee personen. Je zou denken dat men bij het ontwerpen van de bouwplannen rekening houdt met deze voorspel lingen. Maar nee hoor. alles behalve dat Nog steeds bedraagt het aantal kleine woningen, dat voor één- of twee persoons-huishoudens wordt gebouwd slechts 1200 op de 70.000, die er in twee jaar tijds gebouwd worden. De meeste gemeenten heb ben aan jongeren niet veel beters te bieden dan half ingezakte krotten", schrijft de krant. Schuldvraag De NW-jongeren vinden, dat ge meenten en overheid zich achter el kaar verschuilen, wanneer het er om gaat vast te stellen wie de schuld heeft, dat er nog zo weinig gebouwd wordt voor de werkende jeugd. „Van Dam beschuldigde de gemeenten en woningbouwverenigingen er van, dat zij niet wilden bouwen voor jongeren en de gemeenten riepen op hun beurt woedend dat er niets van de nota-Van Dam klopte, omdat er voor maximaal 61.000 mensen geen hui zen gebouwd kunnen worden." Vol gens de krant zijn de meeste ge meenten en woningbouwverenigin gen in gebreke gebleven, omdat zij geen pogingen zouden hebben ge daan om subsidies voor jongerenWo- ningen in de wacht te slepen. Om hun actie voor de bouw van voldoende en betaalbare woningen kracht bij te zetten, houdt het NW- jongerencontact in de weken vooraf gaande aan de verkiezingen in veer tien verschillende gemeenten een manifestatie. Uitleveringsverzoek RAF-leden vervroegd DEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad heeft beslist op maandag 8 mei ver vroegd uitspraak te doen In het cas satieberoep van de drie RAF-leden Folkerts, Wackernagel en Schneider tegen de uitspraken van de recht banken te Maastricht en Den Haag, die hun uitlevering aan West-Duts- land toelaatbaar achtten. De uit spraak zou aanvankelijk op 22 mei zijn. De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft in zijn conclusie (een advies aan de Hoge Raad) tot verwerping van de cassatieberoepen geconcludeerd.' Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vervoersfe deratie NW-NKV wil de strijd aanbinden met malafide werk gevers in het toerwagenbedrijf. Onder de titel „Klatergoud" wil de vervoersfederatie de aandacht vestigen op „de wan toestanden achter de schone schijn van het toerwagenbe drijf," met name het op grote schaal ontduiken van CAO-be- palingen. Op parkeerplaatsen bij toeristische trekpleisters en bij bedrijven zullen kaderleden en vakbondsbestuurders die wantoestanden aan de kaak stel len. „Door informatie te verstrekken aan chauffeurs en publiek hoopt de vervoersfederatie een noodzakelijk bewustwordingsproces op gang te brengen, onmiskenbaar met de bij bedoeling de organisatiegraad onder de werknemers te verhogen." In het toerwagenvervoer zijn de meeste werknemers niet bij een vak organisatie aangesloten. Een hogere organisatiegraad is voor „het wel slagen van toekomstige acties op de bedrijven zelf noodzakelijk," vindt de vervoersfederatie. Grieven In een brochure heeft de federatie een aantal ernstige grieven op een rij gezet. Toerwagenondernemers heb ben voor het ontduiken van de CAO „legio mogelijkheden", zoals het on voldoende vergoeden van overwerk en het inhouden van loon over de dagen die de chauffeurs, noodge dwongen. werkloos in het buitenland doorbrengen (bij voorbeeld omdat er geen excursies gemaakt worden). De chauffeurs moeten in enkele maan den (het reisseizoen) eigenlijk „een inkomen voor een heel jaar verdie nen." Volgens de vervoersfederatie zit een „winterbaan" er maar zelden in, zodat de chauffeurs in meerder heid zijn aangewezen op de WW. Doordat de werkgevers vaak onvol doende sociale premies afdragen passen de uitkeringen niet bij het inkomen. VLAARDINGEN (ANP) - De gemeente Vlaardingen gaat de strijd tegen de zwerfkatten steeds scherper spelen. Als on derdeel van de enige