aarborgen geëist oor hersenonderzoek ROSA Atlantic maakt steeds meer kans De Koster treft geen enkele blaam de enige medium sherry die echt thuishoort in zo'n klassiek scoonerglas Zorg dat u minstens 6scoonerglazen krijgt! Ontoereikend onderwijs aan anders-talig kind Grote aflas voor nieuwe Amro spaarders. amro bank am< 17 .merleden: vraagtekens bij proeven met gedetineerden efect en menselijke )ut oorzaken ntsnapping broom Vondeling over koopsompolis: Meer vrouwen aan 't werk Gonzalez Byass Vervanging van Neptune Federatie onderwij svakorganisaties: Vermist jongetje dood Kamerlid pleit voor Europees instituut voor ontspanning (DERDAG 27 APRIL 1978' BINNENLAND Trouw/Kwartet in een onzer verslaggevers EN HAAG Bij biologisch onderzoek van gedetineerden, als de Leidse hoogleraar in de criminologie dr. W. Buikhuisen 1 gaan verrichten, moet de minister van justitie het tot zijn ak rekenen „erg strikte criteria" te hanteren. Zo'n onderzoek 1 moeten worden omgeven door de grootst mogelijke waarbor- tn. Onder meer zal degenen die bij het onderzoek wordt (trokken, daarvoor schriftelijke toestemming moeten geven, i over de aard van het onderzoek duidelijk te zijn voorgelicht. tze toezegging deed minister De uiter (Justitie) gisteren in de Twee- Kamer tijdens een debat over de noeming van Buikhuisen en diens innen lichamelijke factoren in het minologisch onderzoek te betrek- n. Het debat werd gehouden naar inleiding van een interpellatie van It Tweede Kamerlid Wolff (CPN), i zich beducht toonde voor een ntasting van de bescherming van gedetineerde. rijwillig ormale praktijk' DDELBURG (ANP) Een defect een weeginstallatie en een men- ijke fout zijn er oorzaak van ge est dat vorige week ongeveer ihtig kilogram van de giftige stof >om ontsnapte bij Eurobrom bv in meuzen Bedrijven in de omge- g moesten worden ontruimd en 'wonenden klaagden over keel- n. De provincie Zeeland heeft dit teren na een onderzoek bekend naakt. Na het ongeval liet de pro- cie een deel van de fabriek stil den overleg tussen de provincie, ge- entelij ke vertegenwoordigers, ar- 'dsinspeetie en de inspectie mi- %giëne is vastgesteld dat Euro- op een aantal zaken niet vol- pOSft aan de vergunningen op grond t de wet op de luchtverontreini- 1 en de hinderwet. Het bedrijf *t vóór volgende week dinsdag n ook over één en ander opening a zaken geven aan het provinciaal ituur van Zeeland, de gemeente het ministerie van justitie naar zijn zeggen ook geen enkele bemoeienis gehad. Tijdens het, volgens Van der Spek (PSP), „waarschuwend debat", dat minister Pais, in navolging van ds. Abma (SGP), kenschetste als „een debat over de boom van kennis van goed en kwaad", trachtte Zeevalking (D'66) de onrust enigszins weg te nemen door te wijzen op de integri teit van de nieuwe hoogleraar. Als staatssecretaris van justitie, zei hij, had hij Buikhuisen, voor zijn benoe ming wetenschappelijk adviseur van de minister, leren kennen als iemand die er steeds op uit was de positie van de gedetineerden te verbeteren. Hij zei geen twijfel te hebben over de manier waarop Buikhuisen zijn leer opdracht zal vervullen. Ria Beckers (PPR) stelde dat het niet gaat om de integriteit van Buik huisen, maar om de vraag of met een onderzoek zoals hij dat wil opzetten, kan worden begonnen, zonder dat een discussie is gevoerd over funda mentele ethische vraagstukken „die nooit aan een persoon ter beslissing mogen zijn". Maar aan die discussie kwam de Tweede Kamer gisteren niet toe. