^latuur op eilanden bedreigd opleiding -stuk verder bekorten' zcc r I Mantje: „Geen compromissen in beschermd gebied Van Thijn: niet ik, maar Nederland werd beledigd CNV-jeugd niet bij manifestatie jongerenhuisvesting Kamerlid Beinema (CDA) eens met Pais HERDENKINGSCONCERT Bericht aan de levenden U HEBT HONDERDDUIZEND NAASTEN. Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.600, ITET ^ERDAG 29 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 27 rij van loor Hans Schmit ind vorig jaar liet de landelijke vereniging tot behoud van de faddenzee een noodkreet horen: de eilanden dreigen door het lassale toerisme onder de voet te worden gelopen. Met name de uingebieden dreigen hun karakter te verliezen door veelvuldige etreding, waardoor kale plekken en verstuivingen ontstaan. Uit ichtfoto's blijkt dat het aantal „wilde" paden in zes jaar tijd iet gemiddeld dertig procent was toegenomen; op Ameland anderejlfs met zestig procent, rapport g recreatieve druk op de duinen in ertoe leiden dat ze op den duur >g nauwelijks de kwalificatie na- {urgebied waard zijn. Bijzondere en irakteristieke plantesoorten zou- in, zo liet de Waddenvereniging we- n, reeds dreigen te verdwijnen om iats te maken voor meer algeme- >re plantesoorten. Niet zo'n opmer- •lijke veronderstelling, gezien de uto peiïssen lamsoor en zeeaster in de issen van de dagjesmensen wan- jer deze aan het eind van de dag eer op de boot stappen. p noodkreet van de Waddenvereni- ng riep sterk uiteenlopende reac- is op. Met name op de eilanden zelf bureaierd gerept van schromelijke over- ijving en het gemeentebestuur van trschelling distanciëerde zich na- ukkelijk van het rapport van de Staten addenvereniging. Het erkende ech- r wel dat er sprake is van aantas- ng en dat maatregelen moeten wor- Yn genomen om het evenwicht tus- jn menselijke activiteiten en na- lurlijke processen te herstellen. [aatregelen maar welke? Per ei- "md bestaan er grote verschillen in de wijze waarop de toeristen in de duingebieden worden opgevangen. Ing. M. Mantje, districtshoofd van Staatsbosbeheer op Texel: „De uit gangspunten zijn gelijk: bescher ming en behoud. De uitvoering kan echter verschillen, hetgeen nauw sa menhangt met het karakter van de duingebieden. Texel heeft hoge, dro ge binnenduinen en je kunt overal de zee zien. De mensen willen dan altijd recht naar zee doorsteken. Op Ter schelling bijvoorbeeld heb je geheel andere binnenduinen en kun je de zee niet zien." Toegangsbeperkingen Uit het onderzoek van de Waddenvereniging bleek dat op Texel de aantasting van het duinge bied aanzienlijk minder was dan op de andere eilanden. Oorzaak: stren ge toegangsbeperkingen. Ing. Man tje: „De twee grootste campings, met 100.000 overnachtingen, staan in de duinen. Wanneer we de groei hadden kunnen voorzien, waren we daar nooit aan begonnen. Mede door de recreatie neemt de druk op de reser vaten toe, waardoor we ook steeds meer de omgeving van een reservaat in het beheer moeten betrekken. Elke hectare natuurgebied is goud waard, zodat strikte bescherming is geboden. In een beschermd gebied zijn geen compromissen mogelijk. In 1950 leidden wij ieder jaar tiendui zend mensen rond. Dat aantal is nu, in 1978, nog hetzelfde, terwijl het aantal aanvragen enorm is toegeno men. Maar we verkopen nee. Je mag in een reservaat nooit afwijken van het beleid. We hebben op Texel bij voorbeeld een zeer rijke orchideeën- wei, waar zestig jaar lang een strak beleid is gevoerd. Als