eel goeds uit Boedapest roeve koning in mist en regen e tweeslachtigheid van de mens Personalia Waar en wanneer? e Nu gratis Dagkaart bij4Kriskras- Attraktiekaartjes. NGAARSE FILMWEEK Hongaarse Filmweek :FDE EN ANARCHIE sconti's Ludwig Le Pays Bleu, een afknapper Prolongaties en reprises Glimmerveen klaagt voorzitters aan van stembureaus :t ,G 28 APRIL 1978 Trouw/Kwartet P 11 - RHS 19 HI 1EI AnsBa oeder ..Ore 10. De DILf. fonle Utrecl itterdai Cholr ing Ol ■TEEG: EwaJd 20 30 i lTER: 3 Kamen Utree* 0.30. ag niet 2015. 'i ment W. Wielek-Berg In 1973 het Utrechtse tfuis 't Hoogt werd opge- c werd dit heuglijk feit ge- met een Hongaarse film- Nu de tijd van het lu is gekomen wordt dit herhaald. Alleen t financieel wat makke- dan toen: CRM draagt ,4ntje bij, het een en ander plaatst in het kader van ongaars-Nederlands cul- akkoord (te zijner tijd ■jfin ook een Nederlandse eek in Hongarije plaats n). rogramma bestaat uit ne- speelfilms, negen korte en evenveel animatie die tussen 28 april en 7 i diverse filmhuizen zul- Drden vertoond. sseurs MSrta Mészaros. Oyör- nhas en Pal Sandor. de scena- ijfster Ildiko Kóródy en de iman Elemér Ragalyl zullen ite vier dagen bij de vertonin- nwezig zijn. et zo lang geleden stond bij snilestatie van het Hongaarse onverbiddellijk Miklós Jaczó lal de grote, doch moeilijke rr. In latere jaren werden nieu- nen bekend: Judit Elek, Mart- szdros. Ferenc Kósa om er n te noemen. Ditmaal komen nderen aan bod. ikteristiek jen hoofdfilms mogen qua in- hematiek en vorm nog zoveel kaar verschillen, uit alle te kan men toch enkele karak- ;ken opmaken van de Hon- cinema (afgezien van het liveau, maar dat wisten we al: ïgaarse film heeft een naam te en en is voorshands nog niet ïis dat te doen). Daar is (nog hoewel misschien minder uit- iken dan weleer) een pre-occu- net het verleden. Verder geven este films een indruk van se- zwaarte, van diepgaand gewe- ïderzoek. die bijna calvinis- aandoen. hoewel katholieke en kruisen meermalen het vullen. Misschien is deze in- nde ernst een van de redenen, en op politiek en sociaal ter- jn kritiek niet spaart (de op- van 1956 mag dan in de kiem esmoord. Hongarije heeft wel alinisme afgeschud en is tot eest vrije Oosteuropese land ien), terwijl men het persoon- wychologische. met name het •le terrein slechts aarzelend dt. Regisseurs als Marta Més- zéros en PaL Sandor. die daar wel verkenningstochten ondernemen, worden aan de distributie van hun films (anders dan in de Sowjet-Unie) •geen strobreed in de weg gelegd. In het middelpunt van deze film- week staat, ontegenzeggelijk. Zoltén Fabri met drie films, waarvan er een uit 1956 dateert, vlak voor de opstand. Meneer Hannibal Deze „Meneer Hannibal" moet ge heel gepast hebben in het gistende klimaat dat er toen in Hongarije heerste, want hij gaat, niet meer of minder, over moed en verantwoorde lijkheidsgevoel van het individu te genover de heersende macht. De film speelt in 1930, toen Hongarije een fascistoïde regering had. Een goed hartige, maar nogal sullige leraar heeft een theorie dat Hannibal bij een revolutie om het leven zou zijn gekomen. Het essay dat hij daarover schreef wordt in het jaarboek van de school gepubliceerd, roem en eer val len hem ten deel. maar zijn stelling past niet in de politieke kraam van de machthebber^. Hij