Panama zegt hulp toe in zaak-Moro r \\c iet Nieuwe Haaóse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Degradatiestrijd spitst zich toe Man doodgeschoten bij gijzeling Examenvrees?8 3 pagina's zaterdagvoetbal Tuijnman: rijexamen moet op de helling Christelijk onderwijs: zorg voor leerlingen moet centraal staan - pag. 3 in deze krant" Hoe de bijbel tot ons kwam Israël wint Songfestival Alimentatie tijdelijke plicht Stilte na verstrijken ultimatum oeder en kind onder auto HET WEER Droog en zonnig Trein, tram en bus in oktober vijf procent duurder Uit de wind en in de zon Dader geeft op na tien uur Trouw Om tot rust te komen Welkomstvoordeel ;ad Tiou* Trouw hoort bij u 36STE JAARGANG NR 10431 MAANDAG 24 APRIL 1978 rouw TG AVE TROUW/KWARTET BV. - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 (MAAND) ^7*6.40<KW^^AAL) .R83.40 (JAAR) )STGIRO 660000 BANK NED CRED BANK REK. NO. 23 00 12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60: FRANKRIJK FRS 3,50. DUITSLAND DM 1.90, LUXEMBURG RS PAGINA 2: PAGINA 3: Terlouw noemt WD bijwagen van CDA PAGINA 4: PAGINA 5: Passagiers Boeing dóód door kogels uit Russische Migs PAGINA 8: PAGINA 9: Fascinerende avond met Tsjechow Pagina 7 „Het leven is hier zo gecompli ceerd", is de ervaring van Nees van der Stoep na jarenlang ver van Nederland bij de zending werkzaam te zijn geweest. Offici eel is hij deze maand met pensi oen gegaan, maar nu zit hij weer in Afrika om een ontwikkelings project voor te bereiden. Aan Fred Lammers vertelde hij wat hem momenteel zo bezighoudt. ROME (Reuter, UPI, AP) De regering van Panama is bereid „op haar grondgebied de personen te ontvangen die nodig zijn om het leven van Aldo Moro te redden". Dit heelt gisteren de Panamese ambassadeur In Rome, Luis Carlos Zarak, aangekon digd. Van de Italiaanse oud-premier Moro en de Rode Brigades is echter sinds het verstrijken van het ultimatum, zaterdagmiddag vier uur, niets vernomen. Korter wachten, korter rijden Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Het rijexamen in Nederland komt op de helling. Minister Tuijnman wil in overleg met het centraal bureau voor de rijvaardigheid bekijken of het rijexamen anders kan worden opgezet. Op het ogenblik slaagt in Nederland slechts twintig procent van de kandidaten de eerste keer. In omliggende Europese landen is dat percentage zeker drie vier keer zo hoog. Dat noemde de minister zaterdag in een radiouitzending „een krankzinnige situatie". „Het is niet aan te nemen dat de Nederlanders minder intelligent zijn dan andere Europeanen. Vandaar dat we tot een andere ingang proberen te komen", aldus de minister. De reden dat zo'n gering aantal personen slaagt moet met name worden gezocht in het feit dat zenuwen de kandidaten parten spelen. Dat euvel wil de minister bestrijden door de wachttijden voor het rij-examen te bekorten, de rij-instructeur tijdens het examen te laten meerijden en te examine ren op een vertrouwde route. „Doe je dat niet dan komen de kandidaten soms in situaties terecht waarin ervaren automobilisten ook het zweet in de handen krijgen", zei de heer Tuijnman. De examentijd zal volgens de plannen worden teruggebracht tot tien twintig minuten. Een goed examinator moet dan door hebben of iemand al dan niet kan rijden. Ook het regelmatig verlengen van het rijbewijs wil de minister afschaffen. In Nederland moeten we naar het Engelse systeem waarin de looptijd van een rijbewijs geldig blijft tot 55 60 jaar. Daarna is een medische keuring op zijn plaats". De Panamese ambassadeur zei giste ren dat zijn staatshoofd, generaal Omar Torijos, hem had gebeld en hem zijn „diepe bezorgdheid om het leven van de voorzitter van de chris ten-democratische partij, Aldo Moró" had betoond. Het aanbod van Torijos vloeit „voornamelijk voort uit de erkenning van de hoge mense lijke kwaliteit van Moro, die altijd een overtuigd verdediger is geweest van de sociale rechtvaardigheid in de wereld". Het Panamese aanbod loopt vooruit ADVERTENTIE Hugin kasregisters hoog aangeslagen registratie. Olland staat er achter. Importeur en informaties: OLLAND- De ait. gij (030) 762244 DHOVEN (ANP) - Een moeder haar zesjarig zoontje kwamen za- ■middag op een voetgangers-over- lekplaats in Eindhoven om het le- Vandaag: Droog en in het alge meen zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Maxi mumtemperaturen van 12 gra den in het noorden tot om- j; streeks Ifi graden in het zuiden, van het land. i Morgen en overmorgen: Af en toe zon maar ook plaatselijke regen. Iets lagere middagtempe- raturen. Morgen: zon op 6.23. onder 20.54. Maan op 23.47, onder 8.04. ven, toen een auto, die door een rood stoplicht gereden was het tweetal schepte. De slachtoffers, de 39-jarige mevrouw M. van der Kinderen uit Veldhoven en haar zoontje Johnny, kwamen uit het dichtbij de plaats van het ongeluk gelegen Katharina- ziekenhuis, waar zij op bezoek ge weest waren bij de vader van het gezin, die in het ziekenhuis opgeno men is. