Jnilever verwacht noeilijk jaar Scholen van Nederland, Gom Wegvervoer vraagt overheidssteun L Minder werk in Nederland Nedlloyd verwacht flinke teruggang andi Prijsverschillen voor melkhandelaar te groot nsument beknibbelt op eerste levensbehoeften Discriminatie Buitenlanders strenger controleren Nog 400 arbeidsplaatsen bedreigd f procent van lizen heeft geen dgelegenheid I abeljauwquotum er en daar op Kluwer profiteert van informatievraag Hypotheekrente per 25 april Andere inkoopregeling gewenst y Nationaal Grondbezit: sociale woningbouw kan eenvoudiger Gom presenteert: multi-onderhoud; één bedrijf voor al't onderhoud. schoonhouden multi-onderhoud HS IERDAG 27 APRIL 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 23 - R 27 - HS 25 een onzer verslaggevers ITERDAM Het jaar 1978 zal voor Unilever een moeilijk jaar worden. Dit zei de voorzitter de raad van bestuur, de heer H. F. van den Hoven, bij de presentatie van het jaarverslag 1977. r Europa is het belangrijk of er inderdaad een economische opleving zal komen, maar dat is de enige factor die zal bepalen, hoe het concern zich dit jaar zal ontwikkelen. an Pressj zal afhangen van de markten, op Unilever zich beweegt. „En noeten," aldus de heer Van den ,nog steeds constateren dat raag naar de eerste levensbe ten weinig of geen groei vertoont iropa. De laatste twee jaar geeft onsument in het algemeen min- uit aan eerste levensbehoeften eknibbelt hij beslist niet op va- ies en auto's." rationalisatie, door grotere entratie op winstgevend pro- en en/of sectoren en door succes nieuwe produkten ondanks natie in de markten tracht ever haar resultaten in Europa ■rbeteren. In de rest van de we blijven de zaken zich redelijk tig ontwikkelen. Ook in 1978 n zich verminderingen van het ieel van Unilever in het kapitaal overzeese maatschappijen voor- i. De invloed hiervan zal echter groot zijn en zeker niet van de als die van UAC-Nigeria, het meerderheidsbelang van ever vorig jaar werd terugge- ht van 60 naar 40 procent. ever hoopt, dat dit jaar (om- iks juli) de overneming van de •rikaanse National Starch kan len verwezenlijkt. „We betalen dit bedrijf wel een flinke prijs otaal 480 miljoen dollar), doch en de groeimogelijkheden van bedrijf en de aantrekkelijkheid- het doen van investeringen in de 3p dit moment, menen wij dat prijs redeljk is," zo zei de heer den Hoven. of lime kas na'e hilever, die niet verwacht dat er (lemen zullen zijn op het gebied de anti-trust-wetgeving en van ant van de fiscus in de VS, zal na deze verwerving over een te financiële positie blijven be kken. In elk geval zal de finan- ng van de overneming geen pro- nen opleveren. Het concern be kt over een „ruime kas" in Rot- am (900 miljoen gulden), waar de tegenwaarde van 150 miljoen ar zal worden gebruikt voor de Jing van een gedeelte van de oprijs. De rest zal worden ge- d. Plannen voor verdere grote nemingen in de VS bestaan niet, s de heer Van den Hoven. was van mening, dat 1977 voor concern geen uitgesproken goed was. Er moesten nogal wat extra Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM In verschei dene landen, w.o. Nederland, wordt een inkomenspolitiek gevoerd die neerkomt op een discriminatie in de beloning van managers, zo stelt het jaarverslag van Unilever vast. In veel gevallen blijkt hieruit een gebrek aan begrip voor de belangrijke en beslissende rol die deze groep speelt in het met succes leiden van bedrij ven die zich voor felle concur rentie geplaatst zien. Het vervult de raad van be stuur met zorg, dat creativi teit, succes, visie, aanpassings vermogen en bereidheid tot het nemen van risico's onvol doende worden beloond, want