wordt verne derd en tenslotte de dood ingedre ven, maar hij behoudt zijn integri teit. Het is nog steeds een ontroeren de film met prachtig spel. Plus minus een dag In „Plus Minus een dag"4uit 1972 gaat Fabri voort op het thema van de verantwoordelijkheid, al is hier eerder van collectieve lafheid dan van individuele moed sprake. Een oorlogsmisdadiger, die als comman dant een heel dorp in de as heeft gelegd, komt na vijfentwintig jaar vrij en begeeft zich met zijn bajes- vriend en vroegere kameraad als door een duistere macht gedreven naar het dorp van zijn misdaad. Zo dra hij daar aankomt is het. alsof het oude patroon van macht en slaafse onderdrukking weer geldigheid krijgt. De waard van het dorpscafé tapt hem zonder morren, de bewo ners staan voor het raam te loeren doch zeggen niets, er is maar een jonge man die de confrontatie aan durft en hij krijgt de politie tegen zich. Het eindigt, net als vroeger, in bloed en brand. Het vijfde Zegel De belangrijkse film van Fébri, en van de Hongaarse filmweek. was voor mij „Het vijfde Zegel" uit 1976: gruwelijk, schokkend, psychologisch fijn genuancéerd. Het is winter 1944, buiten jagen de Hongaarse fascisten, Meneer Hannibal: 2 mei 't Hoogt, Utrecht; 4 mei Zienema Oktopus, Amsterdam; 8 mei Filmmuseum, Amsterdam; 9 mei T. H. Twente, Enschede; 4 mei Filmhuis Uilen stede, Amstelveen. Plus-minus één dag: 4 mei 't Hoogt, Utrecht; 5 mei Zienema Oktopus. Amsterdam; 7 mei Filmhuis Rotterdam; 11 mei Filmmuseum Amsterdam. Het vijfde Zegel: 7 mei 't Hoogt, Utrecht; 8 mei Filmmuseum. Am sterdam; 9 mei Filmhuis Uilenste de, Amstelveen; 10 mei Filmhuis Rotterdam; 11 mei Zienema Ok topus, Amsterdam. Zij Tweeën: 29 april 't Hoogt, Utrecht; 30 april, Zienema Okto pus, Amsterdam; 2 mei Filmhuis Uilenstede. Amstelveen; 5 mei Filmhuis Rotterdam; 8 mei T. H. Twente Enschede; 12 mei Film museum Amsterdam. Souvenir uit Herkulesbad: 28 april, 't Hoogt, Utrecht; 29 april Zienema Oktopus, Amsterdam; 30 april Melkweg, Amsterdam; 2 mei Uilenstede, Amstelveen; 4 mei Filmhuis Rotterdam; 9 mei T.H. Twente Enschede; 11 mei Filmmuseum Amsterdam. De Wind giert om hun voeten: 30 april 't Hoogt, Utrecht; 4 mei Zie nema Oktopus, Amsterdam; 8 mei T. H. Twente, Enschede; 10 mei Filmmuseum Amsterdam. Weesje: 6 mei 't Hoogt, Utrecht; 9 mei Filmhuis Rotterdam; 10 mei Filmmuseum 'Amsterdam; 7 mei Zienema Oktopus, Amsterdam. Geblinddoekt: 5 mei 't Hoogt, Utrecht; 6 mei Zienema Oktopus, Amsterdam; 8 mei Filmhuis Rot terdam; 9 mei Filmmuseum Am sterdam en Uilenstede, Amstel veen; 10 mei T. H. Twente En schede. Spinnenvoetbal: 29 april Melkweg, Amsterdam; 3 mei 't Hoogt, Utrecht; 5 mei Zienema Oktopus, Amsterdam; 6 mei Filmhuis Rot terdam; 9 mei Filmmuseum Am sterdam; 10 mei T. H. Twente Enschede. de „Pijlkruisers", in een kroeg in een buitenwijk zitten vier mannen bij een bij een glas wijn. Ze keuvelen over ditjes en datjes (het leven in het algemeen en het bereiden van een stuk kalfsborst dat een van hen heeft weten te versieren in het bij zonder). Soms zwijgen ze even omdat er geschoten wordt en geschreeuwd, buiten, soms komen er een paar Pijl kruisers binnen, een vijfde man voegt zich bij hun gezelschap, een hysterische vreemdeling. Een cyni sche weduwnaar (doch we leren in de loop van de film dat hij niet alleen voorbeeldig