idel Castro wil bemiddelen in Eritrea f M- --yy i \m pijnlijk zelfonderzoek van Franse communisten Igypte: 24 mensen epakt na complot - f 1' .4' ;;•- - J--. r n/ - c fV; v- - A Nkomo dreigt met opvoering oorlog Carter zet gevoelig wapencontract door Opnieuw aanslag in Italië Mafia vergroot greep op vakbeweging in VS Gematigden en haviken storten kritiek uit over hoofd Marchais ïbanen voelen niet voor nieuwe militaire actie er ensoverleg *>skou-Peking eg rdt hervat sS*' Frankrijk verhoogt prijzen en inflatie IERDAG 27 APRIL 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet mon I mil t Al dg i til eenl komt i et het dekki iding nd hi )rmgeft e raat d, bedri 000.- /aller en w. i wijze te w verk »laa| te vii raad dit C j, lender ng >mmi n v< ROET (Reuter. UPI) De Cubaanse leider Fidel Castro er weinig voor zijn troepen op grote schaal in te zetten in de tussen Ethiopië en de afscheidingsbeweging Eritrea. Hij 'daarom aangedrongen op onderhandelingen tussen beide lende partijen in dat gebied. agd ani zou daarbij wel als bemidde- willen optreden. Dit werd giste- verteld door Palestijnse bron die contacten hebben met de ese afscheidingsbeweging. Vol- deze bronnen heeft Castro de id in Eritrea uitvoerig bespro- met George Habasj, de leider het Volksfront voor de Bevrij- van Palestina. Deze bracht eni- jd geleden een bezoek aan de lanse hoofdstad Havana. Zijn lisatie onderhoudt goede be- gen met de twee belangrijk- janisaties die deelnemen aan [uerrilla tegen de Ethiopische Ikrachten in Eritrea. piërs. De verwachting was dat het Cubaanse expeditieleger daarna zou worden ingezet aan het andere front in Ethiopië, het Eritrese. Die ver wachting werd nog versterkt door het bezoek dat Ethiopie's sterke man. kolonel Menigstoe. aan Cuba bracht. Sindsdien is de strijd in Eritrea wel opgevoerd van Ethiopische kant. maar van een groot offensief zoals in de Ogaden was tot nu toe geen sprake. De Eritrese bevrijdingsorganisa ties hebben overigens wel verklaard dat de Cubanen meestrijden in dit gebied. Gisteren nog gaf één van de organisaties een verklaring uit waar in werd gezegd dat Ethiopische ge vechtsvliegtuigen werden gevlogen door Cubaanse piloten. ,,De Ethio- piërs hebben een zwaar offensief in gezet over land en door de lucht tegen de bevrijde gebieden. De Cu banen spelen een belangrijke rol in de operaties met vliegtuigen, die mensen doden en bezit vernietigen". zo heet het in deze Eritrese aan klacht Hier tegenover staat het bericht uit het Libanese dagblad An-Nahar dat twee belangrijkste Eritrese organisa ties zouden hebben ingestemd met onderhandelingen. Ook deze krant citeerde Palestijnse bronnen. Een Palestijns woordvoerder bevestigde later tegenover het persbureau UPI de juistheid van het bericht in An Nahar. Deze Palestijn zei dat de Eri- treërs Castro en „een belangrijke ra dicale Palestijn" als bemiddelaar wilden. Die Palestijn zou dan Habasj kunnen zijn. Er werd gezegd dat het voorstel in Havanna ook is bespro ken met de Ethiopische leider Me nigstoe. Er zou zijn afgesproken daf bij de onderhandelingen geen voorwaar den vooraf zullen worden gesteld. De Eritrese afscheidingsbeweging heeft tot voor kort steeds gezegd dat zij alleen met een volledig onafhanke lijk Eritrea akkoord zal kunnen gaan, Nog niet zo erg lang geleden- werden ze in dat onafhankelijkheids streven gesteund door Cuba. maar sinds in Ethiopië het roer geheel om is en dit land zich mét hart en ziel aan de Sowjet-Unie heeft verpand, zijn de Cubanen aan de andere kant terecht gekomen. Mechelli wordt een ziekenhuis binnengebracht na ni mii cm; VOO )rg; l, jdmacht te entera bruik iet Re ver) en we 'at foi ink rloren avanl aar int niet, op dit moment nog een aanzien- Cubaanse strijdmacht in Ethio- De Cubanen beslisten vorige id de strijd in de Ogaden-woes- in het voordeel van de Ethio- [ING (Reuter) De Russische •minister van buitenlandse za- en delegatieleider in de grenson- landelingen met de Chinese verenl Leonid Hjitsjew is •inds ?ren in Pekin6 aangekomen. Tot iising van de diplomatieke lemers. Begin dit jaar wees Chi- log een Russiche voorstel om tot thoui ijk w< ende norrnahserin6 van de betrekkin- te komen van de hand. En verder k een de beide landen elkaar de tijd weer hartelijk uit voor: vis. De besprekingen over de tussen de Sowjet-Unie en Chi- ijn met forse onderbrekingen al de gang sinds 1969 so iging ar gel| tacten met Rode Brigades té h( van levattf, ten agingi i gepr in de iren - S, .,-U 1 kW. Kwaad over houding tussentijdse regering Rhodesië LOESAKA, SALISBURY (Reuter, UPIl Joshua Nkomo, een van de leiders van het Patriottisch Front heeft gedreigd de al zes Jaar durende guerrilla-oorlog tegen de Rhodesische regering op te voeren. Nkomo maakt zich kwaad over het verzet van de multiraciale tussentijdse regering in Rhodesië tegen de Brits- Amerikaanse plannen om tot een brede conferentie te komen over het conflict in Rhodesië. Een woordvoerder van Nkomo be schuldigde Engeland er overigens van een huichelachtige houding aan te nemen in zijn politiek ten opzichte van Rhodesië. De Britse regering lijkt nu bereid te zijn zich achter het blank-zwarte akkoord van Salisbury te stellen, aldus de woordvoerder. De Britse regering is niet voor een wer kelijke onafhankelijkheid, maar steunt een racistische minderheid en waakt voor haar eigen economische belangen, zo liet Nkomo zeggen. Eergisteren liet de uitvoerende raad van de tussentijdse regering, waarin naast Ian Smith de drie gematigde >P IRO (Reuter. UPI) De justitie in Egypte heeft gisteren 4 restigd dat er een organisatie is opgerold die van plan was een ital terreurdaden te plegen. De bedoeling van de organisatie de besprekingen tussen Egypte en Israël over een vredesre- iiig te dwarsbomen. dats bezoek aan Israël werd gevormd. e poli' >nge a hk braak lefsti van lluewf' groei ;sen d di politi "amé j' te bei" groe] ar gei alle rijk er k, aid nbaar aanklager Ibrahim al-Kal- >i vertelde op een persconferentie in verband met deze samenzwe- 24 mensen zijn gearresteerd. De ip bestaat voor het grootste deel 3alestijnen en Jordaniërs. Verder er drie Zwitsers, één Westduitser één- Egyptenaar bij. Het onder- k is nog in volle gang en op dit' ment is nog niemand in staat van uchuldiging gesteld. Aanklager joebi zei dat het nog wel enkele ten kan duren voordat er aan- r chten kunnen worden geformu- joebi vertelde dat de organisatie itacten had met drie extremisti- e groeperingen in het buitenland. '-Ï t zijn de Rode Brigades in Italië, "afscheiding van het Volksfront de Bevrijding van Palestina die geleid door Wadie Haddad. en in Irak gevestigde Palestijnse ep die zich heeft afgescheiden Arafats Al-Fatach. De groep van Idad (deze Palestijnse leider is Iele weken geleden overleden) zou nnen hebben gehad voor een ac- tegen de Egyptisch-Israëlische nmissie die kort na president Sa- De Zwitserse student Serge Manto- vani, die sinds 1975 in Cairo woont, was als contactman voor deze groep opgetreden. Volgens Kaljoebi heeft hij bekend op verzoek van Haddads groep foto's te hebben genomen van het Mena-hotel waar de Egyptisch- Israëlische commissie vergaderde. De aanklager zei dat een andere Zwitser. Georgio Bellini, was opge treden als contactman tussen de Ita liaanse Rode Brigades en de Pales tijnse groeperingen. Een derde sleu telfiguur in de organisatie was de 23- jarige Palestijn Mohammed al-Moes- sa. De Egyptische aanklager zei dat deze de justitie uitvoerige informatie had verschaft over de organisatie van de Palestijnse vleugel die zich het hardst verzet tegen de vredespo gingen die president Sadat eind vo rig jaar begon. Kaljoebi's verklaring was de eerste officiële bevestiging dat er een be langrijke