4 m 'Er is erg veel in het vak bedorven' H Jfll P,:" lie tekening van een leze Trouw commentaar IR <Bl Public relations en theologie plecht op arbeid Eerste hoogleraar in de leer van de public relations: ederlands schip beste bij oliebestrijding PP" JS' Knallende donder S! DICHTBIJ l —IS jeu de boules in een gracht staking protest heksenwet dochters vakantiekerk iC'ERDAG 27 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 uc 'RR is ooit een tijd geweest dat ge- l/fAil tt(*e onderwijzeressen en kleuter- isters onder zware druk werden et om toch weer te gaan werken, r slot van rekening hadden zij op iten van de gemeenschap gestu- erd en dan was het ook redelijk zij insprongen waar er een tekort i leerkrachten bestond. tijden zijn veranderd. Er dreigt een gigantisch overschot aan rkrachten. Een schoolbestuur in cuwarden heeft daarom reeds iloten hier in het benoemingsbe- Qd rekening mee te houden. Voort- 7jn wil het bestuur geen vaste aan- jlling meer geven aan getrouwde puwen die geen kostwinster zijn. redenering is kennelijk dat vrou- !n geen recht hebben op werk als |n man al een baan heeft. Tl geval in Leeuwarden staat niet een. Nog niet zo lang geleden is de Katholieke Onderwijs reniging een heftige discussie ge- erd over de vraag of in de akte a benoeming moest worden be- ■^ém\d dat niet-kostwinners er bij ^JWjcrimping van de school het eerst OpLd moesten. Die bepaling werkt in l nadeel van gehuwde vrouwen, al ii het voorkomen dat ook mannen door worden getroffen. schoolbestuur in Leeuwarden misschien vervuld zijn van de :e bedoelingen. Maar er worden :h een paar denkfouten gemaakt, de eerste plaats stelt het bestuur premie op ongehuwd samenwo- n. Want wie na een tijdelijke istelling graag een vaste benoe- wil, doet er verstandig aan nog :n mét trouwen te wachten. Als buit dan eenmaal binnen is, kan stap naar het stadhuis zonder Ier risico worden gewaagd. r Dg dacht zo te »ijt vai en ze noeite nan erl n jij ni reactii ,,Ach lommu moet assen, ntschu t wel geschat» ie zoi e een f so zal iij mij tegen! hoort de b< haar Dver, E oor int, en dai j toestatn ieprvolgens druist het schoolbestuur tegen de geest van de bepaling in wetboek, die ontslag verbiedt aanleiding van huwelijk of angerschap. Nu gaat het bij de ^zetting van een tijdelijke in een e aanstelling formeel niet om •lag. Maar wie zijn of haar werk f cd doet mag na een jaar rekenen OU tsl op een vaste benoeming. Verande ring van de burgerlijke staat mag dan niet worden aangevoerd als ar gument om iemand de laan uit te sturen. Zolang een schoolbestuur een tijde lijk aangestelde leerkracht nog wel kan gebruiken, lijkt weigering van een vaste aanstelling misschien iets minder ernstig. Maar ook dat is een misverstand. Het behoort namelijk tot de verworven rechten van onder wijzend personeel, van mannen zo wel als vrouwen, dat zij na hun proeftijd een vaste benoeming krij gen. Die vaste aanstelling geeft hun niet alleen grotere garanties bij in krimping van de school, maar ook een betere bescherming van hun rechtspositie in ander opzicht. Wij kunnen niet inzien hoe je als schoolbestuur in je benoemingsbe leid onderscheid kunt maken tussen man en vrouw. Waarom zal men een man wel, een vrouw geen vaste aanstelling geven? Heeft de vrouw die wil werken minder recht op arbeid dan de man? Is werkloosheid voor een vrouw die wil werken min der erg dan voor een man? Iets anders is het, wanneer men de vraag opwerpt wie bij inkrimping van een school het eerst voor ontslag in aanmerking komen. Dan moet er gekozen worden. Men kan dan waarschijnlijk het best afgaan op leeftijd en aantal dienstjaren, zoals ook buiten het onderwijs gebeurt. Het lijkt misschien redelijk in deze gevallen ook het