maanden geleden op gang gekomen jacht op katten heeft de ge meenteraad nu besloten dat alle katten die buiten komen een halsband moeten dragen voorzien van het adres waar het dier thuishoort. Katten op de „openbare weg" worden verboden. Het doel van deze maatregel is de Vlaardingse kattenvanger in staat te stellen huiskatten en zwerfkatten te onder scheiden. De actie zal voorlopig twee maanden gaan duren. Als de balans naar de positieve kant uitslaat wil men de maatregel permanent doorvoeren. Van onze sociaal-economische redactie BREDA „Mede door het beleid van het kabinet- Den Uyl. is de geweldige, onaanvaardbare werkloosheid ont staan. In een paar jaar tijd werden de overheidsuitgaven, on danks waarschuwingen van deskundigen, met vijftig procent opgevoerd. Daarom moet er nu sterk bezuinigd worden". gen, niet zeker is dat thans de juiste beslissingen worden genomen tus sen het gevaar van kapitaalvernieti ging enerzijds en marktbesef ander zijds. Dit zei WD-fractieleider Rietkerk gisteravond op een VVD-bijeen- komst in Breda. Mr Rietkerk vertel de er overigens niet bij dat onder het kabinet-Den Uyl ook de prijsinflatie hoog was, en medio 1975 een hoogte punt bereikte. De afgelopen vier jaar bedroeg de prijsinflatie volgens CBS-cijfers 38,2 procent. De loonin- flatie was nog beduidend hoger. De overheidsuitgaven bestaan voor on geveer tweederde uit loonkosten. Rietkerk vond het nog maar de vraag of mensen gelukkiger worden als alle aandacht wordt gericht op goed bedoelde stelsels van verzor ging. „De mens wordt dan object, en dat is niet goed. We moeten gaan in de richting van versterking van de eigen verantwoordelijkheid, en niet afschuiving daarvan op collectivitei ten," aldus de VVD-leider. Rietkerk bestreed ook het beeld dat van de WD wel eens wordt gegeven als partij van mensen die het ge maakt hebben. Het inkomen van de gemiddelde WD'er ligt vijftien pro cent boven dat van de gemiddelde Nederlander, aldus Rietkerk. De aanhang van de WD bevat voorts ongeveer evenveel katholieken en hervormden als de Nederlandse be volking als geheel. Veertig procent van de WD-leden is jonger dan 35 jaar, „een aanhang waar het CDA jaloers op kan zijn," aldus Rietkerk. Mr Rietkerk uitte twijfels over het steunverlenen aan bedrijven met weinig perspectief. Hij waarschuwde dat het. ook uit sociale overwegin- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren besloten tot indiening van wetsontwerpen voor de tijdelike be lastingmaatregelen in afwachting van definitieve besluiten over het rapport-Hofstra over „inflatie-neu trale belastingheffing" De belangrijkste elementen uit deze tijdelijke maatregelen waren al eer der aangekondigd De maatregelen zijn: een belastingaftrek voor bedrij ven van hun winstbelasting ter grootte van 1.4 procent van het ge- investeerde vermogen van het be drijf. en een algemene winstaftrek voor de bedrijven ter grootte van drie procent van de winst. Daarnaast is besloten een bedrag van tweehon derd gulden aan rente op spaarreke ningen vrij te stellen van inkomsten belasting Eén mei. Twee feesten. Dat gaan we vieren. Naar 't défilé. Of naar de demonstratie. Of allebei. Met ons autootje die optelling klopt Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Zeven procent van de volwassen Nederlanders vindt dat het water uit hun kraan hinderlijk of slecht smaakt. Daarbij maakt de afkomst van het water verschil. Van de klanten van grond waterbedrijven is nog geen drie procent ontevreden over de smaak Komt er gezuiverd oppervlaktewater uit de leiding, dan heeft vijftien procent klachten Geef elke maand 1% van uw netto maand-inkomen voor de verre naasten in nood Diafcon*il Bure.u van da Garaformaarda ICafkan Burg Oa Baaufortwag It. Lausdan Deze gegevens werden in 1976 