Jkamer en vakbeweging: anger werk in textiel VAD-problemen niet voorbij zec: Motie belangrijk voor positie Nederland j Bewijzen? pts Grofsmederij failliet Middenstand minister Albeda staat onder sterke druk Einde bezetting uiterlijk 2 mei Drie directeuren wegens verdenking fraude aangehouden /TPl Man veroordeeld tot zeven jaar cel wegens doodslag tudste prinsje kndaag elf U HEBT HONDERDDUIZEND NAASTEN. 'Extra garanties tegen misbruik van uranium' DERDAG 27 APRIL 1978 BINNENLAND' Trouw/Kwartet ^gland onze Haagse redactie ir slaat EN HAAG Vanuit de vakbeweging en de Tweede Kamer wordt sterke druk uitgeoefend op iet inister Albeda (sociale zaken) om werknemers in de textielindustrie langer aan het werk te iallen pUden. Ook enkele honderden Twentse textielwerknemers zullen vandaag bij Albeda, via een rich titie' aandringen °P uitbreiding van het zogeheten „transfersysteem". In dit systeem wordt oor probeerd werknemers aan een baan te helpen gedurende de tijd, dat ze nog werken in het bedrijf beetje Bar hun arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. is tie In jeen allerli ebben het ons at ten rknemers van de Spinnerij Neder- NV, een bundeling van bedrij- hebben een jaar lang recht op ieve bemiddeling naar andere legenheid". In dat jaar blijft dienstverband van de betrokken -knemers bestaan. De overheid op dit left dertig miljoen gulden uitge- wel in 'Ikken voor het „transfersysteem": an twaalfhonderd arbeidsplaat- verloren, vrijwel allemaal in ite. Minister Albeda is nu echter irig om het systeem ook onver- van toepassing te verklaren op weverijen en de veredelingsbe- ]ven, een onderdeel van de tex- dustrie waar zeventienhonderd lidsplaatsen verloren gaan. zal d: cos te Lregel rook een ;evall( dgebied 'r gei en effent ae ten ilniet :htot ïtgene lelijk nk wel kunnei lag jl. hier ligt het zwaartepunt in ;nte, door de industriebonden de FNV deze week het „derde jebied" van Nederland ge ld, na Limburg en het noorden lands. Gaf de textielindustrie in nog werk aan meer dan de helft de Twentse beroepsbevolking, is dat ongeveer twintig procent, aantal arbeidsplaatsen daalde 45.000 naar 15.000, waarmee het ïeppen van vervangende werkge- inheid geen gelijke tred heeft ge lden. industriebonden van de FNV en aanvaarden het verlies van ze- enhonderd arbeidsplaatsen zonder „tenminste eenzelfde so le begeleiding als in de spinnerij- e had zi^hebben dat gisteren nog eens an al h/lerstreept in de begeleidingscom- ssie katoen, rayon- en linnenindu- le. (overheid, vakbeweging, werk- rers). Er zijn in Twente bedrijven (t zowel spinnerij als weverij-acti- eiten; een afwijkend sociaal plan tekent dat de ene werknemer er ter aan toe is dan een collega. kind dat he( lures, zelf. al leuk lijkhe irdan ten en •rdten frove rechtsongelijkheid" is daar over het oordeel van de industrie bonden van de FNV. De industrie bond CNV heeft een „zeer dringend beroep" gedaan op Albeda om het transfersysteem onverkort verder toe te passen. „Dat is het minste wat de werknemers mogen verwachten", heeft de CNV-bond geschreven. De bonden vrezen een „schoksgewijs" verlies van arbeidsplaatsen, iets wat het vorige kabinet altijd heeft willen voorkomen. Kosten Minister Albeda heeft verschillende redenen, waarom hij tot nu toe al leen maar weten wil van een inge krompen sociaal plan. In de eerste plaats is bij lange na niet duidelijk welke kosten de wensen van de bon den met zich meebrengen. Een twee de reden is, dat de overheid met een meerderheidsbelang in de nieuwe bedrijfsbundeling Spinnerij Neder land in feite werkgever is. wat bij de weverij en de veredelingsbedrijven niet het geval is. Naar de mening van het CDA-Kamerlid Weijers kan Al beda daarom een „klemmend be roep" doen