Jbeda geeft nog niet oe aan eisen textiel Eèn van de tien 'lintjes' voor vrouw NIPO ,hileense wint kort ;eding tegen Staat Kamer is gespitst op verslag casino's erknemers bieden petitie aan atssecretaris onzorgvuldig' Van de Kamp weer in opspraak Binnenkort nota onderwijs aan 16 tot 18-jarigen iritiek GPV op )orlichting over eslachtsziekten Een nieuwe 'orde' nog steeds niet meer dan een plan Vandaag onderscheidingen voor ruim 2000 mensen Felle kritiek op 'douceurtje' voor casino's ITET DAG 28 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet i onze Haagse redactie HAAG Minister Albeda (Sociale zaken) heeft gisteren niet willen toegeven aan eisen, die textielwerknemers bij u op tafel hebben gelegd. De bewindsman kon niet toezeggen, L er voor de werknemers in de weverijen en veredelingsbedrij- een gelijk sociaal plan zal komen als voor werknemers in de nerijen. tda wil eerst weten wat de finan- I bijdrage van de werkgevers aan r iciale begeleiding zal zijn." De lister heeft dat laten weten aan jommissies voor economische en ale zaken uit de Tweede Kamer, faer op de dag ontving Albeda uit handen van Twentse textielwerkne mers een petitie, waarin aangedron gen werd op gelijke behandeling voor allen die bij de herstructurering van de textielindustrie betrokken zijn. Met een demonstratie op het Binnenhof en een manifestatie, geor- ii een onzer verslaggevers [STERDAM De 35-jarige Chileense Silvia Perez Correa en Waarschuwing ir twee kinderen mogen niet door de politie over de grens rden gezet, zolang niet in hoogste instantie een beslissing is lomen over haar aanvraag om als vluchtelinge tot Nederland worden toegelaten. ganiseerd door de industriebonden FNV. zetten circa duizend werkne mers aan die eis kracht bij. Voorzit ter Piet Spijkers van de industrie bond NKV noemde het „te gek, dat de overheid van plan is de ene werk nemer in hetzelfde geval een slechter sociaal plan aan te bieden dan de ander." De eis werd ook uiteengezet ten overstaan van Kamerleden, die later op de dag met Albeda en diens colle ga Van Aardenne (economische za ken) spraken. In dat overleg heeft Albeda gezegd, dat hij over de in houd van een sociaal plan wil praten met vakbonden en werkgevers. Albe da wil van de werkgevers horen in hoeverre zij bereid zijn extra's voor de sociale begeleiding neer te tellen. Eerst als daarover meer duidelijk heid bestaat kan bij voorbeeld ge-, dacht worden aan overheidssteun uit het „APO-potje" (een bedrag, waarmee de minister kan bijdragen aan arbeidsplaatsenovereenkom sten tussen werkgevers en werkne mers). De bewindsman heeft zich niet uitgelaten over zijn bereidheid om een greep te doen in dat „potje". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als het financieel jaarverslag van de Nationale stichting casinospelen daartoe aanleiding geeft, zullen de Twee de-Kamerfracties van PvdA en D'66 de regering om opheldering vragen om de financiële handel en wandel van de stichting. Aan te nemen valt dat daarbij ook de rol van de voorzitter, drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, ter sprake zal komen. De voorzitter is deze week opnieuw in opspraak gebracht door een publikatie in het weekblad Vrij Nederland. Werknemers van de Twentse textielindustrie boden minister Albe da (links) een petitie aan. e uitspraak van de president van echtbank in Amsterdam, mr W. orgerhoff Mulder, betekent dat Jhileense in het gelijk is gesteld iet kort geding dat zij tegen de at en de Amsterdamse hoofd- ïmissaris van politie had aange- nnen. Mr Borgerhoff Mulder it het „in hoge mate onzorgvul- en mitsdien onrechtmatig" dat staatssecretaris van justitie aan herzieningsverzoek van me- uw Perez Correa geen