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Dr Vondeling, voor zitter van de Tweede Kamer, vindt dat het Eerste-Kamerlid De Koster (WD), „geen enkele blaam" treft vanwege het feit dat zijn echtgeno te een koopsompolis bezit. De Ka mervoorzitter vestigt dit oordeel zowel op het tijdstip waarop de polls is aangeschaft, als op het doel waarmee dat gebeurde. Vondeling heeft dit offlceel ver klaard in verband met de kandida tuur van oud-minister De Koster voor het voorzitterschap van de assemblee van de Raad van Euro pa. Die kandidatuur, gesteld door alle Nederlandse politieke partijen, dreigde de mist in te gaan vanwege het onderzoek naar de koopsompo lissen onder politici. Wat de heer De Koster betreft heeft de onderzoekscommissie haar werk afgesloten. Maar de commissie vond het wat moelljk op haar eind oordeel vooruit te lopen door nu een ontlastende verklaring over al leen het geval van De Koster af te leggen. De Koster had de commis si e hierom gevraagd. Ten slotte heeft de Kamervoorzitter, met machtiging van de onderzoekcom missie, de ontlastende verklaring uitgegeven. Intussen is De Koster maandag gekozen tot voorzitter van de Europese Assemblee. In de poiis-affaire spelen twee din gen. Het gaat allereerst om de vraag of politici met misbruik van voorkennis zich zo'n polis hebben aangeschaft vlak voordat de rege ring aan het lucratieve element een eind maakte (november 1975). Een tweede vraag is echter of het bezit van deze volkomen legale po lissen op zichzelf laakbaar is als het politici betreft. De meningen over deze tweede vraag zijn wat ver deeld, en het is waarschijnlijk dat de onderzoekscommissie ook over dit aspect een uitspraak zal doen. Datum Wat betreft het eerste aspect kan in het geval van De Koster volgens Kamervoorzitter Vondeling geen sprake zijn van misbruik van voor kennis, omdat de polis al eind de cember 1974 werd afgesloten. „Ge let op deze datum is hier niet aan de orde het in het zicht van de wetswijziging nog gauw afsluiten." aldus dr Vondeling. Ook het tweede aspect, het bezit van zo'n polis op zichzelf, vindt Vondeling in het geval van De Kos ter niet laakbaar. Bij het onderzoek van de commissie is gebleken, dat mevrouw De Koster de polis heeft genomen ter zekerstelling van een verzorgingspllcht van haar ouders, die in haar testament is neergelegd. „Hoofddoel was het veiligstellen van een verzorgingspllcht, en niet een groot fiscaal voordeel." aldus Vondeling. Voorbeeld De polls was afgesloten zonder overleg met De Koster zelf. Deze had, toen hij in de politiek ging, de grote lijnen van het beheer van zijn vermogen uitbesteed aan derden, die daarbij een neutraal en passief beleid moesten volgen. (De De Kos ters bezaten fabrieken). De wijze waarop De Koster als politicus het beheer van zijn financien heeft ge regeld. kan ten voorbeeld worden gesteld aan ledereen, aldus dr Von deling. Mr Andrée Wlltens, secretaris van de onderzoekcommissie, voegde desgevraagd hieraan toe dat het dubieuze van de omstreden polls schuilt in het beogen van een grote belastingbesparing. Op zichzelf gaat het om een levensverzekering. In de dubieuze gevallen speelt ech ter het verzekeren tegen net risico van overlijden geen of nauwelijks enige rol. Bij mevrouw de Koster ging het echter Juist wel om een risico dat moest worden gedekt, •met het oog op de testamentaire verplichting. Mr Wlltens ziet in de verklaring van dr Vondeling dan ook geenszins de uitspraak dat het bezit van de om streden polis door politici op zich zelf nimmer laakbaar zou zijn, mits er maar geen sprake was van mis bruik van voorkennis. ADVERTENTIE woordvoerders van de andere rtijen bleken die bezorgdheid te len. Van verschillende kanten rd er bij de minister van justitie aangedrongen de menselijke be- ssingsvrijheid te waarborgen, oeven op mensen, zo meende de imer, zouden in elk geval op vol- rekt vrijwillige basis dienen te ge- lieden. t Kamerlid Dees (VVD) noemde t „wat merkwaardig, dat we in ons id wel een wet op de dierproeven nnen, waarin allerlei waarborgen n geformuleerd, doch dat er in ce