samenzwering in Egypte was opgerold. Spoorwegstaking Japan beëindigd Miljoenen forensen rond Tokio hebben weer de no dige moeilijkheden gehad om thuis te komen in ver band met een staking van de spoorwegen. Nadat de particuliere lijnen de sta king opgaven, dromden gisteren duizenden samen bij de loketten van deze lijnen, (zie foto). Inmid dels zijn ook de werkne mers bij de nationale spoorwegen weer aan het werk gegaan. De stakingen maakten deel uit van het jaarlijks terugkerende len te-offensief van de Japanse vakbonden. WASHINGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse president Carter zal zijn pakket van voorstellen voor wapenverkopen naar het Midden-Oosten niet intrekken. Hij wil zo snel mogelijk een stemming in het Congres over deze voorstellen, waarschijnlijk nog deze week. De president gaat daarmee in tegen enkele belangrijke leden van het Congres die hebben aangedrongen op uitstel van behandeling. Tip O'Neil, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, waarschuwde Car ter gisteren nog dat er op dit mo ment onvoldoende steun is voor de voorstellen. Carters woordvoerder WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse justitie is bezorgd over de groeien de invloed van de georganiseerde misdaad op de vakbeweging in de Verenigde Staten. Onderminister van justitie Benjamin Civiletti vertelde dat dc misdaad organisatie (dc Mafia) in ongeveer 300 plaatselijke vakbondafdelingen een machtspositie inneemt. Dat is naar verhouding niet zoveel (er zijn wel 75.000 plaatselijke afdelingen), maar de onderminister vond het verontrustend dat de Mafia zich concentreert op enkele bonden. Die noemde hij niet met name. (Vanouds is de Transportbond altijd het meest onder invloed van de misdaad geweest.) Een andere functionaris van justitie noemde vooral de toestand in Chicago zeer ernstig. „Bijna alle belangrijke afdelingen van drie bonden zijn in handen van het misdaad-syndicaat van Chicago," vertelde hij. Volgens hem heeft de misdaad vooral belangstelling voor de pensioenfondsen. De mensen van justitie legden hun verklaringen af voor een sub-commissie uit de Amerikaanse Senaat. Jody Powëll sprak dat gisteravond tegen. Hij zei dat veel tegenstanders van de wapenverkoop juist op uitstel aandringen omdat zij vrezen op dit moment in de minderheid te zijn. „Zij hebben hetzelfde overzicht van de stemmen als wij." aldus Powell. In het pakket van Carter worden wapenleveranties aan drie landen in het Midden-Oosten (Egypte, Saoedi- Arabië en Israël) aan elkaar ge smeed. Hoofdmoot van de leveran ties aan alle drie landen zijn tiental len moderne gevechtsvliegtuigen. De grootste weerstand bestaat tegen de levering van zestig jagers van het type F-15 aan Saoedi-Arabië. Carter vindt deze levering voor de relaties met dit olieland van het grootste belang. Om te voorkomen dat Egyp te en Israël hun toestellen wel krij gen. maar Saoedi-Arabië niet heeft hij de drie contracten als één geheel aan het Congres voorgelegd. Als één onderdeel niet wordt aan vaard. zal hij het geheel intrekken. Pikant is dat de spanning over deze omstreden zaak haar hoogtepunt na dert net nu de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan in Washington op bezoek is. zwarte leiders Moezorewa. Sithole en Chirau zitting hebben, weten weinig heil te zien in een conferentie waar aan ook het Patriottisch Front zou meedoen De tussentijdse regering heeft giste ren gepraat over de mogelijkheid van legalisatie van de beide clubs die in het Patriottisch Front samenwer ken. Al dertien jaar zijn de Zanu (Afrikaanse nationale unie van Zim babwe) van Robert Moegabe en de Zapu (Afrikaanse Volksunie van Zimbabwe) van Joshua Nkomo. in Rhodesië verboden. Een woordvoer der van Sithole (die in de uitvoeren de raad van de tussentijdse regering zit) zei gisteren al dat de verbanning opgeheven