deze factoren zijn van wezen lijk belang voor het bedrijfsle ven als voornaamste pijler van de welvaart. als gevolg van de dé-nationalisatie van de Univerlever-belangen in dat land. Ongeveer 60 procent van de stijging komt voort uit overnemin gen; het overige betreft voorname lijk uitbreiding van personeel in Af rika en Azië. In Europa daalde de personeelssterkte minder dan 1 pro cent onder invloed van rationali satie. Investeringen negatieve factoren worden verwerkt. Het aantal personeelsleden bij het concern is vorig jaar met 12.000 ge stegen tot 327.000. Daaronder begre pen de 26.000 werknemers in Zaïre, Verwacht wordt, dat de investerin gen zich dit jaar op een hoger niveau zullen bewegen dan in 1977 (1,4 mil jard gulden). Een „flink brok" hier van zal naar Brazilië gaan om de grote omzetgroei aldaar te kunnen bijhouden. Ofschoon de investerin gen in Europa hoog blijven, stijgen de investeringen in de overzeese ge bieden thans zeer sterk. Voor Neder land worden de investeringen dit jaar begroot op 185 miljoen. „Het is," volgens de heer Van den Hoven, „niet onmogelijk, dat Unile ver binnen afzienbare tijd een nieu we activiteit in Nederland zal aan kondigen. Een activiteit, die overi gens voor de werkgelegenheid van niet zo'n grote betekenis zal zijn. We zouden in Nederland niets liever wil len dan voldoende vervangend werk gelegenheid creëren, maar dat is vandaag de dag bijzonder moeilijk." Onderzoek naar de waseigenschappen van synthetische wasmiddelen in het researchlaboratorium van Unilever bij Bombay (India). RIJSWIJK De Nederlandse wegvervoerders zijn bang een stukje van de exportmarkt te verliezen, tenzij de overheid de helpende hand biedt. Dit zei in Rijswijk dr. H den Harder, directeur van NOB-Wegtransport, in een toelichting op het jaarverslag 1977. De Nederlandse vervoerders hebben te maken met maatregelen in ver schillende landen, die kostenverho- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De werkgelegenheid bij Unilever in Nederland zal ook in 1978 verder teruglopen. Dit blijkt uit de voor de eerste maal verstrekte gegevens over de activiteiten van Unilever in Nederland. Aan maatregelen die nog moeten worden genomen om de situatie in een aantal bedrijven te verbeteren, zijn namelijk ook werkgelegenheids aspecten verbonden. Deze strekken zich echter over een langere periode uit, omdat wordt beoogd een maxi maal gebruik te maken van het na tuurlijke verloop en van herplaat singsmogelijkheden binnen Uniléver in Nederland. Volgens de heer M. L. Mogendorff, directeur van Unilever-Nederland, gaat het hier afgezien van de ont wikkelingen bij de Unilever Vlees- groep Nederland om omstreeks 400 arbeidsplaatsen. Een en ander gespreid over een groot aantal be drijven. Gezien het nog zeer vroege stadium van de plannen met de ondernemingsraden moet er nog over gesproken worden wilde hij niet verder in details treden. Verle den jaar verminderde het aantal per- ROTTERDAM „Het begin van 1978 is niet goed geweest. Er moet rekening worden gehouden met een belangrijke daling van de nettowinst van Nedlloyd," aldus de voorzitter van de raad van bestuur van Nedlloyd, de heer B. E. Ruys. 9/p). ér vlees in de kuip t Möller aai iedereen die zijn j verwerking Mf WMF'BS: )bel ml maken. mÓller&CO Handelmaaischappi| Moller Co b v Oude Boefce'oseweg 3). Hengelo lO). Tel 05400-15933*. Poslbus 10 Telex 44318 MSTERDAM Twintig procent alle hoofdbewoners is niet tevre- met het sanitair in hun woning, in 1975 had elf procent van de (ingen geen badgelegenheid, •ral woningen in vooroorlogse ^gezinshuizen zijn op dit punt ht bedeeld: 34 procent daarvan 1 een badgelegenheid. Deze cij- gaf