Halkidiki: nog rustig maar erg geïsoleerd Nieuwe rentetarieven bij de RPS Derde wereld wil meer invloed op IMF Bezetting Grofsmederij dinsdag beëindigd HYPOTHEEK RENTE 7.'% BELEGGINGS REKENINGEN SPAARDEPOSITO'S BELEGGINGS- BEWIJZEN postgiro en rijkspostspaarbank Personeel en directeur ontslagen Akkoord over CAO bij Polaroid Fokker wil meer mensen in dienst Akkoord over CAO in levensmiddelen Maar eerlijk is eerlijk: Per 18 april 1978 Per 1 mei 1978 3 mnd 4!^% (was 43A%) 12 mnd 5A% (was 5/2%) 24 mnd 6'/% (was 63/%) 36 mnd 1% (was T/%) 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar 6 jaar 3 jaar 6%%(was7!4%) 4 jaar 7% (was T/%>) 5 jaar T/% (was 8%) Andere spaarvormen Zilvervloot (jeugdsparen) 8% RPS boekje 4% Renterekening (girosparen) 4% Plusrekening (girosparen) 6% Sterrekening (girosparen) 7% Meer informatie ;RDAG 29 APRIL 1978 en 2kt onnewi In de reisbrochures komt de naam maar sinds enkele jaren ien nog steeds spaarzaam) voor. Het schiereiland Halki diki in het noorden van Grie kenland. in het land van Alexander de Grote, is nog geen massabestemming op de vakantiekaart. Maar enkele e duizenden Nederlanders trek ken er jaarlijks naar toe. En al groeit dit aantal elk zomersei zoen. het blijft slechts een fractie van het legioen, dat elders in Europa in meer ij geijkte dorado's pleegt neer te strijken. Halkidiki is nieuw, althans voor het toerisme Tot pakweg zo'n vijf jaar terug had vrijwel niemand ervan gehoord, behalve de Grieken zelf dan. natuurlijk, want het schierei land behoorde (en behoort nog steedsi tot de belangrijkste land bouwgebieden van het land ten E aanki erstekli iisbane: Da Groen heuvelachtig, vriendelijk, met hier en daar een armoedig ogend boerer.-optrekje temidden van de uitgestrekte graan- en mais- velden en grillig op de kaart: een 1/ hand met drie grof gelijnde vingers, die het blauw van de noordelijke CORljEgësche Zee inprikken. Verder hier en daar een piepklein dorp, een enkel terras, de pope en de onver mijdelijke ezel. Slechts een spaar zame dorpsherberg, geen hotels. Benis d BOERD ers en en 1.5 versitei k weila Openba s. EVA! Berq inigind SCHE word! Zi|n .Cv rd. tel ar ook week HAP lessen 3de.ver voeren leroepi z.| m goo-ie» «40 DJ ZOETERWOUDE De bezetters van de Koninklijke Neder landse Grofsmederij hebben gistermiddag besloten de bezetting dinsdag op te heffen. Op die dag willen zij het beheer van de onderneming overdragen aan de curatoren. De Grofsmederij is afgelopen woensdag failliet verklaard Ontwikkeling Dat lijkt nu allemaal wat te gaan veranderen, sinds de Griekse toe- risme-promotors op :oek gingen naar nieuwe bronnen om buiten landse valuta via de portemonnee van de vakantievierdir aan te bo en en op die speurtocht het oog lieten vallen op de baaien van Hal kidiki. Gevolg daarvjn was, dat er in de afgelopen jaren zich enkele vakantiecentra vormden rond nieuwe, veelal grote hotels, pal aan zee. en dat voorzifhtig met een propaganda-actie kan worden be gonnen Voorzichtig omdat de ac commodatie nog nét zd royaal is. dat men onbeperk, toeristen zou kunnen gaan trekjen. Strand Wat biedt Halkidki de Nederland se toerist? In Je reisbrochures krijgt men daarvan een niet geheel correct beeld. IVfct de foto's wordt wel eens gestggereerd. dat het schiereiland uit louter baaien met goudgele en rtstige stranden zou bestaan. Een s>ort nog nauwelijks ontdekt pararijsje. De werkelijk heid is veelal anders Evenals el ders in Grielenland komt