ezwaar CNV tegen ilan kinderbijslag Ruzie Vijftien Zuidmolukkers wachten op berechting WUB blijkt moeilijk uitvoerbaar te zijn I WAAR LS DUHSGELD T GOEDKOOPST? OP HET DUITSE 'CDA levert terecht veel bestuurders in gezondsheidszorg' tisico voor lagere inkomens VAD 'Schouwspel' Voorzitter Ziekenfondsraad: Oud-directeur weigert lintje 'Geen sprake van enige organisatie in Assen' Bezetting Maagdenhuis is het zoveelste bewijs BINNENLAND Trouw/Kwartet3 zoiets Eén elljk .niet le en n, van n. Hi] :dane onze sociaal-economische redactie GRONINGEN Het CNV heeft het moeilijk met het kabinets voorstel om geen dubbele kinderbijslag toe te kennen voor nvalide en studerende kinderen, die na 31 december 1978 zestien aar worden. De christelijke vakcentrale vindt het risico dat door leze regeling kinderen uit gezinnen met lagere inkomens eerder van school zullen gaan te groot. den) de ;ie wil aij dden k. ook Afschaffing van extra-kinderbijslag oor 16- en 17-jarigen is alleen ver- ntwoord wanneer er voor de ge- innen met een inkomen beneden de 0.000 gulden gelijktijdig een rege ling komt voor studie-financiering, lezuiniging op kinderbijslag mag er want "iet t°e leiden, dat de onderwijskan- 4 entig inkomsten achteruit gaat. Wie deze bijslag nu al ontvangt blijft het hou den. Maar aan andere gezinnen ont neemt men wel iets waarop men al heeft gerekend." de grens van de leerplicht komen. Zodra ze niet meer leerplichtig zijn zal het in gezinnen met lagere inko mens niet eenvoudig zijn hen toch te laten doorstuderen. Het risico is dan ook groot dat kinderen uit deze ge zinnen eerder van school zullen gaan dan bij handhaving van de huidige regeling. Het kan dus een rem zijn op het volgen van allerlei vormen van voortgezet onderwijs. Er is weliswaar 120 miljoen gulden beschikbaar om noodgevallen op te vangen, maar, aldus Lanser, te vrezen valt dat dit beslist onvoldoende is." en voor grote groepen 16- en 17- irigen ernstig worden geschaad", ldus CNV-voorzitter Jan Lanser gis- eravond op een CNV-bijeenkomst Groningen. let kabinet wil alleen aan gezinnen e uit l'Det invalide of studerende kinderen »anaf het achttiende jaar dubbele inderbijslag toe kennen. Formeel leeft het kabinet volgens Lanser ge- ijk, wanneer het zegt dat door het aten vallen van de extra bijslag voor 6- en 17-jarige kinderen niemand in Het betekent, rekende Lanser voor, dat men per kind gedurende twee Kinderaftrek jaar gemiddeld ongeveer 150 gulden per maand minder ontvangt dan bij de huidige regeling. Vooral voor de gezinnen met lagere inkomens is dat een forse aderlating. Bij een besteed baar inkomen van 18.000 gulden scheelt dat per kind ongeveer tien procent. En bij een inkomen van netto 36.000 gulden gaat het altijd om een verschil van vijf procent. „Hierbij moet worden bedacht, al dus de CNV-voorzitter dat het gaat om bijslag voor kinderen, die net op die z'n nsen rden ek, en de Vie in Kde gen) schat n-èn. Vervolg van pagina 1 let CNV is voldaan dat er nu in elk eval een individueel vad-plan van regering ligt. Positief is het CNV oorts over de terugwerkende kracht iver 1977. Over hetfindividuele naximum (ruim 1500), en over de age winstdrempel (een ton), waarbij en bedrijf VAD-plichtig wordt. Irnstlge bezwaren heeft het CNV, imdat bedrijven niet verplicht in eggenschap-gevende aandelen noeten betalen, maar ook kunnen iezen voor geld of een soort obliga- ies. „Beslist te laag" vindt het CNV. )E VAD-heffing van twaalf procent op de overwinst. „Niet logisch" is polgens het CNV de aftrekbaarheid pan de VAD-verplichting voor de winstbelasting. Het CNV is er voorts tegen, dat ondernemingsraden mo len uitmaken om eventueel de hele VAD te bestemmen voor een ander doel ten behoeve van de werknemers IPC