>SV glijdt niet uit bij Bastia GELIJK SPEL IRAN 'e hoge prijzen: tadion niet vol ofland verdedigt bed tegen Timman Clubartsen ongerust over Argentinië-beleid van KNVB Zuid-Afrika niet in Davis Cup-toernooi odder bepaalt spelkwaliteit in doelpuntloze eerste UEFA-Cup finale m ns op eerste plaats voor Sosonko I0GI Basketbalbond wil Tom Quinn Schipper wint in Ronde van Spanje Los Angeles houdt voet bij stuk Zweedse winst bij WK-ijshockey SPORT Trouw/Kwartet p 17 - R 21 - HS 19 ir Matty Verkamman ÏTIA In de blubber van Bastia is PSV niet uitgegleden. Op het veld van het Furiani-stadion na drie dagen van overvloedige regenval die naam niet meer verdiende, ontweken de PSV'ers modderige klemmen en voetangels. De 0-0 uitslag in deze eerste finalewedstrijd, betekent raard dat PSV een riant uitzicht heeft om voor het eerst een Europese bokaal in de prijzenkast logen plaatsen: de UEFA-Cup. Op dinsdag 9 mei kan de equipe van Rijvers in Eindhoven de er van Juventus overnemen. GS erge- weg- md tot lUt/Jt i, zelfs en kletsnat maar verhit oude- Bsfeertje werd een finale ge ld, die onder deze omstandighe- niet meer dan een karikatuur een Europese bekereindstrijd zijn. De Joegoslavische scheids ter Maksimovic kondigde uren tevoren aan dat het moeras de itrijd in de weg zou staan, maar puntje bij paaltje kwam, liet hij maar aftrappen. Vijf kwartier het begin nam hij zijn besluit, ilgd door een horde persfotogra- >n radio- en tv-mensen, probeer- ij de bal een keer te laten stuite- het speeltuig bleef met een plof st hemelwater liggen. Toch was tie proef, die kennelijk Maksimo- twijfels wegnam. Een aanvecht- besluit was het. Eén doelgebied d volkomen blank, het voortdu- gezwabber van de terrein- ht sorteerde in de uren voor de partij nauwelijks effect. Op de van het veld spatte het regenwa- >ij elke stap zichtbaar op. De icanen hadden vooraf echter op loorgaan van de partij gestaan. 1 de klok van half twee, zeven voor het begin, waren de staan- nes aan de korte zijden al gro- fels met uitzinnige fans bezet, verveling, maar ook uit blind isme slingerden zij toen al sta- vuurwerk in de lucht. Het stadi- uriani was precies de kakofonie geknal en geschreeuw, zoals ny Rep tevoren had voorspeld. vijandige sfeer stond PSV voor Deilijke taak geestelijk overeind jven. Gezien de vorige ervarin- i Barcelona waar de Eindhove- i aanvankelijk niet weinig over- raakten van de fanatieke Cata- massa, viel op voorhand het te vrezen. aal voetbal was uitgesloten op jbaan. Hoe dan toch overeind iven tegen een ploeg, die alleen al door z'n hysterische supporters naar voren werd gedwongen. PSV wist aanvankelijk niet altijd een ant woord op die vraag te geven. En' zeker niet aan de rechterkant waar Kees Krijgh door linksbuiten Mariot alle kanten werd uitgestuurd. Tegen deze getructe kleine man bleek de lange Krijgh vaak niet wendbaar genoeg. In het centrum en op links ging het echter beter. Ernie Brandt had er tegen de Marokkaan Krimau goed het oog in, terwijl Huub Stevens niet veel speelruimte aan Johnny Rep gaf. Toch moest Jan van Beveren er nog herhaaldelijk met gedurfde ac ties aan te pas komen om het vooral door Laguesta en Larios gestichte gevaar te neutraliseren. Toch had PSV in die alom als zwaar getaxeerde eerste helft niet de mees te hinder van het onbespeelbare tet- rein. De Brabanders mochten eerst het beste doel verdedigen, dat wil zeggen: niet de grootste modderpoel. De constant aanvallende