-r HBelastingheffing moet op wet gebaseerd blijven Heerema wil wel degelijk invloed in Ballast-Nedam Landbouwministers EG werden het niet eens Streekvervoer nodig voor groot deel bevolking AUDEr: krant is minder gevoelig voor conjunctuur Makelaars komen met financieringsregeling voor huizenverkopers sliet op ongeschreven regels van ethiek Niet alleen bele'gingsoverwegingen Vervallen van beursnotering vaak te zware straf Europese optiebeurs breidt fondsen uit Werk bij dochter KNSM onderbroken een leraar Gasolie één cent duurder Canada leent forse bedragen TERDAG 29 APRIL 1973 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet an een onzer verslaggevers jmsterdam De belastinghefing moet gebaseerd blijven op de »et. niet op allerlei ongeschnven regels van ethiek. De juiste «g is niet een stelselmatige publiciteit rond indivuduele belas- ïigplichtigen, zo zei prof. mr Sh. P. A. Geppaart tijdens de 25e jelastingconsulentendag, georganiseerd door de Nederlandse federatie van Belastingconsuenten. 7ij moeten, aldus prof. Geppaart en gave belastingwetgeving maker aarin de rechten en verplichtingei in de burgers nauwkeurig worde» ïpaald en waarin de ethische oe ïttingen van de bevolking zo god jogelijk tot gelding komen Er isn lit opzicht nog veel te doen. io peende hij. •of dr F H M Grapperhaus. hog- raar in het belastingrecht te Jei- len. hield een lezing over het oroer- -erp ..Kenbaarheid en wendbar- •id in het fiscale recht". Hij stlde laarin. dat de belastingplichtig op iet ogenblik in een dwangpöitie verkeert als het voor hem gewenst is de fiscale gevolgen van bepaalde rechtshandelingen tevoren te kennen. Fiscale gevolgen Hij meende dat. als een belasting plichtige aannemelijk kan maken dat hij daarbij een zwaarwegend be lang heeft, hij het recht zou moeten krijgen van de fiscus een antwoord te ontvangen op concrete vragen over de fiscale gevolgen van bepaal de concreet omschreven rechtshan delingen. Bovendien zou hij bij het Gerechtshof en bij de Hoge Raad in beroep moeten kunnen gaan over een eventueel naar zijn mening on bevredigend antwoord Volgens prof. Grapperhaus is men in de huidige situatie geheel aan het beleid van de fiscus overgeleverd of deze bereid is in een bepaald geval zijn mening te geven en zich daarop vast te leggen Verder stelt de fiscus, alvorens vooraf fiscale zekerheid te verschaffen, vaak eisen, die of in het geheel niet of maar twijfelachtig in de fiscale wetgeving passen Kritiek Prof Grapperhaus uitte kritiek op het naar zijn mening vervagen van de scheiding tussen wetgeving en rechtspraak op fiscaal gebied waar van hij in de fiscale jurisprudentie ..krasse staaltjes" had ondervonden Als de wetgever een wet maakt die de toets der kritiek niet kan door staan. of wanneer een wet verouderd raakt, dan dient de wetgever die wet te veranderen, zo meende hij Hij achtte het nodig, dat de wend baarheid in het fiscale recht wordt bevorderd door de gevallen dat de zin en de strekking van de belasting wet door de fiscus niet kan worden verwezenlijkt. In dit verband deed hij het voorstel, dat de Kroon van de haar nu reeds toekomende bevoegd heid om aanvullende regels te geven een ruimer gebruik zou moeten ma ken. met dien verstande dat deze verruimde delegatie onder vooraf gaande controle van het parlement wordt gebracht. Naast de wapenen die zij nu al heeft om ontwijken, ontgaan en ontduiken van belasting te bestrijden zou de fiscus daarmee naar zijn overtuiging een grotere wendbaarheid krijgen Mr J C J van Vucht. raadsheer in de Hoge Raad. zei in een reactie op de inleiding van prof Grapperhaus o.a het recht op antwoord, gekoppeld Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het