f Tinbergen: breuk ontwikkelingslanden 'zou mij spijten' VAD kost bedrijven nog geen 30 miljoen Afweer tegen bio-sociaal onderzoek toch niet gek? Vakbonden en AKZO akkoord over CAO KUNST Nieuw werk van Meindert Boekei voor jubilerende muziekbond Jarige Nobel-prijswinnaar krijgt boek (oos van Weringh overdrijft wel een beetie LUIZEN IN DE PELS VAN HITLER UITKVERU 0MNIB0EK DEN HAAG 'Gedwongen ontslagen voorkomen' Tot slot van lang programma: -JJDA iAG 28 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 6 - RHSii door Nico Kussendrager ROTTERDAM „Af en toe overvalt je een behoorlijke somberheid en moedeloos heid. Soms heb ik er behoorlijk tabak van. Maar dan helpt ook niets. Heeft Willem de Zwijger niet eens gezegd: je hoeft niet zeker te zijn van succes om toch door te gaan." Nobelprijswinnaar prof. Jan Tinbergen is onlangs 75 jaar geworden, en heeft ter gelegenheid daarvan een bundel opstellen aangeboden gekregen. Prof. Tinbergen Bet boek (Partners in tomorrow: deelgenoten van morgen) bevat te- ;en de dertig bijdragen van o.a. yiahub ul Haq (van de Wereld bank), Don Mills (de vertegenwoor diger van Jamaica bij de Verenigde Naties), Barbara Ward en Jan Pronk. Eenheid? Een opvallend verschil van mening bestaat tussen verschillende mede werkers over de vraag of de Derde Wereld al dan niet nog als eenheid moet worden gezien. De Algerijn [driss Jazairy, waarnemend secre taris-generaal op het ministerie van buitenlandse zaken, benadrukt in zijn bijdrage sterk de solidariteit van de ontwikkelingslanden, even als bij voorbeeld Ul Haq. Saburo Okiya (Japan) daarentegen wijst op de verschillen binnen de Derde Wereld, net als in Nederland prof. Ferdinand van Dam (beleidsmede werker van de minister voor ont wikkelingssamenwerking) dat doet. Deze wijst bij voorbeeld op de beta lingsbalansoverschotten van de olielanden, tegenover de tekorten van andere Derde-Wereldlanden, op ontwikkelingslanden die grond stoffen uitvoeren versus landen die ze invoeren (de eerste willen hoge prijzen, de laatste lage), op Derde Wereldlanden mét een eigen opko mende industrie tegenover landen zonder. De Derde Wereld zou uit een gevallen zijn in een aantal deel groepen, met tegengestelde belan gen en daarom niet langer als een heid kunnen optreden. Vakbonden Prof. Tinbergen: „Dat zou mij spij ten. Macht is belangrijk en daarom is het handhaven van de solidari teit binnen de Derde Wereld door slaggevend. Denk aan de arbeiders beweging: solidariteit heeft van de vakbonden een macht gemaakt die het nodige gewicht in de schaal legt." Van Dam en de zijnen is wel eens verweten een nieuwe „verdeel-en- heerspolitiek" van het Westen voor te staan. Omgekeerd blijkt uit bij voorbeeld de bijdrage van Ul Haq in de aan Tinbergen aangeboden bundel hoe gering de mogelijkhe den zijn eenheid te smeden binnen de Derde Wereld. De ontwikkelingslanden hadden moeten smeden toen het ijzer heet was (na de „oliecrisis"), maar heb ben die kans niet aangegrepen. Haq noemt nu mogelijkheden als een eigen grondstoffenfonds van de Derde Wereld (om betere prijzen te bewerkstelligen), vergroting van de voedselopbrengsten om de afhan kelijkheid van het westen te ver minderen, een eigen geldzone voor de olielanden om niet langer aange wezen te zijn op de dollar. Geen nieuwe ideeën, die nog steeds ver van uitvoering afstaan. Op dit moment is vast te stellen dat alle internationaal overleg, dat de „olie crisis" de ontwikkelingslanden tot nu toe weinig of niets heeft opgele verd. Solidariteit of geen solidari teit. - Dat brengt Tinbergen ook tot zijn sombere overpeinzing uit het begin van dit verhaal. De Nobelprijswin naar is bij de hele noord-zuid ver houding ten nauwste betrokken als voorzitter van de RIO-groep (her