op de werkgevers om zelf zo mogelijk extra geld beschik baar te stellen. Zowel voor Weijers (CDA) als voor Van der Hek (PvdA) staat vast, dat er geen sprake mag zijn van „discri minatie" in sociale begeleiding. In het overleg, vandaag, tussen com missies en betrokken ministers, zul len zij dat standpunt naar voren brengen: Weijers: „Het is de ene groep textielwerknemers natuurlijk niet te verkopen dat een andere groep bevoordeeld wordt. De vraag is: wie betaalt het sociale plan?" Het CDA-Kamerlid denkt daarbij aan werkgevers, aan Albeda met geld uit de pot voor arbeidsplaatsenovereen komsten en aan eventueel de Euro pese Gemeenschap. Volgens Leo Ester, vooreitter van de industriebond CNV, hebben de werk gevers in de begeleidingscommissie zich gisteren bereid getoond meer geld op tafel te leggen. Ester heeft de ambtenaren in de commissie na drukkelijk gewezen op mogelijke steun uit Albeda's „APO-potje". Al beda heeft APO-steun gekoppeld aan de voorwaarde, dat er geen be lemmering mag zijn voor een actief arbeidsmarktbeleid. „Dat is hier al lerminst het geval. Het transfersys teem is wezenlijk anders dan het begeleiden van mensen naar de WW, het gaat om het aanboren van nieuw werk nog vóór dat er sprake is van werkloosheid," verdedigt Ester. Een delegatie van de Christelijke bond van Oranjeverenigingen heeft gisteren een petitie aan minister-president Van Agt aangeboden. In die petitie wordt gevraagd de bede weer op te nemen in de troonrede. De petitie werd overhandigd door de voorzitter van de bond, ds. C. M.Graaf stal, tweede van links. Naast hem de secretaresse, mevrouw Van Gemerden en het bestuurslid M.Lansink. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Van Agt zal de problemen rondom de vermogensaanwasdeling de eerst komende weken niet op kun nen lossen. Weliswaar koos het dinsdag voor een overwinstdeling gebaseerd op de uitgangspunten van het vorige kabinet: maar daarmee riep het tegelijkertijd weer zoveel nieuwe problemen op, dat vooralsnog niet op een oplossing gerekend behoeft te worden. De nieuwe problemen ontstonden, toen een groepje van de meest be trokken ministers tot de conclusie kwam, dat een voeding van het col lectieve VAD-fonds via een verho gingspercentage van de vennoot schapsbelasting niet de juiste oplos sing was. De FNV vereette zich vier kant tegen deze oplossing. Boven dien waren er ook tal van andere problemen. Het kabinet kwam daar mee weer in het spoor van het vorige kabinet, namelijk een VAD geba- Van een onzer verslaggevers ZOETERWOUDE De rechtbank in Den Haag heeft de Koninklijke Nederlandse Grofsmederij in Zoeterwoude in staat van faillissement verklaard. De bewindvoerders van het bedrijf hebben hierom gevraagd, omdat binnen afzienbare tijd niet aan de financiële verplichtingen kan worden voldaan. De vakbonden zullen het personeel, dat de KNG al 21 dagen bezet houdt, vragen de bezetting op te heffen, zo heeft districtsbestuurder D. Neder- veen van de Industriebond CNV desgevraagd meegedeeld. seerd op een deling in de overwinst van bedrijven. Hoe aan deze overwinst vorm en inhoud te geven, is inmiddels weer een bron van eindeloze discussie ge worden. Vernugtige rekenaars heb ben inmiddles een kleine tachtig va rianten op tafel gelegd met elk hun voor- en nadelen. De ministers zijn er wanhopig van geworden. In de ene variant blijkt de NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij) het grootste aandeel voor zijn rekening te nemen. In weer een andere variant betalen kleine goed renderende bedrijven weer te veel, een derde oplossign laat de banken en verzekeringsbedrijven buiten schot en een vierde schrikt de buitenlandse investeerders weer te veel af. Wandelgangen Inmiddels zijn de Tweede-Kamer