partij was daarnaast niet gebaat bij al die on verwachte zeepeffecten. Na een half uur ging het er voor PSV zelfs florissant uitzien. De druk nam wat af, de counter kwam er beter uit. Toen bleek ook hoe moeilijk het was voor verdedigers als Guesdon, Or- landucci en Cazes om tegen lichtvoe tige lopers als René van de Kerkhof, Harry Lubse en Gerry Deijkers op de been te blijven. Precies op het half uur soleerde René van de Kerkhof zich naar een formidabele kans. Geholpen door een grove fout van Guesdon, dook de op links acterende vleugelspits zo vrij als een vogel voor doelman Hi- ard op. Op voor hem ouderwetse .STIA Alle opgeklopte verha- over de Corsicaanse bewonde- g en clubliefde voor Bastia ten raakte het stadion gisteren ir de wedstrijd tegen PSV niet erköcht. Voor 65 gulden kon zich een staanplaats aanschaf- maar kort voor de wedstrijd •en er nog steeds kaartjes te p. Wel zagen veel supporters hs om zonder te betalen het com ix binnen te komen. Overigens het feit dat het stadion niet IQ (d<fc uitverkocht niet alleen le wij- jje - aan de gepeperde prijzen maar aan de langdurig neerstromen- regeft. i ;me v twee ui, t< opte< Enkele uren voor de wedstrijd Bas- tia-PSV werd er een bomaanslag gepleegd op een radio- en televisie- relaystation in aanbouw. Er werd voor zo'n 1,2 miljoen gulden schade aangericht. De bomaanslag in de buurt van Ajaccio werd toegeschre ven aan strijders voor autonomie van Corsica. Bij de stad Abbazia werd een schuur van een uit Alge- rië afkomstige Franse kolonist ver woest door een bom. De Franse kolonisten zijn het doelwit van de aanslagen omdat zij, zo zeggen de strijders voor autonomie, door sub sidies in staat worden gesteld het beste land van Corsica te kopen. r Max Pam UWARDEN Na de negende ronde van het Nederlands akkampioenschap heeft Genna Sosonko een nieuwe kans ictienfegen om zijn half punt achterstand op leider Jan Timman aan ag n ijdef dan daan te maken. Timman was gisteren namelijk niet in staat ïofland, die zich tegen de drie grootmeesters uitstekend geweerd, te verslaan. aat nks aanhoudende pogingen ÏÏmman in een Konigs-Indiër Hofland met zwart tot in het pel stand enmoest Timman uist voor de tijdcontrole in re- r het ^rusten. Als Sosonko zijn uit- Jde partij tegen Kuijpers die Sfeag op de rustdag wordt ge- weet te winnen, dan komt hij met Timman. rink die in de achtste ronde zo ilijk van Baljon had verloren, ;lde zich door op forse wijze ich te winnen. Na een Pirc- liging, waaruit Hartoch met ir passieve stand te voorschijn wist Ligterink zijn tegenstan- let een pseudo-damoffer mat te Böhm wist tegen Langeweg it remise te maken. Nadat hj n pionnetje afhandig had la- laken, vocht hij terug en in de Ifase wist hij met een aardige itie zijn materieel nadeel te ïrige partijen werden afgebro- foor de aanvang van de tweede [g stond Ree tegen Scheeren al flijk beter. Een onaangename iele h-pion ontsierde de zwarte ekendfig tand 'abrie (er en Van der Vliet speelden feer cryptische partij, die ook in volstrekt onduidelijke stand (afgebroken. s twee zittingen duurde Van ren-Baljon, waarin de wit- fr voortdurend een klein over- had. Bij het afbreken stonden s van ongelijke kleur op het aar niettemin bleef Van der n voortdurend in het bezit van lein voordeeltje. tegen 1. e2-e4. g7-g6 2. d2-d4 Lf8-g7, 3. Pbl-c3 d7-d6. 4. 12-14. Pg8-16. 5. Pgl-13, 0-0. 0. Lfl-e2, c7-c5, 7. d4xc5 DdS-aS, 8 0 0, Da5xc5t. 9 Kgl-hl Lc8-g4, 10. Le2-d3 Pb8-c6, 11. Ddl-el. Pc6-b4. 