minister Ginjaar van volks- ïndheid en milieuhygiëne bij de ning van de vakbeurs „Sanitair hygiëne international '78" in de sterdamse RAI. Volgens minister jaar openen de cijfers over bad- rzieningen interessante perspec- en voor de exposanten op de rs. Die perspectieven zullen nog er worden als gevolg van de toe- lende gezinsverdunning. Het wa- erbruik in de particuliere huis- dingen is, aldus Ginjaar, de laat- jaren toegenomen. Oorzaken: het 'angen van douche door bad, het algemene gebruik van de was- ihine en het steeds groeiende ge lik van de afwasmachine. in N HAAG Voor Nederlandse «rs is de visserij op kabeljauw in Ierse Zee, in de wateren ten wes- en ten zuiden van Ierland, in het iels Kanaal en in het Bristol Ka- 1 sinds gisteren verboden. Minis- Van der Stee (landbouw en visse- heeft hiertoe besloten, aangezien frond van de hem ter beschikking inde gegevens de daar aan ons n toegewezen 109 ton kabeljauw opgevist. De in het derde kwartaal van 1977 istiger ontwikkeling bij CINDU, Y EN KRAMER heeft zich in het 'de kwartaal niet doorgezet. Het liessaldo nam toe, zodat 1977 est worden afgesloten met een lies van ruim 2,5 min tegen een towinst ln 1976 van ruim 3,5 Voorgesteld wordt het dividend passeren. Hoewel de niet-scheepvaartsector een bevredigende bijdrage zal leve ren aan het resultaat, is die bijdrage niet voldoende tegenwicht voor de minder goed draaiende sectoren van het concern. Parten speelt Nedlloyd de slechte vrachtenmarkt (vooral in zake de bulk- en tankvaart) en de waardedaling van de dollar. Nedlloyd zal het huidige investe ringstempo niet handhaven. In 1977 plaatste de groep voor 550 miljoen aan orders, waarvoor door de over heid de geldende premie werd toege kend. De lopende investeringsver- plichtingen bedragen 538 miljoen gulden, betreffende negen in aan bouw zijnde schepen. Na de afleve ring zullen voorlopig geen nieuwe worden besteld. De omzet van Nedlloyd daalde tot. 2.324 (2.389) miljoen, de nettowinst tot 91,4 (102,5) miljoen. Het dividend is verlaagd tot 9 (10) gulden per aandeel. HEYBROEK EN CO'S HANDEL MAATSCHAPPIJ heeft in 1977 een iets lager resultaat behaald dan in 1976. De brutowinst op goederen daalde van 9,4 tot 9,2 min en de winst na belasting van 0,6 tot 0,5 min. Voorgesteld wordt het dividend te handhaven op 14 pet. De nettowinst over 1977 van MAATSCHAPPIJ ROMMENHOL- LER (koolzuur, mineraalwater) is 8 pet lager geweest dan die over 1976 4,29 min). Voorgesteld zal worden over 1977 een dividend uit te keren van 23 per aandeel van 100, waar van 2 uit de dividendegalisatiere serve. HOLLANDIA-KLOÖS, ontstaan uit het samengaan van F. Kloos en Zonen's Werkplaatsen in Kinderdijk en Lubbers' Constructiewerkplaats en Machinefabriek „Hollandia" in Krimpen aan den IJssel, heeft over 1977 een samengevoegd resultaat van 10,7 min voor belastingen be haald. Na belastingen resteert een nettowinst van 1,75 min. Voorge steld wordt over 1977 een dividend uit te keren van 15 pet over het geplaatste kapitaal van 6 min. TWENTSCHE KABELFABRIEK zal voorstellen om over 1977 een divi dend uit te keren van 20 per aan deel van 100 tegen 19 over 1976. Hiervan werd reeds 6 als interimdi vidend uitgekeerd. De omzet over 1977 bedroeg 78,2 min 67,8 min), terwijl de nettowinst uitkwam op 4,5 min 4,2 min). KONINKLIJKE VERKADE FA BRIEKEN zal voorstellen over 1977 een dividend uit te keren van 8 pet (v.j. 10 pet), ofschoon in november van vorig jaar de directie nog mede deelde dat met passering van het dividend rekening moest worden ge houden. Van een onzer verslaggevers DEVENTER De uitgeversgroep Kluwer acht zich minder gevoelig voor de economische conjunctuur dan