n H Proef de vernieuwing Bit brieven van lezers Trouw Trouw FAMILIEBERICHTEN Communistische leider Bangladesj vrijgelaten te Hogere wedde vo Britse militairen WINKELEN ^IwaXertentieiri Vooreen lekkerder resultaat. Bak Braad. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korle reacties op m deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor gedichten, open brieven, oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De inzendingen voor déze rubriek dienen zo beknopt mogeli|k te zijn. De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Het is ons helaas met mogelijk over elk geval van bekorting of metplaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus. 859, Amsterdam. Bij publicatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld Na een ernstig ongeluk nam de Here uit onze fa miliekring onze lieve neef Albert Johan Kingraa nog maar 27 jaar oud. Geve God Mariêtte en Marieke en de familie kracht om dit zware ver lies te dragen. Ermelo, 25 april 1978 Leeuwarden: H. O. Thijsseling J. Thijsseling- van der Hauw Stiens: L. Vellenga J. Vellenga- Thijsseling Bolsward: F. Zwart M. Zwart- Thijsseling neven en nichten. DONDERDAG 27 APRIL 1978' kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 'Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00- 20.00 uur Goede morgen opa en oma Linstra hartelijk gefeliciteerd met uw 60-jarig huwelijksfeest. kleinkinderen en achterkleinkind. UH Brazilië ontvingen wij het droevige bericht van het plotselinge overlijden van onze lieve broer, zwager, oom en neef Gerrit Slob op de leeftijd van 67 jaar. Echtgenoot van A. Kwaak eerder gehuwd geweest met P. J. van Tienhoven Psalm 3116A „Afijn tijden zijn in Uw hand" Giessendam: E. de Jong-Slob A. de Jong Langerak: A. Slob T. Slob-Korevaar Arnhem: A. Kleijn-Slob J Kleijn fOundert: W Slob C. A. Slob-Leenhouts Giessenburg: J Slob H. B. Slot-Rouwert Boer Harderwijk: A. Korevaar-Slob C. Korevaar Giessenburg: A. Slob P. B. J. Slob-van de Vlies en neven en nichteh 25 april 1978 Die de Here verwachten, zullen niet beschaamd worden. Na een kortstondige ziekte nam de Here uit ons midden weg onze geliefde zorgzame vader en grootvader Caspert de Leeuw weduwnaar van Leuntje Korbee op de leeftijd van 66 jaar. Rijnsburg: D. J. de Rover-de Leeuw P. de Rover P. de Leeuw A. A. de Leeuw-van der Panne J. A. de Leeuw G. P. de Leeuw-Bouwman Noordwijk: G. van der Deyl-de Leeuw G. van der Deyl t Rijnsburg: M. van Duyvenvoorde-de Leeuw H. van Duyvenvoorde W. de Mooy-de Leeuw J. de Mooy en kleinkinderen Rijnsburg. 25 april 1978 Petronella van Saxenstraat 56 De rouwdienst zal D.V. gehouden worden op vrijdag 28 april a.s. om 14.30 uur in de Chr. Geref. kerk aan de Oegstgeesterweg te Rijnsburg, waar na de begrafenis zal plaatsvinden op de begraaf plaats aan de Sandtiaan te Rijnsburg. Gelegenheid tot condoleren 's avonds van 7.30 uur tot 9 uur. Na een leven met veel zegeningen, maar ook zorg, benauwdheden en pijn is heden nog vrij plotseling in haar Heer en Heiland overleden mijn lieve vrouw, onze lieve pleegmoeder en oma Maria Ribbcns gcb. van Wijlen geb. 15 jan. 1910 overleden 23 april 1978 Breda: L. C. Ribbcns Maassluis: P. Hij wee ge-van Wijlen H. Hijweege Rianne en Piet Enk Leon Breda, Zorgvlietstraat 247 De rouwdienst zal gehouden worden donderdag 27 apnl a.s. te 13.30 uur in de Pelgrims Kerk aan de Langedijk tegenover het Diaconessenhuis, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden te- c.a. 14.30 uur op de begraafplaats „De Bieberg" te Breda. Gelegenheid tot céndoleren na afloop van de plechtigheid in de kapel van de begraafplaats. Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen Enige en Algemene Kennisgeving Op 23 april 1978 overleed tot onze grote droefheid onze innig geliefde moeder, behuwdmoeder en grootmoeder Jonk vrouwe Ryxnke, Lunia, Leontine Speelman Douairière Jonkheer Mr. J. D. H. de Beaufort op de leeftijd van 84 jaar. 's-Gravenhage: R. C. de Savornin Lobman- de Beaufort W. H. de Savornin Lohman en kinderen Wassenaar: E. E. R. Snouckaert van Schauburg-de Beaufort en kinderen "s-Gravenhage. 