van het bedrijf. „Een groot bezwaar" blijft voor het CNV, dat de individue werknemers geen aanspraken krij gen op het collectieve VAD-deel. „Er :omt daar geen persoonlijke bezits vorming en geen spreiding van zeg- inschap." te )e werkgevers (VNO en NCW) ach- en de terugwerkende kracht „vol trekt onjuist" en „onaanvaard- laar". Het VNO is blij met de aftrek- 4 ïz.): L J A hulp- L B. A CokU loster- •oster- rijn te tersen ricum kerk- )Iint« Vervolg van pagina 1 zouden verzekeringen èn reizen en buitenlands geld gaan verkopen. Za kelijke rekeninghouders zouden voor maximaal 20.000 gulden bij RPS/giro. in het krijt kunnen staan. Volgens de Vakbondskrant heeft Leenman toen de ongelooflijke ma noeuvre uitgehaald dit pakket niet als minimum aan de staatsecretaris te presenteren, maar als een accep tabel alternatief voor de postbank. Eigenlijk was de PTT-chef altijd al tegen de postbank, schrijft het FNV- orgaan, want „zijn" PTT zou na het vertrek van de gelddiensten een aan zienlijk minder interessante instel ling worden met alleen een post- en telefoonbedrijf. Het wetsontwerp postbank is zeer onlangs weer politiek actueel gewor den toen minister Andriessen aan kondigde de oprichting van de Post bank in heroverweging te zullen ne men. De minister is nog niet tot een definitief oordeel gekomen, maar volgens het CDA-Kamerlid Lubbers is het wel zeker, dat Andriessen de Postbank overeind laat staan. Ech ter wel in een gewijzigde vorm. Voor de WD'er Joekes moet het wetsont werp worden ingetrokken. Ook tegen het laten vallen van de kinderaftrek maakt het CNV be zwaar. Om het nadeel daarvan op te vangen wordt de kinderbijslag ver hoogd, maar het gevolg zal zijn dat gezinnen met inkomen boven de 40.000 gulden er meer op achteruit zullen gaan naarmate men meer ver dient. Dezelfde resultaten, die men nu beoogt zouden volgens de vak centrale ook kunnen worden bereikt met handhaving van de kinderaf trek. Het CNV vindt dat een belangrijke zaak. Hierbij is namelijk het begin sel van belastingheffing naar draag kracht in het geding. Lanser merkte er over op, dat het afschaffen van de kinderaftrek daarmee in strijd is en dat dat gemakkelijk tot verdere on dermijning van dit principe kan leiden. Het feit dat men bij de bestaande regeling méér voordeel van deze af trek heeft naarmate men een hoger inkomen heeft, zou volgens hem kunnen worden ondervangen door de kinderbijslag te verminderen naarmate het inkomen stijgt. Dit zou het mogelijk maken om het tota le resultaat van kinderbijslag en kin deraftrek voor alle inkomensgroe pen meer gelijk te maken. Eventueel kan dit resultaat ook worden bereikt door de bedragen voor ieder gelijk te laten, maar dan de kinderbijslag weer onder de loon- en inkomstenbe lasting te laten vallen," aldus Lanser. Hij voegde eraan toe dat het CNV zich met de nu ingediende voorstel len voor de eerste fase kan vereni gen. Bij de regeling, die het kabinet- Den Uyl heeft voorgesteld zou men er al bij een inkomen van ongeveer 29.000 gulden op achteruit gaan. Dit is nu pas boven de 40.000 gulden het geval. Lanser noemde dit een duide lijke verbetering voor de werkne mers, die de laatste jaren toch al extra-zware lasten te torsen kregen. Duizenden mensen hebben gistermiddag in het centrum van Ede toegekeken hoe daar de watertoren met explosieven werd opgeblazen. Op de foto valt de spectaculaire afbraak van het oude bouwwerk in fasen te zien. Een en ander gebeurde met een donderend geraas. AMSTELVEEN De nieuwe, uit de FNV afkomstige voorzitter van de Ziekenfondsraad, Henny Berends, vindt het niet vreemd dat veel top functies in de gezondheidszorg wor den bekleed door mensen uit confes sionele kring. Hij zei dit gistermid dag in Amstelveen, waar