Toename geslachtsziekten verontrustend f.19.95 m Eindelijk een Pocketcamera die je als normaal mens vast kunt houden. Is 't geen wonder boven wonder? c Het opsporen van contacten verloopt maar moeizaam Voorkómen en uit taboesfeer halen ECHTE "BUITEN'-KANSJES! h DONDERDAG 27 APRIL 1978 TROUW/KWARTET P 8 - R 12 - door Kees de Leeuw UTRECHT „We moeten zover zien te komen, dat het een grotere schande is om Je geslachtsziekte te verzwijgen dan er eentje op te lopen. Immers, als Je er meteen bij bent en Je contacten waarschuwt, is de behandeling echt een fluitje van een cent. Wat dat betreft moet er nog een lange weg worden gegaan, want de gevoelens van schaamte en angst zijn nog steeds hardnekkig en vormen voor velen een drempel, waar moeilijk overheen is te komen." Willem Henderikx (31) houdt zich al rijf Jaar bezig met het coördineren van de bestrijding van geslachtsziek ten. HIJ ls ln dienst van de Kruisver enigingen en de Nederlandse stich ting ter bestrijding van deze ziekten en als zodanig ook de man achter de voorlichtingscampagne over ge slachtsziekten, die onlangs is opge zet door de Kruisorganisaties en de GO en GD's. Die campagne, waar-, voor het ministerie van volksgezond heid ruim 80.000 gulden beschikbaar stelde, richt zich vooral op jongeren, omdat onder hen in toenemende mate de laatste jaren geslachtsziek ten voorkomen. Een toename, die verontrustend kan worden genoemd en waaraan hoognodig iets moet worden gedaan. „Ik hou niet zo van het woord bestrij ding." aldus Willem Henderikx. „Die term ls eigenlijk fout. want ge slachtsziekten zijn niet te bestrijden. In deze (eenmalige) landelijke actie 'zit wel een element van preventie, maar daarnaast gaat het ook om het uit de taboe-sfeer halen van deze ziekten, die een gevolg zijn van een bepaald seksueel gedrag. Die gevol gen moeten acceptabel worden ge maakt, zodat mensen zichzelf laten onderzoeken van tijd tot tijd en bij een positieve uitslag hun partner(s) waarschuwen. Geslachtsziekten zijn zo oud als de wereld en een kwaad, waarmee we moeten leren leven. Het komt gewoon voor en ls zeker als Je er snel bij bent gemakkelijk te genezen." Fors Uit harde cijfers blijkt, dat het aan tal gevallen van geslachtsziekten ook ln ons land de laatste jaren fors toeneemt. Alleen al van gonor roe. In de volksmond „druiper" gehe ten. werden vorig jaar ruim negen duizend gevallen geregistreerd en van syflllls. ln medische kring ook wel „lues" genoemd Latijns voor „Ik boet" 788 gevallen. Gevreesd moet echter worden, dat het werke lijke aantal nog veel groter ls. Aan wijzingen daarvoor geeft een experi ment van de Rotterdamse OG en OD. waarbij men vla een automa tisch antwoordapparaat informatie kon krijgen over het oplopen en ge nezen van geslachtsziekten. In vier maanden tijd kwamen bij deze dienst meer dan 72.000 reacties bin- inen. Gewezen kan ook worden op het feit. dat de verschillende polikli nieken met name in de vier grote steden de stroom hulpzoekenden soms nauwelijks meer aankunnen. En dat terwijl het aantal patiënten, dat zich bij een polikliniek meldt de echt gemotiveerden slechts het topje van de Ijsberg is. In zijn boekje „Geslachtsziekten, hoe kom Je eraan, hoe kom je eraf" noemt de Groningse huidarts dr Jo- han Nater drie redenen voor het toe nemen van het aantal gevallen van deze ziekten. Niet alleen in Neder land, maar ook elders. Die redenen zijn: een opbloei van het toerisme, het gebruik van de „pil", waardoor het condoom, dat een duidelijke be schermende werking heeft niet meer noodzakelijk is en veranderingen in de normen op het gebied van de seksualiteit. trekkelijk eenvoudige kuur met ta bletten of Injecties worden genezen. Wordt een behandeling echter pas in een laat stadium ter hand genomen, dan kunnen de gevolgen ernstig zijn: bloedvergiftiging, ontstekingen in de gewrichten of aan de eileider. Daarom ls het absoluut noodzake lijk, dat iedereen die een branderig of pijnlijk gevoel