was. Dat werd even latei- weer ontkend Nationalistische kringen zeiden gis teren dat Sithole van plan was zijn vleugel in het vervolg ook Zanu te noemen In Salisbury zijn gisteren 78 zwarte studenten veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf wegens deelneming aan een demonstratie tegen het interne akkoord van Smith en de gematigde zwarte leiders. Het vonnis werd geveld door de enige zwarte rechter die Rhodesië rijk is. Alle studenten werden veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke dwangarbeid met een proeftijd van vijf jaar. Zuid-Afrika In Pretoria heeft het hoofd van poli tie gisteren laten weten dat de Zuid- afrikaanse politie langs de noord grens van het land een grote actie begonnen is tegen uit Botswana en Rhodesië infiltrerende guerrillastrij ders. Een groot aantal zwaar bewa pende guerrilla's zou al opgepakt zijn. De Zuidafrikaanse regeringzegt al enige tijd op de hoogte te zijn van plannen van de verboden Afrikaanse Nationale Raad (ANC) „om de ter reur van de grensgebieden uit te breiden tot de industriegebieden in Zuid-Afrika" De politie heeft bijzon dere aandacht voor het grensgebied met Botswana waar in de afgelopen 14 dagen verscheidene kampen met wapens van communistische her komst zouden zijn ontdekt. Tot de gevangen genomen guerrillastrijders zouden zich vroegere studenten uit het zwarte woonoord Soweto bij Jo hannesburg bevinden die na de on rust van '76 het land verlieten en zich bij guerrillabewegingen aansloten. ROME (Reuter. UPI. AP) De voor aanstaande christen-democratische politicus Gerolama Mechelli is giste ren in de Italiaanse hoofdstad Rome door twee jonge mannen voor zijn woning beschoten. Hij liep vijf schot wonden op in beide benen, maar zijn toestand was niet ernstig. Dit werd gisteren door de politie in Rome meegedeeld. De politie opende meteen de jacht op de mannen Er werd een helikop ter ingeschakeld die de politie van uit de lucht aanwijzingen gaf. Sinds de ontvoering van oud-premier Aldo Moro houdt de politie bijzondere eenheden paraat, die onmiddellijk kunnen worden ingezet bij ontvoe ringen en aanslagen De 54-jarige Mechelli, de vroegere gouverneur van het district Lazio. waartoe Rome behoort, werd naar eigen zeggen door twee mannen be schoten. die na de aanslag „rustig naar een wachtende auto liepen". De wagen werd later aangetroffen op enkele honderden meters van de plaats van de aanslag. Korte tijd later werd een Romeins dagblad op gebeld door een onbekende die zei dat de aanslag het werk was van de Rode Brigades. Ook gisteren ont plofte er een lichte bom bij een kan toor van de christen-democratische partij in Milaan. Er werd lichte scha de aangericht. Verder werd op Sardi nië de auto van een vroegere chris ten-democratische burgemeester in brand gestoken. Loos alarm De Italiaanse regering, de christen democratische leiders en de politie raakten gistermorgen in rep en roer nadat een onbekende vrouw opbelde met de mededeling dat Aldo Moro op ongeveer 21 kilometer ten zuidoos ten van Rome was vrijgelaten. Heli kopters en politiewagens kamden de buurt uit Tot gisteravond was er echter van Moro geen spoor ge vonden Het Romeinse openbaar ministerie heeft inmiddels aanhoudingsbeve len uitgevaardigd tegen negen ver dachten die bij de ontvoering van Moro en bij moord betrokken zou den zijn. Zes van hen staan bekend als leden van de Rode Brigades Dc drie anderen werden omschreven als linkse extremisten. PARIJS (UPI. AP) De Franse re gering heeft gisteren prijsverhogin gen aangekondigd voor elektriciteit, gas, steenkool, de spoorwegen en ta bak. De verwachting is dat de infla tie in het land als gevolg van deze maatregelen de tien procent zal overschrijden. Premier Raymond Barre zei dat de regering het ook niet plezierig vond. maar dat de prijsverhogingen onver mijdelijk waren, als de regering