voor de culturele conjunctuur, zo meldt het jaarverslag. Die cultu rele conjunctuur laat volgens het bestuur nog expansie toe omdat niet alleen in de ontwikkelingslanden maar ook in landen als Nederland er bij grote delen van de bevolking nog een achterstand is bij het deelnemen aan het maatschappelijk leven. Steeds meer mensen realiseren zich bovendien dat diepergaande kennis een voorwaarde is voor een goede plaats in de maatschappij. Het is daarom vooral in de sectoren van de uitgeverijen van Kluwer waar informatie centraal staat dat de groei bij voortduring doorgaat. Rela tief neemt het niet-informatieve boek en tijdschrift slechts een be scheiden plaats in binnen het con cern. Vandaar dat omzet en financië le resultaten zich in 1977 gunstig hebben ontwikkeld, aldus het verslag. Kluwer verwacht voor 1978 opnieuw een omzetstijging van 15 procent en een bedrijfsresultaat dat daarbij niet achterblijft. Ook een voort gaand gunstige winstontwikkeling is in het vooruitzicht gesteld. In 1977 steeg de omzet bij Kluwer met 21 procent tot ƒ519 miljoen en de winst met 26 procent tot 16,7 miljoen. soneelsleden bij Unilever Nederland van 17.665 tot 16.680. Teleurstellend De rentabiliteit (winstgevendheid) van Unilever in Nederland noemde de heer H. F. van den Hoven, voorzit ter van de raad van bestuur van Unilever, in een nadere toelichting op het jaarverslag, teleurstellend en slechter dan over het algemeen in de rest van Europa. Iets, dat wordt geïl lustreerd door het feit, dat Unilever Nederland voor ongeveer 9 procent bijdraagt aan de totale verkopen van het concern aan derden en slechts voor enkele procenten aan de be drijfswinst. Deze verkopen van Unilevèr in Ne derland, incl. onderlinge leveringen, waren vorig jaar 4.246 miljoen gul den, tegen 4.004 miljoen gulden in 1976, wat neerkomt op een stijging van zes procent. De stijging was na genoeg volledig het gevolg van prijs stijgingen, veroorzaakt door duurde re grondstoffen. Het bedrijfsresul taat over 1977 kwam met 45 miljoen gulden nog lager uit dan het reeds matige bedrijfsresultaat van 1976 ad 67 miljoen gulden. In dit bedróg is geen rekening gehouden met een voorziening wegens te verwachten kosten van de voorgenomen reorga nisatie van de Unilever Vleesgroep Nederland. In deze sector, waar in 1976, volgens de heer Mogendorff, een verlies werd geleden van 29 mil joen gulden, is ook op dit moment de situatie nog niet positief. Concurrentie Als oorzaak voor de teleurstellende ontwikkeling van het bedrijfsresul taat wijst Unilever op de scherpe concurrentie op de binnenlandse markt. Daarnaast speelt de prijsbe- heersing een rol en belemmert de „dure" gulden de export van Neder landse produkten. De besparingen, die uit de reeds ge troffen maatregelen bij verschillen de bedrijven van Unilever in Neder land moeten voortvloeien, tekenden zich niet alleen nog niet af in de cijfers over 1977, het zal zeker nog wel enige tijd duren voordat zij volle dig hebben doorgewerkt. In de ko mende jaren dienen deze maatrege len en het relatief hoge niveau van de Investeringen er toe bij te dragen, dat de resultaten van Unilever in Nederland weer een meer bevredi gend beeld gaan vertonen. gend werken voor het Nederlands vervoer. Door de concurrentie van bij voorbeeld bepaalde Oosteurope- se landen ontstaat vaak een slechte re benutting van de vervoerscapaci teiten, hetgeen ook weer zijn weer slag heeft op de prijsvorming. Daar bij moet nog worden gevoegd de herstructurering van het Nederland se wegvervoer, die de CAO-lonen heeft verhoogd. De Nederlandse regering zou kunnen helpen door een strengere controle op buitenlandse vervoerders, die