Estel verwacht keerpunt 'Nederland staat er beroerd voor' NBM-Bouw: meer winst, geen dividenduitkering Zwakke landen moeten sterke bijstaan in streven naar opleving economie Boeren en werknemers moeten meer te zeggen krijgen in zuivelindustrie Dit jaar nog aanzienlijk verlies Ongebruikelijk transport VNO-voorzitter wil snel regeringsbesluiten: IMF-bijeenkomst in Mexico-City Voedingsbonden FNV in nota: Fenedex houdt studiedag over afnemende export Landbouwgrond weer schaarser Nederlands Centrum Directeuren 25 jaar 'Agrarisch protectionisme in Euromarkt' 26/4 IUDAG 28 APRIL 1978' FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 21 - RHS 25 23'/. «2', SOV, .42 'fl 25'6 37V| 16V« I 32 IC 26'/, itf 77'/, I 20>/, J 23V, iSV, "TS7T 836.97 224.34 106.12 148.00 143,00 198.50 542.50 139.50 366.00 494 00 268,00 172,50 66.00 d Hingen 70 105' AMSTERDAM Als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, zal Estel Hoogovens-Hoesch ergens dit jaar de drempel van rode naar zwarte cijfers overschrijden, aldus drs. J. D. Hooglandt, voorzitter van de raad van bestuur, tijdens de presentatie van het jaarverslag. Niettendn wordt voor het lopende jaar nog een aanzienlijk verlies verwacht. Drs. Hooglandt vertrouwde erop dat het pakket maatregelen van de Eu ropese Commissie (plan Davlgnon met minimumprijzen voor bepaalde staalprodukten) dit jaar voor de Eu ropese staalproducenten tot minder slechte financiële resultaten zal lei den dan in 1977. Parallellen trek- kend met ijspretzei hij, dat het ijs de Europese gemeenschap te dun is, dat het over de gehele linie zal moe ten aandikken om het predicaat „ijs- veilig" te krijgen. De Estel-topman bedoelde daarmee, dat het staalver- bruik aanzienlijk zal moeten toene men alvorens van een gezonde situa tie sprake kan zijn. Estel verwacht, dat de Europese staalindustrie de huidige structurele crisis pas in de loop van de jaren tachtig overwonnen zal zijn. Voor de verwezenlijking van de nodige her structurering, d.w.z. de produktieca- paciteit aanpassen aan de te ver wachten vraag, zal op grond van de sociale consequenties een vrij lange periode nodig zijn. Ten aan zien van de marktontwikkelingen, zowel in binnenland als in buiten land, bestaan grote onzekerheden. Vooral de door de Verenigde Staten genomen maatregelen houden het gevaar in dat de staalafzet van Estel in dat land (bij weliswaar hogere prijzen) vermindert, aldus het jaar verslag. Ruïneuze concurrentie De heer Hooglandt tekende hierbij aan, dat binnenkomende orders be paald niet wijzen op een duidelijke verbetering van de staalvraag. Euro pese maatregelen en overeenkom sten met de belangrijkste naar de EG exporterende landen hebben een afstopping van de ruïneuze concur rentie op de EGKS-markt wel be werkstelligd. Bovendien stemt het tot voldoening, aldus de heer Hoog landt, dat op de exportmarkten de laatste maanden sprake is van een verhoogde prijsdiscipline. Onder druk van deplorabele financiële ver liezen, waarin de meeste staalbedrij ven intussen zijn verzeild, wint ken nelijk het inzicht veld, dat export tegen prijzen, die nauwelijks meer dan de variabele kosten dekken, op den duur niet vol te houden is. Al deze lichtpunten doen evenwel wei nig af van de fundamentele zwakte van de staalsituatie, aldus de Estel- topman. Moedgevend vond drs. Hooglandt ook, dat behalve Estel ook elders aan de capaciteitsaanpassing wordt ge werkt. Hij memoreerde British Steel, waar uitbreidingsinvesteringen in de ijskast zijn gezet, waar verouderde produktie-eenheden versneld wor den afgebroken en waar het perso- neelbestand in de komende vijf jaar met 40.000 man zal worden vermin derd. Voor deze plannen heeft Bri tish Steel goedkeuring van de rege ring gekregen. Ook de hergroepering en samenwer king tussen de Luxemburgse en on derdelen van de Belgische en Duitse staalindustrie zal bijdragen tot het afstoten van verouderde produktie- capaciteit. Arbed in Luxemburg zal tussen nu en 1983 het aantal arbeids plaatsen met 5.500 