Het geheim van een schrijver ÜeTijd teTijd nderwijsbonden: nee Igen plannen Pais Koninklijke familie geportretteerd deze week: Kistemaker Weekblad Deze week als gratis poster in Libelle „e,™ aris leraren 201 Nederlanders in buitenland voor drugs in cel UIT DE WEEKBLADEN Buikhuisen Ontnuchterend Lombroso casino's Rode Brigades Volksbedrog Gaat weg - HS De 11ERDAG 27 APRIL 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet P 15 - R 19 - HS 17 betek l vind t Ooi I om ïllen. IJn, all eisen u* hoick 1 in 'tP onze parlementsredactie I HAAG Zoals vorige week al te voorzien was hebben de ÏSJ centrales van overheids- en onderwijzend personeel gisteren liem een nee laten horen tegen de plannen van minister Pais erwijs) om de aanvangssalarissen van beginnende eerste- dsleraren net als die van de ambtenaren te verlagen. e voorat hier om de zogenaamde ine pi egeling (aanvangssalarissen X is ul academici), waaronder pasbe- heb nde academische ambtenaren we tea dS eind 1976 vallen. 13 o en sii ter Pais wil net als zijn voor- ler ei .r van Kemenade die verlaging oepassen op de salarissen van stbetaalde onderwijsgevenden. SJ sm erstegraadsleraren. Voor de hman Van de pasbeginnende lera- uni pi >etekent dat. dat ze van zo'n n wor naar 2776 gulden per maand jet terug zouden moeten. Net zo et lelt js ambtenaren hoeven ze over presic «drag AOW-premie en andere ij datjes te betalen, zodat van dat - die bedrag alleen de loonbelasting gew t t geding VO minister Van Kemenade des- zonder overleg met de betrok- cll organisaties de Ajaregeling aan rstegraadsleraren wilde opleg- Britse verde dat hem een kort geding et onign de zijde van het Nederlands meer^itschap van leraren. De uit- eroepit daarvan was, dat er inder- 10 trap eerst overleg zou moeten al omh ivinden. Callag chijne^t overleg hebben de andere groter fwijsvakorganisaties zich nu ge- t, de dfcan de zijde van het NGL ge- e be tl rd. ïmoge e organisaties wel met de rege- ar zoi ikkoord zouden gaan, zou dit tslag Jjk zoveel geld opleveren, dat op >e Ind eelt gl verkl mpi en 3 heel n mei itop ADVERTENTIE. korte termijn 3000 extra arbeids plaatsen in het onderwijs geschapen zouden kunnen worden. Minister Pais wilde gisteren nog geen commentaar leveren op het nu vastgelopen overleg. „De minister beraadt zich over de situatie," aldus een woordvoerder. Nu het overleg er is geweest en er goedschiks niets uitgekomen is staat het de bewinds man vrij, om de maatregel eenzijdig aan het onderwijs op te leggen. DEN HAAG Aan het begin van dit Jaar-bleken 201 Nederlanders in bui tenlandse gevangenissen vast te zit ten wegens gebruik, bezit, handel in of smokkel van drugs. Zij zijn dik wijls langdurig gestraft. Dat meldt de Vereniging van reclasseringsin- stellingen die een waarschuwingsac tie is begonnen onder het motto: „Drugs mee? Vergeet 't maar. Het buitenland straft met harde hand'. Folders, aanplakbiljetten en plak plaatjes zijn op grote schaal in Ne derland verspreid. Daarin staan ook feiten over de drugwetgeving in het buitenland. Ook wordt verteld wat te doen, als men desondanks in het buitenland in moeilijkbeden komt. KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN „Ik zal je een geheim vertel len. Alles wat ik voor kinde ren schrijf is, in de grond van de zaak, teamwerk. We zijn een goed-geoefend. twee mans-team. Mijn partner is een kleine jongen, die ik ge lukkig goed ken. Hij heeft de opmerkelijke eigenschap al tijd onmiddellijk bij de hand te zijn wanneer ik hem nodig heb. Het principe van onze werkverdeling is eenvoudig. Ik vertel hem verhalen, en hij luistert naar ze. Omdat hij, net als de meeste jongens van zijn leeftijd, nu juist niet erg van schrijven houdt, laat hij het voornamelijk aan mij over om de verhalen die we allebei mooi vonden later op te schrijven, terwijl hij over