streekvervoer dat samenwerkt in ESO tEx- ploitieve Samenwerking Openbaar vervoer bedrijven) heeft in 1977 rond 235 miljoen reizigers vervoerd in de interlokale bus diensten Dat is ongeveer hetzelfde aantal als het jaar ervoor Prof. dr F. H. M. Grapperhaus aan de mogelijkheid van een rechter lijke uitspraak op zichzelf een sym pathieke manier te vinden om de rechtszekerheid te bevorderen. In de praktijk zou dit echter tot een mas sale toeloop naar rechterlijke instan ties kunnen leiden. Daarom deed mr Van Vucht een aantal suggesties voor een zodanige regeling dat alleen in de meest noodzakelijke gevallen van deze weg gebruik wordt ge maakt. O.a zou hij willen voorko men dat constructies, die hoofdzake lijk lijken opgezet om belastingen te ontgaan, als risiciloze probeersels aan de rechter worden voorgelegd Van het stadsvervoer dat door deze bedrijven in ongeveer 40 plaatsen wordt verzorgd, maakten circa 60 miljoen passagiers gebruik Dat is iets meer dan in 1976. toen er 58 miljoen passagiers waren. Deze gegevens staan in het jaarover zicht 1977. waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat 13 van de be volking niet beschikt over eigen ge motoriseerd vervoer Voor deze groep is de beschikbaarheid van openbaar vervoer van bijzonder groot belang, omdat het gaat om een voorziening in de behoefte aan mobi liteit waarover ook anderen be schikken De gemeenschap, aldus ESO. finan ciert niet alleen openbaar vervoer voor de bewonders van dichtbe bouwde gebieden. Het is niet rede lijk voor de bewoners van landelijke gebièden relatief minder of zelfs geen openbaar vervoer te bieden. Het is aan te tonen dat het streekver voer in die gebieden een even wezen lijke functie vervult als elders |Van een onzer verslagevers AMSTERDAM Volpns bestuur en commissarissen van Ballast-Nedam heeft grootaandeelhou der Heerema wel degeijk getracht invloed te krijgen op de gang van zaken in het aannemerscon cern Heerema zegt sfeeds zijn omvangrijke aandelenpakket slechts uit beleggingsoverwegingen jte hebben gekocht mar in november 1977, toen hij het Ballast-Nedambestuur voor het eerst over zijn grote belang inlfchtte, had hij een zetel geëist in de raad van commissarissen. anleiding voor deze is van de [eeremagroep was dat linefo Hol ling. een Arabische groo beleggers, bij een verwerving van uim 16 pro cent van het kapitaal «1 een com missarisplaats had gelregen. Toen het Ballast-bestuur weierde. had de ootaandeelhouder vrzocht toch in ieder geval met heme overleggen over de bestemming ran de jaar winst. benoemingen ernet resultaat, zo vertelde presideit-commissaris Van Campen in eenbuitengewone aandeelhoudersvergaiering. Op het moment dalHeerema voor iet eerst tegenoverde aannemers- jroep zijn identitei als grootaan deelhouder openbaade, bezat hij 35 irocent van de aaidelen. Een tijd ater bleek dat pecentage te zijn opgelopen tot bova de 50. Ballast- <Jedam vroeg toenaan Heerema of deze in vergelijkbare ondernemin gen eveneens grote belangen bezat, waarop hij ontkennend geantwoord had. Niet lang daarna liet hij echter meedelen 40 procent van de aande len in de Stevingroep in handen te hebben. Vandaar dat Ballast-Nedam had be sloten tot uitgifte van preferente aandelen waarvan vijf zesde deel is geplaatst bij de Stichting Ballast- Nedam en één zesde bij Minefa Hol dings de Arabische groep. Door deze uitgifte is de stemmenverhouding van de aandeelhouders zodanig ge wijzigd dat Heerema niet langer 55 procent maar slechts 37 procent van de stemmen kan uitbrengen. Heerema vecht, zoals gemeld, de emissie voor preferente aandelen voor de rechter aan. een