vorming van de internationale orde). Op hoog niveau poogt deze voor stellen aan te dragen om de kloof tussen industrie- en ontwikkelings landen enigermate te overbruggen. Het RIO-rapport is inmiddels in ;zeven talen vertaald, en zal binnen kort ook in de Sowjet-Unle uitko men. Naar de mening van Tinber gen verheugend omdat de Oosteu- ropese landen tot op heden nauwe lijks inbreng hebben in het overleg tussen noord en zuid. Het nu ver schenen Partners in Tomorrow (prijs tegen de vijftien gulden, uit gegeven bij Dutton, New York, en in de Nederlandse boekhandel ver krijgbaar) komt schijnbaar uit in een tijd van windstilte. Alle overleg tussen noord en zuid lijkt te zijn doodgebloed. Tinber gen hoopt dat de aan hem aangebo den bundel een „handreiking" kan zijn voor een „tweede ronde van initiatieven". Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De vermogensaanwasdeling (VAD) voor de eigen werknemers kost de gezamenlijke bedrijven nog geen dertig miljoen gulden per jaar. Dit valt af te leiden uit de nieuwe VAD-plannen die de regering gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. £oos van Weringh overdrijft wel wat in zijn reactie op het tumult rondom het voornemen van de criminoloog Buikhuisen om bio-sociaal onderzoek te verrichten in verband met crimineel gedrag, ijn reactie lijkt op dat van het publiek bij toneelstukken vroeger, waar de acteur die de rol van churk speelde, na afloop van de voorstelling door het verontwaardigde publiek werd opgewacht n afgetuigd. Dat veranderde natuurlijk niets aan wat de acteur had gezegd. 5o neemt Van Weringh doorzijn hele ituk heen de Kri-redacteur op de ;orrel. Hij vindt het onder meer on- ïtsoenlijk van de Kri-redactie dat luikhuisen als „slachtoffer" niet aar zijn mening is gevraagd. Ik lees iet artikel in Kri niet als aanval op Juikhuisen, maar als waarschuwing egen het soort onderzoek, dat Buik- luisen wil beginnen. Het is een nu- ince-verschil: Van Weringh ziet het pders. (oor zover ik uit Van Weringhs stuk tan lezen, verwijt hij Kri het naandblad reclassering geen on- uistheden in de berichtgeving over le gang van zaken in Leiden. Dat zou Ook nauwelijks kunnen, want ik ver lam dat insiders spraken over een (oed geïnformeerd artikel. Wel ver- vijt Van Weringh dat Kri, door de inderhandelingen tussen Buikhui- en en de Leidse universiteit vertrou welijk te noemen, suggereert dat van ;en uiterst geheime zaak sprake is, erwiji integendeel een gebruikelijke weg is gevolgd, voorgeschreven door le Wet Universitaire Bestuursher- rormingen. Een beetje krom verwijt, want be- loemingsprocedures van hooglera ren zijn inderdaad vertrouwelijk. Tot op zekere hoogte Is dat terecht waar het om personen gaat. Ander zijds is het soms geheel ten onrechte omdat het vertrouwelijk karakter ran zo'n procedure, aan instanties neer beleidsvrijheid biedt, dan zij ouden hebben durven nemen bij openbaarheid. Van Weringh moge dan ervaring in de benoemingscom- door mr N. D. Jorg missie van de hoogleraar criminolo gie in Leiden hebben, ik heb een soortgelijke ervaring gehad, en uit die ervaring ken ik de nadelen die uit het vertrouwelijk karakter van der- gelijke procedures kunnen voort- EfTIOtlCS spruiten, zoals in de sfeer van ver dachtmakingen aan het adres van een kandidaat-hoogleraar. wat er met de resultaten van biolo gisch onderzoek in het verleden is gedaan, en wat er in de toekomst wellicht mee kan worden gedaan. In de juridische en criminologische vakpers staat daar wel eens een arti keltje over en niet van de eerste de beste. Ook nu kan geconstateerd worden dat het vertrouwelijk karakter van de ophanden zijnde benoeming van Buikhuisen nadelen heeft gehad: zo wel in Leiden als in Utrecht als in Amsterdam zijn allang