voor zijn eigen halve we zen zorgt maar ook voor een heel stel ondergedoken kinderen) stelt ze opeens voor een moreel probleem, in de vorm van een vraagspelletje. Ze zijn geschokt, ze denken er de hele nacht over na, de volgende dag wor den ze gearresteerd en gaat het spel ernst worden. Het einde is niet het toppunt van cynisme, dat sommigen erin willen zien, maar de ontsnap ping door het gewone verstand, door het gewone plichtsgevoel aan een gruwelijk alternatief, dat door de fascisten wordt gesteld om het mo reel te breken. Wij tweeën Mórtha Mészéros, ook in ons land bekend geworden door films als „Adoptie" en „Negen Maanden" heeft het terrein van de vrouw voor haar rekening genomen, zij zegt „mijn voornaamste doel is om vrou wen op het doek te brengen die niet langer via een man trachten vooruit te komen, maar die hun geluk zoe ken in zelfverwezenlijking." Wij in Nederland zijn aan een dergelijke zienswijze allang gewend, maar in Hongarije, sterk aan traditie gebon den, schrikt men er nog van. „Zij Tweeén" uit 1977, een hartverove- rend eerlijke, eenvoudige (maar daarom nog niet simpele) film gaat over twee vrouwen, die geheel ver schillend zijn en toch bij elkaar warmte en steun vinden. Allebei staan ze op een kruisweg: hun huwelijken gaan niet goed. ze weten niet wat ze moeten beginnen, aarzelend maken ze vele fouten, ze komen er n{et uitzodat het doch tertje Zsuzsi, dat de gehele film door toeschouwster is geweest, niet hele maal ongelijk heeft als ze tenslotte uitroept: „Jullie liegenl Jullie liegen! Allemaal!" Souvenir uit Herkulesbad Ook Pél Séndor beweegt zich met „Souvenir uit Herkulesbad" (1976) op voor Hongaarse begrippen blijk baar nogal drassige bodem. In 1919, na de val van de communistische Radenrepubliek, vindt een jonge, rode soldaat onderdak in een sanato rium. Hij moet doorgaan voor vrouw een rol die hem afwisselend amu seert, lichtelijk prikkelt (omdat hij ook bij mannen reacties blijkt op te rai UI! iel bi dat I en van en; The Movies is een nieuwe an Lina Wertmüller in het ram opgenomen „Liefde archie". Een dubieuze, iche titel, volkomen pas bij een film die zelf vol zit dubieuze situaties en iro- L I heel vroege kleuterjaren heeft nge boer, Tonino, zijn vader en horen zwetsen over „anarchis- l socialisten": anarchisten had- tt vooral op koningen voorzien, isten wilden de gemeenschap n Dat is voor Tonino de bron tien van een geheime bewon- t voor het „koningen dodende" hisme. De bewondering wordt tersterkt door de moord, door ten gepleegd, op een dorpsge- die aan iedereen bekend wilde p dat hij Mussolini zou doden, besluit zich bij het anarchis te sluiten en als anarchisti- ealist de duce uit de weg te Wertmüller zou niet zijn wie zij j zij niet haar film had toege- Tonio en het meisje dat hij liefheeft in „Liefde en anarchie" spitst op het tweeslachtige dat de mens in zijn karakter en geestelijke vorming beheerst. Tonino heeft de hulp van een bordeel-slet Salome, die zich in een duur Romeins bordeel genesteld heeft uit haat tegen het fascisme en om aan „hoge fascisti sche pieten" veiligheidsgeheimen te kunnen ontlokken. Maar zij is kil en nuchter genoeg om te weten dat, zoals zij het uitdrukt, „alle idealis ten, zodra het erop aan komt, een rotzooi van de wereld maken". Dat ligt niet aan het idealisme als