zaak die op 17 mei dient. Voornaamste argu ment van de grootaandeelhouder is. dat een voorkeursrecht dat oude aandeelhouders bij een emissie heb ben. in dit geval is gepasseerd Hij meent ook schade te lijden door de uitgifte, omdat het dividend voort aan over meer aandelen moet wor den verdeeld. Opdrachten NIJMEGEN - De conjunctuurgevoeligheid van de dagbladbe drijven is in <fc afgelopen jaren afgenomen als gevolg van het teruglopende landeel van de dagbladadvertenties in het totale inkomen en cfe betrekkelijke inkomensvastheid van de consu ment Deze onclusie trok de voorzitter van de directie van AUDET, drs. A. Thijssen, tijdens een toelichting op het jaar- iverslag. Op een persbijeenkomst, vooraf gaande aan de aandeelhoudersver gadering. verklaarde Heerema's ver tegenwoordiger drs. C. J. de Bruin, dat Ballast-Nedamdirecteur Dide- rich zich in eerste instantie wel inge nomen had getoond met de medede ling. dat Heerema op dat moment 35 procent van de aandelen bezet. „Mis schien kunt u ons eens wat opdrach ten bezorgen." zou de directeur zelfs gezegd hebben. De heer De Bruin was zeer verbaasd over de afwerende houding van Ballast. „Om een kip penren zet je een gaas. geen beton nen schutting," aldus de Bruin, die zei met Stevin wel goede afspraken te hebben gemaakt. Desgevraagd zei hij verder dat Heerema het belang in Ballast-Nedam had uitgebreid naar aanleiding van de grote Saoedi-Ara- bische orders. „Wij hebben geen aan delen in de Hollandsche Betongroep en Adriaan Volker." zei De Bruin ook nog (Op de beurs verbaast men zich over de grote omzetten in aandelen HBG, red.) De Heerema-groep heeft meer dan 1.000 werknemers, meer cijfermatigs wilden de vertegen woordigers niet zeggen. De vertegenwoordigers van de Heerema-groep op de aandeelhoudersvergadering van Ballast-Nedam. Links drs. C. J. de Bruin, rechts de advocat mr O. J. O. de Witt Wijnen. Eventuele aantasting van het streek vervoer in landelijke streken leidt niet alleen tot vermindering van de verplaatsingsmogelijkheden en de bereikbaarheid. Ook zullen grotere verkeerscongresties in de streekcen tra het gevolg zijn. AMSTERDAM - Bij het niet nale ven van de voorschriften betreffende de voorlichting door op de beurs genoteerde fondsen, is er de sanctie van het vervallen van de notering Deze sanctie is een zwaar middel Daarom wordt nu onderzocht of het mogelijk is een waarschuwingsfase in te lassen De onderneming zou dan de gelegenheid hebben zich aan de bepalingen van het reglement te conformeren Het fonds zou worden beschouwd als niet genoteerd, maai er zal wel handel mogelijk blijven Aldus de heer J. Ph Korthals Altes voorzitter van de Vereniging voor de Effectenhandel, tijdens het 8e con gres van de Wereldfederatie van Be leggingsclubs, dat in de Amsterdam se RAI wordt gehouden Een andere spreker, de heer G Kray enhoff. voorzitter van de raad van bestuur van Akzo. zei van mening te zijn dat het met het oog op het stimuleren van het aandelenbezit nodig is de discriminatie tussen aan delen en obligaties en andere vor men van schuld te beéindigen. zij het dan ook gedeeltelijk De heer Kray enhoff pleitte voor de introductie in Nederland en eigen landen van een onbelast primair dividend van mini maal 6 pet van de nominale waarde van de aandelen Er zijn echter ook nog andere fiscale maatregelen die de positie van de aandeelhouder kunnen verbeteren AMSTERDAM Algemene Bank Nederland. Amsterdam-Rotterdam Bank en Nationale Nederlanden zul len met ingang van dinsdag 2 mei verhandeld worden op de Europese optiebeurs in Amsterdam, zo heeft het bestuur bekendgemaakt Hier mee is het aantal fondsen gebracht van negen op twaalf