universitaire medewerkers en hoogleraren, deels van wereldfaam, bezig met soortge lijk onderzoek, dat Buikhuisen nu wil gaan toespitsen op delinquenten. Men mag zich afvragen of hier niet van langs elkaar heen werken sprake is, in de hand gewerkt door het door Van Weringh gebagatelliseerde ver trouwelijke karakter van de benoe mingsprocedure. Van Weringh verwijt mij stemming te maken, zonder me behoorlijk op de hoogte te hebben gesteld. Ik schreef: „een eenvoudig jursit, die van biologisch onderzoek weinig ver stand heeft, bekruipen onaangena me gevoelens." Van biologisch on derzoek heb ik weinig verstand, en ik beweer dat Van Weringh dat ook niet heeft. Waar ik wel wat van weet, is Maar terzake: Van Weringh betreurt dat de discussie over belangrijke wa- tenschappelijke onderwerpen bij voorbaat onmogelijk wordt gemaakt door politieke of wat voor emoties dan ook. Een verrassende opmer king. Zijn wetenschappelijke onder werpen dan inderdaad waardevrij zodat politieke emoties onbehoorlijk zijn? Of: is politiek een kwestie van emoties? Of: is wetenschap soms (wel, soms niet) een kwestie van poli tiek? Eist Van Weringh van het pu bliek, het parlementaire publiek of beroepsbeoefenend publiek in de on- derwerpelijke sector, dat het maar ongeëmotioneerd een onderzoeks centrum van de grond moet zien komen, dat naar de mening van dat publiek gevaarlijk onderzoek gaat doen? Moeten ze maar hun mond houden „want zo zijn de democrati sche procedures nu eenmaal", alsof het resultaat van die (vertrouwelij ke) procedures niet belangrijk is? Zou Van Weringh ook niet graag een Kamervraagje willen laten stellen, wanneer een onderzoekscentrum aan de Amsterdamse universiteit zou worden opgericht, dat de afne- ADVERTENTIE Het Paard van Troje In het Duizendjarig Rijk Heden verscheen het boek: 348 Wz., geb. f 28.50 Schrijver: Jan Hof, journalist en radio-reporter en auteur van het succes-boek FRITS DE ZWERVER (4e druk) Zeven miljoen dwangarbeiders werden tijdens de oor log in Duitsland tewerk gesteld. Onder hen bevonden zich zo'n zeshonderdduizend Nederlanders, die daar mee slachtoffer werden van de beruchte „Arbeidsein- satz". Vele van deze „arbeidsslaven" hebben zich in het hol van de leeuw verzet. Sabotage, vertraglngsak- tfes en pesterijen kwamen veelvuldig voor. Met name de Nederlanders, de stamverwante Germanen, van wie de Duitsers zoveel verwachtten, lieten het afweten. Zij waren eigenwijs, brutaal en lui en betekende voor Hitier het Paard van Troje op zijn eigen grondgebied! Een boeiende weergave van een stuk verwaarloosde oortogshistorie, gebaseerd op authentieke gegevens van mannen die het meemaakten. BESTELBON Tr. Hierbij bestel ik via boekhandel: ex. LUIZEN IN DE PELS VAN HITLER Naam:- Adres: Plaats: Deze bestelbon aan uw boekhandel zenden of in open envelop (zonder postzegel) aan ons besteladres: Antwoordnummer 18, 8260 VB Kampen. ming van het aantal ongelukken in de Amsterdamse binnenstad wil on derzoeken na integrale verbodenver klaring van alle fietsverkeer in die binnenstad, ook al hebben reeds alle wettelijk aangewezen organen hun fiat aan zo'n onderzoeksinstituut en de benodigde gemeentelijke verbo den gegeven? Van de selectieve verontwaardiging welke de CPN, die een interpellatie heeft aangevraagd over het bio-soci aal onderzoek pleegt ten toon te spreiden, ben ook ik, met Van We ringh, zelden onder de indruk. Maar in plaats van het „kijk naar je zelf" van Van Weringh aan het adres van de CPN, zou ik zeggen: toont niet de behandeling van politieke dissiden ten in Rusland als geestesziek aan, hoe politiek gevaarlijk gedragsbeïn vloeding is? En dat is niet iets wat alleen voor Rusland geldt. Gedrags beïnvloeding heeft niet alleen maar een positieve klank. Elk weten