fracties in de wandelgangen ook een duchtig woordje gaan meespreken. De Yegeringsfracties blijken er dan de nadruk op te leggen, dat het kabi net, hoe dan ook, met een VAD op de proppen wil komen, omdat het zon der een VAD de vakbeweging niet onder ogen zou kunnen komen. De oppositiepartijen daarentegen be speuren in de eindeloze discussies over de VAD politieke onwil met name bij de WD, om met een VAD te komen. De PvdA bijvoorbeeld legt er de na druk op, dat alle bezwaren tegen een VAD, gebaseerd op het principe van overwinstdeling, tijdens de kabi netsformatie met behulp van correc ties grotendeels waren ondervangen. Weliswaar toonde kabinetsforma teur Albeda zich destijds niet zo ge lukkig met de VAD, maar de bezwa ren, als zouden de banken en verze keringsbedrijven niets behoeven te betalen, de NAM het grootste deel voor zijn rekening moet nemen enz., zouden wel ondervangen zijn. De PvdA houdt het daarom op politieke onwil. Individueel deel Zoals bekend heeft het kabinet wel overeenstemming bereikt over het individuele deel van de VAD, die bestemd is voor werknemers in het bedrijf waar overwinst wordt ge maakt. Het ministerie van sociale zaken hield het er gisteren nog op. dat dit deel vandaag bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Verge zeld van een brief waarin globaal de standpunten met betrekking tot de collectieve VAD uiteen zouden wor den gezet. Gezien de nieuwe ontwik kelingen is ook dit echter niet zeker. dan wel de brief over de collectieve VAD wordt uiterst summier. Verwacht wordt dat de Tweede Ka mer het individuele deel van de VAD niet onafhankelijk van het collectie ve deel zal willen behandelen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rotterdamse recherche heeft drie directeuren van een metaalbedrijf in het Zuidhol landse Zevenhuizen aangehouden op verdenking van fraude. Het drie tal zou tussen juni 1975 en septem ber 1976 anderhalf miljoen gulden hebben achtergehouden. Hoewel het onderzoek nog niet is afgesloten staat nu vast dat er in de periode voorafgaande aan het faillissement geen sociale verzekeringspremies werden betaald, tot een bedrag van 670.000 gulden Verder heeft de be lastingdienst een vordering lopen van 560.000 gulden. Als gevolg van het failliet gaan van het bedrijf werd voor 100.000 gulden niet uitbetaald aan crediteuren. De drie directeuren worden onder meer beschuldigd van bedriegelijke bank breuk. Als verdacht van verduiste ring is aangehouden de bedrijfslei der die een bedrag van 175.000 gul den zal moeten verantwoorden. Vervolg op pagina 1 nomische controle dienst (controle op vergunningen), FIOD (controle op belastingen), arbeidsinspectie (controle op veiligheid, werktijden en dergelijke), en politie (controle op milieuwetten en strafbare feiten in het algemeen). De economische controle dienst (ECD) zou meer eigen Initiatief moe ten ontplooien, bij voorbeeld het na lopen van kleine advertenties van beunhazen in de kranten. Elke bran che zou bij de ECD een contactman moeten hebben waar klachten over vermoedelijke beunhazen kunnen worden ingediend Ook wil het KNOV, naar Belgisch voorbeeld, een algemene wet, waarin zowel beunha zen als hun opdrachtgevers met straffen worden bedreigd. Woningonderhoud Het KNOV vraagt voorts om het onderhoud aan de eigen woning weer aftrekbaar te maken voor de belas tingen. Subsidies in de bouwsfeer zouden ook echt moeten worden ge controleerd. Er zou geen subsidie meer moeten worden betaald op of ferte, maar alleen nog na overlegging van rekeningen van bonafide onder nemers. Overheidsinstellingen, zoals rijksgebouwendienst en rijksinkoop- bureau, zouden zelf ook eens zorg vuldiger erop moeten letten, dat ze alleen opdrachten geven aan legale