strand maar hier endaar voor. Weliswaar juist op de póatsen waar de eerste hotels en butgalowszijn neergezet, maar bredefdan zo'n tien, twintig meter zijn se zelden. Nu hoeft dit op zich geen bezwaar te zijn als e zo'n strand met maar een beperlt aantal zonaanbidders hoeft te d'len. Maar dat is natuur lijk niet let geval als pal aan zo'n kostbaar stuk zand meteen hotels van zo'n vierhonderd kamers elk worden febouwd. En dat jebeurt. en het einde van die actviteiten lijkt nog niet in zicht. Flannen voor nieuwe, vaak nog gritere hotels liggen al klaar om uigevoerd te worden. Wie in het hoogseizoen wat meer dan een paar vierkante meters voor zich wil hebben, zal zich dus moeten haas ten Nu kan het nog. straks wellicht niet neer Projecten Het gros van die hotels bevindt zich op de meest westeljke uitlo per ran het schiereilanc, Kassan- dra (de andere zijn Sithaiia en Ag- hion Oros). Met als belangrijkste bestemmingen Kalithea (het luxe Athos Palace 1100 h»telkamers plus enkele tientallen appartemen ten). het in omvang wa'bescheide ner Sani Beach. Geracini Beach tussen de „vingers" Kissandra en Sithonia in en dan hier en daar nog wat bungalowparken. Projecten die stuk voor stuk goed tot zeer goed zijn geoutilleerd, maar toch wel als nadeel hebben dat ze vrij ge .'.soleerd zijn. Voor vertier is men dikwijls op het hotel complex aangewezen omdat dorp jes óf niet in de buurt liggen óf zo onaanzienlijk zijn. dat er weinig te beleven is. Wat dót betreft, bieden meer traditionele vakantiebestem mingen betere mogelijkheden. Hal kidiki is meer een bestemming voor een rustige gezinsvakantie dan voor jongelui die dolle pret als eer ste op hun wensenlijst hebben staan. Excursies Natuurlijk kan je daar uitbreken door bijvoorbeeld een auto te hu ren (kost wél zo'n 600 gulden per week) en eens een dag Thessaloniki te doen (ongeveer honderd kilome ter van Kassandra), de uit 315 date rende havenstad, waar vooral de Byzantijnse kerken een bezoek waard zijn. evenals trouwens de talloze winkeltjes (leer- en wolpro- dukten zijn er erg goedkoop). En wie de oudheid zoekt, kan ook op stap, zij het, dat de op het schiereiland overgebleven ruïnes veel minder opzienbarend zijn dan elders in Griekenland. De belangrijkste daarvan zijn Poti- dea op de plaats waar het Kassan- dra-schiereiland aan het vasteland is gekoppeld, een stad die door Korinthe werd gesticht en door Philippus II werd verwoest en de ruïnes van Olinthos aan de weg van Kassandra naar het schiereiland Sithonia. Ook natuurlijk .het schiereiland Aghion Oros (heilige berg ook wel Athos genoemd) met zijn twintig nog door zo'n 2500 monniken bewoonde kloosters, waarvan het oudste dateert uit de tiende eeuw. Die laatste excursie (die ook wel door de reisorganisato ren worden georganiseerd) kent echter nogal wat beperkingen. In de eerste plaats worden er alleen volwassen mannen toegelaten (in sommige kloosters zijn de regels zo streng, dat er zelfs geen kippen worden gehouden, laat staan op het menu voorkomen). In de twee de plaats omdat het schiereiland maar een kort stuk weg heeft en de re^t per ezel moet worden afgelegd. Beter is zo'n excursie per schip te maken. Prijzen Een Halkidiki-vakantie heeft zijn voor- en nadelen. Wie alleen voor het strand en het vertier weggaat, kan beter in Spanje terecht, wie rust wil of wat eigen initiatief kan ontplooien (door bijvoorbeeld eens een dagtocht langs de schijnbaar slapende dorpen op het schierei land