de tekorten in de genationaliseerde be drijven tenminste wil beperken zoals ze beloofd heeft. Door een strak loon- en prijsbeleid heeft Barre de inflatie vorig jaar tot 9.5 procent kunnen beperken. De geldontwaarding was dit Jaar onge veer 9 procent, maar zal door de maatregelen ongetwijfeld oplopen tot boven de tien. De regering kon digde aan dat het minimumloon op 3 mei zal worden verhoogd, vermoede lijk met vier procent. Onmiddellijk na de verkiezingsoverwinning is de Franse regering overleg begonnen met de sociale partners. oor Bert van Panhuis eorges Marchais heeft het centrale comité van de Franse communistische ^&rtij heel wat uit te leggen. Ook al houdt tie PCF haar vergadering van steravond en vandaag achter gesloten Óeuren in de partij-bunbker yjff kolonel Fabien", die conclusie kan in ieder geval worden getrokken. l W larchais zal niet op de mestvaalt van de geschiedenis worden gegooid laar het feit dat de gemoederen binnen de partij sinds de afkeuring van de owjet-inval in Tsjechoslowakije in 1968 niet meer zo in beroering zijn ffweest is tekenend voor de verwarring onder de communistische achter- an en haar leiders. >e korven (onder de guillotine) blijven eg" sneerde Marchais een maand gele- in toen vlak na de algemene verkiezingen kritiek kwam. De aanmerkingen kwa- m langzaam en aanvankelijk in geringe ite want kritiek is een wapen dat ook in eurocommunistische PCF met voor- itigheid moet worden gehanteerd. Van- zal Marchais zeker niet meer zo hoog- artig van zich af kunnen bijten, hij is erder in de verdediging gedrongen 'at is er aan de hand? De Franse commu- isten hebben bij de verkiezingen van half aart niet het succes behaald dat ver acht, werd. Alle voortekenen ten spijt aaide „links" het samenwerkingsver- and van socialisten, communisten en nkse radicalen bij lange na geen meer- trheid in de Nationale Vergadering Inks zat weliswaar tegen de 50 procent an maar gezien het de regeringspartijen •oordelende kiesstelsel had ze zeker 52 rocent moeten halen om de tegenpartijen it de gouvernementele zetels te wippen an de verkiezingen was een lange cam pagne vooraf gegaan, waarin de commu nisten uitbundig ruzie maakten met de partners. Over het aantal bedrijven dat moest worden genationaliseerd, over het defensiebeleid, de kernenergie en andere kleine zaken Iedereen mocht er getuige van zijn en (boze?) tongen zeiden dat de PCF er doelbewust o& aanstuurde dat de linkse partijen bij de verkiezingen zouden worden verslagen Dat werden ze dan ook Tijdens de verkiezingsstrijd hielden partij leden. die het niet met de gevoerde strate gie eens waren hun mond maar, om niet nog meer onheil te stichten don al werd gedaan, maar na de 19e maart toen de kaarten waren geschud, kwam het los. Er waren partijleden in Bretagne. die woe dend hun lidmaatschapskaart opstuurden en ook aan de top lieten „vrijdenkers" weten dat Marchais en zijn medewerkers er nog niet af waren met het excuus van het kiesstelsel en de hetze van rechts, gesteund door „de pers" en „de radio en tv". Georges Marchais De eerste, die de stoute schoenen aantrok was Jean Elleinstein, historicus en filosoof, vertegenwoordiger van de zogeheten „libe rale vleugel" van de PCF en kandidaat in één van de Parijse kiesdistricten. Ellein stein. wiens optreden ook buiten de PCF wordt gewaardeerd, stapte met een gede gen en kritische beschouwing naar de hoofdredactie van l'Humanité. het officië le dagblad van de partij. Als je een discus sie over de koers van de partij wilt voeden ligt dat toch het meest voor de hand. Geeri publikatie Hoofdredacteur René Andrieu legde de artikelen voor aan de PCF-leiding en die zeiden: nee, het wordt niet geplaatst. Vol gens kenners was Georges Marchais voor stander van zo'n forum in het dagblad maar werd hij overstemd door haviken als l'Humanité-directeur Roland Leroy