12 Lcl-e3 Pb4xd3,13. c2xd3 Dc5-b4. 14 Del-d2 Tf8-c8.15. PI3-d4 Lg4-d7. 16. h2-h3 P16-h5, 17. Dd2-f2 Ld7- c6, 18 a2-a3 Db4-a5. 19. b2-b4 Da5-d8, 20 14-15 Ph5-16, 21. g2-g4 Lc6-e8. 22. Tal-cl Dd8-d7. 23. D12-h4 Tc8-c7, 24. g4 g5 P16-h5, 25. Pc3-d5 Tc7- c8. 26. 15-16 Tc8xcl, 27. Tllxcl e7x!6. 28. g5x!6 Lg7x!6.29. Dh5xh5 L16xd4,30 Le3xd4 g6xh5.31. Tcl-glt.Zwart geelt het op. Neffnde ronde; Bóhm-Lanceweg VWr, Donnrr- V»n der Vliel «Ij., Timman-Hofland 'l+'/i, Ligle- nnk-Hartoch 1-0. Van der Sterrcn-Baljon 'Ir-'li, Soxnnko-Kuijpers uiig. Sland na 9 ronden: I. Timman 6'/,. 2. Sosonko i'lt 1 uiige»!., 3/4 Ligterink, Bóhm S, S. Kuijpers 4'/i I uiige»!.. 6. Donner 4'/j I afgebr.. 7. Baljon 4'/e, MO Hofland, Langeweg. Ree 4. II. Van der Vliel 3'/> I afgebr 12/13 Hartoch. Scheeren 3'/i, 14. Van der Sterren 3. wijze boog René echter het hoofd, zag elke vrijlopende medespeler vol strekt niet meer, en schoot vervol gens op de kuiten van Hiard. In de daaropvolgende minuten had PSV de strijd alsnog een gunstige wending kunnen geven. Van der Kuylen kapte zich op vijftien meter van de goal vrij, zijn bedoeling stierf echter in de modder. Op slag van rust was Burkhardt nog eens zo on verstandig om de bal op zijn keeper terug te spelen. Het leer weigerde na enkele meters prompt elke dienst, waarna Lubse en René van de Kerk hof het schone perspectief van een gapende doelmond toelachte. Eer dit duo de bal onder controle had, duw de Dusan Miksimovic de oliemannen naar de cabines. In de wetenschap dat het geweld van Bastia al met al was meegevallen het publiek jmponeerde meer dan de kwaliteit van de tegenstand zag PSV het tweede speldeel met ver trouwen tegemoet. Uitgeblust was Bastia weliswaar niet na 45 minuten, maar door overtuiging werd het spel niet meer gekenmerkt. Met name de als vedette geldende Claude Papi kwam niet los van de zuigende zoden en de klittende Jan Poortvliet. PSW's jeugdige middenvelder die in de halve finale een goede en een slechte beurt maakte tegen Johan Cruijff, bleek de opdracht tegen Papi op het lijf geschreven. Met heel PSV gooide hij hhet karak- Jan van Beveren stompt de bal weg na een corner van Bastia. Links Johnny Rep, in het midden Huub Stevens. ter in de strijd, waar het twee weken geleden in Noekamp in eerste aanleg zo aan ontbrak. Nu had PSV ander zijds niet met een klasseman zoals Cruijff af te rekenen. Mariot viel na zijn sterke begin ver terug, Rep be leefde weer eens een mindere dag en de andere smaakmakers, Laguesta gewisseld voor de Derby Larios en Papi waren uiteindelijk ook niet in gewone doen. Het werd na rust al snel een typische 0-0 wedstrijd. Bastia verschafte zich nauwelijks kansen meer, of het moest zijn toen Rep inzag dat een terugspeelbal Van Brandts zou smo ren, doorging, maar op de rand van het strafschopgebied door Stevens werd neergelegd. PSV had de zaken redelijk onder controle, en dat was alleszins verdienstelijk onder deze omstandigheden. Het was dan ook TEHERAN Iran, tijdens het we reldkampioenschap voetbal in Ar gentinië in één groep met Nederland, Schotland en Peru ingedeeld, heeft gisteren in een oefenwedstrijd tegen Bulgarije-b met 1-1 gelijk gespeeld. Bij de rust van dit zeer onaantrekke lijke duel was de eindstand al bereikt. Belde elftallen vochten in Teheran een wedstrijd uit met de verdediging als belangrijkste wapen. Voor de 40.000 toeschouwers die een harde, koude wind