26 april 1978 Van Tedingerbrouckstraat 11 De begrafenis heeft op uitdrukkelijk verzoek van de overledene in besloten kring op de Algemene Begraafplaats in Doorn plaatsgevonden. De Heer is mijn Herder, mij ontbreekt niets. Ik zal in het huis des Heren verblijven tot in lengte van dagen. Ps. 23 Voor ons nog onverwacht, maar op Zijn tijd heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve zorgzame man, onze vader en grootvader, broer en zwager Albertus van den Ham officier in de Orde van Oranje-Nassau, oud-wethouder dér gemeente Arnhem, op de leeftijd vah 78 jaar. Velp: C. van den Ham-van der Molen Apeldoorn: A. A. van den Ham B. van den Ham-Luimes Joke, Rieneke, Heiny Arnhem: E. G. van den Ham Scheveningen: G. H. J. van den Ham-Garritsen Groningen: Familie Van der Molen Familie Heslinga. Krugersdorp (Z.A.): Familie Van der Molen Velp (Gld26 april 1978 „De Goede Reede", Dennenweg 52. De rouwdienst zal worden gehouden zaterdag 29 april a.s. om 10.30 uur in „De Biesdel", Biesdelse- laan 89 te Velp waarna de teraardebestelling zal volgen op de begraafplaats „Moscowa" te Arn hem omstreeks 11.30 uur. Gelegenheid tot afscheid nemen en condoleren vrijdagmiddag a.s. van 16.30 tot 17.30 uur in „De Biesdel". Heden overleed in de volle overgave des geloofs, na een langdurig geduldig gedragen ziekte, mijn lieve man, onze zorgzame vader en grootvader Jan Willem Huiter op de leeftijd van 75 jaar. „Vaste rots van mijn behoud." Gramsbergen: A. Z. Hulter-Tabbert Gramsbergen: G. J. Huiter J. Hulter-Welleweerd Gramsbergen: H. Huiter D. Hultcr-van der Veen Gramsbergen: A. van Dijk-Hulter G. van Dijk Vriezenveen: J. Huiter M. Hulter-Eshuis Gramsbergen: A. Hans-Hulter J. Hans Drachten: J. de Vries-Hulter N. B. de Vries kleinkinderen Gramsbergen, 25 april 1978 Ane B 60 De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 29 april a.s. op de begraafplaats te Gramsbergen. De rouwdienst zal worden gehouden in de Geref. Kerk te Gramsbergen. Aanvang 10.30 uur. Vertrek naar de begraafplaats om 11.00 uur Voor de dienst gelegenheid tot condoleren. Heer, ik hoor van rijke zegen die Gij uitstort keer op keer. Laat ook van die milde regen, dropp'len vallen op mij neer. In Jezus ontslapen mijn lieve vrouw en onze lieve tante Gerda Groenendijk-Breekveldt op de leeftijd van 81 jaar. God sierde haar met veel liefde voor anderen Aalten: A. Groenendijk eerder gehuwd met Gré Breekveldt Edmonton (Canada): Henk en Anneke Groenendijk-Hamer Margy, John, Eileen, Doretta, David Edmonton (Canada): Joke Groenendijk Chris Amsterdam: Marti Groenendijk Bunnik: Jan en Josée Groenendijk-Schul Maureen, Robbert Almelo: Jo Breekveldt Hardenberg: AdrieB reekveldt en de andere neven en nichten huisgenote: M. te Brake Aalten, 26 april 1978 Correspondentieadres- A. Groenendijk, Ludgerstraat 27, Aalten. De begrafenis 2al plaatsvinden zaterdag 29 april a.s. op de begraafplaats „Berkenhove" te Aalten. Vooraf wordt om 11 .00 uur een rouwdienst gehou den in het Uitvaartcentrum, Romienendiek 2A. Gelegenheid tot condoleren van 10.30 - 10.55 uur. Voor uw deelneming bij het heengaan van onze lieve vrouw en moeder Herma Adriana Maria den Boer-van der Leeden betuigen wij u, mede namens de verdere familie, onze hartelijke dank. Dat zij voor menigeen een voorbeeld geweest is en dat zo velen met dankbaarheid aan haar terugdenken, heeft ons bijzonder getroffen. Namens allen J K. W den Boer Papendrecht. april 1978 Veerdam 35 Voor de vele blijken van medeleven bij het heengaan van mijn man betuig ik, mede namens de familie, mijn oprechte dank S. van Unnik-Niemantsvcrdriet Bilthoven, april 1978. TROUW/KWARTET P 14 - R 18 - HS Namibië Als je op een unfaire manier pro beert Namibië binnen te komen, zul je ai gauw met angst in je hartje weg gaaa Onze ervaringen in Namibië waren heel anders. Met koffers, tas sen, camera's enz. uit Nederland bij aankomst in Johannesburg en Wind hoek geen enkele controle (behalve- paspoort). Ook niet in steden en dor pen. Wel