je één keer toegeeft, bijvoorbeeld een verande ring van de waterstand of het ge bruik van kunstmest toestaat, is dat een onherroepelijke inbreuk. Nu is die weide in waarde gestegen. In een ecologisch geheel dient elke inbreuk te worden geweerd." Alternatieven Omd&t menselijk gedrag vaak tot een inbreuk leidt, zouden mensen moeten worden geweerd Maar de mensen komen toch, zodat je ze iets anders moet bieden. Ing. Mantje: „Je moet alternatieven bieden; de men sen wijzen op de fiets- en wandelpa den. We zetten in de niet-bescherm- de gebieden wandelroutes uit, ma ken de paden beter begaanbaar. Wel hebben we ook in die duinen paal en perk gesteld aan het vrij dwalen: het publiek wordt gevraagd op de paden te blijven. De paden moet je zo op zetten dat je een werkelijk mooi ge bied ziet en alles kunt waarnemen. Als een pad blijvend attractief wil zijn, moet het verrassingen en afwis seling bieden. Hetgeen niet wil zeg gen dat we een pad langs een parnas- sia-veldje leggen. Verder zul je ook andere, aantrekkelijke vormen van recreatie buiten de duingebieden moeten aanleggen. Bossen bieden daartoe een mogelijkheid. De huidi ge bossen op Texel (500 hectare) zijn te klein, zodat ook nog in de noord- kop een bos van 100 hect^-e zal worden aangelegd." Naast het begeleiden van de toerist door middel van hekken en borden, is ook voorlichting van groot belang. Die voorlichting kan beginnen op de boot, waar het publiek kan worden gewezen op beschermde dieren en planten, bijzondere waarden enz. Ing. Mantje: „Wij hechten veel geloof aan( een goede voorlichting. Sinds juni 1976 staat op Texel het natuur- recreatiecentrum, waarin ook Staatsbosbeheer deelneemt. In het centrum, waar ruim honderdduizend bezoekers per jaar komen, kunnen de mensen kennis nemen van de historie, de cultuur en de waarde van het eiland." Ook de andere eilanden kennen min of meer vergelijkbare centra, zij het minder groot van op zet dan op Texel. Op Schiermonnik- THIEME'S BOEKEN VOOR NATUURVRIENDEN De vissen van de Noordzee Sen platgelopen duin f 16.50 ISBN 9003 95140 3 JT7 tliiexxie Prikkeldraad op Terschelling oog is een nieuw bezoekerscentrum in aanbouw. De auto Van belang bij de mate van aantas ting van kwetsbare gebieden, is ook het gedrag van de toerist. Het ge bruik van de auto of bromfiets tot diep in de duinen omdat men niet zo ver naar het strand wil lopen, bete kent een belangrijke verstoring. Op twee eilanden is het gebruik van de auto verboden (Vlieland en Schier monnikoog), maar het blijkt niet eenvoudig het gebruik ook elders te beperken. Op Terschelling bestaat het plan autogebruik alleen toe te staan op de dag van aankomst en vertrek, maar een beslissing is nog niet genomen. Momenteel zijn vier rapporten opgesteld, aan de hand waarvan de gemeenteraad een be sluit moet nemen. De burgemeester van Schiermonnik oog, drs. H. B. Eenhoorn, zorgde vo rig jaar voor enig opzien, toen hij liet weten het „sociaal toerisme" op het eiland te willen beperken. Hij ver staat daaronder groepen, veelal jon geren, die nogal wat onrust in het dorp veroorzaken, weinig interesse in de natuur hebben en in het na tuurgebied vernielingen aanrichten. Drs. Eenhoorn: „Die opmerking van mij is vaak verkeerd uitgelegd, zo van: hij wil dat alleen rijke mensen naar het eiland komen. Maar dat is niet het geval, ik wil dat er mensen komen die geïnteresseerd zijn in het eiland, die gemotiveerd zijn en die stilte en rust zoeken. Schiermonnik oog is klein, de