trotseerden was er zo weinig te genieten. Iran was af en toe wat sterker, in de afwerking werd de zwakte van het team duidelijk. Has san Rowshan, de beste Iraanse aan valler, speelde zijn eerste volle wed strijd sinds hij in november vorig jaar geblesseerd raakte. Hij kon nu niet imponeren. Iran nam in de 29ste minuut de lei ding nadat Horosod in het straf schopgebied Ghafour DJahani on deruit had gehaald. All Parvin be nutte de strafschop. Tien minuten later werd de stand gelijk getrokken toen Sokolov rustig mocht aanleg gen voor een schot. Doelman Nasser Hejazi was kanslqps. De opstelling van Iran was: Nasser Hejazi: Hassan Nazari, Andranik Es- kandarian, Nasrollah, Abdolahi, Ali Shodjaie; Ali Parvin, Ebrahim Ghas- sem-Pour, Hassan Nayeb Agha; Ghafour Djahani, Mohammed Reza Abdelkhani, Hassan Rowshan. ARGENTINIË Het Argentijnse voetbalelftal heeft in Montevideo een oefenwedstrijd voor het wereldkampioenschap te gen Uruguay, dat zich niet heeft ge plaatst, met 2-0 verloren. Bij rust was de stand nog 0-0. De winnende doelpunten vielen in het laatste kwartier. In de 75ste minuut scoorde Maneiro en in de 81ste Morena. Mo- rena had voor de pauze ook al een keer gedoelpunt, maar de treffer werd wegens buitenspel afgekeurd. Overigens moet wel worden opge merkt dat de Argentijnse coach Ce- sar Menotti een aantal spelers uit zijn selectie van 40 had opgesteld, die in de recente oefenwedstrijden weinig of geen kans hadden gekre gen. Dat was ook duidelijk te mer ken, want er zat weinig samenhang in deze experimentele ploeg. De overwinning van Uruguay was dan ook verdiend. De opstelling van Argentinië was: Baleyo; Luis Galvan, Killer, Pasna- nini, Ruben Galvan; Bottanizzo, Houseman, Larrosa; Bravo, Villa, Bertoni. Fans veroordeeld Een politierechter in Luik heeft zes voetbalfans van Standard Luik ver oordeeld tot een voorwaardelijke boete van 600 Belgische francs (on geveer 42 gulden). Bovendien moe ten de zes opdraaien voor de schade, voorlopig begroot op 25.000 francs, die door het gooien van lege bierblik jes aan de club werd toegebracht. Vijf voetbalsupporters stonden te recht voor hun wangedrag tijdens de UEFA-cupwedstrijd tegen Carl Zeiss. Jena in december van het vorige jaar. De scheidsrechter moest drie maal de wedstrijd onderbreken om suppoosten de op het veld geworpen lege bierblikken te laten verwijde ren. De tuchtcommissie van de Euro pese voetbalunie (UEFA) handelde conform eerdere gelijksoortige ge vallen en veroordeelde Standard Luik tot het spelen van de eerstvol gende thuiswedstrijd in een van de drie Europese bekertoernooien in een stadion dat minimaal op 150 kilometer afstand van Luik is gele gen. De zesde toeschouwer werd aan geklaagd voor het gooien van een bierblikje tijdens een competitie wedstrijd in oktober van het afgelo pen jaar. De club werd door de Belgi sche voetbalbond beboet met 2400 gulden en moest 20.000 pamfletten met waarschuwende tekst ver spreiden. In zijn vonnis kwam de politierech ter tot een voorwaardelijke boete om de aangeklaagden de kans te geven aan te tonen dat hun wangedrag exceptioneel was. Wel behoudt Stan dard Luik zich het recht voor de mogelijke financiële strop, die ont staat door het niet mogen spelen van een „Europese" wedstrijd in eigen stadion, te verhalen op de zes van dalen. Brazilië De technische commissie van de Braziliaanse voetbalbond heeft tij dens een speciale vergadering beslo ten twee spelers, Tarciso