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Alle tarieven van het openbaar vervoer, dus zowel die voor trein, tram als bus, zullen in oktober met vijf procent worden ver hoogd. Dit vertelde minister Tuyn- man zaterdagmiddag in het VARA- radioprogramma In de Rooie Haan. De minister wil op korte termijn ook, iets ondernemen dm de toenemende agressie in trams en bussen tegen te gaan. Er wordt onderzocht of het financieel haalbaar ls in de grote steden extra mankracht in te zetten op de lijnen waar zich de meeste moeilijkheden voordoen. „Op die manier hopen we dan te voorkomen dat we de passagiers, de tram en de bus uitjagen en het ziekteverzuim van het personeel bij het openbaar vervoer toeneemt," zei de minister. Dat laatste is duidelijk aantoonbaar. Nadat zich een geval van agressie in een openbaar vervoermiddel heeft voorgedaan is er een opmerkelijke stijging van het aantal ziektemel dingen. op een eventuele vrijlating van „communistische gevangenen", zo als de Rode Brigades hebben geëist, in ruil voor de vrijlating van Moro. De Italiaanse regering heeft echter al voor het verstrijken van het ulti matum laten weten niet met de Rode Brigades te willen onderhan delen. Verzacht De Italiaanse chfisten-democrati- sche partij schijnt echter gisteren haar onwrikbare houding geen on derhandelingen te beginnen met de Rode Brigades iets te hebben ver zacht. Benigno Zaccanini, secretaris generaal van de partij zei gister avond na een nieuwe vergadering dat de partij nu via tussenpersonen te weten wil komen hoe het met Moro gaat en of er wegen te vinden zijn om zijn vrijlating te verkrijgen. Ook gisteren werd bekend dat de Rode Brigades van het Panamese aanbod niets willen weten. Zij geven er de voorkeur aan, dan liever „van uit de gevangenis de strijd voort te zetten". Paus Paulus In een toespraak op het St. Pieters plein heeft paus Paulus de Zesde gisteren de ontvoerders „anonieme rechters die zichzelf hebben be noemd" en „slachters" genoemd. Zaterdag had de paus al in een unie ke brief een beroep gedaan op de Rode Brigades de christen-democra tische leider vrij te laten. In de voor de paus zeldzame ik-vorm heeft hij de ontvoerders „op de knieën ge smeekt" om Aldo Moro vrij te laten. De paus schreef uitdrukkelijk dat hij zijn brief op eigen initiatief geschre ven heeft en niet in opdracht van anderen. „Ik houd van hem als lid van de grote mensenfamilie, als stu dievriend en vooral als broeder in het geloof en als zoon der kerk van Christus". Dringend vroeg de paus 'aan de ontvoerders te laten blijken dat in hun hart nog gevoel voor menselijkheid bestaat. Radio Vaticana heeft de boodschap van de paus zaterdag de gehele dag in twintig talen omgeroepen en vrij wel alle Italiaanse kranten drukten de boodschap af. Na de gelijkmaker van Amsterdam haalt Wiggemansen de bal uit het doel van Roda's Jan Jongbloed. Amsterdam verloor desondanks met 1-2. AMSTERDAM - Go Ahead en FC Amsterdam Zullen het komen de zondag onderling moeten uit vechten welke club het volgend seizoen niet meer op eredivisieni veau in het betaalde voetbal ac teert. Van het zevental degrada tiekandidaten naast het al gede gradeerde Telstar bleven beide teams dit weekeinde over. Go Ahead verloor in Volendam met 1-0 en FC Amsterdam liet het thuisspelend liggen tegen Roda JC. Het werd 1-2 voor de Limbur gers. Go Ahead-FC Amsterdam in De venter wordt daarom van kapi taal belang. FC Amsterdam be gint die strijd met één punt voor sprong en heeft aan een gelijkspel derhalve voldoende. Go Ahead weet zich gesteund door het voor deel dat het spelen in eigen omge ving nu eenmaal altijd heeft. Oproep Secretaris-generaal Kurt Waldhelm van de Verenigde Naties heeft zater dagavond een persoonlijke oproep gericht tot de ontvoerders van Moro om hem „om der wille van humani taire beginselen" direct vrij te laten. Verder heeft de organisatie „Cari tas" zich beschikbaar gesteld om te bemiddelen. De organisatie werd overstelpt met telefoontjes, maar de Rode Brigades meldden zich niet. Gedurende het weekeinde heeft de politie in Rome haar patrouille- en bewakingsactiviteiten van vliegvel den, stations, uitvalswegen, ministe ries, gebouwen van politieke partij en en ambassades in de stad nog verscherpt. Het zonnige weer heeft vooral gisteren duizenden mensen naar buiten gelokt. Niet alleen in de bollenstreek tussen Haarlem en Leiden (vanwege het bloemencorso) was het bijzonder druk, maar ook de kustplaatsen trokken veel bezoekers. Wie op he strand wat uit de wind en in de zon kon zitten zat er goed. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Bij een gijzelingszaak in de Nijmeegse buitenwijk Meijhorst is gistermorgen een 34-jarige man die niets met de zaak te maken had, doodgeschoten. De dader van de gijzeling die het dodelijke schot gelost heeft, is een 22-jarige werkloze man, bijgenaamd Sjefke, uit Nijmegen. Nadat hij in een flatgebouw de 26- jarige mejuffrouw M. Jacobs onge veer tien uur gegijzeld had, gaf hij zich zondagochtend om tien uur over aan de politie. De vrouw werd niet gewond. In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks een uur of twaalf, kwam Sjefke in het flatgebouw aan. waar hij zijn ex-vriendin, de 24-jarige al leenwonende mevrouw L. Peters, met wie hij vier jaar had samenge woond, wilde bezoeken. Deze zag hem voor de deur staan en wilde hem niet binnenlaten, omdat ze al her haalde malen moeilijkheden met hem gehad had, nadat hun relatie verbroken was. De man is toen twee verdiepingen hoger gegaan, waar twee vriendin nen. de 26-jarige M. Jacobs en de 28- jarige P. Broeren, wonen. Dezen wil den hem ook niet binnenlaten. Daar na is hij weer een verdieping naar beneden gegaan, waar hij bij de 34- jarige man aanbelde. Deze wilde hem ook niet binnenlaten. Volgens de dader viel zijn Jas open, toen hij hier voor de deur stond, waardoor de man zag. dat hij een geweer bij zich had. Toen hij de deur dichtgooide en wegliep, heeft Sjefke hem door de glazen deur heen. doodgeschoten. Hij raakte de man recht in het hart. Daarna is hij weer naar de flat van de twee dames Jacobs en Broeren ge gaan, die hem toen wel binnenlieten, omdat hij zei, dat er iets gebeurd was, waarover hij de politie dringend moest bellen. Eenmaal binnen stuur de hij mejuffrouw Broeren naar be neden, om zijn ex-vriendin op te ha len. Hij hield mevrouw Jacobs toen onder schot. Mevrouw Peters weigerde mee te gaan, zij heeft de politie gealar meerd. Van die tijd tot gisterochtend tien uur heeft Sjefke het meisje in gijze ling gehouden. In de flat van mejuf frouw Peters was een soort crisis centrum ingericht, waar onder ande ren de wijkagent H. Wissink aanwe zig was. die Sjefke wel kende van eerdere gelegenheden, toen hij zijn vroegere vriendin ook lastig viel. Ook een kennis van Sjefke was aan wezig. Beiden wisselden elkaar af in de telefoongesprekken, die steeds tussen de dader en het crisis-cen trum zijn gevoerd. Aangezien Sjefke vroeg naar de toe stand van de bewoner van de tiende verdieping, is de politie daar gaan kijken. Men vond toen de doodge schoten man. Sjefke wist niet dat hij de man gedood had; hij dacht dat deze alleen maar gewond was. De politie heeft hem pas na de arresta tie verteld, dat de man gedood was. Uiteindelijk na tien uur praten kon Sjefke overgehaald worden, om de gijzeling te beëindigen. Hij is in vereekerde bewaring gesteld. Waarom zakken meer NederlandersdanandereEuro peanen de eerste keer voor hun rij examen, vraagt minister Tuijnman zich zorgelijk al Zijn zij minder intelligent? OI zijn het de zenuwen? U hebt één zorg minder met 1 )e nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de Krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) f 6.55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: 'Duum-Kwartel, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel Is niet nodig.die betalen wij. Keilen kan «Mik: 020-91.1156.afdeling service. A naam: 0 adres: plaats: nieuwe abonnee: giro: K i adres: plaats: betaalt per kwartaal opgegeven door: tel: Ongeveer 25.000 ex-roncentratiekamp-fevangenen en ex-verzetsstrijders hebben zaterdagmiddag in Keulen gedemonstreerd tegen de opleving van het r.azisme in Duitsland. Meer nieuws over deze demonstratie op pagina 4. i_ Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat dfplace mat In originele kleuren en afwasbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1