mijn schouder kijkt. Mijn partner heeft een schitterend gevoel voor fantasie. Hij geeft duidelijk de voorkeur aan alles wat avontuur en plezier belooft. En hij komt onverbiddelijk tussenbeiden wanneer hij vermoedt dat ik hem voor de gek houd. In dit opzicht is hij bijna ziekelijk waakzaam. Alles wat ik zeg moet helder zijn en logisch; het moet de regels van het spel, dat wij samen opgezet hebben, strikt volgen, wat ze ker niet wil zeggen dat die regels niet totaal on-ortho- dox kunnen zijn, als de om standigheden dat vragen. Daar hij niet gek is, verwacht hij dat alles in mijn verhalen klopt, anders accepteert hij ze niet. Op die manier moe digt hij een tastbare fantasie in mij aan, die het mij onmo gelijk maakt mijn verhalen in een luchtledig te planten. Hij ziet, hoort, ruikt en proeft alles samen met mij als ik hem een verhaal vertel, voor opgezet dat ik ook zie, ruik, hoor en proef, terwijl ik ver tel. Hij houdt vooral van ver halen die hem helpen zijn be grip te scherpen, èn zijn be kwaamheid in het lezen tus sen de regels. Het is erg be langrijk voor hem dat ik hem niet voor gek zet, en hij heeft een hekel aan gezeur. Hij houdt van rechtrtoe recht aan verhalen zonder poespas, verhalen waarin dingen ge beuren, de dingen bij hun naam genoemd worden en hij verliest zijn geduld als ik er dingen in stop die er niet toe doenIk weet ook toeval lig tot in details wat de ko mende 35 jaren van zijn leven mijn partner zullen brengen. Goede tijden en minder goe de; soms zullen de dingen ronduit slecht gaan, zo slecht dat hij er alleen doorheen kan komen omdat hij ge traind is onder andere in twee dingen die het leven draaglijk maken: de kunst van het dromen, en de kunst van het lachen, soms, heel even misschien, maar toch. Later, als dat alles achter hem ligt zal hij een uitgespro ken voorkeur hebben voor het vertellen van vrolijke ver halen. Hoe ik dat weet? Ach, neem me niet kwalijk, ik ver gat bijna om mijn partner aan u voor te stellen. Zijn naam is Otfried Preussler, net als de mijne, en hij is de kleine Jongen die ik eens was." En zó begint één van de vele verhalen van deze beroemde auteur: „Lang geleden was er eens een boer, Wassili Grigo- rewotsch, die in Rusland, dat toen „het heilige Rusland" werd genoemd, woonde en drie zoons had: Grischa, Sa- scha en Wanja." Een gewoon begin jawel, maar van een ongewoon boek: „De avontu ren van sterke Wanja", onge woon als alle boeken die Preussler schrijft. Een sprookje, en het spreekt van zelf dat de oudste twee zoons ijverig, vlug en oppassend zijn, maar dat de jongste, Wanja, even dol is op werken als een hond op brandnetels; dat hij behalve eten en sla pen urenlang met zijn ogen dicht achter het huis bij de bijenkorven zitten het liefste doet. Broers, vaders, dorpe lingen gaan tegen Wanja te keer, maar niet de oude boch- fcelige tante Akulina, die wenst dat Wanja met rust gelaten zal worden: als hij lui is heeft de lieve God hem zo geschapen, en dan kan hij dat niet helpen, God wist heus wel wat hij deed. de mensen zullen met Wanja ge noegen hebben te nemen, wie weet wat voor geweldige din gen er in zijn leven nog ge beuren. Zo is het: al op de eerste pagina, als Wanja vlak vóór Pasen 17 wordt, klinken die tonen. Hoe Preussler het doet mag Joost weten, maar dit verhaal is even menselijk en boeiend als Meester van de Zwarte Molen; vol beheksen de details, kleine momenten, observaties, mengeling van traditie en commentaar van de auteur zelf. Sterke Wanja wordt voorspeld dat hij ooit tsaar van Rusland zal wor den, als aan gevaarlijke op drachten is voldaan. Hij moet zonnepitten eten (geze ten op de kachel) tot hij het huis kan optillen, Batur de rover en de groene duivel vloeren, een knekelheks van kant maken en de stenen rid der Drakenzoon op zijn falie geven. Maar als hij zijn prin