en Romeu. uit de nationale selectie te verwijde ren wegens onvoldoende prestaties. Vier spelers van de reservelijst van de 22 voor de eindronden in Argenti nië, werden „gepromoveerd". Dat zijn: doelman Perez, middenvelder Chicao, aanvaller Ze Sergio en spits Roberto. De 23 Brazilianen, die woensdag naar een trainingskamp in Teresopo- lis vertrekken zijn: doelverdedigers: Leao, Carlos en Waldir Perez, verde digers: Ze Maria, Tononho, Oscar, Abel, Amaral, Polozi, Edinho en Ro driguez Neto. middenvelders: Cere- zo. Batista, Chicao, Rivelino en Dir- ceu. Aanvallers: Gil, Zico, Nunes, Jorge Mendonca, Reinaldo, Roberto en Ze Sergio. Neumann Herbert Neumann, een van de veer tig Westduitse geselecteerden voor de WK-eindronde, gaat definitief niet mee naar Argentinië. De mid denvelder van bekerwinnaar FC Köln, die al geruime tijd sukkelt met een knieblessure, kreeg van bonds- arts Hess te horen, dat hij dringend vier tot zes weken rust moet houden. POLEN Polen dat zich geplaatst heeft voor het eindtoernooi om de wereldtitel, heeft gisteren een oefenwedstrijd te gen Bulgarije afgesloten met een 1-0 zege. Die enige treffer kwam op naam van Gregorz Lato, bij het vori ge WK topscorer. Bij de rust was het nog 0-0. Er waren in Warschau 30.000 toeschouwers. bepaald onbegrijpelijk dat René van de Kerkhof zich bij een verkeerde buitenspel waarneming in zijn na deel, zoveel misbaar maakte dat hij van Maksimovic een gele kaart kreeg. Eerder was doelman Hiard ook al wegens aanmerkingen op de (bekwame) leiding met geel bestraft. BASTIA-PSV o-o Toeschouwers 15.000. Scheidsrechter: Maksimovic (Joeg BASTIA: Hiard; Burkhardt. Orlanducci, Gues don, Cazes; Laguesta (Fellx), Larios, Papl.,Rep, Krimau, Mariot. PSV: Van Beveren; Krijgh, Van Kraay, Brandts, Stevens; Poortvliet, Willy van de Kerkhof. Van der Kuylen. René van de Kerkhopf. Deijkers, Lubse. AMSTERDAM Jan Berteling, voorzitter van de Nederlandse bas- ketballbond, heeft gisteravond be kend gemaakt dat de bond, op een aantal financiële problemen na, rond is met de Amerikaan Tom Quinn als coach voor het nationale herenteam. Na de affaire Jan Janbroers, die te gen de zin van een aantal spelers toch tot bondscoach werd benoemd, maar die zaterdag verder voor de eer bedankte, een gelukkige beslissing van de bond. Quinn heeft zich de laatste jaren laten kennen als een van de beste coaches van Europa. Onder zijn lei ding moet het mogelijk zijn een zes de plaats bij het komende Europese kampioenschap en daarmee plaat sing voor de Olympische Spelen in Moskou, te behalen. Terwijl Quinn bovendien in staat moet worden ge acht de doorbraak van Nederlands talent te nevorderen. GIJON Jos Schipper heeft de eer ste etappe over een afstand van 144 kilometer met start en finish in GIJON in de Ronde van Spanje gewonnen. De Nederlandse coureur legde de afstand af in 3 uur, 51 minu ten en 15 seconden. De Hollandse victorie werd gecompleteerd door de tweede plaats van Ad Prinsen. Deze renner kwam 15 seconden na Schip per over de eindstreep. Als derde eindigde de Spanjaard Jesus Sam- chez Cuevas. Eerste etappe Gijon-Oljon (144 km) 1 Schipper (Ned) 3 uur, 51 min 15 sec 2 op 15 sec Prinsen (Ned». 3 TelrllnCk (Belg) 2t, 4 Suarez-Cuevas (Sp)zt, 5. Ellorlaga (8p) zt. 7. Pessaradona (Sp> zt. Algemeen klassement: 1. Hlnault (Fr) 4.02.47. 2. 