schorsende king heeft verleend. heeft daarbij overwogen dat de leense pas tien maanden na haar Zoek om asiel te horen heeft ge- gen dat dit verzoek was afgewe- In de zogeheten asielcirculaire de vroegere staatssecretaris van tltie mr J. F. Glastra van Loon is iaald dat ernaar gestreefd moet den een beslissing over een asiel- ivraag binnen veertien dagen te nen. Naar het oordeel van de htbank is onvoldoende aanneme- gemaakt waarom die termijn veertien dagen zo fors is over reden. let op de lange tijdsduur tussen ïlaanvraag en beslissing, is het ir de mening van mr Borgerhoff lder niet juist, dat de Chileense t de gelegenheid wordt geboden beslissing over het inmiddels in- liende herzieningsverzoek af te chten. Bovendien is volgens de sident niet gebleken dat Frank- mevrouw Perez Correa na een fntuele afwijzing van haar herzie- gsverzoek niet meer zou toelaten. staatssecretaris had zich erop oepen dat de Chileense zonder Swaar over de grens kon worden et, omdat Frankrijk zich bereid 1 verklaard haar toegang te verle- n. Nadat Silvia Perez Correa Chili d verlaten, verbleef zij vijf dagen Frankrijk. Omdat haar daar al nende vriend niets meer van haar hun kinderen wilde weten, reisde ze begin vorig jaar door naar Neder land, waar ze sindsdien woont. Test-case De raadsman van de Chileense, mr W. J. van Bennekom, beschouwde dit kort geding als een testcase. Bij de behandeling betoogde hij dat de vier mganden geleden aangetreden staatssecretaris mr E. A. Haars zich jegens vluchtelingen onverzoenlij ker opstelt dan haar voorgangers. Mevrouw Haars, zei hij, was afgewe ken van de beleidslijn een vluchte ling verblijf in Nederland toe te staan, zolang nog niet van alle rechtsmiddelen gebruik was gemaakt. Over de principiële vraag of een her zieningsverzoek in het algemeen schorsende werking moet worden verleend, heeft de president van de Amsterdamse rechtbank zich niet uitgelaten. Hij stelt slechts dat on der de omstandigheden waarin Sil via Perez Correa verkeerde, ten on rechte nu al tot uitzetting bevolen werd. Op een demonstratieve bijeenkomst in het Haagse Amicitia hebben de Twentse en oost-Gelderse leden van de industriebonden FNV zich uitge sproken voor „onmiddellijke hervat ting" van de vastgelopen CAO-on- derhandelingen. Die onderhandelin gen moeten leiden tot concrete af spraken over werkgelegenheid ofwel APO's. „Wij waarschuwen de werk gevers, dat uitstel van een nieuwe CAO niet aanvaard kan worden. Wij zijn bereid dit, zonodig, met scherpe acties te onderstrepen", zo luidde het slot van een resolutie. Voorzitter Arie Groenevelt van de industriebond NVV en zijn collega Spijkers uitten niet alleen kritiek op de werkgevers, maar ook op „de poli tici in Den Haag". Volgens Spijkers beschouwt „Den Haag Twente als een soort koloniaal gebied, een ge bied met een tweederangspositie". Spijkers: „De Twentse textielindu strie dreigt compleet te worden weg geschreven". 1700 arbeidsplaatsen verloren gaan. Minister Van Aardenne zei, dat het cijfer van 1700 wellicht iets aan de gunstige kant is. Van Aardenne ziet „wel degelijk toekomstmogelijkhe den voor een afgeslankte textielin dustrie". Hij kon niet aangeven, welk deel van produktiecapaciteit uitein delijk gehandhaafd blijft. Van Aardenne heeft de Kamercom missies laten weten, dat er bij de Enschedese vestiging van de spinne rij Nederland 100 werknemers meer werkzaam kunnen zijn dan oor spronkelijk de bedoeling was. En schede is een van de gemeenten, die zeer ernstig getroffen is door de te ruggang van de textielindustrie. Cijfers Zoals het er nu voor staat, zullen in de spinnerijsector 1200 arbeidsplaat sen komen te vervallen, terwijl bij de weverijen en veredelingsbedrijven EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt Van onze parlementsredactie UTRECHT Staatssecretaris De Jong (onderwijs) verwacht dat hij binnenkort met een notitie over het onderwijs aan zestien tot achttien jarigen kan komen. Momenteel voert hij over de finan ciering van het onderwijs aan deze categorie leerlingen die van het LBO en de MAVO afkomt, en elders bin nen de mammoetwet niet kan door stromen, nog overleg met de bewind slieden van sociale zaken en econo mische zaken, zo liet hij gisteren in UTrecht weten bij het van start gaan van het project middelbaar Huis houd- en Nijverheidsonderwijs Middelbaar Sociaal-Pedagogisch Onderwijs. Het gaat bij deze jongeren ook om een stukje jeugdwerkloosheid, aldus de heer De Jong. De staatssecretaris wilde het onderwijs aan deze zestien tot achttienjarigen in NAWU, ver band zien met het MHNO-MSPO- onderwijs. „Het gaat hier om dezelf de soort leerlingen en het zullen dan ook de MHNO-MSPO-scholen zijn waar het onderwijs aan de zestien tot achttienjarige!! gegeven zal worden." In het MHNO-MSPO worden tal van beroepsopleidingen, zoals voor ge zinsverzorgster, bejaardenhelpster, doktersassistent, apothekersassis tent enzovoorts ondergebracht. De opleidfngen zijn toelaatbaar voor zestienjarigen met een diploma MAVO of LBO Oud-KLM-directeur Ritmeester van de Kamp zou betrokken zijn geweest bij pen geheime overeenkomst die in 1974 in Zwitserland werd gesloten en die tot doel had een deel van de opbrengst van de Nederlandse casi no's niet in de schatkist, maar bij een „papieren" firma in het Zwitser se Zug terecht te laten komen. Rit meester van de Kamp zou bindingen met deze firma, Otarsa SA. hebben. Die overeenkomst, tussen Otarsa en de Oesterreichlsche 8pielbanken AG. is later gannuleerd. De Oosten rijkse onderneming is. tegen beta ling van een geheim percentage van de winst, leverancier van „know how" aan de Nederlandse casino's. Belasting-technisch Kortgeleden werd bekend dat de staat, waaraan de inkomsten van de casino's (tot nog toe twee: in Zand- voort en Valkenburg) moeten toe vloeien, een belastingschuld van veertig miljoen gulden van de stich ting had kwijtgescholden. Van de zijde van de stichting werd en wordt de verzekering gegeven dat het hier om een louter belastingtechnische kwestie gaat. Verder verwees de stichting naar het jaarverslag, dat begin volgende maand zal ver schijnen. Daarmee zal voor het eerst, sinds de opening van het casino in Zand- voort. in oktober 1976, opening van financiële zaken worden gegeven. Onder meer zal erin worden onthuld welk percentage de Oostenrijkse ca sino-onderneming voor haar bemoei enis krijgt. De Tweede-Kamerfracties van PvdA en D'66 weten tot nog toe niet goed wat zij met de berichten omtrent de Nationale stichting casinospelen aan moeten. Zij hebben besloten het fi nancieel verslag af te wachten, alvo rens eventueel in actie te komen. Zij willen dan ook proberen de CDA- fractle te mobiliseren. Mafia Ritmeester Van de Kamp werd er vorig jaar van beschuldigd bindin gen te hebben met de internationale gokwereld en daarmee met de mafia. Na een onderzoek door de rijksre- w "V-ij. onze parlementsredactie IN HAAG Het Tweede Kamer- Verbrugh (GPV) heeft kritiek op recent begonnen voorlichtings- mpagne over geslachtsziekten. Dit jkt uit schriftelijke vragen die hij eft gesteld aan staatssecretaris ïvrouw Veder-Smit van volksge- ndheid, die heeft bijgedragen in de mpagnekosten. Igens het Kamerlid dient de voor- hting in de eerste plaats gericht te n op het voorkomen van deze ziek- Derhalve moet worden beklem- >nd, aldus dr. Verbrugh, datseksu- omgang binnen het huwelijk ge el voorkómt, dat men een ge- chtsziekte