schappelijk onderzoek kan mis bruikt worden, zegt Van Weringh droogjes. Is daarmee de discussie gesloten, of begint hij dan pas? Moe ten we ons dan niet afvragen welk misbruik er gemaakt kan worden, en door wie? En wie zijn het slachtof fer? Zijn dat mensen die zich tegen mogelijk misbruik kunnen verwe ren? Of zijn het mensen die Van Weringh zal het nog beter weten dan ik voor het grootste gedeelte in een onmachtige positie verkeren in de samenleving en zich uit dien hoof de al moeilijk tegen zulk onderzoek en mogelijk misbruik ervan kunnen verzetten? En: als men weet, dèt en welk misbruik er van gemaakt kan worden, moeten we dat onderzoek dan toch verrichten? Welaan, wanneer men weet dat in tal van plaatsen biologisch onderzoek wordt verricht naar de mogelijkhe den van gedragsbeïnvloeding, wan neer men weet dat nu een instituut zal worden bemand met mensen die o.a. de lichamelijke factoren gaan onderzoeken die van invloed kunnen zijn op crimineel gedrag: wanneer men weet dat de leider van dit cen trum een voorstander is van onder zoek dat bruikbaar is voor de officië le sfeer in die zin dat er beleid op kan worden gebouwd, met andere woor den dat daarmee kan worden ge werkt aan de voorkoming en behan deling van misdaad en misdadigers; wanneer men anderzijds weet dat sociaal-wetenschappelijk onderzoek een schat aan gegevens heeft opgele verd over situaties die misdaadbe- vorderend zijn (hèt grote voorbeeld is altijd dat de gevangenis zelf een belangrijke factor is in een criminele loopbaan) zonder dat tal van zulke situaties door beleidsmaatregelen zijn veranderd (waar best goede gronden voor kunnen zijn, maar ook wel eens niet); mógen er dan mis schien onaangename gevoelens wor den geopenbaard door zulk onder zoek dat bouwstenen kan bieden voor de perfectionering van de con trole en beïnvloeding van de afwij kende mens. en daarmee: van ieder mens? Dat is toch de bedoeling van zulk onderzoek? Er wordt toch niet onderzocht zonder hoop op nuttig gebruik? Is dit dan stemming ma ken? Het voorgenomen onderzoek maakt mijn stemming er niet beter op De „individuele VAD" zal in het startjaar. 1977, zestig a zeventig mil joen opbrengen. In dit bedrag zitten echter ook de bestaande echte winst delingen voor werknemers. Die mo gen de bedrijven namelijk in minde ring brengen op hun afdracht voor de individuele VAD. Vervolgens mo gen de bedrijven hun VAD-afdracht aftrekken voor de vennootschapsbe lasting. Daardoor betaalt in feite de schatkist ongeveer de helft van de individuele VAD. De werking van de individuele VAD is in grote lijnen hetzelfde als wat het kabinet Den Uyl had voorge steld. Alle bedrijven die meer winst maken dan 100.000 gulden in een jaar, vallen onder de VAD. Van die winst mogen zij de winstbelasting aftrekken, alsmede een vergoeding voor het geïnvesteerde vermogen. Deze vergoeding bestaat uit een per centage van dat vermogen. Het per centage bedraagt de gemiddelde rente op een standaard-pakket staatsobligaties plus een „risicopre mie" van drie procent. Wat vervolgens overschiet, heet „overwinst". Hiervan is twaalf pro cent bestemd voor de individuele VAD. Elke werknemer krijgt even veel, met een maximum van drie procent van het maximale premie plichtige loon voor de sociale verze kering. Voor 1977 komt dat maxi mum neer op ruim 1500 gulden. Overschot Als een bedrijf .overhoudt uit de VAD-pot, moet dit worden bewaard voor latere jaren. Als de overwinst het jaar erna niet genoeg is om de werknemers het maximum aan indi viduele VAD te geven, moet dit potje worden aangesproken. Maar ook mag het potje worden aangesproken als het bedrijf in een slechtlopend jaar een negatieve overwinst heeft gemaakt, dus een negatieve post. nadat was rekening gehouden