8chippe (Ned) op 14 sec., 3 Van den Haute (Belg) op 29 sec.. 4. Viejo (8p> op 34 sec.. 5 Cluzaud (Fr) •op 35 sec0. Prinsen (Ned) op 30 sec LOS ANOELES - Het is de raad van Los Angeles ernst de Olympische Spelen ln 1984 binnen zijn stadsmuren zo „Spartaans" mogelijk te hou den. De council onderstreepte dit verlangen nog eens door ln het bod aan Internationaal Olympisch Comité (IOC) wijzi gingen aan te brengen ln de passages over de beheersing der kosten. De „offerte" van Los Angeles wordt op 10 mei in Athene tijdens de internatio nale Olympische vergadering behandeld. Een nieuw meningsverschil tussen Los Angeles en het IOC is niet uitgesloten. Zeker niet als men bedenkt dat de nieuw ste voorstellen van de Ameri kaanse stad inhouden dat uit sluitend de council van L.A. beslist over de financiële uitga ven voor huisvesting en sport accommodaties. Aan de voor waarde van IOC, dat het een vinger in de pap wil hebben, wordt volkomen voorbijge gaan. De algemene verwachting luidt, dat de raad van de stad, gealarmeerd door publikatles dat de kosten van 1984 nog hoger zullen zijn dan die van Montreal (1976). de nieuwe voorstellen met algemene stemmen zal aannemen Het plaatst Anton Calleia, de voor naamste onderhandelaar tus sen L.A. en het IOC, voor een bijzonder netelige situatie, herder deze maand keerde hi} uit Mexico terug na een reeks onderhandelingen met het IOC, die voornamelijk de uit gaven en de verdeling van de opbrengsten uit de t.v.-rechten als onderwerp hadden. Juris ten adviseerden na bestude ring van het bereikte akkoord daarop de raad van L.A. de passage over de kostenbeheer sing niet te accepteren, omdat deze niet volledig waterdicht zou zijn. Thans zijn de nieuwe voorstellen ingediend, die nog ter stemming worden ge bracht. Los Angeles wil de Spelen van 1984 houden in bestaande sportaccommodaties. Het is niet bereid nieuwe stadions of sporthallen te bouwen. Net zo min als het genegen is een Olympisch Dorp voor de deel nemers te laten verrijzen. Het wil hen onderbrengen in diver se studentenbehuizingen. Voor de zomerspelen van 1984 is Los Angeles de enige kandidaat, alhoewel Montreal zich bereid ,heeft verklaard de Spelen in 1984 te organiseren. Waar schijnlijk om toch nog iets goed te maken van het cata strofale verlies, dat de stad in 1976 geleden heeft en dat de Canadese inwoners merken ln een aparte, Jaarlijkse be lastingaanslag. PRAAG Op de eerste dag van het toernooi om de wereldtitel ijshockey won Zweden de openingswedstrijd tegen een uiteindelijk zeer boos West-Duitsland met 6-2. In de twee de wedstrijd versloeg Rusland de Verenigde Staten met 9-5. De Westduitsers maakten zich in de wedstrijd tegen Zweden bijzonder boos op de Tsjechische scheidsrech ter Subrt. Hij deelde 10 maal een twee-minuten straf uit aan de Duit sers die vier tegendoelpunten moes ten afstaan in situaties waarbij zij een man minder op het ijs hadden staan. Zweden incasseerde eenmaal een treffer met een man minder. De Duitsers hebben de toernooileiding verzocht arbiter Subrt niet meer aan te wijzen voor wedstrijden waarbij zij betrokken zijn. De tussenstanden waren: 2-0, 3-1. 