man verminde ren. De Franse staalindustrie over weegt om, naast de eerder vooiziene personeelsreductie van 15.000 man in de komende anderhalf jaar, nog eens tien tot vijftienduizend man in de periode tussen 1980 en 1983 af te laten vloeien. Over heel 1977 nam het personeelsbestand in de Europe se staalindustrie af met 32.000 man tot 710.000. Marktverstorend. De heer Hooglandt rekent erop, dat „Brussel" binnenkort maatregelen zal nemen tegen de marktverstoren de invloed van de Italiaanse Brescia- ni, dié zich vooral voordoet in Zuid- Duitsland en Frankrijk. Bresciani bestaat uit een groep kleinere staal bedrijven. die in tijden van laagcon junctuur met lage schrootprijzen in het voordeel zijn. Estel leed, zoals bekend, in 1977 het grootste verlies in zijn bestaan. Het nettoverlies liep op van 69 tot 416,9 miljoen gulden, bij een met bijna 9 procent gestegen omzet van 10,2 mil jard gulden. De produktie van ruw- staal liep 9,3 procent terug tot 9.4 miljoen ton. De capaciteit werd voor ongeveer 68 procent benut Het beleid van Estel zal gericht zijn op zuinigheid. Het doel is het kosten- peil in 1978 en 1979 met 500 miljoen gulden op jaarbasis te hebben ver laagd. Van dit bedrag zullen de staal bedrijven in Dortmund en LJmuiden, ieder voor de helft. 400 miljoen voor hun rekening nemen. De Europese staalprijzen zijn per 1 januari j.L met vijf procent ver hoogd. De geplande verhoging met vijf procent per 1 april is door „Brus sel" voor onbepaalde tijd opge schort. Terecht, meent drs. Hoog landt, gezien de marktontwikkeling. Toch mikt Estel op verdere prijsver hogingen dit jaar. zodat verderop dit jaar weer kostendekkend wordt ge produceerd. Op 19 mei voorbeurs zullen de resultaten over het eerste kwartaal worden gepubliceerd. Onlangs werd in Zuid-Engeland een maar liefst 1200 ton wegende beton nen toren door middel van een nog niet eerder uitgevoerde transportme thode verplaatst. De 20 meter hoge toren („wave-tower") gebouwd in op dracht van de Britse marine, moet. straks in volle zee volautomatisch me- tereologische informatie doorseinen. Mammoet Transport verrichtte het vervoer. Door middel van drie zware platform wagens met ieder 200 banden werd de betonnen kolos via drie 50 meter lange bailey-bruggen op een afzinkbaar Mammoet ponton getrokken. Nadat de platformwagcns onder de toren uitge reden waren, werd het ponton naar de omgeving van het eiland Wight ge sleept. In een acht uur durende af- zinkprocedure (op de foto) werd het ponton 10 meter onder water gebracht, waarbij de toren los van het dek kwam en het laatste gedeelte van de reis op eigen drijfvermogen kon vervolgen. 106 0 105# 102# 102.5 Van onze sociaal-economische redactie Amsterdam Nederland staat er economisch beroerd voor, maar afgaande op de politieke reacties op de bezuinigingsvoorstellen van het kabinet hebben we dat volgens het VNO nog steeds niet in de gaten. ADVERTENTIE „Ik doe een dringend beroep van de regering zich te houden aan de om buigingen die zij zich bij haar optre den had voorgesteld. Ondanks pijn lijke maatregelen zullen er ombui gingen moeten komen, willen we met het bedrijfsleven niet helemaal vast lopen in de jaren tachtig," aldus werkgeversvoorzitter mr. C. van Een op de ledenvergadering van het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen in het RAI-congrescentrum in Amsterdam. De VNO-voorzitter drong met kracht aan op meer leefruimte voor het be drijfsleven, omdat anders de Inter nationale positie van het Nederland se bedrijfsléven naar zijn oordeel on herstelbare schade zal oplopen. „Re gering beslis! Beslis goed, beslis snel, want de afgelopen jaren waren he laas verloren jaren," riep hij uit. Mr. Van Veen wees erop dat de Ne derlandse mogelijkheden tot inter nationale beïnvloeding beperkt zijn. Een groot deel van de problemen is volgens hem veroorzaakt door bin nenlandse ontwikkelingen. Daar is iets grondig misgegaan met de ver deling van het nationale inkomen. „Nederland is nodeloos extra kwets baar