bedrijven. Het KNOV roept ook de eigen bran che-organisaties op actiever te zijn. Er zouden alleen nog materialen moeten worden geleverd aan recht matig gevestigde bedrijven In CAO's en aanstellingsbrieven zou moeten worden opgenomen dat werknemers geen bijverdiensten mo gen aannemen die concurrerend zijn voor de bedrijfstak. ADVERTENTIE hoe gaat 't? ik fiets weer! nazorg door 4.999 fietsenmaker* AMSTERDAM - Een 26-jarige Ma rokkaan is door het gerechtshof in Amsterdam veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Evenals de rechtbank in Utrecht, die hem in eerste aanleg negen jaar had opge legd. achtte het hof de Marokkaan schuldig aan doodslag op zijn (ex)- vriendin, een 27-jarige onderwij zeres. ndaag wordt de oudste zoon Q prinses Beatrix en prins bus, prins Willem-Alexander, 1 jaar. Volgens de curatoren (de voormalige bewindvoerders) toonde een voorlo pig financieel verslag over 1977 aan, dat bij een omzet van ongeveer 12 miljoen gulden een verlies van ruim vier miljoen werd geleden. In 1978 verbeterde de situatie niet, maar daalde de omzet, terwijl de orderpor tefeuille niet groeide. De curatoren streven ernaar het gehele personeel op zo kort mogelijke termijn te ont slaan en in aanmerking te laten ko men voor voorschotten krachtens de Werkloosheidswet. Wel zal tijdens de opzegtermijn worden gestreefd het winstgevende werk door een zo groot mogelijk aantal personeelsleden af te maken. Positief Nederveen noemde het faillissement in zoverre positief, dat nu directeur Schut (wiens ontslag werd geëist) de commissarissen van KNG (die dat ontslag niet wilden inwilligen) bui ten spel zijn komen te staan. De bewindvoerders konden immers geen beleid voeren in de situatie van betalingsuitstel zonder medewer king van de directeur. Als curatoren van het failliet verklaarde bedrijf kunnen ze dat wel. In de komende periode, aldus Nederveen, worden de lopende opdrachten uitgevoerd en tevens wordt bezien „wat er nog opti maal van de KNG te maken valt". Daarbij wordt gedacht aan overna me of het samengaan met andere bedrijven. Met de curatoren is overeengeko men, dat de bezetting uiterlijk 2 mei zal zijn beëindigd. Is het einde van de bezetting een feit, dan is „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid" de verstrekking van een boe delkrediet door economische zaken en de bankier van KNG te verwach ten, aldus curatoren. HELP HELPEN VANDAAG Vluchtelingen uit VIETNAM, CAMBODJA, LAOS en THAILAND, arm en berooid. Stort uw bijdrage op gironummer 29.14.600, Stichting Comité Hulpverlening Zuid-Oost-Azië, Postbus 1527, tel. 050-777428, 9701 BM Groningen. Vanavond is ZOA in Zwolle, in de Opstandingskerk, aanvang 20.00 uur Dat Nilfisk schoon- maakmachines uw onderhoudS- iam I: laag 'EN: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland heeft alle juridische mogelijkheden verloren om de uitvoer van verrijkt uranium naar Brazilië te beletten, indien de in de motip-Van Houwelingen (CDA) gevraagde extra garanties tegen misbruik van het uranium voor atoombommen niet tot stand zouden komen. Nederland heeft zijn veto recht al lang verloren, zo gaf minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gisteren toe. Hij kwam daarmee terug op een mededeling, gedaan in een eerder debat in maart over het uranium, dat Nederland nog wel een vetorecht zou hebben. De onduidelijkheid over dit vetorecht had het PPR-Kamerlid Jansen ertoe gebracht een interpellatie over deze zaak aan te vragen. Van Houwelingen betoogde gisteren in die interpellatie, dat de vraag of Nederland juridisch gezien de levering nog kan stoppen niet zo doorslaggevend is. „Het gaat om een politieke kwestie. Als er sprake is van een werkelij ke goede samenwerking tus sen