bij het plassen waarneemt of een slijmerige afschei ding van de geslachtsdelen (genor- roe), of een hard aanvoelend plekje ter grootte van een erwt op of in de geslachtsdelen (syfilis), zo snel moge lijk naar een dokter gaat voor onder zoek. Een probleem apart vormt de zogenaamde „aangeboren syfilis". Wanneer een vrouw die aan deze ziekte lijdt, zwanger wordt is de kans groot dat haar kind met syfilis wordt geboren, tenzij zij tijdens de zwan gerschap wordt behandeld. Opvattingen Rood nappaleder sandalet met leder tooi. Rondom leder ge vlochten rand. Maat 35—42 f. 74,75 Dames- en Herenklomp in natu rel leder. Zo voordelig kocht U te nog nooit. Maat 36-39 Maat 40-46 1 voor voetgangers mrlk sn/trn^ Behandeling Coördinator Willem Henderikx van, het centrum geslachtsziektenbestrij- ding in Utrecht kan dit alles alleen maar onderstrepen. Hij stipt met name de veranderende opvattingen over seksualiteit aan. „Het is niet (langer) meer de voortplanting, die beslissend is voor het hebben van seks, maar ook het kunnen en mogen beleven van plezier eraan." En: „De mensen beginnen er vroeger aan en gaan langer door." Om een nog steeds hardnekkig mis verstand de wereld uit te helpen: het optreden van geslachtsziekten houdt rechtstreeks verband met sek sueel contact en alle sterke verhalen over onzindelijke wc-brillen, vieze washandjes en besmette deurknop pen zijn slechts fabeltjes. Deze ziek ten komen dus het meest voor bij mensen die seksueel erg actief zijn, maar dat heeft niets te maken met leeftijd, man of vrouw, beroep, huid kleur of woonwijk. In feite kan ieder een geslachtsziekte oplopen, behal ve degenene die nooit „vrijen" of die uitsluitend vrijen met een vaste partner, waarbij er dan van moet worden uitgegaan dat die partner hetzelfde doet. Bacteriën Alle geslachtsziekten worden veroor zaakt door bacteriën, die van mens op mens worden overgebracht. Bui ten de vochtigheid en warmte van het menselijk lichaam sterven ze on middellijk en juist omdat ze die warmte en vochtigheid nodig heb ben, is aanraken van de huid alleen niet voldoende om besmet te raken. De besmetting komt tot stand door slijmvlies-contact. Dat slijmvlies is de dunne ..binnenvoering" van onze lichaamsholten en -openingen, zoals mond en keel, het hele spijsverte ringskanaal, de vagina en het topje van de penis onder de voorhuid. Geslachtsziekten zijn te beschou wen als infectieziekten, zoals ook griep of verkoudheid. Er is echter één groot verschil tussen griep en geslachtsziekten: de laatsten gaan nooit vanzelf over. Gonorroe en syfi lis zijn de belangrijkste geslachts ziekten. Er bestaan nog wel meer vormen, maar die komen veel min der voor. Wanneer men zich tijdig door een arts laat behandelen, kun nen alle geslachtsziekten via een be- Geslachtsziekten worden in principe behandeld met penicilline of een ver gelijkbaar preparaat. Eén enkele do sis en één nacontrole is vaak al ge noeg, maar die controle achteraf is wel erg belangrijk, omdat soms de ziekte wel genezen lijkt te zijn, maar de patiënt toch besmettelijk blijft. In dat geval moet een ander prepa raat worden toegepast, zoals een jaar geleden in Rotterdam, waar een paar gevallen van gonorroe zich niet meer op de gebruikelijke manier lieten behandelen met penicilline. Dit wijst erop, dat het bestrijden om dat woord nu maar aan te houden van geslachtsziekten moeilijker wordt. Die bestrijding wordt ook bemoei lijkt door het opsporen van de con tacten: het belangrijkste van de be handeling. De patiënt heeft de ziekte tenslotte van iemand gekregen en hij kan intussen ook weer mensen hebben besmet. Daarom moeten alle mensen, met wie de patiënt seksueel contact heeft gehad, worden onder zocht en eventueel behandeld. Als van elke geslachtszieke patiënt in derdaad alle contacten konden wor den opgespoord en eventueel behan deld want niet iedere besmetting hoeft tot ziekte te leiden beston den er binnen enkele jaren geen slachtsziekten