in Kenia en op SchiphoL Bij dag en nacht honderden kilometers gereden, zonder één keer aangehou den of lastig gevallen te zijn. Het valt allemaal dus heel erg mee, maar het is blijkbaar voor de familie Mak moeilijk te accepteren en toe te ge ven. Als u de Swapo wilt steunen, steunt u in hoofdzaak alleen de Owambo-stam, die ondanks de grootste stam toch maar drie- tiende van de bevolking vertegen woordigt en de andere stammen ac cepteren geen overheersing van de Owambo's. De Owambo's worden opgeleid door Cubaanse officieren en van Russische wapens voorzien. Dat jonge Christenen zo blind kun nen zijn om in dit straatje te willen gaan lopen is ondenkbaar. Enschede T. Otter-Wijma Vrede en schaken Met verbazing heb ik in Trouw van 21 april, het artikel gelezen van Neu- man waarin deze spreekt over hoe te komen tot een echte vrede. Neuman vindt dat wij (de maat schappij) geen obstakel mogen vor men voor een constructief vredesbe leid. Hiermee bedoelt hij dat we niet mogen demonstreren tegen kernle veranties aan Brazilië, want anders neemt de BRD Engeland of de Sov jet-Unie deze leveranties wel over. Ofwel we moeten iets doen tegen onze principes omdat we anders het monopolie hierover verliezen. Evenzo met de Neutronenbom. Die kunnen we beter wegleggen voor on derhandelingen met de Russen, hen hiermee een reden gevend ook een N- bom te gaan ontwikkelen. Neuman vindt dat het komen tot Echte Vrede te vergelijken is met een „spelletje schaak", waarbij om te winnen wel eens een stuk wordt opgeofferd. Neuman stelt dat bij eenzijdige ont wapening zijn kinderen het risico lopen in concentratiekamp of psy chiatrische inrichting terecht te komen. Als zijn kinderen zich in dezelfde denktrant zullen ontwikkelen als hij, hoeft hij zich daar nooit ongerust over te maken Oud-Beijerland Martin L. v. d. Star Versluiering Het zakelijk juiste stukje over de toename van geslachtsziekten in Ne derland (Trouw vrijdag 21 april pagi na 4) is op z'n plaats in onze krant, evenals de adviezen vervat in het laatste deel. Bij de laatste zin van het eerste deel bekruipt me echter een naar gevoel: „Iedereen kaïr in feite geslachtsziekte oplopen, behal ve degenen die nooit „vrijen" of uit sluitend vrijen met een vaste part ner, waarbij er dan vanuit wordt gegaan, dat deze partner hetzelfde doet". Ik zou het woord vrijen liever verhangen zien door de uitdrukking geslachtsgemeenschap hebben. Dat zou in overeenstemming met de za kelijke lijn van het stukje zijn. Het woord vrijen werkt versluierend. Maar in „Trouw" verwacht ik juist op dit punt nog wat meer. Het gebod „Gij zult niet echtbreken" is o.a. de bescherming van de partners in een huwelijk. De mode om taboes af te breken is er ook in geslaagd heilza me taboes te elimineren en ons daar mee bloot te stellen aan dat waarte gen het taboe ons beschermen moest. Er moet een mogelijkheid zijn, de zakelijk juiste informatie in een zodanig kader te verschaffen, dat een moraliserende toon verme den wordt, maar iets van het ware levensperspectief van Gods beloften en geboden gehoord. Dat aspect te verwaarlozen is pas echte versluie ring. Groningen S. Franken Psychische verschijnselen Wat er in het laatste kwart van de 20ste eeuw nog gaande is inzake dui veluitdrijving, zou je niet voor mo gelijk houden. Het gekke is alleen dat kennelijk nóch de moderne theo logie, nóch de (para)psychologie bij machte is afdoende te verklaren, wat er nu eigenlijk bij zo'n persoon (pa tiënt?) aan de hand is. Psychische verschijnselen als deze en vele andere brengen de mensen in ver warring; daaraan veranderen ook de „bijbelse kanttekeningen" van de heer P. A. Meyer van 19 april en van de heer R. Ferwerda van 21 april niets. Het menselijk denkvermogen vraagt om een zinvol antwoord. En wel met te méér klem, naarmate hij in de massamedia meer wordt gecon fronteerd met zaken als helderziend heid, helderhorendheid, contacten met Mars- en/of Pentobewoners, UFO's en wat niet al. Beesd H. J. van Oosterzee Heumen De door prinses Margriet verrichte heropening van