toeristische druk is nog niet zo groot en het brede strand is minder geschikt voor dagrecrea tie. Schiermonnikoog biedt rust en natuur en iedereen die daar interesse in heeft, is welkom. Dat betekent wel dat je niet met brommers kunt jak keren en dat we wat terughoudend zijn in de café-sector. Daarnaast ko men er veel dagjesmensen naar het eiland, die we vooral willen opvan gen en begeleiden in het dorp met een speeltuin, midgetgolf en het be zoekerscentrum. zodat de druk op het buitengebied niet al te zeer wordt vergroot." Kostbaar De toeristen die meer willen en de waardevolle (duin)gebieden van de eilanden bezoeken, zullen ook ter plekke moeten worden opgevangen. Op Texel houden 24 mensen van Staatsbosbeheer toezicht, terwijl ze ook aan het herstel (afdekken van kale plekken, plaatsing van afraste ringen) werken. Ing. Mantje: „We kunnen het redden, maar het is een kostbare en tijdrovende zaak. De middelen zijn niet toereikend en daarom maken we gebruik van gel den voor aanvullende werkgelegen heid. Belangrijker dan het aantal personeelsleden dat toezicht houdt in de natuurgebieden, vind ik hun vakbekwaamheid en hun motivatie. Hij moet weten dat hij werkt voor een nationaal bezit van internatio nale betekenis: de duinen van onze eilanden." aantallen toeristische slaapplaatsen 1973 1973 inwoners officieel schatting Texel 33.000 40.000 11.885 Vlieland 9.000 9.000 1.045 Terschelling 18.000 30.000 4.470 Ameland 30.000 35.000 3.014 Schiermonnikoog 8.000 8.000 800 (naar: ANWB) Ed van Thijn. de plaatsvervangend voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid meent dat de Groningse commissa ris van politie L. Wit niet in zijn functie kan blijven gehandhaafd. Ie mand als Wit „hoort natuurlijk niet in de hoogste rangen van een politie korps thuis. Het politiekorps wordt juist geacht het vaandel van de Ne derlandse democratische rechtsorde hoog te houden," merkt Van Thijn op in een interview met het Nieuw Israëlietisch Weekblad. Commissa ris Wit kwam onlangs in het nieuws doordat van hem bekend is gewor den. dat hij heeft opgemerkt dat de Duitsers de Groningse wethouder J Wallage en het Kamerlid Ed van Thijn hebben vergeten te vergassen Beiden zijn joden. Van Thijn zegt tegen het NIW: „Ik stel me op het standpunt, niet ik ben hier beledigd maar Nederland is beledigd. Dit is zo een wezensvreemd element in de Ne derlandse democratie dat in feite dertien miljoen Nederlanders zijn beledigd. Niet ik noch Wallage noch de joden in Nederland, maar Neder land." UTRECHT Werkende Jeugd-CNV Utrecht trekt zich terug uit de op 12 mei 1978 te houden manifestatie jon- gerenhuisvesttng, die georganiseerd wordt door het Komité Jongeren huisvesting Utrecht. Zij maakt ernstig bezwaar tegen de inhoud van de aktiekrant „Wij willen wonen". Deze krant draagt een par tijpolitiek karakter, hetgeen bij de voorbereidingen, waarbij WJ-CNV grotendeels betrokken was. niet de bedoeling leek. Hoewel Werkende Jeugd-CNV Utrecht de eisen van het komité blijft onderschrijven, meent zij dat in de aktiekrant een te eenzij dige benadering valt waar te nemen. tn onze onderwij sredactie IN HAAG Het Tweede Kamerlid M. Beinema (CDA) vindt it een deel van de universitaire studieprogramma's verder loet worden bekort. Hij is het daarom eens met het voorstel dat inister Pais zal indienen tot uitstel van de wet herstructurering etenschappelijk onderwijs. De heer Beinema verwacht dat de et op z'n vroegst in 1980 kan worden ingevoerd, twee jaar