1-1. De Verenigde Staten moest pas in de laatste periode duidelijk capituleren voor de Russen. Bij het begin van die slotperiode was de stand nog 4-4 (3-2 en 1-2) maar toen liepen de Russen uit naar 9-4 voor de Amerikanen kort voor tijd tot 9-5 terug konden komen. AMSTERDAM De clubartsen van de drie grote leveranciers voor de groep van veertig, waar de Nederlandse selectie voor Argen tinië uit zal worden gekozen, heb ben kritiek geuit op de plannen van de KNVB voor de medische begeleiding van het Nederlands elftal. De medische begeleiders van AZ, Ajax en P8V, de clubs die gezamenlijk vijftien van de veer tig spelers leveren, menen dat een specialist bij de ploeg in Argenti nië een noodzakelijkheid is. Aan voerder Ruud Krol heeft al eerder verlangens in die richting geuit. De artsen Rolink (Ajax), Van Rompu (AZ) en de chirurgen Van de Brekel (PSV), Dicke (Ajax), Groot (Ajax) alsmede prof. Greep hebben in een brief aan het be stuur van de KNVB hun bezwaren kenbaar gemaakt. Zij schrijven onder andere dat zij als clubartsen van Ajax, AZ en PSV verontrust zijn over het plan van de KNVB een zogenaamd abonnement op de jet-dokter te nemen. Zij menen dat er geen enkele garantie bestaat dat een speler, na een ernstige blessure, binnen 24 uur thuis in zijn bed kan liggen, zoals wordt gesugge reerd. Zij zagen deze garantie graag door de KNVB bevestigd. Bovendien menen zij dat ondanks een noodzakelijk snel transport de eis van specialistisch begelei ding voor een goede, directe, dia gnostiek en behandeling onver minderd aanwezig blijft. Slechts de aanwezigheid ter plaatse van een Nederlandse specialist kan volgens de clubartsen de noodza kelijke zekerheid bieden van een optimale behandeling en begelei ding. Een afschrift van de brief is ge stuurd aan de KNVB-arts Frits Kessel, die bij het vorige toernooi om het wereldkampioenschap in West-Duitsland wel kon terugval len op chirurg Hame.lynck. Ajax-clubarts ROLINK: spe cialist bij WK noodzakelijk. JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft ilch gisteren neergelegd bij de instructie van de Internationale Tennis Federatie (ITF) volgend jaar niet deel te nemen aan het toernooi ora de Davis Cup en aan de internationale competities, die di( jaar door de ITF georganiseerd worden. Blew Franklin, voorzitter van de Zuidafrikaanse tennis bond (SATU), drukte in zijn verklaring de hoop uit dat de beslissing „als een puur tijdelijk gebaar van onze kant, slechts voor de duur van één jaar, herkend en geaccepteerd zal worden". De verklaring van Franklin was een reactie op een beslissing van het dagelijks bestuur van de ITF, die tien dagen geladen werd genomen. Daarin werd Zuid- Afrika geïnstrueerd niet deel te nemen aan het Davis-Cuptoernooi en voor februari volgend jaar een niet op rassenscheiding gebaseerde bond op te richten. Franklin, voorzitter van een bond met vrijwel alleen blanke leden, zei dat erop het moment van de ITF-beslissing geen rassenscheiding in zijn organisatie was. SATU zou zelfs hebben geprobeerd dc zwarte en de gekleurde bond over te halen om te gaan samenwerken. Wel stelde hij dat het terugtrekken onder protest gebeurt, want Zuid-Afrika wijst politieke invloeden in de sport af. „Het grote ideaal van Dwight Davis toen hij de beker beschikbaar stelde was de vriendschap en vriendschappelijke competitie op de tennisbaan tussen alle landen van de wereld aan te moedigen. Nu is er een groot gevaar dat dit ideaal door de politiek vernietigd wordt". Franklin hoopt dat het terugtrekken van Zuid-Afrika drie gevolgen zal hebben; een vermindering van de wrijving tussen de landen die deelnemen aan de strijd om de Davis Cup. meer begrip voor de positie van het tennis in Zuid-Afrika en de volledige acceptatie van Zuid-Afrika in de toekomstige internationale competities.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19