verzameld voor het on derzoek naar smaak en che mische samenstelling van drinkwater in Nederland, waar ir. B C Zoeteman giste ren in Utrecht promoveerde. Dr Zoeteman is hoofd van de chemisch-biologische afde ling van het Rijksinstituut voor drinkwatervoorziening (RIDi Sinds het beschikbaar ko men van zeer gevoelige in strumenten voor het meten van verontreinigingen beste den de waterleidingbedrijven nog maar weinig aandacht aan geur en smaak van hun produkt, aldus dr Zoeteman. Ze hebben daarmee een af stand geschapen tussen zich zelf en hun afnemers, die wei nig anders dan de klassieke maatstaven voor kwaliteit ter beschikking hebben. Smaakhinder Zoeteman zou dat contact willen herstellen door een wettelijke norm voor smaak hinder Hij vindt dat de wa terleidingbedrijven wekelijks vijftig tot honderd geselec teerde mensen per waterwin gebied zouden moeten en quêteren Als norm moet worden genomen dat niet meer dan vijf procent van de ondervraagden de smaak als hinderlijk mag ondervinden Op die manier kan een effec tieve controle op de kwaliteit van het drinkwater worden uitgevoerd. De bedrijven kunnen dan direct ingrijpen als ongewenste stoffen In het water voorkomen. Door zo'n 50-mans panel heeft dr Zoeteman het tap kraanwater uit twintig Ne derlandse steden laten beoor delen De monsters werden bovendien chemisch onder zocht met het volledige arse naal van analysemethoden dat het RID in huis heeft Niet alleen kon het panel grondwater- en oppervlakte- waterbedrijven goed uit el kaar proeven, het stelde ook vast dat oppervlaktewater na infiltratie in duingebieden beter smaakt dan na oeverfil tratie of opslag in spaarbek kens. In zijn stellingen be veelt dr Zoeteman dan ook aan dat, bij gebruik van op pervlaktewater, de voorraad- vorming bij voorkeur in de ondergrond moet worden ge realiseerd. in plaats van in open bekkens Uit de chemische analyse bleek dat de slechte smaak van water niet wordt veroor zaakt door zouten als natriumchloride (keuken zout) of calciumsulfaat, maar aan verschillende organische micro-verontreinigingen. Daaronder was een aantal door de chemische industrie in het Rijnwater geloosde stoffen als chloorbenzenen en chlooranilines Dr Zoete man vindt dat deze stoffen op de grijze lijst van het Rijn- chemieverdrag moeten wor den geplaatst, waardoor de lozing aan voorwaarden kan worden gebonden. Gebleken is dat de mens door zijn neus (die een heleboel van de smaak" voor zijn re kening neemt) doorgaans tij dig wordt gewaarschuwd voor de aanwezigheid van gif tige stoffen in het water die een direct gevaar voor zijn gezondheid betekenen Men sen die hun water niet lekker vinden, drinken er ook duide lijk minder van 0,15 liter per dag gemiddeld, tegen een verbruik van 0,32 liter door mensen die geen klachten hebben. Het verschil valt weg wanneer de smaak over stemd wordt Verschillen in het gebruik van thee. koffie of soep zijn niet aan te tonen Ook voor stbffen die pas op lange duur schadelijke effec ten kunnen veroorzaken gaat het natuurlijke waar schuwingssysteem niet op Een illustratie daarvan geeft dr Zoeteman in zijn achtste stelling „Het is verbazing wekkend dat de reeds vóór de Tweede Wereldoorlog be staande bekendheid omtrent de risico's van chronische blootstelling aan lood, als ge volg van waterdistributie via loden bulzen, nog steeds niet heeft geleld tot het verwijde ren uit de woningen van on behandelde loden leidingen In plaats van deze actieve aanpak loopt er een onder zoek dat duidelijk moet ma ken hoe serieus deze zaak m de praktijk inogi is. Ook ad viseren waterleidingmensen om. 7eicer in huizen met lo den leidingen, 's morgens het water dat de hele nacht in de leiding heeft stilgestaan eerst weg te spoelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3