experimenten op mensen wet- ijk zo weinig is geregeld." Desge- lagd zegde minister De Ruiter een dere studie toe naar de mogelljk- den experimenten op mensen wet- ijk te regelen. Hij zei daartoe con- :t te zullen opnemen met zijn col a's van volksgezondheid. De vroe- e staatssecretaris Hendriks heeft Kamer al eens een studie op het derhavige terrein in het vooruit- ht gesteld. nister Pais (onderwijs) stelde dat universitair onderzoek de over- d de taak heeft „essentiele rand- >rwaarden" te stellen, maar zich t betrekking tot de inhoud van onderzoek uiterst terughoudend ►et opstellen. Er mag, vond hij, in sprake zijn van „staatsdwang". Want Rosa heef) wat geen andere heeft (behalve dan de andere sherry's van Gonzalez Byass). Voller, zonniger. Dal moetje zien, ruiken, proeven in het klassieke Importeur: ANDRÉ KERSTENS B.V.-TILBURG Om de hals van de Des Rosa zit een label. Spaar er 6. Stuur ze op, met een cheque van f6,- en u krijgt ze alle zes binnen een paar weken thuis.* Zolang de voorraad strekt! JEREZ XÉRÉS-SHERRY I I vragen van Wolff antwoordde mi- Pais dat de benoeming van uisen een autonome beslissing is van de Leidse universiteit, en daarbij alle fasen van overleg op gebruikelijke manier waren door- ien. Hij noemde het ook „normale iktijk" dat met de kandidaat rleg was gepleegd over de inhoud de voorwaarden van het te vervul- hoogleraarschap. beschuldiging van Wolff dat de ïoeming is omgeven door „ge- mzinnigheid en wazigheid", en er zelfs „gedraai" aan te pas was ;omen, wees minister Pais zeer list af. Er is, zei hij, steeds volledi- opening van zaken gegeven, en geledingen van de universiteit zich ook steeds bewust geweest de noodzaak waarborgen tegen ibruik van het onderzoek te eppen. t nog toe zijn er volgens de minis- ook allerlei garanties dat het on- izoek niet in strijd zal zijn met de t en met zorgvuldigheid die ten nzien van personen in acht moet rden genomen. Daarbij wees hij op dat enkele dagen geleden de ulteitsraad nog in een motie heeft ergelegd dat het onderzoek zal rden getoest aan de maatschap- ijk aanvaardbaarheid en dat arbij in het bijzonder de medisch juridische aspecten de aandacht len hebben. nister De Ruiter liet de Kamer ten dat zijn departement nog en enkele toezegging heeft gedaan t betrekking tot de subsidiëring n het door Buikhuisen te verrich- onderzoek. Er is, voegde hij daar toe, ook nog geen onderzoeks- )gramma vastgesteld. Met de be- eming van Buikhuisen en diens irbij ontvouwde plannen heeft DEN HAAG De kans dat de Franse Breguet Atlantic de verouderde Neptune lange-af- stands patrouillevliegtuigen van de Nederlandse marine gaat vervangen is iets gestegen nu de Franse marine zelf ook de nieuwe Atlantic zal gaan aanschaffen. Door deze beslissing, die gisteren ln de besprekingen van staatssecreta ris Van Eekelen in Parijs bekend werd gemaakt, zal het mogelijk zijn de nieuwe versie van het toestel op een economisch aantrekkelijke basis te ontwikkelen. Nederland heeft der tien nieuwe toestellen nodig, de Franse marine ruim veertig, samen voldoende om de produktie lonend Velü een onzer verslaggevers UTRECHT Het onderwijs aan buitenlandse kinderen op Nederlandse scholen is dringend aan verbetering toe. Door een onsamenhangend beleid en onvoldoende faciliteiten dreigen de ongeveer vijftigduizend „anders-talige" scholieren in Nederland te verpauperen tot een groep onmondige burgers. te maken. De Nederlandse vliegtuig fabriek zou in de verdere ontwikke ling van het toestel en de produktie van de totale serie een belangrijk aandeel krijgen. Dat is belangrijk voor de werkgelegenheid en daar mee zou dan ook een basis gelegd kunnen worden voor meer Europese samenwerking bij de vliegtuigbouw. De aantrekkelijke werkgelegen- heidskanten van de Atlantic beteke nen