kostwinnerschap in het geding te brengen. Toch vragen wij ons af of dat rechtvaardig is. Het recht op arbeid kan moeilijk afhan kelijk worden gesteld van de inko menspositie van het gezin. Vindt men het onrechtvaardig dat in som mige gezinnen een dubbel inkomen wordt genoten, dan moet daartegen iets worden ondernomen in de sfeer van de belasting. Maar het gaat niet aan inkomenspolitiek te bedrijven door de helft van de Nederlandse bevolking het fundamentele recht op arbeid te ontzeggen. ISTERDAM Het Nederlandse hjebestrijdingsvaartuig „Smal Agt" het enige schip dat voor de kust i Bretagne daadwerkelijk iets ift kunnen doen bij de bestrijding de enorme olievelden, die een olg waren van de ramp met de ioco-Cadiz. is van Franse zijde gezegd tij een gesprek in Bonn over inter- beginjt n wi Duitse t?" lodig, iet vo kan n. Ze leningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, verleitjtbus 859. Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden, sven. il lang ir zal ckend •ngen I oet ze gevra ïme ge t hope Wat innen Een I at. ..Kom (t een ook tl >ervol K door Leo Kleyn Onlangs nog werd hij pijnlijk getroffen door een kop ln deze kant. De Nederlandse hockeyploeg had in de strijd om het wereldkampioenschap de tweede plaats weten te bereiken, maar wat las hij in zijn lijfblad? „Holland mist goud." Tien Jaar geleden zou hij nog gelezen hebben: „Holland wint zilver". Andere kranten, die hij er speciaal even op nalas, drukten zich al even negatief uit. „Journalisten", zegt hij misprijzend, „zien tegenwoordig alleen nog maar de negatieve aspecten." nationale samenwerking bij de olie bestrijding. Het Nederlandse vaartuig heeft voor de Bretonse kust achttien ton olie weten op te zuigen in zeer korte tijd. Daarna werd het moeilijker, omdat alles al op de kust lag. De Fransen en Engelsen hadden dertig tot veertig schepen ingezet. Dr. Anne van der Meiden (48) deelt deze berisping aan de journalistiek uit in een gesprek dat handelt over een andere vorm van de zogeheten massacommunicatie, public rela tions. De beoefenaren van dit vak staan bij sommigen in een kwade reuk. Ze worden, om Van der Meiden zelf te citeren, wel beschouwd als gladstrijkers en mooipraters. Ge heel anders dan journalisten lijken ze vaak een wat al te positieve instel ling te hebben. Hoewel niet gecharmeerd van mooi- praterij, vindt Van der Meiden wel dat je ook best oog mag hebben voor de leuke kanten van het bestaan, bijvoorbeeld voor de inspanningen die hockeyspelers zich getroosten om zilver in de wacht te slepen. Een public relations officer zou op dat zilver, en niet op het gemiste goud, de nadruk leggen. Dat Is natuurlijk heel nobel, maar intussen laadt zo'n functionaris vaak wel de verdenking op zich bepaalde onaangenaamheden dood te zwij gen. Rept hij, in dienst van een che misch bedrijf, om maar iets ergs te noemen, ook over de bezwaddering van het milieu waaraan de onderne ming zich schuldig maakt? Geërgerd antwoordt Van der Meiden op die vraag dat er aan zo'n bedrijf toch ook veel positieve kanten zitten, dat je'niet onmiddellijk over alle slech tigheid hoeft te struikelen. Doorpratend eerkent hij dat dood zwijgen daarvan met recht als glad stri jkerij gekwalificeerd zou kunnen worden. In de public relations, zegt hij, mag en moet ook de keerzijde van de medaille getoond worden. Of- het gebeurt, is een andere vraag. Maar er zijn, weet hij wel, „collega's genoeg die het moeilijk hebben". Misverstanden Van der Meiden mag als deskundige op het onderhavig terrein worden beschouwd. Deze maand is hij be noemd tot bijzonder hoogleraar in de leer van de public relations aan de Rijksuniversiteit in Utrecht vanwe ge het Nederlands genootschap voor public relations. Hij