zoda nig, het ligt doodgewoon aan het feit, dat held en lafaard, rustig overleg en blinde passie samen in de mens hui zen. Die tweeslachtigheid is er ook de oorzaak van, dat de door Tonino ding. lino Visconti, de grote Ha sp regisseur, werkte in ean „Ludwig II", toen met eerste attaque de ziekte overviel, waaraan hij ja kter zou sterven. De film, nun (en speelduur van vier uur, teruggebracht tot iets den.dan drie, heeft over de naar de Nederlandse bios- h lang gedaan, maar nu is dan toch. Gelukkig, want lag dan niet Visconti's bes- In zijn, hij is in vele opzlch- jkarakteristiek voor zijn 'ti. aristocraat van origine, st van geloof, werd met zijn film „Ossessione" bekend als f van het neo-realisme", maar derde zich van die stroming in tere werk, dat over het alge- Tltblinkt door visuele rijkdom, 'e compositie, sombere gran- Zijn helden falen en gaan ten' l omdat hun tijd voorbij is of I ze hun tijd niet begrijpen. Als dit laatste voor iemand gold, dan wel voor Ludwig II, van 1864 tot 1886 koning van Beieren, de midder nachtkoning, de zwanenridder; aan bidder van Wagner en van zijn nicht Elisabeth, keizerin van Oostenrijk; dweper met de middeleeuwen en de Franse zonnekoning; mlnaar meestal op een afstand van knap pe jonge mannen; hater van de Prui sen en de wetenschap; bouwer van barokke sprookjespalelzen, (Neu- schwanstein, Linderhof, Herren- chiemsee), de man over wie de Fran se dichter Paul Verlalne schreef: „Gij zijt een dichter, een soldaat, de enige koning van deze eeuw waarin de koningen zo weinig doen. Wonderbaarüjk schoon was hij toen hij als negentienjarige de troon be steeg; toen zij 22 Jaar later krankzin nig. verdronk in het Starnberger- meer. te zamen met zijn arts die hij waarschijnlijk meetrok naar de diep te. was hij pafferig, wit, tandeloos. Getralied Als de geschiedenis die figuur niet had opgeleverd, had Visconti hem moeten verzinnen, zo uitstekend past hij In zijn opvattingen en voor keuren. Klaus Mann, de zoon van Thomas, schreef in 1937 over deze ongelukza lige koning een prachtige novelle, „Das vergitterte Fenster" („Het ge traliede venster") die in vergetelheid is verzonken. Het is mij niet bekend, of Visconti bij zijn verfilming van het leven van Ludwig dit verhaal in het hoofd en het hart droeg, maar het zou me, eerlijk gezegd, verbazen als het anders was. Om de historische feiten gaat het daarbij niet. wel om de sfeer. Zowel bij Klaus Mann als bij Visconti regent het voortdurend, zwaar, ruisend,, onverbiddellijk. We liswaar wisselt Visconti in die drie uur de regen af met mist en sneeuw (lente- en zomerzon schitteren door afwezigheid) maar naar die regen keert hij telkens terug, die bepaalt het ritme van „Ludwig", het ritme van een onafwendbaar en ten dele zelf gezocht noodlot, vol droefenis en verval. In de film wordt perfect gespeeld (door Helmut Berger als geloofwaar- Het Weesje in de film van Laszló Ranódy roepen) en hartgrondig tegenstaat. De kameraad met wie hij moet vluchten komt niet. hij moet zich schikken in het leven, hij is genood zaakt een witte soldaat die avances maakt te doden, als de vluchtweg eindelijk open schijnt te liggen is het te laat. „Souvenir uit Herkulesbad" valt op door zijn verfijnde nuancering, zowel wat de reacties van de jongeman als de tekening van de vreemde aquari