overigens niet dat de keus nu beslist is. Militair technisch en finan cieel zou het Franse toestel zich toch niet volledig met de Amerikaanse Lockheed Orion kunnen meten. Deze is met name een stuk goedko per. De vraag zal zijn hoe groot die verschillen zijn en in hoeverre Lock heed op het punt van de werkgele genheid middels extra compensatie- orders voor Nederlandse industri eën, de aankoop van de Orion nog aantrekkelijker maakt. Van Eekelen heeft in Parijs ook het probleem besproken dat de Neptunes in feite gisteren reeds vervangen hadden moeten zijn, terwijl de nieuwe Atlan tic pas in 1985 beschikbaar is. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Het aantal werkende meisjes en vrouwen is tussen 1975 en 1977 gegroeid met ruim zes procent. Dat is meer dan de bevolkingsgroei van drie procent in de actieve leef tijd (15 tot 65 jaar). Het aantal wer kende mannen groeide slechts ruim een procent, dus minder dan de groei van de bevolking. Dit is gebleken bij de „arbeidskrach tentelling 1977. De groeiende belang stelling van vrouwen voor het ar beidsproces was vorig Jaar al een. belangrijke oorzaak voor het bijstel len van de ramingen van de werk loosheid in 1981. Bij de telling bleek ook dat er veel meer werkzoekenden zijn dan werk lozen. Er werden 300.000 werkzoe kenden geteld, ongeveer evenveel als in 1975. Slechts ruim de helft van hen zei werkloos te zijn. De anderen waren voornamelijk hulsvrouwen die een tijdelijke of een part-time baan zochten. Het aantal zelfstandigen bleek in de twee Jaren tussen de tellingen te zijn gedaald met vijf procent. Het aantal loontrekkenden met een volledige HAARLEM Voorbijgangers heb ben woensdag in het water van het Spaame in Haarlem het lijkje gevon den van de zevenjarige Sevket Ou- Ier. Het jongetje, van Turkse natio naliteit, werd sinds 14 april vermist De politie heeft geen aanwijzingen dat het om een misdrijf gaat, aldus een woordvoerder. werkweek groeide twee procent Het aantal mensen met een part-time baan steeg sterk, met 18 procent. Het ministerie van 8oclale Zaken heeft nieuwe cijfers van de Jeugd werkloosheid gegeven. Eind maart waren er bijna 50.000 Jongeren bene den de 23 zonder werk. Dat is rond acht procent van de werknemersbe volking in deze leeftijdsgroep. Het percentage werklozen voor alle cate gorieën samen was eind maart 5,1 procent. STRAATSBURO (ANP) - Het Tweede Kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) heeft gisteren in Straatsburg voorgesteld een soort wetenschappelijk bureau van de Raad van Europa op te richten om een strategie voor de ontspanning tussen oost en west uit te werken. Het zou de diverse elementen van de ontspanning eerbiediging van de rechten van de mens, economische samenwerking, ontwapening etcete ra en hun gevolgen moeten onder zoeken, en de regeringen van de twintig westerse en neutrale landen die bij de Raad van Europa zijn aangesloten, van advies moeten die nen. Het is niet de bedoeling dat het bureau een overlegorgaan wordt. Po litiek overleg wordt al gevoerd In de NAVO, de Europese politieke sa menwerking (EPS) van de negen lan den van de Europese Oemeenschap, en, in mindere mate, In het minis terscomité van de Raad van Europa. Gezien het waarschijnlijk grote ef fect op Oosteuropese landen, zou het bureau zich ook moeten bezighou den met het Euro-communisme, de ontwikkelingen in de communisti sche partijen van Spanje, Italië en Frankrijk. IN WELK IftND U)?eN ER 3 NIIL30EN RUNOERÉN ROND' Dat zei gisteren de heer Ter Haar namens het bestuur van de Neder landse Federatie van Onderwijsvak organisaties (NFO), die in Utrecht een landelijke hoorzitting over deze kwestie organiseerde. Een reeds lange tijd bestaande dis cussienota over het onderwijs aan buitenlandse kinderen geeft welis waar een