in ons land rijden. De indruk bestaat, dat deze het met de regels niet zo nauw nemen. Ook zou onze regering moeten trachten in verschillende landen de discriminerende maatre gelen ongedaan te maken, aldus dr Den Harder. Daarnaast zouden ook de Nederlandse vervperders gecon troleerd moeten worden. Ook zij zou den moeten kunnen aantoenen, dat zij gerechtigd zijn bepaald vervoer te verrichten. Een aantal bedrijven zit al in de rode cijfers en kan zich slechts staande houden door reserves aan te spre ken, maar daar komt eens een einde aan, aldus dr. Den Harder. Over de overcapaciteit aan tonnage in het binnenland zei dr. Den Harder dat in overheidskringen te eenvou dig over de capaciteit, die in totaal 750.000 ton omvat, gedacht wordt. Er is op dit gebied wel wat aan de hand, maar hij had meer de indruk dat het zwartrijden een belangrijke compo nent is van die overcapaciteit. Als er van overcapaciteit sprake zou zijn, dan zouden de vervoerders zelf wel daarover klagen en dit gebeurt niet. Dr. Den Harder meende bovendien dat de vervoerders niet staan te drin gen om tot verlaging van de ver voerscapaciteit te komen. Een doel matige controle zou al een eind in de goede richting gaan. Mede-directeur mr. W. L. Verhoeff merkte op, dat er nog steeds met de bonden wordt gesproken over de tweejarige (afgesloten) CAO. De partners zouden de marktsituatie moeten bestuderen. Daarbij zou vol gens hem „minder op de kassa" moe ten worden gelet. De nadruk moet worden gelegd op een strengere nale ving van de CAO en de kostenont wikkeling. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepe met gemeent rcentages tonder egarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 8.0 775 8.0 7.75* AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2.- 80 7.75 80 7 75 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 15 8.3 7.7 7.5 83 7.7 7.5 Centraal Beheer 5 Jaar - 79 7.9 Ennia 10 Jaar - 7.9 7.9 Nat. Nederl. 10 jaar 7.9 7.9 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 80 80 Rabo-Hyp-Bank 5 Jaar 1.5 825 8.25 RPS 5 jaar 1.- •7.75 7.75 Spaarbank R'dam 5/3 jaar .L jaar 2 7.75 6.75 7.75 6.75 Stad A'dam 5 Jaar Lr 7.75 7.75 Westland Utrecht standaard no risk budget 5'10 jaar 5/10 jaar variabel 2- 2- 2- 7.7 8 1 7.9 7.9 83 7.9 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL. Nadat vorige week enkele banken hun rente-percentages reeds hadden verlaagd zijn thans alle andere banken gevolgd. Voor gegarandeerde leningen is 7,75 nu een algemeen geldend rente-percentage en voor niet gegarandeerde hypotheken 7,75/8%. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) UTRECHT Hoewel de minimummelkprijs na een korte onderbreking gewijzigd in ere hersteld is, blijft er een te groot prijsverschil tussen de melkhandelaren en grotere kruideniers. Dat kwam naar voren in de jaarrede van voorzitter W. T. Herweyer van de Nederlandse Melkhandela ren Organisatie (NMO). Supermarkten verkopen een liter volle melk soms voor de mini mumprijs van 1,03 terwijl de gespecialiseerde melkhandel om uit de kosten te komen 15 cent meer moet rekenen. Dat ver schil is te groot, aldus de heer Herweyer, die vertelde dat zestig procent van de consumenten zich al bij een prijsverschil van vijf cent van de melkhandelaar afwendt. Voor de melkhandelaar Is 1,03 te laag, maar de grotere levens middelenhandel kan bij dat be drag door een forse korting bij inkoop winst maken. Die wordt onder meer weer gebruikt om halfvolle mqlk (die niet onder een minimumregeling geldt) extra goedkoop te verkopen, soms der tig tot veertig cent lager dan de melkhandelaar. De heer Herweyer pleitte er daar om voor, dat iedere detaillist te