Het aandeel vai de advertentie-in komsten is in tiei jaar teruggelopen van 65 naar 58 p ocent van de totale 'inkomsten. Dit fe vooral het gevolg van het beleid cfe abonnementsprij zen meer te verhogen dan de adver tentietarieven. Eehalve de redelijke •inkomstenvastheid van de consu ment. zijn er no? meer elementen, die bijdragen aan de comfortabele positie van dagbladuitgevers. De heer Thijssen noemde o.m de beslotenheid van het Nederlandse {taalgebied, waardoor geen concur rentie bestaat van internationale {uitgaven, het gevoerde prijsbeleid •binnen de Nederlandse Dagbladpers en de gestegen ontwikkelingsgraad en welvaart van de bevolking. Drs. [Thijssen deelde in dat verband mee dat de betaalde oplage van de Neder landse dagbladen in tien jaar tijd (met 12.6 pet. is gestegen tot onge veer 4.4 min. in 1977 tegen een bevol- kingsgroei van 8.6 pet in die periode J aarVCTSlag De abonnementsinkomsten stegen in die tien jaar van ƒ200 min tot 600 min. Deze stijging was voor het grootste deel te danken aan een ver drievoudiging van de prijs in die periode UTRECHT De directie van het cargadoorskantoor „Vrachtmaü" onderdeel van de KNSM) in Amster dam heeft de ondernemingsraad en le vakbonden meegedeeld, dat Vrachtmail als zelfstandig bedrijf wordt opgeheven en zal worden on dergebracht bij de KNSM. Daardoor louden 47 van de ruim honderd werknemers „overcompleet" wor den. van wie er waarschijnlijk veer tig moeten worden ontslagen. Uisteren hebben de werknemers het werk om hall twaalf onderbroken '°or een discussie over deze plan nen Het besluit daartoe viel eerder op de ochtend tijdens een spoedver fadenng van de ondernemingsraad Een woordvoerder van de Vervoers ederatie FNV zei. dat de bonden *grip hebben voor de actie van de 'erknemers omdat er bij KNSM loorlopend moeilijkheden zijn over teorgarisatier Hoewel dit een forse prijsontwikke ling is. moet volgens drs. Thijssen gerealiseerd worden, dat een krant vol redactionele en advertentione- le informatie tot op het laatst emo- ment niet meer kost dan een post zegel. waarvoor de PTT bereid is (niet zelden met vertraging) een brief af te leveren. De omzet steeg vorig jaar met 15,6 pet. van 168.1 min. tot 194,3 min. De nettowinst nam toe van 6.6 min. tot 8.6 min. ofwel van 88.92 tot 104.98 per aandeel van 100. Eer der werd voorgesteld het dividend te verhogen van 22 tot 28. UNIK AP: De nettowinst steeg van 1.33 min. tot 1.9 min. ofwel van ƒ31,93 tot ƒ44.36 per aandeel van 100 Eerder werd voorgesteld het dividend te verhogen van ƒ11 tot 15. De produktie van Unikap werd vergroot van 170.000 tot 288.000 fiet sen of wel met 62 pet. Het aantal verkochte fietsen in Nederland steeg met 12 pet van 151.171 tot 223.318 De export nam toe van 38.563 tot 75.692 stuks. De omzet van WEGENER steeg vorig jaar met 16 pet. van 108,8 min. tot 126,2 min. De nettowinst ging van 2,4 min. naar 3.2 min., waarmee een historisch record werd geboekt. Naar de mening van de directie is nu een winstpeil ontstaan dat beter beantwoordt aan de omzet groei van de afgelopen jaren Voorge steld wordt het dividend over 1977 te verhogen van 3,32 naar 4,60 in contanten, naar keuze eventueel ƒ2.40 in contanten plus 4 pet. in agio aandelen. Over 1976 kon ook ƒ1,20 in contanten plus 5 pet in agio-aandelen worden verkregen Naast dit voorstel is Wegener van plan. een aandelenbonus van 6 pet te geven (v j 10 pet i. In het jaarverslag van Ballast-Ne dam staat dat ondanks de uitbrei ding van het aandelenkapitaal de winst per aandeel over 1978 gelijk kan blijven aan vorig jaar. Door het enorme woningproject in Saoedi- Arabië zal de omzet dit jaar stijgen van 1.2 tot 1.7 miljard Ook in 1979 en 1980 zal de invloed van de op dracht op de omzet groot zijn. De aannemersgroep vergrootte vorig jaar de winst van 12,5 tot 17.6 mil joen maar de omzet daalde van 1,25 tot 1,21 miljard. De orderpor tefeuille per 31 december was echter vier maal zo groot als een jaar eer der: 5.5 tegen 1,3 miljard. FRANEKER CHR. SCHOLENGEMEENSCHAP „ANNA MARIA VAN SCHURMAN" SCHOOL voor MAVO, LAO EN LTO Het bestuur vraagt per 1 augustus 1978 voor de afdeling L.T.O.