umsfeer in het fin-de-siècle huis be treft, vol planten, varens en verval len levens. De beroemde cameraman Elemér Ragélyi, die alle stijlen be heerst en dit gebeuren in een onwe zenlijk licht dompelde, kan niet ge noeg geprezen worden. De Wind giert onder hun voeten „De wind giert onder hun voeten" uit 1976 van György Szomjas is wat je een poesta-Western zou kunnen noe men, opgetrokken volgens het Ame rikaanse schema, met boeren die zich op de wijde vlakte willen vesti gen en vrijbuiters die willen blijven dwalen, een goede bandiet en een verrader en confrontaties met het geweer. Waarschijnlijk is hij als pa rodie bedoeld, maar daarvoor is hij toch volgens Nederlandse begrippen te droefgeestig en te zeer geladen met historisch-materialistische stof. Weesje en Salome beraamde aanslag op Mussolini mislukt. Bij Tonino open baren zich imponerend alle facetten van menselijke angsten en bezeten heden. Als blijkt dat het uur waarop de aanslag moest gebeuren verstre ken is, hitst Tonino zich zelf op tot een verschrikkelijke woede: hij heeft niet de anarchistische held kunnen zijn, die hij zich had voorgenomen te zijn. Ziet hij een politie-patrouille naar het bordeel komen, waar hij zijn schuilplaats had gezocht, dan wordt hij radeloos van angst. Die combinatie van woede en angst brengen hem ertoe om tóch de thea trale held uit te hangen en luid rond te bazuinen dat hij Mussolini heeft willen doden. Het wondere bij hem (ook dat is weer een voortvloeisel uit de onbegrepenheden in een mens) is, dat hij onder monsterachtige mis handelingen idealistisch volledig overeind blijft. In een waardigheid die door Lina Wertmüller uitermate behoedzaam en begripvol behandeld is. Amsterdam, The Movies, 16 jr. D. Ouwendijk De film ..Weesje" uit 1976 van Lószló Ranódy draagt alle kenmerken van een bloedstollende draak en is dat beest toch niet geworden. Een zeven jarig weesmeisje op het platteland wordt, zo omstreeks 1930, zo lieder lijk vernederd, misbruikt en mishan deld dat je in de verleiding komt het als een melodramatisch verzinsel af te doen. Maar ik herinnerde me ver halen van mijn moeder over wezen op óns platteland, en die hadden het niet zó erg, maar toch Bovendien weet de kleine Zsuzsanna Czinkóczi aan het figuurtje zoveel levensecht heid mee te geven dat je er wel in moet geloven. Geblinddoekt In „Geblinddoekt" (1974) van An- drés Kovécs wordt weer een gewe tensprobleem aan de orde gesteld, ditmaal van een priester. Die ont dekt, dat het geloof in een wonder- heilige door de kerk voor oorlogs doeleinden wordt misbruikt. Als hij protesteert, verdwijnt hij in het krankzinnigengesticht De film begint zeer goed en intrige rend, raakt aan het eind echter wat overspannen en warrig. Spinnenvoetbal In „Spinnenvoetbal" (1976) van Ja- nós Rózsa wordt vinnige kritiek gele verd op het geïntrigeer, gemanipu- leer, opportunisme op een school. Zeker respectabel, maar de situatie blijft voor iemand die aan onze om standigheden gewend is te lang te onduidelijk, zodat op een gegeven ogenblik de spanning tot nul wordt gereduceerd. Pas tegen het einde kikkert die weer een beetje op. Na ..Cousin, Cousine" van Jean Ta- chella is zijn jongste produkt. met als titel „Le Pays Bleu" een afknap per. Tacchella schijnt er ook zelf enigszins zo over te denken, gezien zijn