Nederland, Engeland en West-Duitsland in de urani umverrijking, dan moet het mogelijk zijn met deze lan den de aanvullende garanties tegen misbruik alsnog te re gelen." Van Houwelingen betreurde het, dat de door de regering toegezegde uitvoering van zijn motie, in het Kamerde bat van alle kanten ernstig in twijfel werd getrokken. „Dat versterkt onze positie inter nationaal niet," zei Van Hou welingen. Een inhoudelijk debat over de hele zaak zal overigens pas plaatsvinden zodra vanuit Bonn en Lon den gereageerd is op een laat ste poging van de Nederland se regering toch nog de mo tie-Van Houwelingen (gedeel telijk) uit te voeren. Van Houwelingen omzeilde de vraag die bij de andere betrokkenen in het Kamer debat gisteren tot heftige woordenwisselingen leidde, namelijk: Wie is er verant woordelijk voor dat Neder land contractueel juridisch gezien, zijn vetorecht heeft verloren. Beschuldiging Minister Van der Klaauw en de regeringsfracties beschul digden er met name de voor malige minister Van der Stoel van In 1976 bij het eer ste contract tussen Urenco (het samenwerkingsverband van Nederland, Engeland en West-Duitsland voor de ver rijking van uranium) en Bra zilië het vetorecht al ingele verd te hebben. Volgens de visie Van der Klaauw lag de zaak vanaf 14 Juli 1976 al vast en kon er alleen op hoop van zegen, zonder enig verder recht, geprobeerd worden de garanties tegen misbruik nog uit te onderhandelen. Van der Klaauw vestigde de In druk dat Van der Stoel ook pas een half jaar later er ach ter kwam, dat er iets mis was met het contract en vanaf die tijd koortsachtig geprobeerd heeft te redden, wat er nog te redden viel. „Mijn voorgan ger was daarmee geen stap verder gekomen, toen ik de 4» P. i i Een interruptie van de heer Van Houwelingen (CDA). Rechts: het PPR-Kamerlid Jansen. zaak overnam," beweerde de minister van buitenlandse zaken. Dit leidde uiteraard tot hefti ge tegenspraak van Van der Stoel en de andere woord voerders van de linkse frac ties. Van der 8toel onder streepte In 1976 met het com merciële deel van het con tract akkoord te zijn gegaan, omdat anders Frankrijk, dat aan het voorkomen van mis bruik helemaal weinig eisen stelt, met de order er tussen uit was gegaan. Volgens de oud-minister was er ln het contract ruimte gelaten om verdere garanties uit te on derhandelen. Dat leek ook tot succes te leiden, totdat het nieuwe kabinet tn decem ber 1977 opeens akkoord ging met het elndcontract en daarmee de kans op werkelij ke afspraken liet varen. Incident De welles-nietes discussie hierover leidde tot een pijn lijk incident, toen Van der Klaauw Ineens begon te cite ren uit wat hij particuliere correspondentie noemde van de toenmalige minister Van der Stoel aan diens toenmali ge staatssecretaris Het be trof Van der 8toels bespre kingen ln Brazilië die niet vruchtbaar waren verlopen. De PvdA-fractlelelder Den Uyl mengde zich nu persoon lijk ln het debat en eiste ver ontschuldigingen van Van der Klaauw, omdat deze, zon der overleg, uit particuliere brieven citeerde. De minister weigerde dit, omdat de brief onderdeel uitmaakte van het .gewone zakelijke dossier. Het PPR-Kamerlid Jansen constateerde uiteindelijk dat het optreden van Van der Klaauw ln de hele affaire of wel zeer onbekwaam, ofwel doortrapt was. HIJ diende een motie ln. waarin het optreden van de minister en de daar voor gegeven uitleg ln leder geval niet bevredigend ge noemd werd. Deze motie zal naar verwachting door de Kamermeerderheid worden verworpen. Het was gisteren ook nog maar de vraag of de PvdA er steun aan zal verle nen. omdat het beleid van de minister al wordt afgekeurd op een moment, dat de zaak nog niet afgelopen la.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3