ses eindelijk heeft wordt dui delijk dat krachtpatserij op zichzelf weinig om het lijf heeft in dit leven, en dat inzet van Jezelf iets geheel anders is. Beeldend van taal, schitte rende tekening van land schap, boeren, soldaten, Tur ken en herbergiers, „en het was nog ongeveer zeven werst tot de rivier." Waterman Een ander boek van Preuss ler. „De kleine waterman" vertelt het verhaal van één jaar in het leven van een klei ne waterman (vis), die met zijn ouders op de bodem van de molenvijver woont. De er varingen van het alledaagse mensen-leven zijn verborgen verhaald en overgebracht in het rijk van de waterman. En of Je nu in watermannen ge looft met zwelvliezen en groen haar. of in de ontmoe ting met Cyprinus de karper, dat doet er niets toe: een bij zonder verhaal voor iets jon geren dan het bovengenoem de „Sterke Wanja". Geen wonder dat deze schrijver vele malen bekroond en ver taald werk. Voor oudere kinderen „Het rad van fortuin" door Thea Beekman, die nooit boeken schrijft beneden de 325 blad zijden, een goeie dus voor kinderen die van dikke boe ken houden (die zijn er) èn in haar geval voor wie vamge schiedenis houden. Want met haar hele inzet heeft zij, even als in vorige boeken, de le- door Gertie Evenhuis vensgeschiedenis van Bert- rand du Guesclin, opperbe velhebber van de Franse strijdkrachten tijdens de honderdjarige oorlog, bestu deerd en er haar eigen figu ren aan toegevoegd. Zo speelt nu de dwerg Kleine Robert, zoon van de zangeres Marle-Claire, een heldenrol: of is het bang zijn voor niets en het met je mes raken van een vlieg op 5 m afstand soms niets? David is er niets bij! Het voordeel van klein te zijn is ook nog dat je je bijna ongezien kunt bewegen, in dienst van de grote partisa- nenleider (Du Guesclin), die Frankrijk op last van Charles V moet zuiveren van alle ban dieten en Engelsen die er nog rondzwerven. De opdracht voert tot over de grenzen van Spanje, met veel gevaren, oorlogshandelingen, duelle ren, liefde en hoofse roman tiek, temauwemood-ont- spanningen, maar ook veel dromen. Alle kwaad wordt tenslotte overwonnen door de partisanen, maar voor het zover is moet er heel wat wor den afgelezen. Er komt zo het één en ander aan de orde van wat er in het Frankrijk van tussen 1346- 1453 aan de hand was. Vijfen dertig Jaar vóór Jeanne d'Arc het Franse volk, opnieuw be dreigd, nieuwe courage in sprak, stierf du Guesclin, (toen hadden-de Engelsen al leen Bordeaux en Calais nog in handen). Charles V was zo op hem gesteld dat hij hem deed begraven in de basiliek van St Denis, waar hijzelf ook wilde rusten. Alleen zijn hart werd te Dinant, bij zijn vrouw, begraven. Behalve die historische feiten is er het verhaal van Marie-Clalre „Gods Vlindertje" genaamd, en haar zoon Robert, dat door de historie heenspeelt Van zijn verkenningstochten vol gevaren, van het meisje Thérèse dat over heldenda den horen wil (en wie niet?) moet men zelf maar lezen. STERKE WANJA door Ot fried Preussler, uitf. Lcranis- caat, 12.90. DE KLEINE WATERMAN Otfried Preussler, uitg. Lem- niscaat, 12.90. HET RAD VAN FORTUIN Thea Beekman, uitg. Lemnic- caatr 2.50. met Hervormd Nederland: H hoe je van een lekkere korrel op de MMS tot de jleeise consumptie van )eie Hessen per dag komt. ds meer vrouwen iken de roes. Antoinette Brink sprak met een Éx-verslaafde. Prof. Victor alberstadt Iver Niet Bij Brood Alleen: Waar slaat dat op wanneer le belastingdruk toch heel |nders is verdeeld dan Mereen zegt?' Ria Kuip Iprak met een hoogleraar lie nooit promoveerde: zijn •roefschrift werd uit zijn )uto gestolen. Extra: Otnderwijs I Dertig pagina's over de a chool als leer- en ^feefplaats, experimenten hel basisschool en uitenbeentjes. idealen en kerkelijkheid, vernieuwing n frustraties. Hervormd Nederland noemt het „heel goed, dat nogal wat deining