en bul- tenlandspeciallst Jean Kanapa, een onver valste stalinist. Ook andere kritische schrijfsels vielen in ongenade. Eén van de scribenten maakte half iro nisch. half teleurgesteld een vergelijking met de behandeling van de kwestie-Solsje- nitsyn door de Russische Prawda. „Ik was toentertijd in Moskou en weet dus precies hoe het toeging. Iedereen in de Sowjet- Unie praatte over de zaak maar de Prawda schreef er geen letter over" vertelde hij. Maar Frankrijk kent wat meer perskana len dan de Sowjet-Unie. Dus hebben de critici een ruim podium gevonden in het links-intellectuele dagblad Le Monde. Waar was de PCF-leiding zo bang voor dat Elleinstein moest uitwijken? De directeur van het Parijse centrum voor marxistische studie en onderzoek meent dat de neder laag bij de algemene verkiezingen niet alleen het gevolg is van de strategie van links. Volgens Elleinstein waren de verkie- zingsonderwerpen uit de mode. Met klas senstrijd en verhalen over uitbreiding van de arbeiders terwijl iedereen kan zien dat die arbeider het dankzij de sociale voorzie ningen redelijk goed heeft trek je geen kiezers, redeneert hij. Daarnaast heeft de PCF nog lang niet genoeg afstand geno men van andere communistische partijen. Ook al is de dictatuur van het proletariaat overboord gezet, wat naam en structuur betreft doet de PCF nog steeds veel den ken aan haar zusters in Oost-Europa. Andere naam Elleinstein draagt twee maatregelen aan: verander de naam en stel het ..democra tisch centralisme" (de partijleiding be paalt het standpunt in belangrijke kwes ties en de minderheid voegt zich daarbij naar de meerderheid) bij in die zin dat men minder centralistisch en meer democra tisch te werk gaat Zo kan de partij ook aantrekkelijk worden voorde middengroe pen en de intellectuelen, die zich steeds weer laien afschrikken door de strakke teugels, aldus Elleinstein Het moreel van de PCF-leiding heeft van de week een nieuwe en misschien nog forsere klap gekregen door de kritische artikelen van partij filosoof Louis Althus- ser in Le Monde. Wordt Elleinstein nog wel een In de hoek geschopt Marchais begin dit jaar: „ik lust wel duizend Elleinsteins" Althusser vertegenwoordigt een veel gezaghebbender groep binnen de partij, namelijk de meer dogmatische vleugel Althusser heeft zich in het verleden fel verzet tegen de tendens naar eurocommu- nisme en tegen de afschaffing van de dic tatuur van het proletariaat. De partij zwenkt te veel naar rechts, meende hij. In zijn Le Monde-serie zegt Althusser dat de PCF zich ongeloofwaardig heeft ge maakt met haar verandering van koers in kwesties als de kernenergie en de Europe se Gemeenschap. Hij uit scherpe kritiek op de onwil van de leiding om een discus sie van „de activisten aan de basis" toe te laten. Interessant is vooral dat Althusser Marchais als de boosdoener aanwijst. Want Marchais is de man achter de euro- communistische koers, die hij er twee jaar geleden met veel moeite door heeft gekre gen. Althussers kritiek lijkt en dat is waarschijnlijk ook zijn bedoeling in de eerste plaats gericht op de versterking van de positie van de haviken. Curatele Zoals gezegd. Marchais zal vandaag niet worden afgezet en naar bulten toe zal de PCF-leldlng het beeld ophouden van een eensgezinde partij. Maar als de haviken ook maar het minste bewijs krijgen dat ..bijstelling" van het eurocommunlsme lu cratiever is dan krijgt hij het moeilijk. Een aanwijzing hoe dc zaken erbij komen te liggen kan de komende maanden te vinden zijn in de hiërarchie van de PCF. Nu gel den Marchais' geestverwanten als Charles Fitterman en Paul Laurent nog als de naaste medewerkers van de partijleider Worden zij weggedrongen door figuren van de harde lijn dan is Marchais onopvallend maar niet minder effectief onder curatele geplaatst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7