oploopt. Hij vraagt aan bewindsvrouw, of zij van mening dat deze campagne aan die voor- arde voldoet. oris wil hij van mevrouw Veder ten, of zij het eens is met de stel- )g van de kruisverenigingen en de j en GD's dat de bestaande huwe- «moraal de oorzaak is van de uit- eldlng van geslachtsziekten, om- t de mensen door deze moraal niet dig over hun ziekten durven te aten. door J. G. A. Thijs „Speelgoed voor volwassen mannen." Zo noemde mr. J. M. A. H. Luns eens de koninklijke onderscheidingen, de „lintjes". De oud-minister, nu secretaris-generaal van de NAVO, vertelde een paar jaar gelden aan Michel van der Plas dat die typering niet inhoudt dat „het bezit van dit speelgoed niet op hoge prijs wordt gesteld. De meeste mensen, ikzelf inbegrepen, zijn er niet onge voelig voor." Met dat laatste heeft Luns onge twijfeld nog steeds gelijk, maar het eerste deel van zijn uitspraak is veel minder van kracht gebleven. Toen hij zijn mémoires vertelde ging nog maar een zeer gering deel van de koninklijke onderscheidingen naar' het vrouwelijk deel der natie. Die situatie is de laatste jaren flink ver anderd, vooral sinds het jaar voor de vrouw (1975). Het deel van de lintjes dat aan vrouwen toegekend en uitge reikt werd liep na 1975 flink op, tot dat het vorig jaar zover was dat bijna tien procent terecht kwam bij het vrouwelijk geslacht. In totaal zijn vorig jaar 5975 onderscheidingen toegekend; daarvan zijn er dus onge veer 590 bij vrouwen beland. Bij de „Kanselarij der Nederlandse Orden" in Den Haag, de instantie die alle onderscheidingen nauwgezet ad ministreert. kan men het vrouwelijk aandel voor het overgrote deel van de „lintjes" precies vaststellen door dat aan vrouwen andere uiterlijke onderscheidingstekenen uitgereikt worden. Mannen die een medaille (in goud, zilver of brons), een ridderorde krijgen of die benoemd worden tot officier, krijgen een lint; vrouwen met dezelfde onderscheiding dragen een strik omdat die volgens veler oordeel beter past bij de vrouwelijke kleding. Slechts bij de hoogste on derscheidingen (commandeur en groot-officier) is er in de uiterlijke tekenen geen verschil: zowel man nen als vrouwen dragen een band om de hals met een kruis daaraan beves tigd. Of het vrouwelijk aandeel in de onderscheidingen dit jaar nog verder zal stijgen? Dat zal in niet geringe mate afhangen van de „lintjesregen" die vandaag ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana op ons volk zal neerdalen en natuurlijk ook van wat er in de rest van dit jaar aan onderscheidingen toegekend zal worden. Bij de genoemde kanselarij kon men gisteren over de aard van de „lintjesregen-1978" nog niets zeg gen. Afgaande op de onderscheidin gen die tot nog toe in dit jaar ver leend zijn zou je de indruk krijgen dat het vrouwelijk aandeel niet ver der stijgt, maar die indruk kan uiter aard later onjuist blijken. De vraag of vrouwen niet alleen minder maar lagere onderscheidin gen krijgen, wordt op de kanselarij oi/kennend beantwoord. Een onder scheiding wordt vaak toegekend na dat men een bepaalde tijd een func tie vervuld of een bepaalde arbeids taak verricht heeft. Op grond daar van krijgt men een „lintje" van een bepaald niveau, het geslacht speelt daarbij geen rol. Het feit dat nog steeds zoveel minder vrouwen dar mannen lintjes krijgen moet te ma ken hebben met het feit dat nog steeds veel minder vrouwen dan mannen een werkkring buitenshuis hebben of een officiële functie ver vullen. oorstel D'66-leden: olitieke gevangenen bor WK vrij laten an onze parlementsredactie EN HAAG De Tweede Kamer den Zeevalking en Brinkhorst van '66 hebben de regering de suggestie daan om ter gelegenheid van het creldkampioenschap voetbal de