-MECHANISCHE TECHNIEK, in hel bezfl van de akte M of Nj. terwijl de applicatie Nht zeer gewenst is Een volledige weektaak is mogelijk Sollicitanten moeten het Chr Onderwijs uit beginsel willen dienen Inlichtingen bi/ de directeur, tel 05170-3021 Schriftelijke sollicitaties te richten aan het bestuur van de Stichting voor Chr Voortgezet Onderwijs te Franeker e.opostbus 8. 8800 AA Franeker Van een onzer verslaggevers UTRECHT Mensen die hun huis willen verkopen, maar het pand nog niet kwijt zijn en tóch over het geld dat het huis waarschijnlijk opbrengt willen beschikken, kunnen voortaan hun huis kwijt bij de Stichting Garantieregeling NBM. Deze stichting, die dezer dagen is opgericht, biedt op een gewenst moment de executiewaarde van die woning, onder aftrek van kosten en hypothecaire verplichtingen. DEN HAAG Maandag gaan auto- gasolie gasolie voor de pleziervaart en petroleum één cent per liter meer kosten De verhoging is inclusief BTW Huisbrandolie gaat 0.9 cent per liter meer kosten (exclusief BTW) Zware stookolie met een zwa- velgehalte van 2,5 procent wordt goedkoper 3,75 gulden per ton De stookolie met een zwavelpercentage van één procent blijft onveranderd in prijs Volgens het ministerie van economi sche zaken zijn de prijsveranderin- gen een gevolg van de marktontwik keling Op 8 en 9 nieuw prijsberaad Deze service, die door de (scheiden de) voorzitter van de NBM. de heer H. G van Gastel gisteren tijdens het NBM-congres in Utrecht bekend werd gemaakt, is een antwoord op dc behoeften die er op dit gebied blij ken te bestaan. Tevens wordt met deze service, aldus de voorzitter, be oogd een bijdrage te leveren in het terugdringen van de speculatie in huizen. Van de Garantieregeling NBM kan overigens alleen via een NBM-make- laar gebruik worden gemaakt en wel de makelaar aan wie een opdracht tot bemiddeling bij de verkoop van het huis is gegeven Voor de garantie komen bovendien die woonhuizen in aanmerking die een bepaalde vraag prijs die per regio kan variëren en die gekoppeld is aan de gemiddelde vraagprijzen van het Makelaars Computer Centrum niet te boven gaan Aanvraag LUXEMBURG De landbouwministers van de Europese Ge meenschap zijn er niet in geslaagd het eens te worden over nieuwe Europese landbouwprijzen voor het komende seizoen. De ministers zullen in mei verder vergaderen. Op 8 en 9 mei a.s. is er een nieuwe Europese landbouwprijzenraad. In Luxemburg is duidelijk gewor den. dat het prijzengesprek deze keer is stukgelopen op de door de Europese landbouwcommissaaris, Gundelach, gehanteerde onderhan delingstechniek. Sinds maandag jl zijn de ministers als Europese land bouwraad vrijwel niet bij elkaar ge weest Wel zijn er eindeloos veel ge sprekken gevoerd door commissaris Gundelach met de ministers apart In die gesprekken geel je niet iets prijs zonder dat je weet dat collega's ook iets opofferen, aldus de Neder landse landbouwminister Van der Stee. Het eindoordeel van de minis ter was: „Deze hele week praten is eigenlijk alle moeite niet waard ge weestVan der Stee was er niet optimistisch over dat op 8 en 9 mei wél een oplossing bereikt zal worden Ongetwijfeld is het zo dat de stand punten wel wat dichter