staatssecre taris Veder-Smit van volksgezond heid hem tot voorzitter van de Zie kenfondsraad installeerde. Berends vertelde, dat hij vooral door zijn FNV-collega Herman Bode is overgehaald om het voorzitterschap van de Ziekenfondsraad te aanvaar den. Bode gebruikte daarbij onder meer als argument een brief die de kroonleden van de Ziekenfondsraad (onder wie mevrouw Veder-Smit) vo rig jaar aan de toenmalige staatsse cretaris hebben gestuurd, toen be kend werd dat voorzitter dr. W. L. M. P. de Kort (KVP) zou aftreden. De kroonleden constateerden in die brief, dat belangrijke functies („voorzitterschappen") op het ter rein van de volksgezondheid overwe gend in handen zijn van CDA-ers. Volgens hen zou het verstandig zijn, daarin enige wijziging te brengen en een scheefgroei in de verhoudingen te voorkomen. Berends zei dat hij het met cüt argu ment niet eens is. Hij herinnerde eraan, dat de volksgezondheid in Ne derland niet is opgebouwd door de overheid, maar door kerkelijke orga nisaties. De meerderheid van de in stellingen op dit terrein heeft dan ook een confessionele signatuur en Berends noemde het vanzelfspre kend. dat dit ook tot uitdrukking komt in de bezetting van de „belang rijkste leidende posities". Hij voegde hier wel aan toe. dat we nu in een tijd van deconfessionali sering leven, hetgeen ook tot uit drukking komt bij de bouw van nieu we inrichtingen in de gezondheids zorg. zodat het nu wat meer voor de hand ligt dat de VVD en de progres sieve partijen plaatsen gaan bezet ten die tot nu toe waren voorbehou den aan mensen uit de kring van het CDA. WINTERSWIJK (ANP) De voormalige directeur van de machinefabriek Nijhuis in Winterswijk, de heer H. H. Nij huis, heeft geweigerd een ko ninklijke onderscheiding in ontvangst te nemen. Hij vindt een gouden eremedaille een te lage waardering voor de ver diensten die hij meent te heb ben gehad voor de fabriek. Daarin heeft hij 49 jaar ge werkt. Tegenover de fabriek vindt hij het niet te verant woorden dat hem een lagere onderscheiding is toegekend dan destijds aan zijn vader, die Ridder in de Orde van Oranje- Nassau was. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers ASSEN In Assen zitten vijftien Zuidmolukkers in de cel op hun berechting te wachten. Dertien anderen zijn voorlopig op vrije voeten gesteld. Een rechercheteam heeft hen in de loop van de afgelopen maanden aangehouden op grond van in totaal twintig strafbare feiten. Volgens hoofdinspecteur H. van Patberg van de Asser gemeentepolitie bestaat er geen onderling verband tussen de feiten, is er geen sprake van enige organisatie en zijn het allemaal incidentele gevallen. kers. Toen er eenmaal een onderzoek werd begonnen, ontstond echter een sneeuwbaleffect. Enkele Zuidmoluk- se Jongeren werden aangehouden die bij zuiver criminele acties waren be trokken. Bij hun verhoor kwamen steeds meer namen naar voren van De arrestaties hebben voor een deel zijdelings te maken met de gijze lingsacties uit het verleden. Er zijn enkele Zuidmolukkers aangehouden die betrokken waren bij rellen rond de zoekactie in de Zuidmolukse wijk van september vorig Jaar. Voor de rest gaat het zuiver om criminele feiten. Volgens de politie kan niet gespro ken worden van een recherche-actie speciaal gericht tegen Zuidmoluk- de al bestaande winstdelingsregelin- 5 eme 6en voor werknemers. Het NCW (christelijke werkgevers) is Schip- „zeer teleurgesteld" over de verla- jei: te ging van de winstdrempel naar één te We- ton. Een heffing van twaalf procent tlaars- op de overwinsten voor alleen al het t Goe- individuele deel acht het NCW hoog, omdat er daarna nog een heffing voor het collectieve deel bovenop komt. door Piet Hagen AMSTERDAM Als er één wet moeilijk uitvoerbaar