is de eerste hoogleraar in Nederland in deze nieuwe tak van wetenschap. Dat is geen geringe eer, niet alleen voor Van der Meiden zelf, maar ook voor al die public relations officers die tot nog toe met lede ogen moes ten toezien hoe hun vak werd mis verstaan en ondergewaardeerd. De wetenschappelijke status die dat vak nu is verleend, kan daaraan ein delijk eens een eind maken. De misverstanden werden gekweekt door types als dat zangeresje dat aankondigde „in de public relations" te willen gaan, en daaraan toevoegde dat het haar wel leuk leek linten door te knippen en winkels te ope nen. Maar al te vaak werd van public relations (afgekort: PR) gesproken, als het er slechts om ging de verkoop van een produkt te bevorderen. „Er is erg veel in het vak bedorven", constateert Van der Meiden. „De bo nafide PR-man heeft daar buitenge woon onder geleden." Helemaal uitgestorven zijn de beun hazen nog niet. Nog steeds zijn er die zichzelf voornamelijk beschouwen als hts master's voice, zoals het type in PR-kringen wordt aangeduid. Maar volgens Van der Meiden heb ben deze beoefenaren van het vak hun langste tijd wel gehad. „Ze zijn er nog wel, die jongens die de pers te pletter praten, maar journalisten hebben daar natuurlijk ook hele maal geen behoefte aan." Glazenwasser Bij zoveel geknoei rijst de vraag wat eigenlijk onder public relations Anne van der Meiden(foto: Dirk Ketting) moet worden verstaan. Wellicht dekt dit uit de States overgewaaide be grip een wat al te onbestemde in houd. Met de door het Genootschap gehanteerde definitie („het stelsel matig bevorderen van wederzijds be grip tussen een organisatie en haar publieksgroepen") kun je wel een paar kanten op. Van der Melden zegt het niet zo op definities begrepen te hebben. Hij gebruikt liever de omschrijving dat het in dit vak te doen is om „syste matische zorg voor relaties van orga nisaties met andere organisaties, met mensen en met publieksgroe pen, zowel intern als extern". Dat is een mondvol, die ook nogal onder abstracties gebukt gaat. Ter verduidelijking zegt Van der Mei den: „Er wordt wel beweerd dat het een typsiche glazenwassersfunctie is. Zowel van binnen als van buiten wordt het raam schoongemaakt. Daar zit wel wat in." De PR-man. zo valt hieruit te begrij pen, heeft niet alleen tot taak ervoor te zorgen dat de organisatie goed „overkomt", zoals dat tegenwoordig heet, hij dient ook intern zendings werk te verrichten. Juist die laatste bezigheid onderscheidt hem van de reclameman, die uitsluitend extra vert bezig is. en ook van de voorlich ter, al kan voorlichting wel weer wor den beschouwd als een onderdeel van de public relations. Over de verschillen tussen public relations, reclame en voorlichting bestaan veel misverstanden. Ze wor den in de hand gewerkt door voor lichters die er zich wat al te gretig op beroepen public relations te bedrij ven, en door reclamemannen die aan hun bureaus lichtvaardig PR-afde lingen toevoegen. Vooral dat laatste „trekt de hele zaak scheef", vindt Van der Meiden. „PR wordt op die manier een charmante reclametech niek." De ware PR-man is in de ogen van de nieuwe hoogleraar een „staffunctio naris op hoog niveau", met dien ver stande dat hij zich niet bekommert om „het verdienen van de centen". Van der Meiden plaatst hem in de beleidssfeer, in die zin dat hij „het beleid naar binnen toe helder moet maken." De PR-man, zegt hij, kan worden beschouwd als „een soort communi catief geweten" binnen de al dan niet commerciële organisatie waar aan hij is verbonden. „Sommigen spreken ook wel van een ethisch geweten, maar dat gaat mij wat te ver. Het is natuurlijk wel zo dat de PE-man op bepaalde ethische din gen kan wijzen." Bij wat grotere ondernemingen