rgentijnse regering te vragen, een mtal politieke gevangenen vrij te ten. Nederland zou zich bereid oeten verklaren deze gevangenen te nemen en er ook bij andere esteuropese landen op moeten indringen, zich met een dergelijk ffzoek tot Argentinië te wenden. Ruim tweeduizend Nederlan ders zullen vandaag ter gele genheid van de dertigste april een koninklijke onderschei ding krijgen. Dat aantal is maar een schatting, gebaseerd op de omvang van de „lintjes regen" in vorige jaren. Vorig jaar werden ter gelegenheid van Koninginnedag tegen de 2300 onderscheidingen uitge reikt dat was een fors deel van alle „lintjes" die in 1977 toege kend werden (dat waren er 5975) Wie zich voor de verdeling van dit aantal van 5975 over de verschillen de „niveau's" interesseert kunnen we dankzij mededelingen van de „Kanselarij der Nederlandse Orden" in Den Haag inlichten. Eerst de orde van de Nederlandse Leeuw. Het grootkruis daarin werd in 1977 éénmaal uitgereikt, de onder scheiding van commandeur even eens éénmaal, ridder in deze orde werden 114 personen. De lijst van de orde van Oranje Nas sau is heel wat langer. Het Groot kruis ging naar 21 mensen (twaalf ter gelegenheid van een aan het buiten land gebracht staatsbezoek, dus ne gen „gewoon"). Grootofficier werden 26 mensen (veertien bij buitenlands staatsbezoek, dus twaalf „gewoon"). Commandeur: vijftig (zeven bij staatsbezoek), officier 428 (dertien staatsbezoeken), ridder 829 (staats bezoek onbekend). De medaille in goud ging naar 1174 mensen, in zil ver naar 2211 mensen, in brons naar 897 mensen Dan is er nog de aan militairen toe gekende orde Oranje Nassau met de zwaarden: Grootkruis één (buiten lands staatsbezoek), grootofficier géén, commandeur elf (van wie ze ven bij staatsbezoek), officier 56 (achttien bij staatsbezoek), ridder 53 (21 bij staatsbezoek), medaille in goud veertien, in zilver 76. in brons 12 Dat mensen eenmaal toegekende on derscheidingen weigeren komt, zo weet op de genoemde kanselarij in Den Haag, zeer weinig voor. Hoe vaak de betrokkene bij voorberei ding van een onderscheiding laat weten dat hij of zij er geen prijs op stelt, is bij de kanselarij onbekend. Het resultaat is in die gevallen mees tal dat er géén voordracht voor een onderscheiding wordt opgemaakt en in dat geval'bereiken de stukken de kanselarij niet. Dat is bij voorbeeld gebeurd met een aantal ministers van het kabinet-Den Uyl, die lieten weten niet in aanmerking te willen komen voor een lintje. Wel staat vast dat de lintjesregen van vandaag nog niet anders van opzet zal zijn dan die van voorgaan de jaren: aan de ene kant de ..hoge" onderscheidingen (van grootkruis tot en met ridder), aan de andere kant de „lagere" (medailles Oranje Nassau, die van goud, zilver of brons kunnen zijn). Het verschil tussen deze twee groepen en het feit dat bij de toekenning „rangen en standen" een grote rol spelen (de directeur krijgt een „hogere", de portier of de schoonmaakster een „lagere" onder- schelding) is al vele jaren aan de orde gesteld, er is veel kritiek op uitgeoefend en er is ook wel gedok terd aan een ander systeem. Maar negen jaar nadat minister Beemink optimistisch aankondigde dat de plannen tot wijziging in een „verge vorderd" stadium waren, is men nog steeds niet verder gekomen. Het vorige kabinet was het in grote lijnen wel eens over een wijziging: de „hogere" lintjes zouden blijven, de „lagere" (de medailles, in de wande ling ook wie eens ondeugend de „blikjes" genoemd) zouden verdwij nen en plaats maken voor een nieu we onderscheiding (als zodanig heeft J. H. Scheps eens een „orde van de arbeid" gesuggereerd), het kabinet Van Agt heeft in de korte tijd van zijn bestaan nog geen