is gebleken, dan is het n»i mi alte wel de Wet Universitaire Bestuurshervorming van 1970. De recente bezettingen kanten zijn uitgekleed" CDA en van het Maagdenhuis en het instituut voor Neerlandistiek van de Universiteit WD schuiven het collectieve deel op van Amsterdam zijn hiervan het zoveelste bewijs, de lange baan, vindt de PvdA. Van De wet die in de wandeling wordt aangeduid als „WUB" heeft een veelbewogen ge schiedenis. Het nu in Amster dam gerezen conflict is niet te begrijpen zonder een be knopte weergave van het voorafgaande. jde Individuele VAD blijft volgens de PvdA vrijwel niets over door de ver ruimde aftrek voor vergoeding op geïnvesteerd vermogen. Vakgroep .Als je alleen maar een vinger naar Tommy uitsteekt, breng ik je voor de Veiligheidsraad De WUB werd in 1970 door het parlement aanvaard als een middel om het bestuur van de universiteit te demo cratiseren. De wet was het antwoord van minister Verin- ga op de massale studenten acties van het jaar daarvoor. De bezetting van het Maag denhuis was van die acties het hoogtepunt, dat in de analen van de studentenbe weging nog altijd met een mengeling van heimwee en bewondering wordt vermeld. Een van de bepalingen van de WUB was, dat de leerstoel van de voorheen oppermach tige hoogleraar vervangen werd door het vakgroepbe stuur. De vakgroep is de kleinste bestuurlijke een heid. Het is de werkplaats, waar onderwijs en onderzoek geschieden. De wat haastig in elkaar ge timmerde WUB liet in het midden hoe het vakgroep-be stuur er precies uit moest zien. Wel werd bepaald dat de voorzitter een der hooglera ren of lectoren zou zijn. Het bestuur van de vakgroep zou verder bestaan uit alle hoog leraren, lectoren, docenten met leeropdracht en weten schappelijke medewerkers in vaste dienst. Maar verder kon een onbeperkt aantal we tenschappelijke medewer kers in tijdelijke dienst, le den van het technisch-admi- nistratief personeel en stu denten in het vakgroepbe stuur vertegenwoordigd zijn. Toen de wet vanaf 1972 gelei delijk werd ingevoerd kwam er al gauw kritiek. Op tal van onderdelen, maar ook op de regeling omtrent het vak groepbestuur. Hoofdpunt van die kritiek was dat je zaken als onderwijs en onder zoek niet kon overlaten aan een bestuur dat in meerder heid kon bestaan uit tijdelij ke medewerkers en vertegen woordigers van een altijd maar wisselende studenten bevolking. De ironie van de geschiedenis wilde dat het de PvdA-staats- secretaris Ger Klein was, die de wet op dit punt terug draaide. Dat was inderdaad een geval van ironie, omdat de PvdA-fractie in de Tweede Kamer in 1970 vond dat de toenmalige coalitie-regering van VVD en CDA niet ver genoeg ging. Ironisch ook, omdat de VVD, die vóór de wet had gestemd, later het hardst liep om de wet weer te ontkrachten. Het gevolg van de herziening was, dat volgens de nu gel dende wetstekst het vak groepbestuur in meerderheid moet bestaan uit hooglera ren, lectoren, docenten met leeropdracht en wetenschap pelijk medewerkers in vaste dienst. Deze groep (samen de vaste wetenschappelijke staf) heeft dus minimaal de helft van de macht hebben. Als de gewijzigde WUB nu gaat gelden, moeten de stu denten dubbel inleveren: in de eerste plaats omdat de staf een meerderheid moet krijgen, in de tweede plaats omdat de studenten de reste rende plaatsen moeten delen met de tijdelijke medewer kers. Dat studenten die zweren bij de oude WUB (die ooit als een zoethoudertje werd bekriti seerd) dit alles zien als een aantasting van de universi taire democratie is nog wel te begrijpen. Iets anders is of ze gelijk hebben. Hoeveel in vloed men de studenten ook wil gunnen, het blijft de vraag of programma's voor onderwijs en onderzoek zo sterk afhankelijke moeten worden