geworden voor gevolgen van teruggang in de internationale eco nomie." De oplossing moet, naar de mening van de VNO-voorzitter, dan ook worden gezocht in een correctie EN RIJSWIJK Verenigde NBM-bedrijven heeft in 1977 een omzet behaald van 755 min (1976: 731 min). Wanneer de invloed van overgenomen en afgestoten bedrijven wordt geëlimineerd, be draagt de autonome omzetgroei 48 min of 7 pet. 3) 310 Voornamelijk als gevolg van her waardering van terreinen en be drijfsgebouwen ad 22,5 min en de 13» daarop in mindering gebrachte toe voeging aan de latente belastingver- 25» plichtlngen ad ƒ11,4 min steeg het garantievermogen tot 77,3 min op een totaal geïnvesteerd vermogen van 218 min. Daarbij is ervan uit gegaan dat geen dividend zal worden uitgekeerd. De internationale Industriële houdstermaatschappij Thyssen-Bor- nemisza wil in 1978 140 min inves teren tegen 99 min in 1977. Een aanzienlijk bedrag is eveneens be- 'E FONl stemd voor acquisities. Thyssen- w. Br.nd Bomemisza zag vorig jaar haar om- zet stijgen van 2,6 miljard tot 3,1 miljard. De nettowinst daalde van ƒ120,3 min tot 111,1 min. Vandervliet-Wernink Zag vorig jaar de omzet stijgen van 125,3 min j tot 136,6 min. De winst ging om hoog van 1,1 min tot 1,76 min. Het dividend zal worden hervat (voor het laatst werd betaald over 1973) en wel met 7 per aandeel van 100 nominaal. Beers' Zonen (bedrijfswagens) zal I voorstellen over 1977 een contant dividend uit te keren van 7 per aandeel van 20 (v.j. 6,60), alsmede een stockdividend van 5 pet ten laste van de dividendreserve. De netto winst bedroeg 7,6 tegen 6,3 min in 1976. Voor 1978 Is de directie feema- j ^tigd optimistisch. CENTRALE RABOBANK gaat I een 7,25 procent 10-jarige lening. groot 200 miljoen, uitgeven. In- I schrijving tot en met 9 mei, uitgifte- koers wordt op 5 mei bekendge maakt. Storting 31 meL INTERNATIO Muller heeft in het Verre Oosten „iets zeer belangrijks op het vuur staan. nl. een havenpro ject in een land ten oosten van Per- zië." De beslissing over het doorgaan valt binnen twee maanden. De order betekent twee jaar werk voor de on derneming. De vennootschap blijft streven naar internationalisatie. De omzet bedroeg over 1977 3,30 mil jard en de winst ƒ31,5 miljoen. INDUSTRIEÊLE MAATSCHAP PIJ: de voor 2 mei uitgeschreven vergadering zal geen doorgang vin den daar tussen commissarissen en de vier groepen samenwerkende aandeelhouders overeenstemming is bereikt. Uitgekeerd wordt 11 porcent dividend over 1977. CRANE NEDERLAND zag de net to-omzet vorig jaar dalen van 38,2 miljoen tot 35,6 miljoen. De netto winst bedroeg 1,2 (1,4) miljoen. Uit gekeerd wordt onveranderd 130 per aandeel. EDUARD GOUDSMIT (sieraden): keert over 1977 7 (6) procent divi dend uit. De omzet steeg met 10 procent tot 26,5 miljoen. NATIONALE NEDERLANDEN blijft zoeken naar basisverbreding in landen, waar het concern al geves tigd is. Voorkeur geniet de VS. Het streven naar meer verscheidenheid en spreiding van belangen blijft voorshands gericht op het terrein van de financiële dienstverlening. Het jaar 1977 bracht voortgaande groei. De omzet steeg van 4,8 mil jard tot ƒ5,4 miljard; de nettowinst nam toe van 178,4 miljoen tot 205,3 miljoen. FURNESS verwacht niet dat fe beoogde verdere geografische sprei ding al de eerstkomende jaren noe menswaard tot de resultaten zal bij dragen. Enige stijging van de winst in 1978 wordt niet uitgesloten ge acht. De omzet steeg vorig jaar van 328.8 miljoen tot 337.5 miljoen, de winst daalde van 5,8 miljoen tot 5.0 miljoen. Uitgekeerd wordt on veranderd 6. tussen de collectieve en de particu liere uitgaven. Dat is een proces dat men in Nederland wel degelijk natio naal kan beïnvloeden. Hij toonde zich opnieuw bereid om met over heid en vakbeweging te overleggen. „Maar wanneer wij de werkgelegen- heidsproblematiek werkelijk willen aanpakken, dan moeten wij de na druk leggen op wat er in het econo misch beleid moet veranderen," zei hij. Bedrijfstakoverleg De mogelijkheden om op het niveau