is gemaakt over de plannen van dr W. Buikhuisen tot blo-sociaal-onder zoek bij delinquenten. We behoeven nog niets eens te denken aan de afschuwelijke experimenten in Nazi- Duitsland en meer recentelijk in de Verenigde Staten, om te beseffen, dat in dit gebied uiterste behoed zaamheid is geboden". De burgemeester van Rotterdam, Van der Louw vindt het veel te defai tistisch, dat links geen meerderheid zou kunnen krijgen. „Het is nog niet zo lang geleden dat alleen de KVP al net zo groot was als nu het CDA en de PvdA nog maar 34 zetels had, nu twintig meer. Een andere vraag is of het gewenst is met zeer kleine meer derheid te gaan regeren. Beter is het steeds te proberen de progressieven in het CDA aan te spreken op hun evangelisch en progressief geweten". Ruim aandacht besteedt Hervormd Nederland aan de omstreden uitla tingen van prof. Kistemaker in een VPRO-interview begin april waarin hij stelde dat de kritiek pp het ge bruik van kernenergie 'afkomstig is van nlet-ingewijden die Je niet se rieus moet nemen'. Ir Tuininga, één van de oprichters van de bezinningsgroep Energiebe leid, zegt in een weerwoord daarop: „Ik ben het niet met Kistemaker eens als hij zegt dat je de kritiek van de actievoerders, bij voorbeeld de 40.000 mensen in Almelo, niet serieus moet nemen. Ik sta, moet ik toege ven, dichter bij die Almelomensen omdat ik van mening ben dat kern energie een samenleving oplevert die ik niet wenselijk acht en geen ruimte zal openlaten voor enige democrati sche besluitvorming op welk gebied ook". De Tijd: Eerder: I Van der Stoel hampuleert: onthullende >rieven over 'Almelo' De iaak-Buikhuisen: in Amsterdam worden lelmquenten allang feemeten' Keulen: neo- lazi's hielden zich één dag Don voor proefabonnementen ««h«n d« Tijd voor 6 guldon w poslregei renden aan de Tt|d Kwdnummef 6 Amsterdam tetaimg na ontvangst van acceptgiro tal*loop I?» tawwm iel MO 7JB8« Ook de Tijd haalt het ondercoek naar lichamelijke kenmerken bij delin quenten en de methode Buikhuisen aan. „Deze methode wordt allang toegepast. In Nederland wordt een ondereoek verricht door dr J. Beijk en drs J. de Lange van de vakgroep Gedragsleer van de universiteit van Amsterdam, waarbij delinquenten zijn betrokken. Tientallen hebben al, geheel vrijwillig, hun medewerking verleend, zonder dat ze daarvan voordeel genieten, behalve dan dat zij het misschien interessant vinden of het als een verzetje zien. Het verschil tussen Buikhuisen en Beijk is dat de eerste criminolopg is en de laatste psycholoog. Buikhui sen weet van dit onderzoek en is ook betrokken geweést bij de toestem ming die Justitie ervoor heeft moe ten geven. Met het onderzoek wil men nagaan of de veronderstelling juist is dat psychopaten weinig emo tie zouden kennen, vrij gevoelloos zijn. De geringe belevenis van emo ties zou hen. eerder dan anderen, tot geweldsmisdrijven kunnen brengen". Rob Vermaas belicht de rol van ex- minister Van der Stoel in de Urenco- affaire: „Het was Juist deze vorige minister van buitenlandse zaken die Lubbers in maart 1976 onder druk zette, door te gaan met de UCN en het gevraagde groene licht te geven op een moment dat Lubbers dacht dat Nederlandse terugtrekking on vermijdelijk was geworden. Van der Stoel besloot zijn brief met een drin gend verzoek aan Lubbers, de Neder landse positie nogmaals in overwe ging te nemen teneinde te vermijden dat door Nederland een afwijzende houding moest worden ingenomen met betrekking tot de voorgestelde capaciteitsuitbreiding". Tenslotte brengt de Tijd een onderwijsbijlage. De Haagse Post: Het omslagverhaal van de Haagse Post. fors op de voorpagina gebracht onder de kop „De armoede van de Oranjes" is kennelijk een noodgreep geweest. HP kondigt aan dat het artikel, dankzij het maanden duren de onderzoek van Vrije Volk-verslag gevers Geert-Jan