heeft het management vaak bitter weinig zicht op wat zich binnen en buiten het bedrijf afspeelt. Wie zaken doet, heeft daaraan meestal zo de handen vol, dat hij geen of weinig tijd over houdt om zich het hoofd te breken over de reacties die hij daarmee op roept. Die niet eenvoudige taak is weggelegd voor de PR-man. Werk loosheid hoeft hij niet te vrezen: Van der Meiden wijst erop dat de buiten wacht (waartoe ook de werknemers in het bedrijf zelf kunnen behoren) „steeds dringender vragen" aan de onderneming stelt. Vroeger wilde zo'n PR-man er wel eens mee volstaan te roepen dat er niets aan de hand was, maar volgens Van der Meiden moet hij er tegen woordig veeleer op hoog niveau voor zorgen dat er inderdaad geen vuiltje aan de lucht is. De PR-man moet, naar zijn woorden, „zowel brand- blusapparaat als oliespuit zijn." Overstelpend Volgens Anne van der Meiden zouden colleges in de leer van de public relations verplichte leerstof voor alle aan staande predikanten moeten zijn. Zelf is hij theoloog en staat hij vrijwel elke zondag op de kansel van de Vereni ging van vrijzinnig hervormden. Door zijn studie van de public relations is hij naar zijn zeggen heel anders gaan preken. Ik hen veel meer hoorder-gericht geworden. HTben opge voed in een sfeer waarin de zender centraal stond en het volk er maar voor moest zorgen dat het de boodschap oppikte. Uit de communicatieleer heb ik dit begrepen: wat ik ook onderneem, de hoorder maakt het beeld. Je moet ook altijd maar èén thema bij de kop pakken. Ik ga wel eens naar anderen luisteren. Die behandelen dan in hun preek twaalf onderwerpen. Dat is een reuzefout." Van der Meiden studeerde theologie in Amersfoort en Utrecht en promoveerde in 1972 bij prof. dr. J. de Graaf op het proefschrift „Mensen winnen", waarin hij de relatie tussen ethiek en propaganda naging. Hij was verkooplei der bij de uitgeverij Bosch en Keuning, adjunctdirecteur en tijdelijk directeur van het Nederlands wetenschappe lijk instituut voor toerisme in Breda en hoofd van de afdeling public relations van de Utrechtse universiteit. Sinds 1976 is hij wetenschappelijk hoofdmedewerker in de leer der massacommunicatie aan deze universiteit, een functie die hij blijft bekleden. Het bijzonder hoogleraar schap in de leer van de public relations, dat hem 1900 gulden per jaar oplevert, beschouwt hij als een „ere- baan". Dat is geen geringe opgave, en een universitaire scholing lijkt dan ook niet te hoog gegrepen. Toch zijn het niet de adspirant-PR-mannen die zich in Utrecht onder het gehoor van Van der Meiden zullen scharen. Zij moeten genoegen nemen met het wat lagere HBO-niveau. De nieuwe hoogleraar zal zijn wijs heid ontvouwen ten overstaan van academici die in hun beroep best wat kennis van public relations kun nen gebruiken, alsmede van degene- ne die de nieuwe wetenschap als bijvak kiezen bij hun studie van de leer van de massacommunicatie. Het gesprek met Van der Meiden wordt herhaaldelijk onderbroken door telefoontjes. Vergenoegd stelt de hoogleraar vast dat de belangstel ling voor zijn colleges, die hij met ingang van september gaat geven, overstelpend is. Het wederzijds be grip zal bloeien als nooit tevoren. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Het zou gisteren maar elf graden worden, maar zie wat er gebeurde. Met zuidelijke winden drong de war mere lucht door in de hogere niveaus en ook op de grond was er een duide lijke stijging van temperatuur te constateren, op veel plaatsen in het zuiden tot zeventien graden graden en Roosendaal zelfs 18.7 graden. En de zon maar schijnen eerst, maar toch niet de héle dag. Tussen drie en zes uur werd het drukkend (Ouder kerk aan den IJssel) en kwam er een gelige lucht op. De barometer ging sneller dalen en wat niet verwacht werd.het begon van het zuiden uit te donderen. In Roosendaal begon het feest al om vijf uur, in Rozenburg half zes. Int Almkerk kon er zo ongeveer om de twintig seconden gerommel gehoord worden uit een heiige lucht waaruit om zes minuten voor zes de eerste verticale bliksem werd waargeno men. „Echt een zomereffect", aldus medewerker Alderliesten. Op het- moment dat er in Noord-Nederland nog niks te doen was bij temperatu ren van elf of twaalf graden en een harde oostelijke wind. In Zwijn- drecht deden enorm harde knallen de ruiten rinkelen. Ook boven de Biesbosch, Dordrecht en achter Zalt- bommel was zo het een en ander te beleven: Zoetermeer meldde zich om kwart over zeven. De actieve weersverschljnselen zijn te weeg gebracht door een kleine, vanuit België ons land binnengeko men, depressie (998 millibar) die zich vervolgens naar het noordwesten ging richten. Het was een afsplitsiing van een ander minimum dat eergis teren al boven Bretagne en de Golf van Biskaje was gearriveerd. Door dat het minimum daar bleef liggen, kon langs de oostelijke flank zachte re lucht uit het Middellandse Zeege bied vorderingen in noordelijke rich tingen maken. De onweersbui pas seerde tussen zes uur en half zeven ook Beijerland. De kaarten voor vrijdag en zaterdag geven voor de scheidingslijn tussen warme cn koudere lucht nog steeds een positie over Nederland. Dit biedt voor de komende dagen uitzicht op enigszins veranderlijk weer met peri odieke bui, nu en dan wat zon en temperaturen van eerst in het zuiden nog circa zeventien graden en naar mate het weekend nadert, opnieuw enige daling. In het noorden blijft het koeler, bij twaalf tot vijftien gra den. Deze surprise zou er niet ge weest zijn zonder het afstandelijk blijven van een koud hogedrukge- bled bij IJsland. Lezeres N. M. R. Wuis te Heerde schreef, dat zij onze krant 's morgens als een „ochtengebedje" beschouw de. Pagina 1: het nieuws, ach op je nuchtere maag; pagina 2: Het syno dale nieuws: ach, idem. altijd wel iets om je over op te winden: voor en tegen, voor en tegen, wanneer wor den we het eens? Pagina 5: en maar dat weet u niet elke morgen gegrinnik tegen de man die zelfs een storm „smeuiig" maakt. Wel deze man heeft op zijn beurt hartelijk gelachen om de stijlvolle reactie uit Heerde en raakte geïmpo neerd door enkele bijgesloten werk jes uit de dichtbundel „achter de zonnebril" van haar tweede ik Bé van TesseL Pensioen in dorp binnen dit huis heerst rust tevreden ga ik óm hier is het veilig hier kan het harnas uit het masker af het uitzicht op de laatmaargroeientuin geeft mij natuurlijke gedachten Is het geen puur natuur? HOOGWATER vrijdag 28 april Vlissingen 6.18-18.42, Haringvliet- sluizen 6.39-19.07, Rotterdam 8.35- 20.55, Scheveningen 7.26-19.55, Ij- muiden 8.10-20.39, Den Helder 12.01- Harlingen 2.09-14.26. Delfzijl 4.29- 16.41. weer temp Amsterdam zwaar bew 16 De Bilt licht bew. 17 Deelen licht bew 16 Eelde zwaar bew. 12 Eindhoven zwaar bew 17 Den Helder zwaar bew 16 Rotterdam licht bew 19 Twente zwaar bew 14 Vllsslngen regenbul 11 Zd Limburg regenbul 16 Aberdeen regenbul 7 Athene zwaar bew, 19 Barcelona zwaar bew. 17 Berlijn onbew. 8 Bordeaux regenbul 13 Brussel Frankfort onbew 19 Oentve zwaar bew 16 Helsinki half bew 4 Innsbruck Ucht bew 17 Klagenturt zwaar bew 14 Kopenhagen Ucht bew 5 Lissabon zwaar bew 16 Locamo Londen regen geheel bew 10 7 Luxemburg Madrid geheel bew 19 Malaga zwaar bew. 0 Mallorca licht bew 10 MQnchen half bew. 17 Nice regenbul licht bew 11 Oslo 5 Parijs zwaar bew 16 Rome geheel bew 16 Split Ucht bew 11 Stockholm zwaar bew 9 Wenen onbew. 