gen dezelfde voorwaarden kan in kopen. Ook dan blijft een bodem prijs nodig. Maar zijns inziens is het beter als iedere winkelier ver plicht verkoopt voor een bedrag dat bestaat uit inkoopprijs, plus btw, plus een bedrag vóór kosten en winst. Nu kan alleen een be paalde gToep winkeliers profite ren van inkoopkortingen. Ook an deren moeten dat kunnen, zodat voordelen toch aan de consument kunnen worden doorgespeeld (en de prijsverschillen minder zijn, red.). Bezorging De voorzitter, betoogde dat de bezorging het probleem van de overcapaciteit in de melkindu- strie ten dele zou kunnen oplos sen. Verschillende malen is im mers al aangetoond dat daar waar melk bij de consument wordt be zorgd de consumptie twintig tot 25 procent hoger ligt. De melkop- brengst voor de boer zou er ook beter door worden, want er zou den minder schier onverkoopbare voorraden boter, melkpoeder of kaas onUtaan. Drs R. Zijlstra, voorzitter van de FNZ (de coöpe ratieve zulvelfabrikanten) vertel de het NMO-congres dat ook de coöperatieve zuivelindustrie de melkman op straat wil houden. Zij is daarom intern bezig met voorstellen voor een veelomvat tend leverings- en betalingsvoor- waardenstelsel voor consumptie- melk, waarin ook het omstreden systeem van kortingen bij afname van grote hoeveelheden zijn plaats moet krijgen. In de loop van het komende na jaar, kondigde Zijlstra aan, hoopt de zuivelcooperatie een wat con cretere gedachtenvorming te kunnen presenteren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens het bestuur van Nationaal Grondbezit (aanne mers en exploitatie onroerend goed) worden aan de sociale woningbouw bouwtechnisch veel te hoge eisen gesteld. De kostprijshuur wordt daarom zo hoog dat hij ver uitstijgt boven de financiële mogelijkheden van de woningzoekenden voor wie de woningen bestemd zijn. Het huur subsidiestelsel is een van de rede nen, zegt Nat. Grondbezit, dat het probleem nog wat onder de opper vlakte blijft. Hpt bestuur zegt in het jaarverslag dat in het algemeen een vereenvou diging van de projectopzet geboden is, ondermeer door een verregaande beperking in woningtypen en door meer rechtlijnige (traditionele) wo ningontwerpen. De heer P. A. S. En gelsman. lid van de raad van be stuur, zei desgevraagd hier geen ver mindering van sanitair of isolatie- eisen mee te bedoelen, evenmin als het laten vervallen van de centrale verwarming. Veeleer gaat het om de vorm van de huizen. Men zou minder gebruik kunnen maken van ver springende gevels, van bijzondere, fraai ogende materialen of van speci ale types daken. De kostendrukken- de mogelijkheden van seriebouw worden te weinig uitgebuit Het bestuur meent dat het overgrote deel van de consumenten in de socia le woningmarkt in het geheel geen behoefte heeft aan de kunstige con cepties. Zonder in monotonie te ver vallen moet het mogelijk zijn meer plaats in te ruimen voor beproefde eenvoudige woningtypen. Nationaal Grondbezit, dat vorig jaar een 45 procent deelneming verwierf in een in de V8 opererende project ontwikkelingsmaatschappij, blijft gericht op verdere mogelijkheden bulten de landsgrenzen. De groep boekte vorig jaar een netto winst van 7,2 (was 5.9) miljoen. ADVERTENTIE Gom is erkend schoonmaak-, gasfitters-, watertechnisch installateursloodgieters-, elektrotechnisch installateurs-, schilders- en afwerkingsbedrijf. Hoofdkantoor: Schiedam, Westvest 26 (010-260134). Antwerpen, Rubenslei 6 (031 330031). Vestigingen: Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom. Boxmeer, Groningen, Den Haag, Hengelo, Leeuwarden, Rotterdam, Schiedam, Tilburg, Utrecht, Zwolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 25