van de bedrijfstakken tot afspraken te komen noemde mr. Van Veen be perkt. „Ondernemingen worden geen lid van bedrijfstakverenigingen om hun eigen verantwoordelijkheid over te dragen," zei hij. Mogelijkhe den voor bedrijfstakverenigingen om aan aangesloten ondernemingen aanwijzingen of zelfs opdrachten te geven zijn er eenvoudig niet De eigen verantwoordelijkheid is ook aan de orde op het niveau van de onderneming. Met nadruk stelde de VNO-voorzitter de eindverantwoor delijkheid van de ondernemingslei ding op de voorgrond. „Zij die in de onderneming verant woordelijk zijn voor de leiding, vra gen zich met recht af, aldus de VNO- vooizitter, waarom men toch iedere keer weer vlucht in procedures en structuren, die voorbij gaan aan de ene werkelijkehid van de onderne ming in' de markt: De opgaaf om op straffe van ondergang van kwaliteitsprodukt aan de consu ment te leveren tegen een zodanige prijs dat binnen redelijke grenzen en de afzet op de markt en het voortbe staan zijn veilig gesteld. Die opgaaf verandert niet zolang we de markte conomie in essentie willen handha ven hetgeen zo ongeveer iedereen zegt te willen." Concurrentie „Maar tegelijkertijd," zo vervolgde hij, „zou de onderneming die concur rentieslag moeten voeren onder een systeem van een parlementair toe zicht op het maatschappelijk nut van het geproduceerde, een op be drijfstakniveau gestuurd investe ringsbeleid en het behoud van ver liesgevende arbeidsplaatsen. Als we van deze tweesporigheid niet terug komen, hebben we geen gezonde ba sis voor de zo broodnodige verande ringen in het economisch beleid," aldus mr. Van Veen. Ook wanneer het gaat over de ar beidsplaatsenovereenkomst of over de samenstelling van de raad van commissarissen zal naar het oordeel van het VNO de eindverantwoorde lijkheid van de ondernemer voorop dienen te staan. „Het is binnen het samenwerkings verband van de onderneming de lei ding van het bedrijf, die verantwoor delijk is voor de uiteindelijke afwe ging van alle deelbelangen en die de continuïteit van de onderneming veilig stelt. Dus moet de onderne mingsleiding de ruimte hebben om die afweging te maken. Dat betekent ook dat van een garantie, noch aan de vakbeweging, noch aan enige an dere groep, sprake kan zijn," aldus mr. Van Veen. European Options Exchange Op 5 april 1978 is in Amsterdam de handel in opties op aandelen van start gegaan. Oe verhandelbare aan- delenoptie werd in 1973 in Amerika geïntroduceerd en is sindsdien een groot succes gebleken. De Europese Optiebeurs (EOE) is de eerste beurs waar opties op zowel nationale als internationale aandelen worden verhandeld. De Aandelenoptie biedt de mogelijkheid om met een relatief klein bedrag betrokken te zijn bij de koersbeweging van een pakket aandelen. Wilt U meer weten over dit nieuwe en interessante beleg gingsinstrument, stuurt U onderstaande coupon dan in. Wij zenden U onze gratis voorlichtingsbrochure en de lijst met namen van de banken en commissionairs die Public Order Member van de EOE zijn. Dit zijn de leden die het beleggend publiek adviseren en hun orders uitvoeren. Aan de European Options Exchange Dam 21. Postbus 19164, 1000 GD Amsterdam. Naam: Adres: Woonplaats: verzoekt om toezending van de folder 'Aandelenopties. een nieuw beleggingsinstrument' en de lijst met namen van de Public Order Members. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De economische sterke landen ln de wereld zullen dit weekeinde de hulp inroepen van hun zwakkere broe ders om hen bij te staan in de strijd tegen de hoge werkloosheid en de achterblijvende ontwikkeling van de Industriële activitei ten. Kortom, tegen het economisch pessimisme, dat nog steeds in alle toonaarden doorklinkt in de wereld. UTRECHT Boeren en werknemers moeten meer te zeggen krijgen in het beleid van de zuivelindustrie. Dat is het uitgangs punt van de discussienota „Zicht op zuivel" die de Voedingsbon den FNV hebben gepubliceerd. De zuivelindustrie bestaat voor on geveer negentig procent uit