lange reeks aanbevelingen voor een beter beleid, maar door veel Nederlandse en buitenlandse leer krachten worden deze aanbevelin gen slechts „gemorrel in de marge" genoemd zolang er van overheidswe ge van geen enkele coördinatie spra ke is. „Het wordt tijd dat alle verant woordelijke instanties op hun plich ten worden gewezen Tot nu toe is geen enkele organisatie rechtstreeks verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van anderstaligen op de scho len," aldus een vertegenwoordiger van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB). Twee talen Ook is er nog geen enkele beleidsvi sie ovr het vraagstuk van het inter culturele onderwijs; dit is onderwijs in twee talen en culturen: die van het land van herkomst en die van het land waar men woont. Door veel leerkrachten werd deze dubbele kans gezien als een bevorde ring van de Integratie doordat cul tuurverschillen meer duidelijk wor den en wlndgroei wordt tegenge gaan. Maar in de huidige situatie biedt het aantal lesuren en leer krachten vaak te weinig mogelij khe- Terneuzen en andere betrokken in stanties. Tevens dient Eurobrom op zeer kor te termijn onder andere een risico analyse opstellen van het proces voor de vervaardiging van de chemi sche stof tetrabroom bisphenol Ook de officier van juslttie in Middelburg zal zich ln de zaak mengen door aan de hand van deskundigenrapporten te bekijken of Eurobrom een wette lijk strafbaar feit heeft gepleegd. den om intercultureel onderwijs be hoorlijke van de grond te krijgen. Een extraprobleem is daarbij de wankele rechtspositie van de buiten landse leerkrachten. De discussienota, die gisteren werd behandeld, pleit dan ook voor meer leermiddelen, meer nazorg, meer taak- en tolkuren en aanstelling van extraleerkrachten ten behoeve van het anderstaligen-beleld, zodat ex tra-hulp aan buitenlandse scholieren in principe gedurende de hele schoolperiode mogelijk is. Ook moet er op den duur een aangepaste sala ris- en rechtspositieregeling voor buitenlandse onderwijsassistenten en tolkleraren komen. De gebrekki ge aanpak van het onderwijs aan anderstaligen, zo luidde tenslotte de conclusie is voor een groot deel te wijten aan het gebrek aan inzicht op het departement van onderwijs in dezé problematiek. 'Steunverlening aan noodlijdend bedrijf meer stroomlijnen' Van onze Haagse redactie DEN HAAG Oud-minister Lub bers, nu CDA-Kamerlid, vindt het Jammer dat zijn opvolger Van Aar- denne (economische zaken) er nog niet in geslaagd is de steunverlening aan noodlijdende bedrijven te stroomlijnen Met dat doel is ln de tijd van Lubbers' ministerschap een begin gemaakt met het ontwerpen van een beschikking. Een dergelijke opsomming van „spelregels" zou het parlement en het bedrijfsleven moe ten laten zien „langs welke lijnen de overheid loopt". In het blad van het NCW (christelij ke werkgevers) noemt Lubbers het „eigenlijk jammer dat die beschik king nog niet op tafel ligt". Er is naar de mening van de oud-bewindsman alleszins behoefte aan. „We worden overspoeld door individuele proble men en dat geeft circusachtige toes-' tanden," zegt Lubbers. Rtrtaal formaat: 24JSx34J cm. Royaal formaat, vol kaarteenheden en fraaie foto's, 176 pagina's kleur - van de makers van de Bosatlas. Kortom: dit is de atlas die u altijd al wilde. Hoe komt u aan deze atlas? Nieuwe spaarders die in de actieperiode een spaanekenuig openen (minimale inleg f 15r) kunnen deze atlas kopen voor slechts f 19,50. Bovendien ontvangen ze ook nog f 7,50 spaarpremic (deze premie is één maand niet opvraagbaar). Dit unieke aanbod geldt t/m 2 juni. Dus wees er snel bij, want voor de atlas geldt: zolang de voorraad strekt ak nog f 730 spaarpremie (deze premie Dit unieke aanbod geldt R

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9