bij elkaar gekomen zijn maar sleutelproble men izoals bijv de minimum-ver koopprijs die Frankrijk voor de wijn will zijn nog niet dichter bij een oplossing, aldus Van der Stee Nederlands standpunt Het Nederlandse standpunt tijdens de prijsonderhandelingen (die voor de eerste maal in het teken stonden van de belangen van de consument dan van de producent) was. dat er toch een forsere prijsverhoging bin nengehaald moest worden voor de Nederlandse boeren dan oorspronke lijk was vastgesteld (ongeveer twee procent). Dat gold vooral voor gra nen. suiker en zuivel. In het document dat de ministers nu als huiswerk voor mei meegekregen hebben wordt onder meer voorge steld het Ierse groene pond en de Italiaanse groene lire met respectie velijk zes en vijf punten te devalue ren Ook wil de Europese commissie de Duitse groene mark met 0,3 pro cent opwaarderen, Van belang voor onder meer Nederland is dat de com missie voorstelt de zogeheten mede verantwoordelijkheidsheffing voor melk terug te brengen van 1 tot procent Wie van de garantieregeling gebruik wil maken, dient via de makelaar een aanvraag in te dienen De execu- tiewaarde wordt vervolgens bepaald door de eigen makelaar en een door de stichting aan te wijzen makelaar. Wanneer het huis aan de gestelde voorwaarden voldoet en de stichting de garantie geeft, kan het huis tegen executiewaarde worden overge nomen Het risico van een mindere op brengst bij doorverkoop is voor reke ning van de Stichting Garantierege ling NBM Een eventuele meerop brengst van zo'n huis wordt onder aftrek van administratiekosten en kosten van risicodekking alsnog aan de oorspronkelijke eigenaar uit gekeerd Boeterente Wat betreft de boeterente, vertolkte de heer Van Gastel de mening, dat de consument vrij moet zijn bij een normale beëindiging van de hypo theekovereenkomst. weer opnieuw een geldgever te kiezen Als er bij vervroegde aflossing van de hypo theekschuld bij voorbeeld wegens verhuizing boeterente wordt gehe ven. dan mag die boete de werkelijk door de geldgever geleden schade niet overtreffen. Inmiddels hebben wij. aldus de voorzitter, uit contac ten met de geldgevers duidelijke aanwijzingen, dat dit niet aan dove mansoren is gezegd In een commentaar zegt de Verem ging Eigen Huls te Amersfoort, dit de makelaars kritisch volgt, dat de garantieregeling in principe een goe de zaak is. De consument krijgt im mers tijdig zekerheid over de mini male opbrengst van zijn huis Wél vindt de vereniging, dat de consu ment goed moet afwegen of een over bruggingshypotheek in bepaalde ge vallen geen voordelen biedt boven deze garantieregeling OTTAWA Canada neemt een le ning van anderhall miljard mark op de Westduitse kapitaalmarkt op Volgens de Canadese minister van financiën, Jean Chretien, worden er verder onderhandelingen gevoerd over een fors krediet in Amerikaanse dollars De kredieten moeten helpen het vertrouwen In de Canadese eco nomie te herstellen. Zij dienen in de eerste plaats ter aanvulling van de geslonken valutareserves. Canada heeft erg hard deviezen no dig om zijn dollar te steunen In maart van dit jaur vergde het Ingrij pen op de wisselmarkt om een verde- re koersval van de Canadese dollar tegen te gaan 750 miljoen Amen kaanse dollar Valutahandelaren zijn van mening dat sindsdien de Cana dese valutareserves In snel tempo zijn blijven slinken De Canadese munt heeft een diepte punt bereikt dat de afgelopen 45 jaar niet meer is voorgekomen Het bui tenlandse vertrouwen in de Canade se economie is ernstig geschaad als gevolg van de teleurstellende econo mische gang van zaken in dat land

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 39