coöpera ties. De boeren die daar lid van zijn, zijn behalve grondstoffenleverancier mede-eigenaar van de produktiebe- drijven. Maar door de schaalvergro ting in deze bedrijfstak (in 1955 wa ren er 468 ondernemingen met 543 produktiebedrijven en 29.800 werk nemers en in 1980 zullen dat er vol gens de prognoses nog maar 25 zijn met 165 produktiebedrijven en 22.000 werknemers) zijn zowel de werknemers als de boeren hun greep op het bedrijfsgebeuren naar de me ning van de bonden kwijtgeraakt. DEN HAAG Omdat het Neder landse aandeel in onze voornaamste exportmarkt, West-Duitsland, voort durend kleiner wordt, zal de Federa tie voor de Nederlandse Export (Fe nedex) op een studiedag op 22 mei in Hoog Brabant te Utrecht bespreken wat er gedaan kan worden om de Nederlandse exportmogelijkheden in dit land beter te benutten. Op een studiedag op 25 mei in het Hilton Hotel in Rotterdam zullen de Fenedex en de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika voor lichting geven over de investerings mogelijkheden voor het Nederlandse bedrijfsleven in de Verenigde Sta ten. Reden van deze bijeenkomst is de toenemende belangstelling van het bedrijfsleven voor investeringen in dat land. PAKHOED HOLDING: het be stuur heeft in de jaarvergadering toegegeven, dat de ontwikkelingen in 1977 in hun scherpte te laat zijn onderkend Het lopende jaar zal geen verbetering te zien geven. Re kening moet worden gehouden met een bijzonder moeilijk jaar. De voedingsbonden FNV stellen in hun discussienota een ontkoppeling van de coöperatieve vereniging en de produktiebedrijven voor. De vereni ging kan dan optreden als belangen behartiger van de veehouders en als eigenaar van een naamloze vennoot schap die de produktiebedrijven be heert. De raad van commissarissen van die vennootschap zou voor de helft uit veehouders en voor de helft uit werknemers moeten bestaan. Van een dergelijke opzet verwachten de Voedingsbonden FNV onder meer een slagvaardiger beleid op de we reldmarkt. meer inspanningen om nieuwe produkten op die markt te brengen, een beter sociaal beleid ln de zuivelindustrie en een stroomlij ning van de inkomens van de boeren. 'Harde confrontatie' De nota zegt, dat in de zuivelindu strie op een aantal punten vrij fun damentele verschuivingen in de machtsverhoudingen nodig zijn. Dat kan tot „een harde confrontatie" lei den. Zover hoeft het echter niet te komen als alle betrokkenen inzien, dat gezamenlijke belangen samen denken en samen verantwoordelijk heid dragen vergen. De voedingsbonden stellen, dat het Europese beleid tot gevolg heeft, dat er te weinig wordt gezocht naar nieu we afzetmogelijkheden doordat structurele overschotten in de zuivelindustrie kunnen worden toe gevoegd aan de „Brusselse" boter en melkpoederbergen Overigens vinden de bonden een „buffervoor raad" belangrijk om tegenvallers of rampen elders in de wereld te kun nen opvangen Ondernemingen die nieuwe produkten ontwikkelen en die naar nieuwe afzetmogelijkheden op de wereldmarkt zoeken, verdie nen volgens de voedingsbonden steun van de Europese Gemeen schap. Dit zal gebeuren tijdens een twee daagse bijeenkomt van hetzgn. Inte rim Committee van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) in Mexi- co-City. De sterke landen, waaron der met name West-Duitsland en Ja pan, hebben al meermalen er op ge wezen. dat zij er weinig voor voelen als „locomotief" te fungeren voor de wereldeconomie door het in sterke mate aanzwengelen van hun eigen economische activiteiten. Dit in de hoop. dat de vonk daarvan zal over slaan naar andere landen in de wereld. Eisen Vandaar dan ook, dat algemeen wordt verwacht dat tijdens de ge sprekken in Mexico-City erop zal worden aangestuurd, dat andere lan den dan West-Duitsland en Japan hun economieën zullen „oppeppen" door extra stimulansen te geven aan zowel producenten als consumenten Dit met de bedoeling dat de sterke landen hierdoor bij hun inspannin gen, die ze ongetwijfeld toch wel zullen doen. een steuntje in de