meer. „Met de seksuele vrijheid is de laat ste tijd een flinke vooruitgang ge boekt. maar de geslachtsziekten zijn daar helaas wat bij achtergebleven", aldus coördinator Willem Hende rikx. Er rust nog steeds een taboe op deze ziekten en om de een of andere reden schaamt men er zich diep voor. Met name waar er sprake is van een vaste relatie kan dit leiden tot emotionele botsingen. De angst voor herkenning iof voor ontdekking van overspel ls soms een ernstige belem mering voor de behandeling. Het „hoe vertel ik het de ander" is een delicate aangélegenheid. maar te vens een bittere noodzaak. Als van een (echt-)paar één van de twee een geslachtsziekte, blijkt te hebben, moeten beide partners worden be handeld. „Contact-slip" De medewerking van patiënten op dit punt laat nogal wat te wensen over. Daarom werken de diensten voor geslachtsziektenbestrijding met de Engelse „contact-slip" methode. Dit heeft niets met een „slippertje" te maken, maar is ge woon een strookje papier, dat door de patiënt aan een of meer contacten wordt gegeven. Op dit briefje staat het verzoek zich tot de dokter te wenden voor een onderzoek, maar noch de naam van de patiënt noch de naam van de gewaarschuwde ko men op het formulier voor. Op deze wijzen proberen de diensten toch een grote groep mensen alsnog naar de dokter te krijgen. Voor geslachtsziekten kan men het beste naar de eigen huisarts gaan, maar hoewel deze een zwijgplicht heeft, durven veel mensen dit toch niet aan. In dat geval kan men zich in verbinding stellen met de dienst geslachtsziektenbestrijding van de provinciale kruisvereniging of de GG en GD, de Rutgers-stlchting of de PSVG, die tevens aandacht beste den aan de nazorg. Willem Henderikx: „Met onze voor lichtingscampagne willen we grotere bekendheid geven aan de mogelijk heden die er zijn om geslachtsziek ten te bestrijden. Er moet niet wor den overdreven en ze vormen beslist geen ernstig gevaar voor de volksge zondheid, zoals eind vorige' eeuw, maar het is wel zaak dat zoveel mo- Vrijen kan fijn zijn, maar wel uit. gelijk mensen onderzocht en b deld worden, willen we althans toekomst een epidemie voorkor De nieuwe Fujica Pockctcamcra 's liggen veel steviger in de liand. Bcwcgingsonschcrpie is nu vrijwel uitgesloten. Fuji introduceert de nieuwe generatie Pocketcamera's. Zoals u ziet in een „eigenwijs rechtop model" (net als een gewone kleinbeeldca- mera). Een pienter model, omdat het veel steviger in de hand ligt. Resultaat: altijd scherpe foto's. Maar daarvoor is de nieuwe vorm nog niet vol doende. Daaraan helpen nog meer: een supergevoelige ontspanknop, een volwassen zoeker, een scherpe groothoeklens en een instelling die zo gemakkelijk is als goedendag. Altijd goede foto's dus. Ook bij onvoldoende daglicht. Wantu ziet hier de kleinste pocketcamera ter wereld met een ingebouwde elektronenflitser. Met een druk op de knop springt hij tevoorschijn als u 'm nodig hebt. En u hoeft nooit meer lampjes te kopen. «nnntE» A--/y p<s> Met een druk op de knop springt de ingebouwde elek- tronenflitser tevoorschijn. De nieuwe Fujica Pockets hebben een automatische instel ling voor de snelle Fuji 400 ASA film. Met de Fujica Pocket 450 Flash heeft u een fljtsbereik van 0,6 tot 8 meter. De standaard 4/20 mm groothoek lens is op elke afstand ideaal. De grote beeld- hoek zorgt voor betere details in kleine ruimten omdat u het onderwerp dichter kunt benaderen. En evengoed maakt u op 60 cm fantastische close-ups. En dat allemaal toch nog in een echt pocket-formaat. Zo compleet. Zo makkelijk. Voor zo'n prijs. Is't geen wonder boven wonder? U kunt kiezen uit 3 „nieuwe stijl"Pocketcamera's. Allemaal in aan trekkelijke geschenkverpakking. Adviesprijzen: Fujica Pocket 450 Flash 253,- Fujica Pocket 350 Rash f 210,- Fujica Pocket 250 (zonder flitser) f 115,- Fujifilm Nederland BV, Hoogstraat 39, Rotterdam. Tel.: 010-1140 60 r l.al I

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10