18 ZQrich half bew 16 Casablanca haU bew 16 Istanbul regen 13 Tunis Ucht bew 24 1 i i 1 -bnder redactie van Loes Smit L zelc 'roeger, toen Frankrijk en Enge- nd nog tot de verre en tamelijk ildzame vakantiebestemmingen Jhoorden, kon je nog op bewonde- :^ne®Trende blikken en uitroepen reke- delJ| nen als je terloops liet vallen een re, 15. spelletje jeu de boules gespeeld te 1 99°t bebben- Want dan was je helemaal zz.ï in Frankrijk geweest. Tegenwoor- ectiep dig aUggn een vakantie in Frankrijk niks bijzonders meer, laster maar voor een spelletje Jeu de 7. kul boules hoef je daar niet meer naar nt- 2 toe. Dat kun je net zo goed in ons ;en eigen land spelen. Er zijn hier zelfs ïn« li zoveel beoefenaars en clubs dat iur sinds vijf Jaar een heuse H Nederlandse jeu de boules bond 20. P (NJBB) bestaat, i, 25. t 28. vo Desondanks is het niet zover dat >uiten heei Nederland de bond en de ..speelplaatsen" kent. Nog niet. Want dat kan wel eens heel gauw reranderen, zeker als het toernooi fossi in de Amsterdamse Keizersgracht aver, t gespeeld wordt. In de gracht, jaweL Deze zaterdag, om een uur of mmm twaalf 's middags, beginnen de wedstrijden op twee enorme dek schuiten die in de Keizersgracht ter hoogte van nummer 335 liggen. Zo gek hebben zelfs de Fransen het nog nooit gemaakt en dus zullen de bijna honderd deelnemers wel op een flinke belangstelling kunnen rekenen, als ze elkaar bestrijden teneinde de „gracbtenbokaal" in banden te krijgen. Als ooit het min of meer ln onbruik geraakte woord „happening" er gens goed op gepast heeft, is het wel op dit ludieke dekschuiten- toernooi. Dat toernooi is trouwens niet tegelijk de laatste beziens waardige activiteit van de NJBB dit jaar: óók in Amsterdam, op het Museumplein, vinden op 28 mei de Nederlandse kampioenschappen jeu de boules plaats. En niet voor het eerst. Vorig Jaar zijn de allereer ste Nederlandse kampioenen Jeu de boules uit de wedstrijden te voorschijn gekomen. Die zuilen het dit jaar niet zó makkelijk krijgen, want sindsdien is het aantal en thousiaste beoefenaars aardig toe genomen. De bond telt nu tussen de vijf- en zeshonderd leden, en er zijn clubs zowel ln Amsterdam als in (bijvoorbeeld) Maastricht. Gro ningen en Middelburg; in Amster dam zijn er zelfs drie. „Soms wordt er wel elke dag gespeeld", zegt NJBB-voorzitter Stan Polman. „Het is een spel waaraan Je bijna verslaafd kunt raken." Maar eerst dus zaterdag. Op de schuiten zijn voorzieningen getrof fen om te voorkomen dat boules en boulers te water raken. En mocht dat onverhoopt toch gebeuren, dan is er een duiker ln de buurt om in te grijpen, dan wel eventuele drenke lingen te grijpen. En ook een in het water gevallen toeschouwen zal die vast niet links laten liggen. Honderdrieënzestig jaar lang ls al les ln het bekende Londense hotel Clarldge gladjes verlopen, en het is dan ook voor het eerst dat ze er zoiets als een staking meemaken. Uit protest tegen het ontslag van een negentienjarige leerling-kok zijn meer dan honderd personeels leden een week of twee geleden ln staking gegaan; onder hen zijn obers, kamermeisjes en enkele chefs Dat alles houdt de gasten die gewend zijn ln Clarldge te logeren, niet tegen. Onder hen zijn graven en hertogen die zolang dc staking duurt, ten minste hun eigen bed moeten opmaken. Mede dankzij wereldwijde protest campagnes zijn de „Pretoria 12", twaalf Zuid-Afrikanen die begin deze maand in de Zuidafrikaanse stad Pretoria voor de rechtbank ston den, niet volgens de eis ter dood veroordeeld. Zes van hen zijn zelfs vrijgesproken, maar de zes anderen kregen gevangenisstraffen van ze ven tot achttien jaar. De Anti-Apart heids Beweging Nederland is nu be gonnen met een kaartenactie om te proberen ook deze straffen ongedaan te maken. Op de hierbij afgedrukte kaart staan de