Laan en Rien Ro- bijns „ontnuchterende conclusies" bevat. Hetzelfde verhaal was prak tisch letterlijk al eerder te lezen in de serie „Het geheim van Soestdijk", die Het Vrije Volk eind januari afsloot. HP gaat evenals Hervormd Neder land en De Tijd in op de kwestie- Buikhuisen. De criminoloog J. J. M. van Dijk, die als wetenschappelijk medewerker op het ministerie van justitie de afgelopen jaren nauw sa menwerkte met Buikhuisen, venti leert onder het kopje „Mogen hormo nen de misdaad bestrijden" zijn me ning: „Bij zorgvuldige beschouwing lijken tegen de onderzoekplannen van Buikhuisen geen doorslaggeven de ethische bezwaren te bestaan. Verder in HP aandacht voor Pasto rale 1943 "eindelijk een goede Neder landse film". De Groene Amsterdammer: De criminoloog Buikhuisen houdt ook De Groene Amsterdammer bezig. „Er is in Nederland een moderne Lombroso opgestaan". Herman Bianchi, hoogleraar in de criminolo gie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, plaats zijn kanttekeningen als volgt: „Als je mensen wilt onder zoeken die een levensgevaar voor anderen opleveren, waarom neem je dan alleen delinquenten en geen ge neraals, uitvinders van neutronen bommen of politici die er geen hand voor omdraaien een oorlog voor te bereiden? De criminoloog neemt wel dieven die hij in de gevangenis aan treft, maar hij neemt geen Amster damse grondspeculant die mensen van hun huizen berooft. De onder zoeker weet al wie zijn delinquenten zijn: namelijk degenen die de rechter voor hem heeft uitgeselecteerd". Op de middenpagina's een „heront dekking van een oud slagveld". De introductie van hieuwe wapens voor een beperkte oorlogvoering houdt Europa in zijn greep. „Maar", zo stelt De Groene Amsterdammer, „na bij na dertig jaar voelt West-Europa zich nog steeds bedreigd door de Sowjet-Unie en in het nauw gedre ven door de arbeidersbeweging. Noch de NAVO noch de Europese Gemeenschap heeft deze problemen kunnen wegwerken. Ze hebben wel een economisch en militair hersteld Duitsland opgeleverd, dat wellicht een oplossing kan bieden, maar dan een waarbij het kapitalisme in West- Europa en zelfs het voortbestaan van West-Europa op het spel wordt gezet". Verder in De Groene: het conflict rond Symbiose, Zijlstra en het loon zakje en de stijgende werkloosheid in het onderwijs. Vrij Nederland: In Vrij Nederland schrijft Rudie van Meurs over „de geheime financiers van de Nederlandse casino's. Wat in Zwitserland gebeurde bleef verbor gen voor de rijksrecherche. Een kwestie waarin oud-KLM-directeur Ritmeester van de Kamp een domi nerende rol speelt. Bibeb interviewde de tekenaar- schrijver William Kuik over kunst, critici, transseksualiteit. VN brengt een gesprek met de ge vluchte hoofdredacteur van de Daily Dispatch en de auteur van het boek over Steve Biko, Donald Woods: „Achteraf lijkt het allemaal krank: zinnig naïef van me, maar toen dacht ik nog dat, zolang er nog zwarte leiders als Steve Blko waren, de za ken in Zuid-Afrika misschien nog goed konden komen". Ook Vrij Nederland laat de kwestie- Buikhuisen niet ongemoeid: „Er lijkt een nieuw en universeel excuus te komen voor misdadigers, oorlog- hitsers en kapitalisten: het zit in mijn genen". De rubriek Terzijde maakt ervan: Baas in eigen Buik huisen". Verder in VN: de juridische strijd die samenwonenden moeten voeren om dat ze niet willen of (van de wet) niet mogen trouwen, Nico Scheepmaker over het Songfestival en een gesprek met de schaker-wielerenner-schrij- ver Tim Krabbé. Elseviers Magazine: Dr. F. A. Hoogendijk meldt In Else viers Magazine dat „werknemers de Vermogensaanwasdeling niet wil len". „De Invoering op een moment dat het Nederlandse bedrijfsleven zich in een dieptepunt bevindt, is op zichzelf al heel merkwaardig. Het is realistischer te spreken over een VVD, Vermogens Verlies