bekentenis dat hij de film „ei genlijk" vóór „Cousin, Cousine" had willen maken. In zo'n bekentenis klinkt duidelijk iets door van een verontschuldiging. Tacchella heeft trouwens meer verontschuldigingen voor zijn „Pays Bleu" aangevoerd. Zoals: „ik wilde de bekoring, de ver rukking die het leven op het land uitstraalt vastleggen". Een heimelij ke verontschuldiging voor de over heersing van landschapsbeelden in de film: het landschap moet mensen en hun gedragingen aannemelijker maken. Of liever gezegd, moet je de mensen maar doen vergeten. Want eerlijk, zonder de bijzonder fraaie landschapsbeelden zou de film ner gens zijn gebleven. Dat is dan al thans enige vergoeding, als men er- Padre Padrone Prachtige film van de Italiaanse gebroeders Taviani over een Sardijnse herdersjongen die zijn isole ment verbreekt door de kracht van het woord. De gehele week in Filmhuis. Rotterdam; 28 t.e.m. 30 april Rajakimoes. Stadskanaal; 3 weken De Krabbendans. Eindhoven; 30 april Inpoet, Heerlen. l'Affirhe Rouge. Briljante film van Frank Cassenti over een verzetsgroep in de oorlog, waarbij heden en verleden bij na onmerkbaar in elkaar over vloeien. 2 en 3 mei Nederlands Theaterinstituut. Amsterdam. Dc Komedianten. Meesterwerk van een Griekse filmer Theo Angelopoulos. waarbij een be wogen tijdvak van de geschie denis zich weerspiegelt in de lotgevallen van een reizende groep toneelspelers. 28 april T.H Delft. Tc gek om los tc lopen. Schok kende film door een Italiaans collectief over nieuwe wegen om krankzinnigen te integre ren in de maatschappij. 30 april Cliëntenbond, Am sterdam. Providence. Meesterlijke film van Alain Resnais over verval, dood en de creatieve capriolen van een oude, zieke schrijver. De gehele week in Studio D, Delft Rome. open stad. Film Uit 1945 van Roberto Rosselini over be zetting en verzet in Rome. in het geheel niet gedateerd. De gehele week in Schouwburg. Gouda. 2001, A Space Odyssey. De bes te science-fiction-film ooit ge maakt, door grootmeester Stanley Kubrick De gehele week in Tivoli 3, Leeuwarden. Una giornata particnlarc. Mooie film over twee kleine menSen die door de molens van het Mussolini-regime worden ver malen, met Marcello Mastroi- anni en Sophia Loren in de hoofdrollen De gehele week in Tuschinski 2, Amsterdam en Alhambra, Enschede La Dentelliére. Tedere liefdes film van de Zwitserse regisseur Claude Goretta over twee mensen die niet te zamen kun nen komen omdat de woorden hen scheiden. De gehele week in Metropole. Den Haag. Annie HalV. De laatste film van de geniale Amerikaanse ko miek Woody Allen, vol grap pen en droefenis. De gehele week in Alhambra 2. Amster dam. Rembrandt 3, Utrecht; Rembrandt 2, Eindhoven; Euro. Hilversum; Studio. Lei den en Oscar, Rotterdam. toe over zou gaan om de film te gaan zien. Voor de rest is de film geregisseerd en bedacht volgens het overbekende patroon: hoe leuk en gezellig, hoe onbevangen libertijns en geestig kunnen Franse plattelanders met el kaar omgaan, zodra ze het een beetje op de heupen krijgen Met andere woorden, de film zit stikvol typisch Franse leut-, vrij- en dronkenschaps- cüché's. Met als centrale punt een jong aantrekkelijk vrouwtje, in dit geval Brigitte Fossey, die een ver pleegster verbeeldt vol gedachten over persoonlijke vrijheid Wat in de ironiserende praktijk