gemaakt van hun wisselende inbreng. Naast deze meer principiële vraag zijn er praktische pro bleempjes op te lossen. De WUB is laatstelijk in juni vo rig jaar gewijzigd. Maar men heeft verzuimd een over gangsregeling te treffen. In feite zijn vele vakgroepbestu ren daardoor onwettig. Een hoogleraar of student die zich door een bepaald besluit benadeeld zou voelen, kan daardoor de wettigheid van dat besluit op formele gron den aanvechten. Een tweede probleem is dat sommige vakgroepen een be roep gedaan hebben of willen doen op het experimenteer artikel, om zo hun huidige bestuursvorm veilig te stel len. Moet in afwachting van een beslissing daaromtrent nu de bestaande bestuurs vorm worden vervangen? Brief Het college van bestuur van de Universiteit van Amster dam kwam er niet meer uit en heeft gisteren een brief gestuurd aan de minister van onderwijs. We zien geen kans meer om de uitvoering van de wet te garanderen, is de boodschap van die brief. Wilt u ons eens vertellen hoe dat moet? En op verzoek van de aktievoerende studenten is daaraan toegevoegd, dat het bestuur graag zou zien dat de vakgroepen die een experi ment hebben aangevraagd nog even op de oude voet mogen doorgaan. De studenten hebben daarop de bezetting van het Maag denhuis beëindigd. Maar hun acties gaan door, kondigden zij aan. Als voorproefje daar van vierden 1500 studenten het slot van de bezetting met een demonstratieve optocht door Amsterdam. anderen die bij strafbare feiten wa ren betrokken. Een deel van de ar restanten gebruikt drugs. Dit was er ook de oorzaak van dat drie Zuidmo lukkers in november van vorig Jaar een benzinestation in Assen overvie len. Ze wilden geld voor heroïne be machtigen. De eigenaar schoten ze vijf kogels in zijn lichaam. Het slachtoffer ls inmiddels weer her steld. Na deze actie werd een speciaal re chercheteam ingesteld Hët onder zoek liep, na de start in november vorig jaar, aanvankelijk dood, maar twee maanden geleden bracht een tip er weer schot in. De drie daders konden worden aangehouden. Daar na kwam de bal aan het rollen. De politie kreeg allengs meer namen van daders van criminele feiten. Vol gens hoofdinspecteur Patberg is het onderzoek nog niet afgerond en is het mogelijk dat er nog meer arresta ties worden verricht Geen wapenhandel Hoewel bij de reeks van strafbare feiten ook vuurwapenbezit (twee pi stolen en een geweer) hoort, is er volgens de politie geen verband met enige wapenhandel. Men ontkent dat de arrestaties ook maar enig verband houden met de aanhouding van Zuidmolukkers in Bameveld en Tiel wegens wapenhandel. Veel van de arrestanten waren be trokken bi) de rellen rond de politie-, actie in september van vorig jaar. Ook hebben sommigen zich aan an dere feiten schuldig gemaakt. Onder de arrestanten bevindt zich ook de man die er van wordt verdacht een politieman in de buik te hebben ge schoten bij de zoekacties van sep tember. Want daar krijgt u voor uw girobetaalkaarten contant Duits geld. zonder dat u dat één cent of pfennig extra kost. Uw girobetaalkaarten zijn gratis, u hoeft bij verzilvering geen provisie of kosten te betalen, en alleen het op genomen bedrag.omgerekend tegen een gewone koers, wordt van uw postrekening afgeschreven. U kunt in meer dan dertig landen profiteren van deze bijzondere service: contant vreemd geld voor uw giro betaalkaart,op vertoon van uw giropas (soms ook uw paspoort). Achterop elke giro betaalkaart staat hoeveel vreemd geld u in uw vakantie land per kaart kunt krijgen. Neem dus voldoende giro betaalkaarten mee op vakantie. Vraag desnoods tijdig een extra set aan. igiroen rijkspostspaarbank MET DE GIROBETAALKAART KOST VREEMD GELD NIKS EXTRA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3