met de vergoeding voor het geïnvesteer de vermogen. Houdt een bedrijf niet- temin jaar na jaar over uit het VAD- potje, dan 'vervallen de jaarlijkse voedingen aan de pot na zes jaar terug aan het bedrijf. Bedrijven die in slechte jaren met grote verliezen hebben ingeteerd op het geïnvesteerde vermogen, mogen toch bij de berekening van de aftrek voor vergoeding op dit vermogen blijven uitgaan van het oorspronke lijk geïnvesteerd bedrag. De onder nemers moeten zelf bepalen hoe hoog in hun geval de VAD-verplich- ting is. Maar de werknemers mogen hierbij een verklaring van een ac countant vragen. De ondernemer mag ook zelf kiezen hoe hij de werk nemers betaalt; in geld. in aandelen, of in speciale VAD-bewijzeh. De on dernemingsraad moet hierover ech ter tevoren om advies worden ge vraagd. De ondernemingsraad kan trouwens ook beslissen dat de hele VAD-pot wordt gebruikt voor een of andere algemene voorziening voor de werknemers van het bedrijf. Bescheidener Het nieuwe VAD-plan is op verschil lende punten bescheidener dan de plannen van de oude regeringscoali tie (PvdA, CDA. D'66): de heffing op de overwinst is twaalf procent, tegenover twintig, oplopend tot 23 procent in het oude plan (Bij de twaalf procent in het nieuwe plan komt overigens straks nog de heffing voor de collectieve VAD). De VAD-afdracht ls aftrekbaar voor de winstbelasting. De „risicopremie" bij de bereke ning van de vergoeding voor eigen vermogen is verhoogd van twee naar drie procent. Niet de belastingdienst, maar de ondernemer zelf bepaalt hoe groot de VAD-verplichtlng is. De overschotten van de individu ele VAD gaan niet naar een landelijk collectief fonds, maar vloeien na zes jaar terug naar de onderneming. De ondernemer mag ook in geld betalen in plaats van In vermogens- titels. Het nieuwe VAD-plan ls op één punt echter ruimer dan het oude plan Niet bedrijven met meer winst dan 250.000 gulden, maar al vanaf 100 000 gulden vallen onder de VAD. Het kabinet acht deze lage drempel nu mogelijk omdat niet meer de belas tingdienst voor alle bedrijven de VAD-verplichting hoeft vast te stellen. Belangrijke punten in het nieuwe plan, zijn de terugwerkende kracht tot 1 Januari 1977, het Individuele maximum van ruim 1500, en de blokkering gedurende zeven jaar van de aanspraken van de individue le werknemers. Van onze soc.-economische redactie ARNHEM De vakbonden en AKZO Nederland 25.000 werknemers hebben overeenstemming bereikt over een nieu we CAO. De bonden zullen het principe-akkoord aan hun leden voorleggen. Op het punt van de werkgelegenheid werd overeengekomen, dat gedwon gen ontslagen bij belangrijke in krimpingen zoveel mogelijk zullen worden vermeden. Mochten gedwon gen ontslagen toch onvermijdelijk zijn, dan zullen deze pas plaatsvin den na zes maanden, nadat de bon den over de noodzaak van een in krimping zijn geïnformeerd. Per 1 juli en per januari 1979 zal er een prijscompensatie worden gege ven. Daar komt per 1 juli een half procent bij in verband met het duur dere aardgas. Vanaf 1 april krijgen de werknemers tot veertig jaar een dag meer vakantie. Pensioenpremie In verband met de sterk stijgende kosten van de AKZO-pensioenrege- ling zal van de werknemers een (ho gere) bijdrage worden gevraagd. Het personeel dat minder verdiende dat 3,5 maal het minimumloon behoefde tot nu toe geen pensioenpremie te betalen. Van deze categorie zal nu twee procent pensioenpremie wor den gevraagd. Voor de hogere inko mens wordt de pensioenpremie van vijf op zeven procent gebracht. Voor 64-jarigen wordt de mogelijk heid geschapen vervroegd uit te tre den met behoud van 80 procent van het inkomen. Daarbij wordt 0,3 pro cent gevraagd van de prijscompen satie per januari 1979. Over de ver vroegde pensionering