uitspraken over de kwestie gedaan; wel heeft minister Wiegel intern gezegd dat de zaak aan de orde gesteld moet wor- 'den. Het wachten is nu dus op nade re mededelingen. Die zouden bij voorbeeld kunnen staan in de begro tingsstukken die in september ver schijnen. Tenzij ook dit kabinet (evenals het vorige) tot de conclusie komt dat de zaak wel belangrijk is. maar dat er heel wat andere zaken zijn die veel urgenter zijn cherche werd officieel verklaard dat deze beschuldigingen geen grond hadden. Niet zonder grond, zo werd ons gisteren uit betrouwbare bron verzekerd, is het gerucht dat op Rit meester van de Kamp meer viel aan te merken dan officieel werd toege geven. De directeur van de stichting, Nico de Rooij, verheelt niet dat de (overi ge) bestuursleden onaangenaam zijn getroffen door de jongste beschuldi ging aan het adres van de voorzitter. Met Ritmeester van de Kamp, die op het ogenblik in het buitenland ver blijft, zou daarover nog geen contact zijn opgenomen. De Rooij verwacht dat de voorzitter bij zijn terugkeer in Nederland, begin volgende week. wel verantwoording zal afleggen. Het ministerie van economische za ken gaat er vooralsnog van uit dat Ritmeester van de Kamp. mocht hij betrokken zijn geweest bij de gehei me overeenkomst, zich niet aan een strafbaar feit heeft schuldig ge maakt. Een woordvoerder zie gister avond dat het ministerie overigens nog geen officieel standpunt heeft bepaald. Van onze parlementsredactie DEN HAAO BIJ CDA en PvdA in de Tweede Kamer heerst grote onte vredenheid over de manier, waarop het kabinet de casino's wil redden. Het CDA-kamerlid Hans de Boer vindt het „onbegrijpelijk" dat het kabinet de belastingschuld van de casino's wil kwijtschelden. Ook oud minister Dulsenberg (PvdA) spreekt schande over het „douceurtje" van veertig miljoen dat aan de casino's zal toevallen. CDA-er Hans de Boer laat zich in het AR-blad „Nederlandse Gedachten" zeer kritisch uit over het kabinets voornemen de casino's voor een fail lissement te behoeden. „Het is voor mij onbegrijpelijk dat het kabinet, minister Andriessen van financiën voorop, de casino's wenst te redden. Er zijn ook faillissementen waarmee Je gelukkig kunt zijn. HIJ vindt het „wel een zeer doorzichtig verhaal", dat de belastingschuld moet worden kwijtgescholden om de werkgelegen heid van vijfhonderd mensen veilig te stellen. „Laat de regering er maar gerust voor uitkomen dat ze de speelzalen koste wat kost wensen te handhaven. Een standpunt dat wij niet kunnen delen." Het parlement heeft volgens De Boer recht op een „inzicht in de precieze financiële achtergronden. Hij vindt een ac countants-onderzoek noodzakelijk. Duisenberg, onder wins minister schap de casino's in onf land zijn intrede deden, meent dat het kabi net de schulden niet moet kwijt schelden, maar een regeling moet treffen waardoor het geld geleidelijk naar de fiscus vloeit. Ook meende Duisenberg dat de 8tichting Casi nospelen haar financiële reserves moet aanboren, teneide de schuld te voldoen. In de N08-rubreik „Den Haag Vandaag" zei Duisenberg, dat hij in de laatste fase van zijn minis terschap zijn ambtenaren de op dracht heeft gegeven de belastings chuld wel degelijk te innen. volledig betaalde vrijetijds besteding: MENSEN ONDERVRAGEN VOOR OPINIE EN MARKTON DERZOEK als interviewer van het NIPO Het NIPO zoe* man nelijke en vrouwelijke mede werkers om regelmatig (vaak op maandag) vraaggesprek ken te houden op door het instituut aangewezen adres- Vergoeding op basis van ge werkte uren Minimumleeftijd: 18 jaar. Heeft u er belangstelling voor, schrijf dan aan NIPO ta v de heer A J M Baars. Barentszplein 7. Am- Sterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9