te maken) heeft er een wat- anders-dan-andere-vakantie aan. Duur zo'n vakantie? De twee be langrijkste reisorganisatoren op dit gebied. Arké en NRV hebben arran gementen. die'voor twee weken in het hoogseizoen rond de duizend gulden per persoon kosten (alleen het logies of mét ontbijt). De cam pingarrangementen liggen tussen de 490 en 650 gulden (vliegreis plus tent plus stageld). Daar komen nog de maaltijden bij Maar dat hoeft in Griekenland nooit de kop te kosten, al zijn de in het hotel geserveerde schotels na tuurlijk duurder dan die in een dorpseethuisje, waar voor minder dan tien gulden al «en üitstékend gerecht méf-tfijn otf tófel Wordt gezei Dat betekent dat zo'n vakantie in het Griekse Noorden niet veel duurder hoeft te zijn dan een reis naar het traditioneel goedkope (maar het laatste jaar toch ook wel prijziger geworden) Spanje. Reden waarom reisorganisatoren wel eni ge toekomst in het nieuwe gebied zien, evenals de luchtvaartmaat schappijen. De enkele weken gele den geopende tweeweekse nieuwe lijndienst van de KLM op Thessa loniki is er een blijk van. Een van dc nieuwste projecten, het Athos Palace bij Kalithca met alles erop en eraan, inclusief tennisbanen, solarium, zwembad, maar ver van dc bewoonde wereld. Een van dc vakntieprojecten. maar in dit geval een spookdorp: Porto Carras, in dc hals van hel schiereiland Sithonia. Enkclia'en geleden opgezet door de Griekse reder Carras om cr dc passagiers van zijri luxe cruiseschepen onder te hreng*. maar nog steeds niet afgebouwd. Of het ooit zover zal komen, blijft een vraag. De voorzitter van het actiecomité. Frans Mentzij. zei tegen de werkne mers. dat de actie een brok solidari teit had bewezen. ..Als we straks in de WW lopen, dan weten we dat we ervoor geknokt hebben en laat al die Wiegeltjes dan maar kletsen." Alle werknemers van de KNG heb ben een brief van de voorzitter van de Raad van commissarissen, baron Van Slingelandt. in de bus gekregen. Daarin schrijft hij. dat de vakbon den de positie van directeur Schut pas op 4 april ter discussie hebben gesteld. Verder schrijft hij dat de bezettingsactie wel moest uitlopen op een onvermijdelijk faillissement. NVV-districtsbestuurder Piet ter Wisscha had geen goed woord over voor deze brief. Hij wees erop dat de vakbonden al in november van het vorig jaar aan de raad van commis sarissen een petitie van het perso neel hebben overhandigd, waarin het stelde geen enkel vertrouwen te hebben in de toekomst van het be drijf onder leiding van directeur Schut. De commissarissen hebben tijdens de bezetting de eis tot ont slag van de directeur niet willen in willigen. Intussen hebben alle 110 werkne mers gisteren hun ontslagaanzeg ging gekregen. Als eersten hebben de curatoren van het in staat van faillissement verkerende bedrijf ont slag aangevraagd voor directeur ir. H. P. Schut. Dat is hem al donderdag meegedeeld. Op de personeelsvergadering werd meegedeeld dat de metaalwerkge versorganisatie FME overweegt bij het bestuur van de bedrijfsvereni ging de loonbetaling over de bezette dagen aan de orde te stellen De FME is tegen een loonuitkering. om dat zij de bezetting als onrechtmatig beschouwt. Handhaaft de FME dit standpunt in de bedrijfsvereniging dan betekent dit dat de bezetters over de maand april geen loon krij gen maar een stakingsuitkering. Als deze zaak in het bestuur van de bedrijfsvereniging wordt besproken, komen de gemaakte afspraken tus sen vakbonden, curatoren, bedrijfs