van 63-Jarlgen zal een studie worden gemaakt. Zowel de bonden als de AKZO toon den zich na afloop van het overleg tevreden over het bereikte resultaat. Hoewel de kwestie van de vijf-ploe gendiensten niet ls opgelost, noem den de vakbondsbestuurders het re sultaat positief „mede gezien de mo gelijkheden binnen AKZO". Voor het eerst kunnen nu voor alle Neder landse AKZO-bedrijven CAO's wor den afgesloten. ADVERTENTIE Grootse nationale manifestatie met een skala van aktiviteiten op het gebied van folklore, kunst, amusement, oude ambachten, toerisme enz. EXPO HOLLAND Torenlaan Voorhout (vlakbij Keukenhof, aan de weg Sassenheim-Noordwijk/Noordwijkerhout) Dagelijks geopend van 10.00-20.00 uur. Entrée: f. 3.50 p.p. kinderen en 65+ers: f. 1,-. Opening: zaterdag 29 april om 13.00 uur Optreden van het Nachtwachtgilde: vertrek om 12.00 uur uit Voorhout naar de EXPO HOLLAND Maandag 1 mei 14.00 uur Rob de Nijs Donderdag 4 mei 14.00 uur Luv* door Jac. Kort AMSTERDAM De Bond van Amsterdamse Christelijke Zang- en Muziekverenigingen vierde woensdagavpnd in de Grote Zaal van het Concertge bouw zijn 60-jarig Jubileum met een concert dat werd be sloten met een nieuw werk van Meindert Boekei. Niet minder dan negen koren en zes muziekkorpsen, te zamen circa 800 zangers(essen) en speellieden, werk ten er aan deze jubileumviering mee. Het waren het mannenkoor Amster dam-Noord o.l.v. Peter Dogger, dat drie delen uit Schuberts „Deutsche Messe" ten gehore bracht er. het mannenkoor Valerius, dir. Johan Krediet, dat zich deed horen In Psalm 4 van Gerard Hulst en Psalm 88 van de dirigent. De gemengde koren, die uitsluitend gezamenlijk o.l.v. een der dirigenten optraden, waren Chr. Koorver. Am sterdam en Jubilate, belden o.l.v. Rudolf Grasman, Funenkoor, dir. Johan Krediet, De Lofstem o.l.v. Henk Berkhout, Canto Fermo, dir. Bernhard Steinvoort en Waalkerk koor o.l.v. Cees de Wilde en Cantate, dat geleid wordt door N. Herma- nides Er namen drie muziekkorpsen van het Leger des Heils deel, dat van de Congreszaal o.l.v. F. v.d. Woude, uit? A'dam-West, gedirigeerd door H. P. Dijkstra en uit A'dam-Zuid o.l.v. Joh. H. Gest. M. Furmedge voerde met zijn Amsterdamse Brass Band werken uit van H&ndel, Fauré en 8usato. Het Evang. Fanfareorkest „Pro Rege" speelde later op de avond werken van Purcell, Harold en Wolsey. De Nationale Brass Band liet een Andante en Allegro horen van dirigent Meindet Boekei. waarin de orgelpartij werd gespeeld door Thijs Kramer. De overige korpsen werkten uitsluitend mede bij de sa menzang. Wat er bij al deze verscheidenheid opviel, was de afwezigheid van de kinderkoren, die ln het verleden op dit soort van zangersfeesten altijd van de partij waren. Heeft het zo lang bepleite en nu eindelijk op gang gekomen muziekonderwijs op de scholen het deelnemen aan de kin-* derkoren eerder doen af- dan toene men, zoals men had verwacht? Nieuw werk Er was voor de viering van het Bondsjublleum door Meindert Boe kei een nieuw werk gecomponeerd voor koor, alt- en bassolo, brass band en orgel onder de titel „De Opstanding", waarin het verhaal van Pasen wordt behandeld en dat uit mondt ln het oude paaslled: „Halle luja, de blijde toon". De solisten wa ren Reinata Heemskerk, alt en Hans van Winsen, bas. Boekets compositie bleek rijk te zijn aan melodische en harmonische vondsten, fris en soms zeer origineel. De koren zullen aanvankelijk wel eens problemen hebben gehad met het instuderen, want ook ritmisch maakt de componist het zijn koorle den hier en daar niet gemakkelijk. Dat het resultaat zeer goed was en de toehoorders veel bevrediging gaf. betekende een uitstekende afslui ting van een lang, maar vlot afge werkt programma

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11