namen van de zes plus die van Solomon Mahlangu, die al eerder tot de doodstraf is veroor deeld. Een geschikte tekst is al op de achterzijde van de kaart gedrukt, evenals de adressen waar de kaarten heengestuurd moeten worden: de ambassade in Den Haag en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, die zegt de AABN nog altijd niets heeft gedaan met de 22.000 handtekeningen voor „de 12" die hem enige tijd geleden zijn aan geboden. De kaarten zijn in pakjes van tien (aan welk adres gericht kan de aanvrager zelf uitkiezen) voor 50 cent per pakje te bestellen bij de AABN, postgiro 580900 in Amster dam. Voor één en twee pakjes moet met hetzelfde girootje 1,10 voor toezending overgemaakt worden, voor grotere bestellingen komt er wat meer porto bij. Gratis te krijgen zijn protestkaarten van CLAT-Nederland, de beweging die zich inzet voor het welzijn van de arbeiders in de Latijns-Amerikaan- se landen. Het protest is speciaal gericht tegen de ontvoering en ver dwijning van drie vakbondsleiders in Argentinië, drie van de duizenden mensen die in dit Zuidamerikaanse land spoorloos verdwenen zijn. Het gaat om Roberto Repetto (zoek sinds 22 maart van dit jaar), Oscar Smith (11 februari vorig jaar) en Jorge di Pascuale (december 1976). Wie er meer van wil weten kan door over making van 5,70 op postgiro 1918108 t.n.v. CLAT-Nederland te Utrecht de „Argentiniëmap" bestellen, of gratis protestkaarten aanvragen op het adres Nieuwe Gracht 47, 3512 LE Utrecht. De Britse heksen eisen wettelijke bescherming. Weliswaar ligt de tijd dat zij op de brandstapel gebracht konden worden ver achter hen (sinds de zeventiende eeuw kent de Britse wet een verbod) maar veel heksen lopen volgens eigen zeggen kans op hun werk ontslagen te wor den als de baas lucht van hun vrije tijdsbesteding zou krijgen. Een van hen. Doreen Vaiiente, heeft aan een verslaggever van de Daily Express verteld, dat veel heksen op hun werk uit angst niet de waarheid over zichzelf durven vertellen. De heksen wensen nu onder de hoede te worden genomen van de „race relations act", de wet die bescher ming tegen discriminatie biedt. Langzamerhand gaat het er op lij ken, dat dochters voor ouders net zo belangrijk worden ais zoons. Het Amerikaanse tijdschrift Red book heeft tenminste een onderzoek ge houden onder tachtigduizend, wat het noemt „blanke vrouwen uit de Amerikaanse middenklasse", en daaruit blijkt dat de traditionele voorkeur voor zoons afneemt. Lie ver een zoon, zei 19 procent van de ondervraagden, tegen 21 procent die liever een dochter zou krijgen; 58 procent had helemaal geen voor keur. Het allerbelangrijkste vindt het tijdschrift de 8 procent van de vrouwen die uitsluitend hun gezin wensen uit te breiden als ze een dochter zouden krijgen, tegen 6 procent die dat alleen ln geval van een zoon zou willen. „Redbook" ziet ln de uitslag van de enquête grotere toekomstmogelijkheden voor dochters. Tientallen Jaren organiseerde de gereformeerde kerk van Maastricht ten behoeve van vakantiegangers kerkdiensten in de „Stadsschouw burg". in het centrum van Valken burg. Vorig Jaar kreeg dat gebouw een andere bestemming, waardoor de diensten in de kapel van het bejaardencentrum Boslust gehou den moesten worden. Dat centrum lag nogal uit de buurt, de diensten konden pas om elf uur beginnen en dat waren redenen voor de kerke- raad om naar een ander mogelijk heid om te zien. Die ls gevonden ln het „Cocarde-centrum", de nieuwe stadsschouwburg van Valkenburg aan de Prins Bernhardlaan. Het ligt naast het casino, en dat is dus makkelijk te vinden. Van 7 mei af worden daar elke ochtend om half elf weer diensten gehouden voor en met vakantiegangers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5