verenigingen en GAB over loonga- ranties op losse schroeven te staan, aldus de bonden. Dick ter Wisscha zei hierover: „De werkgevers hebben de beslissing in handen of er nog een deel van de werkgelegenheid bij de Grofsmederij behouden blijft.'" MEXICO De ..Groep van 24", een bijzonder lichaam van 110 ontwikkelingslanden die lid zijn van het Internationale Monetai re Fonds, heeft gisteren een pleidooi gehouden voor de vergro ting van de invloed van de ontwikkelingslanden op het IMF en voor een snelle uitvoering van de plannen voor hulp aan landen, die te kampen hebben met tekorten op hun betalingsbalans. Een afvaardiging van de Groep van 24 kwam donderdag in'Mexico bij een aan de vooravond van de verga dering van ministers van financiën, die op 29 en 30 april in de Mexicaan se hoofdstad zal worden gehouden onder auspiciën van het „interim comité van het IMF De Groep van 24 staat op het stand punt dat de gezamenlijke bijdragen aan het IMF verdubbeld moeten worden tot 78 miljard SDR. De SDR ook wel papiergoud genoemd is de rekeneenheid van het IMF. Ver der zouden de ontwikkelingslanden tenminste vijftig procent van deze „quota's" moeten krijgen, op het ogenblik bezitten de tien belangrijk ste industrielanden samen 51,45 pro cent van de 39 miljard SDR's. De 123 ENSCHEDE (ANP) De onderhan delingen bij Polaroid in Enschede (1.000 werknemers) zijn rond. Vol gens een woordvoerder van de indu striebond NKV heeft de directie van Polaroid toegezegd dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. Va catures en openvallende arbeids plaatsen door natuurlijk verloop zul len worden opgevuld, waarbij het eigen personeel de eerste keuze heeft. Bovendien zijn de bonden met Polaroid overeengekomen dat alle vacatures wordeh aangemeld bij het gewestelijk arbeidsbureau. Het per soneelsbeleid zal in de toekomst meer gericht zijn op het aantrekken van mindervaliden en jongeren. De werknemers bij Polaroid krijgen een volledige prijscompensatie met een minimum van 245 gudlen per procent en een rtctra compensatie van een half procent voor de geste gen aardgasprijzen. De minimumva kantietoeslag is vastgesteld op 1.727,- en het aantal vakantieda gen waarin ze dit geld kunnen uitge ven is met één vermeerderd tot to taal 21. Werknemers van 63 en 64 jaar mogen op kosten van hun werk gever per jaar 5 dagen op cursus. KONINKLIJKE NEDERLAND SE PAPIERFABRIEKEN gaat haar kartonnagebedrijf in Rucphen (NB) sluiten. De activiteiten worden over gebracht naar Maastricht, aldus KNP. In overleg met de ondernemingsraad en de grafische bonden is voor de 15 vrouwelijke en zeven mannelijke medewerkers een sociaal plan opge steld. overige landen moeten het met de resterende 48,53 procent doen. Landen die van mening zijn dat zij meer op het Fonds moeten kunnen trekken zijn Iran (nu 1,65 procent van de SDR's). Venezuela (1.65 pro cent) en Saoedi-Arabië met slechts 1,51 procent. Deze (olie-)rijke landen worden in hun verlangen gesteund door de overige ontwikkelingslan den. Een herverdeling van de „quo ta's" zou ook moeten leiden tot een verandering in de verdeling van de stemmen. Nu kunnen de tien rijkste landen de dienst binnen het IMF uitmaken. AMSTERDAM - De Fokkerfabrie ken in de Drechtsteden en Hooge- veen (ruim 1200 werknemers) ver wachten na twee jaren van werktijd verkorting volgend jaar weer extra personeel nodig te hebben. Dat staat in een extra editie van het perso neelsblad van deze fabrieken. „Hoe