Deling. Dit wordt ook door vele werknemers zo aangevoeld, maar helaas niet door de leiders van de vakbeweging. Toch zouden zij op de eerste plaats de behartigers van de werknemers moe ten zijn." Over het uraniumrumoer in Neder land zegt de indiener van de befaam de Van Houwelingen-motie in een interview: „Ik heb getracht de motie zodanig te formuleren dat er geen dubbele bodem in zit en de Urenco- samenwerking in stand kan worden gehouden. Persoonlijk zeg ik dat het contract met Brazilië nooit gesloten had mogen worden maar dat bete kent niet dat ik tegen Almelo ben. De impasse waarin de Urenco-zaak terecht is gekomen is niet alleen te wijten aan de huidige regering. Wat mij betreft mag de uitbreiding van de ultra-.centrifugefabriek morgen plaats vindea" Uitgebreid gaat EM in op „de macht van de Rode Brigades". „Hoe een fanatieke bende van nauwelijks tweehonderd terroristen het hele po litieke leven kan verlammen. Italië wacht bevend op de dood van Moro. Of. en dat valt te hopen, op de tijd waarin een overweldigende meerder heid van zijn volgelingen zich op voorbeeldige wijze aan het hoofd stellen van dit land. dat nu aan anar chie ten onder dreigt te gaan." De Nieuwe Unie: In De Nieuwe Linie noemt Anton Constandse de Urenco-zaak „Volks bedrog van klasse".,Het Nederland se volk heeft na de bouw van Almelo in de waan verkeerd, dat het zelf iets had te zeggen over de bestemming. Dat blijkt een fictie. Nederland heeft nooit een vetorecht gehad, of het heeft het op een onbekend tijdstip prijsgegeven. Een duister gebleven zaak, ook wat het verantwoordelijke kabinet aan gaat. De Tweede Kamer nam nog dapper een motie van Hou- welingen aan, om van Brazilië waar borgen te eisen, maar Brazilië zei terecht: niets mee te maken, er is een contract; Duitsland en Engeland handhaven het; Nederland heeft niets te zeggen." Op de middenpagina's ontvouwt dr. Bert ter Schegget, docent aan een sociale academie in Driebergen en middelpunt van moeilijkheden bij de theologische faculteit van de uni versiteit van Amsterdam vanwege rijn eventuele benoeming, zijn ideeën. „Er zitten in de bijbel stuk ken vol klassenstrijd. De machtheb bers zijn bezig de zaak naar hun hand te zetten; het is niet zo dat de bijbel een uit de hemel gevallen boek is." Verder in DNL dr. A. J. Verbrogh en de apartheid, het Maagdenhuis op nieuw bezet, en aandacht voor de Hongaarse filmdagen in Utrecht Accent. Accent gaat omstreeks september verdwijnen. Dat meldt de hoofdre dacteur Edo Brandt ln het weekblad. „De ontwikkeling is in gang gezet door de redactie zelf. We voelden al enige tijd aankomen dat we als het ware uit ons Jasje knapten. Accent staat aan de wieg van een nieuw weekblad. Het tijdschrift dat ln de steigers staat, houdt zich verre van nauwelijks gekuiste sexverhalen. Onze trouwe Accent-lezers kunnen met gerust hart overstappen. Onze abonnees krijgen een persoonlijke brmie." Het nieuwe blad zal „Extra" gaan heten. Joost den Draayer siert de omslag en vertelt binnenin „dat hij het zat is". Hij spuwt zijn gal over de „boekhou ders- en de tuinkabouters" van Hil versum. Verder in het blad een repor tage over Eddy Merckx: „verslaafd aan zijn racefiets" en een artikel over poppen voor gehandicapte kinderen. ADVERTENTIE Bijna tweejaar lang werkte de kunstenaar Jan Kruis aan dit meer dan levensgrote portret van de hele Oranje-familie. Hij maakte het schilderij in opdracht van Li belle, als geschenk voor het koninklijk paar. Het schilderij is deze week als gratis uitklapposter (55x44 cm) in alle exemplaren van Libelle opgenomen. Bovendien in die Libelle: vele bladzijden met persoonlijke herinneringen en ervaringen van mensen die de vorstin van zeer nabij kennen. Dit alles ter gelegenheid van haar 69e verjaardag a.s. zondag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17