uitkomt op een onstuimige, jolige verbonden heid met een gelijkgestemde vriend. De film is ontspannend, dat is alles. Amsterdam, De Uitkijk, 16 jr. D. Ouwendijk dig verouderende sprookjeskoning; Trevor Howard als een slimme, ge slepen, door ordinair opportunisme gedreven Wagner, daarin bijgestaan door Sllvana Mangano als Cosima; Romy Schneider als de oudere Elisa beth, grillig en rusteloos, terwijl zij eens de jonge „Sissi" speelde als een spring-ln-'t-veld uiteen meisjesboek, waarlijk een blauwdruk van de ont wikkeling van een actrice; Gert Frö- be als een kobold-achtige biechtva der) maar wat in de herinnering over blijft zijn beelden. En wat voor beel den! Vrouwen onder paraplu's als zwarte vlinders op verregend gras; parken in de sneeuw met choreogra fisch geplaatste en bewegende figu ren; grotten met zwanen en aanglij- dende schelpenbootjes in rooskleu rig schemerlicht. Een zware deca dentie, soms grenzend aan de kitsch, soms daarin overvloeiend, ligt over het geheel (onmisbaar als je zo'n hoofdpersoon kiest). Dat Visconti onder andere ook opera-regisseur was heeft in „Ludwig" zijn sporen nagelaten. Amsterdam-Calypso en Du Midi, 16 jr. Wie in dc periode van 1 april t/m 31 augustus 1978 een 8-daags Kriskras-abonncmcnt koopt, kan een gratis Dagkaart verdienen. .Hoe? Door op verschillende data in totaal 4 NS-Attraktickaartjes te kopen. Als logisch onder deel van een voordelig dagje-uit. 115 Mogelijkheden staan er in dc brochure NS-Dagtochtcn en -Attrak- ties78. Gratis verkrijgbaar op de stations. Is het 4e Attraktickaartjc binnen dc geldig heidsduur van de Kriskraskaart gekochtdan ontvangt u een gratis Dagkaart die t/m 30 september recht geeft op een dag onbeperkt reizen. Spelregels: bi) uw Kriskras-abonnemcnt krijgt u de zogenaamde "4 1 kaart'.' Op deze kaart krijgt u telkens wanneer u een Attraktickaartje koopt een stempel. En u weet het; 4 stempels zijn goed voor een gratis Dagkaart. Kun ie nog eens een keer extra met de trein er op uit. FOTOWEDSTRIJD De Amsterdamse fotograaf Ruud Hoff heeft de eerste prijs gewonnen in de jaarlijkse fotowedstrijd rond het Oranje-huis. Met zijn dubbelpor tret van de prinsessen Irene en Mar griet veroverde hij het „Oranje-wis selobjectief". Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr M. Vrolijk, reikte gisteren in Den Haag de prijs uit. Uit de ruim driehonderd ingezonden foto's is een vakantie- plaatje van prinses Beatrix en prins Claus van free-lancer Jan Sterk als nummer twee bekroond. Cor Mulder kreeg met een opname van prins Claus in China de derde prijs. DEN HAAG (ANP) De Nederland se Volks Unie van Joop Glimmer veen heeft bij de hoofdofficieren van Justitie in Den Haag. Rotterdam en Amsterdam aanklachten ingediend tegen de voorzitters van de stembu reaus in die steden. Glimmerveen is hiertoe overgegaan nadat de stembureaus ook de blan- co-lljst (waar hij als nummer één op staat! hebben geweigerd die de NVU nu heeft ingediend voor de gemeen teraadsverkiezingen. In de aankalcht spreekt Glimmer veen van „Het Invoeren van een apartheidsbeleid" en „discrimina tie" Volgens de NVU-leider is bij minister Wiegel van binnenlandse zaken ook een klacht Ingediend te gen burgemeester 8chols van Den Haag „wegens ernstig machtsmis bruik".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19