later m de bedoeling was. universiteiten hebben misschien et de beste bedoelingen de wet op herstructurering voor een groot :1 gesaboteerd, meent het CDA- Kamerlid. De bedoeling van de wet gever was duidelijk dat de meeste studieprogramma's vier jaar zouden duren en alleen als dit echt niet mogelijk was zou een uitloop tot maximaal vijf jaar zijn toegestaan. De praktijk is echter geworden dat de overgrote meerderheid van stu dierichtingen in de buurt van de vijf jaar is uitgekomen. Zowel de acade mische raad als de onderwijsraad (twee instanties die de minister moe ten adviseren) hebben deze procedu re gesanctioneerd. De heer Beinema is het eens met de door minister Pais gepubliceerde nota, waarin de academische raad ADVERTENTIE 11 980 ieel CONCERTGEBOUW - AMSTERDAM i mei 1978, 19.30 uur onder auspiciën van de oud-illegale bladen HET PAROOL - TROUW - VRU NEDERLAND voor orkest, gemengd koor en. declamatie muziek: Hans Henkemans, tekst H. M. van Randwijk TWEE MINUTEN STILTE ZEVENDE SYMFONIE VAN BEETHOVEN Uitvoerenden Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v Anton Kersjes Het Toonkunstkoor o.l.v Jan Eelkema Henk van Ulsen (voordracht) Anton Kersjes (algehele leiding) Prijs der plaatsen 5,- a.i. Toegangskaarten zijn. met ingang van donderdag ^7 apj uitsluitend verkrijgbaar aan de kassa van het Concerigec Amsterdam, Van Baerlestraat 98 De kassa is geopend van maandag t.m. zaterdag van 10 00 tot 15.00 uur i eiefopisch reserveren uitsluitend txj het Concertgebouw, 020-718345 HELP HELPEN VANDAAG Vluchtelingen uit VIETNAM, CAMBODJA, LAOS en THAILAND, arm en berooid. Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428,9701 BM Groningen. Vanavond is ZOA in Amersfoort, in De Flint, aanvang 20.00 uur wordt verweten dat hij te weinig afstand heeft genomen van het uni versitair eigenbelang. Ook het oor deel van de onderwijsraad is volgens Beinema weinig onafhankelijk geweest. Uitstellen Gesteld voor de vraag of de wet in augustus toch moet worden inge voerd zegt de heer Beinema, dat het beter is de wet uit te stellen en later meer overeenkomstig de bedoelin gen in te voeren. Hoewel Pais offici eel nooit gezegd heeft dat het uitstel bedoeld is om meer programma's in de richting van een vierjarige cursus duur te dwingen, verklaart Beinema duidelijk dat hij voorstander is van kortere programma's, waar dat ten minste mogelijk is. En hij is er zeker van dat het in veel gevallen kan. De onderwijsspecialist van de CDA- fractie erkent dat er "voordelen ver bonden zijn aan spoedige invoering van de wet. Er wordt dan tenminste een propedeuse ingevoerd die als zeef werkt en de studieduur (de tijd dat studenten van allerlei voorzie ningen mogen profiteren) wordt be perkt tot de cursusduur plus maxi maal twee jaar. Ook als de cursus duur wat langer uitvalt dan de be doeling was, betekent dit toch een „stroomlijning" van de studentenbe volking. Het nadeel van deze oplossing vindt Beinema echter dat een verdere be korting van de studieprogramma's er dan voorlopig niet meer in zit. Je hebt dan het resultaat van de her- programmering in feite geaccep teerd, zegt hij. Naar zijn mening kan het parlement eigenlijk niet toe staan. dat de universiteiten de be doeling van de wet zozeer onder graven. Een andere vraag is natuurlijk of de universiteiten na tien jaar discussie bereid zijn nogmaals alle program ma's te herschrijven. Dat is niet al leen een procedure die veel tijd kost. het is ook moeilijk voor te