de Ned. Herv. kerk te Heumen geeft me aanleiding erop te wijzen, dat die thans gerestaureer de kerk een gedenkteken bevat voor twee voorvaderen van de prinses. Dit waren de graven Lodewijk en Hen drik van Nassau, die in 1576 sneuvel den tegen de Spanjaarden in de slag bij Mook op de heide aldaar. Het gedenkteken werd op last van ko ning Willem ni opgericht, doch na diens dood onthuld in 1891, met een rede van prof. dr P. J. Blok uit Lei den, historicus. Die rede is te vinden in Verspreide studiën op het gebied der geschiedenis, pag. 154 e.v., uitg. J. B. Wolters te Groningen 1903. De tegenwoordigheid der prinses te Heumen had dus gegronde redenen! Doorwerth M. N. Groeneweg Concessie Het westen eist van de Sovjet-Unie militaire concessies in ruil voor het niet in produktie brengen van de neutronenbom. Maar dat is niet eer lijk. De neutronenbom is een nieuw wapen, dat het Warschau-pact niet bezit. De enige eis, die de NAVO aan de onderhandelingstafel aan het Warschau-pact mag stellen, is, dat het evenmin als de NAVO neutro nenwapens in produktie brengt. Wil len wij van de Sovjets eisen, dat ze tankeenheden uit Centraal-Europa terugtrekken, dan kunnen de Sov jets ons de eis stellen strategische en taktische kernwapens uit Europa te rug te trekken. Want officeel hebben wij een overmacht aan kernwapens om de communistische overmacht aan tanks te neutraliseren. De n )ERC tronenbom inbrengen in de ont peningsonderhandelingen betek niets minder dan escalatie van wapenwedloop. Zo is dat tot nu dl1 altijd al gegaan. Het westen vind nieuwe wapens uit en het Ooo ontwikkelt ze dan t>ok om machtsevenwicht te herstellen, zou voor het Westen goed zijn, alj Sovjet-Unie niet op haar eisen gaat. Wij moeten eindelijk eens leren er een gezonde defenl f politieke moraal op na te houdt 'l Groningen Tijmen van 't F onz ÏÏM cent liem erwi dsle DACCA (Reuter, AP) De voorat ter van de communistische pa|geü van Bangladesj. Moni Singh, is ui^ aca gevangenis vrijgelaten, zo heb nde partijleden gisteren laten weten. 78-jarige partijleider werd 13 ol ber vorig jaar gearresteerd en sir ter j dien vastgehouden zonder ei >r va vorm van proces. ^pa stbei Inmiddels heeft Bangladesj' sU grst< man, generaal Zlaoer Rachman Vg kend gemaakt dat op 3 juni pi ^tek dentiële verkiezingen zullen woif^ gehouden. De man maakte het kend ter gelegenheid van het feit hij een jaar het ambt van presii had vervuld. Verder zei hij datC^'t parlementaire verkiezingen die beör december beloofd waren gewf door zullen gaan. min zond rgan rsteg LONDEN (Reuter) De Britsefeverd roepsmilitairen krijgen met onijn de dellijke ingang 14 procent meer ^itsch de. De inkomsten van de beroep^t da litairen zullen tot april 1980 trap| eer wijs met 32 procent in totaal omh ivind gaan. Dit heeft premier Callagj meegedeeld. Al weken verschijnelt o\ berichten over het steeds groter wijsi dende aantal officieren dat de di(aan wil verlaten wegens slechte betalrd. en onvoldoende promotiemogeL org heden. Het afgelopen jaar zot 997 legerofficieren hun ontslag zo ben ingediend. NEW DELHI (DPA) - De Indi premier Morjarji Desai heeft gi ren voor het parlement verkT dat India geen nieuwe kernpro voor vreedzame doeleinden zalj men. Volgens de premier heef beslissing niets te maken met Amerikaanse leverantiestop uJ uranium. U C ■kl J ELKE ZATERDAG IN advertentie; pagina's voor ONDERWIJZEND- VERPLEGEND- VERZORGEND EN HOGER PERSONEEL Inlichtingen Advertentie- exploitatie Tel. 020-913458 Toestel 794 reep. 783 en 750. begint op deze en de andere advertentiepa gina's ELKE OCHTEND OPNIEUW wordt door 355 000 koopkrachtige Nederlanders gelezen, Elk lekker stuk vlees of bal gehakt zal u het bewijs leveren: Bak Braad is vernieuwd. Dit speciale bak- en braadprodukt is nu werkelijk vervolmaakL Het vlees blijft sappiger. De ius wordt bruiner. De smaak is perfect Proef het verschil! Gebruikt of gebruikte u een ander bak- en braadprodukt? Probeer dan nu eens Bak Braad. Ook al om de prijs!

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 16