rug zullen krijgen. Engeland heeft al een stapje in deze richting gezet door de belastingen te verlagen, Landen als Frankrijk en Italië zullen, naar het zich laat aanzien, zich ook niet onbe tuigd laten. Omgekeerd zullen de zwakkere lan den in Mexlco-City ook hun eisen op tafel leggen. Zo zullen zij er zeker op aandringen bij de sterkere landen, dat deze in elk geval de door hen gestelde doelen wat betreft hun eco nomische groei waarmaken. De dele gaties van de ontwikkelingslanden zullen voorts ongetwijfeld aandacht vragen voor hun speciale problema tiek. die zich met name richt op het probleem van voldoende voedsel en onderdak. Uiteraard zullen ook de valutapro blemen van dit moment niet onbe sproken blijven, terwijl een belang rijk discussiepunt ook wordt ge vormd door het zich meer en meer opstekende protectionisme in de we reld (het beschermen van eigen indu strieën tegen importen van bulten). Wat het eerste betreft zal de bijeen komst van het IFM, die onder voor zitterschap staat van de Britse mi nister van financiën. Denis Healey. zich bezighouden met de plannen van de eind augustus aftredende di recteur van het IMF, de Nederlander Witteveen, om het teveel aan dollars in de wereld te wisselen tegen de zgn. speciale trekkingsrechten van het IMF. die elk 1,22 waard zijn en kunnen worden gebruikt om sterke re valuta's te kopen onder gelijktij dige vermindering van het aantal dollars dat ln omloop Is. ARNHEM De laatste jaren neemt het aanbod van landbouwgrond steeds af. De oppervlakten land bouw die worden gekocht voor niet- agrarische doeleinden nemen toe. Het Is nodig dat er maatregelen ko men die zijn gericht op het behoud van de grond van de landbouw Ook moeten er meer agrarische gronden bij komen. Dit zei voorzitter W. J. Lokhorst van de Geldersche Maatschappij van Landbouw op een ledenraadsvergadering in Arnhem. Hij pleitte voor een herziening van het Inrichtingsplan voor Zuidelijk Flevoland, waarbij een grotere op pervlakte vrij komt voor de boeren bedrijven. Voorts moet er een ver snelde uitgifte komen van land bouwbedrijven in die polder en zal er een besluit moeten vallen dat de Markerwaard wordt drooggelegd. Een belangrijk deel van deze polder zal een agrarische bestemming moe ten hebben, aldus de heer Lokhorst. Hij meende dat er ook maatregelen nodig zijn om de landbouwgrond die wordt aangeboden, alleen te laten kopen door boeren, dus door de eige naar-gebruiker zelf of voor verpach ting als agrarisch bedrijf. Dit is vol gens hem nodig om te voorkomen dat landbouwgronden worden ge kocht voor recreatiedoelelnden. Het moet echter mogelijk blijven dat mensen kunnen toetreden tot de landbouw ep een nieuw bedrijf ves tigen. DEN HAAG Op 3 mei herdenkt het Nederlandse Centrum van Direc teuren (NCD) zijn 25-jarig bestaan Om 14.00 uur begint in de grote zaal van het RAI-Congrescentrum te Am sterdam een lustrumconferentie over het onderwerp „Uitzicht op de komende 25 Jaar: onwikkelingen in bedrijfsleven en maatschappij". 8prekers zijn mevrouw drs A. G. Fransen, directeur Consumenten bond, drs J. Bons jr., voorzitter van de raad van bestuur van Koninklijke Bijenkort Beheer, ing J. Kraaijeveld van Hemert. voorzitter Raad van be stuur Koninklijke Bos Kalis West- minster Groep en J. Lanser, voorzit ter van het Christelijk Nationaal .Vakverbond. WENEN „Agrarisch protectionis me van uiterst verderfelijke aard." Deze kwalificatie heeft premier Ro bert Muldoon van Nieuw-Zeeland over voor het systeem van de Euro pese Gemeenschap voor vaststelling van de prijzen van landbouwproduk- ten. HIJ zei dit op een persconferen tie in Wenen. Muldoon had ook kritiek op het Amerikaanse landbouwbeleid, maar noemde het gemeenschappelijke landbouwbeleid van de EG de groot ste belemmering voor de agrarische export van zijn land De beperking van de Europese Invoer van lams- en schapevlees, kaas en boter onder mijnt de op export gerichte econo mie van Nieuw-Zeeland ernstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25