stellen dat studenten (die reeds dachten dat de buit binnen was) en docenten (die hun eigen vak te belangrijk vinden om erin te snoeien) bereid gevonden kunnen worden hun huiswerk over te maken. Bovendien staan zij op dit moment sterk: ze zijn binnen de door de wet toegestane marge gebleven en de minister mag de programma's niet inhoudelijk toetsen. Dat heeft de Kamer zelf bepaald. Toch denkt Beinema dat er wel met de universiteiten te onderhandelen valt. HIJ vertrouwt op hun goede wil. Zijn grootste troef daarbij is dat er betere voorzieningen moeten komen voor de studie na het doctoraal exa men Deze „postdoctorale" studie is bestemd voor de betere studenten, die een wetenschappelijke loopbaan ambiëren. In ruil daarvoor zullen universiteiten wat toeschietelijker zijn in de fase vóór het doctoraal, verwacht hij. In de tweede plaats heeft de minister een financiële stok achter de deur. Iedereen weet dat de universiteiten niet meer geld zullen krijgen. Als zij dus de studieverkorting op grote schaal saboteren, moet het geld op andere onderdelen besnoeid worden. Bij voorbeeld op wetenschappelijk onderzoek. Daar heeft Pais al mee gedreigd. Maar Beinema en zijn frac tiegenoot Lanslnk hebben in schrif telijke vragen aan de minister al laten doorschemeren, dat ze daar niet voor voelen. Je weet niet wat voor waardevolle dingen je dan kwijt raakt, waarschuwt Beinema. Een andere mogelijkheid is het aan tal studentenstops op te voeren. Maar ook daar zijn weinig mensen voor. Beinema zelf vindt een aantal van elf studentenstops, zoals voor volgend jaar dreigt, voorlopig onver mijdelijk. In het hoger beroepson derwijs komen nog veel ergere toela tingsbeperkingen voor. zegt hij. Maar het lijkt ook hem niet aantrek kelijk de studentenstops nog verder uit te breiden. Extra examen? Waar stops nodig zijn. wil Beinema. net als Pais. af van het systeem van gewogen loting, waarbij je een grote re kans op toelating hebt naarmate Je examencijfers hoger zijn. Waaraan denkt hij dan? Beinema: „Je kunt denken aan een soort toelatingsexa men voor die vakken die voor de verdere studie van belang zijn: Het is mogelijk een soort psychologische test af te nemen. Je kunt denken aan een Interview met de kandidaat om zijn motieven te achterhalen. Er zijn nog wel meer mogelijkheden Ik wacht graag af met welk voorstel Pais komt. maar ik ben het met hem eens dat het huidige systeem niet ideaal is." Is het dan geen bezwaar dat na het examen van de school zelf (het schoolonderzoek» en het centraal schriftelijk examen (eventueel nog gevolgd door een herexamen) een derde drempel wordt gelegd (een universitair toelatingsexamen). En dat terwijl de nu klaar liggende wet ook aan het eind van het eerste stu diejaar een nieuwe selectiedrempel voorschrijft (het propedeutisch exa men)? Beinema geeft toe dat het allemaal wat ingewikkeld wordt. Maar op zichzelf ls hij niet tegen een zekere selectie. Het hoger beroeps onderwijs kent dat ook al. In de toekomst zullen deze twee vor men van hoger onderwijs toch meer op elkaar moeten aansluiten, zeker in de eerste fase. Overstappen van de ene naar de andere vorm van hoger onderwijs moet makkelijker worden. Dan is er veel voor te zeggen de toelating ook opnieuw te bezien. Zou men de instellingen hierbij een grotere zeggenschap geven, dan kan het eindexamen van het voortgezet onderwijs misschien wat meer op andere dingen gericht worden, meent Beinema.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27