wel ook in 1978 aan werktijdverkor ting niet is t« ontkomen kan worden gesteld, dat de weg terug naar normale verhoudingen wordt ingeslagen aldus het blad. Oorzaak van de verbetering is de te verwach ten toename van het werk aan de F 16 en de toenemende vraag naar de Airbussen. De Fokkerfabrieken in de Drechtste den en Hoogeveen vroegen in 1977 voor de eerste keer werktijdverkor ting aan voor 1.187 van de toen 1.370 medewerkers. De laatste aanvraag voor werktijdverkorting vond eind vorig jaar plaats voor 1.027 van de 1.272 werknemers. Naar het zich nu laat aanzien, aldus het personeels blad. zal de personeelssterkte aan het einde van 1978 even groot zijn als aan het begin van dit jaar. AOVERTENTIE voor dichtbij-huis ontdekkingsreizen /eggen 4 999 fietsenmakers DEN HAAG (ANP) - De werkgevers en werknemers in de groothandel in levensmiddelen en zoetwaren heb ben overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO in die sector De CAO geldt voor circa 9000 werkne mers De nieuwe CAO houdt onder meer in: handhaving van de geschoonde prijscompensatie met een vloer van 215 per procent prijsstijging per 1 juli en 31 december 1978. een loons verhoging van 0.3 procent per 1 juli. een dag meer vakantie en een verho ging van de minimumvakantietoe slag tot 1725. Verder werd overeenstemming be reikt over de vacaturemelding, de werkgelegenheid op bedrijfstak en ondernemingsniveau en het sociaal beleid in de onderneming Een woordvoerder van de NV V-dien stenbond Mercurius zei ..niet onte vreden' te zijn over de nieuwe CAO De geclaimde 0.5 procent loonsver hoging ter compensatie van de ge stegen aardgasprijzen is, zo zei hij verdeeld in 0.3 procent loonsverho ging en een uitbreiding van de basis vakantie met een dag TROUW/KWARTET 11 Door de rente-ontwikkeling op de kapitaal mark! kon de RPS haar hypotheekrente met een half procent verlagen als gevolg van diezelfde ontwikkeling moet de RPS ook haar rentetarieven voor lang lopende spaargelden aanpassen. Onderstaand een overzicht van de wijzigingen. Dit tanef geldt voor hypotheken, afgesloten na 18apnll978. (Tophypotheken: 8 1 De afsluitprovisie blijft 1 Spaarrekeningen met opzegteimijn. Neemt u die termijn niet in acht, dan wordt een percentage van het ojogenomen bedrag in mindering van het resterende tegoed gebracht OPZEGTERMIJN RENTE Bestaande beleggingsrekeningen kunnen ï.v.m. de rentedaling tot ISmei 1978 geheel of gedeeltelijk zonder kosten worden opgeheven Minimum deposito storting) f 1.000. Elk deposito komt na de gekozen looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. VASTE RENTE LOOPTIJD 6/2% (was 7%) 63A% (was 7A%) 1% (was 7/2°/o) T/% (was 8%) T/% (was 8%) De rentevergoeding op voor 1 mei 1978 gestorte spaardeposito's blijft ongewijzigd Coupures vanf 1.000,-enf 5.000. Rente-op-rente: aan het einde van de gekozen looptijd ontvangt u automatisch uw aankooj> bedrag plus de totale'rente. LOOPTIJD VASTE RENTE De rentevergoeding op vóór 1 met 1978 afgegeven beleggingsbewijzen blijft ongewijzigd. Van onderstaande spaarvormen blijven de rentepercentages ongewijzigd Folders en inlichtingen over al onze diensten zijn verknjgbaar op het postkantoor, en via tel 0017 (gratis). U kunt ook bellen naar de Rijkspostspaarbank m Amsterdam (020) 589 31 37 afd Hypotheken. (020) 589 31 02 afd Beleggingsrekeningen. (020) 589 33 39 afd. Spaardeposito's en Beleggingsbewijzen i

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11